Comfortabele „snelheidsduivel" Coenen handige brengt gordel 18 Opel gelijk met VW Nieuwe uitgaven DAALDEROP Lancering Europa I nov. Controle van vrije benzine mogelijk? Van wogen, wagens, widen en wat-er-zo-bij* komt ALFA ROMEO 1750 Precisie RUITER EN PAARD IN EVENWICHT Schroefveren {ENAULT 8 S Snelle versie van Sunbeam ier \I. BRINKS •bekleder Uw Dorothé LANDELIJKE RUITERSPORT Huwelijk geen reden ontslag onderwijzeres ONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 25 (Door Henk van Zalinge) (GPD) Het Is tegenwoordig haast om op de openbare wegen met snelle wa- te r(jden. De snelle wagen hadden we: Romeo 1750 en by gebrek aan een stuk weg. i leent voor constante snelheden rond de 180 per uur. zyn w(j op een zondag vroeg opge- Om half acht reden we op één van de snelwe- in Nederland, plankgas en geen kip op de weg. leerden we deze 1750 waarderen. En hoe hebben drie typische kenmerken: een licht motor met. twee bovenliggende nokkenassen, d uitgekiende wielophanging en een uitsteken- dig gesynchroniseerde vijf versnellingsbak. Men so'n vijf bak niet vaak in auto's van deze prijs- De Alfa Romeo 1750 kost 13.480 gulden. „Duur", sommigen. „Goedkoop" vinden wy. Maar daar laten vijfbak is zeer sterk. Hij schakelt niet zo licht, wel erg precies. De slagen tussen de verschillen- versnellingen zijn wat aan de lange kant. maar de »k, die op een paneel middenvoor tussen de voor- oelen zit, is zeer goed bereikbaar. En een ander punt. bak is genlisloos. 3 Een soepele motor, die is afgeleid van de kracht- on van de Giulia. De cilinderinhoud is vergroot tot "79 cc en het vermogen tot 132 SAE-pk by 5500 toeren >r minuut. Opel blijft Volkswagen bij de verkoop van auto's in ons land op de voet volgen. Het verschil bedraagt nog geen 150 stuks op een aantal van ongeveer 35.000 stuks. Dit blijkt uit de RAI-statistieken van de verkoop van nieuwe personenauto's en combinatie-wagens (gebaseerd op de afgifte van kentekenbewijzen) over de eerste 9 maanden van dit jaar. In vergelijking met de verkopen over het eerste half jaar is er in de volgorde van de meeste verkochte tien merken maar één wijziging gekomen. DAF klom van de vijfde naar de vierde plaats op ten koste van Ford-Duitsland. Overigens hebben al deze tien merken t.o.v. dezelfde periode in 1967 verkoopstijgingen van 10 (Volkswagen tot 59 pet. (Opel). De gedetailleerde cijfers luiden: 1967 1968 j mnd. 9 mnd. Aantal Pet. Aantal Pet. 1. VOLKSWAGEN 31.682 15.3 34.854 13.1 2. OPEL 21 812 10.6 34.707 13.1 3. FIAT 26.861 13.0 33.064 12.5 4. DAF 16.057 7.8 20.674 7.8 5. FORD (Did.) 14.379 7.0 19.827 7.5 6. RENAULT 15.342 7.4 16.848 6.3 7. FORD (Eng.) 13.473 6.5 16.571 6.2 8. SIMCA 13.292 6.4 16.418 6.2 9. CITROEN 8.541 4.1 12.120 4.6 10. PEUGEOT 6.671 3.2 8.017 3.0 (Bron R.A.I.) De motor is een prachtig stukje technisch precisie- jrk. Een motor, die niet kapot is te krijgen als men goed mee omspringt. Niet elke monteur kan deze ator afstellen. Maar als hy eenmaal goed is afgesteld eft men er geen omkijken meer naar. De krukas is vijfmaal gelagerd, zodat lang rijden de hogere toerentallen niet schadeiyk voor de mo- t is. Motorblok, cilinderkop en oliecarter zyn ver- lardigd uit lichtmetaal. Het voordeel daarvan is een ag gewicht en het makkelijk afgeven van warmte. 7an zo'n 2000 toeren af is de trek- icht goed voelbaar. En de motor |ft by zeer felle accelerabie stil. Ruiter en paard in evenwicht door Gregor von Romaszkan (vertaling Wouter Slob). Uitgave van L. J. Veen's Uitgeversmaatschappij N.V., Amsterdam. Het is een onmiskenbaar feit, dat thans veel meer mensen gelukkig ook jongeren de paardensport be oefenen. Dat kan men goed merken op het strand en in de duinen. En juist voor die vele paardensportlief- hebbers is het goed als er boeken foor en achter zijn schroefveren Dgebracht met dubbelwerkende te- coopschokbrekers en een stabilisa- stang. De vering is voortreffeiyk alle soorten wegen. Op de gekste mieren kan men een bocht door- in. De 1750 blyft stabiel en laat als dat nodig is zich makkelyk trageren. Als een blok ligt-ie op de g. Het stuur draait licht en heeft a uiterst lmks naar uiterst recht e-en-een-halve omwenteling no- In niet al te scherpe bochten be- eft de bestuurder dus maar wei- aan het stuur te draaien. Het ■contact gaat geen moment verlo- L Bij topsnelheid (182 kilometer) (It men nog even goed wat ie doet bij veertig De 1750 heeft op alle vier de wie- i schijfremmen. Het remsysteem eft een remkrachtbegrenzer, die ikkeren van de achterwielen tegen- it. Deze remkrachtbegrenzer is een ïrbeeld van hoe zo'n apparaat be- ort te zyn. De remmen zijn zeer ed doseer baar. De pedalen zyn staande gemon- ird en erg gemakkelyk te bedie- n. Het gaspedaal is één van de ste, die wij ooit onder onze voeten bben gevoeld. Het interieur is goed rzorgd. Alle knoppen en handeltjes ten onder handbereik en de nood- kelijke meters, waaronder een toe- ateller, oliedrukmeter enz. zyn aan- zig. Alles is mooi strak uitgevoerd. De stoelen zitten voortreffelyk. Ze ven het lichaam overal steun, en wordt er beslist niet moe in. Het adel? Tja, misschien niet zo geraf- >eerd als andere Alfa's, maar toch et minder fraai. De sportievere versie van de Re mit 8, de Renault 8 S. is per 1 no- smber in ons land geïntroduceerd, jjn prys is vastgesteld op f 6495. De enault 8 S ïykt door zyn front met er koplampen uiterlijk sterk op de enault 8 Gordini. Hy is uitgerust et een opgevoerde versie van de .08 cc motor, voorzien van een dub- ilpoorts uitlaat en een speciale okkenas. Met de 60 pk welke deze «tor kan ontwikkelen, is de wagen >ed voor een topsnelheid van ruim 45 km/u. En nu nog over die prys- De 1750 is niet duur. Waarom niet? Omdat hy alle belangrijke dingen als stan daarduitrusting (brede velgen, vyf- bak) heeft, die men slechts aantreft in auto's, die op z'n minst duizenden guldens duurder zyn. Het is een zeer comfortabele snel heidsduivel met een zeer redelyk ge middeld benzineverbruik, namely k 1 op 9. Een auto. die je bij elk stoplicht weer uitdaagt, om weg te spuiten. De acceleratietyden liegen er dan ook niet om: 080 in 7,8 seconden, 0 100 in 12. 0—120 in 163 en 0—140 m 22.8. De moeilijk in organisatie verband samen te brengen pomp houders van vrije of witte benzine hebben andermaal een po ging gewaagd om tot een bepaalde wijze van samenwerking te komen. Men wil controle op de kwaliteit van de vrije benzine gaan uitoefenen en de hierbij aangesloten pomphouders zullen herkenbaar zijn aan het voeren van een bepaald embleem. Er zyn in ons land ca. 50 leve ranciers van deze vrye benzine en door het regelmatig trekken van monsters uit de witte pompen wil men nagaan of de geleverde benzi ne aan de door de GR. Belasting Controle Dienst gestelde kwaliteits eisen voldoet. De letters GR. zyn de afkorting voor Goedkoop Ryden. Men verwacht van een dergelyke controle vooral een preventieve in vloed. want leveranciers van benzine beneden de gestelde eisen zullen worden uitgesloten van verdere le veranties. 'Dit initiatief verdient alle waarde ring van de gebruikers van de vrye Rootes (Engelse dochter van de Amerikaanse Chrysler groep) heelt een snellere versie van de Sunbeam Rapier gelanceerdde Sunbeam Rapier H 120, die met een topsnelheid van 177 km/u de snelste sedan is, die ooit door Rootes is vervaardigd. De normale Rootes 1725 cc krachtbron werd hiertoe opgevoerd van 94 tot 108 SAE-pk. Voor dit doel werd de motor onder handen geno men door de Engels opvoerexpert Holbay Racing Engines. Deze ver anderde de nokkenas, paste twee carburateurs toe, wijzigde de ver branding skamers, waardoor een gunstiger brandstoftoevoer en een betere verbranding werd verkregen, terwijl de compressieverhouding van 9.2 tot 9.6 1 werd verhoogd. Ook het acceleratievermogen werd groter en de wagen trekt nu in 11 seconden op van 0100 km/u. Uiterlijk onderscheidt de H 120 zich van het gewone model door een afgeknotte achtersteven, die de fastbacklijn een bijzonder accent geeft. Brede racingstrepen sieren de flanken en onder de wagen wer den vrede sportwielen met High Speed radiaal banden gemonteerd. De interieurinrichting is nagenoeg dezelfde als van de normale Rapier-modellen. De veiligheidsvoorzieningen werden aangepast aan de strengere Amerikaanse eisen. In standaarduitvoering is een over drive gemonteerd op de 3e en 4e versnelling. Het koetswerk bezit geen zijstijlen. De bovenkant der deurpanelen is met zwart leer bekleed. De bagageruimte (540 liter) is met tapijt bekleed en van binnenver- lichting voorzien. Honda heeft met het koets-1 De laatste is een luxe versie van en nog enkele accessoires meer. Werk van de Honda s 360 en 600 de N 600. Deze heeft sierstrips op De Honda N 600 fotoi zal begin Hs basis twee nieuwe versies uit-de zijkanten, bumperbeschermers, volgend faar op de Europese lebracht de Honda 400 GT en de een bekleed dak, een toerenteller markt worden gebracht. WO G. De carroaseriefabriek Coenen NV heeft een nieuwe, zeer praktische autogordel op de markt gebracht. Een gordel uit één stuk, die met één hand kan worden bevestigd en wor den losgemaakt. Bovendien kan de gordel bij niet gebruik zo worden vastgemaakt (of zelfs opgeborgen), dat men geen slingerende riemen in de auto heeft. Iedereen, die met autogordels te maken heeft gehad, kent wel de na delen, die er steeds aan kleefden. Men had twee handen nodig om de gordels vast te maken. Dat kon dus niet tydens het rijden. Herhaaldeiyk hingen de riemen buiten de wagen. Ze slingerden overal rond. zodat het vaak zoeken was om ze te vinden. Deze bezwaren heeft Coenen op gevangen met de nieuwe constructie. Een gordel uit één stuk, die of aan een knopje onder aan de stoel of vooraan in de auto kan worden vast gemaakt óf zelfs op een handig rol letje de zg. tri-lock-roll op de onderste foto) tot een heel klein bun deltje in de auto worden opgerold. Het. gehele systeem berust op de geraffineerde sluiting, de z.g. „rotor- buckle". (bovenste foto). Tussen de voorstoelen van de auto is een beu gel gemaakt. Daarop kan de roto- buokle heel gemakkelijk met éér hand worden vastgedrukt. Muurvast klemt de rotorbuckle om de beugel Pas als men aan het zwarte omhul sel van de rotorbuckle trekt kan mer de klem (ook weer heel gemakkelyk ontkoppelen. Als men de riem tekort houdt zorgt de rotorbuckle automatiscl voor verlenging van de riem. Al; men de riem te ruim heeft genomen kan deze met één ruk op de juist" maat worden getrokken. De gordel if ook als driepunts te verkrijgen. De Rijks Automobiel Centrale heeft de nieuwe autogordel zeer grondig getest. Het resultaat? Een opdracht voor duizenden van deze autogordels in de wagens van de RAC benzine, maar wel rijst de vraag of er in de praktyk van deze controle veel terecht komt. Het analyseren van een benzinemonster is een dure aangelegenheid. Dit analyseren ge schiedt door een onafhankeiyk Rot terdams laboratorium, k raison van f 400 per analyse. Momenteel zyn er bij deze Contro le Dienst 150 vrye pomphouders aan gesloten tegen een jaarlij kse by dra- ge van f 20 tot f 160, afhankelyk van de omzet. Dat levert een by droge van mazimaal f24.000, gesteld dat alle aangeslotenen het maximumbedrag zouden fourneren. Als dit volle be drag disponibel zou zyn voor 't ana lyseren van de monsters, zouden er dus ten hoogste 60 monsters per jaar kunnen worden geanalyseerd. De organisatie hoopt echter 500 pomphouders tot aansluiting te kun nen bewegen. Als dat lukt maar zover is het nog niet komt de zaak gunstiger te liggen, maar ook d-an is het al mooi als van ieder der 50 le veranciers jaarlijks twee mon sters kunnen worden geanaly seerd, want ook het verzamelen van deze monsters en de administra tie ervan kost geld. ADVERTENTIE ADVERTENTIE De e Dorotbé is de handigste theepot die er bestaat U hoeft alleen maar kokend water op de thee te schenken en verder niets. Trekken en warmhouden doet de Dorothé zelf omdat-ie dubbel wandig is. Alleen de binnenkant blijft heet, de buitenkant hoog stens handwarm. Een theemuts, thee beurs of thee lichtje hebt u niet meer nodig. Dat is handig theezetten met 'n pot die een sieraad voor het oog is en die u overal kunt neerzetten. Dat mag ook wel, want als u 'm koopt 33,50) of krijgt (f 0,00) dan hebt u 'm voor jaren. Breken kan hij niet en barsten evenmin. Er is 'n Dorothé voor 10 en voor 5 kopjes. U kunt kiezen: 'n glanzend of mat verchroomd© verschynen, zoals thans van de hand van Gregor von Romaszkan. Daar door kan de sportman of -vrouw zyn kennis verdiepen in de juiste wijze van het beryden van het paard. Deze paardenkenner by uitnemendheid hy is instructeur geweest aan een ca- valerie-school maakt de lezers vertrouwd met de fyne kneepjes van deze sport, gebaseerd op eigen erva ringen. De meest uiteenlopende on derdelen worden behandeld: even wicht van het paard en van de rui ter, de zit, de inwerking van de rui ter op het paard, het aanrijden en de psyche van het paard, het schoolrij- den, hindernisspringen en terreinrij den. Wouter Slob, een paardenliefheb ber en -kenner by uitnemendheid, heeft voor een prettige vertaling ge zorgd. Het boek. dat voor iedere paardensportbeoefenaar een waarde vol bezit is, is verlucht met talrijke interessante foto's en tekeningen. De Landelijke ruitersport door A» Heuff. Uitgave van Uitgevers-maat schappij C. Misset NV, DoeÜnchem. Een boeiend boek voor allen die de ruitersport in het algemeen en de landeiyke in het byzonder een warm hart toedragen. De schrijver is er in geslaagd op duidehjke wyze het ont staan van de Centrale organisatie voor landeiyke ryverenigingen in Ne derland op 29 februari 1926 te schet sen en daarna een overzicht te ge ven van alle belangrijke feiten, die zioh in die ruim veertigjarige perio de hebben voorgedaan. Duideiyk biykt daaruit, dat deze centrale be langrijk werk heeft verricht voor de vorming van de plattelandsj eugddie nu nog steeds nauw verbonden is met het paard en die aan deze tak van sport genoegen beleeft op trai ningsmiddagen en tydens wedstrij den. Er staan in dit boek ook belang rijke gegevens over de fokkerij en de plaats, die onze landelyke ruiters in nemen op Internationaal niveau. Tal rijke foto's over belangryke evene menten uit die veertig jaar landelij ke ruitersport sieren dit werk, dat in geen boekenkast van een beoefe naar van deze sport mag ontbreken. HAMBURG (DPA) On 18 no vember zal de Eldo, de Europese or ganisatie voor de ontwikkeling van raketten, van de basis Woomera in* Australië een Europa-1-raket lance ren om vast te stellen of deze een gewicht van een ton in een lage baan rond de aarde kan brengen. Daar mee begint het derde en laatste deel van het eerste programma van de Eldo. Het tweede programma be helst de bouw van een Europa-II-ra- ket, die in staat zal moeten zyn om een communicatiekunstmaan op een hoogte van 36.000 km in een statio naire baan te brengen. Minister Veringa: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Ve ringa van Onderwys vindt het onjuist dat gemeente- en schoolbesturen het huweiyk van onderwyzeressen ge bruiken als een reden voor ontslag. Hy zei dat gisteravond in de tweede- kaemr-oommissie voor anderwys waar verscheidene woordvoerders be zwaar maakten tegen het ontslaan van gehuwde onderwyzeressen. De bewindsman wees er op, dat het moeiiyk is om aan deze situatie Iets te doen. omdat de gemeente- en schoolbesturen hier him eigen be voegdheden hebben. Hy beloofde overigens te zullen nagaan welke mogeiykheden er zyn en op deze zaak terug te komen by de behandeling van de begroting van Onderwys en Wetenschappen in de voltallige ver gadering van de Tweede Kamer.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 25