Jumphrey in 1970 mogelijk in de Senaat ZOEKT NAAR EENHEID ÜGroko JAMIN Loonbeleid van nu een FRITES 500gram wissel op de toekomst *70 Gé VERHOOG |AX EN ADO TELEVISIE Voedselhulp naar Biafra in gevaar Leidsch Dagblad-enquete over koopavond in Leiden Werkgeversvoorzitter H. H. Wemmers: Guur weer WEL IN SAIGON, NIET IN PARIJS Studenten in Prang stuken speculaas President Nixon UW SLAGER UW POELIER teutvo ■richt 1 maart 1860 DONDERDAG 7 NOVEMBER 1968 No. 32632 EIDSCH DAGBLAD •ir: E. A. E. van Dishoeck xiacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nommers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 2150T (Van onze correspondent mr. H. L. Leffelaar) WASHINGTON (GPD) Met de belofte om het bitter ver deelde Amerika te herenigen en de kloof tussen de generaties te overbruggen, vertrok vandaag de nieuw gekozen president van de Verenigde Staten, Richard Milhous Nixon, naar zijn vakantieverblijf in Florida. Hij won de verkiezingen met een minieme meerderheid van 50.000 stemmen: een voorsprong van driehonderdvijfenzeventig- duizendste van één procent van Hubert Humphrey. De door slag werd dan ook niet gegeven door het aantal stemmen, maar door het aantal staten, dat Nixon veroverde en het aantal daar mee samenhangende kiesmannen. l-president Eisenhower 1 Nixon „enige goede ad- SRSUM <GPD> De voet- bbers kunnen volgende week hart ophalen. De Europa- Sdstryden die de Nederlandse ax en ADO moeten spelen, beide uitgezonden, jreedt woensdagavond in het Ah Stadion in Amsterdam Ie Turkse kampioen Fener- i het veld. De NTS geeft er itstreekse reportage van op id-1 tussen 20.13 tot 22.00 Tegen het middaguur verscheen v;^-president Humphrey in de pers zaal. van het hotel in Minneapolis waar hij de verkiezingsdag had door gebracht en gaf toe dat hij verloren had. Met tranen in de ogen en een af en toe hortende stem las hij een korte verklaring voor waarin hij Ni xon zijn steun toezegde en aankon digde dat hij zich niet. uit het open bare leven zal terugtrekken In 1970 kan de zetel van Eugene McCarthy vrijkomen, wanneer deze inderdaad besluit zich uit de Democratische partij terug te trekken. Humphrey zou zich dan beschikbaar kunnen stellen voor deze senaatsfunctie. Kort daarna sprak Nixon. die op Humphrey's officiële aankondiging had gewacht, zijn medewerkers toe in de balzaal van het Waldorf Asto ria hotel in New York Het was de eerste keer dat hy sinds maandag avond in het openbaar verscheen. Nixon zei dat de hereniging van het land zijn belangrijkste doel zal zyn en verklaarde dat hij ook Democra ten zal aantrekken bij de samenstel ling van zyn regering. Hij gaf toe. dat ook hij af en toe getwijfeld had aan de uitkomst van de verkiezingen, en zei dat Humphrey een geduchte tegenstander was geweest. Opval lend was dat Nixon geen enkele maal verwees naar gouverneur Spiro Agnew. de aanstaande vice-president. Apnew's staat Maryland werd ver overd door Humphrey. Tegenvaller De uitslag van de verkiezingen j werd met opmerkelijke koelheid door Amerika ontvangen. Zelfs in het I kamp van Richard Nixon, waar men zich had ingesteld op een overtuigen de overwinning van zeker drie mil joen stemmen, was nauwelijks sprake van groot enthousiasme. Een televi sie-conferencier. die gisteravond die genen in zyn gehoor uitnodigde te applaudiseren die blij waren met de uitslag, kreeg een even groot applaus toen hij de uitnodiging herhaalde voor hen die er door teleurgesteld waren. De algemene conclusie is. dat deze verkiezingen geen einde hebben ge maakt aan de bitterheid die het land verdeelt en dat een regering-Nixon moeite zal hebben om vooral de jon geren niet verder te verwijderen van de oudere generatie van politici. Bii Eisenhower De Republikeinse oud-president Dwight Eisenhower heeft de pas ge kozen Richard Nixon „enige goede adviezen" gegeven voor de behande ling van de problemen die hem te wachten staan. Nixon bezocht de 78 jarige oud-president in 't Walter Reed- hospitaal, waar deze herstellende is van enige zware hartaanvallen. Ge durende acht jaar was Nixon vice- president onder Eisenhower. Na een gesprek van drie kwartier met de oud-president vertrok Nixon met zyn gezin voro een korte vakantie naar Florida. Hy zei te hopen dat Eisen hower hem ook in de toekomst van advies zal dienen. tO verbindt de avond tevoren rs met Den Haag waar ADO e tweede ronde van de Euro- tegen F C Köln op moet reportage is op Nederland l van 20.00 tot 21.45 urn-. lap voor ïesinger -BERLIJN (DPA) De Se bondskanselier Kiesinger Ddaap tiidens het partiieon- i de CDU In West—Berlijn 29-jarige vrouw een klap op gehad. Berlyn geboren en in Parijs itige Beate Glasfeld liep snel (bestuurstafel en gaf Kiesin- fens ooggetuigen onverwachts rug van haar hand een tik op Ónder verbaasde uitroepen afgevaardigden werd zy uit 'erwyderd. mdskanselier keek verwon- De voorzitter van het con- uitdrukking aan de sympa- i de aanwezigen voor de ge- waarop alle gedelegeerden lieven om langdurig van hun getuigen. Glasfeld is twee jaar gele secretaresse van het Duits- Jeugdwerk op staande voet ■h. omdat zy Kiesinger een een moordenaar had ge- OEMOEAHIA (Reuter (AP) —De Biafraanse speciale vertegenwoordi ger op het Westafrikaanse eiland Fernando Poo en een aantal op het eiland wonende Biafranen zijn gear- resteerd. Volgens een Biafraanse bekendma king zou het pas onafhankelijk ge- I worden Equatoriaal Guinea van plan zijn de gearresteerde Biafranen aan Nigerië uit te leveren. Equatoriaal Guinea, waartoe Fernando Poo be hoort, verwierf op 12 oktober onaf- hankelykheid. Het was voordien Spaans gebied. De arrestatie en de mogelyke uit levering van de Biafranen aan La gos betekent een ernstige klap voor Biafra. Het gebied is voor zyn voed sel grotendeels afhankelijk van de vluchten van Fernando Poo. Het is nog niet bekend in hoeverre Equa toriaal Guinea ook zal optreden te gen deze vluchten die voornamelyk door het Rode Kruis en andere lief dadigheidsorganisaties worden uitge voerd. Of de wapenleveranties aan Biafra ook in gevaar zullen komen is Voorzitter van D'66 treedt af LEIDEN De voorzitter van D '66 mr. H. van Lookeren Campagne zal deze winter aftreden. Dit hangt sa men met de reglementen van zyn partij, die bepalen dat jaariyks een deel van het hoofdbestuur aftreedt. Richard Nixon mei zijn vrouw Patricia hadden gisteren in het Waldorf-Astoria Hotel in New York werkelijk reden tot feest vreugde. Het bericht van de over winning kwam na enkele moei lijke uren voor de toekomstige president van de Verenigde Sta ten. Tegen Humphrey zei Nixon zinspelend op zijn nederlaag in 1960 tegen John Kennedy: „Ik weet ivat het is om met een klein verschil te verliezen". George Wallace wenste Nixon „het meeste succes van alle presidenten" LEIDEN De afgelopen tijd is de kwestie „Wel koopavond geen koopavond in Leiden" volop in discussie. De Kamer van Koophandel stelt op het ogenblik een onderzoek in onder de Leidse middenstand. Het Leidsch Dagblad meent dat dit on derzoek een aanvulling nodig heeft, en wel van de kant van de consument. Daarom vinden de lezers in de krant van van daag een enquêteformulier, waarin zij worden uitgenodigd hun mening over een koopavond in Leiden te geven. Vanzelf sprekend hoopt de redactie, dat de lezers in zeer groten ge tale aan deze enquête zullen deelnemen. De resultaten hopen wij zo spoedig mogelijk te publiceren. Zie verder de Leidse pagina. ADVERTENTIF VOORGEBAKKEN PATATES It verwacht van heden- tot 'ond zwaar bewolkt met enige neerslag, mogelyk rm van natte sneeuw. Matige ïhtige, in het waddengebied !e tot harde oostelyke wind. flend koud. (Opgemaakt om 11.40 uur) 8 NOVEMBER j 7.48 uur; onder: 17.00 uur. Ê0'-18.12 uur; onder: 11.44 uur. ter in Katwijk te 4.47 en |r. laagwater te 0.43 en 12.55 ünmer bestaat uit 34 pagina's DORDRECHT (GPD) Het loonbeleid van nu loopt voor uit op de te verwachten pro- duktiviteit. Het is dus een soort winstdeling op voorhand. Dan is het niet reëel om ach teraf ook nog eens winstdeling op ruime schaal te verlangen Dit hield de heer H. H. Wem mers vanmiddag de loontrekkers S.E.R. twijfelachtig omdat men niet weet of i voor. Hij sprak als voorzitter van Biafra via Fernando Poo wapens federatie varl de katholieke en aanvoert. uur. I protestants-christelijke werk- Vliegtuigen van de Nigenaanse j geversbonden tijdens de eerste luchtmacht hebben gedurende de nacht twee vliegtuigen die hulpgoe deren aanvoerden beschoten op de Biafraanse landingsbaan bij Oeli- Ihiala. Zy verwondden een lid van de bemanning en brachten verder toekomstige vluchten van het Inter nationale Rode Kruis met levens middelen voor de van honger ster vende Biafraanse burgers in gevaar. Van diplom- ir'e wordt mee gedeeld, dat de nachtpatrouilles een wijziging in de federale politiek met betrekking tot de nachtvluchten naar Biafra betekenen. De vluchten be driegen nu d e enige aanvoerroute voor de hongerende Biafranen. SAIGON (AFP) President Ngoejen Van-thioe van Zuid-Vietnam zou bereid zijn met het Zuid Vietna mese Bevrijd>ngsfront (Vief^ong) te praten, mits dit overleg in Saigon en niet in Parijs plaatsvindt. ledenvergadering De heer Wemmers zei, dat de werk gevers zich heel goed realiseren, dat de verbetering van de lonen ook voor het bedryfsleven prettige kanten heeft Maar toch achtte hij 't- van be lang over de hoofden van de leden heen de salaristrekkenden te waar schuwen. dat bepaalde grenzen in acht moeten worden genomen. Hij vond. dat te weinig wordt beseft, dat het loonbeleid zoals het thans wordt uitgevoerd op de produktiviteit van de toekomst vooruitloopt. De vruch ten daarvan worden reeds bif voor baat verdeeld. Overigens „Inkomen en vermo gen van de werknemer kunnen op hun wijze bijdrage tot ontplooiing van deze werknemer en zyn gezin en een verbetering in dat inkomen en vermogen is dan ook een goede zaak" Spaarloon „Tegen het invoeren van andere vor men van spaarloon", aldus de heer V/emmer „willen we geen obstakel opwerpen. Deze zaak is onder ogen* gezien in de raad van de Nederland- Ofschoon hy wel kritiek had op sommige wensen van de vakbewe ging vooral soms op de manier waarop ze naar voren worden ge bracht. achtte de heer Wemmers het overleg in de S.E.R. en in de stich ting van de arbeid een kostbaar goed. Er zou echter sprake zyn van een gebrek aan werkelykheidszin wanneer we zouden instemmen met het standpunt, dat het overleg steeds en op korte termyn tot oplossingen zou moeten leiden, ook als het be drijfsleven die niet als reëel zou er varen. zo besloot de federatievoor zitter zijn openingsrede tot het eers te congres van zyn organisatie. PRAAG (Reuter) Duizen den studenten zijn vandaag op de 51-ste verjaardag van de Russische oktoberrevolutie, in de Karei-univer siteit in Praag een zitstaking begon- KWALITEITS DIEPVRIES ADVERTENTIE H. H. WEMMERS se werkgeversverbonden, waarby geconcludeerd, dat er in een indivi dueel geval behoefte aan mocht be staan daartegen geen bezwaar zal worden gemaakt De heer Wemmers betwyfelde evenwel of de behoefte inderdaad Zy deelden mee dat zy in de uni- 1 siteitsgebouwen zouden blijven. is j maar dat geen colleges zouden wor den gegeven, het merendeel van de hoogleraren en lectoren heeft zich volgens de studenten met hen soli dair verklaard. De universitaire autoriteiten Leb ben de studenten gewaarschuwd zich groot zal zyn, gezien datgene wat n'et *n skaten van de hoofdstad reeds mogelyk is nog om uitvoering j te verzamelen, aangezien dit zou vraagt op pensioengebied en op het kunnen leiden tot incidenten met pro terrein van de reeds bestaande be- I Moskou groepen, zitsvormende maatregelen. I Zie ook pagina 2. ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 59 voor 49 niet duur «rel heerlijk RICHARD Nixon zal dus de vol gende Amerikaanse president zijn en de wereld vraagt zich af wat er van deze president ver wacht mag worden. In ieder geval brengt deze raspoliticus voor zijn zware ambt een grote routine, kennis van zaken, hardheid en in- casseringsvermogen mee. Maar of dat. vooral in Amerika zelf, vol- i doende zal zijn? Bij zijn eerste op treden na zijn verkiezing heeft I Nixon te kennen gegeven dat hij i alle krachten wil inspannen om 'de partijstrijd van de afgelopen verkiezingscampagne te laten vervagen om zich te wijden aan Amerika's nationale belang. Zijn verslagen tegenstander Humphrey heeft, met vertoon van ridderlijk heid. aan Nixon steun toegezegd. Amerika's binnenlandse proble men, speciaal in verband met de rassen en de vervreemding van de jeugd van de historisch ge groeide „American way of life", de Amerikaanse manier van le- [ven, zijn enorm groot. En Richard Nixon zal in de komende jaren moeten bewijzen dat hij de man kan zijn, die hierbij als bruggen bouwer, verzoener en verbindings man kan fungeren. Hij zal zelf wel weten hoe sceptisch velen in eigen land en daarbuiten daartegenover staan ECHTS €11 WIJ WIJ in Europa behoeven niet bevreesd te zijn dat de nieu we Amerikaanse president zal vluchten in een heilloos isolatio nisme. In zijn verkiezingscampag ne en ook in de voorafgaande ja ren heeft Nixon steeds gehamerd op het aambeeld van de grotere samenwerking met Europa, en daarbij begrip getoond voor het Europese streven om niet al te veel afhankelijk te zijn van de Verenigde Staten. Het valt ook niet te verwachten dat Nixon de Amerikaanse politiek ten aanzien van Oost-Europa zal ombuigen, al behoeven de Sowjets niet op een bepaald soepele houding van de nieuwe Amerikaanse regering te rekenen. Tenslotte zal Nixon de man moeten zijn. die de Amerikaanse Vietnampolitiek tot een goed ein de brengt. Zijn democratische voorganger Johnson heeft hier al een weg bereid, en hoewel dat niet direct een makkelijk begaanbare weg is, lijkt het onwaarschijnlijk, dat Richard Nixon het nu op gang gekomen Parijse gesprek abrupt zal afbreken. ADVERTENTIE voor eigen gemaakte Bami- Nasi en Goulash - Erwtensoep - Tomaten soep - Kippesoep. Braadstukken. 500 gram 2,25 Wilde Eenden, per stuk 4,50 Wilde Konijnen, per stuk va. 4.50 Hazen, per stuk 7.50 - 9,-*- Hazenruggen, per stuk 2.75 Hazenbouten, per sprong 4,25 Hazepeper, per kg1,50 NIEUW Kipschnitzel, per stuk l.li Kiprollade. DOEZASTRAAT 41—39 TELEFOON 21415—23450 (Sue/ Qlte Uit het Leidsch Dagblad van 6 November 1868: Gisterenavond te 8 uren deed een klein troepje Leide- naars, niet zonder toezicht der politie, een tocht door de stad. Schreeuwende en tie rende maakten zij zich aan enkele baldadigheden schul dig. De politie ontbood nog enige militairen, doch hunne hulp ivas overbodig, zij von- den alleen nog vele nieuws gierigen op straat. Buitengewoon Leidsch Dagblad. De Burgemeester van Leyden. in aanmerking nemende de rustverstorende bewegingen die hebben plaats gehad, be paalt: Elke vereeniging op de openbare straat, van des avonds zes tot des morgens zes uren, van meer dan 5 personen, wordt als verboden samenscholing beschouwd. De Burgemeester van Ley den. v. d. Brandéler.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1