Helpt u onsalstublieft! n moordzaak arrestaties Twijfel over wegenbouw Vlooien als bewijsstukken meisjes in Libreville f Socialisten willen sneller advies SER HOGERE AOW EN AWW AS 1 IJSPRAAK OMDAT INELHEIDSMETER LUIE NIET DEUGT R EEDBAND- WDSREEDS !5 MILJOEN HOGE RAAD: NODELOOS KRENKEND Geldgebrek Bijna 700.00C handtekeningen Arrestaties loodsen in Amsterdam Hoogevener verdacht van valsemunterij Belemmeringen tegen spaarloon wegnemen Verwaarloosde huisdieren in een flat VAN VERKEERSRUIT NAAR KLAVERBLAD fSDAG 6 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) „De toestand is hier onbeschrijfelijk. In een kerk, die in Nederland allang afgebro ken zou zijn, zo vies en oud en bouwvallig, liggen 86 doodzieke kinderen. De hele ruimte staat vol bedjes, met een smal gangetje om te lopen. Er ligt een meisje met open tbc, twee kinderen zijn polio patiëntjes. De rest heeft van alles en nog wat. Maar allemaal hebben ze dysenterie en schurft. Er zijn geen lakens. Er is geen lysol of andere desinfecterende middelen. Voor twee kinderen (in deze toestand) hebben we maar één toiletpapiertje. Het is verschrikkelijk om deze kinderen, die werden gered van de hongerdood, nu bij gebrek aan alles te zien sterven aan allerlei ziekten*'. De Leidse doktersassistente i deze kinderen van de hongers 'ia de G r a a schrijft drin-\ nood gered nu nog te zien uit Gabon: Helpt u ons sterven iblieft. Het is verschrikkelijk l (Foto LD/Hoivast) MSTERDAM (GPD) De pbrigade van de Amsterdamse Ie heeft twee arrestaties ver in de moordzaak Royé. Aange- en zyn een 20-jarige uit Cura- 'ARD (GPD) De Maas advocaat mr. H. H. van de heeft gisteren bij de kan- iter in Sittard aangetoond Philips-testmeter (waarmee ilheidsmeters van vele politie motoren e.d. worden gecon- niet deugt. Duitse cliënt was op 19 juli om verbal iseerd door een agent, B snelheidsmeter op de motor bes dat de Duitse chauffeur 95 ftter per uur zou hebben gere- Een dag tevoren was de snel- ■neter van de politieman met Philips-testmeter gecontroleerd. I middel van de tijdklok van het f. Tago een apparaat dat in Vrachtwagens is aangebracht en ft) de snelheid later kan wor- Wgelezen en voorts wanneer er t gestopt kon de Duitser (men dat hij niet 95 kilometer jur had gereden, maar 78 kilo- h raadsman bracht dit feit on- de aandacht van de kan ton- fer en wees voorts op bestaande Or ten, waarin staat dat de Phi- testmeter niet altijd feilloos t. Er zijn proeven genomen, uit is gebleken dat de betref- 6 bestmeter voor twee wagens, ogeveer dezelfde snelheid reden totaal andere snelheid aanwees. 1 officier van justitie vroeg vrij- De kantom-echter vonniste Mm. !N HAAG (GPD) Het Breed- !-fonds, waarin zyn gestort de m, die de staat heeft verkregen jte verkoop van de aandelen flband, is thans aangegroeid tot bedrag van 120 a 125 miljoen Dit heeft minister Roolvink ten medegedeeld tijdens de pare vergadering van de twee- pmercommissie voor sociale za- bewindsman zei verder, dat Wetsontwerp over de besteding de gelden, op korte termyn Ünister dacht hierbij aan maxi- drie maanden bij de Kamer vorden ingediend. Het geld zal «d worden zowel ter bevorde- van het eigen-woningbezit als ^vordering van het effectenbe- tider de kleine spaarders. eigen woningbezit-regeling ervan uit, zo verduidelijkte de ster, dat men het bedrag, dat in elk geval nodig zal hebben het kopen van een woning, door onds zal worden voorgeschoten. gao afkomstige militair en zijn 24- jarige vriendin, beiden uit Amster dam. De politie heeft sterke aanwijzin gen, dat zij de „blonde vrouw en de neger" zijn die volgens ooggetuigen op of omstreeks de tijd, dat de moord op de 78-jarige winkelier Reyer Royé werd gepleegd, ongeveer tien minuten in zijn winkel geweest zijn De twee ontkennen iets met de moord te maken te hebben. Zij zijn gisteren voorgeleid aan de officier van justitie. Deze heeft hen in ver zekerde bewaring gesteld. De moord op Reyer Royé werd ge pleegd in de ochtenduren van maandag 21 oktober In een kan toortje bussen het winkeltje, waar hij in de Eerste Jan Steenstraat melk en kruidenierswaren verkocht en zijn woonkamer, werd zijn sche del ingeslagen. De moord werd tegen tien uur ontdekt door een 14-jarige jongen, die de oude man geregeld hielp. Sectie door dr. J. Zelden rust heeft uitgewezen, dat de moord rond half negen gepleegd moet zijn. Rond deze tijd is het ook, dat volgens ooggetui gen een neger en een blonde vrouw bij de heer Royé aanbelden en na dat voor hen was opengedaan, tien minuten binnen bleven. „Johnson oorlogsmisdadiger" DEN HAAG (GPD) Op de dag van de Amerikaanse presidentsver kiezing heeft de Hoge Raad uitge maakt dat uitdrukkingen ails „John son oorlogsmisdadiger" en „De pre sident van de VS een oorlogsmisda diger volgens het recht van Neu renberg en Tokio", gebezigd door vier Utrechtse studenten tijdens een Vietnam-demonstratie, niet door de beugel kunnen. Het hoogste rechtscollege verwierp de cassatieberoepen tegen de arres ten van het hof in Amsterdam, waarbij de studenten wegens bele diging van een bevriend staatshoofd werden veroordeeld tot boetes van f 100.—. De Hoge Raad acht de gebezigde uitdrukkingen „nodeloos krenkend; er zijn andere „geoorloofde" moge lijkheden. Dat de studenten niet de bedoeling hadden om te „kwetsen", maar het beleid van de V.S. in Viet nam aan de kaak wilden stellen, doet er volgens de Hoge Raad niet toe: om in dit geval opzet aan te nemen is het niet nodig dat de be doeling om te „kwetsen" aanwe zig is. Ook het beroep op het algemeen belang werd afgewezen. Weliswaar biedt ook deze beledigingsvorm ruimte voor een dergelijk beroep maar „nodeloos krenkende uitdruk kingen kunnen nimmer in het alge meen belang zijn". Dit is de eerste kreet van de twee Nederlandse meisjes, Nelleke van den Akker en Maria De Graaf, die onlangs uit Den Haag en Leiden naar Gabon zyn vertrokken om pater Pi- nus te helpen Biafraanse kinderen in leven te houden. In hun eerste brief schrijven ztf: „Helpt u ons alstu blieft" En daaronder trekken zü twee zware strepen. Zfj hadden kleren en dat soort din gen meegenomen. Maar, zo schrij ven zij, er is veel meer nodig. Zij voegen een lijst bij van de aller - hoogst-nodige zaken: veel lysol in plastic flessen, Cetavlon in phytic flessen, spuitflatcons tegen de insec ten (zij schrijven: „we hebben er per nacht vier nodig en de laatste doos van tien stuks is aangebroken"), zy bben een zy het eenvoudig la boratorium nodig („voor het een voudigste urine-onderzoek moet men naar het hospitaal en daar een week wachten op antwoord Zy vra gen 500' witte onderbroekjes voor jongens van 2 tot 10 jaar en even veel voor meisjes (en al wat er meer is, is welkom). Zy vragen onmiddel- lyk duizend lakens van lichte katoen, 1,50 meter lang, voor de kinderbed jes en 500 eenpersoons gewone la kens. Geen grote zaken, realiseren zy zich, maar wel: ,,'t Moet nu me teen komen". Via de Secours Catho- lique van mgr. Rodhain, 106 Rue du Bacin Parys, met een briefje erby dat het voor pater Pin us is, van de Eglise Ste. Marie in Libreville. Jongerencontact kade 117 Den Haag (telefoon 070 859408 giro 536796). Deze kape laan is al bezig om de gevraagde spullen by elkaar te brengen en geld over te maken voor wikkellakens, waarom de meisjes eveneens hebben gevraagd. Kapelaan Sprayt heeft bovendien een arts ingeschakeld om het gevraagde „eenvoudige laborato rium" samen te stellen en hy zal daarna proberen het by elkaar te harken. Maar, zegt hy, het moet erg vlug. Kapelaan Sprayt in Den Haag is hun achterban. In Den Haag heb ben deze meisjes zoals gemeld op eigen houtje een financiële actie gevoerd om een eerste ruggesteun te hebben voor hun werk. zy werken voor pater Pinus, de man, die samen met Prinses Irene en Prinses Cecilia de Bourbon de taak op zich heeft genomen voor 850 van de 1100 Biafraanse kinderen in Gabon te zorgen. Geldgebrek is hun grootste zorg. Er moet ooit geld zyn binnengekomen, maar dat is volgens de meisjes by het Gabonese Rode Kruis terecht gekomen en mis schien nog wel ergens anders, want de nood is onvoorstelbaar. Velen wil len wel wat doen, maar er zit weinig organisatie en samenwerking in. Met organisatie en samenwerking hebben Maria de Graaf en Nelleke van den Akker niet veel te doen. Ztf staan in him bouwvallige kerk, waar de stank en de hitte onbeschryflyk zyn omdat er geen toiletten zyn en Hun kreet hebben zy ook doorge- de dysenteriekindertjes de hier en geven aan kapelaan A. Sprayt, aal- i daar neergezette potjes (altyd moezenier van het Haags jongeren- j vol niet tydig kunnen berei- contact, St. Liduinaparochie, Schenk- ken. Wat de zaak zelf betreft, valt niet DEN HAAG (GPD) De P.V.d.A- fractie uit de Tweede Kamer wil, dat de Sociaal-Economische Raad zyn adviezen vlugger uitbrengt. Vol gens de fractie moeten er maatrege len worden genomen, die een vlot tere gang van zaken kunnen bevor deren, wil de waardevolle adviseren de taak van de S.ER. niet in dis- I maatschappij. Met klem verzette de crediet komen. De heer E. R. Wiel-bewindsman zich tegen het vaststel- draayer vertolkte gisteren deze me- j len van een termyn, binnen welke ning van de socialistische fractie i de adviezen moeten zyn uitgebracht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De aow- en aww-uitkeringen zullen op 1 janua ri 1969 met 1,1 procent worden verhoogd ter compensatie van de prijsverhogingen, die het gevolg zullen zyn van de invoering van de nieuwe omzetbelasting. De uit kering voor gehuwde aow-trek- kers en voor aww-trekkers gaat met 54 gulden per jaar omhoog. Die voor ongehuwde aow-trekkers met 42 gulden per jaar. De verho gingen van de uitkeringen zullen worden betaald uit de schatkist. Dit deelde minister Roolvink gis teravond mee in de tweede kamer commissie voor Sociale Zaken. De bewindsman zei voorts, dat om streeks 1 januari 1969 ook dë nor male aanpassing van de aow- en aww-uitkeringen zal plaatshebben. Dit is de gewone aanpassing van minimaal 3 procent aan de loon stijging. Verder deelde de minister mee dat in verband met de nieuwe omzetbelasting ook de kinderby- slagen zullen worden verhoogd. Met hoeveel is nog niet bekend. De socialistische afgevaardigde Vel- linga diende gisteravond met steun van de PPR en de PSP nog een motie in waarin werd voorge steld de aow-uitkeringen in de loop van 1969 met 3 procent te ver hogen. Het voorstel sluit aan by de wens van de bejaardenorgani saties, die van mening zyn dat de aow moet worden opgetrokken tot het niveau van het netto mini mumloon. Minister Roolvink ging gisteravond niet nader op het voorstel in, maar verwees naar het advies dat aan de SER over dit onderwerp is ge vraagd. De Kamer zal over enige tyd beslissen over deze motie in de voltallige kamervergadering waar de begroting van Sociale Za ken aan de orde komt. DEN HAAG (ANP) Ondanks de herfstvakanties hebben eind oktober te ontkennen. aWm de minister, dat "oven?ber er nog al wat adviezen z«n. die lang honderdduizenden Nederlanders hun handtekening geplaatst onder een petitie. Daarin wordt de wens uitge tijdens de openbare vergadering van de Tweede Kamer-commissie van SociaJle Zaken. De heer Wieldraayer meende, dat er problemen groeien rond de advi serende taak van de S.E.R. Hij vond het nodig, dat de SEJR.-leden meer tyd gaan besteden aan hun advise rende taak, waaruit voortvloeit dat de vergoedingen van de leden aan gepast dienen te worden. Indien een hoger tempo van de SEP.. een be ter toegerust secretariaat noodzake lijk zou maken, dan zou ook daarin moeten worden voorzien. Minister Roolvink van Sociale Za ken wees er op, dat zeer binnenkort het ontwerp tot wijziging van de wet op de bedryfsorganisatie in de Kamer aan de orde zal komen. Zo lang de wet niet is gewyzigd, kan er geen verandering komen in de taak van de S.E.R. AMSTERDAM (ANP) In het kader van het omvangryke onder zoek van de recherche van de Rijks politie te water in de hoofdstad in de steekpenningenaffaire van de ryksloodsen op het Noordzeekanaal zal de komende week definitief een begin worden gemaakt met de aan houding van ongeveer 20 in Amster dam gestationeerde loodsen. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. J. H. Bergsma, meegedeeld. In samenwerking met zyn Haarlemse collega, mr. G. W F. van dei- Valk Bouman. behandelt hij deze zaak. De recherche heeft de afgelopen zes weken in totaal 61 loodsen uit IJmu:den gearresteera en verhoord. Allen zyn weer op vrije voeten gesteld. By het onderzoek zy n ook de stafleden van de sleep- bootrederyen Wysmuller (IJmuiden) en Goedkoop (Amsterdam), alismede deskundigen van het loodswezen ge hoord. Het is niet uitgesloten, al dus mr. Bergsma, dat ook directie leden van de Amsterdamse sleep bootrederij zullen worden gehoord. nog al wat adviezen zyn, die lang in de molen moeten blyven. Maar als men kijkt naar de inhoud van de adviezen, dan ziet men de advl- 1" 5 kleinere klassen by serende taak van de S.E.R als eenhet kleuter" en he* basisonderwys te onmisbare zaak in de modernekomen- Gisteren waren tegen de avond meer dan 675.000 handtekenin gen by het bureau van de Algemene Nederlandse Onderwyzers Federatie (ANOF) geteld. De petitie met de handtekeningen is vandaag aangeboden aan de voor zitter van de tweede-kamercomissie voor onderwys, de heer R. Zegering Hadders. DEN HAAG (GPD) Van de zes de vaste commissie voor Verkeer en jaar, die minister Van Aartsen in I Waterstaat uit de Tweede Kamer. 1964 zei nodig te hebben om 800 kilo- In dit memorandum stelt de „stich- meter autosnelweg aan te leggen, zyn er nu vier verstreken. In die vier jaren is ons wegennet met 332 kilo meter vergroot. ting weg" dat het niet de stijgende kosten kunnen zyn, waardoor de we genaanleg d e laatste jaren twee maal zo duur is geworden, maar dat A de oorzaak moet zitten in de plannen Twee jaar later wist Van Aartsens en y^jze van uitvoering, opvolger, minister Suurhoff, al datconclusies moeten weUswaar ondanks van te voren zuiver te bera- ult de vage infonnaties word?n ge_ men inkomsten van het Rykswegen- fonds, er meer tyd nodig zou zyn voor de 800 kilometer. Deze minister wilde er acht jaar over doen en hy zag ook, dat de aanvankelijke twee miljard, waarmee zyn voorganger wilde werken, moest worden verdub beld. Nu de helft van deze periode voor- by is, heeft de „Stichting Weg" zyn twyfels uitgesproken over de realise ring van de beloofde 800 kilometer, die in 1972 klaar zouden moeten zyn. Deze twijfels zyn neergelegd in een memorandum, aangeboden aan Wel vindt er geregeld contact plaats tussen de minister en de voorzitter van de S.E.R. over de tyd, waarop een advies wordt uitgebracht. GRONINGEN (GPD) Een 37-ja- rige elektricien uit Hoogeveen, die zaterdagmiddag in een warenhuis in Nordhorn (Duitsland) valse vyf markstukken trachtte uit te geven, heeft tegen de politie van Nordhorn ontkend, dat hy de munstukken zelf heeft vervaardigd. De man, wiens vrouw met een blindedarmontsteking in he tHooge- veense ziekenhuis verblyft, voert aan dat hy het valse geld in Lingen (Duits.) in een winkel heeft ontvan gen. Inmiddels staat het voor de Hoogeveense politie nogenoeg vast dat het geld in Hoogeveen is ver vaardigd. Daavoor heeft men genoeg bewysmateriaal in het huis van ver dachte gevonden. Een klemmende vraag voor de po litie is nu of er ook Nederlands geld is gemaakt en in omloop is gebracht. trokken die de jaarlykse begrotingen van Verkeer en Waterstaat geven, maar het is de stichting duidelyk, dat de 332 kilometer weg van de af gelopen vier jaar bestaat uit 66 stuk jes autoweg in 36 rykswegen. „Ryks- waterstaat bouwt", zo stelt het me morandum dan ook, „wegvakken in plaats van wegverbindingen". DEN HAAG (GPD) Minister Roolvink gelooft, dat het noodzakelyk is het Burgerlyk Wetboek te wyzigen om het spaar- en investeringsloon juridisch mogelyk te maken. Met de minister van justitie is hierover con tact opgenomen. De minister, zei dit gistermiddag ty- dens de openbare vergadering van de tweede-kamercommissie voor sociale zaken. Algemeen was de commissie van oordeel, dat de juridische belem meringen uit de weg moeten worden geruimd. Minister Roolvink vond, dat het spaar- en investeringsloon een zaak is voor het georganiseerde bedrijfsle ven. Maar de commissie was het daar niet mee eens. Drs. Boersma (AR) geloofde niet, dat men alles aan de vrye loonpolitiek kan ophangen. Hy meende, dat de minister als overheid een dringend beroep op het bedryfsle- ven zou kunnen doen. Minister Roolvink deelde mede, dat de premies van de sociale verzekering volgend jaar met 1.9 pet. zullen sty- gen. Het is nog niet bekend wanneer de commissie-Vos, die het vraagstuk van de premiedruk bestudeert, haar werk zal hebben voltooid. ARNHEM (GPD) De directie van Van Daaien-Bros in Arnhem heeft haar advocaat verzocht by de president van de rechtbank onmid- deliyk stappen te ondernemen om het reeds een jaar lopende kort ge ding tegen mevr. A. Looyen die aan de Looierstraat in Arnhem een flat van het bedrijf bewoont in behan deling te nemen. De N.V. wil de huurster, na hetgeen vertegenwoor digers van het bedrijf gistermorgen in de flat zagen, zo snel mogelyk uit het huis hebben. Er moest een dak worden gerepareerd. De bewoonster van het huis was niet thuis, waarna de N.V. opdracht gaf het pand open te breken. In het huis werden ongeveer vyf- tien verwaarloosd uitziende katten en honden aangetroffen. Verder bleek dat de flat helemaal verwaar loosd was. Terwyl zy de deur gesloten hield vertelde mevr. Looijen dat zy over 14 dagen gaat verhuizen. „Dan heb ben ze geen last meer van me. Myn dieren gaan mee. Vanavond breng ik ze stuk voor stuk naar kennissen waar ze veilig zyn, zodat ik ze na verloop van tyd weer kan terughalen. Wie ook by my aan de deur komt, ik laat er niemand in," zegt ze boos. Terwyl ze vlug naar binnen wipt, komt er een vreselyke reuk naar buiten. In een glimp was een aantal katten en honden te zien, die op stoelen en jassen een plaatsje had den weten te vinden. De grond was bedekt met kranten en uitwerpse len. Naar de voorzitster van de dieren bescherming, dr. G. Jebbink, mee deelde. probeert de vereniging op het ogenblik al het mogelyke te doen om mevr. Looyen ervan overtuigen dat ze tenminste de I ken beschikbaar. zwerfdieren afstaat. Inmiddels heeft ze vyf honden aan leden van de die renbescherming gegeven. „Mevr. Looyen is erg goed voor dieren. Zy heeft altyd veel voor honden en kat ten gedaan," voegt dr. Jebbink er aan toe. De benedenburen van mevr. Looy en zyn voorlopig naar familie ge gaan om niet meer geplaagd te wor den door de stank, vlooien en de door het plafond sy pelende urine van de dieren. „Het is echt niet meer uit te houden. Het is ver- schrikkelyk. Ik heb een aantal vlooi en gevangen als bewijsstuk voor de rechter. Aan deze toestand moet on- middellyk een einde komen. Het kan zo niet langer. Dag in dag uit moe ten wy met stank, vlooien, grote vlekken in het plafond en de drei ging van ziekten leven. Ik kan het niet meer," zegt mevr. M. Hertog met haar vinger naar het plafond wyzend. Zy bewoont de flat onder die van mevr. Looyen. DEN HAAG (ANP) Het verkeer by het verkeersplein Oudenryn zal enkele dagen hinder ondervinden van het werk dat voor de omschakeling van verkeersruit naar klaverblad no dig is, aldus het ministerie van Ver keer en Waterstaat. Op de verkeersruit zullen vanaf zondagnacht 10 november tot aan de openstelling op woensdag 13 novem ber plaatselyk snelheidsbeperkingen tot 20 km per uur ingevoerd worden. Bovendien is gedurende deze perio- te j de slechts een beperkt aantal rystro-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7