Woubruggenaar is bij autozwendel betrokken Agressie op de weg tegengaan St. Matthias huldigde Th. R. de Vroomen Voorscliotenaar onder invloed achter stuur Timdelerclul) bracht amusant toneelstuk kei Deen Mosens Frey wereldkampioen Verkoopdag in de ivang. Luth. Kerk Amsteltoneel in Voorschoten Officier van justitie in Den Haag WOENSDAG 6 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 taai AMSTERDAM/WOUBRUGGE (GPD) Het aantal aan por houdingen in de opzienbarende autozwendel, die vorige week mt aan het licht kwam, is opgelopen tot zeven. Onder hen be vindt zich een 27-jarige inwoner van Woubrugge. Meer arres taties zijn te verwachten. Eén van de leden van de bende, die nog gezocht wordt, is de Amsterdamse playboy-coureur Tonio H. Deze wordt door de politie beschouwd als het brein achter de bende, die oude, uit West-Duitsland geïmporteerde auto's ïill voornamelijk BMW's met teruggedraaide kilometertellers en onjuiste kentekenbewijzen verkocht als „zo goed als nieuw". Volgens commissaris P. Landman Tot nu toe hebben slechts vijf ko- van de Amsterdamse politie, die het pers bij de politie aangifte gedaan onderhoek leidt, is de zwendelaffaire De eerste was een assuradeur uir- Ë5door Tonio H. opgezet, in samen- Bussum. die in Amsterdam een werking met de 31-jarige Bobby W. BMW-1800 kocht. Volgens de ver uit Laren. „Bobby had het benodig de geld. Tonio de relaties", aldus ►mmissaris Landman. Eén van die •laties was de Amsterdamse onder- •eldfiguur Joop van der S., bijge luid „de fiets", met wie zij samen autobedrijf in Haarlem begon- Een andere was de 27-jarige Jj. K., die in Woubrugge een ga sbedrijf heeft. Deze laatste iht de vakkennis in, die nodig ras om de oude auto's, vaak wrak- zo op te lappen, dat zjj bifna diieuw leken Via het bedrijf in Haarlem wer- 5$§den aanvankelijk gebruikte Amen- vsskaanse auto's met een teruggedraai de kilometerteller en kentekenbe- in waarmee geknoeid was, aan man gebracht. Later schakelde de over op de BMW, omdat de 's van dit merk Jarenlang prak - [tisch geen wijzigingen ondergingen de bedrijven in Haarlem en werden twee Amster- rages bij de zwendel be- Wagonladingen H Hoelang de bende actief is ge- flteest staat nog niet vast. De politie ^veronderstelt, dat men enkele jaren Sop kleinere schaal kopers van twee dehands auto's heeft bezwendeld koper was dat een schadevrije ze venenzestiger. De kosten waren 7700 gulden. Na inruil betaalde de man 4000 gulden. De kilameterstana op de meter was 32.000. Omdat de motor niet goed liep ging de koper naar de ANWB voor een keuring Hierbij bleek, dat de auto een kneus uit het bouwjaar 1964 moest zijn. Een ander geval is dat van een architect uit Den Haag. Deze kocht, ook in Amsterdam, een BMW-2000cs (nieuwprijs 22.800 gulden), die aan geprezen werd als een demonstratie model, dat slechts 13.000 kilometei gelopen had. voor 17.200 gulden Voordat de koop werd beklonken wilde de architect een keuring bij de ANWB in Den Haag. Andere wielen Dal gebeurde. De verkoper reed echter via Woubrugge, waar hij in de garage van J. K. de wielen ver wisselde met die van een nieuwe BIMW-2000cs. In de wielen staat het bouwjaar gegraveerd. Bij de ANWB kreeg men geen argwaan de wagen werd afgeleverd gingen de oude wielen er weer op. Later bleek het bouwjaar van de auto 1965 en de kilometerstand 80.000. de eigenaar en niet op dde van de auto staan, ontbraken papieren. De kopers gaven bij de douane valse gegevens over de leeftijd van de wa gens op. Op basis hiervan kregen zij kentekenbewijzen voor de auto's. De controle is niet streng, mede naarmate de auto's jonger zijn, meer meer invoerrechten betaald moeten naarmate öe auto's jonger zijn, inmiddels door de officier van jus titie in vrijheid gesteld. Een achtste verdachte zit in verband met een beroving in Bergen (N.H) in het huis van bewaring in Alkmaar gingen de C J De zwendel begon bij de invoer van de oude auto's m het Entrepot dok ln Amsterdam, waar zij per MONTEVIDEO (ANP) De Deen Mogens Prey, op de achtervolging bij trein alnkwamm. Omdlt in'pufc-1 "ele belangrijke toernooien ale twee- de geëindigd, heeft gisteravond m land kentekenbewijzen op naam van Benoemd tot erevoorzitter WARMOND Eén van de voor naamste agendapunten van de alge mene jaarvergadering van de mu ziek- en toneelvereniging St Matthias was het aftreden van voorzitter Th. R. de Vroomen. De heer De Vroomen is van 1924 tot 1946 vice-voorzitter van de ver- Met de BMW's echter bereikten de eniging geweest en vanaf 1946 tot elten van de bende hun hoog- heden voorzitter. Bijna 45 jaar heeft nt. De oude auto's werden bij hij een leidende functie in de ver- nladingen tegelijk ingevoerd, eniging gehad en het is zeer zeker een voorzichtige schatting voor een zeer groot gedeelte aan hem tan de politie zijn er het laatste jaar te danken dat vooral de harmonie, (M kleine honderd van deze auto's ook ver buiten Warmond, op muzi- erkocht. —Er komt in Hazerswoude in 1969 een tweede bluseenheid. De aan- chaffing hiervan is van de staat van ivesteringen gevoerd, na overleg et de inspectie van het brand- eerwezen. Hazerswoude zal het dus jjven stellen met een bluseenheid ui de vrijwillige brandweer; de®e is "V evestigd in het dorp. i'ijdag verkoopdag voor restauratie Leiderdorpse kerk LEIDERDORP Nu in de ber- Tormde kerk zondag de laatste dien- 4 j Hen vóór de algehele restauratie zul- 1» worden gehouden, krjjgt de ver- ïdag die de vrouwengroep Dor en de financiële restauratiecom- le vrijdag houden, bijzondere be inis. De laatste drie jaar zijn eni- tienduizenden guldens, door mid- van periodieke giften en speciale voor de restauratie van de (kerk bijeengebracht, maar de gemeente is er daarmee nog Ongeveer de helft van aanvankelijk vastgestelde aan- (f 50.000,-) is bijeen. De verkoopdag van Dorcas en de iauratiecommissie begint om half en duurt tot 10 uur. De goederen estaan voornamelijk uit textiel, le- ensmiddelen en restanten van de vo- jaar gehouden restauratieveiling, ihoopt wordt, dat om 10 uur alle ifels leeg zijn, zodat weer een paar uizend gulden aan de restauratie- Dndsen kunnen worden toegevoegd. verkoopdag wordt gehouden in et Jeugdgebouw aan de Eikenlaan. :DEN Vandaag wordt een coopdag geohduen in de consisto- lers van de Evangelisch-Lu- Kerk aan de Hooglandse rkgracht. Doel is de kosten te dek- die nodig waren om het interieur de kerk te verbeteren. „We heb- de kerk al gewit, omdat we wis- dat de bazaar financieel een suc- zal worden", zei ds. J. Happee htend in zijn welkomstwoord, spoorde het publiek aan veel geld vreugde uit te geven. Dta de populair is, bleek wel uit de ttellige drukte. Er is dan ook van Hes te vinden, o.a. een boekenafde- een bloembollenstand, vele huis- oudelyke goederen, textiel en snoep, bvendien is een gezellig hoekje in- oicht waar men wta kan gebrui- Voor de kinderen is er een ker b's met een Waterlooplein. Hier va- 'ëren de artikelen van parkieten tot f&mmofoonplaten. Verder is er nog kaarsenmakerij. De bazaar is •navond van 7 tot 10 uur geopend. kaal gebied zo'n uitstekende naam heeft. Zijn steun op elk gebied (ook financieel) heeft er veel toe bijgedra gen dat St. Matthias thans op een gezonde basis stoelt en een grote vol doening zal het voor hem zijn ge weest dat onder zijn leiding de ver eniging zijn gouden bestaat heeft mogen vieren. Öp voorstel van de vice-voorzitter besloten de leden, onder groot applaus, de heer De Vroomen te be noemen tot ere-voorzitter van de vereniging, een onderscheiding die hij ten volle verdiend heeft. De vereniging verliest in de heer De Vroomen een voorzitter die moeilijk te vervangen zal zijn. De heer De Vroomen toonde zich zeer getroffen voor de vele vriende lijke woorden tot hem gericht en voor de toegekende onderscheiding die h\j op hoge prijs stelde. Hij bracht een bijzonder woord van dank aan zijn mede-bestuursleden voor de grote steun en medewerking die hij steeds van hen heeft mogen ondervinden en zijn innige wens was dat de vereniging nog tot in lengte van jaren in groei en bloei zou mo gen toenemen. De aftredende secretaris J. L. Weijers werd met algemene stem men herkozen, terwijl als nieuwe be stuursleden werden gekozen mej. S, J. Slkking en de heer L. J. van Noort. Hierna werden 36 rentevrije obligatienummers uitgeloot. Gediscussieerd werd over de ver houding tussen de afdeling harmo nie en toneel, welke verhouding wel enige verbetering behoeft. Nadat de vice-voorzitter had meegedeeld, dat binnenkort zal worden overgegaan tot benoeming van een nieuwe voor zitter, werd de zeer geanimeerde bijeenkomst gesloten. Montevideo deze reeks doorbroken. Prey, die vorig jaar in Amsterdam by de wereldkmapioenschappen ach ter Ger Bongers tweede werd en in Mexico-Stad zilver won, legde in de Uruguayaanse hoofdstad beslag op de wereldtitel. In de finale achtervolging van dit toernooi, waarvan vele Euro pese toprenners zich hebben terugge trokken, versloeg Frey de Zwitser Xavier Kurmann. Voor Kurmann verliep de strijd ongelukkig. De Zwitser maakte in de halve finales de snelste tijd, maar op het beslissende moment viel hy terug. Kurmann was tegen Frey meer dan drie seconden langzamer dan in de halve finales. De weinige bezoekers (het stadion bevatte slechts 4.000 toeschouwers) zagen een sprinttoernooi met weinig verrassingen. De vier kwartfinales werden alle in twee ritten beslist. Winnaars waren de Italianen Luigi Borghetti en Giordano Turrini, de Belg Robert van Lancker en de Deen Niels Fredborg. Ur. De amateur-fotograf ene lub „Da- Merre" in Leiderdorp opent 11 de- 14 j «nber. 's avonds om acht uur, een ^itie in de scheppingskerk (Poel maan). De tentoonstelling duurt to en met zaterdagavond. Oecumenisch gesprek Voorschotenaren voor de radio VOORSCHOTEN Donderdag 31 oktober (Hervormingsdag) is in Voorschoten een oecumenisch ge sprek opgenomen, dat zondagavond (Willibrordzondag) wordt uitgezon den voor de radio in de K.R.O.-ru briek „Kruispunt" van 10.00 tot 10.30 uur (Hilversum 1). De deelnemers aan het ge sprek zijn leden van de Oecumeni sche Werkgroep Voorschoten en enige leden van de oecumenische gespreks- kringen. Het onderwerp is: „De in tercommunie, het samen vieren van de maaltijd van Christus door leden van verschillende kerkgenootschap pen". Dit onderwerp over de inter communie snydt het verlangen van velen aan, maar benadrukt ook de erge huivering van anderen. VOORSCHOTEN De Stichting Amsteltoneel komt maandagavond in het Cultureel Centrum ln Voorscho ten met „Niet van gisteren", een blijspel van Garson Kanin. De regie berust bij Jos Manche. Spelers zijn o.a. Riny Blaaser, Carlette Banting. Mimi Kok, Jan Jurray, Jos Manche, Ed Bauer. Cees Pijpers en Rudi Musters. Het Amsteltoneel was dit seizoen reeds eerder in Voorschoten. Op ver zoek van de toneelliefhebbers komt deze toneelgroep bij uitzondering nog eenmaal naar het Cultureel Centrum. „Niet van Gisteren" speelt in Ame rika. Het gaat over een miljonair en een mooi dom vrouwtje, schroot om koperij en corruptie en zelfs bedrei ging van de democratie. Aanvang acht uur. DEN HAAG/VOORSCHOTEN „Zijn gedragingen leken op die van een feestganger", aldus het oordeel van iemand, die de verrichtingen van een 24-jarige banketbakker in de Koningin Julianalaan in Voorschoten had aanschouwd. Hjj verbind daarbij kennelijk het begrip van „feestgan ger" met die van bedwelming waar omtrent de officier van Justitie en de verdediger van de banketbakker het wel eens waren. Zij het dan ook, dat de verdediger de genoten hoe veelheid drank niet in overeenstem ming vond met de handelingen van verdachte. In het nachtelijk uur van 3 mei reed de banketbakker na cafébe zoek huiswaarts. Hij kwam met zyn auto niet verder dan een wat lastige bocht in genoemde laan. omdat hy daar uit de bocht vloog en tegen een lantaarnpaal botste, waarbij de auto stevig werd beschadigd. Een an dere autobestuurder bracht de ban ketbakker naar huis, waar de inmid dels gewaarschuwde politie, hem la ter op bed in diepe slaap aantrof. Volgens verdachte, had hy die avond drie glazen bier en drie jonge klare gedronken. „Ik kan niet zo best tegen sterke drank", deelde verdach te aan de rechter mee, hetgeen de officier deed concluderen, dat de banketbakker dan al spoedig in een staat van bedwelming verkeert, want het alcoholpromilage in zyn bloed was 1,24. De officier zag geen reden in dit geval een andere straf te eisen dan de gebruikelijke namelijk twee we ken gevangenisstraf en een jaar ont zegging van de rybévoegdheid met aftrek van de tyd waarin het rybe- Wijs is ingenomen. De verdediger, mi*. M. Teekens vond de bedwelming toch niet zo groot, na een zware dag en sportbe oefening plus de botsing was het geen wonder, dat verdachte er niet zo best meer aan toe was. Hy ver zocht dan ook een geldboete op te leggen en geen gevangenisstraf. Daar ging de rechter niet mee ac- coord, het vonnis werd twee weken gevangenisstraf en ontzegging van de rybevoegdheid gedurende 15 mnd waarvan 6 mnd voorwaardelijk en aftrek van de tijd waarfn het rybe- wys reeds is ingenomen. Brand bij rederij KATWIJK AAN ZEE De Kat- wykse vrijwillige brandweer werd gistermorgen gealarmeerd voor een begin van brand in de opslagplaats van houtmot van Ouwehand's Rede rij en Visverwerking N.V. aan de Tramstraat in Katwyk aan Zee. Door tot nu toe onverklaarbare oor zaak was de houtmot, die wordt ge bruikt voor het roken van haring en makreel, in brand geraakt- De rook ontwikkeling was hevig. Het personeel probeerde de brand r.iet eigen middelen te blussen, doch slaagde daarin niet. Toen de brand weer eenmaal was gearriveerd, had men de brand snel onder controle. De schade was niet groot. Enige rie ten manden gingen mede in de vlam men op. Het is beslist de moeite waard om in dit herfstgètij een wande lingetje te maken door het Al pheuse Bospark. (Foto Leldsch Dagblad) Senioren Effect 54 zeer succesvol ZOETERWOUDE Het senioren team van „Effect '54" behaalde zijn vijfde zege in successie. Met 9-1 werd Sportief 13 (Den Haag) in eigen huis verslagen. Door deze uitslag voert het team thans, op de helft van de competitie, ongeslagen me 10 pun ten uM 5 wedstryden de ranglijst aan Het eerste juniorenteam ontving Docos 3. De gasten namen recanche voor de nederlaag, die zy enige we ken geleden in de bekercompetitie moesten incasseren. Nadat tot 44 de stryd gelijk was opgegaan won Docos de laatste twee wedstryden en bracht daarmee de eindstand op 64 in zyn voordeel. Het derde Junioren team ging met Wouter van der Loo als invaller voor Ron de Groot naar Roelof arendsveen. Met 8-2 bleef „De Treffers" 4 aan de goede kant van de score. In Leitlse Schouwburg LEIDEN In de Leidse schouw burg werd gisteravond een voorstel ling gegeven van Andrew Rosen thal „Red Letter Day." Het was de Timdelerclub die dit blyspel in een vertaling van Alfred Pleiter op de planken bracht. Het stuk bleek on derhoudend genoeg te zyn om de aandacht van de toeschouwer een avond lang gevangen te houden. Amusement van het betere soort, zo zou men het met tal van psycholo gische trekjes verweven stuk kun nen karakteriseren. Psychologisch, omdat het hier de verjaardag van een vrouw van vyftig betreft met al le daarby behorende spanningen. Spanningen die de inhoud van het verhaal des te levendiger maken, vooral wanneer de vaart van het stuk door de spelers er voortdurend DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN „Het wordt bepaald ver ontrustend met de toenemende agressie van autobestuurders op de weg" aldus de officier van jus titie by de Haagse politierechter. Fr zullen strenge straffen moeten volgen. Het was een gecompliceerde af faire waarvoor een vader en een zoon uit Alphen aan den Rijn en een autobestuurder uit Driebrugge Ongeveer 300 jonge werkne mers en -neemsters hebben van ochtend op het Binnenhol gepro testeerd tegen vermindering van subsidie voor de groep van wer kenden boven de 18 jaar, die overdag deelneemt aan het vor mingswerk. De demonstratie was georganiseerd door de actiegroep JVormingswerk 18". zich hadden te verantwoorden. Er was een stukje rijksweg opgebro ken en in verband daarmee moest de bestuurder van een tankwagen stoppen. Dat feit werd weer aanleiding tot ruzie, omdat hy de weg versper de. Gevolg was, dat vader en zoon zich aan mishandeling te buiten gingen, waarbij een stuk hout werd gehanteerd, terwyl de derde verdachte de bestuurder van de tankwagen een flinke trap gaf. „Dat ging zo maar lopende weg", verklaarde deze verdachte. „Ik liep langs de tankauto en gaf een schop". „Zo in de betekenis van: „Maak dat je wegkomt", veron derstelde de rechter en met die aan duiding was verdachte het wel eens. De vader ontkende te hebben gesla gen, de zoon gaf het feit wel toe. „Hij zei, dat het maar vyf minu ten zou duren voordat hy weg zou gaan, maar het duurde wel 20 mi nuten", aldus een klacht. „Dat klopt, want de man moest wach ten totdat de politie arriveerde", wist de rechter. Nu had de zoon het wel erg bont gemaakt op verkeersgebied: niet minder dan 12 veroordelingen stonden reeds op zyn strafblad. „Daar moet nu maar eens een eind aan komen", waarschuwde de officier, die tegen vader en zoon ieder f 100.boete vorderde. Wat de derde verdachte betrof vond de officier het strafrechtelijke in de gebeurtenissen niet bewezen, zo dat hy vrijspraak vorderde. De rechter veroordeelde vader en zoon ieder tot f 100.— boete en voor de zoon bovendien een week gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftyd van drie jaar, terwijl de derde verdachte werd vrijgespro ken. in wordt gehouden. En daar heeft het tydens het jongste optreden van de Timdelerclub nu juist aan ontbro ken. Zeker, er was weer het geroutineer de spel van een Riet Krispyn-De Wolf (als de in een geestelijke crisis verkerende vrouw) en van een Wim Ouwerkerk (als de naar liefde hun kerende, vereenzaamde man)Er was ook het kosteiyke, op de spits gedreven spel van een Nico van Leeuwen, die voor zyn creatie als de vurige Braziliaan met-'n-oogje-op-de dochters-des-huizes een open doek je kreeg. En er was tenslotte het grappige gastrolletje van John Oster als het jongste zoontje. Maar er was over het algemeen genomen toch een gebrek aan tempo, aan souplesse ook. Heel af en toe leek het er zelfs op dat in plaats va*i toneel gespeeld uit het hoofd geleerde lesjes werden opgezegd. Henk v.d. Broek heeft on- getwyfeld als regisseur zijn uiterste best gedaan. De inhoud van het stuk het spel van de „routiniers" en de welwillendheid van het Timdeler-pu bliek hebben echter van deze toneel avond geen verloren avond gemaakt. AUTOBAND SPRONG JONGEMAN GEWOND LEIDEN Een 25-jarige Amster- damse automobilist verloor gisteroch- tend op de Schouwbrug (Rijksweg 4) de macht oevr het stuur toen van zyn wagen een band sprong. De auto botste tegen een vangrail en kwam dwars op de rybaan tot slitstand. De Amsterdammer kreeg een hersen schudding en enkele gebroken ribben. De EHD bracht hem naar het Aca- ragd. Uitg.: A. W. Bruna en Zoon, I demisch Ziekenhuis. Utrecht. CURSUS FOTO- EN FILMAMATEURS IN KATWIJK AAN ZEE KATWIJK AAN ZEE Voor de openingsavond van de (16de) foto- en filmcursus van de heer D. Kruyt, gehouden in de bovenzaal van hotel Noordzee, bestond gisteren grote be langstelling. In zijn openingswoord zei de heer Kruyt, dat het program ma van de cursus elk wat wifes biedt. Programmapunten zijn: demonstra tie-avonden met diverse foto- en filmapparatuur, het aanbrengen van geluid op films, donkere kamerwerk e.d. Voorts zal eigen werk worden ver toond van de cursisten. Mej. De Nie zal een film over Lapland laten zien, de heer Van Egmond een vakantie film van Oostenryk, de heer Visser dia's van Rijnsburg, de heer Van der Berg een film over oa. de Estec- brand en de heer J. v. d. Plas deel II van „Camera Natura", ,Jn de Bran ding" en „De pier van Scheveningen". Na de pauze ging de heer Kruyt uitvoerig in op het laatste nieuws van de Fotokina in Keulen. Het nieuws was in feite de perfectionering van bestaande apparatuur. Aan de orde kwamen onder meer een camera met automatische diafragma-instelling en nieuwe flitsapparatuur. Nieuwe uitgaven Ch. Wilson De gouden tyd van de Republiek, Nederland in de 17d« eeuw. Uitgave Den Haan/Meulen- hoff. serie Wereldakademie. De beroemde Britse historicus Charles Wilson, die onder meer een herdenkingsboek voor Unilever heeft gemaakt, schreef ook een magistraal bode over de Nederlandse Gouden Eeuw. In dit werk geeft de schrijver een overzicht van de Nederlandse be schaving uit die zeventiende eeuw. Hy staat uitvoerig stil by de bloei der wetenschappen, de kunsten, by de politieke ontwikkeling cetetera. Dit boek boeit vanaf het allereerste hoofdstuk waarin hy een zeer hel dere schets opzet van de ontwikke lingen die tot de Gouden Eeuw heb ben geleid, beginnend met de op stand tegen Spanje. De uitgevers zorgden voor een mooi pocketboek, dat zich goed laat lezen. De illustra ties zyn by zonder goed. Kortom een compliment aan schrijver en uitge vers is zeker op zyn plaats. Het gouden moeras, door Richard Newhafer. Uitg.: Hollandia, Baarn. Edgar Wallace Omnibus: Het mys terie van de gedraaide kaars: De vrybuiter: De geheimzinnige sma-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13