„Acties fascistisch van aard" Claus krijgt uitstel Monsterrit van 60.000 kilometers I Drs. Langeraar vraagt vervolging Zwolsman "MET EEN ENKEL WOORD Rector magnificus Nijmeegse Universiteit: i Laagste inschrijving voor sloop van kerk AVIODOME OP SCHIPHOL KORT GEDING TEGEN PHILIPS Oud-directeur E.M.S. Ned. Bridgebond AMSTERDAM-KAAPSTAD EN TERUG IN DRIE DAI S Operation Giraffe" n ATERDAG 2 NOVEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA tien* NIJMEGEN (GPD) In een open brief gericht aan de Unie an Studenten Nijmegen (USN) veroordeelt de rector-magnifi- mt us van de Katholieke Universiteit Nijmegen, prof. mr. baron dd L. van Wijnbergen, ten zeerste de wijze waarop ongeveer 00 Nijmeegse studenten de afgelopen woensdag twee colleges lebben verstoord en de aula van de universiteit urenlang be- 611 et hebben gehouden, Volgens de rector magnificus wa- °P ïi de U.S.N.-acties onmiskenbaar scistlsch van aard en tevens kort- en chtig. Zonder een aanleiding die P" ik maar enigszins in verhouding oud met de ernst van het voorgeno- en optreden werd in feite het on- inrijs verstoord, zo schrijft prof. 7 in Wijnbergen. De rector magnifi- is is van mening dat de ontwik- 'e" tling naar het geven van meer me- P" 'beslissingsbevoegdheid aan de stu- r jnten door de acties van woensdag echts is vertraagd. en at De „200 pedagogie-studenten van in Peters en de 400 studenten van rd jft college van prof. Plat hadden in fclit op hun regelmatige volleges. por het optreden van de U.S.N. zijn I in feite weggedrongen. De „stem- jingen die over het al dan niet door- ian van de colleges ztfn gehouden" idden in werkelijkheid met demo- 'atie even weinig te doen als soort- __jiyke procedures die wij van dicta- irs kennen", aldus prof. Van Wyn- |?rgen. ROTTERDAM (GPD) - De Rotter- amse studenten die dat wensen, kun 2fn het indertijd verplicht gestelde f. df>di'ag voor collegemateriaal van de 4_30iratoren terug krijgen. Met deze op- 7~126Sing is het curatorium van de Ne derlandse Economische Hogeschool doofgemoet getreden aan de wensen van studenten. naa edet 29 ■Ij//.- ROELOFARENDSVEEN Het is i nds jaren bekend dat de oude pa- ifehiekerk van „St Petrus Banden" een dermate vervallen toestand irkeert dat zelfs van een gevaarlijke iuatie gesproken kon worden. Men dan ook al enige jaren aan het eren om tot de bouw van een nieu- e kerk te kunnen komen. De plan- pn hiervoor zijn thans rond. Een nodkerk is aangekocht zodat bij de van de nieuwe kerk. die komt de plaats waar nu nog het oude erkgebouw staat, het parochieleven ormaal doorgang kan vinden. De arochiekerk was een historisch ge- 32ouw. waarvoor zelfs Rijks Monu belangstelling had. Ook was men evenwel te krap voor van financiële middelen om aan meehoud van het kerkgebouw te kun- denken. Wel is in overleg met Monumentenzorg besloten enkele otyaardevolle en historische stukken lndjaar de nieuwe kerk te laten over- wanrengen. Bewaard zullen blijven het *x3lrgel. de tabernakel, de met hout- i-lïnywerk gesierde commtxniebank, die 4(h de nieuwe kerk een altaar-com- J-24'uniebank zal worden, en voorts 2 ddafbeeldingen van de biechtstoelen en 49e grote stenen beelden- De in de 5terk aanwezige oude banken zullen 5borden verkocht. De destijds door .5x4sn Dunselman geschilderde kruis- Wiregstaties zullen niet behouden kun- worden. Gisteren had ln café Wagenaar de lanbesteding plaats van de sloop van Ie oude kerk. Er waren 7 inschrij vingen. De hoogste was f 99.000,— m de laagste die van de fa. Lambert ait Bemmed voor f 62.890,— welk ledrag door het kerkbestuur betaald lal worden. De gunning is nog aan gehouden. De streefdatum voor het laatste gebruik van de oude paro- holïhiekerk is zondag 15 dec- Dit vertelde gedelegeerd curator mr. B. J. de Boer gistermiddag tij dens een vergadering die door de Rot terdamse studenten-oppositie party, de S.VP., was belegd in de kantine van de sociale faculteit. Na een „dringend verzoek" van de minister van Onderwys en Weten schappen, had het curatorium beslo ten om van de studenten een be paalde vergoeding te eisen voor de uit te reiken stencils en uittreksels. De vergoedingen varieerden van vyf- tien tot vyftig gulden. De vergoeding moest gelyk met het collegegeld worden voldaan. Wie niet betaalde kreeg ook geen collegekaart. De stu denten waren in dit besluit niet ge kend. Tot vóór dit cursusjaar waren aan de Rotterdamse NEH geen vergoedin gen in rekening gebracht; by ver schillende andere universiteiten in het land gebeurde dit wel. Rector - magnificus prof. Slagter zei er dan ook van: „Er is alleen een privile ge ingetrokken". Een deel van de studenten stelt zich nog steeds op het standpunt dat het gehele onderwys kosteloos dient te zijn en verlangt derhalve een in tegrale onvoorwaardelyke terugbe taling van de verplicht betaalde ver goedingen. AMSTERDAM (ANP) De rechtbank in Amsterdam heeft een voorlopige opschorting van betalingen verleend aan Claus N.V. Tot bewindvoerder is benoemd mr. Gülcher. Het verlenen van surséance aan Claus betekent, dat de voor 5 november vastgestelde behandeling van de faillissements aanvrage, door de Detam in Utrecht, niet doorgaat. Het uitstel der betalingen volgde op een kort geding dat Claus n.v. gisteren voerde tegen 't Philips Pen sioenfonds. Philips had beslag laten leggen op een meubelvoorraad van Claus wegens een huurschuld van Claus van f650.000. Tijdens het kort geding bleek dat Claus op het ogen blik een totale schuld van ongeveer anderhalf miljoen gulden heeft. De raadsmn van Claus mr. Mörzer Bruyns vroeg een 6nelle opheffing van het beslag. De goederen in het pand zyn win kelvoorraden, waarop blykens de ju risprudentie geen beslag mogelyk is. De goederen zyn nl. niet bestemd voor blyvend gebruik in het pand, hetgeen volgens mr. Mörzer Bruyns in dit geval zonder meer van toepas sing is. Hy merkte op, dat de acties van Philips eis tot ontruiming van het pand, ontbinding van de huurover eenkomst, de huurvordering en de beslaglegging kwamen op het mo ment, dat de Wibautstraat door het gereedkomen van de IJ-tunnel weer werd opengesteld en Claus een op gaande lyn in zyn omzet zag komen. „Claus zal Philips zeker aansprake lijk stellen voor de geleden schade", aldus de raadsman, die zei dat als rechtsstreeks gevolg van het beslag ook de belastingen tot executie dreigt over te gaan. Mr. H. G. Stibbe, pleitend voor Philips, bestreed dat het pensioen fonds beslag zou hebben laten leg gen op voor verkoop bestemde goe deren. Volgens hem blijkt duidelijk uit het huurcontract, dat Claus het pand zou gebruiken als toonzaal en niet als winkel. Mr. Stibbe zei, dat het pensioen fonds Claus voortdurend terwille is geweest door betalingsregelingen met het bedryf te treffen. Volgens hem was Philips bereid het beslag op te heffen tegen een garantie van an derhalve ton. Mr. Mörzer Bruyns wees er nog op. dat de meubelvoorraad als zekerheid voor de Nederlandse Middenstands- bank diende en deze in het pandbe slag aanleiding had gevonden het krediet op te zeggen. .Als Claus, dat in beginsel een gezond bedryf is. zyn j zaken kan voortzetten komt. hét voor de andere crediteuren ook in orde", aldus de raadsman. De president zal binnen een week uitspraak doen. Op 4 november 1969, drie dagen vóór het vijftigjarig jubileum van de KLM, zal op i Schiphol deze Aviodome wor- f den geopend, een futuristisch aandoend gebouw met een dak van aluminium buizen en platen, dat in de eerste plaats de bezittingen zal huisvesten van het Nationaal Luchtvaart Museum en dat in de tweede plaats ruimte biedt om een groot publiek vertrouwd te maken met de mogelijkheden en problemen van de lucht vaart. De Aviodome is een voor Europa uniek bouwwerk met een bolvormig dak, dat be- doeld is als een hommage niet alleen aan de gouden KLM maar ook aan de gouden Fok ker. welke fabriek 21 juli 1969 vijftig jaar bestaat. Het bouimverk, waarvan de onderdelen uit Amerika ko men, gaat 2,5 miljoen gulden kosten DEN HAAG (GPD) Drs. A. H. Langeraar, die vorige week door de aandeelhoudersvergadering van de EMS als directeur werd ontslagen, heeft de officier van justitie in Den Haag ver zocht tot vervolging over te gaan van de heer R. Zwolsman. De vroegere EMS-directeur is van mening, dat de heer Zwolsman in het openbaar zijn naam in opspraak heeft gebracht. Tevens zal drs. Langeraar een vordering instellen tot nietigverklaring van het besluit van de aandeelhoudersvergadering, waarbij hem ontslag is verleend, dat naar zijn mening in strijd is met het wettelijk verbod tot ontslag tijdens ziekte. In een uitgegeven verklaring aan de pers, zegt drs. Langeraar. dat hy van drs. Langeraar onmogeiyk te maken door hem geestelijk en li- zowel buiten als in het byzonderchamelyk uit te putten en hem in de tydens de aandeelhoudersvergadering van de EMS tegen hem door de heer R. Zwolsman opzettelyk verwerkte hetze tegen zyn persoon niet onbe antwoord wenst te laten. De persoon, lyke beledigingen en smaad door de heer Zwolsman hem aangedaan, zyn van een zodanige ernstige aard. zo zegt de heer Langeraar, dat, indien hy niet de schyn wil wekken, dat een stilzwygen zijnerzyds een erken ning van de juistheid van die bele digingen en smaad zou inhouden, hy wel genoodzaakt is hier tegen op te komen. De scherpe afwyzing door de heer Zwolsman als voorzitter van de aan deelhoudersvergadering. zowel van het verzoek van de heer Posthumus Meyjes als dat van de raadsman van drs. Langeraar om de behandeling van het voorstel tot ontslag tot een volgende vergadering op te schorten, wordt in de verklaring een ernsige inbreuk genoemd op hetgeen maat- schappeiyk en vennootschappelyk betameiyk is. Dit temeer, omdat dit gebeurde in een vergadering, die be houdens een korte onderbreking, ze ven en een half uur geduurd had, zodat drs. Langeraar geestelijk en li- chamelyk op dat ogenblik niet meer in staat was zyn verdediging tegen het ontsiagvoorstel te voeren. Im mers het optreden van de heer Zwolsman en een aantal sprekers. ogen der vergadering onmogelyk te maken. District Leiden LEIDEN Standen na en scores van de derde zitting van de paren competitie '68. Hoofdklasse: echtpaar Brakel 352 (114), Engels-v. Ravenswaay Cl. 346 (103). Dek-Goedhart 344 98). Biesot- v. Weizen 327 (131). Tyssen-de Vrind 327 (lil), Kaptein-den Oetelaar 319 (113), Kuyt-Meester 317 (115), de Jong-v. d. Plas 313 (101), echtpaar de Graaf 306 92), echtpaar van Win- gen 289 (102). Eerste klasseVlaardingerbroek- Hoasbroek 616 (213), Wagenaar-Pe- schier 615 (199), echtpaar Holleman 613 (207), de Bruyn-Wamsteeker 602 (190), Eling-Ooijendyk 601 (212), Vreeburg-Biegstraten 600 (203), His- sink-de Haas 591 (232), echtpaar den Hoed 585 (172), echtpaar de Ruiter 583 (196), Huls-Sypesteyn 583 (169), De Vries-Lodder 579 (192), mevr. Dieben-Middelbeek 579 (186), dms. Tielkemeyer-Aenmey 571 (208), Hoekman-v. Dormolen 567 (202), echtpaar Rompes 562 (179), mevr. aldus de verklaring, kan geen andere Vryenhoek-Philips 561 (176). indruk wekken, dan dat er bewust naar gestreefd werd elke verdediging Navo-oefening Onder de naam .Appel van Eden" begint dinsdag in het centrale en westeiyke Middel- landse-Zeegebied een gecombineerde lucht- zee-oefening van de NAVO waaraan 50 oorlogsschepen en een groot aantal vliegtuigen van de Vere nigde Staten. Groot-Brittannië, Grie kenland en Italië en enkele vlooteen- heden onder Frans Commando zullen deelnemen. De oefening staat onder leiding van de Italiaanse admiraal Sotgiu, bevelhebber van de geallieer de zeestrydkrachten in Zuid-Europa. Tweede klasse: Gerlich-van Leeu wen 822' (271), Paul-Try zeiaar 812 290), mevr. De Jong-v. Kins 794 (237i, Lenaers-Schutte 793 (321). Hage-Klos 777 (200), Bloemhoff-de Jong 774 (287), mevr. v. d. Byl-Kars- tens 769 (256), Poot-de Ruiter 759 (265», de Goede-Stempels 758 (259), Cancrinus-Roth 748 245). Heems kerk-van Wieringen 741 (257), echt paar Seppen 719 (195), Bos-Sprink 717 (227), v. Duyvenvoorde-van 't Hof 704 (239), van Dockum-de Graaf 676 (232), Sonnenschein-Ste- vens 661 <200>,Smink-Vink 658 (232) dms. Concrinus-Zwerver 658 (190), echtpaar Libeton 652 (239), echtpaar Kiel 586 (218). ffllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIHIIIM BINNENLAND Zoon gaf tips.De Rotterdam- recherche heeft de zoon van de J'p-jarige mevrouw L. van der Hey- ^den-Hentzen aangehouden. Hy wordt aa érvan verdacht aan de twee overval- aarlers, die op 21 oktober in de Bergse ^^Dorpsstraat zyn moeder beroofden van een bedrag van f 17.000,-. de no- 'dige inlichtingen te hebben ver schaft. Echtpaar gedood Op de ryks- tussen Heerenveen en Wolvega Pasis een bejaard echtpaar by het over- eensteken door een personenauto gegre- urapen en op slag gedood. De slachtof- defers zyn de 74-jarige Jan de Groot •eet. ch- dal be en zyn zeventigjarige vrouw Antje de Groot-Rozenberg uit Oranjewoud. Protestbrief Een aantal jeugd- en studentenorganisaties heeft een gezamenlijke protestbrief gestuurd aan de Nederlandse regering t.a.v. premier De Jong, waarin zy van de regering eisen by het bewind in Dja karta openly k stappen te onderne men „die moeten leiden dat de le vens van de op uitvoering van de doodvonnissen wachtende vryheid- stryders gered worden". Tevens ei sen zy dat de Nederlandse steun aan Soeharto onmiddellyk wordt stopge zet. De brief is ondertekend door de AS VA. ANJV, KWJ, Perikles en SVB. DEN HAAG (GPD) Voor zes jonge Nederlanders zal op vrijdag 30 november in Am sterdam een lang verwacht startschot vallen. Een start schot, dat na ruim twee jaar voorbereiding het begin zal zijn van een tien maanden du rende reis door Afrika. Een unieke monsterrit, omdat het de eerste reis met personen wagens gaat worden langs de gehele kust van het zwarte werelddeel. De zes ondernemende jongelui zyn de Haagse tweelingbroer Loek en Jim Vermeulen, 20 jaar oud, bei den student in de economie en de feitelyke initiatiefnemers van de „Operation Giraffe" (zoals de on derneming is gedoopt), hun studie genoten Louis Ludolph (21) en Rudi Molenbroek (24), respectievelyk af komstig uit Den Haag en Wassenaar de 27-jarige Haagse autojournalist Hans Moos en de nestor van het ge zelschap. de 39-jarige Amsterdamse cineast Bert Huizinga. De tocht wordt gemaakt in drie DAF 55 combi's en belooft een im mense beproeving te worden voor het unieke variomatic-systeem van deze dappere wagentjes. In tien maanden zullen immers ruim 60.000 kilometers onder de wie len van de drie DAF's moeten ver- dwynen kilometers die in de prak- tyk vrywel dubbel zullen tellen, want slechts acht procent van die zestigduizend zyn op de een of ande re manier geplaveid. De overige be staan voornamelyk uit zand, mod der, aarde en wat er zo al meer aan ongeciviliseerds voor handen is. Dat niet alleen de uitvoering van deze reis maar vooral ook de finan ciering de jongelui de nodige hoofd brekens heeft gekost, spreekt van zelf. De reis- en verblyfkosten voor zes mensen, de drie DAF's 55 com bi's, plus de kosten voor het maken van een 60 minuten durende film en vele honderden foto's zoiets gaat aardig in de papieren lopen. Samen met de voorbereidingskosten kwam men dan ook op een bedrag van zo'n slordige 340.000 gulden. Een sommetje, dat niet zo maar even dooi- de jongelui op tafel kan wor den gelegd, zodat er gezocht moest worden naar een andere oplossing. Nu is het een bekend feit, dat de grotere Nederlandse concerns en dit geldt zeer zeker voor DAF overstroomd worden door aanvragen om automobielen en/of financiële steun dikwyls voor de meest fantas tische projecten. Het is begrypeiyk, dat zulke bedryven doorgaans nu niet ADVERTENTIE Zes. zo'n gezetBg avondje ergens Óartsem - wat jullie wel vaker doen - *08, we hebben ook de smaak te pakken hooi (JU, goete gewoonte I by ster enthousiast reageren als weer zo'n woest plan op hun tafel dwarrelt. Daarom pleit het voor hun instel ling en voorbereidingen, dat het de zes deelnemers aan de „Operation Giraffe" gelukt is een aantal grote concerns voor hun reis te Interesse ren. Zo krygen de Jongelui onder meer van DAF de drie auto's, van Shell de benzine en olie, van Vrede- steyn de banden en van de Kodak het benodigde film- en fotomateriaal. Dat de voorbereidingen voor de ko mende Afrika-reis, die Kaapstad als „keerpunt" heeft, de jongelui al heel wat slapeloze nachtjes heeft gekost - en nog kost - zal niemand verbazen. Zo zal er alleen al aan benzine zo'n 23.000 liter worden verstookt op de 60.000 km lange tocht, die door niet minder dan 42 landen zal voeren. De drie DAF's en hun beryders zullen temperatuursverschillen van 50 gra den te verwerken krygen - soms wel licht binnen een tydsbestek van nog geen twaalf uur. Uiteraard zyn de DAF's voor de lange reis wel enigszins geprepa reerd. De geiykstroom dynamo werd vervangen door een dito wissel- De zes deelnemers aan de „Ope ration Giraffe" op, in en om een der DAF 55 combi's, waarmee de ong<- wijfeld avontuurlijke tocht van 60.000 kilometers zal worden gemaakt. Van links naar rechts: cineast Bert Huizinga, journalist Hans Moos, medische verzorger Rudi Molenbroek, navigator Louis Ludolph en Jim Vermeulen, die de technische verzorging van de auto's op zich zal nemen. Op de voorgrond Louk Vermeulen, die zich met de administratieve- en financiële rompslomp mag bezig houden en die nu reeds een pa pieren warwinkel beheert, welke 27 ordners vult en zo'n 120 kilo weegt stroom, er werden beschermingspla ten aangebracht onder het carter en de variomatic, en de carburator werd voorzien van een speciaal luchtfilter. Zwaardere bumpers en trekhaken aan voor en achterkant completeren het geheel.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7