Onzekerheid over „Parijs Ruzie over Hogerhuis Ontwrichting bedreigt medische faculteiten OB BOOT Boerderij Meerrusl LOWiECHTS KWARTET Fel VN-debat tussen Israël en de V.A.R. Saigon weigert deel te nemen aan overleg Eban vandaag naar Jarring aHss VOJULUU/TZ ($uc/ ^ïteuwo ^Kunstgrepen'1'' Zesduizend Joden uit Oost-Europa OMVANGRIJKE AlITO - ERAEDE Scherinerhorn in ziekenhuis Iets minder zacht HUISMAN LEIDEN WESTELIJKE MAATREGELEN IN BERLIJN Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1968 No. 32628 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhoret 14.1 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4.70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 (Nationale Bcvrydingsfront) te ver wachten waren, waarin verschillende interpretaties van de gebeurtenissen gegeven zouden worden. Zij waren van mening, dat dergelijke verklarin gen voor het mibliek bedoeld zouden zijn en dat men er niet te veel waar de als een definitief antwoord aan moest hechten. SAIGON/HANOI (AP, Reuier) Na het optimisme van gis teren, volgend op president Johnsons bomstop, bestond er van ochtend onzekerheid over de Parijse vredesbesprekingen van de volgende week. De Zuidvietnamese president Thioe heeft namelijk verklaard, dat Zuid-Vietnam deze besprekingen niet eal kunnen bijwonen, omdat zijn land bezwaar heeft tegen de voorwaarden, waaronder de besprekingen worden gehouden. Thioe's verklaring in een gezamenlijke zitting van de beide Kamers van het parlement werd luide toegejuicht. Alleen rechtstreekse onderhandelingen tusen Hanoi en Saigon zullen tot vrede kunnen leiden, aldus Thioe. Zuid-Vietnam zal nimmer kunnen berusten in onderhandelingen met het door Hanoi overheerste „Nationale Bevrijdingsfront" (de Vietcong) als afzonderlijke gesprekspartner. Hanoi mag niet in de gelegenheid porden gesteld kunstgrepen toe te tassen om het Nationale Bevrijdings- ront als een afzonderlijke gespreks partner in Pa; ijs te doen aanvaarden. lo zou de weg geopend worden voor Ic mogelijke vorming van een coali- ieregcring in Zuid-Vietnam, aldus Fbioc. ..Hoewel wij een slachtoffer n agressie zijn hebben wij altijd ien rechtvaardig en redelijk stand- tant ingenomen ten aanzien van de redesbesprekingen. Wij kunnen niet cmatigder en redeiyker worden ten- lij wij ons aan de communistische tgressors willen overgeven. Ik zal het and nooit in een avontuur storten, lat mij tot een verrader zou stem- leien". Noord-Vietaam heeft, volgens Reu en. bekendgemaakt, dat het wel zal leelnemen aan de vredesbesprekin- en in Parijs op woensdag a.s. Het r.te daarbij de waarschuwing, dal het zal vechten tot een uiteindelijke verwinning in de oorlog is bereikt", fanoi legde er verder de nadruk op. Ir.: naar zijn mening „de regering 'hioe niet meer dan een marionet i en dat alleen het Nationale Be- i ijdingsfront (de Vietcong) de be- opgdheid heeft om het Zuidvietna- i^se volk te vertegenwoordigen. Radio-Hanoi heeft in een commen- par op het komend overleg ver in ard, dat „de aanwezigheid van de ertegenwoordigers van de regering e Saigon op die conferentie niet be ekent. dat de democratische repu- liek Vietnam die regering erkent", c de Noordvietnamese verklaring .pid voorts gezegd, dat de oorlog zal oortduren zolang de Amerikanen in mg deel van Vietnam nog militai- en hebben gelegerd. ..Zolang de Ver- rigde Staten nog in Vietnam zijn, ai het gehele volk van Vietnam tot t emdoverwinning blijven vechten". Hooggeplaatste Amerikaanse func- lonarissen hebben direct nadat pre sent Johnson donderdag de bom- 'iirdementsstop bekendmaakte ge- d. dat er afwekende verklaringen lit Hanoi, Saigon en van het NLF GENfcVE (Reuter) Tweeduizend van de naar schatting 15.000 Joodse Polen heben hun land verlaten na de jongste golf van antisemitisme, al dus deelde een Amerikaanse Joodse hulporganisatie in Genève. de J.J.C-, gisteren mee. Sinds de èezetting van Tsjecho-Slowakije zijn 4000 Joden dat land uitgevlucht. Om deze men sen te helpen moesten de hulppro gramma's in Noord-Afrika. Iran, Is raël, Frankryk en Roemenië worden besnoeid. AMSTERDAM (GPD) De Am sterdamse politie is begonnen met het oprollen van een complot van autohandelaars, die ervan wor den verdacht tientallen kopers van tweedehands auto's te hebben opge licht. De zwendelaars importeerden de ge bruikte auto's uit Duitsland, draaiden de kilometers terug en vervalsten de kentekenbewijzen. Auto's die jaren oud waren, verkochten zij als „zo i goed als nieuw". Volgens de politie loopt de fraude in de tonnen. Tot nu toe zjjn drie leden van het com plot aangehouden. Meer arrestaties zijn te verwachten. Het onderzoek beperkt zich niet tot Amsterdam ook handelaren in Haar lem en de omgeving van Leiden zouden zich schuldig gemaakt heb ben aan de zwendelpraktijken. Deze telegrafisch overgebracn- te foto toont de Zuidvietnamese president Thioe rechtsi in ge zelschap van vice-president Ky tijdens de verenigde vergadering van de Kamers in Saigon, waar Thioe aankondigde, dat zijn land niet vertegenwoordigd zal zijn op de Parijse conferentie van ko mende week. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Een ernstig conflict dreigt tussen de Britse regering en de socialistische lagerhuisleden over de plannen een nieuw soort Hogerhuis te vormen, alleen bestaan de uit leden, die voor het leven zijn benoemd, zogenaamde „life peers". De voorstellen, die de Britse re gering gisteren heeft gedaan, doen namelijk in vrijwel niets denken aan de belofte van Wilson een einde te maken aan de macht van het Hoger huis en de invloed van de conserva tieve lords. In plaats daarvan heeft Wilson een compromis gesloten met de conservatieve oppositie en het Ho gerhuis een invloedrijke rol toe bedeeld. In een witboek wordt onder ande re voorgesteld het erfelijke recht van edellieden om zitting en stem recht te hebben in het Hogerhuis af te schaffen. In plaats daarvan zal een systeem worden ingevoerd van „stemmende" en „sprekende" leden. De eerste zullen een groep vormen van 230 voor het leven benoemde „peers", die een salaris zullen krij gen. De groep van de .sprekende" le den zal gevormd worden door die lords, die dankzij hun titels soms al eeuwenlang zitting hebben in het Hogerhuis Zy zullen het woord mo gen voeren, maar niet kunnen stem men. Ook wordt voorgesteld een be staande regering het recht te geven voldoende peers te benoemen zodat hij een meerderheid van tien procent heeft in het Hogerhuis. Voor vele socialisten betekenen de ze wijzigingen een teleurstelling. Zij voelen weinig voor de benoeming van lords en zouden veel liever een geko zen senaat zien. Bovendien vin den zij. dat het Hogerhuis-nieuwe stijl nog te veel macht en invloed heeft, maar in het witboek wordt hierover opgemerkt: „Indien het Ho gerhuis geen waardevolle functie krijgt, zouden vele vooraanstaande personen er weinig voor voelen er zitting te nemen". HAARLEM (GPDi Oud-premier prof. dr. W. Schermerhorn (73) is af gelopen donderdag met een lichte stoornis van de bloedsomloop in de hersenen opgenomen in het Grote Gasthuis in Haarlem. De toestand van prof. Schermerhorn. die na zijn pensionering jaar geleden in Haar lem ging wonen, leek aanvankelijk ernstig. In de loop van gisteren trad echter een verbetering in. hoewel het medisch onderzoek nog niet is vol tooid. ADVERTENTIE NEW YORK (AP) Egypte en Is- aël hebben elkaar gisteravond in de 'eiligheidsraad der Verenigde Naties in spoedzitting bijeen) over en weer eschuldigd van agressieve en oor- igszuelitige daden, die de vredespo- ingen in het Midden-Oosten drel- en te doen mislukken. De Egyp- ischc ambassadeur El-Kony eiste n de Veiligheidsraad sancties tegen iraël voor „een luchtaanval die don- erdagavond diep in Egyptisch rondgebied op burgerdoelen Is uit- evoerd". De Israëlische ambassadeur Te- oah erkende, dat Israël bruggen en Het KNMI verwacht van heden- morgenavond: veranderlijke be- olking met enkele buien. Matige 'ind tussen zuid en oost. Iets min er zacht (Opgemaakt om 9.00 uur). 3 november 1968 Zon op: 07.38, onder: 17.08. laan op: 16.21. onder: 0539. Hoogwater in Katwijk 1.55 en 14.13, [agwater: 1011 en 22.23. 4 november 1968 Zon op: 07.40. onder: 17.06. laan op: 16 33, onder: 06.54 Hoogwater in Katwijk: 2.33 en 4 66 laagwater: 10.47 en 2302 Dit nummer bestaat uit 24 pagina's elektrische centrales over en langs de Ny'l had aangevallen, maar hij zei. dat de aanval was uitgevoerd door een commando-eenheid. Hij verdedig- dic de actie als een noodzakelijk ant woord op de Egyptische aanvallen van het afgelopen weekeinde langs het Suezkanaal. Tekoah zei. „dat de eenheid de aanval had ondernomen in een poging de Egyptische regering ervan te overtuigen, dat voortzetting van haar agressieve acties vol geva ren is en dat de handhaving van de bestandsovereenkomst in het gemec»" schappelijk belang van de VAR en Israël is" De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban zou van daag uit Jeruzalem naar New Yorl komen voor verdere besprekinge, met de VN-afgezant Jarring. De Verenigde Staten deden een be roep op de Veiligheidsraad om op nieuw in duidelijke taal te bevest' gen. dat de raad wil dat zowel Israë als Egypte het VN-bestand langs he Suezkanaal eerbiedigen. De Rus sische ambassadeur Malik steund» de Egyptische eis voor een VN-ver- oordeling van Israël. Hij zei. dat de Arabische landen loyaal en opbou wend met Jarring samenwerken en dat de beslissing daarom bij Israël ligt. Volgens Reuier moet de aanval van de Israëliërs, die dieper dan ooit tevoren in Egypte doordrongen, wor den beschouwd als een waarschu wing dat de Assoeandam, de trots van president Nasser en van vitaal belang voor de groei van de Egypti sche economie, een kwetsbaar doel is. De beschadigde dam maakt deel uit van het Assoean-project. weet hseft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 1 7 1 0) ADVERTENTIE» DEN HAAG (GPD) „De opnamecapaciteit bij de medische faculteit in Rotterdam is in vergelijking met andere Europese landen abnormaal groot. Gezien het aantal eerstejaars in '68 bij deze faculteit dreigt een volstrekte ontwrichting, vooral als de huidige tendens zich voortzet, wat ongetwijfeld zal gebeuren. Bij de medische faculteit bestaat uiteraard een maximum, dat afhankelijk is van het curriculum en van het rendement dat men wil hebben". TEL. 34000 Dit verklaarde minister prof. dr. G. H. Veringa van Onderwijs en We tenschappen over de problematiek rond de medische faculteiten. Als maatregel op korte termijn kondigde de minister aan dat de maxi mumcapaciteit van de medische fa culteiten op korte termijn, zo mo gelijk nog voor januari bekeken zal worden. De grens ligt op het ogen blik bij het dubbele van de oor spronkelijke aantallen eerstejaars studenten de huidige toeloop be draagt echter het drievoudige. An dere mogelijkheden zijn bijvoorbeeld bij de ene faculteit een verdubbe- line van een hooeleraarszetel. bij de ander bijvoorbeeld u'tbreid'ng van de laboratoria ruim ten Een onder zoek van een commissi van wijze mannen zal hierover uitsluitsel moe ten geven. Op langere termijn zal men op nieuw het vraagpunt van de behoef te aan medici ter discussie moeten stellen aldus de minister. Ook de hoge investeringskosten van pen me dische faculteit 'thans op 500 mil joen geraamd», de bezettin? van de medische staf en de financ'erin^ van de nieuwbouw van de academische z'ekenhuizen te Leiden Utrecht en Amsterdam maken nieuw overleg noodzakelijk. Od nog langere ter mijn zal de totale medische oplei ding herzien moeten worden met name de kwest'e of de medische op- aiding nog verder moet worden ver kort. Hoe urgent de noodzaak van een 'udentenctop bii de medische fa- nlteiten 'S. blijkt wel u t de cijfers °n de afaelonen laren In het stu- ejaar '59'60 was hot aantal eer bars nog 790 in h»t «ben '63 '64 was het al 1279 in '6' "«6 18 Ondanks hef wetsontwerp ">or ->n bepr-ktp toe'a tin? stee? het rotal eerstejaars in de portode '66- 8 van 1599 tot ongeveer 2000 De ;eds voor een deel uitgevoerde plan nen voor een zevende en achtste taculteit zijn reeds achterhaald Uit de commissie werd de vraag i gesteld waarop de bevoegdheid rust tot invoering van een selectief pro- pa edeutisch pxamen en loting. Vol gens de minister ligt de verantwoor delijkheid hiervan in het bijzonder bij de faculteiten zelf. De capaciteit in de academische ziekenhuizen zal belangrijk worden uitgebreid namelijk van 55006500 bedden tot 12.000 a 13.000 bedden. Met de minister van defensie zal be sproken worden of een groter aan tal assistenten vrijgesteld kan wor den van de dienstplicht. De gemeente Eindhoven heeft door de Rotterdamse architect Prof. W. Quist deze watertoren laten ontwerpen, die eind 1970 in gebruik gesteld zou moeten wor den. Elke bol heeft een diameter van 10 meter en een inhoud van 500 m3. Tussen de drie bollen be vindt zich een driehoekig glazen huis voor onderhouds- en kontro- le-werkzaamheden. BONN (DPA) Met het oog op bedekte dreigementen van Oost- Duitsland in \erband met het zon dag te houden partijcongres van de Westduitse christen-democraten in West-Berlijn hebben de drie Weste lijke geallieerden „zekere voorzorgs maatregelen" genomen tegen moge lijke verstoring van het verkeer naar en van Berlijn. Dit maakte regerings woordvoerder Ahlers gisteren In Bonn bekend. Tot deze maatregelen b< horen tuchtoefeningen van de RAF boven Berlijn. De Sowjet-Unie en Oost-Duitsland hebben ertegen geprotesteerd dat het CDU-congres in West-Berlijn gehou den wordt. De Westduitsers hebben in die stad volgens hen niets te ma ken. Ahlers zei dat Amerika en Frankrijk ook bij de voorzorgsmaat regelen betrokken zijn, maar hij wilde riet zeggen in welke vorm. De vlieg tuigen van de Britse luchtmacht zou den slechts boven het gebied van Berlijn oefenen, niet in de drie lucht- corridors tussen deze stad en West- Duitsland. (ADVERTENTIE) ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Kerkstraat 2-28 Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure. ADVERTENTIE presenteert voor het eerst het welbekende en het fenomenale Vanaf ZATERDAG 2 NOVEMBER te WARMOND. ADVERTENTIE HF! s»3333s«a; PAPEN BUPG?rgiTirgBpUNSBUP& Uit het Leidsch Dagblad van 2 November 1868: Een der Leidsche Acade mieburgers heeft heden, ge zeten in eene calèche met 4 paarden bespannen en verge zeld van 2 paranimphen, al len i?i gala, zijne crediteuren bezocht ter betaling van het hun toekomende. Men is van meening dat vele Leidenaars zouden wenschen dagelijks een vierspan met zodanig doel voor hunne woning te zien stilhouden. (Advertentie) De Winter- dienst der Stoomboot-Maat schappij „De V ereeniging" varende tusschen Amsterdam en Rotterdam. Woerden en Ley den. vangt aan Maandag 2 November 1868.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1