viobruggen ïaar Moskou Zwarte Piet geen boeman kudenten stellen eisen èn toestel at an praten... Hefscliroefvliegtuig bij verkeersongeluk MISSIE NAAR ZUID-AFRIKA In totaal 23 jaar geëist tegen vijf brandkastkrakers Bvoluon IN UTRECHT Lr Protest NSR tegen nota- Posthumus Voor u tot 61/4°/o rente en voor u keuze ujt6spaarvormen En 5 gulden voor nieuwe spaarders ter gelegenheid van Wereldspaardag GEEN ACTIES IN UNIVERSITEIT AMSTERDAM de bank waar ook zich thuis voelt Wil Spoor in Italië beboet Studio, nieuwe KRO - gids >AG 29 OKTOBER 1968 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 PAPENDRECHT (ANP) ige dagen na de bestelling i vijf korte vliegtuigpassa- rsbruggen voor het vlieg- ld Kastrum-Kopenhagen (ft Aviolanda N.V. nu op- acht ontvangen voor de le ring van een viertal bruggen :r de luchthavens van Mos- ae aviobruggen zijn van het type reeds in gebruik is op de lucht- ms Schiphol en Frankfort/M. In and met de extreem lage tem- tuur hebben de Russische op- chtgevers enkele speciale eisen eld aan materiaal en hydrau- systeem van de bruggen. De [gen zullen door Aviolanda N.V Papendrecht worden vervaardigd tullen half 1969 worden afgele- bruggen zullen worden ge- op de 40 km noord-west van kou gelegen luchthaven Sjeremet- en twee op de luchthaven Do- ledowo. een zeer moderne luoht- 50 km ten zuidoosten van Jcou. Op deze beide luchthavens Hl de vier bruggen gedurende de rRECHT (GPD) Een groep ongeveer vijftig Utrechtse psy- ogiestudenten en stafleden is gis- lüddag op vreedzame wijze bin- gedrongen tijdens een vergade- van het bestuur van de subfa- elt der psychologie. Zij eisten taan studenten-waarnemers by vergaderingen van het bestuur. SVij laten ons niet dwingen naar pijpen te dansen en w(j beginnen met het afwerken van onze agen- foordat u hier verdwenen bent", opmerking kwam van een boze W. E. Vliegenthart. Maar was het al anderhalf uur later na twee uur praten over o.a. on- •tfsvernieuwing en medezeggen- p van de studenten verlieten de nendringers" de vergaderkamer tt de bestuursleden hadden be- donderdag in een openbare ver ging te zullen reageren op de eis toelating van waarnemers. De be- rsleden zullen dan tevens indivi- '1 uiteen zetten waarom zij voor <sgen zijn. srder werd besloten om op zeer termijn in de hele subfaculteit cipiele discussie te houden over ernieuwing van de onderwijspro- nma's en de organisatie. Er zal structuurcommissie worden ge ïnd van 8 hoogleraren. 8 stafleden cht studenten, die geregeld haar men in openbare discussies zal 1 was (ADVERTENTIE) ihet Evoluon vindt u een «stel dat zelf „koffie" zegt. r is nooit een menselijke stem in te pas gekomen. 'oor aan een paar knoppen te (aaien laat u het apparaat koffie" vragen of zeggen, iet een mannen- of rouwenstem. Teel van zulke Interessante n vernuftige zaken maken een ezoek aan het Evoluon tot en belevenis. Voor iedereen! eindhoven Toegang f 1.- dagelijks 10-18 unr zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant Voordelige Trein- Toegangsbil j etten verkrijgbaar op meer dan 100 N.S.-stations in 1966 gesticht door Philips. winter 1969-'70 op hun degelijkheid getest worden. Als z\J aan de gestelde eisen voldoen, verwacht Aviolanda aanvullende orders voor de levering van aviobruggen aan Rusland. AMSTERDAM (GPD) De Ne derlandse Studentenraad heeft als alternatief voor de nota-Posthumus over het universitair onderwas een brochure „Aantekeningen voor een radenuniversiteit" uitgegeven. Deze brochure is samengesteld door de Nijmeegse studenten H. Boekrad en M. van Nieuwstadt. Een woordvoerder van de N.S.R. zei gisteren, dat de inhoud van de brochure niet het standpunt van de N.S.R. weergeeft, maar uitsluitend dat van de samenstellers. Deze heb ben de brochure voor het grootste deel gevuld met eerder ingediende plannen en reeds enige tijd geleden gepubliceerde voorstellen. Op een persconferentie in Amsterdam zei den zij gisteren over de aanbevelin gen van prof. Posthumus, dat deze de autoritaire kennisoverdracht, het negeren van maatschappelijke be langen, het vermenigvuldigen van bestaande patronen en het dogma tisme, waardoor de huidige univer sitaire structuur wordt gekenmerkt, versterken. De student wordt bij uit voering van de nota-Posthumus een leermachine, die geen tijd heeft voor maatschappelijke kritiek en de uni versiteit wordt een twee standen universiteit, waarin het wetenschap pelijk onderzoek is voorbehouden aan een elite," zo stelden z(j verder. ADVERTENTIE Ze is nauwelijks te herken nen. Toch is het de actrice Mia Farroro, die velen heb ben leren kennen als Allison MacKenzie uit de succesvolle televisieserie Peyton Place, die al heel lang loopt en waarschijnlijk nog veel lan ger zal blijven doorlopen. Mia Farrow voor de wet nog steeds de echtgenote van zanger-acteur Frank Sinatra ivas dezer dagen in Parijs, waar ze ondanks het korte haar en de grote bril meteen werd herkend door de foto grafen. Een svrintje om hen te ontlopen hielp niet. Mia ivas in de Franse hoofdstad om de première bij te wonen van de film Rosemary's ba by". waarin ze onder regie van Roman Polansky de hoofdrol speelde. Voor eerste maal DEN HAAG (ANP) Voor hef Drie minuten na de alarmering was eerst sinds het begin van de op 15 het hefsohroefvHegtuig in de lucht oktober begonnen eerste periode van Toen de helikopter twaalf mi- proefnemingen met hefschroefvlieg- nuten na de alarmering bij de plaats van het ongeluk was geland. bleek dat het slaohtoffer juist op een brancard in de ziekenauto weid geschoven. SCHIPHOL (ANP) De reis naar Zuid-Afrika van een Nederlandse economische missie, waarin een be langrijk deel van het Nederlandse bedrijfsleven is vertegenwoordigd, is niet voorspoedig begonnen. Door weersomstandigheden op de route vertrok de missie vannacht twee uur te laat. Leider van de delegatie is de heer S. J. van den Bergh, tevens voorzit ter van de Nederlandse Kamer van Hundelsbevordering, op wier initia tief de reis wordt gemaakt. „Wij gaan zonder enig politiek motief", zo zei hij op Schiphol. „Wij hebben het ge voel, dat er veel zaken te doen zijn met Zuid-Afrika. Een tijd lang is de commerciële verhouding met dit land een beetje verwaarloosd". Van het Nederlandse gezelschap, bestaande uit 34 leden, maken o.a. deel uit W. Bruynzeel, algemeen voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, en mr. J. Keunlng, voorzitter van het Afrika Instituut, beiden als vice-voorzitters van de missie, alsmede onze voorma lige premier prof. dr. J. E. de Quay, president-commissaris van de KLM, ciie uitgeleide werd gedaan door zijn vriend en opvolger als premier mr. V. G. M. Marijnen, tihans burgemees ter van Den Haag. Ook de Haagse Toestemming nodig AMSTERDAM (ANP) Nadat de reetor-magnificus van de universiteit van Amsterdam schriftelijk aan de ASVA-voorzitter Paul Verheij had ge vraagd hem de verzekering te geven, dat zonder de toestemming van de rector-magnificus geen bijeenkom sten of manifestaties door de ASVA zullen worden georganiseerd of met instemming van de ASVA-voorzitter zullen worden gehouden in universi taire gebouwen of op terreinen, kwam de ledenraad van de ASVA gisteravond bijeen in het huis van de Amsterdamse vrouwelijke studenten vereniging aan de Raamgracht. Prof. mr A. D. Belinfante was als gast aanwezig. De rector-magnificus hield m deze vergadering duidelijk vast aan zijn standpunt, vastgelegd ln een brief aan het ASVA-bestuur- „Het universiteitsgebouw is geen openbare vergaderplaats, waar ook mensen, die niet tot de universitaire ge meenschap behoren, toegang hebben", zo verklaarde hij. Hoewel de ASVA- ledenraad een motie heeft aanvaard, waarin alsnog het bestuur van de universiteit verzocht wordt het ge bouw aan de Oude Manhuispoort tot publiekelijk forum te verklaren, is wel afgezien van enige actie om dit standpunt tijdens de colleges en ln de statuten uit te dragen. Het risico, dat het universiteitsbestuur en de ASVA scherp tegenover elkaar zou den komen te staan, is in het ln een prettige sfeer verlopen gesprek tussen rector-magnificus en ledenraad ver meden. wethouder van Economische Zaken B. Bol maakt de reis mee. In de Lijst van de grote Nederlandse be drijven, waarop voorkomen de ban ken Amro en ABN, de Heide Maat schappij, de \"NS, de Amstélfabriek, Fokker, de VMF, Ketjen, de Rijn- Schelde, Verolme en enkele aanne mersmaatschappijen. ontbreekt ech ter de grootste: de Philips fabrieken. Minister Luns: ao giobciunuuag ecu ouiu j boom gereden tengevolge de bestuurder bekneld Z T f dö U/Ullt llll tuigen bij de hulpverlening aan slachtoffers van verkeersongelukken is gistermiddag de hulp van een wentelwiek ingeroepen voor een on geluk bij Oene (gem. Epe) op de Veluwe. Daar was gistermiddag een auto tegen een waarvan de bestuurder geraakte. Aangezien de politie ver-1 moedde dat de man vrij lang in die; IJlitni',./. benarde positie zou moeten door- 1/cl AIIIooloC II brengen, werd naast een ziekenauto tevens de luchtmacht ingeschakeld. lyfl Isj) 1(11% DEN HAAG (GPD) Aan de re gering is niets bekend van het be staan van een' Russisch plan om West-Duitsland en Nederland bin nen te vallen. Dit antwoordt minis- tea- Luns mede namens minister Den Toom van Defensie op een vraag van het lid van de Eerst? Kamer, mr. J. H. van Wijk (PSP) naar aanleiding van een bericht in de pers, onder meer in het Haar lems Dagblad van 2 oktober, over genomen uit de „Bayern Kurier" en meldende, dat de Westduitse rege ring de westelijke geallieerden in het geheim zou hebben ingelicht over een Russisch plan om West-1 Duitsland en Nederland binnen te j vallen. Het Duitse ministerie van Defen sie heeft dit persbericht gedemen teerd, aldus minister Luns. Het be richt vindt volgens hem zijn oor sprong in theoretische beschouwin gen, welke in de Defensieconimissies van de assemblee van de Westeuro- pese Unie aan hypothetische situa ties werden gewijd. De regering onderschrijft de op vatting, zo deelt de minister verder mee. dat tijdige openlijke waarschu wing voor een dreigende agressie ge wenst is, indien betrouwbare aan wijzingen voor het bestaan van een dergelijk gevaar zijn verkregen. Een Europese primeur op de Fiarex, de internationale vak expositie op het gebied der elek tronicadie thans voor de derde maal in de RAI in Amsterdam wordt gehouden. Het is de draag bare video-bandrecorder met ca meraset van Sony. Voor ongeveer 5900 gulden kan men eigenaar worden van deze lichte appara tuur. Totaal nauwelijks twee ki logram. Het loont extra de moeite om in de week van 30 oktober tot 7 november met sparen te beginnen. Want ter gelegen heid van Wereldspaardag ontvangt iedere NIEUWE spaar der op zijn spaarrekening 5,— bij een minimum inleg van 10,—. Sparen is altijd al aantrekkelijk bij de NMB. En nu meer dan ooit. Hoge rentepercentages, meer spaarmogelijk- heden, waaronder nu ook 6%% spaarbrieven. Plus het feestcadeau, opnieuw een facet van onze persoonlijke service. Ook dit laatste is iets waar we niet zuinig mee zijnl NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Leiden: Breestraat 61-63. Katwijk aan Zee: Voorstraat 39. Noordwyk aan Zee: Palaceplein. Sassenheim: Postwijkkade 1. Alphen a/d Ryn» Julianastraat 65. Uitvinding van de sex' AREZZO CAP) De rechtbank van Arezzo heeft gisteren de Neder landse mimespeler Wil Spoor en zijn Australische collega Craig John Gib son veroordeeld tot tien maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en 60 duizend lire boete (ongeveer 350 gulden) Zy hadden in het kader van de voorstellingen van ae Engelse „Arts laboratory" groep hun schets „De uitvinding van de sex" opgevoerd op het vierde festival van éénacters in Arezzo (Italië). De beklaagden ver klaarden voor de rechtbank niet ge weten te hebben dat zij met hun nummer, waarbij grote sex-symbolen aan het publiek worden getoond, de Italiaanse wetten op de openbare zeden hadden overtreden. In Engeland, Nederland en Zwit serland hebben zij geen last van de politie gehad, aldus Spoor en Gibson De rechtbank ging echter mee met de eis van de officier van justitie, veroordeelde beiden tot bovenge noemde straffen en gelastte vernie tiging van de in beslag genomen sex-symbolen. MAASTRICHT (GPD) De officier van justitie mr. R. Gonsalves van de Maastrichtse rechtbank eiste gisteren in to taal 21 jaar gevangenisstraf te gen een vijf man sterk brand- kastenkrakersbende uit Heer len. Zes jaar daarvan had de officier van justitie in petto voor ieder van de beide hoofdfiguren van de bende twee mannen uit Heerlen van 37 en 29 jaar. Tegen een 36-jarige man eiste hij vier jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf en tegen ieder van de twee Jongste leden van de groep (25 en 24 jaar) 3% jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De officier vond in verklaringen van 14 getui gen en in verschillende aanwijzingen, zoals in de achterhaalde buit aan bankbiljetten en enkele door de po litie gevonden sporen een overtui gend en wettig bewijs voor de schuld van de vijf man aan drie brand- kastkraken die in de dagvaardiging stonden opgesomda Bij die misdrij ven wordt verdaoht- „In 1966, 1967 en 1968 werden tal van zulke ernstige diefstallen gepleegd", zei hij. HILVERSUM (GPD) De KRO- gids verschijnt met ingang van deze week in een nieuw jasje, waarop de naam „Studio" staat. Het is. ook al door „cover girl" Jasperina de Jong, een bijzonder mooi jasje geworden en ook de inhoud is veel omvattender (minstens 16 pagina's meer per num mer) en fraaier. De nieuwe KRO- gids is zelfs zo schoon geworden dat de abonnees bijna niet aan tv-kijken en radio-luisteren kunnen toe ko« men. Waarom deze nieuwe opzet? Voor zitter mr. H. W. van Doorn lichtte het gistermiddag bij de officiële pre- ~cnnn - sentatie van „Studio" aldus toe: „In hi.itcrpmflaK efn j de loop der jaren is gebleken dat door de toename van de radio- en televi- gelegde misdrijf was slechts een po ging. De dieven kregen een brand kast van een bankfiliaal op' t CW- terrein in Grubbenvorst nie tstuk. De officier van justitie liet door schemeren dat de bende van meer ADVERTENTIE I De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van I DRAKA. DEN HAAG (GPD) - Kinderen, de gedragsmoeilijkheden verergeren dat zij daardoor andere ouders in die in Sinterklaastijd door hun De Groningse kinderarts schrijft grote moeilijkheden brengen. sieprogramma's er meer voorlichting over die programma's nodig is. Daar naast heeft het gebruik van de gids behoefte getoond aan meer leesstof over zaken, die radio en televisie aangaan. Een programma-overzicht met een sobere aanvulling kan te genwoordig niet meer". Mr. Van Doorn gaf toe, dat de KRO zich ook door concurrentiemo- bieven heeft laten leiden. „Om in de markt behoorlijk mee te kunnen draaien moet je wel met een betere gids komen. In de competitie tussen de omroepverenigingen is een goede binding met het achterland nu een maal noodzakelijk". Voetbal De oud-Feijenoorder Harry Bild bezet op de Zweedse top- scorerlijst na afloop van de compe titie met 14 treffers de tweede plaats achter Ove Eklund van Ik Atvida- berg, die twee doelpunten meer op zijn naam bracht. Bild speelt voor de kampioensploeg Oester Vaxjoe. ouders te veel met Zwarte Piet wor- in het maandblad „Ons Gezin" dat den bedreigd, kunnen, aldus de Gro- het dreigen met Zwarte Piet by ningse kinderarts M. Brandenburg, sommige kinderen op latere leeftijo last van nachtmerrie? krijgen, gaan van invloed zou kunnen zyn op hun nagelbijten, slecht eten, opnieuw instelling tegenover mensen met een onzindelijk worden, hun onderne- andere huidskleur, mingsgeest verliezen of minder zelf- De Groningse kinderarts raadt standig worden dan zij tevoren wa- ouders aan hun kinderen niet te ren. Ook kunnen eventueel bestaan- vroeg de schoen te laten zetten, om- Het spreekt, aldus de heer Bran denburg, voor kindereh vanzelf dat de Sint en Piet ook by hen zal ko men als zy nog niets in hun schoen hebben gevonden en van een vriend je horen, dat hij al wel iets had ge had. De Groningse kinderarts vraagt grootouders niet te vergeten het- zich af of het niet mogelyk is al zelfde af te spreken. ln oktober op de ouderavond van de kleuterschool met elkaar te overleg- gen om niet voor een bepaalde da- j Tennis De Franse tennisploeg. turn, bijvoorbeeld ongeveer twee we- die 9 en 10 november in Parys to ken voor Sinterklaas de kleuters hun de tweede ronde van het toernooi schoen te laten zetten. om de Koning Gustavbeker tegen Volgens hem zou het ook verstan- Nederland speelt, bestaat uit de vol- dig zijn met moeders uit de buurt gende tennissers Georges Go ven en of van dezelfde stoep en de Patrick Proisy (enkelspelen» en Bernard Paul en Jean-Pierre Cour col (dubbelspel)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7