Censuur moet overbodig zijn Jeugdleider van bijna 80 jaar nam afscheid Hartelijk afscheid van dokter P. J. Kaiser Omdat we gewoon veel, véél te weinig zon krijgen. Schaakexpositie in Nieuwe Boekhuis Hoofd universitaire gezondheidszorg LDV 2 klopt RDC Animo in streek voor koopavond SCHOOLPERS HOUDT CONGRES IN LEIDEN PINSDAG 29 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 LEIDEN De schoolkrant is een belangrijk communica tiemiddel in de snelgroeiende schoolgemeenschappen, waar op zo min mogelijk censuur ol dient te worden toegepast. Tot deze algemene conclusie kwa men de ruim zeventig schoolbladre dacteuren- en redactrices tijdens de driedaagse studieconferentie, die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Nederlandse Sohoolpers Unie in Leiden wordt gehouden. In het kader van deze derde studie conferentie werd gisteren in het jeugdcentrum „De Korte Vliet" een forumavond belegd tydens welke di verse actuele zaken in de schoolpers- wereld aan de orde kwamen. In het forum hadden behalve de schrijfster Hella Haase en de journalist Care! Niermeier twee rectoren van middel bare scholen en een redactrice van een schoolkrant zitting genomen. Uit de discussies bleek dat tal van schoolbladen te kampen hebben met gebrek aan kopij. Onder meer werd gesteld dat aan de zelfwerkzaamheid van de schoolpers nog heel wat ge daan kan worden. Vele scholieren zijn te weinig redacteur in de zin van nieuws jager, zo luidde 'n van de con clusies. Overigens waren de school bladredacteuren het in grote lijnen met elkaar eens dat zij niet alleen een schrijvende maai' ook een stimu lerende en coördinerende taak te ver vullen hebben. Dat laatste werd mede van belang geacht voor de continuï teit van de schoolkrant. De meeste redacteuren waren het er over eens dat de inhoud van de schoolkrant behalve informatief en ontspannend opinievormend behoort te zijn. Volgens hen moet een school krant de meest uiteenlopende artike len kunnen publiceren mits deze ar tikelen eerlijk en oprecht en met ge voel voor verantwoordelijkheid ge schreven zijn. Wat de censuur be treft waren de scholieren vrijwel eensluidend van mening dat dit zwaar belaste woord uitgebannen kan worden wanneer het streven ge richt blijft op een gezond overleg tussen de schoolblad-redacties en de schoolleiding. Eén van de eindcon clusies was ook, dat er in ons land geen behoefte bestaat aan een wette lijke regeling van de schoolpers. De studieconferentie werd gister middag met een enkel woord ge- opend door de burgemeester van Leiden, mr. G. C. v. d. Willigen. De burgemeester prees de schoolblad redacteuren om hun professionele wijze van werken. Hij sprak in dit verband van een liefhebberij, die se rieus moet worden genomen. De co- ordinerend inspectrice van het gym nasiaal en middelbaar onderwijs in Leiden, mej. dra. H. v. d. Vliet, hield hierna een inleiding over de totstandkoming van de Mammoet wet. Vanavond zal prof. mr. dr. M. Rooij, directeur van het Instituut voor Perswetenschap in Amsterdam, voor de schoolbladredacteuren spre ken over de functie van de pers. (Foto L.D./Holvast) LEIDEN De jubilerende Leidse Schaakbond heeft de goede gedach te gehad door middel van een expo sitie van Schaakcuriosa het schaken onder de aandacht van het publiek te brengen. Het mocht zich gelukkig prijzen de medewerking te verwer ven van o.a. het museum v. Volken kunde, het Prentenkabinet der Rijks universiteit en enkele particuliere verzamelaars. De expositie wordt gehouden in het Nieuwe Boekhuis aan de Bree- utraat. Eeuwenoude schaakspellen, elk fi guur een kunstwerk op zichzelf uit China, Java (Wajangpoppen voor stellend), Japan (mythologische fi guren) van allerhande materiaal oa. ivoor, kwarts en walvisbeen, vertel len niet alleen de geschiedenis van het spel, doch weerspiegelen soms ook een episode van de wereldge schiedenis, zoals de strijd tussen Kruisvaarders en Mohammedanen, uitgebeeld in een kleurig Arabisch sdhaakspel. Daarnaast moderne za ken, zoals de massieve vele tiental len kilo's wegende glazen pion, die grootmeester Jan Hein Donner vo rig jaar in Venetië als beloning voor rijn eerste plaats naar Nederland moest slepen. Als komische noot is het beroemde schaakbord van Godfried Bomans te zien, waarop hij. naai- zijn zeggen. Euwe, Keres en Botwinnik heeft ver slagen. Nadere beschouwing leert dat hij best gelijk kan hebben. Via een ingenieus systeem kan nl. de speler' de stukken d.m.v. valluikjes in gewatteerde zakjes laten glijden. Een uitgebreide verzameling schrif turen uit de geschiedenis van de Nederlandse en Leidse Schaakbond en een aantal curieuze foto's en prenten completeert deze unieke ten toonstelling. Burgerlijke stand GEBOREN Harmen Pieter. z. v. P. A. van Jaars veld en C. C. Hermans; Jeanette Ma- riëtte D. V. N. de Wolf en A. van der Ende; Elsbeth Chrlstne Susanne. d. v. F. A. Flolet en J. J. Verstegen; Ma- rlëtte Ellse, d. v. J. Redel en P. J. SleiJ- ser; Leuntje Petronella. d. v. G. van den Bosch en W. de MooiJ; René. z. v. L. Nleuwenburg en A. H. F. Coster; Adrtaan, z. v. A. van der Plas en T. van der Boon; Bellna. d. v I. van der Linden en A. J. Bekooi; Harry en Arthur, zonen v. R. van LooiJ en G. M. Montanus; Pieter Bastlaan, z. v. N. Ober en W. de Knecht; Margué- rlthe Jeanlne Hortense, d. v. w. R. Avenarlus en H. V. M. van Genderen Stort; Maria, d. v. H. J. van der Louw en G. Schreven; Hendrik Teunls, z. v. G. H. Meeldijk en E. Dlependaal; Yvonne Esther Nelly, d. v. C. L. R. Versluijs en C. H. ten Donkelaar; He lena Lydla. d. v. J. Aandewlel en N. L. van der Plas; Frans Peter, z. v. P. J. Ouwerkerk en J. van Geest; Es ther Daniëlle. d. v. A. Poot en A. J. A. van Woersum; Wilhelmlna Geraldlne, d. v. W. G. van Ameijde en D. Guljt; Monique Wilhelm lna Engel berta An na Maria. d. v. W. Donders en A. M. van der Kamp; René Johannes Maria, z. v. J. van Eenennaam en A. M. C Oudshoorn; Gerardus Jan. z. v. G. J. Schut en R. M. de Ruig; Marco Jaco bus, z. v. A. Sloos en J. M. de Vink: Pieter Gerardus. z. v. N. van DuiJ- venvoorde en D. van Duljn. GETROUWD O. B. Nijhuis en M. D. J. Nuijten; C. D. H. Prins en M. J. F. Bakker. J. H. Henslng en C. M. Kooreman; A. Laterveer en C. H. Burgerhout. Briljant is niet alleen de schittering van de edelste der edelstenen, die op deze sieraden schittert. Briljant is ook het ontwerp zelf. Een creatie van een kunstenaar die nog werkt volgens een oud en edel ambacht. Een schep ping die zo exclusief is. dat slechts één vrouw haar zal dragen. Haute couture In briljant. Voor wie het zich kan veroorloven. HOFJUWELIER VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN BREESTRAAT 9S - LEIOEN - TEL 01710-2009! LEIDEN Het gezellige clubgebouw van de Speeltuinvere niging „Ons Eiland" in de Kortenaerstraat was gisteravond ge- ai heel gevuld met belangstellenden. Deze grote belangstelling gold slechts één man, de heer L. D. Planjer, die 8 november tachtig jaar- hoopt te worden. Zij waren gekomen om afscheid te nemen van een figuur, die zich 42" jaar met enthousiasme had gegeven aan het jeugd- en speeltuinwerk. L. D. PLANJER IS MET DE JEUGD JONG GEBLEVEN Het gemeentebestuur was deze avond vertegenwoordigd door wet houder Piena, terwijl ook oud-wet houder Van Schaik. leden van de raadscommissie voor Sport- en Jeugdzaken en vertegenwoordigers van de L.J.A. en de Nuso van hun belangstelling voor dit afscheid blijk gaven. De heer Planjer, die ondanks zijn hoge leeftijd met de jeugd jong is gebleven, begreep er aanvankelijk niets van. Vanwaar al die belangstel ling Het werd hem spoedig dui delijk toen de heer J. J. v. Huizen, voorzitter van de Bond van Leidse Speeltuinverenigingen, al direct na de opening „onthulde", dat allen ge komen waren om de heer Planjer deze avond „eens in het zonnetje te zetten". Het is uw avond, aldus de heer v. d. Huizen, die er verder op wees, dat in een tijd, toen er van vrijetijdsbesteding nauwelijks sprake was, de heer Planjer zich reeds in zette voor een nuttige ontspanning voor de jeugd. Het is allemaal in 1926 begonnen. Voor de kinderen van de bewoners in de Kanaalstraat moest een uitstapje worden georgani seerd. waarmee de toen 37-jarige heer Planjer zich belastte. Het werd 'n succes! Sedertdien is hij zich voor het jeugd- en speeltuinwerk blijven interesseren. In september 1926 werd hij penningmeester van de speeltuin vereniging in onze stad (Zuiderkwar tier) en in 1957 in gelijke functie benoemd in de Commissie voor JeugdvakantiebezighedenSpreker memoreerde, dat de heer Planjer in 1956 werd benoemd tot erelid van Zuiderkwartier en hij in 1964 de ere- speld van de Nuso ontving. Ook uw echtgenote helaas deze avond niet aanwezig wist u voor uw hobby De heer J. J. v. d. Huizen speldt de gouden speld op. (Foto LD/Holvast) te interesseren. In 1931 was zij één van de initiatiefneemsters van het dat opgerichte Damescomité Zuider kwartier, aldus spreker. Namens de Comissie Jeugdvakantiebezigheden bood spreker de heer Planjer de gou den speld, met daarbij behorende oorkonde aan. De heer v. d. Huizen verband hieraan de mededeling, dat de heer Planjer was benoemd tot ere-lid van deze commissie en dat de heer W. van Zonneveld de functie van penningmeester gaat vervullen. Wethouder Piena „Het gemeente bestuur heeft bijzondere waardering voor uw werk" vond het typerend voor de werklust en het enthousiasme van de heer Planjer „dat deze avond van een jeugdleider van bijna tach tig jaar afscheid wordt genomen'. In gelijke geest voerden het woord de heer W. Th. Butzelaar van de Nuso en de heer P. Flippo, een oud-ge diende in het speeltuinwerk, die en kele herinneringen uit zijn „Planj er- tijd" ophaalde. Enkele geschenken werden deze avond aangeboden. Na een dankwoord van de heer Planjer „dit is één van de mooiste avonden uit mijn leven" werd een film over de vakantiebezigheden ver toond en volgde een opvoering van Bert Brugmans marionettentheater. Expositie Ad Dekkers LEIDEN Van 1 tot 22 november exposeert Ad Dekkers onder auspi ciën van het Leids Academisch Kunstcentrum werktekeningen, mo dellen en objecten in Galerie Walen kamp, Nieuwsteeg 11. Zulks in het kader van de tentoonstelling „248 objekten". LEIDEN Een hartelijk afscheid viel gistermiddag in het Academie gebouw aan het Rapenburg ten deel aan dokter P. J. Kaiser, die in ver band met het bereiken van de 65- Jarige leeftijd vrijdag zijn functie als hoofd van de universitaire gezond heidszorg neerlegt. Prof. dr. E. H. Reerink, president curator van de Leidse Universiteit, memoreerde, dat dokter Kaiser zich een twintigtal jaren heeft ingespan nen voor de universitaire gemeen schap. De eerste acht jaren als keu- rlngs- en controlerend arts en daarna als full-time universiteitsarts. De scheidende functionaris heeft veel werk verricht, onder meer had hi) de zorg voor de opbouw van de universi taire gezondheidszorg. Aandacht schonk prof. Reerink ook aan de jaarrede in 1965, die de heer Kaiser toen in zijn functie van voor zitter van de Ned. Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst hield. Deze rede bevatte een krachtig pleidooi voor de medische zorg voor de studenten, die in die tijd nog veel te weinig aandacht kreeg. Het resul taat daarvan is nog steeds onbekend, aangezien het rapport-Wester nog niet is verschenen. Dokter L. Kuenen, voorzitter van de commissie universitaire gezondheids zorg, roemde eveneens de kundigheid van de scheidende arts, bij wie de ge zondheidszorg in goede handen was. De heer Kuenen sprak tevens namens de stichting ,Pro Civitate", die in feite de grondslag heeft gelegd voor de universitaire gezondheidszorg. Tot slot wees dokter Kuenen op de vele veranderingen sinds het begin van de geneeskundige dienst. Een jding was echter niet veranderd: de goede verstandhouding met zowel de commissieleden als de curatoren. De laatste was hy bijzonder dankbaar I voor de grote medewerking. Dokter A. Klumperman. de opvol - |ger van dokter Kaiser, memoreerde ADVERTENTIE de grote verdiensten van de schei dende arts, zowel voor de studenten als voor de diverse commissies en stichtingen waarin de heer Kaiser zitting heeft gehad en nog heeft. Verscheidene functies zal dokter Kai ser nog blijven vervullen: voorzitter stichting studentengezondheidszorg en voorzitter stichting Ned. studen tensanatorium. Namens de studenten bood hierna de heer B. Huisman de scheidende universiteitsarts een film apparaat aan. Namens de commissie van overleg voerde dr. J. M. Vlijm het woord. De ze toonde grote waardering voor de activiteiten van dokter Kaiser in deze commissie. Dokter Kaiser zei in zijn dankwoord bijzonder verheugd te zijn over de grote medewerking, die hy altijd van vele kanten had ondervonden. Dit maakte het werken voor hem bijzon der aantrekkelijk. De scheidende uni- versiteltsarts benadrukte, dat de op bouw van de universitaire gezond- Daarom, daarom, daarom: Davitamon 10. Elke dag. Allemaal. Dawtamon 10. hei complete dragee i zorgt voor exita weerstand ep Kinderoperette „Lees met ons mee" LEIDEN In het kader van de Kinderboekenweek wordt morgen avond om half acht in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdyk een uitvoering gegeven van de operette „Lees met ons mee" door de operette- groep „Maskerette". Deze operette is voor een groot deel ingesteld op de Kinderboekenweek. De muziek is van Tonny Weidner de teksten zyn van mevrouw W. J. Stam—v. d. Staay. De heer B. Huisman overhan digt de scheidende dokter Kaiser het geschenk van de studenten: een filmapparaat. (Foto LD/Holvaat) neidsdienst nog lang niet was vol tooid. Dokter Kaiser noemde het een goe de combinatie preventief en curatief werkzaam te kunnen zijn. Ook schonk hij aandacht aan de vele ver anderingen in de studentengemeen- i schap, die steeds de nodige aanpas- I sing vroegen. LEIDEN Voor de hoofdklasse competitie van de LDDB speelde het reserve-team van LDV een uitwed strijd tegen RDC. Ondanks het gemis van Van Leeuwen wisten de Leide- naars aan de kopborden de grond slag te leggen voor de overwinning. Gedetailleerd: G. van Zuylen (RDC) W. Heemskerk (LDV II) 0—2. W. Leeuwenburg—H. J. J. M. van Win kel 0—2, P. van Egmond—J. Klin kenberg 0—2, J. v. d. Mey—P. v. d. Stel 11. D. van EgmondJ. Zaal berg 1—1, J. van de Kamp—P. J. Bronstring 0—2, A. Schaddelee—J. Brinks 2—0. R. KromhoutJ. M. E. Masurel 1—1, H. Verkuil—M. J. v. d. Kwartel 1—1. Totaal 8—12. Overige uitslagen; KDC—DCL 15 5, RDCHDC 614. De wedstrijd •NOCDCL, die bij een 77 stand werd afgebroken, is door de Leide- naars met 11—9 gewonnen. ADVERTENTIE VOORHOUT/ ALKEMADE/LEI- DERDORP Reeds geruime tijd ge leden zijn by de middenstanders van Voorhout stemmen opgegaan om te komen tot een koopavond. Na een enquête bleek het merendeel van de leden van de plaatselijke midden standsvereniging voor de instelling hiervan te zijn. Aan de hand van de uitslag heeft het bestuur van de middenstandsvereniging zich in eerste instantie gewend tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Leiden, die gunstig adviseerde. B. en W. van Voorhout voelen eveneens voor een koopavond en stellen de gemeenteraad voor met in gang van 14 november een wekelijkse koopavond in te stellen op vrijdag (tot 21 DO uur). De daartoe strekken de verordening zal tot uiterlijk 1 ja nuari 1970 gelden. In de gisteravond gehouden raads vergadering van de Alkemadese raad werd bij de algemene beschouwingen over de begroting gepleit voor het instellen van een koopavond. Uit het antwoord van B. en W. bleek, dat men hierover gunstig dacht. Ook in Leiderdorp zyn de laatste tijd stemmen opgegaan te komen tot de instelling van een koopavond.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3