I ïermg er. y. gouden jubileum Belangstellenden Openhartig beraad over actuele problemen Spaanse impressies van Joan Sibecas v- hoofd- elektro- monteurs iiitse turner moet rden geopereerd PRIESTERGESPREK MET BISSCHOPPEN SPANNINGEN Eenheid kerk Rome HOOGOVENS IJMUIDEN Namaak - Vermeer Han van Meegeren op veiling New-York Een Duccio voor 150.001) pond In 't Duivenlbtiys Celibaat IfcöflL Priesterschap voor gehuwden? F. de Smit adviseur VPRO - Bestuur PAG 29 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 ADVERTENTIE (Van onze kunstredactie) EIDEN Vijftig jaar „Vereniging van Belangstellenden in .akenhal": een waardevol jubileum, waardevol genoeg om ganse avond bij stil te staan. Dit is dan ook ruimschoots urd tijdens een drukbezochte feestelijke bijeenkomst in Jrote Pers van dit museum, bijgewoond door burgemeester G. C. van der Willigen, alsmede de wethoude rs mevrouw HaanGroen en de heren Harmsen, Menken en Sannes. een welkomstwoord van de di- gf drs. M. F. Wurfbain. heeft de (ter de heer P. Herfst in een eche uiteenzetting, het ont- :en de doelstellingen van de ging uitvoerig besproken. Aan- tot de oprichting was de dng op 24 oktober 1918 van edrag van f50.000, later van 0, resp. bestemd voor de aan- van grond en de totstandko- iran een nieuwe vleugel van het n, door inr. C. W. J. J. Pape aitzonderlijke giften vormden ï'leiding tot een bijeenkomst ilangstellenden in de Laken- 28 oktober 1918 onder leiding toenmalige directeur mr. J. C. orde. Op deze vergadering esloten tot oprichting van de dng, welke zich ten doel stelt itelling voor het museum te en voorts het museum met igen te verrijken. De eerste iing betrof een Stilleven van Verster ter waarde van f 1000-. der grootste zorgen voor de ;ing". aldus de heer Herfst", is geweest de werving van leden. 550 bedraagt. Hij sprak de uit, dat dit naar de duizend ;en uitgroeien. Spr. besloot zijn ge rede met het noemen van hoogtepunten uit het bestaan, nder de grote Gabriel Metsu- onstelling, in samenwerking met reniging Rembrandt. Voorts re de hij, dat de in verband met nbileum uitgeschreven herken- redstrijd voor de jeugd, niet r dan 482 goede oplossingen opgeleverd. een niet minder geestige, meer- zelfs ..indeugende" voordracht vervolgens de oud-directeui e Lakenhal, prof. J. N. van Wessem „Falsificaties in de kunst", zulks de hand van een groot aantal beelden. Spr. wees erop. dat steeds jaar voor Christus vervalsingen tateerd werden en besprak Igens een groot aantal verval- welke het echter volgens Max Friedlander o.a. in ver met de tijdgebondenheid j langer dan 30 jaar uithouden j diverse foutieve détails vallen itte de meeste vervalsers door and. Spr. besloot met de opmer- dat het maken van vervalsin- ,voor velen een dankbare en gdevolle bezigheid is". Zijn met lei humoristische opmerkingen ide beschouwing ontlokte tel- ale veel hilariteit, vooral ook t er dikwijls iets met de juiste rde der lichtbeelden niet in de bleek te zijn. tn volgde het hoogtepunt van und. n.l. de aanbieding door de Herfst namens de vereniging enkele schilderijen aan het ge ldbestuur. Het eerste betrof een schilderij, wellicht van een eduidend" man. die echter eer- 1ANKFORT iANP) —De West- turner Willie Jaschck. die tij de Olympische Spelen de aan- op zich vestigde door ondanks blessure alle oefeningen te vol- moet drie maanden in het ïhuis blijven. aankomst in Frankfort bleek chillespces-blessure zo ernstig. Jaschek spoedig moet worden pieeid. I lijk werk heeft gemaakt, n.l. Jan Be- dijs Tom, geboren op 4-3-1813 in Boskoop en gestorven 18-7-1894 in Leiden. HU was een leerling van de De voorzitter van de Vereniging van Belangstellenden in de La kenhal, de heer P. Herfst, en bur gemeester mr. G. C. van der Wil ligen bij het aangeboden schilde rij van de schilder N. J. Deliru getiteld „Theseus en Ariadne". Dit ovaal dateert van 1786. (Foto LD/Holvast) landschapschilder A. Schelfhout en de dierenschilder P. G. van Os en woonde op de Hogewoerd, waar thans de Radiobuers is gevestigd. Zijn schilderij stelt voor „Schapen in landschap". Daarop volgde de aan bieding aan het Gemeentebestuur van twee schilderijen, resp. voorstel lend een „Allegorie op de overwin ningen behaald door stadhouder Wil lem V in de Vierde Engelse Oorlog" en „Theseus en Ariadne", beide uit 1786 van de Franse schilder N. J. Delin, die o.a. in Leiden woonde en lid was van „Ars Aemula Naturae. „Deze fraaie schilderijen waren aan de ver eniging ten geschenke gegeven door de firma Hartevelt (De Franse Kroon), ter plaatsing in het museum. Burgemeester Mi-. Van der Willi gen betuigde zijn grote erkentelijk heid voor deze aanbiedingen, daar bij de hoop uitsprekend, dat velen zich als lid van de jubilerende vere niging zullen aanmelden. Hierop bezochten de vele genodig den de zaal. waarin een alleszins be langwekkende overzichtsexpositie is ingericht van de talrijke kunstwoor- werpen, die door- of mèt steun van de Vereniging in de loop van haar 50-jarig bestaan voor het museum „De Lakenhal", zijn verworven. Zeker niet onvermeld mag blijven, dat een zeer verdienstelijke muzika le omlijsting verzorgd werd door de dames Marjolein Hennes (viool), Eekje Hoenderdal (cello), Veronica Steinbach (fluit) en Ada van der Bent (klavecimbel). Zij werden als dank in de bloemetjes gezet; prof. van Wessem ontving een fraai boek werk. Tenslotte verenigde men zich aan de buffetten, waar bij een verster kende drank dit bijzonder geslaagde jubileumfestijn bezegeld werd. Dat de jubilerende vereniging, we-1 ke zoveel goede dingen op haar de bet heeft staan, in veler harten leeft, is deze avond overduidelijk gebleken. Moge zij In de toekomst groeien en bloeien. Dit is in kunstzinnig opzicht een belang van de eerste orde! PIERROT Juwelier, norloger LEIDEN MAARSMANSST. 21 TEL 20778 N. BINK Juwelier, horloger. HOOIGRACHT 45 - LEIDEN v. d. WATER Juwelier, horloger HaarLstraat 181. Leiden L. VAN DUYN Juwelier. PRLNCESTR. 15, KATWIJK AAN ZEE HORLOGER J. C. MILIKAN TERWEEWEG 73 - OEGSTGEEST - TEL. 50191 NOORDWIJKERHOUT De nationale priesterbijeenkomst in Noordwijkerhout heeft zich de eerste dag in opvallend snel tempo ontwikkeld tot een zeer openhartig beraad over zeer vele actuele problemen. samenleving zeer veelzijdig bestaat uit allerlei groeperingen van mensen, leeftijdsgroepen, en geplaatst is in zeer iteenlopende leefsituaties. Dienende kerk zijn eist dat die kerk open en eerlijk en bevrijdend staat ten opzichte van de mensen, die in hun situatie juist bij de kerk bevrijding zoeken. Het pleidooi voor collegiale samen werking kwam sterk naar voren juist omwille van de gemeenschapsbin ding. In het licht van die collegialiteit betreurt men dat sommigen buiten dfze collegiale gemeenschap om rechtstreeks verhaal zoeken tn Rome. Het gezelschap priesters in gesprek met het voltallige episcopaat is wel iswaar in zijn geheel gekenschetst in de wandelgangen als „matig vooruitstrevend", maar dat wil niet zeggen dat de spanningen ontbreken. Unaniem spreekt de duidelijke ver antwoordelijkheid voor de achterban. Maar die verantwoordelijkheid zoekt een veelzijdige uitweg en vormge ving. De jeugdige musiciennes, die de f jubileumavond met haar spel op luisterden. worden door voorzitter P. Herfst in de bloemetjes gezet. m (Foto LD/Holvast De eerste dag stond in het teken van de pluriformiteit tegenover een verouderde opvatting, dat de een heid van de kerk slechts in unifor miteit gewaarborgd zou zijn. Men wil veelzijdige vormgeving van litur gie en van kerkstructuren, niet om wille van een soepeler organisatie, maar eenvoudig omdat de kerk er Is voor de samenleving en omdat die Wat de verhouding tot Rome be treft is de vergadering nog midden in een discussie, die maandagavond werd voortgezet. Kardinaal Alfrink heeft reeds toegezegd hierover nader met de vergadering te zullen spreken. ADVERTENTIE Hoogovens IJmuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroommonteur Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningsinstallaties Leeftijd 27 tot 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is f 11.002.per jaar, overeenkomend met ca f 210.bruto per week m dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Voor gehuwden, die in Leiden of op grotere afstand van ons bedrijf wonen, komen woningen beschikbaar. Schriftelijke sollicitaties onder nr. LI 330 te richten aan Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2, Hoogovens IJmuiden. DEN HAAG (GPD) Be- gin volgend jaar wordt te New York „Jezus bij de heelmees- j ters", een van de beste schil- j derijvervalsingen van Han van Meegeren in de stijl van Ver meer, geveild. Volgens het Engelse blad de „Evening Standard" is het de eerste na- maak-Vermeer van Han van Meegeren die onder de hamer komt. Er wordt, volgens het Engelse blad, voor dit werk een hoog bod verwacht. Van Meegeren schilderde het destijds onder toezicht om te demonstreren werkelijk in staat te zijn „Vermeers" te maken. Het schilderij werd daarna voor rond f3000 gekocht door een Amster damse kunsthandel en voor ongeveer f 6000 doorverkocht aan de Zuid- Afrikaanse industrieel Sir Ernest Op- penheimer, die het aan een episcopale kerk in Johannesburg schonk. De kerk in Johannesburg, die voor- al door kleurlingen wordt bezocht, i moet verhuizen als gevolg van de I apartheidspolitiek. Aangezien daar- voor veel geld nodig is wordt het schilderij in New York verkocht. LONDEN (AP) De National Gal lery te Londen heeft gisteravond be- kend gemaakt een schilderij van de 13de eeuwse Italiaanse schilder Duc cio voor 150.000 pond te hebben ge kocht van de Amerikaanse kunst handelaar Julius H. Weizner, die het in maartop een veiling voor 2700 pond heeft verworven. Weizner had van het Cleveland j Museum of Art. Ohio, een bod van j 150 000 pond op het schilderij, maar; de Engelse regering verbood de uit- voe van het schilderij voor een pe- j riode van drie maanden om Engelse instellingen de gelegenheid te bie- j den het schilderij tegen dit bedrag aan te kopen. Het schilderij, een Madonna met i kind. was ter veiling aangeboden als een 15de eeuws werk uit de school van Siena. De vergadering was in grote eens gezindheid van mening, dat solidari teit van de bisschoppen met de pries ters en de gelovigen en met de ei gen kerkprovincie ook een eis was van erkenning der pluriformiteit, waar de kerk als geheel behoefte aan heeft. Begrijpelijk was bij zeer veel pries ters het gevoel van lotsverbonden heid met priesters, die volgens de be richten in sommige landen uit het ambt worden ontzet- De persoon mag, zo menen zij, nooit aan het systeem opgeofferd worden. Zij hebben daar om unaniem de bisschoppen in over weging gegeven, in voorkomende ge vallen te bemiddelen, bij de bisschop pen in andere kerkprovincies. Kardi naal Alfrink heeft toegezegd deze overweging te zullen volgen. De vergadering is thans In bewo gen gesprek over het celibaat. Een gezond pleidooi voor het celibaat zal, menen velen, alleen goed overkomen als het komt te liggen in de sfeer van de vrijwillige aanvaarding. Over de wijze waarop enerzijds re kening kan worden gehouden met toekenning van pastorale functies aan gehuwde priesters, anderzijds op d'.t punt de opinie in de wereldkerk kan worden bevorderd, duurt het be raad voort. Juist als de pluriformi teit in de geloofsgemeenschap erkend wordt, moet ook het verlangen der verschillende groeperingen, als b v. uitgesproken door de studentenparo chies in Utrecht en Amsterdam, me de in de beleidsbeslissingen worden betrokken. Zelfs als „de grote massa" er nog niet geheel rijp voor zou zijn- De bezorgdheid voor de grote massa spreekt in het verantwoordelijkheids gevoel van veel priesters steeds weer mee. maar men meent dat de veel zijdigheid ook hier niet mag lijden onder de eenvormigheidomdat hierdoor de ware eenheid niet ge diend is. Het komt zelden of nooit voor dat men in onze stad geconfronteerd wordt met het werk van een Spaans schilder. Mevrouw Böttcher van ,,'t Duiven- huys" aan het Rapenburg 94, die zelf veelvuldig in Spanje vertoeft intro duceert thans schilderijen, aquarel len en tekeningen van de Catalaanse schilder Joan Sibecas (40), geboren in Vilanant (Gerona). Een bijzonder interessante exposi tie van een kunstenaar aan wie reeds een ganse reeks belangrij ke prijzen is toegekend en wiens ten toonstellingen in Barcelona. Madrid. Saragossa. Pollensa, Alicante en an dere steden veel opzien baarden. Joan Sibecas. die zijn opleiding ge noot bij bekende aquarellisten als Ramon Reig en Josep Bonaterra. is via een abstracte periode gekomen I tot een hoogst individualistische nieu- we figuratieve kunst, met meerma len een mystieke inslag. In het bij zonder zijn kleurengamma's, waarin het blauw, groen, lila en aswit pre- I valer en, bezitten een betoverende, soms mysterieuze aantrekkings kracht. Door de inleider cir. Francisco Car- rasquer. verbonden aan de Leidse universiteit, zijn overeenkomsten tus sen Vermeer en Sibecas vastgesteld. In de eerste plaats vanwege het door hem gecreëerde licht door middel van de kleur: hetzelfde heldere licht en eenzelfde dynamische kracht. Des te merkwaardiger is o.i. deze ver wantschap. omdat Cibetas tot nu toe nimmer ons land had bezocht. Bo vendien staat de Ampurdan, de ge boortestreek van Sibecas. met zyn bergachtig en droog landschap in schril contrast tot ons land. Van deze schilder is een veelzijdi ge reeks stillevens (prachtige rozen!), landschappen, stadsgezicn- ren en oude Ampurdaanse huizen te zien in harmonisch en subtiel op el kaar afgestemde kleurvakken dan wel verticale opstijgende strepen en lijnen, hetgeen totaal onverwachte. Joan Cibecas „La Molina", wintersportplaats in de Pyrenee- en.. (Foto LD/Holvast) effecten oplevert. In meermalen su blieme impressies is het specifieke karakter van het singuliere Ca talaanse land indringend-realis tisch weergegeven Daarbij treft steeds weer een klare doorzichtig heid. De rake tekeningen, waarin geen lijn téveel staat, nemen daar nevens een voorname plaats in. Steeds zijn de behandelende onder werpen „herkenbaar", evenals de strikt persoonlijke signatuur van de j vervaardiger. Men late zeker de gelegenheid niet voorbijgaan met het eigendommelijke oeuvre van Sibecas kennis te maken. Het zou ons verbazen, indien bij het beschouwen ervan, niet een ieder door zijn aparte, sterk geïnspireerde en esthetische kunst zou worden aan geraakt. H. ^JTTARD 'GPD) De dekens in het bisdom Roermond krijgen op hun eerstvolgende Vergadering, die ver moedelijk in december wordt gehou den. vier resoluties over het priester ambt ter behandeling aangeboden. De indieners zyn de dekens van Sittard (Fieter, die momenteel in het zieken huis verblijft). Geleen (Frissen). Sus- teren (Breukers) en Schinnen (Keu len). In de resoluties wordt gepleit voor het openstellen van het pries terschap voor gehuwden, het toeken nen van geschikte pastorale taken aan gehuwde priesters, een duidelijke en positieve opstelling vanuit het bis dom ten aanzien van het parttime priesterschap, alsmede de erkenning van gelijke rechten van de vrouw in het ambt van de priester. In de eerste resolutie (priesterschap voor gehuwden) willen de indieners een duidelijk blijk zien van de prin cipiële ontkoppeling van celibaat en ambt. Zij beschouwen dit als een con sequente doortrekking van het be sluit. De tweede resolutie zegt, dat er een duidelijk plan moet komen inzake het behouden van gehuwde priesters voor geschikte pastorale taken. Men wil dat er binnen het instituut van de kerk voor hen duidelijke mogelijk heden worden gecreëerd. HILVERSUM (ANP» Het alge meen bestuur van de VPRO heeft be sloten twee adviseurs toe te voegen aan het dagelijks bestuur om op zo breed mogelijke basis de ledenverga dering van 14 december te kunnen voorbereiden. Daartoe zijn uitgeno digd de heren F. de Smit en prof. dr. J. Sperna Weiland.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15