,Er zijn meer coaches nodig' On beschrijf elijke bij Caslavska taferelen huwelijk Teleurgestelde Rob Kerkhoven Afscheid MEXICO' DOOR REKENMACHINE Etchevarria stelde zijn land diep teleur Verdeling medailles m Geen uitschieter GOUDEN MEDAILLES VOLLEYBAL VOOR RUSLAND Niet verbitterd Fluitconcert in kathedraal van Mexico Kleine gouden Vera Burton ivon 1500 nieter 11* '0.3. Ka Voll MAANDAG 28 OKTOBER 1968 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Door Fred. Racké) MEXICO STAD (GPD) Zwemcoach Rob Kerkhoven neemt teleurgesteld afscheid van de Olympus. En van een vier jarige periode, waarin hij de Nederlandse zwemtop leidde. Naar wat? Rob Kerkhoven pakt zijn koffers in een min of meer de pressieve stemming: „Jawel, het is tegengevallen. Ik had op beter zwemmen gerekend. Dat van vanmorgen, dat heeft me echt wel een klap gegeven. De 4 X 100 meter-ploeg van Neder land niet in de finale. Zoiets is bijna niet voorstelbaar. En dat met viertiende seconde verschil. Het kwam omdat Bep Weete ling slecht zwom. Op zulke momenten moet je je beheersen om niet toch vreselijk kwaad te worden". Rob Kerkhoven is niet kwaad ge worden, omdat hfj dat nu eenmaal nooit is. Hij neemt afscheid en laat de herinnering na aan een man, die met een overvloed van woorden soms het Nederlands topzwem men begeleidde met een groot geloof in de zaken, die hij propageerde. Een man, die vooral en voor critici te véél in nuances probeerde te den ken en verklaringen bijna altijd met door hemzelf geplaatste vraagtekens begeleidde, zoals ook nu, bij het af dalen van de Olympus. Maar mis schien komen de .zekerheden" van Rob Kerkhoven toch nog: „Ik voel het als een plicht een gedetailleerd rapport te maken van de afgelopen periode, met de Olympische Spelen als eindpunt". De vraagtekens. Rob Kerkho ven zet er een, onmiddellijk nadat hij heeft opgemerkt: „Als ik de film terugdraai, dan gis ik naar dit: had de wintertrip achterwege moeten kolol hl ij ven en was het niet veel beter an? geweest als de ploeg in april al aan- ieidi gewezen was". Kerkhoven heeft, zo- VsJ als zovele buitenstaanders, in Mexi co moeten constateren dat de Neder landse zwemploeg te lang in span ning heeft moeten 'leven. Hij weigert r0Ij te onderschrijven, evenwel, dat de cyclus Sankt Moritz - Z eist - Mexico te omvangrijk is geweest. Maar gecon fronteerd met de opmerking van één van de estafettezwemmers: „Als ik een week eerder had moeten zwem- men, had ik veel meer trek gehad. Ik deed mijn best wel, maar het was toch niet compleet, wat ik deed", te gen de achtergrond van die zin, wil Kerkhoven dan wel opmerken: „Ik had misschien het afzwakken na de toch niet zo vlug harde training ivto moeten laten gebeuren. Ik had ze misschien langer moeten hou den. Dan profiteren ze beter en kor ter voor de wedstrijd van de ontspan ning. En dat scheelt op de beslissen de mamenten toch wel in de snel heid. Ze gaan harder, maar aan de andere kant: het lange pro gramma is ook een factor. Daar is iedereen het wél over eens, ook de buitenlanders. Tien dagen is te gek". En dan detailleert hij het falen van de zwemploeg nog even verder: „Ik had gerekend op een uitschieter. De mensen, die het zogenaamd verdien stelijk hebben gedaan wil en kan ik niet blameren. Maar die hebben toch iets gemist. Daar juist had die sprong naar boven moeten zitten. En dan was de vrye slag zwak. bfj de dames en bij de heren. Ik had die 4 x 200 herenploeg zo graag in de fi nale gezien, dat was voor mij een enorme bevrediging geweest. De schoolslag van de dames was enorm zwak. Op de estafette-wisselslag was die schoolslag het breekpunt". „Maar", vervolgt Kerkhoven dan op de van hem inmiddels wel beken de. verzachtende manier", maar nu moet ik ook wel zeggen, dat goed zwemmen heel moeilijk is geweest. We hebben om ons heen tenslotte ook grote namen zien afgaan. Reken nu eens uit, hoe lang de Nederland se ploeg bezig is geweest voor dit Mexico. Vanaf december vorig jaar al. Dat is te lang. veel te lang. En na 22 april is de ontspanning wegge bleven. Dat was de dag, waarop de ploeg eigenlijk bekend had moeten zijn. Voor ons is het „halen" van Mexico toch nog veel te be langrijk geweest in dit jaar .Neem de Australiërs, die hier gewel dig goed uit de bus zijn gekomen, die hadden in januari hun kampioen schappen, ze werden geselecteerd, gingen naar huis, maakten een trai ningskamp van zes weken daar en MEXICO STAD (ANP) Rus land heeft zaterdagavond, in Mexico Stad alle twijfel over de vraag wie de sterkste volleybalnatie ter wereld is. weggenomen. Zowel bij de heren als bij de dames veroverde Rusland de gouden medaille. In de laatste wedstrijd wonnen de Russen met 3—0 van Ts.jechoslowa- kije. Zilver ging naai' Japan, brons naar de Tsjechen. In het damestoernooi besloten de Russische meisjes de laatste wed strijd (tegen Japan) met een 3I zege. Japan kreeg het zilver, het brons ging naar Polen, vier weken hier in Mexico en zwom men vrijuit naar prestaties". Waarmee dan, tenslotte, toch ge zegd wil zijn, dat inderdaad de Ne derlandse zwemploeg verloren is ge raakt in een te groot „spannings veld". Maar er is meer. Want Rob Kerkhoven, gecritiseerd vaak om de harde arbeid die hij liet verrichten, zegt ook: „Misschien heb ik nóg wel te weinig gedaan met ze. Er waren tijden bij, dat ik in drie weken zo'n negentig kilometer liet zwem men. Zet daar dan de Amerikanen en de Australiërs eens tegenover tachtig tot negentig kilometer per wéék! Als ik ze dat zou hebben voor geschoteld, zou het helemaal mis zijn gegaan. Dat kan gewoon niet met Nederlandse zwemmers en zwem sters". Daarmee is dan onvermij delijk de toekomst van onze zwemtop ter sprake gebracht. En dan is Kerkhoven wel duidelijk en positief in zijn aanwijzingen. „Wat wij missen de professionele aan pak. Een kader van beroepsmensen is nodig en zwembadruimte. Wat Ne derland in de eerste plaats nodig heeft, is de concentratie van vereni gingen. Kleine clubjes kunnen dat al lemaal niet betalen. Laat nou bij voorbeeld in Amsterdam eens een eigen bad gebouwd worden door twee grote verenigingen. Zet daar beroepspersoneel in en laat die men sen een grote groep jongens en meisjes met talent twee maal per dag harde arbeid laten verrichten. Dan kom je wèl aan die vele kilo meters als basis. Daar moet je een concentratie van verenigingen voor hebben, dat is een eerste vereiste. Maar die verenigingen hebben het lef niet om clubkleuren los te laten". Het is, in ieder geval, alvast weer „een plan", dat Kerkhoven lanceert. Al verwacht hij er nauwelijks resul taten van, gezien de ervaringen van vier jaar. „Ik heb veel dingen ge- igsjlfe' ,,V:f ksséÊh wild", beseft hij achteraf", en daar kreeg ik dan altijd waardering voor. Tja, die Kerkhoven is een jongen met ideeën, zeiden ze dan. Die staat er helemaal achter, hij heeft er ge loof in. Maar wat heb ik gehad aan vriendelijkheid, aan die waardering? Weinig, bijna niets". Er rest nu nog dat ene rapport. Niet geschreven door een verbitterd man („Ik kan over zwemmen nu eenmaal niet negatief denken"), maar wel hopelijk rechtlijnig. Met onder andere dit er in: „De zwembond moet meer coaches in dienst hebben. Goed-ingeschoten as sistenten, die had ik hier kunnen ge bruiken. Ik heb heus wel gehoord welke kritiek er hier was op mijn beleid. Heit) was inliet) gediif f erenitdeerd genoegIedereen moest gelijk naar bed en gelijk opstaan enzovoort. Laat ik je dit zeggen: Ik hecht een enorme waarde aan de discipline. Iemand, die topsport bedrijft, moet gedisciplineerd kunnen zijn. Ten der- Rob Kerkhoven teleurstelling de: in perioden van zware training heb je rust nodig. Dat is gewoon zo. Vervolgens: Ik heb ze gezegd dat ze moesten méédenken, bij her haling. Ze mochten met hun wensen komen. Er is rekening mee gehou den. Maar aan de andere kant: je moet streng zijn. Er waren momen ten waarop ik voelde, dat het me als zand door de vingers gleed. Als ik met vijf man in het bad was bij voorbeeld. Wat deden die anderen dan? Als je een paar man by je hebt, hoef je daar geen zorgen over te hebben. En dan ds het logisch, dat die dan ook aandacht aan de behoef ten van de individualisten kunnen be steden. Let wel: Ik heb het niet over clubtrainers. Weet je bijvoorbeeld, wat één van de grootste oorzaken van het falen van de Russen is ge weest? Die hadden zowat alle club- trainers hier en die probeerden el kaar allerlei vliegen af te vangen. Nee, geen clubtrainers. Wél bonds- assist en ten, daar moet het naar toe". (Van een onzer redacteuren) Het volgende lijstje is onthul lend LEIDEN In de afgelopen twee weken nebben telkens 1. HogarJJe n.. 62.0 weer Amerikanen en Russen op 2. Mongolië 45.5 het erepodium in Mexico-City 3. Oost-Duitsland 30.6 gestaan. Ongeveer veertig pro- 4. Denemarken 29 8 cent van alle Olympische me- 5. Australië 29.5 dailies ging naar deze twee lan- 6. Kenya 22.1 den. Betekent dit, dat in deze 7. Tsjecho-Slowakije 21.2 landen de sportprestaties zoveel 8. Bulgarije 20.8 beter zijn dan in de andere? 9. Nieuw Zeeland 18.6 Geenszins. Het is leerzaam de 10. Finland 18.2 verdeling van de Olympische 11. Roemenië 15.2 medailles eens wat anders te 12. Noorwegen 13.5 bekijken, en medailles en be- 13. Verenigde Staten 13.0 volkingsaantallen door de re- 14. NEDERLAND 12 9 kenmachine te halen. 15. Zweden 11.5 Natuurlijk zijn en Wijven de J®' Zwitserland Olympische Spelen ontmoetin- J7- *^a"^ca gen voor de topsporters op pea - ;Tuba soonüjk niveau niet een strijd ]z' Folen tussen nationaliteiten. Maar 2®- Joego-Slavie 92 toch is het zo dat „wij" weer 21. Tunesië 9 0 een gouden plak hebben ge- 22- Oostenrijk 8.5 wonnen wanneer Ada Kok een 23. West-Duatsland 7.4 tiende seconde eerder aantikt 24. 72 dan haar rivale en wanneer 25. Frankrijk 6.5 ..onze" skiffeur gladweg als riKMTDDFT n ft i eerste door de finish glijdt. Een GEMIDDELD 6.1 zeker element van nationale 26. Engeland 5.4 trots zit er toch ailtijd in deze 27. Japan 52 persoonlijke sportmeeting op het 28. Italië 4.9 'hoogste niveau. 29. Venezuela 4.6 Dan mag wel eens bekeken 3®' o'g worden hoe de verschillende 32! Meoüco ZiZZZ! 3 9 landen het er af getoraoht heb- 33 Camerom 3 6 ben in verhouding tot hun om- 34 3 5 mng 35! België 3 2 Wij hebben derhalve eens be- 36. Ethiopië 2.3 rekend, hoeveel punten per 37. Turkije 2.2 land gescoord zijn. en daarbij 38. Griekenland 1.2 •een gouden medaille voor drie 39. Zuid-Korea 1.0 punten, een zilveren voor twee 40. Taiwan 1.0 en een bronzen voor een punt 41. Argentinië 0.9 geteld. Hoeveel punten hebben 42. Brazilië 0.5 nu de deelnemende landen per 43. Pakistan 0.3 tienimiljoen inwoners gescoord? 44. India 0.1 Het is, gezien dit lijstje, wel enigszins te begrijpen dat de Russische leiders dezer dagen verklaarden, verheugd te zijn over de door Russen gewonnen medailles, maar niet tevreden over het totaal van de bereikte resultaten. Opmerkelijk is na melijk, dat de Verenigde Sta ten op de dertiende plaats dit maal een veel beter figuur sloe gen dan vorige maal in Tokio toen zij zeventiende werden, terwijl Rusland afzakte van achttiende in Tokio naar 24ste ln Mexico, nog even boven het gemiddéldie dat tussen de 25ste en 26ste plaats ligt. Politiek gezien is dit gemiddelde pikant: het ligt tussen Frankrijk en En geland. Opmerkelijk is voorts, dat in Tokio de satellietlanden van Rusland bepaald niet boven het gemiddelde uitstaken, maar nu allemaal Rusland de loef heb ben afgestoken. Nederland is in deze rang schikking van de cijfers van de twaalfde plaats in Tokio afge zakt naar de veertiende in Me xico, maar daarbij als directe opvolger van do Verenigde Sta ten nog ver boven het gemid delde gebleven. Het gastland van de Spelen, Mexico, bracht het volgens deze telling niet verder dan de 32ste plaats, ver onder het gemiddel de, terwijl het gastland van de vorige spelen, Japan, het inder tijd tot de 22ste plaats bracht, de laatste plaats boven het ge middelde, dat in 1964 praktisch hetzelfde cijfer bedroeg als dit maal. Hetgeen betekent dat ook ditmaal de beste sportlie den van ongeveer de helft van de wereldbevolking aan de Spe len hebben deelgenomen. Het moest de bruiloft van het jaar in Mexico Stad worden maar het werd de bruiloft van de chaos. Bruid was de Tsje chische Vera Caslavska, 26 jaar, op twee Olympische Spe len voor haar buitengewone turngaven met zeven gouden medailles geëerd, en naast haar stond haar drie jaar ou dere landgenoot Jozef Odlozil, finalist op de 1500 meter. Bo vendien is de aantrekkelijke Vera nog hoogblond, alle re den voor de Mexicanen dus om er op de voorlaatste dag van de Spelen een volksfeest van te maken. Naar schatting 50.000 mensen ver drongen zich zaterdagavond rond acht uur voor Mexico's grote kathe draal. een van de mooiste kerken in Latijns Amerika, om een glimp van „Zlata Veruska" (kleine gouden Vera zoals ze in Tsjecho-Slowakije wordt genoemd) op te vangen. Het burgerlijk huwelijk werd eer der op de dag in Tsjechische kanse larij in Mexico door ambassadeur Karei Hanusz voltrokken. Een een voudige, rustige plechtigheid, die schril zou afsteken bij de taferelen in de kerk. Tot de gasten op de am bassade behoorden Dana en Emil Zatopek, vier Japanse turnsters en Pedro Ramirez Vasquez, de pre sident van het Mexicaans Olym pisch Comité, die met trainer Slavka Matlochova getuige was. 's Avond begonnen de moeilijkhe den al bij het betreden van de kerk. want de Mexicanen hadden alle in gangen geblokkeerd. In een regie wagen van de televisie kwam „pri ma Vera" drie kwartier te laat de kerk binnen. Jozef Odlozil kon zich slechts met moeite enkele passen ach ter zijn bruid een weg naar het al taar banen. Jeugdige Mexicaanse be wonderaars klauterden met lange lad ders tegen de muren op. oudere da mes riepen herhaaldelijk „silenco". maar dat kon toch niet een fluit concert verhinderen toen de plech tigheid aan het gezicht van velen dreigde te worden onttrokken. De weinigen die een blik op het bruids paar konden werpen, hieven het in Mexico reeds legendarische „Vera Vera" aan. tot een vertwijfelde stem via de geluidsinstallatie om stilte ver zocht. want de hulp van de politie in roepen bij zo'n feest zou toch al te ongepast zijn. En toen kon het hu welijk dan toch worden voltrokken, door aartsbisschop Miguel Dario Mi- rando, onder het oog van een hon derdtal kameramensen, in de ramen hangende Mexicanen, wild applaudi- serende toeschouwers, in een onbe schrijfelijke wanorde. Wie er nog aan mocht twijfelen, weet het sinds zaterdag zeker: Vera Calsavska is het idool van het Mexicaanse volk geworden. Vera Caslavska maakte na haar Vera Caslavska's huwelijk huwelijk bekend, dat zy de vier gou den medailles welke zij bij het tur nen heeft gewonnen aan de politie ke leiders van Tsjecho-Slowakije zal geven. De turnkoningin zei dat de ze schenking een bewijs van haar steun aan de leiders van haar land zou zyn. De medailles gaan naar Svoboda, president, Doebtsjek, secre taris van de partij, Cernik, premier, en Smrkovsky, voorzitter van het parlement. MEXICO STAD (ANP) De cli max van het zwemprogramma is voor de Mexicanen op een anti-cli max uitgelopen. Guillermo Etchevar ria, de „zekere" winnaar van de 1500 meter, kwam op de tiende en laatste dag van het zwemmen niet verder dan een zesde plaats. Het hevigie du el in de series tegen de Australiër White had zijn krachten gesloopt. De Mexicaan, die sinds zyn onverwacht wereldrecord by de wedstrijden in Santa Clara (16.28.1) meer dan 80 km per week heeft getraind, bleef twintig seconden boven zijn serietijd: 17 min 36.4 seconden. De Amerikaan Mike Burton zegevierde na een lange solo in de nieuwe Olympische record tijd Van 16.38.9. Zyn landgenoot Kin- sella en de Australiër Brough eisten de tweede en derde plaats op. De Verenigde Staten wonnen alle drie onderdelen van de laatste dag. Het viertal Jane Barkman, Linda Gustavson, Sue Pedersen en Jan Henne zegevierde op de 4 x 100 m., vrije slag dames. waarbij Jan Henne de laatste honderd meter af legde in 59.5 seconden. Op het aller laatste zwemnummer van de Olym pische spelen 1968 werden twee we reldrecords gebroken. Roland Matthes legde als startzwemmer van de Oost- duitse wisselslagploeg de honderd me ter rugslag af in 58 seconden rond, terwyl het nummer werd gewonnen door de Amerikanen Charles Hick cox, Don McKenzie, Doug Russell en Ken Walsh in 3 min. 54,9 seconden, het geen eveneens een wereldrecord be tekent. In totaal zyn bij de Olympi sche Spelen 1968 vier wereldrecords gebroken. De enige Nederlandse ploeg die za- terdiag nog in het water kwam was die van de dames op de 4 x 100 me ter vrije slag. Het Oranje-kwartet slaagde er niet in tot de finale door te dringen. Hella Rentema (1.04.8), Mirjam van Hemert (1.03.6), Bep Weeteling (1.05.8) en Nel Bos (1.02.5) kwamen uit op een tyd van 4.16.7. Dat betekende een negende alaats. Groot-Brittannië plaatste zich met een tijd die 0.4 sec. sneller was dan die van Nederland ails achtste ploeg in dp finale. De Verenigde Staten hebben het zwemmen in Mexico op vrijwel ge lijke wyze gedomineerd als in Tokio. De tegenstand van de Europese lan den met een ryke zwemconditie als Nederland, Frankrijk, Groot-Brittan nië, Zweden en West-Duitsland werd meedogenloos weggeveegd. Alleen Rusland, Oost-Duitsland en in ster kere mate Australië konden zichuals zwemnatie enogszins handhaven. Bij het veel kleinere zwemprogramma van Tokio wonnen de Verenigde Sta ten op-de persoonlijke nummers acht gouden, acht zilveren en acht bron zen medailles. Daarbij kwam nog goud op alle vijf estafettes. Als men zich houdt aan het .klassieke" zwem programma, won Amerika ditmaal op de individuele nummers negenmaal goud, achtmaal zilver en achtmaal bi-ons plus vijfmaal goud in de esta fettes. Een vrijwel gelijke score brons dus als in Tokio. De elf toegevoegde zwemonderdelen brengen het Ameri kaanse totaal op eenentwintig maal goud, vijftien maal zilver en zestien maal brons uit 29 zwemonderdelen. Amerika veroverde dus meer dan dubbel zoveel ere-metaal als alle ove rige landen samen. Goua Zilver Brons 1. Veren. Staten 45 27 34 2. Rusland 29 32 30 11 7 8 4. Hongarije 10 10 12 5. Oost-Duitsland 9 9 7 6. Frankrijk 7 3 5 7. Tsj.-Slowakije 7 2 4 8. West-Duitsland 5 10 10 9. Australië 5 7 5 10. Gr. Brittannlë 6 6 3 11. Polen 5 2 11 12. Roemenië 4 6 5 3 4 9 3 4 2 3 3 3 16. Zuid-Slavië 3 3 2 17 Nederland 3 3 1 2 4 3 2 1 2 20. Zweden 2 1 1 21. Turkije 2 7 22. Denemarken 1 4 3 1 3 1 24. Finland 1 2 1 25. Ethiopië 1 1 26. Noorwegen 1 1 27. Nieuw Zeeland 1 2 28. Tunesië 1 1 29. Venezuela 1 1 4 32. Oostenrijk 2 2 33. Zwitserland 1 1 4 34. Mongolië - 1 3 1 2 1 1 1 1 38. Kameroen 1 39. Jamaica 1 40. Argentinië - - 2 1 42. India 1 43. Griekenland - 6 1

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9