De Spelen zijn voorbij Olympische cijferlijst Mexicaanse arbiter stuurt vier man naar kleedkamer GEI IS&illK- Ogen nu gericht op München ^ei/'e 'cBrit\ka Sporttoto Voor dr. Willebrand is liet genoeg geweest Tenniszege op Noren Grof spel in finale waterpolo 1 Champagne FIFA strafte al Eddy Merckx wint G.P. van Lausanne Zuid Afrika uit AIBA gestoten Hockey-goud ging naar Pakistan SABREURSIN VIJF MEIHAL Medische begeleiding Koning Gustaafbeker OMEGA Brouwer PAGINA 8 MAANDAG 28 OKTOBER LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Zwemmen MEXICO STAD (ANP) De Spelen van Mexico 1968 zijn voorbij. In een sluitingsplechtigheid, die geheel volgens de opzet van de organisatoren een groot volksfeest werd, nam een bomvol Olympisch Stadion met tranen in de ogen afscheid van het grootste sportevenement, dat veertien dagen lang Mexico en de gehele wereld in zijn ban had gehouden. De gebruikelijke ceremonieën: de intrede van alle deelnemende naties (om een chaotisch slotfeest als dat van Tokio te voorkomen mochten er nu slechts zes deelnemers per land opmarcheren, maar dat haalde niets uit) het hijsen van de vlaggen, de afscheidsboodschap van Avery Brun- dage en zijn uitnodiging aan de jeugd van de wereld om straks in 1972 in München deel te nemen aan de Spe len van de twintigste Olympiade en het doven van de Olympische vlam gleden als een droom voorbij. Mexico 1968, jarenlang een begrip voor elke sportman, was voorbij. De spelen waren voorbij leve de Spellen van 1972. MEXICO STAD (ANP) Voor de Nederlandse medaille winnaars zijn de Olympische Spe len zondagavond afgesloten met 'een bijzonder gezellige bijeen komst in de woning van de Ne derlandse ambassadeur in Mexi co, mr. S. baron van Heemstra. Het „gouden" Olympische sex tet (Ada Kok - Jan Wienese - René Pijnen - Joop Zoetemelk - Jan Krekels - Fedor den Her tog) vormde uiteraard het mid delpunt van het gezelschap, waarbij zich prins Bem- hard, prinses Irene en haar echtgenoot prins Carlos Hugo hadden gevoegd. Mr. S. Baron van Heemstra bracht een toast uit op de me daillewinnaars. Prins Bernhard zorgde daarbij voor hilariteit door zijn glas champagne aan te bieden aan Ada Kok, die men vergeten was een glas aan te bieden. Vooral tegen de wil van de orga nisatoren in eindigden de Spelen in een nog grotere chaos dan vier jaar geleden in Tokio het geval was. Want toen volgens het program de deelnemende naties zouden moeten afmarcheren, begonnen de atleten en atletes aan een enthousaste ere- ronde door het stadion. Al spoedig was het hek van de dam. Steeds meer deelnemers sprongen van af de tribunes het veld op, liepen juichend, zingend en zwaaiend in het rond. Kortom de Spelen hadden een even uitbundig slot gekregen als vier jaar geleden. Deze verstoring van het ce remonieel ontlokte aan de toeschou wers een enthousiast gejuich en vond bij president Ordaz een gunstig ont haal. De president namelijk zwaaide hartelijk naar de voor de loge sa mendringende deelnemers naast hem stond Avery Brundage meteen uitermate zuinige blik dit .oproer" gade te slaan. De 81-jarige Amerikaanse miljo nair, die Mexico veel lof toezwaaide, verdedigde gisteren nog weer de Olympische principes. Hij waar schuwde tegen politieke inmenging en zei dat nooit profs tot de Spelen zullen worden toegelaten. „De Spelen zijn er voor mensen die sport beoe fenen voor hun plezier en niet voor geld". Wat München 1972 betreft, wan neer Oost-Duitsland onder de naam DDR zal deelnemen, zei Brundage geen moeilijkheden te verwachten. „Wij hebben de verzekering dat de Spelen zullen verlopen volgens de Olympische regels en bepalingen". ADVERTENTIE CONCESSIONN AIRE BREESTRAAT 114 C - LEID1 12 3 Bulgarije-Nederland Arsenal-W. H. United! Ipsw. Town-T. Hotsp. Leic. City-Burnley South.-Sheffield W. Stoke City-Chelsea Wolv. W.-Everton I Nürnberg-MSV D. Borussia D.-Stuttg. Kaiserl.-Hamb. SV FC Köln-Eintr. Br. 1 Kickers O-Eintr. Fr. Zondagavond waren bij het bureau van de Sporttoto een twintigtal aan meldingen van deelnemers met punten binnengekomen. MEXICO-STAD (ANP) —De ama teurcommissie van de internationale voetbalfederatie (FIFA) heeft stren ge straffen uitgesproken tegen de vier spelers, die zaterdag tijdens de finale van het Olympische voetbal toernooi tussen Hongarije en Bul garije uit het veld werden gestuurd. De Bulgaar Atanasse Christov mag een Jaar niet meer in internationale wedstrijden uitkomen, omdat hij de bal naar de scheidsrechter gooide. Iz- vetan Dimitrov en Kiril Ivkov (Bul garije) en de Hongaar Istvan Juhasz zijn voor twee internationale wed strijden geschorst. LAUSANNE (ANP) Een week na zijn overwinning in de Grote Prijs van Lugano heeft de Belg Eddy Merckx een nieuw succes in Zwit serland behaald. Merckx won zondag de Grote Prijs van Lausanne, een tijdrit en een gewone wedstrijd over hetzelfde 5150 meter lange, bergach tige parcours. Hij won zowel de tijd rit als de wegwedstrijd. In het rij den tegen het uurwerk legde Merckx de afstand af in elf minuten en twee seconden. Hij verbeterde daarmee het record van de Fransman Ray mond Poulidor met 45 seconden. De uitslag is: 1. Merckx (Belg.) totaaltyd 22 min. en 27 sec.. 2. Gibondi (It.) 22.58, 3. Poulidor (Fr.) 23.15, 12. Janssen (Ned.) 24.47. Finale 4 X 100 m vrije slag da mes: 1. en Olympisch kampioen: Verenig de Staten (Jane Barkman, Linda Gustavson, Susan Pedersen, Jan Henne) 4.02.5 (nw. Ol. record), 2. Oost-Duitsland 4.05.7 (nieuw Eur. re cord), 3. Canada 4.07.2, 4. Austra lië 4.08.7. Finale 4 X 100 m wisselslag he ren: 1. en Ol. kampioen Ver. Staten (Hickoox, McKenzie, Russell, Walsh) 3.54.9 (nw. wer. record). 2. Oost-Duitsland 3.57.5; 3. Rusland 4.00.7, 4. Australië 4.00.8. Finale 1500 m heren 1. en Olympisch kampioen: Mike Burton (VS) 16.38.9 (nw. Ol. re cord). 2. John Kinsella (VS.) 16.57.3. 3. Gregory Brough (Aus.i 17.04.7, 4. Graham White (Aus.) 170.8.0. Eindstand torenspringen (10 me ter-plank) 1. en Olympisch kampioen: Klaus Dibiasi (It.) 164,18 pnt., 2. Alava- rez Gaxiola (Mex.) 154.49, 3. Edwin Young (VS.) 153.93. MEXICO STAD (ANP) Zuid- Afrika is uit de internationale ama teur boksbond (AIBA) gestoten. Op aandringen van vooral vertegenwoor digers van de jonge Afrikaanse sta ten kwam de uitsluiting van Zuid- Af rika (wegens de in dat landge- voerde rassenpolitiek) op een verga dering van de AIBA in Mexico Stad aan de orde. Veertien bestuursleden waren voor ontzegging van het lid maatschap van Zuid-Afrika, alleen de Verenigde Staten en Frankrijk stemden blanco. MEXICO STAD (ANP) Paki stan is als Olympisch kampioen ge lauwerd van het zwaarste hockey- toernooi, dat ooit gehouden is. De Pakistani, die in de eindstrijd Austra lië met 21 versloegen, hebben zich ln de negen wedstrijden ook werke lijk de sterkste getoond. Zij noteer den geen enkel verliespunt. India, de Olympische kampioen 1964. be haalde de bronzen medaille door een zege met 21 op West-Duits- land. De Olympische vlag wordt in gehaald de Spelen zijn voor hij SCHERMEN LEIDEN De equipe van Shell Amsterdam, bestaande uit Mosman, Kamp, Verwoest en v. d. Vuurst, heeft zondag in de Vijfmeihal in Lei den het Nederlands schermkam- pioenschap voor ploegen op sabel van Zaal Adam Bela uit Utrecht overgenomen. De Amsterdamers be haalden in de eindstrijd na spannen de partijen vier overwinningen. Twee wedstrijden eindigden in 87—8, maar beide keren werd Shell op treffers thopaedisch chirurg D. Willebrand uit Amsterdam is het nu gènoeg ge weest. Hij stopt met de begeleiding van sportlieden. Letterlijk: „Ik stap er uit." De oorzaak daarvan is na drukkelijk stelt hij, niet iets van dien aard als de „affaire Collard" of de kritiek die van vele kanten is uitge oefend op het medische team dat de Nederlanders in Mexico heeft bege leid. Deze kritiek: „Het zijn meer huisartsen dan sportartsen." Tinnen Uitslagen finales toestelnummers heren. Vrije oefeningen 1. Sawao Kato (Jap.) 19.475 pnt., 2. Akinori Nakayama (Jap.) 19.400, 3. Takeshi Kato (Jap.) 19.275. Paardvoltige 1. Miroslav Cesar (Zds.) 19.325, 2. Olli Eino Laiho (Fin.) 19.225, 2. Michael Woronin (Rus.) 19.200. Ringen: 1. Akinori Nakayama (Jap.) 19.450, 2. Michael Woronin (Rus.) 19.325, 3. Sawao Kato (Jap.) 19.225. Paardsprong: 1. Michael Woronin (Rus.) 19.000. 2. Yukio Endo (Jap.) 18.950, 3. Sergei Diamidow (Rus.) 18 925. Brug: 1. Akinori Nafcaqama (Jap.) 19.475, 2. Michael Woronin (Rus.) 19.425, 3. Wladimir Klimenko (Rus.) 19.225. (Door Fred Racké) MEXICO STAD (GPD) Voor or- winnaar verklaard. In de beslissen de ontmoeting tegen de Haagse zaal Abrahams, dat op de tweede plaats eindigde, nam Shell een voorsprong van 7—2. Bij 8—8 gaf het aantal ge plaatste treffers de doorslag in het voordeel van de Amsterdammers: 63 —58. Titelverdediger Adam Bela werd derde. De eindstand is: 1. Shell Amster dam, drie gewonnen partijen; 2. Zaal Abrahams Den Haag, twee gew.; 3. Zaal Adam Bela Utrecht, één gew. Atletiek Haico Scham van de Keien uit Uden heeft zondag in Roosendaal een veldloop over 6500 meter gewonnen. De Lissenaar Wim jen Gerwen eindigde op de tweede plaats. DEN HAAG (GPD) De Neder landse tennisploeg heeft, zoals ver wacht mocht worden, niet veel moei te gehad om zich te plaatsen voor de tweede ronde van het Europese toernooi voor overdekte banen om de Koning Gustaafbeker. Zaterdagmid dag, op de tweede en laatste dag, was niet eens de hulp nodig van onze we- reldorack Tom Okker, om het niet op zijn sterkst uitkomende Noorwe gen op een beslissende achterstand van 30 te zetten. Op de verraderlijk snelle vloer van 11 de sporthal Mariahoeve in Den Haag speelde de vervanger van de gebles- j seerde Jan Hajer, de 18-jarige Jan Deelnemers met 13 en 12 goed had- Hordijk de no. 2 van Noorwegen, den zich nog niet gemeld. Sjur Lars Galtung (kampioen Sjoe- wall was niet van de partij) naar een vrij overtuigende nederlaag in drie sets (6—0, 4—6, 6—3). Beide resterende partijen waren derhalve niet meer dan exhibitions De paar honderd toeschouwers konden genieten van het gemak waar mee Okker zyn spel ook op een der gelijk snel oppervlak tot ontplooiing brengt. Jon Erik Ross spande zich tot het uiterste ln, maar verloor tooh brengen. Daarvoor ben ik dan zeker te oud of heb ik mijn tijd gehad." Wat dan toch in de buurt komt van het „extreme en ouderwetse stand punt," dat het artsentrio ten tijde van de Collard-affaire zei wellicht te verdedigen. En zeker is ook, dat juist dat standpunt overeind is komen te staan als een rots in een woelende wereld van de sportartsenij. Dokter Hans de Jongste daarover: „er komt een enorme discussie op gang. Over spuiten en niet spuiten. Over de et hiek. Over wat tolerabel is en wat Dokter Willebrand stelt eenvoudigniet. Wat zich hier allemaal in Mexi- ,X>e topsport gaat een kant uit, die co heeft afgespeeld, wordt onderwerp van de commercie, die ik niet meervan een discussie op een vergadering kan volgen. Er zullen werkmethoden van de Nederlandse vereniging voor I die voor de 13—11 voorsprong zorg- worden getolereerd, die ik met mijn sportgeneeskunde, die ik ga uitschrij- den. Zij lieten die winst niet meer gevoel niet in overeenstemming kan I ven zodra ik terug ben". glippen. MEXICO STAD (ANP) De Oosteuropese hegemonie in waterpo lo is bij de Spelen onaangetast ge bleven. Na een zeer aanvechtbare fi nale slaagde Zuid-Slavië er in via een 1811 overwinning in de ver lenging op de Russen het goud in de wacht te slepen, terwijl het brons van Hongarije (94 tegen Italië) al vast had gestaan. Opnieuw kwamen de grote drie van Tokio dus op het erepodium. Daar immers had Hon garije gezegevierd vóór Zuidslavië en Rusland. De eindstrijd werd echter de anti climax van de 72 wedstrijden in het Olympisch waterpolotoemooi. Zy de gradeerde tot een solo voor fluit van de Belgische scheidsrechter Fuchs, die van het begin af niet strak genoeg optrad tegen de vele ongeoorloofde handelingen, vooral van de Zuidsla- ven en die in totaal 78 maal floot voor ernstige overtredingen. Daaruit ontstonden 26 straf worpen, waarvan er 23 werden benut. Er deden zich tijdens deze ont moeting, waarin alle, maar dan ook alle onderwatertrucjes grof werden uitgevoerd, toneeltjes voor, die deden denken aan de minder glorieuze da gen van Real Madrid. Tot tweemaal toe moest de scheidsrechter de wed strijd onderbreken omdat een Zuid- slaaf niet by machte was verder te spelen en op de kant door medici moest worden behandeld. .Kwade opzet", meende de heer Fuchs, „alle maal show", zeidien de echte ken ners. Kortom een wedstrijd om maar snel te vergeten. De enige opwinding kwam tegen het eind van de vierde speelperiode toen de Russen uit een 911 achterstand nog een 1111 ge lijk spel wisten te forceren. In de eerste verlenging echter kregen de Zuidslaven weer twee straf worpen, Rek: 1. Akinori Nakaqama (Jap.) en Michael Woronin (Rus.) 19.550,3. Eizo Kenmotsu (Jap.) 19.375. Worstelen De medailles by het Grieks-Ro. medns worstelen werden als volgt ver. deeld: wel tergewicht: goud: Rudoli Vesper (O.-Dld), zilver: Daniel R&. bin (Fra.), brons: Karoly Bajko (Hon.). Lichtgewicht: goud: Munji Mum*, mura (Jap.), zilver: Petros Galakto- pculos (Grk.), brons: Stefan Horva (Z.-Sl.). Vliegigewicht: goud: Peter Kiror (Bul.), zilver: Wladimir Bakoelia (Rus.), brons: Miroslav Zeman (Ts.. SI.). Bantamgewicht: goud: Janos Var. ga (Hon.), zilver: Ion Baciu (Roem), brons: Ivan Kotsjergin (Rus.). Vedergewicht: goud: Roman Roe- roea (Rus.), zilver: Hideo Fujin* (Jap.), brons: Simion Popescu (Roe. Miadengewicht: goud: LotharMea (O.-Dld.), zilver: Valentin Olenü (Rus.), brons: Branislav Simic (Z.- SL). Half zwaargewicht: goud: Boylai Radiev (Bul.), zilver: Nikolai Jako weniko (Rus.), brons: Nicolas Mart. nescu (Roem.). Zwaargewicht: goud: Istvan Koe- ma (Hon.), zilver: Anatoli Rosjc Rus.), brons: Petr Kment (Ts.- Paardesport De eindstand van de landenwed atryd springen is: 1. en Olympisct kampioen Canada 102,75 punten, Franikryk 110,50, 3. West-Duitslan 117,25. Boksen De uitslagen van de finales v* het Olympische bokstoernooi zijt papiergewicht: Francisco Rodii gieuz (Ven.) w.o.p. van Yong-J Kee (Kor.); goud: Francisco Rodri guez; vlieggewicht: Ricardo De (Mex.) w.o.p. van Arthur Olec (Pol.): goud: Ricardo Delgado; bantamgewicht: Valeri Sokoli (VK.) wint van Eridari Mukwanj (Oeg.) door interventie van scheid* rechter in tweede ronde; goud: V« leri Sokolov vedergewicht: Anton io Rolda (Mex.) wint van Robinson (V.S door diskwalificatie in tweede roi de; goud: Antonio Roldan lichtgewicht: Ronnie Harris (V.S wo.p. van Jozef Grudzien (Pol. goud: Ronnie Harris; lichtweltergewiiht: Jerzy Kul (Pol.) w.o.p. van Enrique Regueif ros (Cub.); goud: Jerzy Kulej; weltergewicht: Manfred Woll (O.-Dld.) w.o.p. van Joseph Bessa (Kam.)goud: Manfred Wolke; zwaarweltergewiohtBoris Lagoe tin (Rus.) w.o.p. van Rolando Ga bey (Cub.); goud: Boris Lagoetii midldengewioht: Christopher Fin- negan (G.B.) wo.p. van Alexej K seljew (Rusl.) goud: Christopb Finnegan; half zwaargewicht: Dan Pozdniak (Rus.) wint van Ion Monea (Rot w.o,; goud: Dan Pozdniak; zwaargewicht: George Porenu (V.S.) wint van Ionas Tsjepod (Rus.) door interventie van scheid rechter in tweede ronde; gout George Foreman. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 23 - Leiden In het dubbelspel werd Nlek Fleu- ry naast Okker ingezet Een grote steun voor onze crak bleek hij niet te zyn in de partij tegen Galtung en Elvik. Met de grootste moeite werd met 57, 64. 75 gewonnen. ADVERTENTIE 00.10.09 MEXICO Alle tijdmetingen bij de Olympische Spelen in Mexico worden door Omega verricht 600 miljoen kijkers zien dit op hun TV toestel. officiële tijdwaarnemer Olympische Spelen Mexico MEXICO STAD (ANP) Diego de Leo wilde een held zyn. Maar de rol lag hem niet. Met opgeheven hoofd dacht hü schreidend de arena van het Azteken-stadion te verlaten. De donkere Mexicaanse scheids rechter, die verantwoordelijk was voor een volkomen ontluisterde voetbalfinale, gaf zijn voornemen al heel snel op. Toen de honderden zit kussentjes, die van de hoge tribunes zeilden en zyn bestaan steeds na drukkelijker bedreigden, zocht hU dekking tegen de betonnen zymuur en vluchtte vervolgens in de cata comben. De naar schatting 60.000 toeschou wers hadden het liefst het hoofd van hun landgenoot geëist. Ook in Mexi co is dat in een Olympisch toernooi echter een onmogelijkheid. Zij zooh- ten compensatie in een langdurig fluitconcert en koelden vervolgens hun wraak op de falende rechtspre ker, door hem te bekogelen met al les wat onder hun handen kwam. Het was allemaal weinig Olym pisch, maar wel zeer begrijpelijk. Immers, in drie minuten tijd had arbiter De Leo de voetbaleindstrijd HongarijeBulgarije tot een farce gemaakt. Achtereenvolgens had hij de Bulgaren Tzvetan Dimitrov, Ata nasse Christov en Kiril Ivkov naar de kleedkamer gestuurd voor over tredingen die in de eerste twee ge vallen met een berisping of even tueel een officiële waarschuwing behoorden te worden afgedaan. Bij oen j2 achterstand was Dimitrov drie minuten voor de rust het eerste slachtoffer van Diego de Leo's fa len. Een felle charge tegen de Hen- 1 gaar Erno Nosko was daarvan de oorzaak. Een soortgelijke overtre ding in een overigens beslist niet bijzonder ruwe wedstrijd maakte een einde aan Christov's droom over Olympisch goud. Was het wonder dat daarna Kiril Ivkov zich vergat en de bal tot tweemaal toe in de richting van het arbitrale trio trap te? De Leo had het te druk met ac ties tot lyfsbehoud om de wandaad te constateren. Zijn landgenoot Ar- turo Yamasaki stak ontredderd de witte vlag omhoog. Niet ten teken van overgave. Alleen om aan te ge ven dat Ivkov's gedrag hem niet was ontgaan. Spitsroeden lopend ging De Leo, nadat hij ijlings voor rust had geflo ten, zijn eerste tocht naar de kleed kamer. Een kwartier later waren de gemoederen nog bij lange na niet tot rust gekomen. De Hongaren lie ten minuten op zich wachten, het geen een nieuw fluitconcert ten ge volge had. Toen de Mexicaan daar na de psychologische fout maakte de Bulgaren niet toe te staan zich even met een van de op het veld aanwe zige ballen warm te trappen, vond het publiek nieuwe kracht bij het kenbaar maken van zijn afkeuring. Met de kalende aanvoerder Petar Jekov alleen ln de aanval trachtten de Bulgaren het onmogeiyke waar te maken. De gelijkmaker bleef uit. Dat kon ook niet anders. Alle moe dige acties van de ijverige Jekov en alle steun van het publiek ten spijt. Vier minuten na de hervatting was de strijd in feite beslist, nadat Ist van Juhasz de stand op 31 had ge bracht. Een tiental minuten later scoorde Antal Dunai het vierde Hon gaarse doelpunt. Diego de Leo scheen in de slotfase zijn publiek nog te willen overtuigen, dat hy nu eenmaal een man is van strenge normen. Een overtreding, die in een voetbalwedstrijd beslist geen uitzondering is. kostte ook de Hongaar Juhasz een vervroegde gang naar de kleedkamers. Het pu bliek kwam er allerminst van onder de indruk. Het trieste va-n alles Is eigenlijk, Scheidsrechter Diego Leo stuurt de Bulgaar Jv\ naar de kleedkamer. dat de Hongaren, naar alle schijnlijkheid de sterkste ploeg het toernooi, nu niet de kans kre^ te tonen dat ze de titel volken* verdienden.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8