„EEN HOME-REFEREE" Ik gaf tenslotte alles cadeau Judo-zege Nederlaag F van LMHCfc Schotse arbiter Bill Anderson in Sofia een killer voor het Nederlands elftal ADO had verlenging nodig tegen BL Wit Falende Tini Wijnen: Prins tekent voor MVV Korfbal - revanche op Belgen: 5-4 PAG li* A V 6 MAANDAG 26 U Ai obhtt iboo LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii Vllllllllllllilllllllllll!lllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllilllllll|l|||||llj|!|||||illlll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||j|||H BulgarijeSimeonov, Sjalama- nov, Dimitrov en Gagaselov, Pe- nev en Jetsjev, Popov (Mitkov), Bonev, Asparuchov, Yakimov en Dermendijev (Kotkov). Neder land: Van Be ver en, Suurbier, Eijkenbroek. Israël en Van Dui- venbode (Laseroms), Groot en Muller, Bouwmeester (Van der Kuylen», Klynjan, Van Hane gem en Rensenbrink. SOPHIA (GPD) De scheidsrechter bij BulgarijeNeder land was Bill Anderson. 38 jaar oud, eens speler van Kilmar nock, nu een opkomend Schots scheidsrechter. Internationaal een groentje, voor het Nederlands elftal een killer. ,,Een dief", zei Theo van Duivenbode, die meer dan welke speler ook emo tioneel bij een beoordeling betrokken was. „Een home-referee, het typisch voorbeeld ervan", oordeelde Kessler na met nadruk gesteld te hebben, dat hij nog nooit een scheidsrechter had af gevallen. DEN HAAG (GPD) „Tel uit je winst", heeft Eddy Hartman manager van ADO gistermid dag gezegd toen pakweg 3500 Hagenaars kwamen opdagen om de bekerwinnaars krap met 42 in de verlenging van de vervroeg de bekerwedstrijd te zien winnen van Blauw Wit. Want om de Amsterdammers ertoe te krijgen, dat zij gisteren wilden spelen, kostte ADO een hoge garantie en kwam de Hage naars op 4500 gulden verlies te Europa Cup 2 door Blauiv Wit te zijn uitgeschakeld voor de beker van dit jaar. Score verloop: 31 Heynen 1—0, 55 Muller 11. 95 Schemmekes 12, 97 Giesen 22,113 Mansveld 32, 115 Schoenmaker 42. Scheidsrechter Godding. Na de oefenwedstrijd tegen Willem 2, die MVV overigens met 10 verloor, hebben de Maas trichtenaren een voorlopig con tract aangegaan met Co Prins, mits hij zich in Amerika vrij kan Bulgarije's sterspeler Asparu- chov (links/ in duel met Van Dui venbode. staan. Vandaar waarschijnlijk de kopen. Een dezer dagen gaat Prins boze kreet van trainer Happel: 4 Sjé Jullie praten alleen maar ovei geld. maar voetballen hö maar. Het ivas ook een krappe zaak om pas ver in de verlenging, toen de Amsterdammers de tong op de schoenen hing. de overwinning er door te drukken. Maar het zou nog een veel zottere vertoning zijn geweest om zo vlak voor de wed strijden tegen FC Köln voor de naar Amerika. Hij dacht, dat ze hem wel zouden laten gaan voor 25.000 gulden. Prins is voornemens in Maas tricht een bar te beginnen. Zijn debuut bij MVV roas overi gens geen openbaring ANTWERPEN 1ANP1 Een tech nisch veel beter onderlegd Neder lands korfbaltwaalffcal heeft zondag in Merksem revanche genomen voor de nederlaag, die vorig jaar op het zelfde terrein tegen de- Belgen werd geleden. Het verschil was overigens klein. De enthousiaste Belgen werden met 54 verslagen. Genève <ANP> - De Nederland se junioren judoploeg heeft zater dag in Genève het drieiandentoer- nooi met Zwitserland en West-Duits- land gewonnen. Nederland, dat met vijf debutanten uitkwam, behaalde eem overwinning met 62 op Zwit serland en speelde gelijk (44i tegen West-Duitsland. West-Duitsland ver sloeg Zwitserland met 53. In de uiterst belangrijke interland uit de voorrende van het wereld kampioenschap. waarin Nederland tuktisch zeer sterk speelde, plaveide Anderson de weg naar een Bulgaarse zege. De man die internationaal nog niet verier was gekomen dan Enge landIerland en EngelandWales, beide in het. laatste jaar. en ook in de Europa cup-competities nog niet meedeed, floot voor de rust zeer scherp tegen Nederlanders die zich niet van overtredingen bewust wa ren. Ook niet toen zij zich later rustiger, minder emotioneel tot oor delen bevoegd konden achten- Dreiging Anderson dreigde Kljjnjan al na twee lichte overtredingen met een gang naar de kleedkamer. Anderson vond een schot van Groot, dat naast ging tijdrekken. De Schot was het voorbeeld van de angstige scheids rechter die de thuisspelende club riet tegen zich in het harnas wilde Jagen. Een home-referee dus. Was hij bang voor het publiek? ..Bang. nee". Hoe vond hij het publiek? „Netjes, niet lastig. Het Schotse pu bhek is heel anders". De man heeft zich willen hoeden tegen Schotse ta ferelen. nu hij voor het. eerst in het oostblok was. Deze Bill Anderson kende in de 44ste minuut een strafschop toe die de Nederlandse taktiek onwrichtte, die Nederland 'n nederlaag bezorgde. Waarom gaf Anderson zo lichtvaar dig een penalty toen Popov vlak bij het doel viel met gevoel voor theater. De Schot, die op vele meters afstand stond, had het gemakkelijkste ant woord maar voor het grijpen- „De Schotse voetbalbond verbiedt ons te discussieren over een genomen be slissing". Maar op een andere plaats in de kleed kam er ruim te onder het Vasyl Lefski-stadion bleef Theo van Duivenbode herhalen: „Een dief", en de Ajacied legde uit: „Wij liepen sa men in de richting van het doel. Ik nam de bal gewoon over. Geloof me. ik heb die man niet aangeraakt. Hl ljpt zich vallen". De man. die viel, Popov, de snelle Bulgaarse rechter vleugelspeler. deze tweede getuige sprak anders. Natuurlijk. „Ik was in het bezit van de bal. Ik weet niet wie achter me was. maar hij heeft me met het hele lichaam weggedrukt, zodat ik viel. Zodat het een straf schop werd". Dat Bonev die penalty benutte was geen wonder Van Be- veren had geen kans. al verkeek hij zich niet op de schijnbeweging van Bonev .maar bleef staan en reageer de met een uitgestoken been in dp Juiste richting. Maar in duigen viel zo de taktiek I van Kessler, die bekwaam was uit gedokterd en goed werd gespeeld. De taktiek die zich bediende van de kwaliteiten die Bouwmeester en Van Hanegem hebben, wanneer het gaat om het passen over korte afstand, om het spelen op balbezit. De Bul garen waren er de gehele eerste helft door uit het ritme gehaald. Zoals de Nederlandse bedoeling was. Kessler: „Wij hebben de Bulgaren erg in ver legenheid gebracht. Zij zijn uitgeflo ten door hun eigen publiek. Dat heeft Italië hier niet kunnen bereiken. Wij hebben de Bulgaren in onzekerheid gewiegd. Onze taktiek was goed en er is verstandig gespeeld. Alleen de scheidsrechter heeft roet in het eten gegooid. Ik reageer niet impulsief als Uc toch zeg: Dit was een home-refe ree. Als we tot aan de strafschop met 10 hadden geleid, dan was het niet gek geweest". Kessler doelde op de mogelijkheid die Groot in de 39ste minuut had ge had om te scoren. Uit een voorzet van Rensenbrink, die de toch opge stelde Schalamanov had dolgedraaid, miste eerst in het nauw gebracht Bouwmeester en vervolgens de vrij gekomen Groot. De man. die regel matig in de voorste linie opdook, ver dedigde zich later met: „Bij zoiets moet je een mazzeltje hebben. Je moet de bal ineens op de slof ne men- Je kan hem niet. eerst even stilleggen. Maai- juist zo'n mazzeltje ontbreekt ons in zo'n geval, dat Ne- denlands ongelukkige gesternte in Sofia blootlegde: de penalty. Weg was de schone theorie en praktijk dat Bouwmeester en Van Hanegem de Bulgaren in onzekerheid konden houden. Het lukte nog wel in de tweede helft, maai- Nederland werd een andere speelwijze opgedron gen. Daarvoor was méér aanvals- kraoht geboden- Beter afronden, het geen de Bulgaarse keeper Simeonov aan de kaak stelde met: „al het goe de verdedigen en bekwame opbouwen heeft geen zin wanneer het afronden niet goed is. En dat was het niet aan Nederlandse kant". Maar Simeonov calculeerde niet in. dat de onzeker heid binnen het Nederlandse kamp was geslopen, toen de penalty aan voortreffelijk taktdsch spel een einde had gemaakt. Zoals Israel bevestigde, toen hij sprak over het tweede doelpunt: ..Het was niet goed wat ik deed, maar ik speelde de bal iets te ver voor me uit. Ik gleed er nog wel naar toe. maar het was te laat. Als het 00 Staat neem je zo'n risico nooit- We waren meer gedwongen tot risico's. Ik moest wat langer zoeken naar een vrijstaande speler". Israel raakte de bal kwijt aan Asparuchov, die ver volgens Eijkenbroek omspeelde en van even buiten het strafschopge bied Van Bever en versloeg met een fantastisch hard en effectvol schot, Dat was 20 na 21 minuten in de tweede helft. Het was de bevestiging van een vonnis dat kort voor ruat al was uitgesproken- 30 000 Bulgaren (een zeer geringe belangstelling door koud weer, rechtstreekse tv-uitzending en erger nis over het gebeuren in Mexico waar in de Olympische finale Bul garije verloor en drie man uit het veld werden gestuurd) waren voor rust verbaasd over een goed Neder lands elftal. Toch kreeg de Bulgaarse ploeg kansen. Dermendjiev al na vier minuten, toen Jakimov goed werk had verricht. Penev na 19 mi nuten nadat Asparuchov een van de weinige kopduels van Eijkenbroek had gewonnen. Maar goed-spelende Een spelmoment uit de wed- srijd Bulgarije—Nederland. Ri- nus Israel in duel met een Bul gaar, waarbij nogal met de ar men wordt gewerkt. Penev schoot over. Dermendjiev na 24 minuten, toen Jakimov een in eens onbegrijpelijk leeg middenveld had overgestoken en zijn ilnksbuiten vrijspeelde. Die miste. Dat waren de kansen, waarover Boskov sprak toen hij antwoordde op de vraag of hij een ander verloop. een ander eindresultaat had ver- wacht, wanneer de penalty niet wa« toegekend. „Waarom moeten daarover praten. We hadden toch ook de andere kansen die benut had den moeten worden. In de tweede helft had Bulgarije meer ruimte. Nederland moest aan vallen. Van der Kuljlen werd na 20 minuten ingezet voor Bouwmeester en deed het goed als vervanger. Maar Bulgarije waa ook na het bereiken e van 20 niet in staat om het spel volledig te beheersen. Nederland had toen toch al een tweede tegenslag. Van Duivenbode liep Popov in de rug, viel en kreeg van zijn tegenstander al buitelend een trap na, tegen zijn linker enkel. De Ajacied moest uitval len. Lazeroms viel in. En dat was eea ingrijpende wijziging die Nederland verdedigend zwakker maakte. Met 20 heeft Bulgarije echter voldaan aan de opdracht. De kille cijfers geven Boskov het reoht om te zeggen: „We moesten winnen. Dat hebben we gedaan. Dat het niet overtuigend is geweset, is een twee de", voegt hij er eerlijkheidshalve zelf aan toe. Hockeycompetitie (Van onze speciale verslaggever) ab gem. 60.37 35.48 29.74 45.83 24.81 21.29 27.93 15 57 803 LEIDEN Op „Klein Zwitser land" in Den Haag leed de daimes- I ploeg van de LMHC een 4—1 neder laag tegen HHYC. Gedurende de eerste twintig minuten waren beide I elftallen aan elkaar - gewaagd en werd er in een hoog tempo ge speeld. Na een 10 achterstand bij de rust hielden de Leidse damee nog 10 minuten in de tweede helft stand. Toen HHYC echter snel twee doelpunten achtereen scoorde, ge loofde LMHC er niet meer in. Des ondanks werd goed doorzetten van Nienke van Ham met een Leids te- f?Pt genpunt beloond. Elven voor tijd werd de eindstand op 41 bepaald. CS De heren van Leiden speelden uit tegen het Amsterdamse Hurley. In een door beide elftallen slecht ge speelde wedstrijd zegevierde Leiden met 2—0. De iets betere spelopbouw en het doorzettingsvermogen van de Leidenaars, van wie Siewerts van Reesema en Bart Fabingih de goals scoorden, gaven de doorslag. De doelman van Hurley voorkwam met. miraculeuze reddingen een nog gro tere nederlaag voor de Amsterdam mers. Zowel de heren als de dames van Siseo boekten successen in hun wed strijden tegen resp. Forescate en Randwijck. De heren overspeelden Forescate volledig en door doelpun ten van Gerrits (3), Stolwijk en Van M Soest werd een ruime 50 overwin ning behaald. De dames sleepten bij lijstaanvoerder Randwijck een ver dienstelijk 1—1 gelijkspel uit het vuur. Enny van Brussel scoorde op *r fraaie wijze het Leidse doelpunt. In Ep tegenstelling tot hun mannelijke col- DK lega's wonnen de dames van Fores- lo cate. Na een vrij matige wedstrijd oer versloegen zij Zuidwijck met 3—1. Tini Wijnen Eindstand pnt car. brt. h.s. Schrauwen 16 3200 53 293 Müller 12 2981 84 364 Galvez 11 2588 87 282 Scholte 8 2750 60 359 Wijnen 8 2407 97 223 Scherz 6 2342 110 133 Guot 5 2291 82 203 Galmiche 4 2009 129 257 Grethen 2 932 116 61 SEVILLA (GPD) —De 31-jarige Belg Tonny Schrauwen is in Sevilla Europees kampioen 47/2 geworden j en de titel is terecht gekomen bij de man. die er op dat moment het meeste recht op had. Tonny Schrau- Co Prins tekent voor MVV, waarbij Prins jr. niet mag ont breken. Biljarten De biljartinterland driebanden tussen Nederland en België, in Breda gespeeld, is in een 18—14 zege voor België geëindigd. Schaken In de schaakolym piade in Lugano heeft Nederland in groep B gelijkgespeeld tegen Zwit serland (2—2) en met 2«voor lopig) gewonnen van Engeland. wen bleek het beste bestand tegen het Spaanse super-chauvinisme van toeschouwers, organisatoren en een aantal arbiters, die ten kosten van alles Galvez op de troon hadden wil len plaatsen. Hij paste zijn spel ook op de juiste manier aan op de bij zonder slechte tafels, waarop de bal len soms centimeters uit de koers liepen. José Galvez heeft het dus niet ge red en in het buitenlandse kamp in Sevilla heerste daarover grote vol doening. Schrauwen, Scherz. Müller en onze beide landgenoten Wijnen en Scholte raakten maar niet uitgespro ken over de wijze, waarop in de eer ste de beste party Henk Scholte door twee arbitrale misgrepen naar een nederlaag tegen Galvez was geleid. Deze nederlaag heeft zijn stempel op het gehele toernooi gedrukt. Het was bovendien een partij, die nooit het eerst gespeeld had mogen worden. Zelfs niet als men het zogenaamde Japanse systeem hanteert. Henk Scholte had als Europees kampioen 1967 het recht op een programma, waarin hij eerst de zwakkeren zou ontmoeten. „Ik kreeg niet de moge lijkheid om in te spelen. Ais ik Gal vez later in het toernooi zou hebben ontmoet, had ik hem opgevreten", aldus Henk Scholte, die er onmiddel- 191 15 61 12.73 400 15 120 26 Gti 400 15 170 26.66 400 15 292 26 66 212 7 121 30.28 400 5 205 57.14 42 7 22 6.00 400 7 182 57.14 400 11 117 3818 107 11 31 9.72 40«J 3 298 133 33 89 3 79 29.66 Voefbal Dit weekeinde zijn naast BulgarijeNederland de vol gende interlandwedstrijden gespeeld 7uid-SlaviëSpanje 0—0. Ver. Sta tenCanada 10, PortugalRoe menië 30. Gretihen 113 13 29 8.69 Galmiche Guyot 400 13 203 30 76 Guyot Schrauwen 400 4 202 100 00 Wijnen Scholte 292 4 176 73.00 Scholte Galmiche 400 14 257 28 57 Schrauwen Soherz 271 14 133 19.35 Galvez lijk aan toevoegde „maar Schrauwen is een goed kampioen. Hij trok zich het minst van al die herrie aan". „Ik speel nooit meer in Spanje", zei Ti ny Wtfnen. „Het is daar altijd een troep. Organisatie van niks. onge looflijk lawaai in en buiten de zaal. geïmproviseerd gedoe met het op stellen van de tafels. Ik kan daar eenvoudig niet tegen. Ik gaf tenslot te alles cadeau". Hetgeen niet wegneemt, dat Tiny Wijnen zijn volledig falen voor een groot deel aan zichzelf heeft te wij ten. Hij ging in de dagen voor het toernooi met vakantie aan de Costa del Sol en stond vlak voor de aan vang onverwacht voor de neus van begeleider F. Smit uit Tilburg. Tijdens het toernooi distantieerde hy zich volledig van dit bestuurslid, dat toch verantwoordelijk is voor de Ne derlandse deelnemers. Het wordt hoog tijd, dat de Ko ninklijke Nederlandse Biljartbond dwingend gaat voorschrijven, dat men op z'n minst gezamenlijk reist en in hetzelfde hotel verblijft. Het wordt ook tijd. dat diezelfde KNBB Wijnen erop wijst dat het niet aan gaat zo onvoorbereid bij een Euro pees kampioenschap te verschijnen en er zo ongeïnteresseerd aan deel te nemen. WR hadden na Heer de Hoop, dat het met de Ossenaar op het mentale vlak beter zou gaan. maar het is daar in zuid-Limburg klaarblijkelijk een strovuurtje ge weest. Tiny Wijnen won de eerste partij van Guyot maar verloor er toen vier op een rijtje. Van Müller dat was nog normaal van Scherz, van Galmiche en van Schrauwen. Dat zou ook geheel in de lyn der verwachtingen hebben gele gen, ware het niet. dat Wijnen tot tweemaal toe door ongeïnteresseerd spel ballen miste, die een vijfde-klas- ser nog zou hebben gemaakt. En Tonny Schrauwen ging dank baar met de buit strijken op de korte kader lijn nog wel! Dat diezelf de Tiny Wijnen dan de volgende dag zo verbeten staat te biljarten tegen Galvez. dat hij deze naar een 400/99- nederlaag speelde, mag verklaarbaar lijken uit het oogpunt van „Die Spanjaard mag geen kampioen wor den", een beetje wrang doet het toch wel aan. Want de vraag rijst onmid dellijk: „Waarom had Wijnen toen geen last van al die omstandighe den?" Juist dat gewonnen duel te gen Galvez leidt naar de constate ring, dat onze landgenoot er volledig met de muts naar heeft gegooid. Uitslagen Galmiohe 137 3 80 45.66 Grethen Soholte 400 3 359 133.33 Wijnen Müller 348 9 141 1 38.66 j Quyot Schrauwen 400 9 138 44.44 Galvez Wijnen 400 9 223 44.44Scherz Galvez 99 9 70 11.001 Müller

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6