jSPIONAGELEK IN BONN MM Duel bij Suezkanaal boron Gissingen naar doel Sojoez-3 si Westen verontrust over militaire geheimen Uitgetreden priester die gaat trouwen - wil in functie blijven w m m Praag betoogt tegen Russen ©ud ©Iteuws nte a RUSSISCHE RUIMTEA LUCHT WISSELVALLIG UITGAANSVERBOD IN BEZETTE -» DEEL JORDANIË WINNAAR T" in het grote JAMIN Opgericht 1 maart I860 MAANDAG 28 OKTOBER 1968 No. 32623 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: A a var Dlsboeck Hoofdredacteur: Dra J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 pei kwartaal (postabonnementen 1 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) BONN (GPD) Het Westduitse spionageschandaal, dat aan het licht kwam na de waarschijnlijke zelfmoord van schout bij nacht Lüdke, is ondoorzichtiger geworden dan ooit. De reeks ilfmoorden, arrestaties, ontsnappingen en geruchten schijnt nog niet te zijn afgesloten. |W E' Recapitulerend zijn de volgende gevallen van zelfmoord of vermeen de zelfmoord nu bekend De plaats vervangend leider van de Westduit- binnenlnadse veiligheidsdienst Wendland: de schout bij nacht en lot voor kort plaatsvervangend lei- er van de afdeling logistiek van de [AVO. Hermann Lüdke: de ambte naar op het ministerie van Defensie rrimm. en naar dit weekeinde lekend werd sinds 17 oktober medewerkster van de Westduitse irlichtingsdienst Edeltraud Gra- tin. Eveneens zelfmoord pleegde een mbtenaar van het ministerie van ieonomische Zaken, die naar het ich laat aanzien met de kwestie net* te maken heeft, en een zelf- noordpogmg ondernam een andere lame, die bi, de voorlichting werk- aam was. Zij schijnt intussen de !ap van een overdosis slaaptablet- en echter weer te boven gekomen TGIJjn. Intussen hebben zich een aantal ndere ontwikkelingen voorgedaan. !en secretaresse op het bureau van e hoogste legerleiding is gearres- Haar naam werd niet be- rad gemaakt. In het wijnbouwers- orpje ~?rnau Ahr - in de Eif- - zijn op een afvalplaats de wentewerken op delen van ver- nde Hawk-raketten gestoten. On- ht wordt of er samenhang be- taat met de andere voorvallen (dit nderzoek geldt in het algemeen, us in geen van de gevallen is sa- enhang bewezen). Raketten Het afgelopen weekeinde werd de -jarige Starfighterpiloot van de uftwaffe. Wolf Diethard Knoppe earresteerd. Hij wordt ervan ver- 'cht ongeveer een jaar geleden mee hebben gedaan aan de ontvreem- ng van een zogenaamde Sidewin- NO Av erzoch dpr-raket op zijn basis Neuburg aan de Donau. Het wapen is drie meter lang en weegt 70 kilo. Men neemt aan dat het door Knoppe en drie andere verdachten onder het prik keldraad van het, vliegveld doorge schoven is en daarna weggevoerd. In verband met deze zaak werden kortgeleden nog twee personen ge arresteerd. Een vierde verdachte is waarschijnlijk een slotemaker uit Krefeld, de uit Krakau in Polen stammende Joseph Linowsci. Tn Bonn is verder bevestigd dat zes communistische agenten kans hebben gezien de Bondsrepubliek te verlaten en via Zweden naar Oost- Duitsland te reizen. De ..Süd- deutsche Zeitung" schreef zaterdag dat de zes waren gewaarschuwd door Edeltraud Grapentin, de dame van de voorlichting, die later zelf moord pleegde. De bewuste zes agenten hadden blijkbaar hoofdzake lijk belangstelling voor nucleaire in stallaties. Afgelopen dinsdag werd (wellicht in dit verband) melding gemaakt van de arrestatie van een jonge Westduitse ingenieur in Karls ruhe. Niets aan de hand Het is opvallend dat de regering nog steeds de indruk wekt alsof er niets byzonders aan de hand is. De gebeurtenissen komen in een ander licht te staan als men bedenkt dat de Amerikaanse minister van De fensie. Clifford, zich kort voor het weekeinde zeer bezorgd over de gang van zaken in de Bondsrepu bliek uitte. De regeringswoordvoer der pareerde met te zeggen dat mi nister Clifford niet goed op de hoog te was. Britse autoriteiten zyn blijkbaar ook ongerust da-t defensiegeheimen welke voor Engeland van vitaal be lang zijn in het Westduitse spiona- MOSKOU (Reuter. DPA, AFP, De Sojoez-3 vliegt nog steeds in TASS) In ruimtevaartkringen een bijna cirkelvormige baan om de wordt hevig gegist naar het doel aarde met aan boord, volgens Tass, van de vlucht van het Russische de ..verdienstelijke testpiloot" en AMSTERDAM (GPD- De rooms atholieke studentenpastores willen tn uitspraak over de vraag of een ihuwdc priester zyn ambt kan blij- tn vervullen. Van de 25. die in ons nd werkzaam zijn, hebben er 21 (D brief aan het Nederlandse epis- opaat ondertekend waarin deze iag aan de orde wordt gesteld. Directe aanleiding tot de brief, is ft besluit van de 36-jarige Jos Vry- urg, één van de vijf studentenpas- ffes in Amsterdam, zich te verloven, tij is uit zyn orde, die der Jezuïten. treden. maar wil zijn priesterambt na zijn huwelijk als studenten- istoor blijven uitoefenen. De .studentenpastores hebben de Kchoppen nu gevraagd voor 1 de- anber een indruk te geven van het eleid, dat zij op dit punt willen voe- In een verklaring, die zondag is itgereikt aan de bezoekers van de atdiensten in de Ignatiuskapel in msterdam, wordt gezegd, dat de bis hoppen de onvermijdelijkheid van e gehuwde -priester hebben ingezien onder echter de wenselijkheid of de oportuniteit te willen of te kunnen fvestigen. -In een dergelijke impasse kan al- ?n het initiatief op eigen risico het De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond veranderlijke bewol- ng met tijdelijk regen. Matige tot *chtige wind tussen zuid en zuid- est. Over het algemeen iets hogere fflperaturen. (opgemaakt om 11.40 uur). 39 OKTOBER ;n op. 7.29 uur; onder: 17.17 uur. "in op: 15.26 uur: onder: uur. oogwater in Katwijk te 9.09 en 21.51 t laagwater te 4.31 en 17.06 uur. nummer beslaat uit 18 pagina's begin van een uitvweg vormen", al dus de studentenpastores. Verder zeg gen zij de bisschoppen geen onmiddel lijke beslissing te vragen, maar een beslissing binnen een jaarte verwach ten. De verklaring van de studenten pastores is mede-ondertekend door elf gelovigen, die nauw bij het werk van de pastores betrokken zyn. Een archieffoto uit 1963 Bij zijn bezoek aan Kiel laat presi- j Russen gespionneerd moet heb ben. ruimtevaartuig Sojoez-3 dat zater dag is gelanceerd enkele dagen na de succesvolle afsluiting van de Ame rikaanse Apollo-vlucht. Met deze lancering van de Sojoez-3 (So- joez betekent „vereniging") hebben de Russen hun sinds anderhalf iaar onderbroken programma van br- ro de ru'»Tttevluchten hervat. Deskundig°n in Amerika zeggen dat hier sprake kan zijn van een be slissende stap in de richting van een bemande vlucht rond de maan. of zelfs een lancering daarop. Waarne mers in Moskou hielden er even reke ning mee, dat misschien een derde ruimteschip zal worden gelanceerd. Maar dat zal wel niet. nu de Sojoez 2 na drie dagen in de ruimte, van ochtend al is geland Daarmede zijn ook de speculaties vervallen, dat de Russen bezig waren met de voorbe reidingen voor de bouw van een ruimtestation, vanwaar eventueel een ruimteschip naar de maan of ande re hemellichamen kan worden gelan ceerd. „held van de Sowjet-Unie", kolonel Georgi -regowoj. geschandaal in Russische handen zijn gekomen. Twee Britse ambte naren, één van Buitenlandse Zaken en een van Defensie, zijn thans in Bonn voor een zeer geheim onder zoek. De grote verbazing geldt nog al tijd het ongelooflijke feit. dat schout bij nacht Lüdke op de avond van zyn uittreden uit de dienst weliswaar door de militaire geheime dienst werd gevraagd naar de oorsprong van de NAVO-documenten die op een door hem ingeleverd minox-filmpje te zien waren maar dat men hem weer naar huis liet gaan. Pas de volgende dag kon de Bonner politie om huiszoeking verzoeken. Wat er in het huis van Lüdke al geweest moge zyn. was op dat tijdstip natuurlijk al lang weggebracht. Enkele dagen la ter weer werd Lüdke het slachtoffer van het langzamerhand berucht ge worden ..jachtongeluk". Niemand twijfelt er nu nog aan of Lüdke werk te inderdaad voor oostelijke geheime diensten. Zeer onbevredigend verliep een in terpellatie in de Bondsdag over de Kwestie Lüdke. De woordvoerders van de ministeries van Defensie, Binnen landse Zaken en Justitie wisten ken- nelyk zelf ook niets en raakten in tegenstydigheden verward. De chris ten-democraten maakten een slechte beurt door het vraag- en antwoord spel te torpederen met de opvatting dat deze dingen niet in de openbaar heid hoorden en binnen de betref fende commissies diende te worden besproken. De Bondsdagleden van de betref fende commissie hadden echter voor- effen uit de mond van een hoge offi cier van het ministerie van Defesnsie niets meer gehoord dan ze al uit de kranten wisten. De spanning heden wüden weten, constateerden __r, dat de telefoonlijnen met de vier CAIRO/JERUZALEM (AP Reuter, AFP) in het Midden-Oosten heeft I steden zyn afgesneden, zich in net ('gelopen week einde met een sinds de juni- Egypte begon oorlt.r vorig jaar ongekende! hevigheid ontladen. een tien uur durend artilleneduel plaats dat aan veertien Israëliérs en vijf Egyptenaren het leven kostte. Is raëlische en Jordaanse strijdkrach ten beschoten elkaar byna twee uur over de Jordaan en de Jarmoek. Twee burgers zouden zijn gedood. Aan de Libanese grens hebben Israë liërs een Libanees dorp onder vuur genomen waarbij drie soldaten ge wond raakten. Ook in Israël en in de door Israël bezette gebieden kwam het tot uit- eenzettir/.en tussen Israëliërs en Ara bieren. De Israëlische autoriteiten heben gisteravond in de voornaam ste plaatsen in het noorden van het bezette west-Jordanië een algemeen uitgaansverbod afgekondigd, toen studenten voorbereidingen troffen voor nieuwe anti-Israëlische demon stratie. Voor het noordelijk deel van de Gaza-strip werd een nachtelijk uitgaansverbod afgekondigd. Bijna 100000 Arabieren kunnen hun huis niet uit door liet uitgaansverbod in Ramallah. El Bireh, Tulkarm en Nabloes. Journalisten die bijzonder- bij het artilleneduel aan het kanaal nog 31 Israëlische militairen gewond. Negen Egyptische militairen en ze ven burgers in Port Toefit raakten gewond. Het duel begon laat in de middag en laaide in alle hevigheid op nadat een Arabische commando groep een Israëlische patrouille langs het kanaal in een hüiderlaag liet lo pen. De artillerieslag kwam bijna pre- c;es een jaar nadat de Israëlische ar tillerie de raffinaderijen in Suez voor de eerste maal kapot schoot als represaille voor het tot zinken bren gen van de torpedobootjager „Eilat" bij Port Said. Russen Israël heeft meegedeeld dat het schieten door de Egyptenaren is be- 4 gonnen. Men gelooft dat het doel van Aan het Suezkanaal vond zaterdag Cair0 was te laten zien dat men zich daar verzet tegen het vooruit zicht van een vrede tussen Israël en Jordanië, een vooruitzicht dat de laatste tyd enigszins verbeterd is. Di plomaten in Cairo deelden zaterdag ochtend mee dat Jordanië het prin cipe van rechtstreekse onderhande lingen met Israël ter oplossing van de crisis in het Midden-Oosten aan vaard heeft. Behalve de veertien doden zijn er „Beter PRAAG (AP, Reuter) 1 dood dan schande". Deze leus scan- deerden duizenden jonge Tsjechoslo- waken die vanmorgen een politiecor- don doorbraken, dat om het paleis van president Swoboda in Praag was gelegd. In het paleis waren parlement, re gering en partijorganisaties bijeen ter herdenking van het vijftigjarig be- staan van Tsjecho-Slowakije. De po- luie trachtte de wegen naar het kas- i teel af te sluiten. Via luidsprekers deed zy een beroep op de demon stranten naar huis te gaan. „Voor- 1 kom een ernstige provocatie, u zult j een gevaarlijke situatie scheppen", riepen de politiemannen de betogers toe De jongelui zetten echter hun 1 mars voort onder het roepen van „Lang leve Swoboda" «Swoboda is niet alleen de naam van het staats- hoofd, maar ook het woord voor vrij 1 heid Het Egyptische dagblad „Al Achram" heeft het duel aan het Su ezkanaal beschreven als een keer punt in het conflict in het Midden- Oosten- De krant maakte Israëilsche beschuldigingen belachelijk als zou den Russische experts de gevechten aan Egyptische zijde hebben geleid. In Israëlische militaire kringen was men van oordeel, dat het massale ge schutvuur dat aan het begin van de schietpartij van de Egyptische kant van het Suezkanaal werd afgegeven, door de Russen werd geleid. De ern stige verliezen aan Israëlische zyde: de grootste sinds het tot zinken bren gen van de duikbootjager „Eilath" waren dan ook toegebracht in de eer ste minuten van deze beschieting, die kennelijk als een verrassing voor de Israëliërs kwam. Volgens „Al Achram" zou de schade door Israëlische beschietingen toege bracht aan olieraffinaderijen in het Suezkanaalgebied, gering zijn. De Egyptische minister van Defen sie Pawzi heeft een bezoek gebracht aan de frontlijn en heeft een aantal mannen, die aan de gevechten heb ben deelgenomen, gedecoreerd. ADVERTENTIE Nederland kan vanavond weer bijtijds naar bed. Een groots spektakel heeft in de afgelopen nacht de Olympische Spelen afgesloten. Geen nachtbraken voor het televisietoestel dus meer nodig Op de sportvelden is de strijd gestreden. Op vele andere fronten zal het rumoer nog wel voortduren. We denken b.v. aan een boze Brezjnew, die vonddat zijn Rusland niet voldoende goud had veroverd. We denken ook aan de rel rond verzorger Collard, waarover in ons landje het laatste ivoord nog lang niet is gezegd. Zo zijn er nog meer onderwerpen, waarmee we de tijd tot 1972 kunnen korten. Dan zien de topsporters elkaar opnieuw onder de Olympische ringen. In München. Vannacht hebben zij afscheid genomen in Mexico. Waarmee konden de gastvrouwen van de Spelen beter vaarwel wuiven dan met een sombrero in de hoofdstad. De autoriteiten hadden tevoren een dringend beroep op de bevolking en in het bijzonder op de jeugd gedaan j niet te betogen op deze dag die meer als een dag van rouw dan als een feestdag wordt oeschouwd D-- overheid vreest dat de Russen een tegen hen gerichte demonstratie zui len aangrijpen als aanleiding tot re presaiiles, waaronder een teruckeei van de Russische tanks en troepen ro 98742 WNNMR <500,- Doesburg Sheer W.M. yan Clementszstraat 8 ST0PUCHT SPtL VJlN 10'R I Astronaut Georgi Beregowoj Al in de eerste omloop van zyn tocht werd een ontmoeting tot stand gebracht met het onbemande ruimte- j schip Sojoez-2, dat vrijdag in het ge heim was gelanceerd en nu inmiddels I in de Sowjet-Unie aan de grond is gekomen. De twee toestellen werden via automatische besturing op een af stand van 200 meter van elkaar ge bracht. waarna Bergowoj met hand- besturing verdere manoeuvres ver richtte. Tass maakte niet bekend hoe dicht de mim te vaartuigen elkaar ten slotte naderden en of een koppeling tot stand kwam. Gisteren volgde een tweede ontmoeting. De Sojoez-3 werd zaterdagoch tend om 11.34 uur Moskou-tijd gelan ceerd van het kosmodroom van Bai- konoer In Midden-Azië. Het ruimte vaartuig kwam in een baan met als grootste afstand tot de aarde 225 km en als kleinste 205 km. Deze afstan den bedroegen voor de Sojoez-2 resp. 224 en 185 km. De Sojoez-3 cirkelt om de aarde in 88,6 min. Kolonel Be- regowoi heeft gemeld dat het vlucht- programma succesvol verloopt en dat hy zich goed voelt. Van de Sojoez- 3 zijn televisiebeelden ook vandaag weer naar Moskou gezonden, waar op het Rode Plein door een grote menigte zou zijn gedanst en gejuicht voor „onze held van de kosmos". De laatste maal dat de Sowjet- Unie een bemand ruimteschip lan ceerde was in april '67. Toen kwam de kosmonaut Wladimir Komarow in zyn Sojoez-1 om het leven, door dat zyn remparachutes bij de terug keer naar de aarde weigerden open te gaan. Heinz Kaminski. het hoofd van het Westduitse Instituut voor Ruimteon derzoek heeft verklaard dat de So joez-3 plaats biedt aan minstens drie astronauten. ADVERTENTIE morgen voordeel dikke speculaas pak van S9 voor 49 niet duur we/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 27 October 1868: i Onder dagteekening van f' J den 7den dezer is door den 4, J minister van Binnenlandse 4, Zaken aan den heer J. H. 4 Grein te Amsterdam conces- 4 sie verleend voor den aanleg 4 en de exploitatie van spoor- 4 J wegen van 's Gravenhage, 4 langs Alphen en Woerden. 4. naar Utrecht, met een zijtak 4 J van Leiden naar Alphen. 4 (Advertentie) Gehouden verkooping aan den Burg al

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1