kanovaarders ontgoocheld Anton Geurts: We hebben echte sportartsen nodig Olympische cijferlijst Klein Poloteam zevende Na 145 minuten won Nederland van Spanje lieke Jaapies na verloren race: Alles, alles is voor niets geweest" Claudia Kolb voor medici een raadsel Worstelaar rook aan dot watten PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD illlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lailliilliiiiiiiiiiiiiiililillliiiiiiiiliiliiliiliiiiiiiiiilllliiiiiiiiiiliilllliilii \EXICO-STAD (GPD) De eigenlijk toch nog bittere te- helling van het „Muysgroepje" werd gesymboliseerd door gebaar van Mieke Jaapies. Ze smeet een handdoek op de jer, maakte een wanhopige grimas en zei: „Alles, alles is r niets geweest". Voorin de boot huilde Thea Bergers-Duif. medailles voor de Nederlandse kanoploeg, geen enkele niet in de K-2, waarin Anton Geurts een mooi afscheid le vieren. Maar GeurtsHoekstra konden in het finalege- i, dat toch gepaard ging met eindeloze tactische bespiege- $n, niet verder dan een diploma reiken: vierde! reerd. De Brabander: „Maar wat doe je daar aan? In elke wedstrijd gaat het anders. We hebben verkeerd ge gokt, maar ik zie niet in hoe we het beter hadden kunnen doen". Op 750 meter voer de boot nog in het kiel zog van de Roemenen, die op dat moment de peddels nog krachtig hanteerden. De oranje-twee was in de buurt. Wcuirschuiving Hoekstra: „We hadden al een paar keer een waarschuwing gekregen, dat we te dicht bjj de Roemenen za ten. Golf-varen mag namelijk niet. Je moet minstens vijf meter afstand houden. Dat deden we ook, maar ze wilden zeker vandaag extra scherp zijn. Hadden we die laatste waar schuwing maar op 500 meter gehad. Dan hadden we nog meer naar het midden moeten sturen, dan waren we noodgedwongen onze eigen gang gegaan, en die Roemenen hadden ons dan misschien niet meegesleurd in hun afgang". Maar de student wil dat allemaal toch niet te zwaar laten wegen. „We hebben gedaan wat we konden en vierde is inderdaad niet gek", goed genoeg, om door te gaan, in ieder geval. Zy het met een an dere partner, nu Geurts (36) stopt. Karei Muys: „Ik speel met de ge dachte aan een combinatie Witten- berg-Hoekstra. „Jan Wittenberg: „Dat kan. Ik wilde eigenlijk al stop pen, maar als ik met Paul kan va ren lykt me dat uitstekend. Ik wil dan toch wel graag de „Europese" in Moskou halen. We zullen samen in juni volgend jaar of daaromtrent in een trainingskamp moeten. Ik heb het idee dat we wel passen". nch mooi", meende Muys, „tus- de sterkste landen van de we- met ons kleine landje, met twintig senior-leden. De russen n er zestigduizend". Wat overi- inhoudt, dat de Russen ook nog ion stuk of tien paren op de hadden kunnen brengen, die net ird varen als Geurts-Hoekstra, snin: over een falen van de mocht niet worden gesproken. ;ige échte kans op een medaille óók door onvoorziene omstan- den verloren. „De Roemen moesten zo zijn, dat ze ons by de rest aldus Karei Muys, „maar lapten te vroeg af. Dat hadden iet gedacht. Bovendien ging het Ie andere kant van de baan vre- hard. Die Russen en Hongaren sleepten de Oostenrijkers mee. onden daardoor derde worden". Hoekstra zei het later nog ster- .We voeren zó goed, dat we, ie Russen naast ons gelegen •n. wel in staat waren geweest jgen en ze dan in de laatste s te kloppen. Dan hadden we op goud gehad. Wie rekent er dat die Roemenen zo in el- klappen". Nee, dóór kon niet rekend worden. De Roemenen o in de races van het afge- seizoen voortdurend de Russen 1.75 gen. Of er maar nét van verlo- Alles anders zei Muys, „is hier alles an- >at blykt wel weer. Ten eerste met die loting en ten tweede iemand hier van start af hard :n en dan maar zien hoe ver it. Als je hard doorgaat, zon- wie dan ook te letten, word je It. Dat deden die Roemenen. En Toekomstplannen alweer van een groepje, dat op Mexicaans water de eindeloze en met grote verbetenheid uitgevoerde voorbereidingen niet ge honoreerd zag. Door allerlei omstan digheden, waarvan deze wel de voor ngen er mee de boot in, want naamste is: de macht van het ge- dden ze wyzer gedacht". I tal. Nederland is een klein kanoland, K2. aldus, zoals ook Mieke uiterst klein. Dat ls opnieuw geble- es in haar „sprint" roemloos ten ken. ging: laatste. Het blonde neisje: „Ik snap er niks van. n helemaal niks. Toch was ik moe. helemaal niet. Het ging n niet". Muys zet een verkla- Je weet niet wat er met die es is gebeurd toen ze ziek wa- Mieke heeft vijf dagen op bed en. Ze heeft 39.5 koorts gehad. kan best nawerken. Thea ook drie dagen ziek op bed en. Anders kan deze débacle toch verklaard worden? Er voeren MEXICO STAD (ANP) Door mee, die Mieke altijd al heeft een 8-5 overwinning op Cuba is het in talloze races". Nederlands waterpoloteam als zeven tig naar de K2, te water gela- de geëindigd in het Olympisch toer iet de hoop op minstens brons. nooi. De tussenstanden waren: 4-0, bijvoorbeeld Anton Geurts 2-2, 2-1 en 0-2. De Nederlandse doel- fscheid van zijn sport wilde vie- punten werden gescoord door Van der net een prestatie die met een Voet <4x), Van Dorp (2x), Geutjes tlle diende te worden gehono- en Wouda. Geen last van grote hoogte MEXICO STAD (ANP) Geor ge Haines kon weer lachen. Het ver lies van Mark Spitz op de 200 me ter vlinderslag had hem een slech te nacht bezorgd. Maar gisteren lie ten twee andere pupillen hem weer volop delen in de eer. Pokey Wat son, het meisje dat door de nieuw ste lichting van de Amerikaanse zwemschool op de vrije slag verdron gen was en op advies van Haines overschakelde naar de rugslag. won de 200 meter vóór de erkende spe cialistes Elaine Tanner en Kaye Hall. Met Don Schollander is Pokey Wat son de enige, die zowel in Tokio als in Mexico goud behaalde. In de Japanse hoofdstad maakte ze deel uit van de vryeslag estafette, die daar met ruim verschil zegevierde. Daarnaast was Claudia Kolb onge naakbaar op de 400 meter wisselslag. De 18-jarige pupil van Haines, die eerder reeds de Olympische titel be haalde op de 200 meter wisselslag eindigde met een voorsprong van ve le lengten op haar landgenote Lynn Vidali en de Oostduitse Sabine Steinbach. Voor de vele aanwe zige medici in het Olympisch zwem bad vormt Claudia Kolb een groot raadsel. Zy heeft als enige vrijwel geen last van gebrek aan adem. Dat bleek ook vorig jaar reeds by de Olympische sportweken van Mexico. Op de 400 meter wisselslag onge twijfeld het zwaarste onderdeel van het gehele zwemprogramma bleef ze met 5.08.5 slechts luttele secon den boven haar eigen wereldrecord. Ook de zeer slanke Oostduitser Ro land Matthes haalde vrijdag zijn tweede gouden medaille binnen. Op de 200 meter rugslag moest hy er een lange sprint uitpersen om de Amerikanen Mitch Ivey en Jack Horsley voorbij te gaan. Het lukte hem bijzonder overtuigend. Toen hij CLAUDIA COLB zijn hand tegen de bassin wand sloeg, was Ivey nog een stuk van de fi nish verwijderd (2.09.6 tegen 2.10.6). Voor de Nederlandse vertegenwoor digers op de rugslag waren geen fina leplaatsen weggelegd. By de dames, waar Coby Sikkens en Bep Weteling resp. 2.36.9 en 2.35.4 noteerden, lag dat wel in de lijn in van de ver wachtingen. Maar dat Bob Schoutsen, die zich op de 100 meter zo voor treffelijk had geweerd, de series van de 200 meter niet zou overleven, was een lelijke tegenvaller. Schoutsen had een matige eerste honderd me ter en zag op de laatste baan geen kans de Rus Dobroskokin achter zicht te houden. De Rus zegevierde in 2.16.1 en Schoutsen kwam uiit op 2.18.2. MEXICO STAD (GPD) Anton Geurts, die zestien jaar heeft gevaren, zegt na afloon van de K2-raoe: „Het is ge beurd". Anton Geurts, een naam in de kanowereld, zegt ook: „Het is toch niet tegenge vallen". Maar by had toch wel fraag een afscheid met een me daille willen vieren, de rustige veteraan van het kanogroepje. -De prestatie van Tokio evena- tn", zegt hij, terugdenkend *an de in Mexico in tactisch opzicht mislukte race, „dat zou !och nog wel het mooiste zijn teweest". Hij stapt niet uit de kanosport, al wordt het dan leen wedstrijdvaren meer: „Ik fa de club bij ons, Beatrix, trainen. We hebben in Eindho ven een goeie trainingsbaan. Fr ia een leuke toeloop van de Jeugd. Er zit wel wat in". Geurts praat bedachtzaam. Nfet het type van de nerveuze sportman, wèl van de oerdege- Üjke doorzetter. De man van de "Berst serieuze training, die toch wel enigszins somber kgt: „Paul Hoekstra en lk hadden meer kunnen bereiken als de voorbereidingen anders waren geweest. Meer dan de helft van de tyd moest ik nog besteden aan de K-4. We heb ben te weinig samen gedaan, dat wreekt zich onherroepelijk. Je kunt niet op meerdere paar den wedden als je zo weinig vaarders hebt als wij". Zelf was hij, blijkt, ook nu niet in grandioze vorm. Maar is dat een wonder als Anton Geurts zovele nachten niet heeft geslapen? Hy zegt: „Ik ben nooit een erg vaste slaper geweest, maar hier was het he lemaal vreselijk. Als ik in die vier weken vyf of zes nachten echt heb geslapen, dan is dat veel geweest. Dan nog met hulp van slaappillen, maar die kun je ook niet blijven innemen. Dat is natuurlyk ook schadelijk voor de conditie. Drie dagen voor de wedstrijden zyn we daar dan ook maar weer mee gestopt. Nee, het was geen kwes tie van zenuwen. Dat niet. Wat het wel is, weet ik niet. Ik kon alleen maar niet slapen, hier". Wat inhoudt, dat Anton Geurts tóch te gespannen aan de start is gekomen. Want: „De gest rust niet, natuurlijk. Al lig je dan wel op bed". Niet bepaald een glad verlo pen voorbereidingsperiode, tot aan dit afscheid. „Nee", voegt Geurts daar nog aan toe, „want behalve dat teveel aan K-4 training, konden we nog niet altijd samen in de boot. Paul woont in Gent. Nou Gent-Eind- ven doe je ook maar niet elke keer en bovendien heeft hij daar verkering. Nee. dat is toch allemaal niet zo geweldig ge gaan". Dan is de terugbilk van een uiterst ervaren man op een car rière, die er zyn mocht. „Euro pese kampioenschappen in Paz- nan, in '61, daar heb ik fijn ge varen. Derde op de tien kilo meter onder andere. Dat is een geweldig nummer. Ja, ik ben wel een man voor de lange af stand". Hy heeft, omdat hij cr al lang by is. de opkomst van het vaderlandse kanovaren he lemaal meegemaakt. En hy heeft er lessen uitgetrokken. Een topsporter in een wat ver geten hoek. Maar één, die ge fundeerde oordelen kan uitspre ken. Het gesprek komt op het gebruik van hormonen. „Tja, ik sta er niet by als die Oosteuro- pese kanoërs gespoten worden. Ik weet dat allemaal niet. Maar zeker is wel. dat ze er daarginds niet zo vies van zyn als by ons. Ook niet van de vitaminespuit". Dan blijkt, dat er iets is, dat Anton Geurts echt wel dwars zit: als ze nou nog eens naar de Spelen gaan, van ons, dan zullen ze toch een échte sport arts moeten meenemen. Neem Hoekstra. Die werd ziek. Hij kreeg een paar vitaminetablet jes en ze zeiden: ga Jij maar naar bed. Maar dat kan toch niet, in de topsport. Zomaar naar bed gaan. Dat is goed voor gewone mensen, die by hun huisarts komen. Maar hier kan dat niet. Stel je voor, je hebt jarenlang getraind voor dit. Dan gebeurt er iets. Je loopt hier zo gemakkelijk tegen iets aan, een virus of zo, het zit er hier vol van. Als je in zo'n pe riode zit, na zulke lange voor bereidingen, in zo'n spanning, zó vlak eigenlijk voor een wed strijd, dan stuur je iemand niet zomaar met een griepje naa' bed. Nee, dan is het by andere landen wel wat anders Ook bij het kanovaren waren er vele slachtoffers van de te gro te hoogte. Hier wordt de Tsjech Jiri Ctvrtecka in de hulpboot van de medische begeleiding gehesen. Hockey-marathon MEXICO STAD (ANP) Het Nederlands hockeyteam is op de vijfde plaats geëindigd van de Olym pische eindrangschikking door vrij dagmiddag in een bijzonder enerve rende wedstrijd met 1—0 van Spanje te winnen. Het was een wedstrijd van een on gekend lange duur: 145 minuten, het geen meer is dan het dubbele van de normale speeltijd. De eerste zeven tig minuten en de daaropvolgende verlenging van vijftien minuten brachten geen beslissing. Er moest dus verder worden gespeeld tot één van de teams zou scoren. Thole maalde tenslotte in de 145ste mi nuut een einde aan het slopende duel: 1-0. Het was de langste hockeypartij uit de Olympische geschiedenis. Het record stond op naam van Groot-Brit- tannië en Kenia, die het in 1960 128 minuten uithielden. Kick Thole viel onmiddellijk na zyn succes uitgeput languit op het veld. Ook de overige spelers gingen, oververmoeid, eerst op de grond zitten of liggen voordat zy de kleedkamers opzochten. Dit was trouwens toch al voortdurend het geval geweest. Bij het minste of ge ringste oponthoud zag men spelers op het gras liggen, zodat het geheel veel op een slagveld leek. Verzorging van de spelers was verboden MEXICO STAD (ANP) De Nederlandse scheidsrechter Guus Lat houwers zal met de Italiaan Tinti de finale van het Olympisch hockeytoer- nooi tussen Pakistan en Australië lei den. De wedstrijd wordt vandaag ge speeld. Paardesport Zwemmen Finale 400 meter wisselslag dames: 1. en Olympisch kampioene Claudia Kolb (VS) 5.08,5 (nieuw Olympisch record), 2. Lynn Vidali (VS) 5.22.2, 3. Sabine Steinbach (ODD 4.25.3. Finale 200 meter rugslag dames: 1. en Olympisch kampioene Pokey Watson (VS) 2.24.8 (nieuw Olympich record), 2. Elaine Tanner (Can) 2.27.4, 3. Kaye Hall (VS) 2.28.9. Finale 200 meter rugslag heren: 1. en Olympisch kampioen: Matthes (Odl) 2.09.6 (nieuw Olympisch re cord). 2. Ivey (VS) 2.10.6. 3. Horsley (VS) 2.10.9. Gymnastiek Finales van de onderdelen: paard- sprong: l. en Olympisoh kampioene Vera Caslavska (Tsj.) 19.775 pnt., 2. Erika Zuchhold (Odl) 19.625, 3. Zi- naida Woronina (Rus.) 19.50. Brug met ongelijke leggers: 1. en Olympisch kampioene Vera Caslavs ka (Tsj.) 19.650 pnt., 2. Karin Janz (Odl.) 19.500, 3. Zinaida Woronina (Rus.) 19.425. Evenwichtsbalk1. en Olympisch kampioene Natalia Koetsinskaja (Rusl) 19.650. 2. Vera Caslavska (Tsj.) 19.575, 3. Larissa Petrik (Rus.) 19.250. 4. Karin Janz (Odl.) en Linda Metheny (VS) 19.225. Vrije oefening: 1. Vera Caslavska (Tsj.) en Larissa Petrik (Rus.) 19.675 pnt., beiden goud. 2. Natalia Koet- sjinskaja (Rus.) 19.650, 4. Shinaida Woronina (Rus.) 19.550. aren Kanov Finale KI-500 meter dames: 1. en Olympisch kampioene Loedmilla Pinajewa (Rus.) 2.11.09. 2. Renate Breuer (Wdl.) 2.12.71, 3. Viktoria Du- mitru (Roe.) 2.13.22, 8. Mieke Jaa pies (Ned.) 2.18.38. Finale K2-500 meter dames: 1. en Olympisch kampioen West-Duitsland (Annemarie Zimmenmarm oswitha Esser) 1 min. 56,44 seconden, 2. Hon- MEXICO STAD (ANP) De Bul gaarse bantamgewicht Kristo Trai- kov is de eerste worstelaar, die tij dens het Olympische toernooi be trapt is op het gebruik van verbo den stimulerende middelen. Hy werd onmiddellijk gediskwalificeerd en zijn trainer, waarvan men de naam niet wil zeggen, werd voor een jaar geschorst. Tijdens een pauze tussen twee wedstrijden voor de derde ronde van het Grieks-Romeins worstelen, die donderdag werden gehouden, be merkte een aantal juryleden, dat Traikov op zijn stoel op en neer wip te, toen zijn trainer een dot watten bij zijn gezicht hield. De officials grepen dadelijk de watten en lieten ze onderzoeken door de drie medici van de internationale gewichtheffe deratie. De analyse wees uit dat de watten gedrenkt waren in amoniak De internationale gewichtheffedera tie heeft het gebruik van alle che mische produkten (ook zouten) ver boden. garye 1.58.60, 3. Rusland 1.58,61. 6. Nederland (Mieke Jaapies/Thea Ber ger. Finale KI-1000 mtr. heren: 1. Hesz (Hong.) 4.02,36, 2. Sjaparenko (Rus.) 4.03,58, 3. Hansen (Den.) 4.04,39, 9. Hoekstra (Ned.) 4.13.28. Finale K2-1000 m heren: 1. en Olympisch kampioen Sjaparenko Morozow (Rus.) 3 min. 37.45 sec., 2. Giczi/Timar )Hong.) 3.38,44, 3. Sei- bold/Pfaff (Oos.) 3.40,71. 4. Hoekstra/ Geurts (Ned.) 3.41,36 Finale K4-1000 meter heren: 1. en Olympisch kampioen: Noorwegen (Amundsen. Soby, Berger. Johansen) 3.14.38. 2. Roemenië 3.14,81, 3. Hon garije 3.15,10. Finale Cl-1000 meter heren: 1. en Olympisch kampioen Tatai (Hong) 4.36,14. 2. Lewe (Wdl.) 4.38,31, 3. Gal- kow (Rus.) 4.40,42. Finale C2 1000 meter heren: 1. en Olympisch kampioen Patzaiohin/Co- waliow (Roe.) 4 min. 7,18 sec., 2. Wichman/Petrikowics (Hong) 4.08.77, 3. Prokoepets/Zamotin (Rus.) 4.11,30. Basketbal De basketbalploeg van de Verenig de Staten heeft goud gewonnen door in de finale Joego-Slavië (zilver) met 65-50 te verslaan. Bjj de rust leid den de Amerikanen met 32-29. De bronzen medaille was voor de Rus sische ploeg, die eerder op de avond Brazilië versloeg: 70-53. Uitslag individuele dressuur: 1. en Olympisch kampioen Kissimov (Rus), met Igor, 1572 punten, 2. Necker- mann (Wdl.), met Mariano, 1546, 3. Klimke (Wdl)met Dux 1537. Schermen De Hongaarse schermploeg is win naar geworden van de wedstrijden voor degenéquipes. In de finale ze gevierden de Hongaren met 74 (drie partyen onbeslist) over Rusland. Het brons kwam in handen van Polen dat West-Duits land met 96 versloeg. Een spectaculair moment uit de basketbalfinale Ver. Staten Zuid Slavië. Peter Skanski van Zuid Slavië doet een poging om te scoren, hetgeen de „blokkende" Spencer Haywood (8) tracht te verhinderen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7