De dief in het deftige JKruiswoordraadsel ski-dorp Kom er ACHT-er Als ik een mens was DOOJR MEVR. FRANS DONY PIM EN POM lATERDAG 26 OKTOBER 1968 LD EXTRA 5 Als u tachtig wordt.en waarom 5 niet?, hebt u 6maal de aarde rond! gewandeld. Gemiddeld doet een I mens 20.000 passen per dag. Uw zenuwprikkels bereiken een snelheid van 250 kilometer per uur Per jaar produceert u niet minder dan 60 kilometer haar, (als u de ha. ren achter elkaar zou leggen De Fransman heette Jean Breaud. Een jaar daarna stuurde hij ons de geboorte-annonce van zijn dochter Francine. Dezelfde Francine Breaud, die vele jaren ski-kampioene van Frankrijk was en nu de vrouw is van Sacha Distel. Onder de gasten? die niet skieden was een Engelse familie: vader, moeder en zoontje met kinderjuffrouw. De moeder was een zus ter van Lord Beaverbrock. Zij droeg 's avonds de mooiste juwelen. Tegenwoordig rijden de brede autobussen van de Oostenrijkse post over de grote weg tus sen Zurs en Lech. In die tijd was dat een heel smal weggetje, waar twee sleeën el kaar nauwelijks konden passeren. Een tocht naar Lech was een- avontuur. Na de lunch vertrokken drie sleeën met dik ingepakte gasten. In de eerste slee zat de Engelse familie. Jean en ik maakten met de skileraar de tocht boven over de bergen per ski. Toen we die avond goed en wel terug wa ren op onze kamers in het hotel, begon de grote brandklok te luiden. Er was geen brand, maar men maakte alarm om alle gas ten bij elkaar te roepen. Bij thuiskomst was gebleken dat tijdens de tocht naar Lech alle juwelen van de Engelse familie gestolen wa ren. Enorme consternatie, niemand mocht het hotel verlaten. Het hotel stond geheel geïsoleerd in de sneeuw, zodat men iedere vreemdeling van verre kon zien aankomen. Dat maakte het geval nog mysterieuzer. Het stond wel vast dat iemand van de medegasten de dader ge weest moest zijn. Wij hebben de wildste combinaties verondersteld. In onze argeloze Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vintien? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer. 6. dopheide 7. medicament 8. zuilengang in Oud. Griekenland 9. bloedhuis 42. eenmaal 43. muziekinstrument 44. hoornachtige huidverdikking 46. opening Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur in het bezit te zyn van de redactie, Wittesingel 1 te Leiden. Onder de goede op lossingen stellen wij een eerste prijs van f 5,— en twee prijzen van f 2,50 beschikbaar waarnaar alleen abon nees kunnen mededingen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL De eerste prijs van f 5,— werd toe gekend aan de heer C. Jasper, Drui- venstraat 25 te Leiden, de twee pre zen van f 2,50 aan mevr. J. de Munck, Zoeterwoudseweg 58 te Lei den en aan de heer J. L. van RU, Velozichtstraat 2 te Zoeterwoude. De prijzen worden de winnaars toegezonden. "W~~W~ ET was tussen de twee wereld- U oorlogen. Wij waren voor de f J[ eerste maal naar de wintersport gegaan. Naar het toen onbeken- le, nu wereldberoemde Zurs. Een hoog iiaatsje in 't Oostenrijkse Arlberg. Het ho- tël was iets bijzonders. Het behoorde aan jraf T., die het oorspronkelijk gebouwd 1 ad als eigen vakantiehuis in de bergen. Irnaast bouwde hij nog een huis als de- mdance voor zijn logés. Beide gebouwen érbond hij met een in rotsen uitgehou den onderaardse gang. Alle meubels wa- ■m antiek en aan de muren hingen oude qhilderijen en wandtapijten. Met at van lörseleinen borden, men dronk uit kris- 1 llen glazen, het zilveren bestek was ge weerd met het familiewapen en het ifelkleed was van damast. Is men niet in smoking was, betaalde men m boete van dri* shilling en mocht men iet in de eetzaal eten? maar in de „Stube", ie eigenlijk nog mooier was. Aan de zolde- ngen waren nog de zware balken en op 5 grond de plavuizen van de oude boerderij, ie er oorspronkelijk gestaan had. Het was m van de mooiste hotels in Europa. Toen de azi's kwamen, vluchtte de eigenaar naar uid-Amerika en bleef er niets over van deze nieke atmosfeer. let hotel had een eigen skischool, maar lang iet alle gasten skieden. Als het donker werd ing edereen aan het thé dansant zitten bij iet eigen huisorkest. ten jonge Fransman en ik hadden gewed dat ïJJ de Kristiania binnen een week zouden «nnen, dus bleven wij in het donker oefe- 1? op de verijsde helling voor het hotel. Er «stonden nog geen skiliften en zonder staal- anten naar boven klimmen op een knoert- i^rde helling is vermoeiend. Wij droomden an van een heel lang touw dat uit de hemel tfli hangen en waaraan we ons zouden kun- lén optrekken. 37. spruit 38. uitholling waarin een spil draait 41. tweehoevig dier 42. lofspraak 45. Latyns persoonlyk voornaam woord 47. scheepstouw 48. voorzetsel 49. vrijgevig 50. tam 51. wier 52. zwaardwalvis 53. indien VERTICAAL 2. deurkruk 4. roofvis 10. hoeveelheid 11. gebruik in kleding 12. nauw 18. van stro gevlochten handtas 19. spaans gras 22. riviervis 23. serieus 25. soort bier 26. gravure 27. uitwas aan plantedelen 28. knaagdier 30. telwoord 35. wichelares 36. equator 38. levenslucht 39. rakeiyzer 40. vloersteen De tocht omhoog naar de top ivas een moeizame. Een ski lift was vroeger iets >5 onbekends. danspartners van gisteren, zagen wij nu plot seling geraffineerde hotelratten. Iedereen verdacht elkaar. Na enige tijd verschenen de politie en de verzekeringsdeskundigen. Maar de zaak bleef onopgehelderd, voorlopig. Omdat iedere lezer het recht heeft om te weten hoe dergelijke gebeurtenissen aflopen en wie nu uiteindelijk de dader was, is het goed te zeggen dat ongeveer een half jaar later bekend werd dat in Rome een oplich tersbende gepakt, was. die de juwelen pro beerde te verkopen. Het waren Roemenen en Bulgaren, die de Engelse familie vanuit We nen gevolgd waren naar Zur, toen ze de Brit se lady de kostbare juwelen hadden zien dra gen. Achteraf weet ik nu wie de dief was. Het was de steeds verstrooide professor in de as tronomie, die altijd door ons werd uitge lachen, als hij 's avonds naar buiten tjing om naar de sterren te kijken. In werkelijkheid keek hij welke ramen verlicht waren en hij ontmoette in het donker zijn bendegenoten, die ergens in het dorp woonden. Intussen is het gedroomde touw uit de he mel gerealiseerd in de moderne skilift. Onze speciaal aangemeten bruine skischoen van juchtleer is nu vervangen door een fel zwart fabrieksprodukt, een vesting om de voet van keihard leer met verchroomde klemmen en een in de zool ingebouwde staalplaat. Onze lange houten ski's zonder kanten met sierlijk gekrulde punt zijn nu twee glimmen de strakke.pijlen van metaal geworden. Onze bamboestokken met decimetersgrote wielen hebben we ingeruild voor twee zwie pende nerveuse staven van lichtmetaal met onderaan miniscule plastic vlindertjes. Waar zijn de lange jaegeronderbroeken gebleven, die de vrouwen van hun mannen leenden? De beige waterproof windjacks met capuchon en ceintuur om het middel? De skibroeken van Whipcord? De zeehoredevellen waarop met klimmen iedere meter afdaling verdiend, moest worden? Hoort men nog dit bevel van de skileraar: „Zeitung im Hose", als men in een storm geraakt? Het gebruik van een krant in de pantalon was de klassieke metho- Maar wat doet dat keel-tje? Spin'-nen? Nee. Het praat! en het po-ten-werk, Pim duurt van vroeg tot laat. Ban-ge mui-ze-nis-sen zit-ten in zijn kop. Z gaat ie zijn mand in, Z staat ie weer op. Pim, als 1 k een mens was, wist ik wat ik deed. Er werd niet ge-praat meer, aan- of uit-ge-kleed. Niks meer wek-kermand uit. Ik stond niet meer op. Ner-gens mee te ma-ken, niks meer aan mijn kop. Ik bleef i n die mand, Pim. Ha! Wie deed me wat? Bij-na zo ge-luk-kig als een ech-te kat. MIES BOUHUYS. is gebaand, het is geen avontuur meer. Het ie een normale vakantie geworden. En toch! De sneeuw, dë prachtige koela, witte, oneindige droge sneeuw. De blanke strakke hemel. De stralende, warme liefko zende zon. De trillende, lichte, zuivere, ijle lucht. De reuk van hars en dennetakken die zwaar doorbuigen van de sneeuw. De natuur is dezelfde gebleven. Het skiën, het domme naar beneden glijden op eigen kracht geeft nog steeds dezelfde gelukzalige voldoening. Wij vinden er hetzelfde geluk als toen wij jong waren. Alleen dat touw uit de hemel, dab Hjkt nou veel dichterbij. HORIZONTAAL 20 ton agi 1. sneeuwschaats 21. loofboom pc* 01 wt I. en meer andere 24. gezwind 8. spirmenet 26. aalschaar 1 11. niet raak 29. kippenloop 13. scheepstouw 31. lid van een bepaalde it i U aanwyzend voornaamwoord stichting )i 15. vrouwelyk dier 32. vezelachtige delfstof 0 qitJ 16 loofboom 33. Europeaan 17. stuk bouwland 34. ontvangkamer de om bevriezing van een lichaamsdeel te voorkomen. Het mag niet als een klaaglied klinken, maar de evolutie is wel heel snel gegaan. Hoe kort geleden ging de lange treinreis door de nacht in de slaapwagens van heerlijke krakend ma honiehout, intieme kamertjes met liliput wasbakjes en waterkarafj es waarvan de stop vastzat aan een kettinkje. Nu is het één uur vliegen plus een half uur in de trein of in de bus. Op de plaats van bestemming staan de vooruit bestelde huur- ski's, compleet met de nieuwste veiligheids binding gereed. De kabelbaan wacht, de piste U BENT EEN GEWELDENAAR Kijk de vrouw weer druk doen, 't huis is weer te klein: Ko-ken, boe-nen, poet-sen, ze-nuw-ach-tig zijn. Naar de deur toe hol-len, naar de te-le-foon. Pim zegt: niet te har-den, Pom zegt: niet ge-woon. Pim zegt: naar haar kij-ken maakt me al dood-moe Pom zegt: dat j ij moe wordt is tot daar aan toe. Goed, jij bent een suf-kop, maar dat z ij met voelt, dat de mens toch ze-ker zö niet is be-doeld. Heeft de mens niet al-les: -tuur-lijk heeft ie dat voor een mooi lui le-ven? Mooi als van een kat? Keel-tje om te spin-nen? Poot-j es en ver-stand En een stil-le ka-mer met een war-me mand?

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13