SNEEUWGEBIEDEN IN EUROPA Adressen Tibetaanse hond EATERDAO 2# OKTOBER 1968 1® EXTRA !A Op deze kaart met de belangrijkste win tersportgebieden in Europa staan veel wintersportplaatsen genoemd. In bijgaan de tekst nog meer. Nadrukkelijk wijzen we erop, dat het hier een willekeurige keuze betreft. Bij de grensformulieren moet nog worden aangetekend, dat er voor een bezoek aan Engeland een „visitorscard" nodig is. Voorts moet de groene kaart voor Zwitserland een copie bevatten. Hieronder volgen de namen van de win tersportplaatsen, die vanaf de plaatsen op de kaart te bereiken zijn. België In de omgeving van Luik kan men skiën. Vanuit Luik en Spa zijn ook te bereiken de wintersportplaatsen (indien er voldoende sneeuwval is): Francorchamps, Burgenbach, Jalhay, Botrange, Malmedy, Robertville, Ovi- fat, Baraque de Fraiture, Stavelot e.a. wald de wintersportplaatsen Siedelsbrunn en Waldkatzenbach. De gebieden in bovenstaande opgave zijn vanuit Nederland in één dag met de auto te bereiken. Vanuit de plaats Vogelsberg kan men o.a. ook bereiken de wintersportplaatsen Hilders en Gersfeld. Plus Poppenhausen. Vanuit Fichtelberg zijn drie andere winter sportplaatsen bereikbaar. Vanuit Lam zijn o.m. bereikbaar Baverisch Eisenstein, Boden- mais, Grafenau en Lohberg. In het gebied van de Beierse Alpen (langs de grens met Oostenrijk) liggen ca. 50 winter sportplaatsen. Deze zijn vanuit de plaatsen genoemd op de kaart te bereiken. In het Zwarte Woud liggen tientallen dorp jes welke men kan beschouwen als winter sportplaats. Freudenstadt is de grootste van deze plaatsen. Het gebied strekt zich ongeveer uit van Freudenstadt tot Todtmoos. wintersportcentrum is. Over het algemeen zijn de logiesprijzen er in januari het goed koopste. Liechtenstein Het miniatuurstaatje Liechtenstein doet ook ferm mee aan de wintersport via zijn win tersportplaats Malbun. Zwitserland Chamonix kan men tot in de zomer skiën. Vanuit Courcheval zijn ook o.a. bereikbaar: Val d'Isere, Lanskevillars, Alpe d'Huez, St. Francois. Vanuit Les Deux Alpes is o.a. te bereiken: Villard de Lans, Chamrousse, Le Bez, Briangon. Vanuit Barcelennette is o.a. te bereiken: Vars, Auron, La Foux d'Alloz, Les Launes. In het hart van Frankrijk kan men o.a. skiën in: La Mont Doré, La Bourboule, Chalmazel, Le Lioran, Laguiole. In de bekende Pyreneeën liggen diverse win tersportplaatsen. Oostenrijk Duitsland Vanuit Aken kan men ook nog de winter sportplaatsen Simmeraht en Holleraht berei ken. Uiteraard is het weer hier van grote in vloed of men kan spreken van een „winter sportplaats". Tussen de wintersportplaatsen Lüdenscheid <bij Keulen) en Winterberg zijn o.m. ook wintersportplaatsen: Alt-Astenberg, Brilon, Hilchenbach. Meinerzhagen, Usseln, Willin gen (Willingen en Winterberg zijn in dit ge bied bekende wintersportplaatsen). Ten zuiden van Hannover ligt het gebied van de Harz. Behalve Braunlage liggen hier o.m. de wintersportplaatsen: Altenau, Clausthal- Zellerfeld, Hannenklee-Bockwiese, Hohegeiss, Sachsa, St.-Andreasberg. Bij Frankfurt liggen in de Taunus o.m. de wintersportplaatsen Königstein en Niederreif TerTzuiden van Frankfurt liggen in het Oden- Oostenrijk telt een paar honderd winter sportplaatsen zodat dit land vrijwel één groot In Amerika zijn poedels en Duitse herders nog steeds de populairste hondenrassen, ver telt Ladies' Home Journal. In het afgelopen jaar hebben ze echter gezelschap gekregen van een tot dan toe minder bekend honden ras, de „Lhasa Apso" die uit Tibet afkomstig is. In zijn geboorteland staat hij, vanwege zijn scherp gehoor en argwanende houding tegenover vreemdelingen hoog aangeschreven als waakhond. Amerikaanse hondenkenners beschrijven de langharige Tibetaan als „een charmeur en een sterke persoonlijkheid", die bovendien veel van kinderen weet te accepte ren. Voor een Lhasa worden op het ogenblik in de Ver. Staten bedragen betaald, die van honderd tot vijfhonderd dollar variëren. Naar men zegt kan deze langharige huis vriend een hoge ouderdom bereiken. Naar „hondse" begrippen dan altijd. Voor Zwitserland geldt wat van Oostenrijk is gezegd: één groot wintersportcentrum met reeksen namen van wintersportplaatsen. Om maar een greep te doen: vanuit Zermatt zijn o.m. te bereiken: Saas Fee, Riederalp, Crans, Trient, Champery, Chateax d'Oex en Adel- boden. Italië In het gebied van de Alpen zijn tussen het wereldberoemde Cortina d'Ampezzo en de Zwitserse grens o.m. de volgende winter sportplaatsen: Canazei, Selva, Siusi, Ortisei, Isarco, Merano, Solda, Trafoi en Bormio. Vanuit Milaan zijn o.m. de volgende winter sportplaatsen te bereiken: Lanzo d'Intelvi, Verese, Sondrio, Gressonei. In het gebied langs de Franse grens liggen o.m. de wintersportplaatsen: Cormaiore, La Thuille, Bardonecchia, Claviere, Sestière en Limone. Spanje Frankrijk De wintersportgebieden van Spanje worden steeds meer ontdekt. In de Spaanse Pyre neeën liggen o.a. de wintersportplaatsen: Nu- ria, La Molina, Puigcerda, Benasque, Inver- nal, Candanchu (Nuria en Candanchu zijn vrij bekend). In het Cantabrisch gebergte liggen de win tersportplaatsen Reinosa Riano en Puerto de Pajares. Bij Madrid ligt Gredos, een van de belang rijke toeristenplaatsen. Bij Madrid ligt ook nog het wintersportoord Navacerrada. Het seizoen voor de wintersport bij Madrid is van begin december tot begin mei. In de hete zon van zuid-Span je denkt men niet aan wintersport. Toch zijn er winter sportplaatsen (Mulhacen en La Valeta) bij Granada. Men kan er skiën van begin de cember tot soms half juni toe! Voor de kust van Afrika liggen de Spaanse Canarische eilanden. Op Tenerife kan men skiën op de helling van de vulkaan. In het gebied bij Straatsburg vinden we de Vogezen. Hierin liggen o.m. de wintersport plaatsen Champ de Feu, Le Hohwald, Hoh- neck, Gérardmer, La Bresse en Bussang. In de Jura (bij de Zwitserse grens) kan men vanuit de sportplaats Les Rousses o.m. ook bereiken Crozet, Lelex, Jougne, Métabief. In de Franse Alpen liggen ettelijke tiental len wintersportplaatsen. Vanuit Chamonix is o.a. te bereiken: Les Gets, St. Gervais, Me- geve en Arreches. In de Vallee Blanche bij Zuid-Slavië De bekende wintersportgebieden van Zuid- Slavië liggen bij de grens van Oostenrijk en Italië. Bij Kranjska Gora liggen o.a. ook de wintersportplaatsen: Ratece, Planica, Bied, Polkjuka en Bohinj. Ten zuiden van dit win tersportgebied liggen andere wintersport plaatsen, o.a. Postojna, Platak, Delnice, Pod- koren, Komna. Inlichtingen over ski-mogelijkheden enz zijn o.a. te bekomen bij de volgende ver keersbureaus: Oostenrijks Verkeersbureau, Heren gracht 437, Amsterdam (020-62188). Duits Verkeersbureau, Spui 24, Amster dam (020-241293). Belgisch Verkeersbureau, Leidsepleli 5-7, Amsterdam (020-245959). Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam (020-222033). Zuidslavisch Verkeersbureau, Plaats 11a Den Haag (070-116892). Spaans Nationaal Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8-8a, (070-182766). Tsjechisch Reisbureau, Leidsestraat Amsterdam (020-222788). In het hart van Zuid-Slavië ligt o.a. een wü tersportgebied ten zuiden van Serajevo. onbekend gebied dat echter ontsloten is voo de wintersport doordat er logiesruimte is P schapen. T sjecho-Slowakije Spind Leruv Mlyn, ten noorden van Praag een zeer bekende Tsjechische wintersport plaats. Ten zuiden van Praag, bij de OoJ tenrijkse grens, ligt het Bohemerwoud wal diverse wintersportplaatsen zijn. Zelezna B# da is hier populair. In het oostelijk deel Tsjecho-Slowakije liggen nog meer wintf sportplaatsen. Het bekendste is hier het P" l bied van de Hoge Tatra waar soms tot® juni sneeuw ligt. Ten zuiden van dit geW ligt de Lage Tatra, met daarin o.a. de i tersportplaatsen Vratna en Jasna. Ja® i moet nog verder uitgebouwd worden. 1

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 12