De muizeval" begint aan het zeventiende jaar Onnozele dametjes in kinderlijk blijspel Studie in twee in beperkte fasen TVorgels piano's hifi installaties mossel+ BENDER cteiir speelde 4600 maal ■oiad-aan-avond zelfde rol Barnard heeft Van Gogli-expositie maagbloeding in Londen euw gebouw Ned. Bijbelinstituut kunst „Twee onschuldige engelen" „El Greco" na gevecht terug ANO PER _g "Centimeter [donderdag 24 oktober 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 27 LONDEN (GPD) ,,'t Was hoog spel maar ik moést het spelen zegt David Raven op het toneel van het Am bassadors Theatre in Londen voor de laat ik eens schatten 4600-ste keer. Hijzelf weet het ook niet meer precies. Het in ..The mousetrap" („De muizeval"), het toneelstuk van de be kende detectiveschrijfster Agathe Christie. Een stuk dat nu op 25 november aan zijn 17-de jaar begint. Er zullen natuurlijk weer véél bloemen zijn en velen in Londen zullen déze voor stelling niet willen missen. Toen ik enkele weken geleden het toneelstuk zag, wa,s de zaal uit verkocht. Het trekt na een dikke 6600 voorstellingen nog steeds volle zalen. Waarom? Het aanvankelijk succes is niet verklaarbaar, ofschoon het wel een aardig en zeker ook spannend stuk is, maar zeker niet met kop en schouders boven anderen uitsteekt. Nü is het een ander geval geworden. Nü wil iedereen die in Londen komt, het stuk zien. Iets dat al zó lang loopt, dat mag je niet meer missen. Dat is een beziens- waardigheid op zichzelf geivorden. Schatrijk NED. HERV. KERK epen te Emmen F. Feenstra te te Zweelo J. van der i te Bellingwolde te Brakel Jong te Houten te Apel- ...jSrli als predikant voor b.w. (vrjjz. I (toez.) J. van der Werff. laat- pred. te Paramaribo, woon- te Assen. ■m-kt vooi Huissen (Gld.) (toez.) f,,[Oldenkeppel en voor Voorst l) H. H. van der Neut te Em- Compascuum. IF. KERKEN VRIJGEMAAKT ;t voor Leeuwarden-Huizum Kapteyn te Overschild. EVANG. LUTHERSE KERK dankt voor Deventer J. G. Bahn- er te Stadskanaal. LTHOVEN (ANP) De bij bel- lendingsschool van de Stichting Nederlands Bijbelinstituut vier- fsteren haar twintigjarig bestaan, deze gelegenheid is tevens het gebouw van de stichting, „De koppel" in Bilthoven, officieel [end. school, die met de meeste ker- geen officiële binding heeft, leidt N mensen op voor evangelisatie- fcndingswerk. Er zijn op het ogen- studenten. De school is offi- aangewezen als theologisch op~ ngsinstituut voor de Evangelisch- tokse Kerk in ons land (20.000 le en voor de Evangelische Broe- lemeente in Suriname. Wlingen en docenten zijn af korn uit bijna tien verschillende ker en geloofsgemeenschappen. li Het eenvoudige Ambassadors Theatre in Londen, ivaar na zes tien jaar Aghata Christie's „De muizeval" nog steeds stampvolle zalen trekt. Inzet: de actrice Ma deline Thomas. Hoge prijs voor Renoir PARIJS (AP) Een vrouwenpor tret van Renoir uit de collectie Auguste Pellerin is in Parijs voor 260.000 franks geveild (52.000 dollar). Het 41 bfj 33 centimeter metende schilderij heet „Profil de femme". De naam van de koper is niet be kend gemaakt. Het sucecs werd zeker niet voor zien op die gedenkwaardige avond van de 25ste november 1952, toen „De muizeval" de première beleefde. Zeventien jaar geleden. Denk er wel om. zoals ook in het programma staat, dat het toen nog een héél an dere wereld was dan nu. Sir Winston Churchill was nog eerste minister van Groot-Brittannië, Stalin regeer de Rusland met een stalen vuist en Harry S. Truman bleek een heel wat betere president van de VS te zijn. dan de meesten hadden gedacht. In die wereld startte liet toneelstuk van Agatha Christie, het zoveelste van haar hand. Het was naar de novelle „Three blind mice", die zij reeds in 1925 had geschreven. Zij werkte het om tot een toneelstuk. Omdat ei' juist in die tijd een kleinzoontje van haar was geboren, wilde zij het jongetje een pleziertje doen. Ze zette de rechten van het stuk op de naam van het ventje. Dat is er intussen schatrijk van geworden is. Dat Agatha Christie het waardeert dat haar toneelstuk tegen ieders en ook haar eigen verwachtingen in, zo'n kassucces werd, blijkt uit het feit dat zij bij de 5000-ste voorstel ling het theater een gouden muis op een zilveren muizenval heeft aange boden. Het geheel staat levensgroot in een vitrine opgesteld in de kleine hal van het Ambassadors Theatre. Natuurlijk zijn de spelers, die in het begin in het stuk speelden er eens mee opgehouden. Niemand *s in staat om zo'n dikke zeseneenhalfdu'i- zend keer avond aan avond dezelfde rol te spelen. Nu kunt u tegenwer pen dat het theater op zondag toch gesloten is. Dat is waar, dan iser geen voorstelling. Maar daar staat tegenover dat er op elke dinsdagmid- dat een matinee is en elke zaterdag twee voorstellingen zijn; om 5 en om 8 uur! Ze hebben dus eigenlijk acht werkdagen per week De tekst is door die paai' duizend keer spelen zo spijkergoed geworden, dat er niets meer aan te verbeteren valt. De uitgesproken tekst is in de loop van de 16 jaar wel hier en daar veranderd. Begrijpelijk Repeteren doen de spelers niet meer, dat zal u niet verwon deren. Behalve natuurlijk als een nieuwe acteur een rol opneemt. Alleen toen Madoline Thomas in 1964 de rol van mrs. Boyle, een zure oude-vrijster, opnam, behoefde ze niets meer te leren: ze kénde het stuk. Want zij had die rol al gespeeld bij de première en daarna 30 maan den achtereen. Toen vond ze het wel letjes. Ze keerde terug in 1960 en speelde deze rol weer twee jaar. Op nieuw werd het te veel. Toen ging ze weer weg en kwam een derde keer in 1965 terug. Rustig blijven Dit wordt echter overtroffen door David Raven, die de rol van de in specteur al sinds 22 juli 1957 onaf gebroken speelt. Uitgezonderd een periode van een kleine verkoudheid. Hij vindt het nliet naar. Hjj blijft er kalm onder. „Rustig hoor", zegt hij. „Ik behoef tenminste niet bang te zijn dat ik m'n rol niet ken". En dan te bedenken dat deze man in Frankrijk is geboren en pas op zijn negentiende Jaar Engels begon te spreken! KAAPSTAD (AP) De bekende harttransplantatie-chirurg Christiaan Barnard is gisteren zelf in het Groo- te Schuur Ziekenhuis in Kaapstad op genomen met een „kleine maagbloe ding". Eén van de artsen van het zieken huis deelde mee dat Barnards ziekte wellicht het gevolg is van overwerk. LONDEN (Reuter) In de Har- j ward Gallery, de nieuwste van Lon- j den, is vandaag een grote overzichts tentoonstelling van het werk van Vin- l cent van Gogh geopend. De Van-Goghstichting in Amster dam heeft 100 schilderijen en tekenin_ sen van de schilder in bruikleen afge- staan. Dr. Vincent Willem van Gogh, j de zoon van Vincents broer Theo, was als voorzitter van de Van Gogh- I stichting bij de opening aanwezig. ADVERTENTIE Den Haag Zoutmanitr. 53d Tel.070-333970 Ook in Middelburg Groningen Heerlen TURIJN (AP) Een revolverge vecht tussen politie en vluchtende ro vers in de straten van Turjjn is uit gelopen op het vinden van een ge stolen schilderij dat aan El Greco toegeschreven wordt. Het doek, voorstellende de Kruis afneming van Christus, werd in fe bruari van dit jaar gestolen bij een kunsthandelaar in Turijn. Tipgevers deelden de politie mee dai de dieven probeerden het doek in een auto bui ten Turijn te brengen. Bij het vuurgevecht lieten de die ven de auto in de steek en ontsnap ten. De waarde van het doek wordt gescha/t op f 290.000 AMSTERDAM (GPD) De onschuld,in de zin van pure kinderlijke argeloosheid, is tegenwoordig op het toneel een weinig gevraagd artikel, en is zo mogelijk nog kleiner dan de vraag.. De Duitse schrijver Erich Ebermayer schijnt niettemin het vermoeden te koesteren dat hier of daar nog wel een schouwburgpubliek te vinden is dat zich kan en wil laten ver tederen door die onschuld, op de alleronschuldigste en kinder- lijkste manier voorgesteld en levend tussen de complicaties van de moderne wereld als een blanke lelie temidden van onkruid. De Nederlandse tcneelproducer Paul Kijzer schijnt dat vermoeden met hem te delen, gezien het feit dat hij Ebermayers blijspel ,,Twee onschuldige engelen" een Nederlandse opvoering heeft waardig ge keurd. Of hij daar gelijk in had, zal de naaste toekomst moeten leren. „Het wonder' „Twee onschuldige engelen" dat gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg werd opgevoerd is niet veel meer dan een dood on schuldige anecdote over twee Ameri kaanse dames, de gezusters Carter, de ene tegen de 60, de ander tegen I de 70, die uiterst bescheiden van een I kleine rente leven en voor wie zich up zekere dag „het wonder" schijnt te voltrekken. Dat „wonder" bestaat uit het feit dat zij worden geaccep teerd als leden van een organisatie die creditkaarten verstrekt waarmee (advertentie) 1 Skale flatbewoner 'of concertpia- IDB Wij streven naar maatwerk In adviezen. Daarom nemen wij de ons in Uw problemen te ver- ,«n. En daarom hanteren wij naast d^J( stemvork ook de duimstok. Uw J torulmte, budget of extreme eisen kelen ons tot het vinden van een »ende oplossing. Neem bij Bender "ld om dit zelf te ervaren. illfc eskundig in klank B| Lelden, Hogewoord 90 - tel, 20097 Wlterdani Arnhem Breda - Rotterdam (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Invoering van een propaedeutisch examen voor alle studierichtingen en de opbouw van de studie in twee fasen (tot en na het doctoraal) vormen de kernpunten van de „Nota-Posthumus" over de herstructurering van het weten schappelijk onderwijs. De eerste fase leidt op tot maatschappe lijke functies, de tweede tot zelfstandig beoefenen van de we tenschap. Voorgesteld wordt een wettelijke regeling van de maximaal toegestane studieduur, zowel voor het propaedeutisch als voor het doctoraal examen. De Elndhovense hoogleraar prof. da*. K. Posthumus heeft als rege ringscommissaris voor het weten schappelijk onderwijs zijn nota uit gebracht onder de titel „De Univer siteit, doelstellingen, functies, struc turen". Deze nota moet, aldus mi nister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen, niet worden gezien als een uiteindelijk advies. Op ver zoek van prof. Posthumus wordt de nota voor discussie in ruime zin be schikbaar gesteld. Immers het wezen van de herstructurering en het wel slagen van elke hervorming in het universitair onderwijs liggen in han den van hoogleraren, staf en studen ten. De minister hoopt spoedig voor stellen te doen over de procedure die bij de discussies zou kunnen worden gevolgd. Hierdoor kan wor den bereikt dat voorstellen, die de groei naar de toekomst van het uni versitair onderwijs waarborgen, op zo kort mogelijke termijn bij de Sta ten Generaal kunnen worden inge diend. De nota onderscheidt vier doel stellingen voor de universiteit, na melijk het geven van onderwijs, de beoefening vaax de wetenschap, de bevordering van het inzicht in de samenhang der wetenschappen en de bevordering van liet maatschappelijk verantwoordelijklieicr-besef. De nota somt voorts een reeks functies van de universiteit vooral ten opzichte van de maatschappij op om vervol gens deg ewenste structuur van het wetenschappelijk onderwijs te for muleren. Propaedeuse In de eerste plaats moet volgens prof. Posthumus de herstructurering de verplichte invoering van een propaedeutisch examen in alle studierichtingen omvatten. In prin cipe dient de opleiding tot dit exa men slechts één Jaar te duren. De minister kan desgewenst voor be paalde studierichtingen een cursus duur van maximaal twee jaar vast stellen. Dit propaedeutisch onderwijs zal een oriënterend karakter moeten dragen, d.w.z. de student een inzicht moeten verschaffen omtrent de methoden en doelstellingen van de studierichting die hij koos. Tevens zal zijn geschiktheid dan door hem zelf en de faculteit kunnen worden beoordeeld. Overwogen zou kunnen worden tweemaal per jaar gelegen heid te geven tot het afleggen van het propaedeutisch examen. Het cursusjaar zal dan moeten worden verdeeld in twee ongeveer even lange semesters (14 of 15 weken college;, zodat de examenperioden in januari en juni vallen Geen kandidaats Van belang acht prof. Posthumus voorts de opbouw van de studie in twee fasen: de eerste fase afgesloten met een doctoraal examen, de twee de in de regel dooi' een promotie. De bestaande wettelijke bepalin gen omtrent kandidaatsexamen en baccalaureaat dienen te vervallen. In de voorgestelde structuur hebben zij geen betekenis terwijl de diplo ma's op dit niveau weinig of geen maatschappelijke waarde bezitten. Vier jaar De cursusduur voor het doctoraal examen dient in het academisch statuut te worden vastgelegd. Aan gezien gestreefd wordt naar verla ging van de leeftijd van afstuderen, zal de cursusduur tot het docto raal met inbegrip van de propae deuse in de regel 4 jaar moeten be dragen. In de studieprogramma's dient bij- i zondere nadruk te worden gelegd op het geven van inzicht in de metho diek van het zelfstandig kritisch denken. Deze herpregrammering zaï mede student-gecentreerd" moeten zijn. Het is daarom gewenst dat zij plaats vindt, in voortdurend overleg tussen studenten en docenten. Dif- j ferentiatie in onderwijs- en examen pakketten dient te worden bevorderd mede in verband met het scheppen van grotere mogelijkheden voor in- i terdisciplinaire studies. Tenslotte zullen de rechten, verbonden aan de huidige doctoraal-diploma's, moe ten worden gehandhaafl. Maximale duur Gesalarieerd In de tweede studiefase, die de voortgezette vorming beoogt tot zelf standige beoefening van de weten schap, krijgt een aantal doctorandi de gelegenheid deze vorming voort te zetten in universitair verband Zij vervullen als zodanig een maat schappelijke functie en zullen als assistent-onderzoeker moeten worden bezoldigd. De assistent-onderzoeker wordt niet meer als student be schouwd, maar als iemand die, een werkkring vervult waaraan een sa laris is verbonden, Naar deze func tie dient dan ook te worden gesolli citeerd. De duur van de voorberei ding op een promotie in de functie van assistent-onderzoeker wordt ge steld op twee tot drie jaar. De vereisten voor en de procedure van de promotie zullen moeten wor den herzien. Een promotie op tijd schriftartikelen mag niet worden uitgesloten, mits zij een samenhan gend gehted vormen. Voorgesteld wordt voorts een wet telijke regeling van de maximaal toegestane studieduur, zowel voor het propaedeutiso'n als voor het doc toraal examen, bij overschrijving waarvan recht op onderwijs- en stu dentenvoorzieningen vervallen. In dien voor het propaedeutisch exa men van studierichting wordt ver anderd, wordt, de maximum^ toege stane studieduur voor dit examen met een jaar verlengd. Afzonderlijke regelingen zullen moeten warden vaistgesteld voor werkstudenten met volledige dag taak, en met bijzondere persoonlijke omstandigheden zaï rekening moe ten kunnen worden gehouden. Onderzoek en Enny Molsde Leeuwe en Lily Bouwmeester als de twee on- schuldige engelen. de bezitter alles en nog wat kan ko pen zonder contant te moeten beta len. Maar de domme oude gans jee vatten de slagzin van de organisatie, „U kunt kopen zonder te betalen", te letterlijk op. Zij gaan al dadelijk op kosten van de „club" een reis om de wereld maken. Als daarna blijkt dat ze geen cent bezitten om de kosten van die reis te betalen komt er na tuurlijk een rechtszaak van, en wat wil het stomme toeval? Dat de fa brikant van de computer, waarmee het oreditkaartenbureau werkt, de zelfde achternaam heeft als de twee dametjes en dat hij bovendien tij* dens de behandeling van de rechts zaak op de publieke tribune zit. De bediende van 't bureau, die de cre- dietwaardigheid van de dames Carter moest laten onderzoeken door een computer, heeft die computer van de verkeerde gegevens voorzien. Het ligt dus voor de hand volgens Ebermayer dat de fabrikant deze fout goed maakt door de schulden van de on schuldige wereldreizigsters te betalen. Hun geloof in „het wonder" wordt tenslotte door de feiten bekrachtigd. Van 50 jaar terug Het stuk zou volledig de indruk maken, 50 of 60 jaar geleden te zijn geschreven door een zwakke navolger van de Duitse blijspelfabrikanten uit die tijd als de woorden „computer" en „vliegtuig" er niet in voorkwamen. Maar die komen er wèl ln voor en een van die geestigheden van het stuk is zelfs dat de dames denken dat de computer een meneer is. De verdere humor van de tekst is nave nant en de compositie van het ge heel is zo kinderlijk naief alsof de gezusters Carter het zelf hebben ge schreven. Men moet heel ver terug gaan in de geschiedenis van de to neelschrijfkunst om grapjes te vin* den zoals die waaruit „De twee on* schuldige engelen" grotendeels be staat. Het spel experimenten Drie algemene punten worden ge noemd die van wezenlijk belang zijn voor de herstructurering. In de eer ste plaats moet het onderzoek van het universitair onderwijs krachtig worden gestimuleerd. In de tweede plaats dient de thans gangbare térm „wetenschappelijk onderwijs" te wor den vervangen door „universitair onderwijs". Ten derde is de bevorde ring van experimenten in de hoog ste leerjaren van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs ten be hoeve van een soepele aansluiting tussen de hoogste cursusjaren van dit onderwijs en het wetenschappe lijk onderwijs van belang. Het pro paedeutisch wetenschappelijk onder wijs zal dan gedeeltelijk kunnen worden ontlast. Lily Bouwmeester en Enny Mola- De Leeuwe maken natuurlijk wel iet-a aanvaardbaars van de twee onnozele usters, maar de vertolkingen schreeu zusters. maar de vertolkingen schreeuwen vergeefs om een adequate tekst. In de andere rollen zag men Rob Gereards als rechter, Arnold Gelderman als de bediende van een reisbureau. Kommer Kleyn als een nog levenslustige 80-jarige buurman. Harry Boda met verbluffende jeug dige allure als computerfabrikant en Bert Dijkstra als de openbare aan klager. Waarom een Duitse regisseur Wolfgang Spier naar ons land moest komen om dit niemendalletje te regisseren, is een x-aadsel. De op voering was keurig aangekleed door Harry Wich. Zie hier nu eens zó'n onschuldig stuk. dat ouderen er hun kinderen en zelfs hun klein- en achterklein kinderen mee naar toe kunnen ne men. Maar of zij die jongere gene raties daar een plezier mee doen is een andere vraag-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 27