Apollo - trio veilig retour Spoedig bomstop „Drijvende bom" op Britse kust gezet JAMIN Zenuwslopende spanning na landing Jaccpieline plaatste zichzelf buiten kerk POLITIE SCHIET STROPER NEER (9uc/ Qlie. VATICAAN: „GEEN AKKOORD" RN1ELING CHINESE WIJKEN Mist Betaalcheques ook bruikbaar in buitenland Staatsprijs voor W. Sandberg De Lach verboden in Indonesië NIEUWE TEKENEN OVEREENSTEMMING VS - HANOI Verontwaardiging in Eastbourne over bergingsoorlog euwo ^gericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 OKTOBER 1968 No. 32618 EIDSCH ^rjcwor: ft A. ft vad Dlshoecfc jildredacteur: Dra J R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze redacteur ruimtevaart) HOUSTON/LEIDEN Een zenuwslopend kwartier besloot hedenmiddag de elfdaagse ruimtevlucht van de Apollo-VlI. De landingsoperatie verliep aanvankelijk geheel volgens plan, zo dat de capsule om 12.12 uur Nederlandse tijd in de Atlantische Oceaan terecht kwam op ongeveer 28 kilometer afstand van het hoofdbergingsschip, het vliegdekschip Essex. Het directe radio contact was echter uitgevallen toen de Apollo nog ongeveer honderd meter boven de zee zweefde aan drie machtige parachutes. Het duurde tot half een voordat de capsule via radar door helikopters was gesignaleerd èn pas vijf minuten later konden de drie astronauten Schirra, Eisele en Cunningham melden dat zij de landing behouden hadden doorstaan. Het was nog nooit eerder bij een landing van een bemand Amerikaans ruimtevaartuig voorgekomen, dat er zo lang ver streek, voordat direct contact met de astronauten was ver kregen. De Apollo is ondersteboven in zee terecht gekomen, waardoor de an tennes onder water staken en het ra diocontact niet mogelijk was. Er deed zich al eerder een storing in de com municatie voor. Toen de hoofdpara chutes zich op 9 km hoogte ontplooi- gen om de aarde met een snelheid zich de stabiliseringsparachutes, die even later de drie grote hoofdval schermen naar buiten trokken waar aan de laatste fase van de vlucht van 6.7 miljoen km werd voltooid. De cabine kwam na 163 omwentelin- den zou de radioverbinding met de astronauten zelf hersteld moeten zijn, maar zij lieten niets van zich horen en de capsule kon alleen gevolgd worden door de automatische signa len vanuit de Apollo. Daardoor bleef men tot ongeveer half een onzeker van ongeveer 13 kilometer per uur op de Atlantische Oceaan terecht. Met deze succesvolle vlucht hebben de Amerikanen ongeveer 790 man uren ruimte ervaring opgedaan en hun totaal daarmee op ongeveer 2774 gebracht, in zeventien bemande iST GPD) Een politieman lannacht bij een achtervolging Utrechtse stroper op de ifooitsestraat in Soesterberg na waarschuwingsschoten en et- sommaties de man geveld met bampschot in de rechterkuit, oper had voordien een geweer bij zich droeg op de achter- de politiemannen gericht. Hij is iet ziekenhuis Zonnegloren in overgebracht- bemanning van een politiewa- ad tevoren nabij het vliegveld rberg een auto met twee man- ra staan, waarvan men de in een wilde identificeren in het van het onderzoek naar de liefstallen, die de laatste tijd in Öjn gepleegd. Toen men naar So reed kwam deze de politie- legemoet. Het bleek echter, dat Ier inzittenden verdwenen was, de bestuurder geen ver- l kon geven. Twee politieman- alen daarom de auto van de aoudene naar Soesterberg. Op lersfoortsestraat liep een man «1 geweer naar de auto toe. «tte het op een lopen toen het klonk het geweer weg te gooien, politiemannen achtervolgden de iie zijn geweer op hen richtte, «hot in zijn kuit maakte een !un de achtervolging. Het was de zoon van de reeds aangehouden man. Samen waren zij op strooptocht getuige de twee konijnen die in de auto werden gevonden. Geland De drie astronau ten dobberen op een reddingsvlot, nadat zij de capsule hebben ver laten. In Soerabaja ARTA (AF) Tweeduizend kesische mariniers en studen- bebben gisteren in Soerabaja, tofdstad van oost-Java, grote tongen aangericht in de Chi- (*ijken tijdens vijf uur durende •ostraties tegen Singapore, ütaire autoriteiten hebben een tosverbod afgekondigd dat -van zonsondergang tot zons- De ongeregeldheden vol- °P soortgelijke demonstraties "Jakarta tegen de executie van 'Jonge mariniers in Singapore "open donderdag. KNMI verwacht van vanavond genavond: rustig en overwe- weer, met zonnige perio- op vele plaatsen ook lang- ®ist. Ongeveer dezelfde tempe- als vandaag, maar in mistge- •agere middagtempera turen. 23 OKTOBER °p: 7.19 uur; onder: 17.29 uur °P: 9.40 uur; onder: 17.48 uur. te Katwijk te 3.39 en 15-58 ■^ater te 11.59 uur. r bestaat uit 22 pagina's PARIJS (ANP) Banken uit vijftien Europese landen hebben op een in de Franse hoofdstad gehou den tweedaagse conferentie in prin cipe overeenstemming bereikt over een plan voor invoering van z.g. Eurochèques. Voorlopig zal de Nederlander van 1 februari af zijn groene betaal- chèques kunnen gebruiken om bij banken in alle deelnemende landen geld op te nemen. Die landen zijn: Nederland. België, Luxemburg, Duits land, Frankrijk, Engeland, Ierland. Denemarken. Noorwegen, Zweden, Finland, Italië, Zwitserland, Spanje en Oostenrijk. Het is de bedoeling, dat uiteinde lijk in al deze lanaen een uniforme betaalchèque de z.g. Euroclièque in omloop zal komen. Het is ech ter nog niet zover, dat men de groene betaalchèques ook kan ge bruiken voor aankopen in buiten landse winkels. DEN HAAG <ANP> De minis ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. mej. dr. M. A.M. Klompé, heeft de Staatsprijs voor beeldende kunst en architectuur 1968 (f8.000.toegekend aan de typo graaf W. Sandberg (oud-directeur van het Stedelijk Museum in Am sterdam) voor zijn gehele oeuvre. Dit, is de derde maal, dat de Staats prijs voor beeldende kunst en archi tectuur is toegekend. over het lot van de ruimtevaarders vluchten. De Russen hebben circa en de capsule. DJAKARTA (AP) De Indone sische autoriteiten hebben gisteren de verspreiding verboden van het weekblad „De Lach". Het blad zou volgens de autoriteiten pornografie bevatten- Reeds een twintigtal Indonesische bladen is om dezelfde reden een pu- bükatieverbod opgelegd. De astronauten hebben de capsule op zee weer overeind gekregen door grote luchtzakken vol te laten lopen. Toen zij eenmaal contact hadden met de bergingshelikopters gingen zij uit hun capsule in een reddingsvlot, waarna zij aan boord van een heli kopter werden gehesen. Deze bracht hen naar het vliegdekschip Essex, dat later de capsule ogenschijnlijk onbeschadigd opviste. Breed lachend en zo te zien in uit- stekende conditie stapten de astro- nauten om tien minuten over een op j de rode loper op het vliegdek van de j Essex, waar zij enthousiast door be manning en met muziek werden be- I groet. De voorbereidingen voor de landing begonnen reeds gisteren, toen voor I de zevende maal de hoofdrakel in werking werd gesteld om de Apollo j In de meest gunstige baan voor een i landing te brengen. De baanhoogte varieerde na deze operatie van 437 tot 167 kilometer. De eigenlijke landingsoperatie be gon een half uur voordat de Apollo in zee plonsde. Het ruimteschip vloog toen met een snelheid van 28.000 ki lometer per uur (ongeveer 7,5 km per seconde!) boven Hawaii in de richting van de Amerikaanse west kust. De remraketten werden voor slechts tien seconden in werking ge steld. waardoor de snelheid van de capsule verminderde en de Apollo onder invloed van de aantrekkings kracht van de aarde begon te dalen. Twee minuten na de afremming werd toen geconstateerd was, dat de Apollo in de juiste baan lag, het raketge deelte afgestoten. Boven Florida aan de Amerikaanse oostkust boven Kaap Kennedy, begon de dichtere atmos- van de remraket de dichtere atmos feer de Apollo veel sterker af te remmen, in welke fase de bemanning de zwaarste beproevingen kreeg te doorstaan. Het hitteschild van de Apollo onderging temperaturen van duizenden graden als gevolg van de wrijving met de lucht. Achttien minuten na het ontste ken van de remraketten ontvouwden een vijfde van deze ervaring, name- j lijk 535 uur. opgedaan in negen be- j mande vluchten, waarvan de laatste eindigde met een mislukte landing en de dood van kosmonaut Koma- row. Alles wijst er thans op, dat de vol gende Apollovlucht tegen Kerstmis a.s. drie ruimtevaarders in een baan om de maan en retour naar de aarde zal brengen. Wanneer ook die vlucht goed verloopt zal in het vroege voor jaar van 1969 de laatste generale re petitie worden gehouden met een be mande Apollo voordat in de zomer van volgend jaar met het Apollo-sys- teem een maanlanding kan worden uitgevoerd. Jacqueline Onassis brengt haar dochtertje Caroline naar het hef- schr oef vliegtuig, waarmee deze het eiland Scorpios verliet. VATICAAN-STAD (AP, Reu ter) Volgens waarnemers in Rome zal Jacqueline Kennedy de sacramenten van de Rooms- Katholieke Kerk niet meer ontvangen. Het Vaticaan heeft via zijn perschef monseigneur Vaillanc gisteren nogal boos laten weten dat er geen sprake is van een akkoord tussen de Grieks-orthodoxe en Rooms- Katholieke Kerk over het hu welijk tussen de voormalige mevrouw Kennedy en de Griekse reder Onassis. Volgens monseigneur Vaillanc is mevrouw Kennedy oud genoeg om te weten dat zij handelde in strijd met; het kerkelijk recht toen zij met Onassis trouwde. De Rooms-Katho- lieke Kerk is een belangrijke en waardige insteling, zij kan haar wet ten niet wijzigen ten behoeve van particulieren. aldus monseigneur Vaillanc. Priesters in Rome zyn van mening, dat alleen een langdurig proces Jacqueline Onassis nog zou kunnen redden van excommunicatie. Toen z-iJ met de Griekse multi-miljonair in het huwelijk trad, had zij kunnen weten dat zij de canonieke wet, dat een huwelijk met gescheiden man op straffe van excommunicatie verbiedt, overtrad. Volgens de secretaresse van me vrouw Onassis zal het echtpaar na de huwelijksreis haar intrek nemen in het Newyorkse appartement van Jacqueline. Het luxe-jacht „Christi na" waarmee het paar de huwelijks- reis zou maken, ligt nog steeds voor anker bij Scorpios. wegens het slech te weer. Alle gasten, ook de kinderen I van mevrouw Onassis, hebben het i eiland verlaten. WASHINGTON/PARIJS (AP, Reuter) In regeringskrin gen in Washington is men van mening, dat het antwoord van Hanoi op de voorstellen van de Verenigde Staten voor een bomstop niet lang meer op zich zal laten wachten. Voor het eerst heeft de commu nistisch Chinese radio gisteren mel ding gemaakt van het overleg. Waar nemers denken dat de leiders in Pe king het Chinese volk voorbereiden cp een mogeiijk akkoord. President Johnson heeft een persconferentie aangekondigd voor deze week. Het precieze tijdstip is echter nog niet bekend gemaakt. Andere nieuwe tekenen die wijzen op de mogelijkheid van overeenstem ming is de violating van veertien Noordvietnamese gevangenen waar voor gisteren een bestand van 36 uur werd afgekondigd en de verplaatsing van het Amerikaanse oorlogsschip „New Jersey" van de Noordvietna mese naar de Zuidvietnamese wate ren. In deze maatregelen zou men een mogelijke Amerikaanse de-esca latie kunnen zien in antwoord op de Noordvietnamese maatregelen van vorige week. Vragen In Parijs heeft gisteren weer over leg tussen de Noodrvietnamese en Amerikaanse delegatie plaatsgevon den. Beide partijen gelastten pers conferenties na afloop van de bespre kingen af, mogelijk om zich niet bloot te stellen aan moeilijke vragen over de bomstop. Het initiatief van president Johnson voor een bomstop heeft grote weer stand ontmoet bij de regering in Sai gon. In de Zuidvietnamese hoofdstad heerste een zenuwachtige en kriti sche stemming. President Thioe ziek zich voor een groot aantal problemen geplaatst nu de Verenigde Staten be reid blijken tot vergaande concessie» aan Hanoi. Desondanks zou een beginselakkoord tussen Washington en Saigon zijn bereikt over na de bomstop te nemen maatregelen. Kiïtische opmerkingen o*er de veranderde Amerikaanse hou ding worden ook in andere Aziatische hoofdsteden gehoord. Zuid-Korea liet gisteren een waarschuwing horen te gen de verzwakking van Amerikaan se eisen tegenover Hanoi. LONDEN (GPD) De Engelse badplaats Eastbourne is woedend over het feit, dat de grote Noorse tanker Sitakund, die gisteren op 27 kilometer afstand van de kust in brand was gevlogen nu als een ge vaarlijke „drijvende bom" op de kust is gezet. Het schip ligt op 1 mijl af stand van de dure villawijk van Eastbourne Dit is het gevolg van een „ber gingsoorlog" tussen de Nederlandss zeesleepboot „Zwarte Zee" en de Britse spoorwegen, die om het hoge bergingsloon te ontkomen, alle po gingen om het schip naar het vei lige midden van h^t Kanaal te sle pen weerstonden en de tanker lieten binnenbrengen door de eigen kleine sleepboot Meeohing De gem een te-secretaris van East bourne, Robert Hinton, heeft ge zegd: „Indien zich een ramp voor doet zal het de schuld zijn van de genen. die meer zijn geïnteresseerd in het bergingsloon dan in de veilig heid van Eastbourne" De heer Hinton beweert ook, dat de kapitein van de sleepboot pogin gen van de politie onmogelijk heeft gemaakt om een telefoonverbinding met de Meeohing tor stand te bren gen. „Indien het explosiegevaar groot wordt, zal misschien een deei van de stad moeten worden geëva cueerd, maar zonder een directe lijn met de tanker horen wij het moge lijk te laat, wanneer er een nood situatie ontstaat" Engeland bezit geen groot ber gingsbedrijf en de Nederlandse sleepboten liggen altijd in het En gelse kanaal gereed om bij scheeps branden in te grijpen Uit de tanker stijgen dikke zwarte rookwolken op Een groot deel van de boulevard van Eastbourne is door de politie afgezet. De pier is gesloten. Alle hotels is bevolen de ramen open te zetten. Een explosie zou grote scha de over een afstand van 8 kilometer I De brandende Noorse tanker Sitakund"die op de Engelse kust kunnen veroorzaken den gered, drie worden nog vermist. is gezet. Eenendertig personen iver- ADVERTENTTE morgen voordeel roomborstplaatjes ISO gram van 109 voor 95 niet duur weheerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 21 October 1868 Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is rond gedeeld het ontwerp van wet tot afschaffing van het zegel recht op de gedrukte stuk ken en advertentiën in de nieuwspapieren. Te Arkel waren den 15den October de stemgerechtigden der Herv. Kerk opgeroepen ten einde voor de eerste maal de leden van het kies college te benoemen. Van de 108 mans-lidmaten der ge meente bracht echter slechts een tweetal zijne stemmen uit.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1