GOUD VOOR ..RIPPER fechut wijkt voor eisen ran Kamer Ota Sik vraagt asiel in Bern JAMIN OLGA Nobelprijs medicijnen Honderd man op straat Sociale premies omhoog Lioe (China) van functies ontheven Rijpwetering stond gisteravond op z'n kop HUURBELASTING D-trein bi j Homburg uit de rails engels dróp ©uc/ &Ueuw!> Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 16 OKTOBER 1968 No. 32613 EIDSCH llrecteur: Ei A veld Dlshoeck oofdredacteur: Dra J R Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 9? (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Rijpwetering1 stond gisteravond op z'n kop. Er was feest omdat dorpsgenoot Joop Zoetemelk (21) Olympisch goud had gewonnen. Met z'n ploegmakkers Krekels, Pijnen en Den Hertog zegevierde hij in de 100 kilometer ploegentijdrit. In de (afgelegen) woning van de ouders van Joop aan de Rip- sclaan, was het, nadat de nieuwslezer op de tv als aller- Juichende Joop Zoetemelk. laatste bericht het verheugende nieuws had meegedeeld, een ko men en gaan van dorpsgenoten. De telefoon stond niet stil. Uit alle delen van het land werd er opgebeld. Waar men ze zo gauw vandaan had gehaald weten we niet, maar bloemen kwamen er bij bossen tegelijk binnen. Zo kreeg de gezellige huiskamer, die vol stond met allerlei tro- feëen, die Joop in zijn vijf-jarige wielercarrière (2 jaar als nieu weling en nu 3 jaar als ama teur) had gewonnen een zeer feestelijk aanzien. Trots hing een Mexicaanse hoed aan een van de wanden. De bezitter van het Olympische goud had deze meegenomen als souvenir aan de Ronde van Mexico, die vorig jaar tijdens de voor-Olympische Spelen verreden werd. Mevrouw M. Zoetemelk-Over- devest (hoogrode kleurtjes op haar wangen) stond de velen, die telefonisch hun gelukwen sen aanboden te woord. „M'n vrouw gaat het beter af dan mü'\ zei Joop's vader, de heer G. J. Zoetemelk. Een enkele maal als moeder de vrouw in de keuken met één van de dorpsge noten in gesprek was, of een bakje koffie aan het inschenken was, nam hij de honneurs waar. „Ja", zei mevrouw Zoetemelk, „dat hadden we niet gedacht. Ik ben vandaag echt niet zenuw achtig geweest, maar toen om streeks half zeven de radio geen verder nieuws gaf over het ver loop van de race werd ik het toch w iets. Zouden de jongens het halen of niet. Ze stonden toen, het was ongeveer halver wege de koers, 37 seconden voor op de Italiaanse ploeg. Fantastisch Vader Zoetemelk: „Fantas tisch, dat is twee maal achter elkaar. In 1964 waren het in To kio Karstens, Dolman, Pieterese en de Zoet, die goud veroverden op dit nummer. De jongens heb ben keihard getraind en hele maal naar Mexico toegeleefd. 'k Heb wel even in angst gezeten toen er berichten doorkwamen over ziektes van René Pijnen en Fedor den Hertog, maar ge lukkig is alles toch terecht ge komen. Het Olympisch goud is het resultaat". „Joop (van beroep timmer man) is een rustige jongen, die helemaal voor zijn sport leeft en onopvallend zijn weg gaat", ver volgde de heer Zoetemelk. „Hü heeft tot nu toe in zijn vijfjarige wielerloopbaan 45 overwinnin gen behaald. Dit is dus de 46ste. Daaronder waren de cross-titel bij de nieuwelingen (1965), een zege in de Ronde van Midden- Zeeland en eervolle resultaten in de Ronde van Turkije (1967 en 1968) en de Ronde van Mexi co (1967). Dit jaar won hij on der andere de Coupe Boekarest, een wegwedstrijd over 150 km. waarvan de laatste 12 km bergop. „Weet u wat het leuke was, de moeder van Harry en Jan Jan sen uit Westzaan was één van de eersten, die ons feliciteerden, zo onderbrak mevrouw Zoete melk het gesprek. „Jammer dat ik er niet bü kon zijn", zei vader Zoetemelk. „Ik had dit zo graag mee willen beleven, 't Is fantas tisch, niet te begrijpen". Swiftvoorzitter Dolf Wallet, de Leidse wielerclub waarvan Zoe temelk lid is, belde ook op. Ook dorpsnotabelen bleven niet ach ter. Pastoor Van Diepen zond direct na het bekendworden van het succes een felicitatietele gram aan de gouden ploeg. Tot diep in de nacht is het zeer druk geweest in huize Zoe temelk. Er was bijna geen plaatsje meer over in de ruime zitkamer toen de televisie de beelden bracht van de zegetocht van het Nederlandse wieier- kwartet. Menige dronk werd op Joop en zijn ploegmakkers uit gebracht. Vader en moeder Zoetemelk brengen een toost uit op de overwinning van zoon Joop en zijn makkers. Die jongen heeft het goed gedaan", zeggen ze tegen elkaar. Op de achtergrond de Mexicaanse hoeddie Joop Zoetemelk vorig jaar als souvenir meegebracht. (Foto Leidsch Dagblad) (Van onze parlementaire redactie) NNENHOF (GPD) De belasting gaat zeer waar- nlijk door. Minister Schut Volkshuisvesting week middag in de Tweede Ka- duidelijk voor de belang- eisen, die de regerings- ijen gisteren bij hem op hebben gelegd, larmee is de spanning om wetsontwerp, dat aanvan- k weinig kans van slagen duidelijk gebroken, ioorvoetend zei de minister ak te zullen gaan met: Uitbreiding van de belasting tot tiers van bepaalde premiewo- tn, zodat de heffing niet meer aan draagkrachtige huurders woningwetwoningen zal worden |HeKd mendement van de •P'er Andriessen) Vrijstelling voor bejaarden (voor- fan liberaal Wiegel) Optrekking van de inkomens- lj B van 12.000 gulden belastbaar tij Ben naar 15.000 gulden (amen- int Andriessen) De huurbelasting zal slechts ttf- gelden, namelijk tot 1 janua- 'I (amendement Andriessen). Wal tegen de uitbreiding van |terrein van de wet tot premie die met woningwetwonin- [vergelijkbaar zijn, maakte de grote bezwaren, zonder er een halszaak van te maken. huurbelasting, die op 1 Januari moeten ingaan, wil minister Schut opleggen aan draagkrachtige huurders van woningwetwoningen (:ret inkomens boven de welstands- grens)- De heffing zal het verschil moeten bedragen tussen 10 pet van hun inkomen en hun huur, waarbij kinderaftrek mogelijk zou zijn. Meer dan de jaarhuur zou de belas ting tenslotte niet kunnen zijn- Bezwaren 'laatselijk buien t KNMI verwacht van heden- lorg'iavond: wisselend bewolkt Plaatselijk enkele buien. Matige n Jachtige, in het waddengebied af n°g harde wind. Dezelfde mid- tmper: uren als vandaag of iets te. (Opgemaakt om 11.40 uur) 17 OKTOBER) Op: 7.08 uur; onder: 17.42 uur. D°P: 0.58 uur; onder: 16.25 uur. °8Waiter te Katwijk te 11.49 uur, te 7.15 en 19.39 uur. Boonnet bestaat uit 22 pagina's. De bezwaren van de Kamer, zowel van de oppositie als van de rege ringsgezinde fracties, richten zich ten eerste op het willekeurige karak ter Waarom, zo werd gevraagd, moe ten alleen huurders van woningwet woningen betalen en die van premie- weningen (die ook van subsidies pro fileren) niet9 Bovendien was er be zwaar tegen de uitgangspunten van de plannen van ia-. Schut, n.l. dat ze de doorstroming zouden bevorderen en een correctie zouden vormen op het subsidiestelsel, waarbij mensen die veel verdienen profiteren van wo ningsubsidies. De scherpste kritiek van de rege ringsgetrouwe fracties kwam van mr. Scholten van de CHU. Hij het, vooral van de technische kant van het wetsvoorstel weinig over. „Als het om een noodmaatregel gaat, zo is het voorstel van regeringszijde om schreven, is het dan verantwoord daar een heel ambtelijk apparaat voor op te zetten?", zo vroeg hij. „Waar haalt u de huizen vandaan voor de mensen die willen doorstro men?", zo walde hij voorts weten. Hij betwijfelde verder of de opbrengst ondanks alle veranderingen nog steeds op 70 miljoen gulden kan worden gesteld, en of de heffing past in het beleid van huurliberalisatie. dat de minister nastreeft. Bouwminister Schut (rechts) en staatssecretaris Grapperhaus (Financiën) keken gisteren ivat zorgelijk de Kamer in. De huur belasting viel ook niet zo goed. Hij concludeerde dat het plan „on voldoende doordacht" is en hield de minister voor, dat hij met krachtige argumenten moet komen, wil zijn fractie het wetsontwerp eensgezind steunen. Ondanks bezwaren zagen afge vaardigden van KVP en VVD in de huurbelasting een mogelijkheid om beweging te brengen in de woning- verdeling. „Het is een naar wetsont werp met onbillijke kanten", zo zei de liberaal Wiegel, „Maar het be oogt aan een bitter onrechtvaardige situatie een eind te maken". Alleen AR-woordvoerder Aantjes ontpopte zich als een fervent verde diger van de voorgestelde huurbelas ting. De socialist drs. Van den Doel. drs. Nypels (D'66) en de heer Lankhorst (PSP) pleitten voor andere subsidie stelsels, waardoor een lapmiddel als de huurbelasting overbodig zou wor den ADVERTENTIE en/of het bestede bedrag aan een matras Dit zijn de winnaars van het aankoopbedrag in de afgelopen week: A.J. C. van de Tol, Schulpweg 86, Velzen, post Beverwijk. A. Speerstra, Klaverweg 20, Heerde. Mej. C.J. Heydens, Maskeibloemstraat 8 c, Rotterdam 12. M. Kuik-den Ouden, Hoge Dijk 114, Ammerstol. C.J. Boogaart, A. M. de Jongstraat 19, Nieuw-Vossemeer. - Vraag nw beddenvakman nadere inlichtingen. Oorzaak sabotage KAISERSLAUTERN (DPA) De D-trein Frankfort-Parijs (D 216) is kort na middernacht bij Haptstuhl tussen Homburg en Landstulil ont spoord. Van de trein, die met grote snelheid reed, kantelden zes rijtui gen. Volgens de eerste berichten van de Westduitse spoorwegen zijn er een dode, elf zwaargewonden en zes licht gewonden. De Westduitse spoorwegen in Kai- serslautern hebben sabotage als oor zaak van het ongeluk genoemd, der tig minuten voor de D-trein was een andere trein gepasseerd. Daarna moet een wissel omgetrokken zijn teneinde de D-trein te doen ontspor ren. In de trein zaten volgens de West duitse spoorwegen ongeveer 60 pas sagiers. Het ergst vernield is de slaapwagen, waarin zwaargewonden hulpeloos vastgeklemd zaten. STOCKHOLM (AP) De Nobel prijs voor geneeskunde is toegekend aan Robert Holley van de Cornell University te New York en aan Har Gobind Khorana van de universiteit van Wisconsin voor hun werk ten aanzien van de interpretatie van de geuetlsche code. BERN (AP, Reuter) De vroegere Tsjechoslo waakse vice-premier Ota Sik, wiens plannen voor economische hervorming het begin vorm den van de liberalisering in Tsjecho-Slowakije, is in Zwit serland aangekomen en heeft om politiek asiel gevraagd. Sik, die herhaaldelijk het mikpunt van de Russische kritiek is geweest, is zo de eerste hoge Tsjechoslowaak- se liberaliseringspoliticus geworden, die in ballingschap is gegaan. Het is mogelijk dat zijn beslissing de uittocht van vele Tsjechoslowaak- se intellectuelen uit hun bezette land zal versnellen. Enkele duizenden Tsjechoslowa- ken zjjn nog met toeristenvisa in Zwitserland en hebben tot dusverre DEN HAAG (GPD) Minister Roolvink van Sociale Zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verhoging van de premies voor de arbeidsongeschiktheidsverzekering en de algemene wet bijzondere ziek tekosten. De premie voor de arbeids ongeschiktheidsverzekering gaat per 1 januari met 0.9 prócent omhoog als gevolgvan het feit dat het aantal ge vallen, dat voor een uitkering in aan merking bleek te komen, in het afge lopen jaar groter was dan werd voorzien. De premie voor de AWZ gaat met 0,6 procent omhoog in ver band met de ontwikkeling van de verpleegprijzen. De premies voor de aow, de aww en de kinderbijslagwet voor loontrekkenden gaan ieder met 0.1 procent omhoog, de premie voor de werkloosheidsverzekering blijft echter op het huidige peil gehand haafd. Het premiepercentage voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor volgend jaar is nog niet vastgesteld. De minister wacht hierbij nog op een advies van de Ziekenfondsraad. Venvacht mag echter worden, dat ook hier nog enige premiestijging zal optreden. De premies worden Volksverzekeringen 1969 1968 A.O.W. 9.1 9 A.W.W. 1.5 1.4 Kinderbijslag 2.3 2.3 Bijz. ziektekosten 1 0.4 Werknemers Kinderbijslag 3.2 3.1 Arbeidsongeschikt heid 5.1 4.2 WW. 0.8 08 nog geen beslissing genomen over een eventuele terugkeer naar hun vaderland. Sik, was gisteren uit Joego-Slavië naar Zwitserland gekomen. Hij en drie andere Tsjechoslowaakse kabi netsleden waren in de tijd van de Russische invasie op vakantie. De drie anderen, onder wie de mi nister van Buitenlandse Zaken. Ha- jek, zijn naar Tsjecho-Slowakije te ruggekeerd en men had algemeen verwacht dat ook Sik naar Praag zou terugkeren en weer hoogleraar zou worden aan de academie van wetenschappen. ROTTERDAM (GPD) Ongeveer honderd werknemers van de Vere nigde Industrieën N.V. (VIR) in Rotterdam dienen om te zien naar ander werk. Commissarissen en di rectie van de N V. hebben besloten de gloeilampen- en tricotagefabrica- ge, stop te zetten. De resultaten van het bedrijf in het afgelopen jaar zijn dermate teleurstellend geweest dat voortzetting van de activiteiten niet langer verantwoord wordt geacht. Met de vakbonden is overleg gaande over een gunstige afvloeiingsregeling. De christelijke textielbond Unitas, de Chr. Metaalbedrijfsbond en de Alge mene Bedrijfsbond voor de textiel- en kledingindustrie „De Eendracht" zullen vrijdag met de directie pra ten over betere voorwaarden voor de oudere werknemers. Het personeel in de gloeilampen- sector, ongeveer 75 man, kan tot het eind van het jaar aan het werk blij ven. Voor het overige personeel wil de directie een zo snel mogelijke af vloeiing. Men heeft het personeel in de textielsector een regeling voorge_ steld, waarbij de helft van de opge nomen opzegtermijn wordt omgezet in salaris. De VIR heeft vorig jaar pjog getracht verbeteringen in de bedrijfsvoering aan te brengen door een verhuizing naar Tilburg te be studeren. In Rotterdam zou men niet voldoende werkkrachten kunnen vinden met textielervaring. De di rectie is van mening dat de produk- tie-eenheden m de sector textiel te klein zijn om tot een lonende exploi tatie te kunnen komen. Pogingen tot basisverbreding zijn niet geslaagd, mede als gevolg van de in het alge meen zorgelijke positie, waarin de Nederlandse textielindustrie zioh be vindt. Kosigin tekent in Praag akkoord PRAAG (DPA) Premier Kosigin van Rusland wordt in de loop van vandaag in Praag verwacht ter on dertekening van een verdrag dat de stationering van Warschau-Pact- troepen in Tisjecho-Slowakije regelt. Dit is in welingelichte kringen ver nomen. Volgens de zegslieden zullen de minister van Buitenlandse Zaken en Defensie Gromiko en maarschalk Gretsjko ook deel uitmaken van do Russische delegatie. De Tsjechoslo waakse delegatie onder leiding van premier Tsernik is om 11 uur van ochtend teruggekomen uit Moskou. Zie ook pagina 2. zet tegen zijn politiek )n de twin tig miljoen leden tellende party ia echter nog steeds groot. Het probleem voor Mao is dat hij al thans gedeeltelijk afhankelijk is van Lioe-aanh angers die nog steeds sleutelposities in de partij innemen. Men verwacht dan ook dat de ombouw van de Chinese communistische partij volgens do directieven van Mao zeer lang zaam zal verlopen. HONGKONG (AFP. AP) Presi dent Lioe Tsjao-tsji van China is uit al zijn functies, zowel binnen als bui ten de partij, ontheven, zo heeft het blad van de Chinese communistische partij, „Rode Vlag", meegedeeld. Dat is tijdens de culturele revolutie ge beurd, aldus het blad. Het artikel werd door radio Peking geciteerd en in Hongkong- beluisterd. De proletarische culturele revolutie heeft „deze verrader, die de arbeiders heeft beroofd" al in de vuilnisbak van de geschiedenis geworpen, schrijft het blad. „De oprichting van revolutionaire comité's in de 29 provincies, gemeenten en autonome gebieden van het land bewijst dat de proletarische klasse alle macht weer uit handen van de agenten van 'de „Chinese Chroestsjow" heeft over genomen". In diplomatieke kringen in het Wes ten acht men het bericht van het ontslag van Lioe van grote bete kenis. Men gelooft dat Mao nu zal trachten de Chinese communisti sche partij volledig naar zijn hand te zetten. Daarbij kan hij rekenen op de steun van het leger. Het ver- ADVERTENTIE morgen voordeel 200 gram van 79 voor 69 niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van r; 15 October 1868: Ingezonden. N. vraagt of het niet mogelijk zou zijn, dat het Rijk couvertjes voor visitekaartjes verkrijgbaar stelde, waarvoor tegelijk het c port van 1 cent voldaan werd? Dit zou zoowel in het belang van den afzender zijn i als van den administratie. Dat de afgeloopen zomer i voor Scheveningen en zijn I badhuis bij uitnemendheid voordelig is geweest, kan daaruit blijken, dat de op brengst van het badhuis meer dan f 150.000 moet be dragen. Het cijfer der baden beloopt 43.000. §0§<3<§C§CÉ<^QS<$<§03OK§

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1