Schorsing van Bossche bisschop ingetrokken Nog meer over S. Vestdijk BEELD IN LEIDEN kamsteeg Maar onenigheid is gebleven Vietcong' nu ook in Parijs KOSMOS-247 Ditmaal humoristisch Kunstdiefstal bi Brussels antiquai PAOINA sg LETDSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 QJCTOBER i; Ui. lil» De nieuwe, onvergelijkbare 411. Een luisterrijke limousine wat lijn en luxe betreft Een sportieve gezinswagen wat rijeigenschappen en ruimte betreft. Een echte Volkswagen wat prijs - ook per km.- betreft 18.95Qr' Du onvurgefijkbaro 411. Fascinerend van lijn. De eerste YW ook met een vierdeure-urtvoering. Met drie-dimen sionaal verstelbare stoelen. Een tber- mostatiseti geregelde verwarming die ook warmte geeft als de motor niet loopt. Een ontzagwekkende koffer- capaciteit. De onvergelijkbare 411. Een vorstelijke breedzitter. Met volop vrijheid voor vijf forse volwassenen. Met Porsche vering. En homo-kinetische koppelin gen op de achteras. De nieuw ont worpen 1697 cc luchtgekoelde 76 PK SAE motor met dubbele corburateur port in onze showroom. brengt u moeiteloos noar eett top- en kruissnelheid von 145 km/uur. De onvergelijkbare 411. Een echte Volkswagen. Wot prijs betreft. Wont trouw aan het Volkswagen principe biedt de 411 u méér. Een echte Volkswagen. Dot betekent: degelijk. Betrouwbaar. Veilig. Voor beeld? De geheel stalen, zelfdragende carrosserie. De onvergelijkbare 411. Minder Volks wagen don ooit. Meer Volkswagen don ooit. Een subliem nieuw soort auto. Nu In onze showroom M AtMNtart^ Geversstraat 30 - OEGSTGEEST Telefoon 0171051940 Tramstraat 67 KATWIJK Telefoon 01718—5141 v. d. Valk Boumanweg 2, LEIDERDORP Telefoon 01710—42041 Gladiolenstraat 39 - LISSE Telefoon 02530—3045 '•Avonds bont U van harte welkom tot 21 uur, op zaterdag van 10 tot 18 uur, op zondag m.u.v. het bedrijf in Katwijk van 14 tot 18 uur. (GPD) De schorsing van bisschop Bluyssen als lid van de post-conciliaire raad voor de liturgie is opgeheven. Mgr. Bluys sen kan dus weer aan het beraad deelnemen, nadat hij in Rome ter verantwoording was geroepen vanwege zijn daden in ons land. Het gesprek tussen de Romein se hiërarchie en de Bossche bis schop is afgelopen, voor de bis schop kennelijk zonder kleer scheuren, maar de onenigheid is gebleven. Mgr. Bluyssen werden drie pun ten ten laste geelgd: hij had een priester die het ambt had verlaten, daar het een acuut geval betrof, toe stemming gegeven om te trouwen voor dat de dispensatie uit Rome was verkregen. Mgr. Bluyssen had voorts een voormalig hervormd pre dikant. die priester werd. niet de dia kenwijding, die aan de priesterwij ding voorafgaat, toegediend en het derde punt was het feit, dat hy offi cieel mr. Meyers, nadat hy vorig Jaar uit het ambt was getreden, de lopende zaken van het bisdom Den Bosch had laten afwerken. Dat had te maken met o.a. riekte van de bisschop en de omstandig heid dat niet direkt een opvolger voor mr. Meyers aanwezig was. Voor al het laatste punt heeft men hem in Rome erg kwalijk genomen. „De oorsprong van deze verantwoording is een scherpere voorstelling van za ken geweest, dan de werkelijkheid'*, aldus bisschop Bluyssen gisteravond tot Brandpunt-medewerker Ed van Wester loo in Rome. Over de zaak Meyers: „Ze heb ben gedacht, dat ik die man per se heb willen handhaven". Kortom: „het was een aanval op een ver meend beleid, een beleid dat er in feite niet was". Wat dit onderhoud overigens te maken had met zijn lidmaatschap van de liturgische raad, begreep de Bossche bisschop ook niet- geheel. Hij dacht dat men hem waarschijnlijk heeft willen laten zien dat men niet content was. Bisschop Bluyssen, die er ontspannen uitzag en vlot en met kennelijk meedogen over de Romein se hiërarchie sprak, zei verder, dat men in Rome vanuit een periode van onzekerheid en niet-weten ten aan zien van de koers der Nederlandse kerk. nu tot zekerheid is gekomen, een zekerheid die bestaat uit het af kappen van alles wat men als dwa lingen of exces riet- Wantrouwen „Er is een grote huivering en ach terdocht, een grote onbekendheid ook en een niet-begrijpen van wat er in Nederland gebeurt", aldus mgr. Bluyssen, die dit wel te begrijpen achtte. Maar: „Het wantrouwen gaat de verkeerde richting uit". Hoe groter de kloof Rome-Neder land wordt, hoe harder de dialoog nooig is, zo meende de Bossche bis schop, die verder vond dat men die dialoog wel tot het uiterste moet pro beren. Dit was zijn ervaring in Ro me: „Het is nog meer noodzakelijk om mte te delen wat te doen en waarom we dat zouden doen, en dat we dat doen uit. liefde tot de kerk". Dan is het ook voor Nederland ge makkelijker om de brug naar Rome open te houden. We oordelen te hard over Rome, zo meende hij. Men moet de hele situatie zeer menselijk zien, aldus Bisschop Bluyssen. Dat houdt volgens hem in: „men mag ons verwijt maken desnoods, maar ook hier in Rome maakt men fou ten, op een veel hogere post, die we desnoods ook te zijner tyd kunnen j verwijten". Een breuk tussen Rome en Neder land? „Zo'n explosie zou een ramp ziin, we hebben de actuele opdracht j in de kerk te staan, haar te be- invloeden, leiding te geven en een dialoog te voeren", aldus mgr. Bluys- I sen, die tot slot zei: „ik kom altijd veel milder uit Rome terug dan ik j er naar toe ga". PARIJS (Retuer) Twee vertegen woordigers van het Zuidvietnamese nationale bevrijdingsfront (waar van de Vietcong de strijdkrachten vormen) zijn in Parijs aangeko men, waar zij een voorlichtingsbu reau zullen openen Het zijn Pham Van-ba. organisator voor het front en zijn plaatsver- vanger Ha Thanh-lam. Zij zullen onder meer nauw contact onder houden met de Noordvietnamese delegatie naar het inleidend vre- desoverleg met de Amerikanen in Parijs. Zij werden verw elkomd door de per manente Noordvietnamese verte- genwoordnger in Parijs, Mai Van- bo, en de plaatsvervangend leider van de Noordvietnamese delegatie voor de onderhandelingen met de Amerikanen. Kolonel Ha Van-laoe j MOSKOU (AP) De Sowjet-Unie heeft gisteren opnieuw een onbe mande satelliet gelanceerd in de Kosmos-reeks. In een korte bekendmaking over de lancering van de Kosmos-247 werd zoals gebruikelijk niets gezegd over de juiste taak van de aardsa- telliet. Het was de vierde Kosmos- lancering in de afgelopen tien dagen. (Van een onzer redacteuren» LEIDEN De ..Objectkunst'' staat in de komende weken in het centrum van veler aandacht: be wonderd, dan wei verguisd Vorm, kleur en als derde dimen sie ruimte spelen hun rol. Voorstellingloze objecten vraag in hemelsnaam niet naar de beteke nis, want dan bent u er volkomen naast zonder associaties aan be staande voorwerpen of begrippen. Polyester, emaille, triplex, metaal zijn de meest voorKomende mate rialen, waarmee talrijke kunste naars hun ideeën uitdragen. Moder ne kunstenaars van naam. wier scheppingen midden in deze tijd staan. „De kunst brengen tot de massa, détt is het doelstelling." Het merk waardige is echter, dat deze de ge hele stad omvattende expositie bij sommigen aggresslove gevoelens op wekt. Dat is al gebleken toen in het Van der Werfpark een schepping van Gust Romijn toegetakeld werd, een schade, welke plus minus 15000 gulden bedroeg Een dringend verzoek van de or ganisatoren en van de politie: laat de werken ongemoeid Heb eerbied voor de bedoelingen en vernietig niet iets. wat u mogelyk niet aan staat of nog niet begrijpt. Boven dien: de materialen zijn op zichzelf al kostbaar en er valt veel op te merken, dat in kunstzinnig Opzicht ongetwijfeld waardevol is. Gisteravond is deze unieke expo sitie onder grote belangstelling door dre. R. W. D. Oxenaar. directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller in de Burgerzaal van het Leidse stadhuis geopend. „De hotelier doet niet meer inee" Er is, naar ik meen, in het artikel over Simon Vestdijk en zijn werk van 5 oktober j.l. al over gesproken, dat deze grote prozaïst en dichter op de 17-de van deze maand zijn 70-ste ver jaardag viert. In verband daarmee verschenen er van en over hem drie werken. Van Theun de Vries. „Hernomen Confronta tie met S. Vestdijk", een bundel essays van hem genaamd „Gal lische Facetten" en nog een herdruk van de roman „De Ver minkte Apollo". Alle drie zijn op deze plaats de vorige week besproken. Het blijkt nu dat ik mij vergist heb. De „tomeloze" heeft nog een nieuwe roman ook gepubliceerd en wel „De Ho telier doet niet meer mee". (Nijgh en Van Ditmar. Den Haag). Deze zojuist verschenen roman van Vestdijk is dan dat boek dat hem door zijn vrouw in herinnering gebracht moest icorden, toen De Vries hem in het hier de vorige zaterdag genoemde lange inter view „Hernomen Confrontatie'vroeg naar Franse motieven in zijn historische romans, met de woorden: „Maar SimonJe hebt toch nog die roman over Napoleon". Vestdijk: „Ach, natuurlijk! Mieke heeft gelijkik heb nog een roman met een Frans motief geschreven, notabene kort geleden De ontembarev De ontembare" inderdaad, en de „bescheidene", want ik zou niet graag de auteurs de kost geven die na de voltooiing van een roman over niets Einders kunnen praten, inplaats van die onmiddellijk weer te verge ten. .De Hotelier doet niet meer mee" heeft als motief de wensdroom van een groep Fransen tijdens Napoleons tweede verbanning. (18151821). De wensdroom is de gewezen keizer van St. Helena terug te halen. De aan voerder van de groep is de idealisti sche koopman in Grenoble, Trublet, die van een persoonlijk soort Bona part isme bezield is. Hy wil nJ. Na poleon in de eerste plaats verlossen en koesteren. Wat er verder gebeurt zal hem een zorg zijn. Hy wenst er ook helemaal niet beter op te worden, dit in tegenstelling tot zijn satellieten die uit geheel ander hout gesneden zijn. Deze hangen voorlopig als tame lijk verdachte individuen in zijn huis rond, vreten hem uit en proberen zijn dochters te verleiden. Zij hopen wel Napoleon op de keizerstroom of al thans op een presidentszetel te krij gen. Tot zijn eigen voordeel natuur lijk. Dat presidentschap staat ook in verband met het feit dat er in Noord- Amerlka een aantal zielsverwanten mee aan het werk is. Men speelt daar met de fantastische gedachte van een onderzeeër, die gebruikt zal worden om Napoleon van zijn eiland af te halen. In verband hiermee staat er op een gegeven moment een Ame rikaans heer die zich aandient als ..Johnston, Contrabandier" bij de goede Trublet op de stoep, die de verwarring in het huis nog groter maakt en al evenmin te verwijderen is als de Franse samenzweerders. Met de geruchten over Napoleons dood beginnen alle plannen in duigen te vallen. Merkwaardig is dat ook by deze geruchten nog eens een ..nieuw" element, behalve die onderzeeër, op treedt eveneens via Amerika en wel de „tafeldans". Johnston houdt de séance die evenwel weinig zekerheid oplevert. Doch kort daarop komt het officiële bericht van de dood van de banneling van St. Helena en het spel is kompleet afgelopen. Een van de vele amusante zaken van deze roman is dat Vestdijk het hele verhaal laat vertellen door een Duitse Jongeman, Lindenhagen. die inplaats van te gaan studeren, op een merkwaardige manier huisleraar bij Trublet geworden is. Lindenhagen hecht zich aan zijn patroon, helpt hem zoveel hij kan en poogt hem te beschermen tegen zijn brutale en ge vaarlijke aanhangers. Het komt zelfs zo ver dat hij bijna zelf Bonapartist wordt, maar zijn landaard en daar door ook zijn geïnteresseerdheid in het doen en laten van de Fransen, weerhouden hem er van zich hele maal aan te sluiten. Als vreemdeling ziet hij te nuchter en te scherp en zo doende houdt hij a.h.w. altijd een slag om de arm. Het geheel kan men gerust een hu moristische roman noemen en dat is heel bijzonder want de combinatie historie-humor is bepaald geen da gelijkse. De roman een Ironie te noe- Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Langerak bezuiden de Lek: A. Talsma, kand. te Den Haag. Bedankt voor Eemmes-BuitenJ. H. Vlijm te Krimpen aan de IJssel; voor Woerden: H. Binnekamp te Vriezenveen; voor Melissant: P. Ko- lijn te Scherpenisse. Aangenomen naar Nijkerkerveen: M. Vreugdenhil, a.s. emeritus-predi kant te Ruinerwold-Koekange. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te Zaandam: J. J. Ar nold te Amersfoort-West. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Emmeloord: H. van Kooten te Rotterdam-Zuid: te Ter- wolde: H. Ligtenberg te Genemui- den. Bedankt voor Zoetermeer: D. Hak kenberg te Dordrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Soestdijk: J. van Am- stel te Middelburg. EVANG. LUTH. KERK Bedankt voor Rotterdam: H. J. A. Haan te Amsterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Vreeswijk E. Gysbers te Hogesmilde. Aangenomen naar Monster Jac. v. Dijk, leraar g.o. te Den Haag naar Amsterdam (Noorderkerkgem.) C. Keers te Amsterdam (wykgem. Koepelkerk». Bedankt voor Oudeschoot W. Ph. E. van Kooten te Harenkarspél. GEREF. KERKEN Beroepen te Bovensmilde en te Kollum S. Molenmaker, kand. te Emmeloord, die geen verdere beroe pen in overweging kan nemen. GEREF. KERK VRYGEMAAKT Beroepen te Hoogvli et-Spijkenisse J. Faber te Sohiebrtek c. a. men gaat m.i. te ver daar dit bi zich ook kenmerkt door iets dat q bU Vestdijk maar zelden aantreft, weten mildheid. Het zou mij niet n wonderen als „De Hotelier doet g meer mee", ook door zijn bondighi een van Vestdljks meest griti boeken werd. CLARA EGGB BRUSSEL (ANP) Inbrefc met verstand van zaken hebben morgens vroeg bij een antiquair de Brusselse binnenstad ingebrofe en circa 200 etsen en tekenini van bekende meesters ontvmn De totale waarde van de buit i op f 80,000 geschat. De antiquair had de etsen byet gebracht voor een tentoonstelt Er bevonden zich werken onder v Dürer, Jordaens. Courbet, Bloei aert e.a. Opvallend is dat de inbrekers mi der waardevolle zaken t lieten. Artistieke leiding Nieuw Rott. Toneel ROTTERDAM (GPD) De artj tj>?ke leiding van het Nieuw Rott dams Toneel zal met ingang van komende seizoen worden uitgebrt^ met twee mensen: Jules Royaan en John van de Rest. Sinds de dood van Richard Flia ln juli van het vorig jaar hadden i leen neg algemeen directeur Robe de Vries en dramaturge Anty Wei ter ling ritting in de leiding. Jules Royaards is ai twee seiz» nen lang als acteur en regisseur at het Nieuw Rotterdams Toneel ve bonden. Thans is hy aan het repel» ren met zijn eigen regie van Pet» Ustinovs „De onbekende soldaat John van de Rest is een nieuwefc voor het gezelschap. Behalve in o artistieke leiding zal ook hy als reg# seur optreden. Of hij als gast zal re gisseren vóór de officiële mingsdatum 1 september 1969. is zeker. Zakelijk directeur Marius gaf als commentaar op de mingen, dat rij vooral gezien ten worden in het kader van verj ging en vernieuwing. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6