L. Kruis van verdienste [brons) voor L. Favier ÜMm Holst M. J. Prof. overleden poordwijkse jongelui drongen binnen in meisjesinternaat DS. M. J. PUNSELIE (92) OVERLEDEN Ophalen grof vuil Gedrukte markt met matige handel BRILJANTEN SIERADEN v. d. WATER Proces-verbaal tegen Caltex en DeGruyter Eertijds bijzonder Leids hoogleraar „Ilenry Dunant" teruggekeerd De Radiobeurs in het goud Leidse veemarkt Aanbod niet groot Moderne diamantcollectie. Ringen met briljant reeds vanaf f75.—. Ook verlovingsringen Juwelier Haarlemmerstr. 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten/ DAG 12 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Aan een veteraan in „het legioen", t.w. de Ne- Bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisa- de heer L. Favier, is gisteravond het kruis van ver met bijbehorende oorkonde, uitgereikt. geschiedde tijdens de in hotel gehouden schietwedstrijden. Favier is ruim twintig jaar van de Leidse afdeling ge- De voorzitter van deze afde- de heer F. v. d. Reijden, noem- Favier een harde en accu werker, die steeds klaar stond verengiingsbeiangen te dienen, hem, aldus spreker, hebben wij trouw werker verloren. Nadat de Van der Reijden het kruis van (in brons) had opgespeld, l )E (ANP) De recherche van g Bdese gemeentepolitie heeft pro- verbaal opgemaakt tegen de tinemaatschappij Chevron N.V srdi Itex) in Den Haag en tegen het nsmiddelenfoedrijf P. de Gruyter Zonen in Den Bosch, wegens J rtred mg van de wet op de kans- len. Het stoplichtspel, een recla- -actie die door Caltex landelijk UVu Pdt gevoerd en de metro-actie, ui! uraan men gratis in alle filialen De Gruyter kan deelnemen, it men in strijd met art. 1 van genoemde wet, die zegt dat het Ifboden is een wedstrijd te lance- waarbij deelnemers geen invloed jiuien uitoefenen op het verkrijgen „v i de prijzen De Edese politie fit deze bepaling van toepassing de beide acties. voerden in gelijke geest het woord de heren P. de Vries namens het hoofdbestuur, de heer A. Ouwerkerk, districtsbestuurder en de heer Veld hoen namens de afdeling Delft. De voorzitterde heer F. v. d. Reijden, speldt hei kruis van ver dienste op. (Foto LD/Holvast) Bij de hierna gehouden schietwed strijden deden zich als beste schut ters kennen de heren P. van Loon <49 pnt), J. A. v. d. Kooy (48) en E. M. Laman (47). Acht nieuwe leden traden deze avond tot de Bond toe. DELFT (AN) Op 82-jarige leeftijd is overleden prof. dr. G. Holst, die van 1946 tot 1956 zit ting had in het college van curato ren van de Technische Hogeschool te Delft. Prof. Holst Is grondleg ger en oud- directeur van het Na tuurkundig Laboratorium van Phi lips te Eindhoven en oud-bijzonder hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Gilles Holst die in Haarlem ls geboren, studeerde aan de Tech- Geen drinkwater LEIDSCHENDAM (ANP) Als gevolg van een breuk in een waterlei dingbuis onder Leidschendam is het gebied binnen de driehoek Rotterdam Den Haag, Gouda vanaf gistermid dag drie uur lange tijd verstoken ge weest van drinkwater. Gisteravond laait was er weer watertoevoer, zij het met lage druk. Vanochtend, uiterlijk ln de middag, hoopt men het lek her steld te hebben. nisdhe Hogeschool te Ztirioh, waar hij in 1908 het laatste examen deed. Van 1910 tot 1913 was hij as sistent van prof. H. Kamerlingh On nes te Leiden en in 1914 promo veerde hij i'n Zürich tot dccteur des sciences op een proefschrift getiteld „Les propietes thermiques de l'am- moniaque et du chlcrure de m?- thyle". Op 1 januari 1914 trad de heer Holst in dienst van de NV Philips, waar hij 32 jaar zou wer ken. In 1926 werd hij benoemd tot directeur van de Fhilips-laborato- ria. Van 1930 tot 1938 bekleedde hij de functie van bijzonder hoogleraar in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit. In 1933 werd hij dooi de Technische Hogeschool Delft benoexhd tot doctor honoris causa in de technische wetenschappen. Van zijn hand verschenen talrij ke publikatles. Prof, Helst was lid van de Kon. Akademie van Weten schappen te Amsterdam en van de Hollandse Maatschappij van Weten schappen te Haarlem. Hij heeft zit ting gehad ln diverse besturen en commissies. LEIDEN „De J. Henry Dunant", die met ruim zeventig zieken uit Lei den en omgeving aan boord, een vijf daagse tocht door de Hollandse wa teren heeft gemaakt, meerde gister avond laat af aan de Leiderdorpse Zijldijk. De patiënten gingen vanoch tend van boord. Zij waren vol lof over de verzorging en hadden graag nog wat langer op het schip willen blijven. Het Rode Kruisschip legde gistermiddag, enkele uren na het vertrek uit Gorkum, in Koudekerk a. d. Rijn aan. Er kwam veel bezoek: zowel de burgemeester en de wethou ders van Koudekerk als de besturen van de afdelingen Leiden en Alphen van het Rode Kruis gingen aan boord. Namens de bejaarden van Koudekerk en Hazerswoude-Rijndijk werden honderdveertig appelgebakjes bezorgd. Geschenken waren er van de drie plaatselijke vrouwenorgani saties. Ook verscheen de fanfare „Kunst na Arbeid" maar door de re gen moest het optreden van de muzi kanten voortijdig worden beëindigd. LEIDEN „De Radiobeurs" be staat vijftig jaar. Dit aan de Hoge- woerd gevestigde Leidse handelshuis is ter gelegenheid van het gouden ju bileum uitgebreid en gemoderniseerd. De heropening van de zaak werd gis termiddag met een druk bezochte re ceptie gevierd. „De Radiobeurs" is een halve eeuw geleden opgericht door de heer C. P. J. de Groot, die nog steeds in de onderneming werk zaam is. Het bedrijf was aanvanke lijk gevestigd aan het Kort Rapen burg. Ruimtegebrek maakte de ver huizing naar de Hoge woerd, waar achtereenvolgens de panden 53. 37 en 27, werden betrokken, noodzakelijk. De heer De Groot heeft na de jong ste uitbreiding van zijn zaak de be schikking gekregen over een opper vlakte van achhonderd vierkante me ter. Zijn drie zonen zijn eveneens in het bedrijf werkzaam, t.w. F.. H. en A. de Groot. De zaak is gespeciali seerd in radio-onderdelen, maar ook voor televisietoestellen en wasmachi nes kan men er terecht. LEIDEN Het was gisteren op de veemarkt, evenals de vorige week, maar weer een matige bedoening. Behalve de sector varkens, die met een tamelijk ruime aan voer voor de dag kwam, lagen de aanvoeren in andere rubrie ken aan de korte kant. LEIDEN In de hoge ouderdom van bijna 93 jaar is gis teren overleden ds. M. J. Punselie, emerituspredikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Punselie, die de Leidse hervormde ge meente van 1909 tot 1940 als predikant diende, was tientallen jaren de centrale en stimulerende figuur van de wijkgemeente „Levendaal". Van 1909 tot 1940 Leids predikant Marinus Johannes Punselie werd 8 december 1875 te Gouda geboren en studeerde aan de Gem. Universi teit in Amsterdam en aan de Rijks universiteit in Utrecht theologie. Op 25 februari 1900 aanvaardde hij het predikambt in de N.H. kerk te Kuin- re om deze standplaats in 1904 met die van N ij verdal te verwisselen. In 1909 kwam ds. Punselie naar Leiden om in deze gemeente tot aan zijn emeritaat in mei 1940 met zeer veel toewijding en trouw werkzaam te zijn. Apostolaat en pastoraat stonden bij hem centraal. Ds. Punselie. die een „beeldhou wer" van het woord was en steeds cp volle kerken kon rekenen, heeft zich in zijn Leidse tijd niet opgege- sloten in de enge kring van zijn wijkwerk. Vele commissies en bestu ren hebben van zijn voorlichting en werkkracht geprofiteerd. Van de Vereniging voor Chr. (Herv.) On derwijs was hij tal van Jaren voor zitter In 1950 legde hij het presidi um van deze vereniging neer en werd hij opgevolgd door ds. D. J. Vossers, dip ook ln de wijkgemeente Leven daal zijn opvolger was. De vele ver diensten van ds. Punselie, die in 1934 onder grote belangstelling zijn zil veren jubileum als predikant van de Leidse hervormde gemeente mocht De stemming in de handel was nogal minneur en niet veel beter dan verleden week. Het waren de korte aanvoeren waardoor de meeste prij zen zich nog staande wisten te hou den. De totaal aanvoer bedroeg 2420 dieren. i Gebruiksvee. Deze afdeling was dit maal tamelijk schaars bezet. In ver band met het natte weer en het zich voltrekken van de staltijd was ook de belangstelling niet groot. Ten opzich te van vorige week was er weinig verandering, terwijl de handel rustig tot zeer kalm verliep maar nog wel prijshoudend blieef. Notering: Melk en kalfkoeien van f 975 tot f 1250 en f 1650. Vare koeien van f 580 tot f 900 en f 1300. Vette koeien. Ook in deze afdeling was de aanvoer voor de tijd van het jaar niet groot. Export en vleeshan- diel gedroegen zich tamelijk rustig. Het mag een gelukkige omstandig heid worden genoemd dat de mark ten niet overvoerd werden waardoor de prijzen zich nog wel handhaafden maar niettemin onder druk kwamen. Hoewel de goede kwaliteiten nog vlot verkocht werden liep de handel voor de mindere soorten matig af, maar werd allee toch nog verkocht. Note ring per kg geslacht gewicht: Vette koeien van f 3,50 tot f 3,90 en f 4,10. Extra kwaliteit tot f 5. Slachtstieren van f4 tot f 4,60 en f4,85. Worst koeien van f 3,20 tot f 3,45. Vette kalveren. Aangezien de laat ste mest afloopt, waren aanvoer en aanbod niet groot, tegenover een nog redelijke vraag. Toch had de handel een slepend verloop omdat er weinig goede kwaliteiten werden aangebo den waardoor het moeilijk keus ma ken was. Hoewel de beste dieren niet goedkoper waren deden de mindere soorten toch wel iets minder. Note ring: per kg levend gewicht, van f 330 tot f 330 en f 4,10. Enkele beste kwaliteiten boven notering tot f430. Ds. M. J. Punselie in de tijd, dat hij nog predikant in Leiden was. vieren, \yerden prkend door zijn be noeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Na zijn emeritaat was hij nog tien jaar de geestelijk leidsman van vele patiënten in ,En- De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt dinsdag op de begraafplaats van de Groene Kerk plaats. Vooraf wordt om 11 uur in deze kerk een rouwdienst gehou den. stugge handel iets lager in prijs de den. De handel in vette lammeren was ook maar matig en bleef maar moeilik prijshoudend. Er is wel wat concurrentie van Engelse lammeren, die echter ook duur zijn, maar de voornaamste reden is wel, dat enkele markten, vooral in het noorden van het land, overvoerd zijn geweest met Noord-Hollandse lammeren, die nu eenmaal minder sterk zijn dan de Texelaren en daarom ook eerder worden geruimd. Het aanbod was daarom ruim genoeg. Voor de afde ling fokschapen was de belangstel ling ook matig, en de handel stug met gedrukte prijzen. Notering: Vet te schapen van f 100 tot f 120 en f 140. Vette lammeren van f 115 tot f 135 en f 160. Enkele zwaardere dieren boven notering tot plm. f 165. Fokschapen van f 135 tot f 155 en f 175. Varkens voor fok- en mesterlj. Deze handel ligt nog steeds enigszins on der druk door het vrijmaken van de stallen waardoor het aanbod groter ls dan de vraag. De handel had bij een matige animo dan ook een gedrukt karakter met weer iets lage re prijzen voor de biggen. Notering: Drachtige zeugen van f 350 tot f 400 en f 450. Schrammen van f 85 tot f 95 en f 115. Biggen van f 63 tot f 68 en f 73. Slachtvarkens. Bij een iets rustige export en een tamelijk groot aan bod deden ook de Slachtvarkens weer iets minder in prijs. De prijzen van slachtzeugen wisten zich echter nog wel te handhaven. Prijzen per kg le vend gewicht: Lichte slachtvarkens van plm. f 2,35 tot f 2,38. Lichte slachtzeugen van plm. f 1,85 tot f 1,95. Geiten. Voor deze afdeling weer een grote aanvoer maar flauwere handel, die kalm verliep met iets la gere prijzen. Notering: van f 25 tot f 60 en f 90. Wolvee Wolvee. Ook in deze afdeling was de aanvoer naet groot en bleef ach ter bij andere markten. Alleen wa ren er naar verhouding wat meer vette schapen aangevoerd, die bij een In de rij van Leidse hofjes dient ook de Groeneveldstichting (Ou de Vest 41) een plaats in te ne men. Met dezelfde bedoeling is ook dit „hofje" gesticht. Het kon in 1882 worden gesticht uit een legaat van de in 1879 overleden predikant dr. Groeneveld ten behoeve van bejaarde en behoef tige (doch niet armlastigepre dikantsweduwen en -dochters, aan de binnenplaats grezen acht ruime woningenterwijl het ne gende huisje toegankelijk is via de poorthal. In de regentenka mer, boven deze hal, hangen lijs ten van regenten en schenkingen en een groot portret van de erf later. (Foto LD/Holvaat) Maandag: Paramaribostraat., Co- ranitynstraot, Willem de Zwijger laan geheel, Abr. Crijnssenstraat, Stuyve- santhof, van Riebeeckhof, Jan Pie terszoon Coenhof, Pieter Bothstr, Albertine Agnesstraat. Charlotte de Bourbonhof, Juliana van Stolberghof. Anna van Burenhof. Marnixstraat (van Willem de Zwijger laan tot Volkstuinen), Zwarte Pad. Dinsdag: Kneppelhoutstraat. Mul- tatuli&traa/t, Fred, van Eedenlaan, Lode wijk van Deyselstraat, Albert Verweystroat, Jacq. Perkstraat. Her man Gorterstraat, Louis Coupe russtraat, Hoflaan, Willem Klooslaan Boshof, Duinhof, Meerhof, Akkerhof. Weidehof, Telderskade, Mulderstraat. Gerrit Kaste instraotSegaarstraat, van Diemelstraat, Rooseveltstr. (geheel) Donderdag: Herensingel (van Me dusastraat tot Julianastraat iJulia- nastraat, Juhanakade. Sophiastr., Anna Pauwlownastraat Alexander- straat, Prinsenstraat, Oranjestraat. Lusthof laan, Dillenburgerstraat, Nas- saustraat, Mecklenburgerstraat, Os- en Paardenlaan, Bernhardkade, Ma- rijkestraat, Margrietstraat, Irenestr., Beatrixstraat, Bernhardstraat. (Van onze correspondent) ^DEN HAAG NOORDWIJK PD) De directrice van het ordwykse meisjesinternaat „De ®k" was echt wel wat gewend haar pupillen. En zij kon ook tg wel begrip opbrengen voor de u' tóties, die de aanwezigheid van zo rïfj fl vrolijke jonge meisjes moesten Wekken by het mannelijk deel n de Noordwijkse jeugd. Maar de «at was vol toen een aantal van meest ondernemende Cassanova's po; de nacht van 25 op 26 april vo- jaar de vierde drieste aanslag le op de eer van haar disci- 0 ttgdt- ffll den. Als enige „strafrechtelijk meer derjarige" van het kwartet had Ja- gisteren „de eer" in zijn eentje verschijnen voor het hekje ter tting van de Haagse kinderrech- die hem na oplegging van lich- rj geldboetes met een strenge waar- huwing had heengezonden. Voor £ob die als oudste beter had moe- d weten (zei de officier) leek een telijke simpele behandeling niet te weggelegd. .Wat is uw beroep?", wilde de ihter weten. 'lazenwasser", onthulde het jong ens. „Dus u bent gewend om langs gevels op en neer te klimmen" onderstelde de rechter. „Toen dit ibeurde was ik nog koksmaat", teerprak Jacob. „O. begreep de rech- .dus u bent pas gaa n glazen- n nadat u ervaring had opge- in gevelklimmen". Jacob legde uit, dat tussen zijn "nantisch geveltoerisme en zijn -jviteiten als glazenwasser geen bestond. Het glazenwassen ïas door hem enkel uit financiële motieven verkozen boven het werk als koksmaat. Maar zijn uitverkoren aspiraties liggen op militair terrein. Hij hoopt te worden opgeleid tot onderofficier. „Deze strafzaak zal aan uw kan sen geen goed doen", voorspelde de rechter. „Ik zou ook maar blijven uitkijken naar ander werk". Het woord was aan de officier van justitie mr. Van der Bruggen. Deze magistraat bleek geen twijfel te koesteren omtrent Jacobs toenma lige bedoelingen in het meisjesin ternaat. „Als de politie niet was ge komen zouden er ongelukken zijn gebeurd", verkondigde hij som ber. Mr. Van der Bruggen eiste twee weken voorwaardelijke gevangenis straf en honderd gulden boete. „Ik was toen nog maar achttien", verdedigde Jacob zich. „In die tijd was ik heel anders dan ik nu ben geworden. Ik heb me daar nooit meer vertoond. Ik ben ook naar de kapper gegaan, want ik had van dat lange haar, wilde haren, kun je wel zeggen". De politiereohter beschouwde be langstellend Jacobs kapsel. ,JHet is nog aardig lang", constateerde hij. „Nou ja", vond Jacob. „Maar goed", begreep de rechter, „u wilt zeggen: het was maar baldadigheid". .Precies", bevestigde Jacob. „En u bent nu oud en wijs genoeg om daar niet meer aan toe te geven". Ja cob knikte ijverig. „Honderd gulden boete", besliste de rechter, „en die voorwaardelijke gevangenisstraf laat ik er nog maar af". „Danks u wel", zei Jacob op gelucht. „De beste methode om uw onrust kwijt te raken is in de sport", adviseerde de politierechter ten afscheid. VRIJDAGSchuoertlaan, Mah- lerstraat, Handelstraat, Beethoven- laan, Vivaldistraat, Bachstraat, Co- rellistraat, Toscaninilaan, Berliozpad, Rossinistraat, Lisztpad, Mendels- sohnkade, Wagnerplein, Brahmslaan, Tsjaikowskikade, Sibeliusstraat, Bar- tokstraat, Kennedylaan, Max Regeer- laan, Jozef Haydnlaan, Apollolaan, Smétanastraat. Paganinistraat, Scar- laittisitraat, Griegstraat, Dorrizettilaan ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3