„Liever vandaag dan morgen terug Hulshoff Hemd-rok passen niet bij elkaar Verticaal of horizontaal Kerkdiensten Leiden en omgeving wet-faure un kracht t T.V. NIEUWS BELEID IN BLIJDORP FOOI" van miljoen lijkt vals .Ze proberen mijn leven kapot te krijgen... torm van Saterdag 12 oktober 1968 LEIDSCH DAGBLAD pagina 13 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN ||||||lllllllll)llllll'''''',l''lllll''!'''!|''''l''!''l''llll'llllflHllllllillllllllllllllllllll]lllllllllllllllll|]|||||||||||||||||llllllltlllllltllll||||ll|||ll||||||||||||[|||]|||||||||||||||||]|||||||||t||||||t|||||||||||||||[||||||[||||]|||||||||||l,|,,,|l||l,||||||,|||||t||||||||||||||||||||l|||||||l|||l|||||^ 'I ROTTERDAM (GPD) „Ik >b maar één wens. Ik ga lie- vandaag terug dan mor- in", zegt de heer A. Okkerse. ij aarzelt heel even. „Des onder dezelfde directie". »ze woorden komen uit de >nd van de man van wie de •ectie en het bestuur van de iergaarde Blij dorp zeggen, it hij in 21 jaren de dieren- lin „als een uiterst bekwaam zeer integer administrateur (ft gediend". Sedert maan- igis hij werkloos thuis in zijn it in Rotterdam-Lombardij Nadat hij 21 jaar de dieren- met volle inzet van zijn /jrachten heeft gediend, is hij oorlopig aan de dijk gezet. Geschorst in afwachting van PARIJS (Reuter/AFP) De nnse nationale vergadering: heeft jnnacht met overgrote meerderheid (nieuwe wet op het hoger onderwijs Ingenomen, die de grootste onder- Jshervorming inhoudt sinds het Na- Meontische tijdperk. Na een debat van drie dagen wer- 1 de geruchtmakende voorstellen 1 minister van Onderwijs Faure igenomen met 441 tegen nul stem- n met 39 onthoudingen, de com- aisten en zes rechtse gaullisten. belangrijkste gevolgen van de suwe wet zijn verlening van grote fhankelijkheid aan de universitei- medezeggenschap van de studen- in het universiteitsbestuur en toestaan van politieke debatten ^universiteitsterreinen. Ie regering heeft grote haast ge- ikt met het indienen van het sontwerp, om nieuwe studenten- usten, zoals in het voorjaar van jaar, te voorkomen. MSTERDAM (GPD) De 28- ige Amsterdammer Jan May, via een cheque van een Ame- lanse vrouw een fooi van één ljoe?i dollar kreeg, is het slacht er geworden van een grap. 'o.n, zoon van een restaurant enaar, kreeg in augustus van Amerikaanse, die in het door geleide restaurant „Le Cave .•nationaal" had gegeten een que ter waarde van het be- g, dat hem in guldens omge- end een kleine vier miljoen wleverd zou hebben. de AMRO-bank is hij er achter gekoben, dat de ikrekening loaarop de cheque uitgeschreven, roei bestaat, dat de handtekening niet ,/fc geloofde er toch niet in. Ik dus ook niet teleurgesteld" us zijn lakonieke commentaar. ontslag", heet het in de kille, ambtelijke termen die de voor zitter van de stichting ervoor koos. De heer Okkerse is een geslagen man. Hij is razend geweest op maan dag. Hy heeft heel slecht geslapen „Ze proberen mijn leven kapot te krijgen", zegt hij. De reden van zijn plotselinge schorsing: de diergaarde bestuurders verdenken hem er ten om-echte van de hand te hebben ge had in de publikatie in het Rotter - damsch Nieuwsblad van zaterdag waarin een reeks misstanden uit de dierentuin werden onthuld. Geschorst Hij" vertelt rustig over die maandagmorgen waarop hij de laan uitgestuurd werd. Om half negen moest hy bij mr. J. Dutilh komen, was hem om half acht telefonisch meegedeeld. „Dat was voor mij geen probleem", zegt de hoofdadministra teur. .Normaal ben ik elke dag een uur te vroeg op mijn werk. Ik vind nu eenmaal, dat ik dat behoor te zijn. Om half negen was ik aan de Meck- lenburglaan in Kralingen. Daar kreeg ik te horen dat ik was geschorst". „Er was geen praten aan. Ik was razend. Ze zeiden dat ik ook niet meer in de tuin mocht komen. Ik vroeg: ik mag toch zeker wel mijn privéspullen ophalen. Desnoods gaat een van u maai- mee. In mijn bureau lagen nog privépapieren. Ik doe bij voorbeeld ook de administratie van een broer van me". Verboden De secretaris van het bestuur, de heer J. A. de Stoppelaar Blijdesteijn, wilde wel mee. In het ochtendspits- I uur reed de heer Okkerse de secreta ris in zijn dienstauto naar de dieren tuin. „We kwamen bij de tuin aan. Ik reed achterom. Daar stond de hoofdsuppoost. Hü zei: het spijt me meneer Okkerse. maar ik mag u er niet inlaten. Hij had er geen erg In, dat de meneer naast me een be stuurslid was. Meneer Blijdesteijn zei: het bestuur ben ik. Daarna mocht ik doorrijden. Ik heb mijn eigen spullen meegenomen. De se cretaris heeft telkens gezien, dat het ook werkelijk mijn eigen spullen waren. Ik mocht de auto zolang meenemen". Dat is voorlopig het laatste wat de heer Okkerse in de diergaarde meemaakte. Woensdagavond kwam een van de mensen van de tuin by hem langs om hem te vragen hoe hij iets moest aanpakken. „Ik heb hem geholpen", zegt de administra teur. „De jongens kunnen er ook niets aan doen". Het werk gaat door. „Die inlichtingen geef ik lo yaal. Ik voorzie trouwens, dat de vragen om hulp in de komende da gen zullen toenemen. Dat vind ik niet erg", zegt hij. „We hebben een ADVERTENTIE zaterdag 12 oktober Nederland I na journaal van 19.00 uur Uit de top-form catalogus pag. 60 Prachtig nappa-lederen bankstel in 5 fraaie kleuren. Fauteuil ca. f 445.-, 2-zitsbank ca. f 675.-, 3-zitsbank ca. f 885.-, 4-zitsbankca.f 1130.- Den Haag: Spui/hoek Kalvermarkt Rijswijk: In de Bogaard Leiden: Nieuwe Rijn/hoek Hartesteeg Interieurbouwers minimum aan personeel op het kan toor. Negen man. Ik heb altijd ge vonden, dat er een zuinig beleid werd gevoerd". Niets aan te merken De heer Okkerse is het eerste slachtoffer geworden van een reeks „ongelukken" in de tuin die door de gemeente elk jaar met ruim ander half miljoen gulden wordt gesubsi dieerd. Hij is 49 jaar. Toen hy 28 jaar was, kwam hij bij de diergaar de. ondanks het feit dat zijn ge zondheid zwak was en zijn oplei ding (hbs-b) voor de functie van administrateur eigenlijk onjuist was. Hij bouwde een administratie op waarvan de rapporten zeggen dat „er niets op aan te merken is". In 1936 kwam Okkerse van de h.b.s. Op het eindexamen kon hij nauwe lijks meer praten. Een paar da gen later gaf hij bloed op. Longtu- berculose hield hem een jaar op bed. „In 1937 kreeg ik met medewerking van kennissen een baan bij de RVS. Tien dagen later gaf ik weer bloed op. Ik moest weer een jaar gaan lig gen. Hierna kon ik, weer met hulp van kennissen, als arbeidscontrac- tant bij de Gemeentelijke Sociale Dienst komen. Na tien maan den moest er een long worden stilge zet. Vijftig weken later werden de weggebrand. In 1940 mocht ik weer 2$ uur per week gaan werken. Als er Duitsers kwamen, trok Ik thuis m'n pyama aan. Ih de zomer van 1940 werd ook mijn andere long gedeeltelijk stilgezet in het Havenzie- kenhusi. Doordat mn broer me hielp, ben ik door de oorlog gekomen". Doorzetten Na de oorlog weet hij toch weer door een enorm doorzettingsver mogen aan de slag te komen. Eerst by de distributiedienst, daarna bij de Gemeentelijke Krediet- en Voor schotbank. Vervolgens bij de dier gaarde. Op 1 september 1947 begon hij, on danks een afwijzend' advies van de dokter. Vijftien maanden later wordt hij chef de bureau, weer later wordt hij administrateur en in 1961 hoofd administrateur. „In verband met zijn grote verdiensten"., zegt de voorzitter. Hij is een van de eersten, die de penning van verdienste van de dier- gaarde van directeur Siewerts van Reesema krijgt. Op 7 oktober komt de rampdag. Hij wordt „geschorst in af wachting van ontslag omdat het be stuur reden heeft om aan te nemen dat er verband bestaat tussen publi katie en de heer Okkerse', zegt direc teur mr. M. C. Bloemers aarzelend door de telefoon. Als we het huis van de heer Okkerse verlaten, gaat er net een man weg met de contactsleutel tjes van de dienstauto. De diergaarde heeft de auto laten weghalen Dat zijn woorden, die je vaak hoort bijvoorbeeld als de tim merman komt of als je gordij nen uit zoekt met een streep of als je een griep-aanval te pak ken hebt. Het zijn op zichzelf „vreemde" woorden die je dus allemaal wel begrijpt, maar niet zo maar vertalen kunt. Verticaal heeft te maken met: omhoog, naar boven en hori zontaal met u raadt het de horizon, met languit-over-de- grand. De kerk gebruikt ook de ze woorden. We zijn er tegen woordig heel erg royaal mee. We maken er zelfs moeilijke meningsverschillen over. De een zegt dan: „Je moet verti caal leven!" „Wel nee," zegt een ander, Je moet horizon taal leven." U begrijpt mis schien dat ze niet bedoelen zul len dat je of staande of liggen de moet leven. Wel het verschil is: moet je even „omhoog ge richt" op God gericht of .recht uit" op je medemens gericht zijn. Vroomheid óf goeie buren. Je kunt er uren over redeneren. U kent wei van die uitdrukkingen als: 's zondags zit-ie vroom in de kerk en 's maandags moet je je hoeden voor zijn ijzeren el lebogen. En 't is jammer ge noeg vaak waar! Daarom heb ben heel veel mensen dat verti cale dat „godsdienstige" die „vrome flauwe kul" met een boog uit hun leven gesmeten. Blijft dus over „horizontaal?" Ik weet het met. Ik ben om me heen kij kende bang, dat er van dat goede medemens zijn nu ook niet zo stralend veel terecht komt! Dat gaat van buren- en familievetes tot oorlog toe. Ik dacht dat je zo om je heen, nuchter kijkend, moet zeggen: er blijft van geen van beiden „verticaal én horizontaal" te genwoordig niet zo veel over en dét is toch wel beroerd. Dan weet je langzamerhand helemaal niet meer waar je op aan kunt en aan toe bent. Dan wordt het „tussen zitten en lig gen in"dóódvarmoeiend Moet u eens proberen) Zou daarom? Iedereen zo gauw vermoeid. Zo gejaagd, zo ge prikkeld? Zou daaromAl die hart-infarcten en maagkwa len en zo...?? 't Is alle moeite waard er eens over te denken, of liever eens over dóór te den ken. En zou er misschien tocih iets terug moeten komen van „ver ticaal, horizontaal," ik bedoel van wezenlijk op God gericht en déérdoor altijd tegelijk goed op je medemens gericht zyn. Als het allebei er is dén kan er wat veranderen, dan konden we het medicijn wel eens dicht bij hebben. Ik durf te zeggen, dat alle kerken hiermee heel erg grondig bezig zijn. Dat kan wat worden als u méé doet. J. Bovenberg,, Ger. predikant, Leiden. LEIDEN Herv. Gemeente Pieterskerk 10.30 u. Ds. A. J. Kret (Jeugddienst) Hooglandse kerk: 10 u ds. A. J. de Jong. 5 u. ds. H. G. Abma te Gou da. Marekerk: 10.30 u. ds. H. W. Hem mes. Driftetr. 10 u. M aranathakerk Lage Morsweg: 10.30 u. ds. P. Kloek. 7.00 u. ds. H. J. van Achterberg Bevrijdingskerk Montgomery str. 9 u. ds. A. J. Eekhof. 7 u. ds. J. Irlk te Oegstgeest. Koningskerk Koningsstr. 10 u. ds. Joh. Poort. Vredeskerk Burggravenln. 10 u. ds. H. J. van Achterberg. Ver. Vrijz. Hervormden Aula As- eerstr. 10.30 u. dr. J. L. Springer. Eglise Wallonne Breestr. 7 u. pasteur A. Llchardot. Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. J. E. Brederveld. Dlaconessenhula 10 HO u. Prof. dr. G. Sevenster. Jeugd kerk L.HJ. -Gebouw (Jeugd dienst ln de Pieterskerk) Lutherse kerk 11.45 u. dr. A. W. Cramer (studentendlenst). Geref. kerk Zulderkerk, Lammen schans 15: 10 en 5 u. dr. v. d. Zwaan. Petrakerk, Surlnamestr. 10 en 5 u. ds. W. E. Hoekstra te Oegstgeest. Oude Vestkerk 10 u. dr. Dronkert. 5 u. ds. Kronemeljer. Beloftekerk: 10 u. ds. Kronemeljer. 6 u. dr. Dronkert. Bevrijdingskerk, Aerent Bruunstr. 10.30 en 5 u. ds. Bovenberg, (ln bo venstaande diensten Viering HA. en n.m. bovendien dankzegging). „Groenhoven": 10 u. ds. Moolhuizen. „De Mirt" 10 u. (Ouderen dienst) dhr. Bakker. Christian Science (Steenschuur 6) 10.30 u. dienst. Oud-Kath. Kerk (Cronestelnfcade 2) 9.45 u. H. M. Nieuwe Apost. Kerk 9.46 en 4 u dienst. Evang. Luth. Kerk 10.15 u. ds. J. Vrije kath. kerk 10.30 HM. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. J. H. Carlier. Rem. Gem. 10.30 u. dr. A. W. Cra mer. Leger des Hells10 u Heillgings- dienst. 7.30 u. verlossingssamenkomst. Baptisten gem.: 10 u. ds. R. Rel ling. Introductledlenst5 u. dhr. Looijen te Hilversum. Geref. Kerk (vrygem.): 10 en 6 u. ds. J. v. d. Haar. Doopsgez. Gem. 10 u. ds. mej. C Soutendij k te Haarlem Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht 3): 10 u. dhr. Th. Dikke6, 5 u. zende ling A. Stringer. Geref. Gem. 10 en 5 u. leesdienst (woensdag 7.30 u. ds. A. Vergunst). Aarlanderveen Herv. Gem. 10 u. en 6.30 u. ds. G. van Doorn. Gerf. Kerk 9.30 u. ds. J. D de Vries te Hoofddorp 6.30 u. ds. Moolhuizen Chr Geref. Kerk 9.30 u. Dienst de6 Woords. 2.30 u. ds. G. de Vries te Rijnsbure. Alphen aan den R(jn Herv. Gem. Adventskerk Jullariastr. 9.30 u. d6. W. Verweij. 6.30 u. ds. J. H. Bogers Kruiskerk Gouwsluis 9.30 u. ds P. A Lefeber Opstandingskerk 9.30 uur ds. J. H. Bogers. 6.30 u. ds. W. Verweij. Gebouw Naby 9.30 u. Jeugdkapel dhr. J. J. G van Petegem Zaal Opstan dingskerk 9.30 u. Jeugdkapel dhr. J. C. de Geus. Martha-Stlchting „Rijn stroom" 10.30 u. ds. I. J. Walpot. Oudshoornseweg 10 u. ds. G. Cadée. Slonskerk 9.30 u. ds. H Kouds taal 6.30 u. in kerkgebouw Oudshoornse weg ds. H. Koudstaal. Gebouw On derweg 10 u. ds. H. Aalbers te Oegst geest. Aula Alphen Noord 11 u. dhr. C. Stroo te Koudekerk aan den Rijn Geref. Kerk Maxanathakerk Raadhuisstr. 10 u. en 6.30 ds. A. Bor- man. Viering H.A. Salvatorlkerk W. de Zwijgerln. 10 u. en 6.30 u. ds. G. A. Westerveld Viering H.A. Alphen d. Rijn Noord Goede Herder kerk 10 u. en 6.30 u. ds. G. O. N. Veenhuizen. Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 en 6.30 u. ds. H. Scholte Chr. Geref. Kerk Jeruzalemkerk Grijpen- stelnstr. 9.30 u. Dienst des Woords. 2.30 u. ds. P. Roos te Middelharnls. Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft- str. 240 9.30 u. en 4 u. leesdlensten. Rem. Geref. Gem. Geen dienst. Bap tisten Gem. geen opgave ontvangen. Volle Evang.-gem. (volksbelang) 10 u. dienst. Bodegraven Herv. gem. 't Anker 10 u ds. Balke HA. 6.30 u. ds. Balke HA. Salvatorkerk 10 u. ds. Cirkel HA. б.30 u. ds. Cirkel Geref Kerk 10 en 6.30 u ds. K. W. Dercksen te Maas sluis. Geref. Kerk (vrijgem.) 9.30 en 4.15 u. ds. H. Scholte. Geref Gem 10 en 6 u leesdienst. Evang Luth. Kerk 10.30 u. ds. B. G. te Winkel Evangelisatiekring 10 u eredienst. 6.30 u. Th. Dlkkes te Lelden. Boskoop Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 u. Kand. J. van Dyke ui Biezelingen. Geref. Gem. 9.30 u. Lees dienst. 3HO u. ds. Honkoop uit Moer- kapelle (Dinsdag 7.30 u ds. Hak kenberg uit Dordrecht). Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. H. Dijkstra, Vrijz. Prot Geloofsgemeenschap. 10 u. ds. C. Ch. Duinker uit Rotterdam. Herv. Gem. 9.30 u. ds. W. L Heijmans 6.30 u ds. A. de Leeuw; ;(HA). Hazerswoude Herv. Gem. 10.30 u ds. A. de Leeuw te Boskoop H.A. 6.30 u. ds. I. J. Walpot te Lelmulden HA. en Dankz. Geref. Kerk 8.45 en 5 uur ds. Brink (H.A.) Hooginade Herv. Gem. 10 u. ds. L. Doorn Legerpred. Katwijk aan den Ryn Herv. Ge meente dorpskerk 9.30 u. ds. W. A. B. Hagen te Zwolle; 6 u. ds. A. Mak- kenze Ontmoetlngskerk 10 u. ds. R. C. H. ter Haar Romeny, vlootpred. M. V.K. Valkenburg; Gym.lokaal school Narclsstr. 10.30 u. ds. A. Makkenze; Geref Kerk 9.30 u. ds. W. Bakker te Katwfjk aan Zee; 5 u ds. F. Pijl man te Katwijk aan Zee; Interkerke lijke dienst Ontmoetlngskerk 6.30 u. ds. P. Lugtigheld te Den Haag. Katwijk aan Zee Nieuwe kerk 10 u. ds. Jac de Vos. 6 u. ds. H. Talsma te Den Haag. Oude Kerk 10 u. ds. W. Chr. Hovlus, 6 u. ds. J. P. van Roon. Ichtuskerk 10 u. ds. G. Boer, 5 u. ds. J. C. van Hunnlk. Pnlëlkerk 9.30 u. ds. J. P. van Roon. 6 u. ds. W. Chr. Hovlus. Groen van Prlnste- rerschool 10 u. ds. W. Kool. Kapel Ziekenhuis Overduln 4 u. ds. J. G. van Ieperen. Zeehospitium 8.30 u. drs. W. Bakker. Wilkzaal Ichthuskerk 10 u Dovendienst. Geref. Kerk Vredeskerk 9.30 u. ds. A. C. van Beek 5 u. drs. W. Bakker. Trlumfatorkerk 9 HO u. ds. F. Pijlman; 5 u. ds. A. C van Beek Chr. Geref. Kerk 10 u. en 5 u. ds. P. Roos te Middelharnls. Ger. Gem. Remisestr. 10 en 5 u. ds. P. van der Bijl (woensdag 7.45 u d6. P. v. d. Byi) Koudekerk Herv. gem. 10 u. ds. Quak. 7 u. ds. Quak. Geref. Kerk 10 u. ds. Makklnga. 7 u. ds. Bredeveld (uit Lelden). Leiderdorp Herv. gem. Hoofdstr. 9 u. ds. J. P. Honnef. 10.30 u. ds. H. P. Hulsman, Oegstgeest. Kapel Scheppingskerk 10.30 u. ds. J. P. Hon- (Van onze financiële medewerker) iEIDEN (GPD) Het is inherent aan de menselijke natuur it het hemd nader is dan de rok, vooral als het op geld verdie- in aankomt. Menigeen is tegenwoordig bevangen met emo- maliteit als hij aan het lot van anderen denkt, maar als er iadwerkelijk hulp wordt verlangd en er een aanslag op de gen portemonnee wordt gedaan, geeft men doorgaans niet f uis. Veel gemakkelijker is het om dan de lasten af te schui ft op de algemene middelen, alsof zij uit de blauwe lucht ge bukt kunnen worden. In de financiële ivereld is het eigenlijk van hetzelfde laken een tfc, want daar overheerst het nationaal egoïsme, wat iets anders dan de blinde ingenomenheid met eigen hemd, dat als chauvinis- 5 wordt aangeduid. Het nationaal egoïsme wil zeggen dat getracht ordt zoveel mogelijk voordeel voor eigen land te vergaren zonder n ander land iets te gunnen. Koortsachtig wordt door het bednjfs- getracht om de barrières te slopen die de optimale internatio- arbeidsverdeling in de weg staan. Alleen door volkomen vrije twisseling van goederen en diensten is het mogelijk om op den "i"1 een optimale ivelvaart te bereiken. menging van staatsbedrijven getracht een chemisch concern te vormen dat zijn weerga niet heeft in Europa. Het Franse olieconcern „Compagnie Fran- Qaise de petroles" en de grootste Duitse kolen- en oliemaatschappij Gelsenkirchener Bergwerke zullen waarschijnlijk na jarenlange vruch teloze onderhandelingen een basis vinden voor samengaan. Hoogovens is door allerlei overeenkomsten ver reiken met het glanzstoffbedryf, waarvan het de meerderheid der aan delen bezit. Merk zegt meer Goede arbeidsverdeling in Europa zou met zich kunnen meebrengen dat de produktie geconcentreerd zou kun nen worden op bepaalde punten. Voor Schaalvergroting Daarvoor zullen offers moeten wor- n gebracht omdat bij schaalvergro- >g van de markt alleen de in- tetriële reuzenbedrijven de concur- bt(e6trijci kunnen overleven. Van- ar dat thans in internationaal ver- nd gezocht wordt naar fusie of sa- ftwerking om zoveel mogelijk phten te bundelen. Set Frans automobielbedrijf Ci- tën ls doende om samen met het Hiaanse concern Fiat op pad te nden met het Duitse staalconcern tesch en Aku tracht een zo goed Ogelijke produktieverdeling te be an uok al wekt het traditionele tonaal egoïsme van de Fransen ^standen. In Italië wordt door in- het publiek maakt het uiteindelijk niet uit waar een bepaald produkt is gemaakt, in Oostenrijk, Zweden, Duitsland of Nederland, als de naam van de fabrikant voldoende bekend heid heeft en het produkt van de ge wenste kwaliteit is. Het merk zou meer moeten zeggen dan het land van herkomst. Helaas, we zyn internationaal be zien nog ver af van de ideale situatie. Daarom moet met belangstelling wor den afgewacht, welk effect voorgeno men fusies over de grenzen heen in tikelen worden vervaardigd. Het schoenleer zal onder de door Glanzstoff ingevoerde merknaam „Xylee" in de handel komen. De in Arnhem in aanbouw zijnde fabriek zou in de herfst van 1969 in pro duktie moeten komen. Gedacht wordt aan een arbeids verdeling met het Duitse bedrijf in die zin dat het ene bedrijf het lichte bovenleer voor damesschoenen zou gaan maken en het andere bedrijf het zware leer voor herenschoenen. Verwacht wordt dat tegen 1975 meer ondanks de recente verhoging van de belastingtarieven met 10.% Een der gelijke imitatie van de Britse kwa len wordt ongewenst geacht en het is zeker dat nieuwe bezems in het Witte Huis zullen trachten het straatje voor de dollar schoon te ve gen, ongeacht wat eventueel de ge volgen daarvan kunnen zijn op het verkeer met andere landen. Aan de andere kant bestaat de mogelijfkheid dat, na sanering van de toekomst zullen hebben bij het verwezenlijken van de optimale ar beidsverdeling. AKU trekt van leer Aku is al een heel eind op streek met de goede arbeidsverdeling van de fabricage der verschillende produk- ten. AI sinds enige tijd is de vervaar diging van rayongarens geheel ge concentreerd in het bedrijf in Keu len. In de toekomst zal waarschijn lijk de produktie van kunstleder wor den gebundeld in het nieuwe bedrijf dat in de Kleefse Waard in aanbouw is. Het ligt in de bedoeling dat Glanz stoff en Aku in de toekomst met een gehele collectie lederprodukten op de markt verschijnen, zo is van de zijde van Glanzstoff te kennen gegeven. Behalve synthetisch zeemleer en bo venleer voor schoeisel en sponzen zullen er nog tal van andere ar- dan 15% van het schoeisel zal wor den vervaardigd uit synthetisch leer. Leven met Nixon Voor de effectenbeurs zal het van groot belang zijn wat de stembus in de V.S. voor resultaat zal opleveren. Voorlopig ziet het ernaar uit dat we in West-Europa met Nixon zullen moeten leren leven. Wall Street ziet dat leven met Nixon blijkbaar nogal rooskleurig in, want naarmate de kansen voor zijn overwinning stygen, gaan de koersen van de Newyorkse effectenbeurs ook omhoog. Soms vindt er een ware koersexplo- sie plaats, waarbij de omzetten fa belachtige cijfers te zien geven. Er is zelfs een dag geweest waarop meer dan 21 miljoen shares van eigenaar verwisselden. Nixon en zyn raadslieden zyn ern stig verontrust door de inflatoire trend, die zich in de V.S. openbaart de dollar gestreefd zal worden naar het opheffen van de hinderpalen, die er thans bestaan ln het kapitaal verkeer van de VS met andere lan den. De controle op investeringen in het buitenland wordt als een bijzondere hinderpaal gezien voor de ont plooiing van het Amerikaanse be drijfsleven, het toerisme moet zo vrij mogelijk worden gelaten en de beruchte „interest equalisation tax" moet zo gauw mogelijk van de baan. zo zeggen de financiële deskundigen uit het Republikeinse kamp, die voor de dollar veel meer heil zien in het indammen van de binnenlandse geldstroom en besnoeiing op de over heidsuitgaven dan in beperking van het kapitaalverkeer. De uitslag van de nieuwe Staats lening rentende 6%% komt overeen met de verwachting, die maandag al op de beurs werd gekoesterd. Er werd toen al gesproken van een koers van maximaal 99% pot. Omdat de minis ter van Financiën niet van zins zou zijn zich het vel over de neus te laten halen, terwijl de institutionele beleggers niet bereid waren om met een hogere emmissiekoers genoegen te nemen. Dit bracht met zich mee dat de minister niet meer heeft opgenomen dan het gehele bedrag dat tegen 99% of daarboven werd aangeboden. Dit komt neer op iets meer dan f 233 min. Het is geen daverend succes voor de minister, maar aan de andere kant mag hy niet mopperen, want met een hoger bedrag van de lening, dat, bij een achtste lager, zeker tot f 275 min. opgevoerd had kunnen worden, zou de kapitaalmarkt voorlopig van streek zijn geweest. Shell Transport, de Engelse zuster van onze Kon. Olie. is thans nogal getapt bij de Britse beleggingsadvi seurs, die van oordeel zijn dat de investeringen van het concern ln de afgelopen jaren in de toekomst tot een belangrijke vergroting van de rentabiliteit zullen leiden. De her vatting van de oliewinning in Nige ria kan in de toekomst eveneens tot vermeerdering van de resultaten leiden. Trouwens, aan de Amsterdamse beurs zyn er ook nog genoeg com missionairs, die zeggen dat Konink lijke het neusje van de zalm is. Dat zal niet van alle lokale industrie- fondsen meer gezegd kunnen wor den. vooral niet na de stijgingen, die sommige soorten de laatste tijd hebben doorgemaakt, zoals Alex Adam, welk fonds in ruim een week tijd opleip van 60% naar 91%. Niet om kwaad van Adam te spreken, maar een dergelijke avance lijkt te veel van he.t goede! nef. Gebouw 10 u. Jeugddienst. Ge ref. Kerk Hoofdstr. 10 u. ds. J. van Drie. 6.30 u. ds. F. Minnéma, Schep- gskerk 9.30 u. ds. F. Mlnnema. 5 Is. J. van Drie. Lelmulden Herv. Gem. 9 HO u. ds. P. L. J. Wapenaar. 7 u. ds. P. L. J. Wapenaar bijzondere avonddienst. Geref. Kerk 9 HO u. en 7 u. ds. D. Averes H_A. Llsse Herv. Gem. Grote Kerk 10 u. ds. J. van der Velden (HA.). 7 u. ds. H. G. Oostlnga (HA.). Herv. ka pel 10 u ds. H. G. Oostlnga, (HA) Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. A. E. vander Woude; Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 u ds. D. H. Blesma. Geref. Gem. 10 en 4 u ds. W. Suyker; Geref. Kerk (vrygem.) 10 en 4.30 u. ds. J. J. Ver leur, (H.A.); Oud Geref. gem. 9.30 en 3 u. leesdienst (Donderdag 7.30 u. leesdienst. Ned. Prot. Bond geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem, 9.30 u. ds. Lalleman te Oude Wetering. 6H0 u. ds. P. D. de Bruljn te Opijnen. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. R. J. A. Hanenburg. Chr. Geref Kerk 9.30 u. en 6.30 u. dhr. J van Leeu wen Rem. Geref. Gem. 10 u. ds. G. Bloemendaal te Delft. Nleuwvecn Herv, Gem. 9.30 u. en 6.30 u. ds. J. Gebraad (H.A.) Geref. Kerk 9.30 en 7 u. ds. H. G. A. Meln- ders (H.A.) Noordwyk aan Zee Herv Gem. 10 u. ds. J. G. B. Jansen. De Rank 10 u. Jeugdkerk. 5 u. dr. J. G. B. Jansen. Geref. Kerk 10 u. dr Wouda (Lisse) 5 u ds. H. Lijesen. Sole Mio 10 u. geen opgave ontvangen. Herv. Ger. Evang. VGLO-school. School- str. 2) 10 en 5 u. ds, A. Wisgerhof (Veenendaal.) Noordwijk-Blnnen Herv. Gem. 10 en 7 u. ds. J. van Dok (HA). Ge reformeerde kerk 9.30 u. ds. H. Lye- sen. 5 u. ds. W. Dekker. (Van den Berghstichtlng) 11 u. ds. H. Lijesen. Nea. Prot. Bond geen dienst. Oegstgeest Herv. Gem. (Groe ne kerk) 10.30 u. ds. W. E. Ver donk. (Jeugddienst). 7 u. ds. H. P. Hulsman Pauluskerk 10 u. ds. J. Irlk. Zendingskapel 10 u. mej. Chr. Slote- maker de Bruine (jeugdkapel). Vrijz. Herv Gemeentecentrum 10.30 u. prof. dr. P. Smits te Den Haag (mm.v. kerkkoor. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. Vegter. Geref. Kerk (vrygem.) Rijn landslyceum 8.30 en 3 u. ds. C. J. Breen Jullanaln. 1 geen opgave ont vangen. Oude Wetering Herv. Gem. 9.30 u. ds. Vink te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 u. en 6.30 u. ds. S. Hoekstra H.A. en Dankzegging. Re monstranten Geref. Gem. geen opga ve ontvangen. Rljnsaterwoude Herv. Gem. 9.30 1 7 u. ds. Ph. J. Leenmans. Chr. Geref. Kerk 9.30 u. Dienst des Woords. 2.15 u. ds. G. Bouw te Schevenlngen. Rijnsburg Herv. gem. Grote kerk 9.30 u. ds. L. Kievit Lelden. 5 u. ds. G. Zonneveld Valkenburg. Bethelkerk 9.30 u. ds. H. van Gosllga. 5 u. ds. D. v. Heljst te Ommen. Geref. Kerk (vrygem.) 10 en 5.15 u. leesdienst. Ohr. Geref. Kerk 9.30 en 5 u. ds. de Vries. Geref. kerk Petrakerk: 9.3Ó u. ds. Bosma. 5 u. ds. Byieveld. Mara- nathakerk (voor kerkgangers Rapen- burgkerk): 8.45 u. ds. Bijleveld 4.30 u ds v. d. Linde. Maranathakerk 10.15 u. ds. v. d. Linde. 6 u. ds. Bosma. Sassenhelm Herv. Gem. 9 en 10.30 u. ds. A. Westra, 5 u ds J de Vos te Katwijk; Geref. Kerk '9.3Ó u ds. J. D. te Winkel. 5 u. ds. H. v. d. Berg; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. .s. L S. den Boer Voorhout A. Oskamp, herv. kerk. Herv Gem. 10 u. ds. u. Geref. dienst in Voorschoten herv. gem. Dorps kerk 10 u. ds. L. H. Ruitenberg te Den Haag. 7 u. ds. v. Gennep, van Leldschendam. Hulp en Heil 10 ds. Klusener, te Amersfoort. Ryndljk 10 u. ds. Meyertng. Geref. kerk 8.30 u. Ds. De Zeeuw, 10.30 en 5 u. ds Mod deraar. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 en 5 u. ds. J. Bos. Rem. doopsgez. kring (cultureel centrum) 10.30 u. ds H. van Bllderbeek. Woubrugge Herv. gem. 9.30 u. ds Hanemaayer te Alphen a. d. Ryn. 6.30 u ds Bezemer te Den Haag (jd.) Geref Kerk 9.30 en 6.30 u. ds. Det- mera (HA) Ned. Protest. Bond 7 uur (O. Raedthuys) Ds. Werner te Was senaar. Waddlnxveen Herv. Gem. Brug- kerk 9.30 u. ds. L. VroeglndewelJ te Delft. 6.30 u. ds J. v. d. Heuvel. Es- doornln 9.30 ds. J. v. d. Heuvel 6.30 u ds. T. van 't Veld. Bethel 9.30 u. ds. T. van 't Veld. 5 u. ds. J. R Cu perus Immanuelkerk 9 30 u. dr. A. van Haarlem. 7 u. ds. E, H Kalkman te Maassluis (Jeugddienst) Geref Kerk 9 en 10.30 en 6.30 u. ds. A. C. Scher- penlsse te Schevenlngen Christ Af- gesch. Gem. 9.30 en 5 uur ds. A. P. Verloop. Rem. Geref. Gem. geen dienst. Warmond Herv. J. M. Snyders 7 u. uit Hlllegom. Gem. 10 u, d6. ds. C. Boogaard Zwammerdam Herv. Gem. 10 u. ds. W van Been te Utrecht. 6.30 u. P. A. Lefeber te Alphen aan den Ryn, Geref Kerk 10 u. en 6.30 u. ds. J. M. van Minnen te Utrecht. Rem Geref. Gem geen dienst. Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 en 7 u ds. Reijenga (H.A.) Geref. Kerk 9.30 u. en 7 u. ds. P. Boes te Nieuw- Loosdrecht. Zoeterwoude Herv. Gem. 10 u. de heer E. Loerakker.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13