„KOMPLOT IN MEXICO joodsen leven un zenuwen Yeel slachtoffers door kolendampvergiftiging BORON JAMIN erwijten over en weer van regering en studenten Olympische vlam nu op Mexicaanse bodem (9ud §Se Driemaal ontploft >ph in het grote STOPLICHT SPEL 'ïSSSft VEERBERICHT 'Plaatselijk re^en Gezinnen NIXON LOOPT VERDER LIT N.S.R. vraagt terugtrekking uit Mexico Prinses Irene naar Mexico Clifford naar West-Berlijn eumo Q N.V.y.d. Velde CitrOën jericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 OKTOBER 1968 No. 32605 -EIDSCH DAGBLAD cteur: Ei A vsd Dlsboeck ;dredacteurDra J. R Soetenborst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 55 MEXICO STAD (ANP De Olympische vlam is op Mexicaanse MEXICO STAD (AP, AFP, DPA) De Mexicaanse rege ring, de oppositie en de studenten waren het gisteren over één ding eens: dat vreemde elementen verantwoordelijk zijn voor het bloedbad van woensdagavond, dat aan 35 personen het i bodem aangekomen. Beschermd door leven heeft gekost (volgens de studenten zelfs aan 150 studen- KnhouLnmheetthjernestotwteStvM ten en 40 soldaten). De regering en ook de oppositie beschuldi- zeventien zwemmers de toorts van gen anti-nationale elementen, met name communisten, terwijl j hot Mexicaanse oorlogsschip Guana- de studenten de geheime politie beschuldigen. De studenten- j ^'ekeval^Vera^z. oveïbrS raad heeft onder vier ogen toegegeven, dat leden van de raad naar het vasteland van Amerika. Met de toorts is dezelfde dag het Olympische vuur ontstoken in het stadion van Vera Cruz. Het brandt daar in een antiek vat voor de ver branding van copal. dat werd opge graven op het plein van de drie cul turen in Tlatalolco. -- RUIDEN (GPD) Vanochtend weer twee loodsen in IJmuiden jesteerd. Het totaal is daarmee jventien gekomen. Maar eigen- ierwachten alle loodsen in IJmui- die voor april 1966 al in dienst m (op een enkele uitzondering na) lij vandaag of morgen voor de ier van justitie in Haarlem zul- loeten verschijnen. Want zij allen In giften ontvangen. ..geen steek ingen", zoals wij uit hun midden jen beluisterd. En „giften" wor- overal ter wereld sinds mensen- fenls verstrekt aan loodsen. iongerustheid in het korps steeg ïe dagen geleden ten top en re- ferde in een telefonische mede- Ig aan de directeur van het der- jstiict van het loodswezen in Am- tem, kolonel J. H. Bolhuis, dat lychische toestand van de IJmui- L ADVERTENTIE ninnmr |0 29811 Bockei PlantagewegJ* Alblasserdam 12. ft VJIN 10'N PWJS1 ADVERTENTIE E B.A. - LEIDERDORP 'tl. <01710)-30797*/21561 [q "'WASTEN KANTOORMEUBELEN 6 Bilt verwacht van heden- tot pnavond toenemende bewolking Plaatselijk regen. Zwakke tot jtee in hoofdzaak zuidwestelijke d en ongeveer dezelfde tempera- 1° als vandaag of iets lagere. (opgemaakt om 11.40 uur) 8 OKTOBER Ion op: 6.53 uur; onder: 18.02 uur. N op: 18.25 uur; onder: 909 uur. st|oogwater te Katwijk te 4.07 en J3 uur, laagwater te 0.11 en 12.23 Dommer bestaat alt 20 pagina's dense loodsen zodanig was. dat dit gevaar voor de veiligheid van het scheepvaartverkeer zou kunnen ople veren. Over en weer zouden zeer har de woorden gevallen zijn. Een van de leiders van het Mexicaanse Studentenstaking s- comité, Lemus, ivordt uit zijn cel geleid om vragen van journalis ten te beantwoorden. Rechts een rechercheur en linksgeneraal Dominguez, hoofd van het Mili taire Rehabilitatiecentrum, luaar Lemus wordt vastgehouden. tijdens de bijeenkomst op het Plein van de drie culturen be wapend waren. De nationale stakingsraad heeft verklaard, dat hij geen massabijeenkomsten of demonstraties meer zal organi seren, maar een woordvoerder van de raad zei, dat de strijd zal worden voortgezet. Een van de leiders van de rebel- lerende Mexicaanse studenten, So crates Amado Campus Lemus, heeft gisteren de namen genoemd van drie bekende politieke figuren, die volgens hem betrokken zijn bij een samen zwering om de regering omver te werpen en een communistisch regi me in het land te vestigen. Het be treft hier de ex-voorzitter van de regeringspartij PRI, Madrazo; de voormalige particuliere secretaris van oud-president Lopez Mateos, Ro mero, en de oud-gouverneur van Ne- der-Californië, de extreem-linkse Maldonado. Zij zouden de studenten hebben gesteund om hen voor hun doeleinden te gebruiken. In de gezinnen van de loodsen heerst nu nog een zenuwachtige toe stand: men schrikt op als er een auto nadert en 's nachts ligt men uren lang wakker. De vereniging „De Ne derlandse Loods", waar 86 procent van alle ryksloodsen in Nederland lid van is, heeft onmiddellijk na de eerste arrestaties de raadsman van de vereniging ingeschakeld en con tact opgenomen met de directeur van het loodswezen. Vrijwel alle loodsen in IJmuiden bewonen een gehuurde flat of huur huis. Zij noemen zich de slechtst be taalde loodsen In Europa. Op de Schelde verdient de Belgische staats- loods 43 procent meer dan zijn Ne derlandse collega. Hoe groot was nu gemiddeld het extraatje waarmee een Nederlandse loods thuis kwam? Men gaf ons de verzekering dat dit tussen de 100 en 125 gulden lag. Inderdaad een wel kom bedrag, zeker voor de jongeren. Maar toch geen som waar men rijk van wordt. Dat liet een illegaal ex traatje was, daar zou geen van de betrokkenen ooit bij hebben stil ge staan. Heel de scheepvaartwereld heeft altijd geweten van geven en ontvan gen van giften. In IJmuiden zouden geen giften verstrekt zijn voor extra sleepboten, maar (tien gulden) voor elke sleep boot, die werd ingeschakeld. Al dit geld kwam in de fooienpot en werd maandelijks onder 60 tot 70 loodsen verdeeld. De betrokkenen vinden het een vreemd verschijnsel als het mi nisterie van Defensie nooit heeft ge weten, wat in de scheepvaartwereld algemeen bekend was Als het mini sterie het wel wist dan had op hem de morele plicht gerust de betrokke nen erop te wijzen, dat zij verkeerd deden, aldus de gevoelens onder de loodsen. Onbekendheid met een gewoonte, die al 70 jaar! bestaat, lijkt moeilijk! aanvaardbaar. Zijn de loodsen, toen twee en een half jaar geleden de zaak aan 't rol len kwam en de sleepbootrederijen hun giften stopten, die sleepbedrij ven gaan boycotten? Van de zijde der loodsen wordt dit ontkend. Het gebruik van minder sleepboten is niet alleen het gevolg van verbeterin gen van het vaarwater, dat verbreed en verdiept werd Ook de communi catie is verbeterd, waardoor de loods op de brug van het schip veel onaan gename verrassingen te worden be spaara. Hij wordt tegenwoordig veel beter ingelicht. NEW YORK (AP) Met nog vier weken voor dc dag van de Amerikaanse presidentsverkiezingen ligt Richard Nixon steeds meer voor op de andere kandidaten en kan hij rekenen op 34 van de 50 sta ten, aldus blijkt uit een opinieonder zoek van de New York Times. Het onderzoek toont aan dat Nixon leidt in een aantal staten die hem 380 stemmen in het kiescollege kun nen opleveren, 110 meer dan vereist. George Wallace leidt in staten die 66 stemmen in het college vertegen woordigen. De Democratische kandidaat Hu- bert Humphrey leidt slechts in vier staten en in het district Columbia en kan rekenen op 28 stemmen. Vijf sta ten met in totaal 64 stemmen in het kiescollege konden niet in de bere kening worden betrokken. Sinds de vorige poll van de New York Times heeft Nixon 34 stemmen gewonnen In de zaterdagavond-editie van het blad „Ncvedadas" schreef Jose Luis Mejias. dat de studenten dinsdag, dus een dag vóór het bloedige incident op het Plein van de drie culturen, bijgekomen waren en vijf brigades hadden gevormd, die bewapend moesten worden. Drie van deze bri gades bleven op het plein, de twee andere verspreidden zich over om liggende gebouwen. Wie het eerst ge schoten heeft zal wel nooit uitge maakt kunnen worden, maar nauwelijks was het eerste schot ge vallen of op het Plein vlogen de ko gels in het rond. Studentenleider Miguel Yoldi heeft verklaard, dat alle toekomstige de monstraties op de universiteitsterrei nen zullen worden gehouden „zodat we toekomstige moorden op ons volk kunnen voorkomen. We willen niet dat onze kameraden worden gedood, maar dat betekent niet dat we onze protestbeweging opgeven", zei hij. „Een andere factor is onze trots dat Mexico de plaats is van de Olympi sche Spelen. We wensen niets te ver storen. saboteren of de spelen anders zins schade te berokkenen". Naar aanleiding van de schietpar tijen tijdiens de betogingen verklaar de hij dat ook hier vele factoren een rol hadden gespeeld. Hij gaf toe dat véle studenten wapens dragen doch schoof verder enige schuld af op „agents provocateurs". De één kilogram wegende toorts, knutselwerk van twee Mexicaan se technici is, ondanks alle gerust stellende verzekeringen, verre van veilig gebleken. Hij ontplofte drie maal gedurende de reis van Barce lona naar Palos over het Spaanse hoogland. Sindsdien is de construc tie enigszins gewijzigd. Maar het ver trouwen is geschokt en wie kan het de lopers kwalijk nemen als hun handen beven bij het aanpak ken van de toorts. Deze wordt door estafette-lopers in j vijf dagen van Vera Cruz naar Teo- UTRECHT 'ANP) De Neder landse Studentenraad heeft zaterdag in Utrecht een motie aangenomen, waarin er bij het Olympisch Comité van Nederland, alle deelnemers en toeschouwers van de komende Spe- j tihuacan gebracht met als stopplaat' len in Mexico-City op wordt aange- sen Jalapa, Orizaba en Pueblo. Op drongen geen gebruik te maken van de door Mexico aangeboden „gast vrijheid". In de bestuursmotie wordt gezegd dal het op zinloos wrede en onmen selijke wijze onderdrukken van men selijke vrijheden door de Mexicaanse autoriteiten en het voorbereiden van een groot aantal politieke processen tegen studenten en arbeiders in strijd vrijdag 11 oktober, één dag voor de opening van de Spelen wordt het vuur ontstoken bovenop de pyrami- de van de maan, in het tempelcom- plex van Teotihuacan, dat duizend jaar geleden het religieuze centrum was van geheel Meso-Amerika. Een dag later arriveert de toorts tijdens de openingsplechtigheid in het Olympisch Stadion, waar het vuur is met de rechten en vrijheden van j tot aan de sluitingsplechtigheid van de mens- I de 27ste oktober zal branden. KL* LEIDEN Het aantal doden door kolendampvergiftiging stijgt onrustbarend. Zaterdag publiceerden wij reeds „Vijf do den door kolendamp" en in het afgelopen weekeinde kwamen vier personen om het leven. Dit aantal is nog gering vergeleken met België, waar tijdens het weekeinde meer dan twintig personen omkwamen door het inademen van koolmonoxyde. MADRID (AFP) Prinses Irene en haar echtgenoot zijn naar Mexico vertrokken, waar zij de Olympische Spelen zullen bijwonen. De Prinses was gisteren in Madrid teruggekeerd van een kort bezoek aan Italië, Duits land en Frankrijk, waar zij een cam pagne voor de kinderen van Biafra heeft gevoerd. President Diori Hamani van de Republiek Niger, die thans een bezoek brengt aan ons land, was vanochtend in Amsterdam. Na de havens te hebben bezichtigd, maakte hij een rondvaart door de hoofdstedelijke grachten. De president genoot er zichtbaar van. Mor gen wordt hij met zijn echtgenote door de Koningin in Soestdijk ontvangen. Tientallen personen zijn daar met ernstige vergiftigingsverschijnselen in ziekenhuizen opgenomen. De oorzaken zijn: vele schoorste nen waren nog niet geveegd; een plotselinge stijging van de tempera tuur waardoor men de kachelkleppen sloot: een laag hangend wolkendek met mist, dat van ongunstige invloed was op de trek in de kachels. ROTTERDAM De 80-jarige P. Dongelman is gisterochtend door zijn vrouw dood op bed gevonden in zijn huis in Rotterdam-Overschie. Kolen damp. veroorzaakt door een slecht trekkende schoorsteen, bleek de doodsoorzaak. CAPELLE De 75-jarige J. van Zweden is zaterdag door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Zijn vrouw is bewusteloos naar een ziekenhuis gebracht. STAVENISSE De 40-jarige uit Antwerpen afkomstige J. A. Lomans is zaterdagavond door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen in een campinghuisje in Stavenisse. Zijn vrouw was bewusteloos geraakt, maar kon na verlening van eerste hulp in een ziekenhuis worden opge nomen. Ze is buiten levensgevaar. OISTERWIJK Toen buren za terdagmiddag nog geen teken van le- ven hadden gezien van het vier weken WASHINGTON (AP, D, Amer,_ getrouwde echtpaar Van R.el-Hooge- kaan5e minist,r va„ De[ensle cli(ford Toen mevrouw Van der Zalm 's och tends om zeven uur beneden kwam, zakte ze in de keuken in elkaar en raakte bewusteloos. Na enige tijd kwam ze weer bij: ze had de tegen woordigheid van geest in een stoel bij het raam te gaan zitten. Toen een voorbijganger 'langs kwam. tikte ze tegen het raam. De voorbijgan ger trof de heer Van der Zalm (79) bewusteloos op bed aan. In ernstige toestand werd hij naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden gebracht waar hij 's middags bijkwam. Hij maakt het thans redelijk goed. Zijn vrouw liep, waarschijnlijk als gevolg van haar val, letsel aan een been op. Ze wordt thuis verpleegd. Een jong Rijnsburgs gezin, be staande uit man, vrouw en een baby van een half jaar, wonende in een noodwoning aan de Kloosterschuur, moest zaterdagochtend naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden vervoerd. Het gezin werd om acht uur gewekt door een bezoeker. De heer des huizes voelde zich niet doorn in Oisterwijk. besloten ze de deur van het huis te forceren. In de slaapkamer lag de 30-jarige mevrouw M. A. van Riel dood in bed; haar 24-jarige echtgenoot was bewus teloos. Hij is in zeer ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Het echtpaar was bedwelmd door kool monoxyde. Tijdig gered lekker en begaf zioh naar de dokter, waar hij in elkaar zakte. Het hele gezin werd toen naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht. De toe stand is thans goed. Bij het onder zoek bleek dat de kachel defect was. In Sassenheim is een bijna 60-jari- ge bewoonster van de A. van Leeu wenlaan het slachtoffer geworden van kolendampvergiftiging. Omdat de gordijnen bij de alleenwonende vrouw zaterdagochtend om elf uur nog waren gesloten, werd door on geruste buren de politie gebeld. De vrouw was bewusteloos. Ze is naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den gebracht. Gisteravond was ze nog niet tot bewustzijn giekomen. ADVERTENTIE morgen voordeel eng. snijcaramels ISO gram van 79 voor 69 niet duur wrel heerlijk In ons verspreidingsgebied kwa men drie gevallen van kolendamp vergiftiging voor: de slachtoffers konden allen tijdig worden gered. Het bejaarde echtpaar Van der Zalm, Molenstraat in Noordwijk ont- snapte gisteren ternauwernood aan i verstikkingsdood door kolendamp. is van plan deze week West-Berlijn te bezoeken waarmee hij de Sowjet- Unic er duidelijk aan zal herinneren, dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn om de Westelijke rechten van die stad te besehermen. Clifford zal in Bonn de vergadering op 10 en 11 oktober bijwonen van de NAVO-planninggroep. Zijn reis herinnert aan die van zijn voorganger. McNamara die bijna pre cies zes jaar geleden ook West-Berlijn bezocht. Toen vreesden de Ameri kaanse autoriteiten dat de Sowjet- Unie. onder Chroesjtsjow, van plan waren om het Berlijnse probleem op nieuw tot een climax te laten ko men. Uit het Leidsch Dagblad van 5 October 1868: Heden (3 Oct.) herdacht onze stad het ontzet van 1574. Reeds vroeg in den morgen kwam de Leidsche jeugd naar het Ruïne-plein aange stroomd om aan de feeste lijkheden deel te nemen, die echter te één uur pas een aanvang zouden nemen. De feestelijkheden werden door niets gestoord, dan alleen door een zachten regen, het ivelk echter niet belette, dat de volksspelen werden voort gezet. - ADVERTENTIE v.i'ZUYLEN v. NIJÈVELTSTR. 372. WASSENAAR. TEL. 3013 7.0ETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN - TELEFOON 211*6 Te Zutfen is een zeer bru- tale diefstal gepleegd. Zeke- I re H.. een wijnkoopersknecht I had van zijn overleden va- I der f 150 geërfd. Terwijl het I echtpaar rustig sliepdron- I geji d-e dieven via het dak de I kamer binnen, stalen het I geld en lieten een papier I achter ivaarop geschrevenI dat zij den man aanraadden r dienst te nemen en de vrouw I zich op moest hangen: dan I hadden zij geen verdriet I meer! 1

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1