drakentemmer Cor Groot sluit zijn carriere af Dure vergissing NOC Geen eenvoudige taak voor Roodenburg Nog één kans voor Balk KRANTENBEZORGER L.F.C. - Sparta Tilly van der Made evenaart Nederlands record 400 meter ie Draak U.V.S.-Papendrecht -^RDAG 5 OKTOBER 1968 Mij PAGINA 7 DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD jllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ fMEER (GPD) Cor z Aalsmeerder Draken- h,, zal in Mexico (lees: ovoor de laatste maal hhtoetertje horen. Na fn halve eeuw zeilen Olympische zeilwed- 1968 de kroon zijn op 0menkwaardige zeilcar- in de 59-jarige Groot. ,e (1960) en te Tokio "stond Groot langs de sloeg het Olympische takel gade, maar nu, enerverende strijd Xico-tegenhangers Jan marine-officier Aas iaat hij samen met Jan rechtenstudent Pieter rt onze driekleur ver en). ft voor Groot de zeilery op ers gemaakt. Alles wat was om in Mexico tot de te dringen heeft het trio )e draak „White Jewel" is racemachine geworden, pmplete set zeilen van Aca- Groot wil, vóór hij de ste- mm rustiger wateren wendt, ederlandse zeilhistorie zijn jj dragen. het zeilvak vergrijsde Cor !t elke prognose voor Mexi- I F htig af en zegt: „De ver- i de internationale top zijn het komt zelden voor dat </ee seizoenen heerst over de •eld. En dan, de gegevens r en wind in de Acapulco- zaag. Je moet er beslist ac- ve(sn. Dat zijn allemaal fac- de resultaten van zo'n eve- beïnvloeden. De meeste n ik wel. Alleen die Rus |Qn over kansen is weinig te ijker dan het praten over ■Epische kansen vindt Groot Jin spullen tot in de fines- .-.lie zijn. „Ik moet er niet dat er in een race een ïekt. Dat zou een blamage !',intnt met deze Mexico- en mijn bemanning en ik laden, Nederland als zeil- vertegenwoordigen. Dat scr mij de zeilerij een ander S>ven". r. Foeilelijk i eind van seizoen 1967 wa- eter nationale resultaten van niet denderend. Hoe kwam >t, af en toe een term ge- die bewijst dat hij veel op r zit: „We zijn vorig jaar into gegaan voor de wereld schappen en toen ging het harder dan wij. Vooral die en. En ik maar kijken hoe lijk was. Hun draken wa- J jf'"k afgewerkt. Daar zouden in durven varen. Maar q de vaan tot de kiel was :h uitgekiend. In Canada dat je in de zeilerij nooit tgestudeerd. Enfin, mijn gaatoen met een waslijst ver in naar een Deense boten- en daar hebben ze 55 Greeks 1928 vond een ie zeilvereniging dat er nationale vloot plaats was ;en voor seriebouw ge- en goedkope kielboot een zeiloppervlakte van m2. Het schip moest niet alleen voor wed- Jilen geschikt zijn, maar )R(n ermee te toeren. Met 'erlangens kwam men bij EN kende Noorse jachtont- Johan Anker aan. An- ■eëerde de Draken-klasse, de tekentafel waren de lijnen van het schip dui- te zien. In 1953 erkenden tainklyke Verbonden Ne- dse Watersport Vereni- de Draken-klasse. De af- van de elegante achten zijn: lengte 8,90 is-dfeedte 1,96 m, diepgang m. De zeilen: grootzeil 0p^i2. genua 10,70 m2 en de and^er 23>60 m2- r de gehele wereld zijn draken geregistreerd en ede is dit schip de groot- iemanskielboot die de in- tonale vloot kent. De heeft reeds vier Olym- Spelen achter de rug: ieei Londen)1952 {Helsinki) Melbourne)1960 (Rome) 14 (Tokio). elk overtrollig stukje van het schip gesloopt. Regelmatig, zo om de veertien dagen, ben ik overgewipt (1600 km) om te kijken hoe de vlag erbij stond. Rond maart kwam de „White Jewel" in top conditie uit het noorden. Dat was voor mij een hele geruststelling, een schip te hebben waar werkelijk niets overbodigs aan zit, dat geeft bijvoorbaat een zeker vertrouwen. En dan. de bemanning. Dat is een hoofdstuk apart. Pieter de Swart zat vorig jaar al bij mij aan boord. Dit seizoen is Jan Bol er- b'y gekomen. Met Bol heb ik vroeger al jaren samen gevaren. Dat geeft steun. En als je dit vertrouwen in spullen, boot en bemanning hebt, dan lukt veel". Dat heeft Groot c.s. bewezen in de Zuiderzeeregatta en in de Kieler Woche. Hij voelt zich met Bol, die dit jaar nota bene zijn eigen boot aan de wal liet liggen om bij zijn stadgenoot te bemannen, en Pie ter de Zwart thuis in zijn draak, de zevende en waarschijnlijk laatste in de rij. Beetje gek Met deze draken heeft Groot een flink deel van de wereld afgezwor ven en geschiedenis geschreven, die zich weerspiegelt in een fraaie prij- zenkast met tientallen trofeeën. In 1933 stapte de snijbloem-exporteur voor het eerst in een draak jacht. Sindsdien is de Aalsmeerder slechts één Jaar draakloos geweest. „Het was eigenlijk niet de bedoeling. Ik vroeg een overdreven hoge prijs voor dat schip. Tot mijn grote schrik betaal- die die knaap. Toen zat ik zonder draak. Dat was een verschrikkelijk jaar". En hij vervolgt, nippend aan een door zijn dochter geserveerd kopje thee: „Ach, je bent wild van zo'n boot. Dat zit in me, dat krijg je er niet meer uit. En dat is goed ook, want anders komt er van die wed- strijdzeilerij niets terecht. Natuurlijk moet je daarbij ook de zeilmystiek beheersen. Iedereen kan zeilen leren Wedstrijdzeilen is iets anders. Je hebt het in je vingers of niet". En waarom juist een draak? „Ik zou geen fraaier schip weten, slank en elegant. Het is een pracht-ont- werp. Ook 's winters, als het schip in de loods staat ga ik er vaak naar kijken en een paar uurtjes in de kruip rommelen. Mojn vrouw vraagt zich dan af wat ik aan die romp zie. Maar ik vind het heerlijk. En: zijn er veel buitenlandse evenementen, waardoor er interessante contacten ontstaan. Het geeft de drakenzeile- rij een prettige sfeer. Dat blijft trek ken. Soms denk ik weieens, man, waar maak je je zo druk over? Als je dat voor de zaak zou doen maar ADVERTENTIE gevraagd. Leeftijd boven 15 jaar. Aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD. Witte Singel 1, Leiden. voor het zeilenMaar ik geloof: alle zeilers zyn een beetje gek. Boot- gek". Naar Kiel Hèt grote knelpunt waardoor de buitenlandse bezoeken in het ge drang komen blijkt tijdnood te zijn, waarmee de eigenaren doorgaans zakenmensen van draken (prijs rond f29.000) 's zomers kam pen. Toch meent Groot dat in de toekomst de Nederlandse draken meer op buitenlandse wateren moe ten opereren, omdat daar de research wordt gepleegd. Voor 1972, Olympiscne zeilerij in Kiel, waar Groot kind aan huis is, geeft hij de nationale zeilerij de raad van het volgend jaar of iedere Kieler Woche bij te wonen. „De kennis van wind en water is ongelooflijk belangrijk. Als zeiler leer je altijd". Stuurman Groot zal dan na Aca- pulco de wedstrijdzeilerij vaarwel zeggen. De naam Groot zal echter niet uit de programma's verdwijnen, want het volgende geslacht. Dirk Groot, is ook in de ban van de draakzeiler ij. Op de vraag of Cor Groot zijn „White Jewel" na de Spe len van de hand zou doen, had de De White Jewel" in volle ac tie. Cor Groot aan helmhout, Pie ter de Swart aan stuurboord en Jan Bol in de kuip. sympathieke zeilveteraan nog geen antwoord. Het zeilen in een draak blijft boeien. ADVERTENTIE WOENSDAG 9 OKTOBER 8 uur n.m. (Ere-divisie) Terrein Boshuizerkade. Voetbalprognoses LEIDEN De competitiewedstrijden in de eerste klasse B bieden de Leidse clubs weinig perspectieven. Roodenburg moet de op eigen ter rein altijd bijzonder moeilijk te kloppen ploeg Gouda gaan bekam pen. Verleden week haalden de blauwzwarten de eerste punten bin nen, en misschien stimuleert hen dit zodanig dat zij de Goudse ploeg eronder kunnen houden. Een gelijk spel zou echter ook al een fraai re sultaat zijn. LFC staat de lastige uitwedstrijd tegen Overmaas te wachten. Kansloos zijn de geel zwarten geenszins, en vooral niet, wanneer zy zich voldoende van hun blessures hebben hersteld. Doch meer dan een gelijkspel lijkt geen haalbare kaart. Voor UVS lijken de vette jaren voorbij te zijn. Het te leurstellende voetbal van de blauw- witten tot nu toe biedt hen weinig uitzicht op een zege tegen Papen- drecht. Ook hier lijkt een gelijkspel het hoogst bereikbare resultaat. In de tweede klasse A doet Alphen 't zo slecht dat de thuiswedstrijd te gen het niet zo sterke DHL met grote zorg tegemoet moet worden gezien. Maar misschien zorgen de Alphenaren voor een aangename verrassing. Versterken In de derde klasse A kan Teijlingen zijn positie verder versterken ten koste van het zwakke Tediro. Spel. Lisse ESDO is een strijd tussen twee gelijkwaardige ploegen, waar- ADVERTENTIE) ZONDAG 2.30 UUR Hoe komt mijn club uit? UVS: Sloos, De Groot, Rol, Lardé, Plezier, Kantebeen, Koren, Teske, Holl, v. Weerlee, Logeman. ROODENBURG: Keereweer, De Jonge, Pennenburg, I. v. Weerlee, Ooyendtfk, Rijsbergen, Klinkhamer, De Klerk, Den Os, Van Kampen, Jansen. LFC v. Leeuwen, Blom, L. de Jong, De Wit, H. Sira, P. v. Laarho ven, v. d. Linden, C. Weerlee, Hey- mans, Dreef, Gubler. DOCOS Dubbeldeman, Korte- kaas, v. Zijp, Hoogenboom, Vriese- koop, v. Polanen, Krom, Kanbier, Montanus, Dubbeldeman, v. d. Meel. VTL Vavier, Sira, De Boer, Ver- brugge, Heshusius, Moen, Slinger land, v. Es, v. d. Zeeuw, v. Rijn, Veldhuizen. MEXICO STAD (ANP) Het Nederlands Olympisch Comité heeft met het terugtrekken van Tilly van der Made op de 400 meter een dure misrekening gemaakt. Tilly van der Made, die met de illusie naar Mexico was gekomen dat zij in het Olympisch Stadion zowel de 400 als 800 meter mocht lopen, kreeg vorige week te horen dat zij vanwege haar vijfde plaats in de drielandenwedstrijd Frankrijk—Nederland—Zweden, die begin september in Parijs werd gehouden, was teruggetrokken voor de vierhonderd meter. De Leimuidense heeft vrijdagmid dag op de trainingsbaan van het Olympisch stadion bewezen hoezeer de keuzeheren zich hebben ver gist. In een race zonder tegen stand de Deense Annelise Damm eindigde als tweede op twee seconden evenaarde Tilly met 53.2 seconden het nationale record. Was het wonder dat zij in woede uitbarstte. „Waarom mag ik nu toch geen vierhonderd lo pen? Ik heb het nu toch bewezen". De prestatie van Tilly van der Ma de was niet de enige reden tot grote vreugde Nauwelijks een half uur tevoren had het kwartet Wilma van der Berg, Mieke Sterk, Truus Hen- nipman en Corrie Bakker grote in druk gemaakt aoor de 2de serie van df- 4 x 100 meter te winnen in 43.7 se conden. Het kwartet verbeterde daar mee het nationale record, dat sedert 24 augustus op 44.5 seconden stond met liefst. 0.8 seconden. Ook dit keer waren de wissels weer niet helemaal gaaf. Vooral de tweede tussen Mie- Ke Sterk en Truus Hennigman kan aanmerkelijk scherper. Het is overigens wel duidelijk ge worden dat de Nederlandse 4 x 400 meter formatie de sterke Russinnen, die vorige week het wereldrecord evenaarden met 43.6 sec. en de Cu baanse dames, die dat vrijdagmiddag deden, in het geheel niet hoeven te vrezen. Wanneer de drie teams vrij dagmiddag in dezelfde serie waren ingedeeld, waren de verhoudingen nog duidelijker komen te liggen. In het eerste dames nummer van de wedstrijd, de 100 meter, hadden Truus Hennipman en Corrie Bak ker al getoond in een prachtige vorm te verkeren. Truus won haar serie in 11.6 seconden terwijl Corrie Bakker in een andere heat zegevierde met 11.7 sec. Wilma van den Berg, onge twijfeld de snelste van de Nederland se sprintsters, kwam niet uit op de individuele 100 m van wege lichte ingewandstoornissen. Het is overigens wel duidelijk ge worden dat de internationale atletiek in Mexico Stad vooral op de num mers van 100 tot 800 meter en de meeste technische onderdelen een volkomen nieuw gezicht zal krijgen. Eduard Gutschin opende bij het kogelstoten de reeks van voortreffe lijke prestaties, door als derde Euro peaan over de begeerde twintig me ter te komen. Re Rus, die de afgelo pen week in training al enkele ma len over de twin tig meter was gekomen, liet in een van zijn eerste pogingen 20,28 meter opmeten waarmee hy het Europese record van de Westduitse kolos Heinfried Birlenbach met tien centimeter ver beterde. Hoe sterk het peil op het ko gelstoten, dat per traditie een Ame rikaanse aangelegenheid is, het af gelopen jaar is gestegen, blijkt wel uit het feit dat de jonge Fransman Arnjolt Beer met 19,16 meter slechts zesde werd. Imponerend was de 800 meter van de Keniaan Wilson Kipri- gut. De Afrikaan, die in Tokio achter de Nieuwzeelander Peter Snell het zilver veroverde op de 800 meter, liep een grandioze solo. Na een eer ste vierhonderd meter in 51.8 secon den finishte Kiprigut met vele tien tallen meters voorsprong op zijn ge- deklasseerde tegenstanders dn 1 mi nuut en 45.9 seconden. Vera Nikolic, de Zuidslavische fa voriete op de 400 en 800 meter da mes, bezorgde haar trainer Petar Tilly van der Made is hier op weg naar een voortreffelijke tijd op de 400 meter. I etrovic een zware teleurstelling door in de eerste serie van de 400 meter, die in 53.5 sec. gewonnen werd door de Cubaanse Aur Ha Pen- ton, na tweehonderd meter uit de baan te stappen. bij de kansen van de thuisclub wat hoger moeten worden aangeslagen. Lugdunum is de laatste tijd goed op dreef en kan de uitwedstrijd te gen HMSH met vertrouwen tege moet zien. Het is echter wel zaak de tegenstanders niet te onder schatten, want HMSH behoort be paald niet tot de zwakke broeders. In de vierde klasse A kan VTL op ei gen terrein Rijpwetering bedwin gen, terwijl Docos al heel blij mag zyn als het bij SJZ een puntje weg sleept. In de vierde klasse B staat het topduel tussen Tonegido en ASC op het programma. Hoewel bij dergelijke wedstrijden een voor spelling niet gemakkelijk is, lijkt een gelijkspel het meest voor de hand liggend. Verdere prognoses vierdeklassers: WarmundaBMT 2; DOSRAl- phia 1; SJCNicolaas 2; Concor dia—VVSB 3; BCG Floreant— DONK 3; Moordrecht—Waddinx- veen 3; GroenewegESTO 1. MEXICO STAD (ANP) „Het moet nu maar eens uit zijn", zei Arie Zwartepoorte na een mis lukte poging van de achtervolgings- ploeg om op de snelle houten Olympische piste het officieuze re cord van de Westduitsers (zij re den deze week 4.23.9) omlaag te halen. Die opmerking gold Klaas Balk, de blonde Badhoevedorper, waardoor de eenheid in de ploeg op slag was verdwenen en de mogelij ke goede tijd tot een teleurstellen de. 4.30.0 uitliep. Jan Derksen, die het tijdrijden al zo lang mogelijk had uitgesteld om de jongens niet het zelfvertrouwen te ontnemen, spuwde vuur. „Die Balk lijkt wel een tourist. Als het nu zo was, dat hy eens één keertje slecht reed, dan ging het nog. Maar het is elke training raak. Op zo'n ma nier heeft hij straks geen kracht wanneer het er op aankomt, 's Avonds moet je hem horen, dan heeft Balk het hoogste woord". De ploeg, die een dergelijke uitbars ting van Derksen niet gewend i s, werd er stil van. Klaas Balk lag languit in het gras. Hij reageerde nauwelijks op de verwijten. Zijn „ik had geen lucht meer" werd door de leiding weggewuifd. „Jij moet een voorbeeld nemen aan Piet Hoekstra. Die re.ed ook niet goed, maar fietste alles uit zijn kast", zei Derksen. Het bewijs was dichtbij. Soigneur Henk de Haan was een meter verder bezig om de uitgeputte Fries, die in de voor laatste ronde had moeten lossen en na het afstappen machteloos op het gras was neergezonken, op te lappen. Inmiddels reed Joop Zoetemelk, wiens vorm met de dag groter wordt, langs. Wat hij naar Balk riep is niet voor herhaling vatbaar. Uit zijn woorden klonk echter een diepe minachting. Toen Zoetemelk even later van de fiets stapte scheelde het weinig of Balk vloog hem aan. Chef d'equipe Arie Zwartepoorte greep in. „In de eerste plaats is het afgelopen met het pretmaken. Jul lie en dat geldt dan voor de gehele ploeg, ook de wegrenners zijn in het vervolg 's avonds om half tien "op je kamer en dan gaat om tien uur het licht uit. Zo langzamerhand ko men de Spelen dichterbij en gaan we de zaken serieuzer aanpakken". Vervolgens werd Balk door Zwarte poorte terzijde genomen. De Bad hoevedorper kreeg te horen, dat zijn chef d'equipe hem nog één kans wil geven. „Dat wordt maandag of dinsdag en als je dan nog niet goed rijdt zet ik je uit de ploeg". Balk trok wit om de neus weg. Hy wil de nog wat tegenstribbelen maar vond geen gehoor meer. LFC tegen Sparta LEIDEN LFC speelt woensdag avond a.s. (8 uur) een oefenwed strijd tegen het (eerste) semiprof- elftal van Sparta. Tijdens deze ont moeting zullen de kanaries officieel afscheid nemen van Piet de Jong, die nog eenmaal de geelzwarte kleu ren zal dragen. NEDERLAAG NEDLLOYD AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse tafeltennisvereniging Ned Lloyd heeft vrijdagavond in Amster dam met 34 verloren van de hou der van de Europése beker voor landskampioenen, Slavia Praha. Wielrennen De Deen Ole Ritter heeft vrijdag op de Olympische wie lerbaan in Mexico Stad drie wereld records verbeterd. De Deen reed ach tereenvolgens de vyf kilometer in 5 min. 51,6 sec., de tien kilometer in 11 min 58,4 sec. en de twintig kilome ter in 24 min. 17,4 sec.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7