Albert Heijn heeft de lont neergelegd Bedrijf eist vijf miljoen van Olivetti Wantoestand op plantage juriname WF ;leuren-tv Rijkspostspaarbank altijd safe! De veilige manier van sparen Verticale prijsbinding op springen JONGE RNST MEGENS: „GEEN IENSELIJKE RECHTEN AMSTERDAM R UBBER „KWAADAARDIGE RODDEL99 JDAG 4 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAOINA I pr van het zojuist verschenen slide pamflet is de Amster- ir Ernst Megens. In oktober >t vorig jaar keerde de 33-ja- ïhef-administrateur van de unse cultuur maatschappij rasterdam met vrouw en twee ;n terug uit dit deel van het rijk. Twee jaar had hy ge in het bedrijf, waar zestien- d man hun werk vinden, f Nederlanders en vijf Suri i trekken er aan de touwtjes, ze touwtjes volgens Megens, „De menselijke rechten wor- ar niet toegepast". Krotten een citaat: „Het leefklimaat arbeiders, die met hun gezin- het ondernemingsterrein in Dngs" wonen, is nog geheel i het koloniale planterstyd- ,uizen, die men veelal beter als i kan betitelen, zijn voor het ieel overbevolkt, verstoken atervoorzieningen en toiletten, ater uit de kranen langs de volgens het Surinaams keu- stituut volkomen ongeschikt Dnsumptie. De bewoners moe- in behoeften doen op het erf een gat in de grond. Bij re- wordt het terrein wegens de afwateringstoestand één gro- van modder en uitwerpselen", ms conclusie liegt er niet om: maatschappij heeft geen en- aarde voor de Surinaamse eco- En ook: „De arbeiders van iburg zoals de plantage heet den door een sociaal wanbeleid j geremd in hun ontwikkeling waardige burgers". Ontslag waarnemend directie-secretaris nsterdam Rubber gaf als com- ar: „Een kwaadaardig ver- 1, dat nergens op slaat. De heer s had een contract met ons ADVERTENTIE Consolemodel van palissanderhout Heeft 63 cm beeldbuis, ruime klankkast èn deurtjes. Voorzien van geïntegreerde VHF/VHF kanalenkiezer en héél wat automatische functies. Kleurtoonregeling bijvoorbeeld. Aparte uitvoering voor Zuid-Nederland, v.a. f 2.979,— voor drie Jaar. Maar hij kon niet goed opschieten met andere leden van de staf. Na twee Jaar hebben we hem toen maar laten gaan. Ja, hij heeft zelf ontslag genomen. Op zijn werk hadden we overigens niets aan te merken. wy zijn geen koloniale uitzuigers. De huizen, waarover de heer Megers praat worden gesloopt. U moet niet vergeten, dat wij dat bedrijf pas vijf Jaar geleden hebben overgenomen van de Nederlandse Handel Maat schappij. Het was toen een beroerde onderneming". Gaat Amsterdam Rubber stappen ondernemen tegen Megens? De secretaris: „Megens zegt dingen, die hij niet mag zeggen. Hij klapt uit de school. En dat met leukens en halve waarheden. Maar we willen er geen „Ja-nee spelletje" van maken. Ik kan u op dit moment niet zeggen of de maatschappij er misschien nog werk van maakt". Ernst Megens, in zijn moderne flat, maakt een beheerste indruk. Hij ge bruikt weinig woorden. Beslist niet de „rebel" die men zou verwachten. De eerste vraag wacht hij niet af. Hij zegt: „Het is niet mijn bedoeling te gen de maatschappij aan te schop pen. De positie van de mensen, daér gaat het mij om. Ik was van plan er een boek over te schrijven, maar dat lukte niet erg. Bovendien heb ik het erg druk gehad. Ik moest mij hier met mijn gezin weer helemaal vesti gen. Toen hoorde ik van de rietsui keractie, die is gestart. Daat leek me de geschikte gelegenheid om dit in de publiciteit te brengen". De maatschappij zegt. dat u tegen hen nooit iets hebt gezegd Megens: „Dat is niet waar. Ik heb het constant naar voren gebracht. Ook tegen de directeur zelf. Het ant woord was dan „dat niet alles tege lijk kan. De arbeiders hebben het nog niet zo slecht, en, ze weten niet beter". Éénling Waarom bent u weggegaan? „Onder de druk van de omstandighe den. Ik kon van de overige stafleden niemand volledig meekrijgen. Er rees I weerstand om te blijven. Morele overwegingen zeiden me toen: „Ver dwijn". Zo gauw je niet meedoet in een stafgroep wordt je een éénling. Daarom ben ik weggegaan. Ik wil de niet medeplichtig zijn aan de toe stand, die twintig Nederlanders daar in stand houden, en die ik niet goed vindt". Met de arbeiders en hun gezinnen totaal zesduizend personen werd Megens in het bijzonder geconfron- fronteerd, toen hij een half jaar lang het hoofd van sociale zaken verving. „Iedere ochtend bezocht ik een uin de „kampong", waar de mensen woonden. Zij waren bang om op kan toor te komen, want daar werden ze immers toch maar afgeblaft. Ik heb geprobeerd dat te doorbreken. Het lukte aardig. Maar de reparatieop drachten die ik daarna doorgaf wer den toch niet uitgevoerd door de be drijfsleiding". „En wat die woningbouw betreft: toen ik wegging waren er dertig nieu we arbeidershuizen gebouwd. Als ze in dat tempo doorgaan, is het dorp over 150 jaar vernieuwd". Accepteren de arbeiders dat dan? Ernst Megens: „Ze zijn bang voor ontslag. Jarenlang hebben ze dn gees telijke onderdrukking geleefd. De mensen zijn zeer ontevreden. Er is kort voordat ik naar Nederland te rugkeerde een staking geweest. De zogenaamde onruststokers werden ROTTERDAM (GPD) „Albert Heijn heeft de lont neergelegd. Als De Gruyter of een ander groot win kelbedrijf hem aansteekt kan het over veertien dagen afgelopen zijn met de verticale prijsbinding". Dat Is de stellige overtuiging van drs. J. F. van Netten, president-directeur van CO-OP-Nederland, net als de di recties van alle grootwinkelbedrijven en fabrikanten van merkartikelen de ze week opgeschrikt door de ferme schop, die Albert Heijn in een adver tentie heeft uitgedeeld in de richting van de verticale prijsbinding. Dat dit systeem van prijsbeheer - sing (fabrikant bepaalt prijs voor grossier grossier bepaalt prijs voor detaillist) niet meer al te stevig in de schoenen staat, is de laatste maanden al te duidelijk gebleken. In de FIVA verenigde fabrikanten van merkartikelen hebben enkele malen ferm aan de noodrem getrokken door bedrijven, die onder de vastgestelde prijs zijn gedoken, van verdere leve ring van hun produkten uit te slui ten. Veel consequenties heeft dat nog niet gehad, het betrof enkele kleine spel brekers. die de FIVA slechts nood zaakten tot een principieel gebaar, zonder dat zij er in de omzetten al te zeer zouden worden aangetast. In hun ijver om vooral de markt zuiver te houden, hebben enkele fabrikan ten zich zelfs gehaast zelf de tegen lagere prijzen aangeboden voorraden op te kopen, om aldus de gevestigde orde te herstellen. Dat de leden van de FIVA nu al twee dagen in verga dering bijeen zijn komt op rekening van Albert Heijn, dat per advertentie een frontaanval heeft ingezet door de consument zeer nadrukkelijk het gro te verschil in prijs tussen merkarti kelen en de onder een eigen merk in de handel gebrachte levensmiddelen onder de neus te wrijven. FIVA en grootwinkelbedrijven zijn daar ietwat van geschrokken en ont stemd over geraakt. Drs. Van Net ten: „De stap van Albert Heijn is een nieuwe fase in een duidelijke ontwikkeling van het levensmiddelen- bedrijf. De supermarkt wint terrein, kan met lagere kosten werken, maar heeft daarvoor een agressieve prijs- I stelling nodig. Dat heeft al geleid tot vermenging van de winstmarge met goedkope merkartikelen. Wat Albert Heijn nu heeft gedaan is iets wat ik onbetamelijk zou willen noe men. Het probeert z'n omzet van ei gen artikelen te vergroten door zich af te zetten tegen de prijzen van merkartikelen. Hier is sprake van on eerlijke voorlichting. Wy hebben zo'n 2000 artikelen. Het is geen kunst om daar twintig uit te kiezen met een bijzonder laag prijsniveau. De beroering, die Albert Heijn heeft veroorzaakt, zou kunnen lei den tot de doodsteek voor de vertica le prijsbinding. In het voordeel van de consument? ,Jn het begin wel", meent de heer Van Netten, .Maar niet voor lang. Het gevolg is een grote chaos, een ongelimiteerde vrijheid. Nu meteen een grote streep onder de verticale prijsbinding zetten betekent een zwa re prijzenoorlog. Daar is de con sument op den duur niet mee ge baat. Zo moet je een stadium berei ken, waarin de kwaliteit in het ge ding gaatt komen". „De dupe", vindt drs. Van Netten, „worden ook de kleine winkeliers. De strijd zal zich vooral toespitsen tussen de grote bedrijven De kleine detail list is bij voorbaat al de verliezer. In 1958 waren er op de tienduizend inwoners nog 22 levensmiddelenzaken nu, in 1968, nog maar 16, terwijl de verticale prijsbinding er nog steeds is". Consequenties Maar mocht er aan de verticale prijsbinding binnenkort inderdaad een abrupt einde komen, dan heeft dat naar de mening van drs. Van Netten ook voor het grootwinkelbe drijf nadelige consequenties. „De merkartikelen zullen met hun prijs niveau niet veel meer boven die van de eigen merken komen te liggen. Het publiek zal dan toch voor het merk artikel gaan kiezen. Dat is er en dat blijft er. Het merkartikel heeft een geheel eigen taak in het distributie patroon". Wat kan de FIVA nog doen om de verticale prijsbinding overeind te houden? Drs. Van Netten: „Ik ver wacht niet anders dan dat vast zal worden gehouden aan uitsluiting van levering. Alleen, wat gebeurt er wanneer morgen een grootwinkelbe drijf zich niets meer van de vertica le prijsbinding aantrekt? Er is ook voor de FIVA een grens, vooral wan neer er in procenten van de omzet gaat lopen". Koningin Juliana ontvangt uit de handen van ds. F. H. Lands man, voorzitter van de Nationale Raad voor Maatschapplijk Wel zijn, het jubileumboek Uitzicht op morgen", uitgegeven ter ge legenheid van het 60-jarig be staan van de NRMW, dat gisteren werd gevierd in het Circustheater in Scneveningen. Naast de Ko ningin minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Ernst Megens, samen met Prins Claus en Prinses Beatrix op 5 juli 1966 tijdens het prinselijk bezoek aan de suikerplantage Ma- riënburg in Suriname. ontslagen. Dit jaar is eindelijk een vakvereniging opgericht. De voorzit ter is beslist een goeie. Maar in het bestuur zitten geen arbeiders". De Surinaamse regering is volgens Megens verkeerd ingelicht. In zijn pamflet zegt hy daarover: „Ambte naren van de veiligheidsinspectie worden voordat ze kunnen controle ren door de bedrijfsleiding van de fa briek aan de fabriekspoort opgevan gen en daarna meegenomen naar de sociëteit om onder het genot van een glas whisky de veiligheidscontrole op „prettige wijze" te regelen". Waarom hebt u de Surinaamse re gering zelf niet ingelicht? „Volgens contract mocht je je niet met de po litiek van dat land bezig houden". Als Megens de foto's ziet, die moeten aangeven, dat de situatie thans is verbeterd, zégt hij: ik beschik over. gegevens, dat tien procent van het zware werk (het laden van wagens) is gemechaniseerd. Negentig procent van dit werk draait nog om man kracht, en dat is veel goedkoper". Een woordvoerder van uw vroege re werkgever zegt dat u liegt en hal ve waarheden vertelt. Bent u niet bang voor een mogel-yk proces? Me gens, nu hoofdboekhouder by een groot Amsterdams uitgeversbedrijf: „Och nee, ik sta volledig achter het geen ik heb gesteld. Het is de waar heid. En ik kan het bewijzen". „Typerend Is in dit verband een uitspraak van myn dochter van elf jaar, toen we laatst voor de stallen in een manége stonden: „pappa, dat zyn precies de kamponghuizen". ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de'plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Schade door reken-telmachine ROTTERDAM (GPD) De Pa- pendrechtse, ie Rotterdam kantoor houdende, reeds vrijwel kaalhoofdige 34-jarige Frans Johannus Hogerheide eist van de Nederlandse vestiging van de Italiaanse kantoormachinefa briek Olivetti een schadeloosstelling van byna vijf miljoen gulden. Door een technisch mankement aan een volautomatische tel-rekenmachine, die van Olivetti was betrokken, zou het constructiebedrijf Tumeno, waar van de heer Hogerheide en Hendri- de Joode, eveneens uit Papendrecht, firmanten zyn voor miljoenen zijn benadeeld. De firmanten hebben hun eis by deurwaardersexploit bij de leveran cier van het tel-rekenapparaat inge diend. Is er donderdag geen schik king getroffen, dan zal er volgens de heer Hogerheide een kort geding tegen de kantoor machinefabriek worden aangespannen, dat zeer waarschijnlijk in Den Haag zal in dienen. Na aanvankelijk een ieder, die zich op de hoogte wilde stellen van de grillen van het apparaat te hebben geweerd, waren de firmanten gisteravond bereid voor ons een de monstratie te laten geven. Daarbij moest men inderdaad erkennen dat deze mechanische teller en rekenaar vreemde bokkensprongen maakt. Volgens de heer Hogerheide ia deze machine, die ruim 2000 gulden heeft gekost (het is in de verste ver te geen computer), er de oorzaak van dat bij inschrijvingen voor het bou wen van twee schepen voor Spaanse rekening zo'n twee miljoen te laag werd gecalculeerd, waardoor een grote verliespost zou zijn ontstaan. Overigens is er nog geen begin ge maakt met de bouw van deze sche pen, waarvoor hellingen zouden worden gehuurd. De rekenmachine wees aan dat voor een pijpleiding van Texaco in Gent, byna 30 miljoen kon worden gevraagd. Als het appa raat het allemaal correct had ge daan, was het 25.650.000 gulden ge weest. En het werk is voor ruim 3d miljoen aan een ander gegund. Het demonische werktuig heeft, zo heeft thans het onderzoek uitgewe zen, menigmaal te hoge lonen bere kend. „In juli hebben we het alle maal ontdekt", vertelde een dodelijk vermoeide firmant Hogerheide. .Natuurlijk zijn we door die ma chine in moeilijkheden geraakt. We hebben verliezen geleden. Maar neem nou van mij aan, dat we doordraaien. Hoewel het faillissement van Tume no is aangevraagd draaien we door. Mijn andere bedrijven springen bij. Er is een vordering van de metaal- bond die moet ook zo'n 20 mille van ons hebben. Die machine heeft mijn leven het laatste jaar vergald. Er klopte nergens iets. Ik wist toch ook niet dat het aan het apparaat lag. Ik heb m'n boekhouder wat uitge kafferd. De man is al twee maanden overspannen thuis. Mijn secretaresse is gillend weggelopen. Allemaal door die machine" De heer Hogerheide ontkent dat hij een koppelbaas is en zegt dat zijn bedryf staat ingeschre ven bij de K. v. K. in Dordrecht. Hij had al heel wat gedaan voor hy Tu meno op touw zette. Gevraagd naar de vestigingen van Tumeno in Papendrecht, Krimpen a/d Lek en Hardinxveld, zegt hij luchtigjes, dat er nog wel wat, maar niet veel is. „We zijn een bedryf voor buitenkarweien" voegt hij hieraan toe. ADVERTENTIE klare taal [P*AND FOCÜ»; GENEVER in de handige kneepftes f10,50 per liter ^22222133322212 ADVERTENTIE N HAAG (GPD) „De arbeiders zijn overgeleverd aan illekeur van de employees. Het komt herhaaldelijk voor, e minderwaardig worden behandeld, gediscrimineerd, uit- »ekt, en met de grootste willekeur ontslagen. De employees slaafse gehoorzaamheid, bijvoorbeeld: wie niet direct rea- op een schreeuw, krijgt een schep suiker in het gezicht". is geen passage uit een middeleeuwse geschiedschrijving, een citaat uit een zojuist verschenen pamflet over de ind, zoals die zou bestaan Op een rietsuikerplantage in lame. Deze plantage is een dochtermaatschappij van ,j\.m- am Rubber". 998-1

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9