Maastricht geschokt door arrestatie grafschender Negen loodsen n bekend hebbe> Drie jaar ontzetting uit beroep geeist PONTIAC Helpt Irene helpen giro 400 Jean Louzac besloot het modeseizoen 1 Vriendelijke en vrijgevige „Noonk Pierre" ,Als gebruikelijk beschouwd** Laat reumatische pijn geen kans krijgen „Loonaanpassing" voor ambtenaren Eigen politie voor grotere gemeenten Sinaï-bedoeïenen gaan infiltranten bestrijden Te hulpvaardige arts gaf opium en pleegde abortus RIJDAG 4 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) De aotie „Helpt Irene helpen", die op de noodkreet van Prinses Irene in het leven is geroepen door de Grote Provinciale Dag bladen (waarbij het Leidsch Dagblad is aangesloten) is thans gelegd in handen van het co mité „Vluchtelingenhulp Bia- fra-Conflict". De Prinses heeft het comité, dat onder voorzitter schap staat van oud-burge meester Van Walsum van Rot terdam, verzocht de actie voor de Biafraanse kinderen te coör dineren. Mr. Van Walsum heeft dit verzoek aanvaard. Inmiddels hebben velen reeds geld gestort op de door de GPD- bladen geopende rekening „Helpt Irene helpen" by de Amrobank in Amsterdam. De ontvangen gelden worden over gemaakt naar de speciale reke ning van Prinses Irene in Zwit serland. In de komende dagen zullen wy daarvan verantwoor ding afleggen. Allen die thans nog geld wil len geven (en er is heel veel geld nodig) wordt verzocht dit te storten op postrekening 400 van de Stichting Biafra-Con flict met vermelding „Helpt Irene helpen". Voor de actie van de GPD-bla- den, die thans dus is overgeno men door de Stichting Biafra- Conflict, hebben zich nu bijna honderd vrijwilligers gemeld. Met Caritas Internationales is overeengekomen, dat zij de uit zending van vrijwilligers zal verzorgen. Nieuwe gegadigden kunnen zich rechtstreeks wenden tot: Caritas Internationales, Piazzo San Calisto 16, Rome, Postbox 00153, telefoon 5890846. De namen en adressen van vrij willigers die zich bij Prinses Ire ne persoonlijk of bij de Bia fraanse Unie in Nederland heb ben aangemeld, zullen naar Ro me worden doorgezonden. Dagelijks sterven in Biaf ra tussen de acht- en de tiendui zend mensen. Het merendeel van hen wordt gevormd door onschuldige kinderen, die mis schien in leven kunnen blijven, wanneer geld genoeg naar de Biafra omringende landen stroomt, zodat zij daar kunnen worden opgevangen. De vliegtui gen die voedsel in Biafra lossen, vliegen meestal leeg terug. Zij zouden honderden stervende kinderen kunnen vervoeren naar veiliger streken, als daar geld voor verzorging aanwezig zou zijn. In de komende maanden zal Prinses Irene een bliksemtour- nee door een aantal Europese landen maken om aan haar op roep kracht bij te zetten. MAASTRICHT (GPD) Het nieuws van de arrestatie van de grafschender heeft Maastricht temeer geschokt bij het ver nemen van het feit, dat de man Maastrichtenaar is. Al eerder was het velen overigens opgevallen, dat deze on bekende leuzenschrijver blijkbaar een heilig ontzag had om in Maastricht zijn kladschilderingen en kerkhofvernielingen te plegen. De kaart met alle plaatsen waar hij ln ruim twee jaar zijn 240 schanddaden pleegde, toonde overigens aan, dat het kleine gebied in en rondom Maastricht een leemte vormde in zijn actieterrein. Nog meer geschokt blyken allen, die de identiteit van de tot nu toe onbekende vernamen. Ongeloof, zelfs verbijstering bleken uit hun reac ties, omdat byna iedereen in Maas tricht, die hem kende en dat zijn er zeer velen hem kent als een vriendelijke, gemoedelijk, doodeerlij ke, behulpzame en vooral intelligen te en gefortuneerde vrijgezel. Hij was steeds in gezelschap van jongens tussen 11 en 16 jaar, met wie hij vaak tot twee uur in de nacht in café's verbleef. De jongelui veraf goodden hem als de vrijgevige Mevrouw Janssen-Savelskouls ,Mijn huurder de gr af schen der? Ik. kan het haast niet gelo ven ha Af: ((TPD) nTPMWAAC (GPD) Dp 1p- die nu in voorarrest zitten, tonen DEN HAALr (LrFL» ue ie m onderzoek [en van de Tweede Kamer, de ieren H. J. L. Vonhoff en G. !oudijs (beiden VVD) hebben in de staatssecretaris ge- •aagd welke gevolgen de ar- istaties van loodsen zullen ;bben voor de uitvoering van looddiensten in het Noord- lekanaalgebied. Als door deze arrestaties de dien- in belangrijke mate zouden ien gehinderd, willen de kamer- ;n weten welke reperoussies dit !t voor de havens van Amster- i, Zaandam en IJmuiden. Indien ize gevolgen ernstig zijn, zouden kamerleden graag de maatrege- »n willen kennen, die de bewinds- zal nemen om deze moeilykhe- het hoofd te bieden. Vele jaren Van de nu elf gearresteerde lood- en hebben tot nu toe negen be- :end in functie steekpenningen te lebben geaccepteerd en als zodanig ich schuldig te hebben gemaakt lan een misdrijf. Uit het onderzoek zo deelde de )fficier van Justitie in Haarlem mr. (an der Valk Bouman mede is rel gebleken, dat deze gang van za len al heel wat jaren loopt. Een van je betrokkenen heeft zelfs het jaar- al 1950 genoemd. Of het werkelyk li zo lang aan de gang is, staat ech* ier nog niet vast. Wel staat vast, lat alles bijeen aanzienlijk meer dan ien miljoen gulden louter en alleen lan steekpenningen is uitgekeerd. Historisch De officier heeft dan ook de in- Jlruk dat de fraude „historisch is fegroeid en de een de ander in het ilop heeft gesleurd". De verdachten, mee te werken. „Het zijn" aldus mr. Bouman beslist geen crimi nelen en het is mijn bedoeling alles te doen om het voorarrest zoveel mogelijk te bekorten". Van de zijde van de directie van het loodswezen in Amsterdam is medegedeeld, dat de scheepvaart tot nu toe geen moelijkheden onder vindt „Wij kunnen de zaken intern nog heel goed regelen". Over het aantal loodsen, dat steek penningen heeft aangenomen kon mr Bouman geen cijfers geven. „Als blijkt, dat het er in de loop der ja ren tachtig zijn geweest, zal ik niet verbaasd zijn. Het is nu al duide lijk, dat het als een gebruikelijke gang van zaken werd beschouwd". Kerkelijk leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwkoop Ctoez.) D. Bouman te Garijp te Zoutelande H. P. Meyer te Maassluis te Makkum Otoez.) J. G. N. Cupédo te Pynacker te Hilversum B. M. Meijndert te Woudenberg. GEREF. KERKEN Beroepen te Ulrum H. Herder te Onstwedde te Oldehove W. Wy- benga, kand. te Assen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Rijnsburg J. M. Goed hart te Drachten. Aangenomen naar Orangeville (Ont.) (Canada) C. Oly te Bruchterveld. Bedankt voor Nage- le B. de Vos te Ten Boer voor Delfzijl G. Lievaart te Oosterwolde voor Gouda C. J. Smelik te Bun schoten-Spakenburg. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Em.meloord J. C. Weststrate te Meliskerke voor Leiden J. van Haaren te Amersfoort. „Noonk Pierre", die een onuitputte lijke voorraad dubbeltjes en kwartjes uit zijn zakken opdiepte om hun ju- ke-boxplaten te laten draaien of ein deloos aan het Flipper-trekbaantje te laten spelen. Geen kwaad woord Zijn hospita, de in heel haar om geving geachte en gewaardeerde me vrouw A. Janssen-Savelkouls (65), is door het onthutsende nieuws over haar keurige en accurate huurder zeer geschokt. Twee jaar lang heeft zij hem in huis gehad, op de bene denverdieping, waar hy de tot woon ruimte ingerichte vroegere win kel bewoonde en er een pracht van een bar in de kelder inrichtte, zy kan geen kwaad woord van hem zeg gen, er is niets byzonders aan deze man te merken geweest. Enkel dat hy zeer onregelmatig werkte voor zijn „aannemersfirma" in Antwerpen. Vaak moest hy daar ook 's nachts voor op pad, omdat hy als „bedrijfs leider" 280 personeelsleden moest controleren, zoals hy vertelde. De etage hield hy keuring in orde en een werkster, een ouder familie lid van een vriend, kwam geregeld om alles keurig op te poetsen. Me vrouw Janssen weet niet, wat ze er van denken moet. Er was immers niets, dat in huis opviel. Alleen die immens-grote spiegel, zo groot als een deur, was haar steeds opgeval len. Welke man heeft nu zoiets op zyn kamer? Platen draaien Neen, de man hield geen na-chte- lyke feestjes. Wel zat hy tot diep in de nacht platen te draaien, naar later bleek vaak ook voor caféhou ders, die hy gratis voorzag van de .gnooiste muziekbanden" voor htm café. Minstens duizend grammofoon platen en de duurste bandrecorders en pick-ups had hy. En hy was weg van „Heintje", van wie hy alle pla ten bezat en by wie hy beweerde kind aan huis te zyn. Na verifica tie bleek Heintje nooit van hem te hebben gehoord. Verder hield hy van klassiek en van de meest trieste smartlappen. „Of mevrouw Janssen ooit afwijkingen aan de man had geconstateerd?". Zy lacht fyntjes. „Daar laat ik me liever niet over uit", zegt ze, maar het is duideiyk dat zy dat hoogstens van horen zeg gen kan hebben, want zy onder streept weer, dat zy nooits iets vreemds aan hem heeft bespeurd. „Todat ik woensdagavond thuis kwam en de recherche van half tien tot 's nachts hailf drie heel het huls ondersteboven haaidie. De heren wa ren al binnen en alles lag opge stapeld in de gang. Ik kon het niet geloven, dat er met die man iets niet in de haak was. Toen de heren weg gingen, wist ik nog niet waarover het eigenlyk ging. Pas gisterochtend, toen het nieuws over de radio kwam, heb ik het beseft. Ik ben volkomen De "beruchte grafschender slaat de hand voor de ogen als hij wordt overgebracht naar de cel van de gevangenis in Hasselt. De bijzondere opsporingsbrigade van de Belgische Rijkswaaht arres teerde de 47-jarige Maastrichte naar woensdagavond in Hasselt. Een intensieve speurtocht van veertien dagen was eraan vooraf overstuur. Hy was zo'n Ideale huur der". Waarschynlyk is een vyf tien jarige Maastrichtse muziekstudent de eni ge geweest, by wie reeds in juni het vermoeden rees, dat de nu gearres- de de beruchte grafschenner was. De Jongeman kwam geregeld by zyn oudere vriend over de vloer. Toen enkele maanden geleden Hans van Ham als de vermoedeiyke graf schenner werd aangehouden, had de man zich laten ontvallen: „Hy is het niet. Ik weet wie het wel is". En toen de jongeman later een kist met vilt stiften by zyn vriend vond, kwamen in samenhang met diens nachtelyke zwerftochten de vermoedens boven. Na een ruzie stapte de student „uit wraak" naar de politie in Maastricht met de mededeling, dat zyn ex-vriend wel eens de gezochte zou kunnen zyn. Hy overhandigde de recherche een geschreven kaart. Het handschrift leek op dat van de grafschenner. Ook de vader van de student, die fel ge kant was tegen de omgang van zyn zoon met de veel oudere man, had de politie al tweemaal op de „vreemde vogel" geattendeerd vanwege de ver halen over alles, wat zich daar in de woning by donker afspeelde. De poli tie wilde zich over de waarde van de ze aangif ten nu niet uitlaten. gegaan. Dit keer is het de ware", werd gisteren nadrukkelijk mee gedeeld. Dit met het oog op een arrestatie van enkele maanden geleden, toen men de arrestant weer moest vrijlaten. Hij was on schuldig. De Maastrichtenaar heeft in middels bekend. Maar liefst 240 graf- en kerkschendingen. Meer dan bekend was. Bij een tachtig tal inbraken in België maakte hij zo'n f35.000 buit. Hij was ge zien de tas met instrumenten, die hij bij zich had kennelijk op weg naar een nieuwe inbraak, toen hij werd aangehouden. De man had geen enkel ver voermiddel. Hij maakte steeds ge bruik van openbaar vervoer. Maar hij had een abonnement op het lijnennet van de busonderneming „De Heidebloem" in Lanaken. Het werd hem noodlottig. Toen Satan is onze God" als visitekaartje werd achtergelaten bij een van de talloze inbraken in Belgische rijksscholen, begreep de politie, dut de dader van beide mysterieuze reeksen dezelfde was. Bij een latere inbraak moest hij door een vroegtijdig alarm zijn tas met gereedschappen achter laten. Daarin werd ook een lijst van vertrekuren van bussen en treinen gevonden. En een boekje met duivelsteksten en plaatsen, ivaar de grafschender was ge weest. Na intensief speuren kwam men via het abonnement van „De Heidebloem" op de Maas trichtenaar. Woensdagavond zat hij weer in de bus. Met een tas. Hij werd her kend en aangehouden. Gewillig maakte hij de tas open. Even la ter zaten de boeien om zijn pol- ADVERTENTIE versterkte werking.. Dat kan eindeloos pijn doen inbotten en spieren, die reumatische pijn. U kunt die pijn bestrijden. Zet een fla con Togal bij uw bord. Neem bij iedere maaltijd twee tabletten. Hier mee bestrijdt u reumatische pijn. De Togal-fabriek bracht een combi natie van belangrijke bestanddelen in één tablet bijeen. Deze middelen versterken eikaars werking. Van daar dat Togal snel en langdurig werkt Dielangdurigewerkingisspe ciaal belangrijk. Togal helpt ook bij verkoudheid, griep, migraine hoofdpijn. TOGAL 1.00-2.50-8 DEN HAAG (GPD) Het mode seizoen is ten einde. De Voorburgse ontwerper Jean Louzac zorgde voor een charmant slot met een show van zyn nieuwe najaars- en wintercollec tie in restaurant Royal. De show was de 96ste in een reeks van modepre sentaties die sinds begin juli in Ro me, Parijs en Nederland werden ge houden. Met mevrouw Luns en lady Garran, de echtgenote van de Britse ambassadeur in ons land, werd het een typisch Haagse happening. Kunt u na afloop van een show in Rome een glas campari drinken met een modeminnende prinses, krygen zelfs schoothondjes champagne geserveerd na een show in Parys, op een show in Den Haag drinkt men thee.en werkt men in een recordtyd een ma ximaal aantal cakes, taartjes en bonbons naar binnen. De komst naar de sfeervolle salons van restaurant Royal was echter de moeite waard. Jean Louzac liet er een reeks door Diekman geconfectio neerde jersey namiddagjurkjes, die by de betere kledingsmagazynen sa men met pakjes en ensembles voor zo'n twee- tot driehonderd gulden te koop zullen zyn. Wat de exclusieve couture model dellen betreft, gaf Jean Louzao naar DEN HAAG (GPD) De ambte naren krygen over dit jaar nog 0,88% loonsverhoging als aanpassing aan de gemiddelde loonstyging in het be drijfsleven. Eerder dit jaar waren er loonstygingen van 2% en 1,5%, zo dat de totale styging van de ambte narensalarissen over dit jaar op 4,3% komt. De nacalculatie is voor het over heidspersoneel nogal laag uitgeval len, waarby echter rekening moet worden gehouden met de omstandig heid, dat de „vloer" in de vakantie toelage is verhoogd van f.540.— tot f. 600.— per jaar. De styging van 0.88 zal in het komende jaar een doorwer- sen. Een uur later had hij bekend, king hebben van 1.19%. ADVERTENTIE im SWISS MADE het meest verkochte merkhorloge in nederland Twee sjieke herenhorloges in duurzaam double 1 carré" cambré model met datumeen pracht Ponhac f 125 2 een licht gebogen gekleed" model, iiiiHiii voorbeeld van Parys de voorkeur aan tweed tuniekpakjes in fraaie herfstkleuren en felrode namiddag ensembles. De avondjurken van de Voorburgse ontwerper waren tra ditiegetrouw rykelyk met kraaltjes en poillefctjes beborduurd en dat alles voor de vrouw, die er deze winter letterlyk en figuuriyk schitterend uit wil zien. JOS HAGERS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Gemeen ten die uitgroeien tot plaatsen met meer dan 25.000 Inwoners, zal waar schynlyk het recht op een eigen poli- tekorps niet worden ontzegd. De Tweede Kamer verklaarde zich na melijk in meerderheid tegen het voorstel van de ministers Polak (Jus titie) en Beernink (Binnenl. Zaken) om dit recht, dat in de politiewet is vastgelegd, voor de komende 5 jaar op te schorten. De kans lykt groot dat het voor stel dinsdag, wanneer het in stemming toomt, wordt verworpen. De Kamer keurde wel een wyziging van die politiewet goed, waarby de mogeiykhedd wordt geschapen om de gemeentepolitie zo nodig in onder linge samenwerking te belasten met verkeerstaken op de grote autowe gen, ook al lopen die wegen buiten de bebouwde kom. De algemene ver keersdienst van de Rykspolitie, die in Driebergen is gevestigd, wordt be last met de algehele surveillance op de autosnelwegen, de gemeentelijke politie zal op treden by verkeersop stoppingen, ongelukken, end. Daar door worden betere controle en rege ling van het verkeer op de autosnel wegen mogeiyk. TEL Avrv (AFP) De bedoeïenen sjeiks in het noorden van de Sinaï en de Negeb hebben generaal Mosje Da- jan, de Israëlische minister van De fensie, toegezegd de „terroristen en geïnfiltreerde saboteurs te bestryden en de gebieden waarin z>y leven te zuiveren". By een ontmoeting had Dajan gezegd dat het Israëlische le ger de controle van de Sinaï en de Negeb zou moeten verzekeren en dat de bedoeïenen-stammen zouden wor den geëvacueerd als de sabotage-da- den voortduurden. DEN HAAG (GPD) „Een arts, die zo weinig wilskracht heeft, dat hij alles doet en geeft waarom de mensen vragen, is blijkbaar niet geschikt voor zijn beroep", zei officier van justitie mr. dr. H. van 't Veer gisteren ter zitting van de Haagse rechtbank. Voor het hekje stond een 60-ja- rige Haagse huisarts om zich te ver antwoorden terzake van het plegen van abortus en voor overtreding van de opiumwet. Hij had zich door twee voor hem, wildvreemde patiënten moeder en zoon laten overhalen tot het voorschrijven van grote hoe veelheden van een verdovend mid del. De recepten, zes in getal, schree! hij desgevraagd uit op een gefin geerde naam. Later bleek, dat zowel moeder als zoon morfinisten waren. Voor de rechtbank verklaarde de arts dat de zoon aan ondragelyke hartpyn had geleden. Waarop de president hem voorhield, dat hij het eerste recept aan de moeder haa meegegeven, zonder dat hy de zoon zelfs maar ooit gezien had. En op alle recepten stond een gefingeerde naam. Waarom? Omdat zy bang was dat zy het middel anders niet zou krygen van de apotheek", erkende de arts. „Juist", wist de president, „omdat zy beiden bekend suonden als mor finisten. En daarvoor is de opium wet: om te voorkomen dat verslaaf den zulke middelen in handen kun nen krygen". Duizenden Rechtbank-president mr. Van Ol- denborgh wees er op, dat een onder zoek door de inspectie van de ge neeskundige dienst heeft aangetoond dat de arts gedurende de afgelopen vijf jaar duizenden ampullen en ta bletten aan verdovende middelen in omloop heeft gebracht. Het onder havige geval is er maar één uit een groot aanbal gevallen waarin twy - fel heerst omtrent de bestemming van de door deze arts voorgeschre ven verdovende middelen, aldus de president, die de verdachte „een los se hand met het uitdelen van deze middelen" toeschreef. Inzake de abortus verklaarde d e arts, dat het betreffende meisje ge dreigd had zelfmoord te zullen ple gen, Indien hy haai" zwangerschap niet zou verstoren. Eerst had de arts geweigerd, daarna schreef hy haar een min of meer onschuldig middel voor (moederkoren) en tenslotte, toen dit niet hielp en het meisje aanhield, gaf hy haar een injectie, die de abortus tot gevolg had. De arts had honderd gulden honora rium aangenomen. „Niet uit winstbejag", verklaarde hy nadrukkelyk. „Elke vorm van betaling heet of ficiéél winstbejag", zei de president „maar ik begryp dat by het bereke nen van dit bedrag de winst geen rol hoeft te hebben gespeeld. Eenzaam Ter zitting bleek, dat de verwek ker van de zwangerschap zyn meisje aan het adres van de arts had ge holpen. Deze jongeman, die later zelf ook zou terechtstaan (eis twee maanden voorwaardelijk en f500.— boete), had het adres weer verno men van een ander meisje, dat zion onder soortgeiyke omstandigheden tot deze arts had gewend. Hetgeen de president van de rechtbank aan leiding gaf te veronderstellen, dat verdachte zich gedurende zyn 30-ja- rige praktyk wel vaker aan het ple gen van abortus heeft schuldig ge maakt. De arts erkende, dat dit één keer eerder was gebeurd. In het psychiatrische rapport wordt de huisarts, die zeer weinig contact heeft met collega's, beschre ven als „een eenzame figuur in de medische wereld". De psychiater sig naleert zelfs een zekere mate van levensvreemdhéid. De arts zou onder psychische span ningen hebben gehandeld, waardoor hy voor de gepleegde feiten als enigszins verminderd toerekenings vatbaar moet worden beschouwd. De psychiater beveelde psychiatrische behandeling aan. En de reclasse ring meent dat een voorwaardelyke straf de arts in de toekomst zal weerhouden nog meer strafbare fei ten te plegen. Straffer De officier van justitie eiste straf fere maatregelen. Iedere arts weet dat hy voorzichtig moet zyn by het voorschryven van verdovende mid delen. Maar het normbesef van deze arts is in dit opzicht blykbaar zo afgesleten dat hy niet meer weet waar de grens ligt. Want uit het onderzoek is gebleken dat hy op grote schaal verdovende middelen in omloop heeft gebracht". De officier van justitie noemde voorts abortus provocatus een ern stig misdrijf, des te ernstiger wan neer een arts zioh er aan bezondigt „Blykbaar is deze arts niet geschikt om zy beroep naar behoren uit te oefenen", besloot mr. dr. Van 't Veer. Zyn eis tegen de arts luidde: 3 maanden voorwaardelyke gevange nisstraf, met 3 jaar proeftyd, een boete van duizend gulden, subsidiair 50 dagen hechtenis en ontzegging uit het beroep van geneeskundige voor de tyd van drie jaar. „Ontzetting uit het beroep, dat zou voor hem een maatsohappelyke doodstraf betekenen", zei verdediger mr. A. Mout. „Dit is een zeer hulp vaardig man. En zyn bijzondere zwak is dat hy de sterke uitgespro ken wil van een ander niet kan weerstaan. Dat blykt ook uit de opiumzaak", zei pleiter, die er by de rechtbank met <ciem op aandrong de arts niet uit zyn beroep te ont zetten, ook al omdat het gebeurde een les voor hem geweest is die hy nimmer meer zal vergeten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7