zer<> óckryven 1 Raadslid promoveert dt. y.d. Kwaak ridder in >rde van Ned. Leeuw geschenk van V. en D. Godsdienstles vaak actualiteitenrubriek Boeienkoning was in Lisse bang PIERROT Buslijn 13 en 14 Is de kermis eeht veranderd „Verlate reactie" Nog geen dialoog Mammoet - karwei op 3 oktobermarkt )KT( )AG 4 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ""tn 5IDEN/DEN HAAG De heer D. van der Kwaak, die aantff jaar wethouder van Financiën in Leiden was en woens- ais gedeputeerde van Zuid-Holland nam, is door de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van de Ne- andse Leeuw. en 9 Commissaris van de Koningin \iid-Holland. mr. J. Klaasesz, i de heer Va nder Kwaak per- J°nIjk tijdens een diner met gede- .jjgrjTden van deze hoge Koninklijke m 9"eoheiding op de hoogite en reik- uur.» daarbij behorende versierse- chtM. ijs flens een woensdagmiddag in gehouden geaini- 3e en bijzonder druk bezochte et (tie hebben velen afscheid geno- lond V£W1 gedeputeerde Van der lik, die deze functie tien jaar Jaartkte en hem gelukgewenst met iond>enoemmg tot ridder in de Orde de Nederlandse Leeuw. Onder li loos velen waren om. de Com- van de Koningin, leden van E ADVERTENTIE -.J1 EBLOVIWCSBmeEW m. JUWELIER HORLOGER aarsmansteeg 21 leiden tel. 20778 her College van Gedeputeerde Staten en van Provinciale Staten, tal van burgemeesters, directeuren van ge meente-bedrijven. hoofdambtenaren van de Griffie en van vele gemeenten oud-leden van het College van G.S., wethouders van diverse gemeenten, oud-sbatenleden en vele vrienden en kennissen van de heer en mevrouw Van der Kwaaik. Als opvolger van de heer Van der Kwaak zal in de zitting van 10 okto ber door de C.'H.-statenfractie ir. N. Buijsert, ditecteur van Gemeentebe drijven in Alphen a.d. Rijn, worden voorgedragen. In dezelfde zitting zal de opvolger van de heer Van der Kwaak als Sta tenlid, de heer M. van der Voet wet houder van Oegstgeest. worden be ëdigd. De commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz rechtsneemt afscheid van de heer Van der Kwaak. (Foto LD/Hol.vast) Het ingezonden stuk van een ..ge j dupeerde reiziger" is mij als bewo ner van de Burgemeesterswijk en zoals ik ook van velen uit deze om- j geving vernam, wel uit het hart ge- grepen. De zeer logische ringlijn, die zovele jaren heeft gezorgd voor een j prachtige verbinding met alle buiten I de singels gedegen stadswijken, is nu. vooral voor de bewoners van Hoge Ründijk. Burgemeesters-alsmede I gedeeltelijk Professorenwijk. uitge schakeld. Wij maakten zelf meer dere malen per week gebruik van de lijn 13 14 voor het bereiken van o.a. Zuid-West. Dit is nu onmogelijk. Het argument van een „overstapje" i zad wel worden aangevoerd, maar men gaat niet eerst met een bus I naar station Lammenschans, wacht i dan meestal ..een dik kwartiertje" op een andere bus om vervolgens I voor een ritje van 5 minuten naar J Zuid^West te gaan; het is dan logi- I soher en ook voordeliger, maar te gaan lopen. Men kan inderdaaa I nooit iedereen tevreden stellen, maar als deze zaak beter was doordacht. had men lijn 15 via de Hooigrachl j laten rijden. Voor het bereiken van de Haarlemmerstraat waren dan ge baat de bewoners van de Mors en de Kooi. Zuid-West heeft reeds een I verbinding met het centrum «duo ook de Haarlemmerstraat) door lijn 41. Nu hebben de bewoners van Hoge Rijndijk. Burgemeesters- en Profes sorenwijk wel verbinding met het centrum door de lijnen 40 en 42 maar de verbinding met de andere, buiten de singels gelegen, wijken ontbreekt. In plaats van het creëren van een nieuwe lijn, zal het gegoochel met de diverse buslijnen echter nog wel enige jaren duren. Men gaat er ken nelijk bij de NZH van uit, dat het publiek er is voor de bus en niet omgekeerd. z EEN EVENEENS GEDUPEERDE BUSREIZIGER. Druk op Engeland Miljoenen lopen in Biafra gevaar j om uitgeroeid te worden. Wat kun- I nen wij hieraan doen? Helaas maar j heel weinig. De beste mogelijkheid is om de Nederlandse regering te bewegen druk op Engeland uit te j oefenen, de wapenleveranties aan Nigeria stop te zetten. Laat iedereen die iets wil doen een brief aan minister Luns en aan een vertegenwoordiger van zijn po litieke partij schrijven om stappen j in deze richting te ondernemen. Verder zoudt u nog kunnen over- I wegen voorlopig geen Engelse pro- dukten meer aan te schaffen, tot dat de wapenleveranties ophouden. S. O. WARNAAR. Leiden. Gevangenen vrijgelaten Het Griekse regime heeft meegedeeld dat nog 42 politieke gevangenen vrij gelaten zijn van de eilanden Leros en Jiaros. die daar gevangen waren gehouden sinds het leger 17 maan den geleden de macht in handen nam. In een communiqué wordt ge zegd dat een groep communistische gedeporteerden, onder wie bejaarde en zieke personen zijn vrijgelaten nadat zij een belofte van „wettig gedrag" hadden ondertekend. MOSKOU (DPADe bekende Russische kinderarts G. Speranski. die lid is van de SowjetruSsische academie voor de medische weten schap, heeft in „Literatoernaja Ga- zeta" de pauselijke encycliek „Hu- manae Vitae" een „verlate reactie" van de Paus genoemd op de veran deringen die zich in de wereld vol trekken. Als de R.-K. Kerk consequent- is. moet zook het recht van de mens erkennen de overdracht van het le ven te controleren, aldus Speranski. die van mening is dat de R.-K. Kerk zich met hopeloos verouderde voor schriften mengt in het privé-leven van de gehuwden. i LEIDEN Het Leidse raads lid van de prot.chr.fractie, drs. P. Provó Kluit, is woensdagmiddag aan de Leidse Universiteit gepro moveerd tot doctor in de iviskun- de en de natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld ..Ki- netiek en mechanisme van enige aminolysereacties in acetonitril" Promotor ivas prof. dr. E. Havin- ga. Voor deze promotie bestond bijzonder veel belangstelling, met name ook uit de kring van de Leidse raad. Zoals bekend zal dr. Provó Kluit, die een functie bij de AKU in Emmen heeft aan vaard. na behandeling van de Leidse gemeentebegroting be danken als raadslid. De heer B. de Kier. die reeds eerder zitting had in de Leidse raad, zal hem opvolgen. Op de foto wensen fv.l. n.rmevr. mr. I. Geelkerken Brusse, de heer J. C. Elsgeest. wethouder P. S. Harmsen en de heer J. G. Lamers dr. Provó Kluit geluk met zijn promotie. (Foto LD/Holvast) UTRECHT (GPD) „Het is jammer, dat op heel veel scho len de godsdienstles een actualiteitenrubriek is geworden. De leerkrachten denken hier te pragmatisch". Tot deze conclusie kwam dr. E. de Vries, gereformeerd predikant in Schevemngen. in zijn voordracht „De godsdienstige en maatschappe lijke vorming van onze leerlingen." Hij sprak op de algemene vergade- JiJLEIDEN Vanmorgen om twaalf uur heeft de directie van V. en 9 Leiden het gemeente bestuur van Leiden in de kamer van B. en W. 13 het Stadhuis een geschenk aangeboden ter gelegenheid van de }\cente ingebruikneming van de uitbreiding van dit bedrijf. 14Het geschenk hierbij afgebeeld bestaat uit een gebrand- thilderd glasruitje van 29 X 21.5 cm. voorstellende de kruisdraging JJpi Christus. Het dateert uit de jaren 1540-1550 en is vermoedelijk jpaardigd naar een ontwerp van Aertgen van Leyden (1498-1564), lipids schilder en tékenaar. sHet ruitje zal een passende plaats krijgen in het stedelijk museum )e Lakenhal". ROME (DPA) Kardinaal König, aartsbisscho pvan Wenen en leider van het Vaticaanse secretariaat voor de niet-gelovigen, heeft donder dag voor zijn vertrek uit Rome ver klaard. dat de dialoog tussen gelo vigen en atheïsten in de communis tische landen nog steeds niet moge lijk is. De kardinaal, die nader commen taar gaf op het jongste Vaticaanse document over de dialoog met de niet-gelovigen, zei dat zijn secreta riaat tot dusver uit de landen van Oost-Europa geen enkele positieve reactie heeft ontvangen. Volgens hem ontbreken in de communis tische landen nog steeds de voor waarden, die voor een echte dia loog noodzakelijk zijn. LEIDEN - Aan de Techn. Hoge school in Delft zijn geslaagd voor het prop. ex. elektrotechnisch ingenieur de heren L. G. Bordewijk en J. G. W. Stikkelman in Leiden. LEIDEN Wie vannacht om één uur het terrein waarop de 3 oktober markt was gehouden overzag ontdek te daar een complete chaos. Kramen, tenten, papier, dozen en wat al niet voor rommel stonden of lagen ver spreid over de gehele marktplaats. En dat- alles moest door de ge meentelijke Reinigingsdienst en per soneel van Markt- en Havenwezen zijn opgeruimd nog voordat vanmor gen om zes uur de wekelijkse Leidse markt begon. De directeur van de dienst, de heer Weima, die overigens niet voor een kleintje vervaard is, zag er op een gegeven moment haast geen gat meer in. In de nachtelijke uren heb ben zijn mannen echter als paarden gewerkt en. dank zij ook de gewaar deerde medewerking van de politie, werd het mammoet-karwei geklaard. Vanmorgen om zes uur konden de eerste bezoekers van de veemarkt hun beesten onderbrengen op 'n vol ledig schoon terrein. Hulde voor de werkers van dit vroege uur! ring van de bond van christelijke mavo-scholen in Utrecht. Dr. De Vries toonde zich een gro te voorstander van een gecombi neerd vak op de scholen over gods dienst en maatschappij, waar de leerlingen normen, motiveringen en verantwoordelijkheidsgevoel wordt bijgebracht. Vooral het verantwoor delijkheidsgevoel en -besef is be langrijk en dient dan ook bij de leer lingen te worden aangewakkerd, al dus dr. De Vries, die meent dat ze hierdoor ook meer stabiliteit, zelf discipline en vindingrijkheid krygen. „Een godsdienstles is tegenwoordig ook veelal programmeren," zo meent de predikant. Hij vindt, dat de mens van deze tijd met beide benen op de grond moet staan en reëel moet zijn in denken en praten. Advertenties als „door een noodlottig ongeval nam God onze geliefde vader tot zich" zijn volgens hem uit den boze en passen niet meer in deze tijd. Sprekende over de opvoeding door ouders, merkte hij op, dat de leer krachten vaak dat deel van de op voeding van hun lerelingen moeten opknappen waar de ouders tekort schieten. „Onze school is geen kerk. We zijn slechts dienaren, die hun leerlingen materiaal geven waarvan ze later profüt zullen kunnen trek ken," aldus dr. De Vries. Het dwangbuis wordt i gemaakt; Roberto op 15 meter hoogte LEIDEN Weinig gebeur tenissen nemen zo'n centrale plaats in ons geheugen in als de avonturen die we in onze jeugd op de kermis meemaakten. Het merkwaardige van deze herin neringen is dat zij uniek zijn, onvervangbaar. Op een bepaald moment komt een leeftijd dat ons herinneringsvermogen wat kermissen betreft verzadigd is. Dat is dan het moment dat we gaan zeggen dat het dit jaar „niet meer zo was als vroeger". Drie oktober is weer voorbij en velen zullen dit maal weer deze verzuchting hebben ge slaakt. Al of niet terecht, dat is niet belangrijk. Kermis heeft te maken met persoonlijke betrok kenheid; deze betrokkenheid is erbij hen dit jaar dan niet aanwezig geweest. Maar weinig kermis-exploi- tanten zullen volmondig beamen dat de kermis werkelijk veran derd is. Voor hen heeft dit ver- maakinstituut dat eenmaal per jaar in onze stad zijn tenten opslaat teveel te maken met za kendoen. Zij leven aan de an dere kant van het spektakel en zien er door heen. Af en toe treft men echter ook onder hen die zeldzame vogels die niet al leen van de kermis leven maar er hun hele hart aan gegeven hebben. Zo eentje is Montague (artiestennaam i eigenaar van Studio 7, jongleur, goochelaar: artiest. Alles wat hij zegt is één trieste aanklacht tegen de ge mechaniseerde kermis van deze tijd: „Het bedrijf iB een rotzooi. De mensen worden besodemieterd en dat weten ze, daarom blij ven ze steeds meer weg. De kermismensen van tegenwoordig laten het publiek alleen maar in en uit. Het zijn kaartjesver- kopers, geen kunstenaars. Als d« mensen voor een voorstelling be talen moeten ze ook wat zien. Neem nou dat zogenaamde va riété. Die lui komen in een plaats aan dan gaan ze naar een naai-atelier of naar een chocolade-fabriek huren daar een stelletje aardige meisjes die dan voor de tijd dat de kermis duurt in pikante pakjes met blo te benen staan te zwaaien. Dat noemen ze dan variété. Het pu bliek voelt dat dat niet echt is en blijft weg". Montague zelf wil van deze gemaikkelijk manier van zaken- de bevrijding begint doen niets weten. In zijn thea tertje driehonderd zitplaatsen) waar hij met zijn Engelse vrouw en marionettenman Eddy Ed- wards voor het „gewone werk" vorgt. heeft hij altijd één bijzondere attractie. Tot voor kort was dat een Duitse fakir, die met vleeshaken in zijn borstkas emmers water optilde. Nu is het Jodin Roberto een boeienkoning: een 24-jarige En gelsman met zelfs voor een Brit ontzagwekkend flegma. In moeilijk verstaanbaar cockney- Engels vertelt hij hoe hij tot d'e boeien kwam: hij zag het en probeerde het in de kelder thuis uit. Met zo veel succes dat Roberto op zijn vijftiende voor de commerciële tv mocht optre den. Sinds die tijd is hij boeien koning. Roberto is pas veertien dagen in Nederland. De Neder landse premiere van zijn nummer vond plaats in Lisse. Daar was het ook dat hij voor de eerste maal in zijn leven werkelijk bang was. Een Lisse- naar boeide hem zo stevig dat hij slechts na tweeëntwintig mi nuten in staat was zich te be vrijden Wonden op zijn polsen tonen duidelijk hoeveel moeite hem dat gekost moet hebben. na 25 seconden; Centraal in Roberto's num mer staat een wonderbaarlijke ontsnapping uit een tank die langzaam vol loopt met water. Spectaculairder vindt hij zelf de bevrijding uit een dwangbuis hangend aan een kraan onge veer vijftien meter boven de grond. LD-fotograaf Holvast legde deze pi*estatie van Roberto (die in deze vorm niet voor komt in het programma van Studio 7) vast terwijl zich bij de hijskraan waarmee Roberto de hoogte in ging tientallen kermismensen verzamelden, die even hun werk te midden van de moddermassa's van het Schuttersveld in de steek lieten. Hun aandacht bewees dat (afgezien van de vraag of de kermis nu wel of niet veranderd is), wat boeienkoning Roberto brengt ook een verwend publiek in staat is te boeien. na 31 secojiden: vrij.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3