F.C. Nürnberg ontluisterd Mansveld uit het veld gezonden Excuses voor politie van „in-veld-loper" Max Merkel: „Ik kan het Nederlands voetbal feliciteren met een elftal als Ajax Droom voorbij Duits tv-commentaar in mineurstemming Tweede ronde Bij ADO geen vreugde over 2-0 zege op Grazer AK Incident in stadion The Bona Stars tegen Suvriki Wabra voorlopig uitgeschakeld SCOREVERLOOP Nederlands elftal wèl naar Bulgarije VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 PAGINA 31 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD heb ik nooit zo'n ploeg meegemaakt. De uitslag was echter te groot. Na die 20 achterstand konden wij niets meer wagen met een jongen als Cruijff." Met hem kun Je geen risico nemen. Je moet hem constant in de gaten houden." Op de vraag of hij Neurenberg nu zou verlaten, reageerde hij met: .„Natuurlijk blijf ik. In ieder geval kom ik niet naar Nederland". Grandioos Merkel was niet de enige trainer die onder de indruk was van het spel van Cruijff. Georg Kessler: „Grandioos". Zoals Cruijff vanavond speelde, is hij van wereldklasse". En Hertha BSC oefenmeester Krons- heim: „Vanavond is een voetballer van wereldklasse opgestaan. Die Cruijff ist wunderbar". Arbiter John Adair, een 48-jarige inwoner van Belfast was vol bewon dering voor Ajax. „Een uits.tekend elftal. De eerste 20 minuten waren AMSTERDAM „De oorlog Is ten einde", zei woensdag- vond FC Nürnberg-trainer Max Merkel met een moeilijke {limlach. „Ik kan het Nederlands voetbal feliciteren met zo'n jlftal Lovende woorden van de „beul" voor Ajax, dat in het tweede jeffen de FC Nürnberg zijn ware kracht in Europa Cup-voet- ial liet zien. De Westduitse kampioen werd na de rust ont- uisterd en moest met een blamerende 40 nederlaag te terug eis naar Neurenberg aanvaarden. Ook van Duitse verszijde was r veel lof voor Ajax. Het ,,Nürn- erger Sportmagazin" schreef isteren: „FC Niimbergs droom an roem en veel geld is voorbij". Wer de uitslag: „Die had zelfs og hoger kunnen uitvallen, als \ynio en Wenauer niet in zo'n oede vorm zouden zijn geweest. Heen zij hielden het hoofd koel, oen het Neurenberger schip red eloos ten onder dreigde te gaan". De grootste avondkrant van Vest-Duitsland, het „Hamburger bendblatt", haalt een uitspraak an van Max Merkel, dat ,,Ajax iet ver zal komen" en schrijft an: „de neutrale toeschouwers ebben echter een goed sluitend Iftal gezien met de uitstekende anvalsspits Johan Cruijff en de .ndere „spitsen" Keizer en Swart. lamen vormen zij een aanval die \og veel van zich zal doen spre ien. Ajax was in het uitverkochte Hympisch Stadion gewoon een iasse sterker dan de FC Nürn- 1erg". Tevredenheid Toch was er op deze woensdag- vond die met de 3 oktober-viering al reer zo ver achter ons lijkt te lig- en Ajax is met zijn gedachten al olop by de volgende tegenstander "enerbahce na afloop geen uit baten vreugde in de kleedkamer an de roodwitten. Wel intense tevre- Bnheid. Jen rustige Rinus Michels verklaar - le eerlyk, dat toy voor de hardheid an PC Nürnberg beducht was ge feest. „Gelukkig greep de scheids- echter direct in toen Popp het pro- eerde. En het noteren van zyn laam was voor de anderen een rem. Toch vond ik ondanks die grote uit lag FC Nürnberg niet slecht. Vooral iet opkomen door het midden bleef lit keer niet zo vaak uit". Natuur - ijk had ook trainer Max Merkel zyn nening klaar. De veel geplaagde We- ïer begon, ondanks het voor hem zo )ynlyke resultaat, met een (gemaakt) Tolyk „hallo Hollanders, mijn prog- iose was juist hè. Ik wist dat die i1 in Neurenberg te weinig was. Ijax speelde geweldig, wy misten nensen als Keizer en vooral Cruyff. Ajax", herhaalde hij, „is geweldig rterk. In mijn Nederlandse periode twee weken geleden kregen de gevonden. We kunnen zonder GENEVE (ANP) De lo ting voor de tweede ronde van de Europese bekertoernooien, gisteren in Genève verricht, had het volgende resultaat: Landskampioenen AEK Athene (Griek.)Akade- misk BK Kopenhagen (Den.). Ajax Amsterdam (Ned.)— Fenerbahce Istanbul (Turk)- Real Madrid (Sp.)—Rapid We nen (Oost.), Spartak Trnava (Tsj. SI.)Reipas Lahti (Finl.), Manchester United (Eng.)Sc. Anderlecht (Belg.), Celtic Glas gow (Schotl.)Rode Ster Bel grado (Zd.-Sl.), AC Milan (It.) en Benfica Lissabon (Port.) ko men zonder te spelen in de kwartfinales. Bekerwinnaars ADO Den Haag (Ned.)—FC Köln (W. Did.), Dunfermline Athletic (Schotl.)Olympiakos Piraeus (Griek.), Randers Freja (Den.) Sliema Wanderers (Malta), Ski Og Lyn Oslo (Noorw.) J. F. Norrkoping (Zwe.), FC Porto (Port.)Slo- van Bratislava (Ts. SI.) Dyna mo Boekarest (Roem.)West Brom wie h Albion (Eng.), Ac Torino (It.) en FC Barcelo na (Sp.) bereiken zonder te spe len de kwartfinales. De wed- stryden voor beide toernooien moeten op 13 en 27 november worden gespeeld. AMSTERDAM (ANP) „Ik heb mij hoofdzakelijk vry willig tot de po litie gewend omdat ik niet wil da* er onjuistheden over de politie worden verteld". Dit heeft de jon geman, die woensdagavond het in cident veroorzaakte by de wed strijd AjaxFC Nürnberg in het Olympisch .Stadion, gistermiddag in een op het Amsterdamse hoofd bureau van politie afgelegde ver klaring gezegd. De buiten de hoofdstad wonende jongeman, wiens identiteit op zyn verzoek niet is vry gegeven, heeft de politie zyn excuses aangeboden Hy betreurt het dat zyn optreden aanleiding is geweest tot het inci dent. Van meet af aan was hy van plan na afloop van de wed- stryd het veld op te gaan.' Hy was daartoe van zijn plaats op de staantribune af naar beneden ge gaan en kwam tenslotte achter het FC Nürnberg-doel terecht. Na het derde doelpunt ging hy het veld op om Groot „op de schou ders te tikken" en hij raakte, toen de agent met zijn hond op hem afkwam, in paniek. Bij thuiskomst in zijn woonplaats hoorde de jongeman dat de in druk by de toeschouwers was ge wekt dat de politieagenten, die hem bij de erotribune tenslotte opvingen, hem hadden mishandeld. „Dit is niet waar", zo zegt hy in zijn verklaring, die hy heeft af gelegd tegenover de hoofdinspec teur K. Heyink. De hoofdinspecteur deelde als woord voerder der politie gisteravond verder nog mee, dat de agenten in het stadion de stringente in structie hadden, te voorkomen dat toeschouwers tijdens de wedstrijo het veld op zouden komen. Als dit gebeurt kan het een afsluitende wedstrijd door de scheidsrechter tot gevolg hebben. Dat is iets, dat onder geen beding mag gebeuren in een stadion met zo'n emotioneel geladen publiek, zei de hoofdin specteur. Het optreden van de agent met de hond was juist; hy voerde zyn orders uit. Daarentegen is de wyze, waarop de agenten de jongeman tenslote voor de eretribune vastpakte, te geëmo tioneerd en te individualistisch geweest en dit heeft tot een chao tische situatie geleid. Een dergelyk iets mag zich niet meer herhalen, aldus hoofdinspecteur Heijink. Het CPN-raadslid J. W. Walraven heeft over het incident vragen aan B. en W. van Amsterdam gesteld. overigens wel pittig. Ik heb het toen kort gehouden. Ja Popp heb Ik opge schreven en dat geef ik door aan de „FIFA". Overigens dreigde er in de kleed kamer van de scheidsrechter een rel te ontstaan. Op een vraag van een der verslaggevers of het toeken nen van de penalty juist was. rea geerde de door Ajax als begeleider aan de scheidsrechter toegevoegde Leo Hom by zonder fel en onredelyk: „Over beslissingen moet hem niets worden gevraagd." En toen hem ver teld werd of hy daarover niets te zeggen had, sprong hy woest op en kreet: „Ik maak uit wat er geant woord wordt". FC Nürnberg-voorzitter Luther kon na afloop slechts opmerken: „Wat is die Cruyff een voetballer, en met die woorden had hy eigenlyk al meer ge zegd dan de spelers van zyn club. FC Nürnberg was te neergeslagen. Ce- binac: „We wisten dat het moeilyk zou worden maar dat Ajax dit kon heeft ons verhaasd. Toch hebben we wel kansen gehad, maar het geluk ontbrak. De zege is overigens wel verdiend". En ook hy kwam tot de conclusie: „Cruyff was ongeloofiyk goed". Wenauer en Leupold die steeds in de buurt van Cruyff verbleven knikten instemmend. Ajax zonder Cruyff hadden we misschien kunnen verslaan. Nu waren we echter kans loos". Lekker Sjaak Swart was die mening niet toegedaan. „We hebben vandaag ge woon meer aanvallend gespeeld. Het ging lekker ja, jammer dat ik by dat tweede doelpunt geblesseerd raakte. Sjaak Swart kwam by het inglyden van het tweede doelpunt in onzachte aanraking met de paal, waardoor hy zyn been blesseerde: „Het was vrij pijnlijk en het hinderde me daarna met hardlopen. Omdat het toch al 20 was, ging ik er maar uit. Je mag voor je team in zo'n wedstryd toch geen risico's nemen, al was ik er liever by gebleven. Ben Muller was erg bang geweest, „De eerste wedstryd had ik die 11 voorspeld maar nu was ik met 00 al tevreden geweest. Maar je ziet het hè. Als die aanval van ons wat mannetjes weet te binden dan gaat het draaien. Toch hebben we onze handen met FC Nürnberg vol gehad. Vooral in het begin waren ze steeds met vier man in het centrum en switchten veel". Uitblinker Johan Cruyff zat heel rustig alle bedryvigheid in de cabine aan te kyken. Steels pakte hy een si garet die hy na enkele overwegingen weer liet liggen. FC Nürnberg was hem erg mee gevallen. Wat kwamen die mannen een snelheid te kort. Tevreden vooral was Cruyff over de samenwerking met Piet Keizer, die goed vlotte. Keizer, blij met de zege, maar niet met het spel. „Ik heb soms ballen gekregen terwijl er in een omtrek van 20 meter geen mens te bekennen viel." Aanvoerder Bals tenslotte merkte op: „Het was voor my zeker niet ge- makkeiyker dan in Duitsland. Zy hebben wel enkele kansen gehad, maar gezien het weds trydver loop maakte dat niet zoveel uit." Prins Bernhard kwam na af loop van de wedstrijd AjaxFC Nürnberg de spelers van de Am sterdamse kampioensclub compli menteren. Op de foto is de prins in gesprek met Johan Cruijff. LEIDEN Het Leidse basketbal team The Bona Stars, dat met twee overwinningen goed gestart is, staat morgenavond (20.15 uur) in de Vyf- Meihal aan de Boshuizerlaan vooi de niet al te zware opgave de zege reeks voort te zetten tegen Suvriki Deze ploeg is tot op heden nog puntloos. Opstelling: C. Pley, A. en P. de Jong, P. Ruysenaars, P. van Tuyl van Serooskerke, fi. Stol, H. van Mameren, C. den Hollander. Programma: vrijdag: Jumpers- Dames 2; zaterdag: 16.00: TBS 2— Blitz; 18.45: Dames 1OW: Dames 2Dames 4; 20.15 uur: TBSSuvri- kri; 21.30 uur: Voclo 2Dames 3. Atletiek De Franse midden- afstandloper Michel Jazy heeft be sloten zich terug te trekken als ac tief atleet. Jazy. die tijdens zyn Luge carrière negen wereldrecords verbeterde, kwam al geruime tyd niet meer uit op internationale wed strijden. Duitse tv-kykers woensdag avond geen directe beeldrepor tage van de wedstryd Ajax— FC Nürnberg. Tot na het mid- dernachteiyk uur werd weder om een op ampex opgenomen filmverslag uitgezonden. Oscar Walk, die de beelden van direct commentaar voorzag, kon niet veel opwekkende geluiden in de Duitse huiskamers laten door klinken. Zyn dikwyis sombere indrukken verrieden een duide- ïyke mineurstemming. Er viel volgens hem weinig te genieten, althans voor Duits georiënteer de kijkers die onder meer de volgende uitspraken opvingen: U bent zeker niet boos als ik vaststel dat we geen grootse ploegen aan het werk zien. Het is geen hoogstaand Europa-cup voetbal dat hier in Amsterdam geboden wordt. Daarvoor ont breekt het tempo, de goede combinaties en wordt er te veel vertraagd. Wat is die Johan Cruyff ge- iraariyk zoals hy zich met fabu leuze dribbels probeert vry te spelen. Daarin schuilt groot ge vaar voor de Nümbergers. Dat is de weg versperren zonder bal. Keizer neemt de vrije trap zelf. Het teken dat het hem geen pyn heeft ge daan. Weer een goede scorings kans voor Swart, die voor zyn twee doelpunten stellig een aan- zienlyke premie mag incasse ren. Misschien interesseert het u te weten dat Ajax in de Hol landse eredivisie de derde plaats bezet met één punt ach terstand op de leiders. Waar ..Der Klub" staat weet u na- tuurlyk precies. Zo rustig als het op het veld toegaat, zo levendig roert zich het Amsterdamse publiek. Het schieten hebben de Hollanders ook bepaald niet uit- chauvinisme zeggen dat Ajax door een normaal spelende Duitse kampioen duidelyk ver slagen zou zyn. Het spel heeft nauwelifks bundesligaklasse. Zelfs de re- gional-liga doet men met dit spelpeil geen recht. Er ls veel te veel op toeval opgebouwd. Ik geloof niet dat het lot de volgende keer weer zo'n tamme tegenstander voor Ajax gereed heeft, de Hollanders vin den ongetwyfeld hun meester nog wpI in de volgende ronde. Misschien is het goed dat ..Der Klub" nu al wordt uitge schakeld. De Nümbergers heb ben nog veel te doen in de b"n- desliga en wellicht is het beter als zil daar direct aan kunnen beginnen. Ook het tiidrekken droagt er niet toe by dat het spel for maat krijgt. Niissing heeft nog geen kopduel kunnen winnen. Rigotti komt snelheid te kort. maar wat kan men ver langen van iemand die maan denlang genauzeerd heeft. Dat is een vrolijke scène. De Hollandse oolitie wil een jongeman arresteren. Die kna-n dribbelt beter d«n To^n Cruyff. Oordeelt u zelf bij deze beelden. Wil zyn gast in Hol land en willen dat gasrne blU- ven. Ik vind het leuk dat de Hollandse televisie u met deze taferelen bezighoudt, want er ls verder niet veel te beleven. Hoe is het mogelijk. Daar heeft Cruijff het toch nog ge presteerd zijn doelpunt te ma ken. Een zeer teleurstellende uitslag, een blamerende neder laag. Wy zyn er echter van overtuigd dat „Der Klub" te rug komt als ze eenmaal tot rust gekomen ls. NEURENBERG (ANP) Roland Wabra, de doelman van FC Nürn berg, die al in de vierde minuut van de wedstryd tegen Ajax door een bot sing met Johan Cruyff een blessure opliep, is voorlopig uitgeschakeld. By onderzoek in een ziekenhuis in Neu renberg bleek donderdag dat Wabra niet alleen een spierblessure in zyn rechterbeen heeft, maar ook dat zijn kniebanden beschadigd zyn. Sjaak Swart 10 (21), rust, Sjaak Swart 20 (49), Henk Groot uit strafschop 30 (85) Johan Cruyff 4—0 (89). DEN HAAG (GPD) Het bestuur van de KNVB heeft besloten, het Nederlands elftal op 27 oktober ai. wèl in Sofia tegen het Bulgaarse elf tal te laten spelen. De FIFA blykt niet te zyn inge gaan op de suggestie, om wat de UEFA wel heeft gedaan Europa in twee delen te splitsen. „De wereld voetbalbond zou, door in dit geval als scheidsrechter op te treden, belang- ryker zyn dan de Verenigde Naties", zo wordt gesteld. Uit die overweging, heeft het bonds bestuur besloten, töch in Sofia te spelen, mits „de veilig heid van de spelers en delegatie niet in gevaar is". Er zal per chartervlieg tuig worden gereisd. IJNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM GRAZ (GPD) Een onverkwiklijk incident ontsierde de gave les tactiek die ADO gisteravond de Grazer AK las. Geen vreug de dan ook over de 02 zege, wel driftige discussies rond het uit het veld zenden van Aad Mansveld. ADO's prominente „ausputzer" kon zich vijf minuten voor het einde niet beheersen. Een ordinaire vechtpartij hield voor Mansveld in, dat hij straks in het Zuiderpark tegen F.C. Köln, de volgende tegenstander van de Hagenaars, niet van de partij zal zijn. Felle emoties aan het einde van een wedstrijd, die ADO, ondanks alle wedei*zydse grofheden, zo eenvoudig beheerste, dat de Grazer AK tot een lastige kleuter werd gedegradeerd. GAK ging, zoals verwacht, driftig van start, maar uit de Oostenrijkse offensieve daden sprak vanaf de eerste minuut geen overmaat aan vertrouwen. Daarvoor ontbeerde de Grazer AK de moed met veel meer dan drie man naar voren te snellen. On de rechterflank was dat Kolez- nik. die zyn goede bedoelingen zag gesmoord door het duo Harry Vos- Jan van den Oever. Happel daarover: „Koleznik i6 veruit de beste aanvaller van GAK. Bovendien wilde ik, dat Harry Vos als dat kon. naar voren ging. Van den Oever moest dan overnemen. Hij heeft dat uitstekend gedaan". In het centrum opereerden Krois of Hohenwarter zeer moeizaam, ook al omdat Kees Weimar met opval lende rust hun acties wist te ontrege len. De Zuidslaaf Slovic kon alleen Imponeren als hy alle tyd kreeg en omdat Theo van den Burch daar de man niet naar is, was ook van hem weinig te duchten. Nee, GAK kon nauwehjks gevaar- hjk worden. Veel minder in ieder ge val dan ADO, dat via de rustgevende Piet Giessen en de agressieve Lex Schoenmaker Kees Aarts alle gele genheid bood zyn snelheid uit te buiten. Met Harry Heynen als hard. nekkige stoorzender had elke aanval van de Hagenaars dan ook meer in houd. Na vyf minuten al kon de Grazer doelman Rumpf Heynen pas op de döelüjn stuiten. Tien minuten latei- accentueerde ADO zyn gevaar in een doelpunt. Een magnifieke pass van een .herboren" Sohoenmaker brachi Heynen alleen voor Rumpf en toen die afschuwelyk miste, betekende dat 0—1. GAK kon het maar moeilijk ver werken. Rechtsback Erkinger en linkshalf Schilcher konden zich vul gaire grofheden permitteren zonder dat de Zwitserse scheidsrechter Huber er ook maar aan dacht in te grijpen. Schoten en kopballen van Eckhard. Krois. Phillip (invaller voor Slovic» en Koleznik vroeg in de tweede helft konden doelman Thie („wat heb ik eigeniyk te doen gehad?") nauwehjks verontrusten. ADO met Jochems op de plaats van de door maag krampen gekwelde Weimar leek drijvend op een beter spelinzicht, een betere techniek en conditie, naar een onbedreigde zege te dobberen. Een grove overtreding van Lex Schoenmaker tegen Schilcher echter deed het kruit, dat door scheidsrech ter Huber ten onrechte niet was nat gehouden, toch ontbranden. Erkin ger, die te laat al een officiële waar schuwing had opgelopen (trainer Kominek: „Een temperamentvolle jongen") stormde op Schoenmaker af en trapte voor de zoveelste keer na Mansveld zag dat en gooide Erkin ger tegen de grond. „Die jongen 'was al de hele tyd bezig. Ik laat myn medespelers toch niet omverschop pen? Goed, ik was driftig, daarom gooide ik hem wat te hard omver". De zwakste man van het veld, ar biter Huber. raadpleegde zyn grens rechter en op diens advies stuurde hy vervolgens Mansveld naar de kant. Onder luguber gehuil van de tribunes kon Heynen ADO in de laatste seconden nog naar 20 schie ten, maar toen was het plezier er al lang af. Trainer Happel na afloop: „Myn spelers zyn te onbeheerst. Dit was toch helemaal niet nodig. Ze speel den tactisch uitstekend en waarom dan dit? Dat viel me tegen, niet al leen van Mansveld, maar van 70 pro cent van myn elftal". Het incident in de wedstrijd Grazer AKADO in ..opbouw". Links op de foto verschijnt Mans veld in „beeld". Hij zal de achter doelman Thie verscholen Oosten rijker gaan neerslaan Een laconieke trainer KomineJc: .-ADO heeft prachtig gespeeld, met Mansveld, Heijnen en Aarts als de besten. De scheidsrechter? Goed ge floten".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 31