Gouden ere-penning voor „Leidse Spaarbank" Verplichting tot een leven van de daad DAALDEROP Bonaparte ~Bhkalotv tapijt „21.4CL> Alle bromfietsers kregen vaantje ,Het wonder van Leiden" Badkamerkachel Tewea voor Duitsland 1,11 III BIJ 150-JARIG BESTAAN Koraalzang in Van der erf park ONDERGOED „Overwegende: dat op 18 oktober 1818 werd opgericht de stichting Leidsche Spaarbankt opgericht door het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen den 16den October 1818", thans geheten „Stichting Leidse Spaarbank"dat de belangrijke arbeid van de stichting op sociaal en financieel-economisch terrein gedurende de 150 jaren van haar bestaan van grote betekenis voor de gemeente Leiden en haar ingezetenen is geweest; dat de stichting zich in deze jaren voortdurend bewust heeft getoond van haar taak en verant woordelijkheid binnen de Leidse gemeenschap; dat er deswege aan leiding is aan de stichting de erepenning dezer gemeente toe te ken nen; besluiten B. en W. bij de herdenking 1968 van „Leidens Ontzet" aan de Stichting Leidse Spaarbank de erepenning der gemeente Lei den in goud toe te kennen ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van deze instelling". Dit besluit van B. en W. las loco burgemeester S. Menken woensdag avond in de koffiekamer van het stadhuis voor ter gelegenheid van de feestelijke uitreiking van de gemeen telijke erepenning aan de jubileren de spaarbank. De plechtigheid werd bijgewoond door alle wethouders, het bestuur en de directeur van de Leidse Spaarbank, alsmede het be stuur van de „3 October-Ver- eeniging". In een toespraak zei loco-burge meester Menken, dat vaak een moei lijke vergadering in het College van B. en W. voorafgaat aan de uitrei king van de penning. Thans is de (ADVERTENTIE) KEIJZER TAPIJT kamerbreed POSTBUS 39 - HILVERSUM Het tamboer- en pijperkorps van Kunst en Genoegen", dat zowel in de taptoe als in de 3 ok- toberoptocht zulk een goed figuur sloeg. jaar weer een taptoe is gehouden. I Verheugd was hij ook de „hand- j schoen" opgenomen te hebben tegen Ajax, dat deze avond op tv ver scheen in verband met de wedstrijd Ajax-FC Nümberg. De belangstel- i ling was wat minder, vooral toen de wedstrijd was begonnen. Ook het j aantal deelnemende verenigingen was geringer. De optocht duurde dit jaar dan ook 31 in plaats van vorig jaar 38 minuten. Vooral aan het begin van de avond was de belangstelling voor de op tocht (bijv. in de Haarlemmer straat) groot, maar na het begin van de voetbalwedstrijd werd deze min der. De invloed van de voetbalwed strijd kwam ook tot uitdrukking in het feit. dat er geen voetbalvereni gingen waren onder de deelnemende verenigingen. Enkele groepen verdienen bijzon dere vermelding: het Chr. tamboer en ptfperkorps „Kunst en Genoegen", dat 40 historie uitbeeldde, MSG, dat een hangbrug meevoerde en de leerlingen van de Instrument- makersschool, die een boot in hun groep hadden opgenomen. Traditiegetrouw werd een krans gelegd bij het standbeeld van P. A. v. d. Werf en bij het Jan van Hout monument. Aan de taptoe werd deel genomen door de volgende muziek korpsen: K. en G., harmoniekapel „Werkmans Wilskracht", muziek gezelschap „Nieuw Leven", eerste Leidse jeugdorkest en drumband „De Burcht", Chr. muziekvereniging „Concordia" en de rk. Leidse Har moniekapel. Loco-burgemeester Menken overhandigt de vice-voorzitter van de Leidse Spaarbank de gou den ere-penning van de gemeen te. keuze niet moeiltfk geweest: deze viel op de jubilerende Leidse Spaarbank, die een belangrijke sociale funtie in de Leidse gemeenschap vervult. In verband met vakantie buiten slands van de voorzitter, sprak de vice-voorzitter van de Leidse Spaar bank, ir. M. C. de Jong. een dank woord. Hij was bijzonder verheugd, dat de gemeente grote waardering toont voor de belangrijke verdiensten van de spaarbank voor Leiden. In herinnering bracht ir. De Jong het slechte jaar 1830. Töen daalden de staatsfondsen de enige beleggings mogelijkheid sterk met als ge volg. dat de bank met een tekort van vele tienduizenden guldens kwam te zitten. Dit bedrag werd door B. en W. en de raad uit eigen zak aange zuiverd, aangezien men zich realiseer de. dat het om het geld van de „klei ne luyden" ging. Een dergelijk feit, zal zich thans niet snel voordoen, aangezien men nu over de nodige reserves beschikt. Onder grote belangstelling was in de ochtenduren op het Levendaal voor jongens en meisjes een behen digheidswedstrijd op de bromfiets ge organiseerd. De meisjes lieten ech ter verstek gaan, zodat slechts jon gens elkaar bekampten. De deelne mers moesten achtereenvolgens tus sen hoekige witte strepen rijden, twee wippen nemen waarna een achtvorm wachtte. Vervolgens moest men een slalom maken tussen de 6 gele drie hoeken: aan het einde bevond zich dan nog een poortje. De slalom tus sen de driehoeken gaf veruit de meeste moeilijkheden De weinigen, die deze hindernis passeerden, zon der met de voeten de grond te raken, kregen van het publiek een verdiend applaus. van vroeg lol luat nier ui dê optocht gezeten naast de loco burgemeester nam de echtge note van de burgemeestermevr Van der Willigen-Reddingius. de representatieve plichten van haar (zieke) man waar. ADVERTENTIE Vóór het uitreiken van de erepen ning ontving het gemeentebestuur het bestuur van de „3 October - Ver- eeniging". Dhr Menken vond het een goede tra ditie elk jaar stil te staan bij de be tekenis van 3 oktober. Sprekende over de taptoe, zei de loco-burgemeester, dat hem speciaal was opgevallen, dat de jeugd massaal vertegenwoordigd was. zowel in de optocht als in de straten. Deze verheugende belangstel ling zag h(j als een teken van waar borg voor het voortbestaan van deze goede traditie. De voorzitter van de „3 October- Vereeniging", mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, zei blij te zijn, dat dit Oppassen voor fouten Het was niet de bedoeling de hin dernissen zo snel mogelijk te passe ren. maar met zo min mogelijk straf- punten. De ongeveer veertig deelne mers, die elk tweemaal het traject moesten afleggen, kregen na afloop behalve hun rijksdaalder inleggeld, ook een vaantje. De officiële prijzen waren bekers voor de nummers 1, 2 en 3; gouden medailles voor de num mers 4 t m 9 en zilveren medailles voor de nummers 10 t/m 13. In de stijlvolle gewelven van de Pieterskerk klonk ook dit jaar op de 3de oktober een danklied op ter herdenking van Leidens ontzet 394 jaar geleden. Hetzelfde danklied Psalm 9 dat door de geteisterde bevolking van 1574 in datzelfde kerk gebouw was aangeheven. Als zinvolle traditie telkenjaren her haald sedert de dag der bevrijding. reel een zaak van groot belang. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is ge- Weevst, dat de bevolking, wier aantal van 15.000 door honger en pest gede cimeerd was'tot 60 procent, had we ten stand te houden. Ondanks alle spanningen, moet de leiding van de stad een ongelofelijk doorzettings vermogen aan de dag hebben gelegd en moet zij over een grote mate van innerlijk gezag beschikt hebben om de bevolking van de waarde van het verzet te overtuigen. Op het mement dat iedereen was uitgeput, werd „het onder van Lei den" werkelijkheid. Regen en storm brachten uitredding: het water, zo vaak de grote vijand van de mens. was tot vriend veranderd De door het j natuurelement in paniek geraakte belegeraar nam de wijk. Leiden was gered en dankte God. Wie zegt, dat het God was, die deze redding bracht? Voor Israël èn voor Leiden, zo vroeg de predikant zich af. De redding kwam te laat voor de 6000 Leidenaren, die aan het be leg ten offer waren gevallen, aan honger en pest, zoals zij ook te laat kwam voor de 6 miljoen Joden in de concentratiekampen en de duizenden Biafranen in onze dagen. Te laat j voor Naarden, Haarlem en Alkmaar In de dienst van gisterochtend was het ds. P. Kloek, die bij verhinde ring door ziekte van ds. M. J. Wa genvoorde, indrukwekkende gebeden en gedachtenisrede uitsprak. In zijn prediking memoreerde hij het oude verhaal uit Exodus 15 van de wonderlijke redding van Israël uit de macht van de Egyptische overheer sers en gebruikte hij voorts als tekst de woorden van Jezus naar aanlei ding van de moord op de Galileeërs in de tempel Lucas 13 2 en 31 Het behoud van Leiden in 1574 was politiek militair maar vooral mo- ADVERTENTIE) R fflerïg vóór en na de douche? Vóór en na het bad? Wat zegt u, heeft u die nare, maar vooral onnodige momenten nog? Alles wat u ontbreekt is maar één ding: een gegarandeerd veilige en de gelijke badkamerkachel van Daalderop met KEMA-keur én waterdichtheidsleken. Als u die koopt hoeft u alleen maar 3an 't koordje te trekken om in 'n brede bundel infrarode warmte stralen te „baden"! Op de juiste plaats. Haai "n folder bij uw winkelier. Want Daalderop heeft 3 versies van onderstaand model en nog 2 andere typen. Voor/41,90 hebt u al een in de dagen van de tachtigjarige oorlog. Een tweede vraag: Is het christelijk, is het zindelijk een lied van dank baarheid aan te heffen als die ander ondergaat? De uittocht van Egypte en het ont zet van Leiden bewijzen op zichzelf niets van het bestaan van God. Maar Israëliërs van Leidenaren zagen in hun redding een teken van die God, die anders is dan de machten van deze wereld, van de Heer die in de bres springt voor de weerlozen en hul pelozen. die een beschermer is van de onbeschermden en diie de sterken, de snoevers, die op eigen macht ver trouwen en zich daarin verlustigen, laat vallen. De leiders uit die dagen geloofden, dat deze God ook in hun wereld recht, waarheid en menselij ke vrijhfeid wilde handhaven. Wie mocht cfenken, dat gebrek aan geloof anderen geen uitredding bracht, denke aan de vermanende woorden van Jezus uit de aange haalde tekst uit Lucas en kere zich in tot zichzelven om een ander mens te worden. Redding, aldus de predikant, heeft altijd een doel. De God die redt, is diegene die in Jezus Christus een nieuwe werkelijkheid heeft laten komen, opdat wij als vernieuwde mensen zouden leven. Gedenken is danken! Dat houdt in. 1 dat wij ons ook in het heden zullen moeten inzetten voor de werkelijk- j heid die in Christus tot ons kwam: verzoening, vrede, recht en vrijheid! I Méér voetbal, méér show programma's, méér quizz es, méér Olympische spe len! U kunt nu de drie Duitse programma's ont vangen met één v^p de re volutionaire Wing antennes Teweant versterker.Laat- ste Tewea- ontwikkeling speciaal voor Kleef en Wesel: Long Wing. Alle Inlichtingen, ook wat betrélt de dichtstbijzijnde Tewea-lnstallatewr: Tewea Poslbus 4052, Amsterdam Tel. (020J-943211 VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA ÏT De trouwe koraalzanger s- essen i hun aantal wordt steeds kleiner, maar er zit gelukkig ook al iveer jeugd tussen stonden gisteren in de vroege herfstmorgen geschaard vóór het stand beeld van een historische fi guur uit de dagen van 1574. Pieter Adrzn. van der Werf om daar in dank- en bede liederen te zorgen voor een toch altijd weer stijlvolle in zet van de 3 oktoberdag. In deze koraalzang was ook een enkel vaderlands lied opge nomen. met als traditioneel slot de ..Hymne", het met zo veel overtuiging gezongen ..Lof zij den heldenGe lijk als aan voorgaande ja ren voerde ook nu Herman Stenz de directie over dit eendaagse koor. Hij doet dit met veel elandaarbij nauw lettend toeziende op het pi anissimo en het fortissimo. Leden van de Chr. Muziek vereniging „Concordia" o.l.v. de heer A. Hilkhuysen zorg den voor de begeleiding. Na het zingen van de „Hymne" was het dit jaar de heer G. van Weerlee, die in een enkel woord ivees op de betekenis van deze dagen namens de zangers een krans aanbood, met het verzoek deze op te hangen aan het standbeeld van Van der Werf. Loco burgemeester wethouder Menken, die dit jaar de plaats innam voor de door ziekte verhinderde burge meester. gaf hieraan gaarne gevolg. Met het zingen van twee coupletten van het Wil helmus werd de koraalzang besloten. Koraalmuziek: stijlvolle inzet van de 3 oktoberdag. ADVERTENTIE Modieus in alle modellen. Herenslr. 83 - Brecstr. 137

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 27