^eiden derde eest! Rechten van de mens kleurrijk tot uitdrukking gebracht I if rr ut r Halve eeuw aan de harington Haring en wittebrood als feestdis Voor het eerst y I HUTSPOT TREKT STEEDS MINDER BELANGSTELLING TIJDENS HISTORISCHE OPTOCHT IN LEIDEN Erg weinig publiek in Schouwburg D Amerikanen maakten film van uitdeling tIJDAG 4 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 25 (Vat niemand aan het begin n deze week voor mogelijk d gehouden is dan toch ge- lied: Leiden heeft zijn drie- •zeventigste 3 oktoberfeest oog gevierd. Droog althans de betekenis van regenvrij. |>e dreigend Pluvius ook was, heeft hèt Leidse feest ge- ig niet in het water doen len. Zelfs de taptoe, aan de iravond van 3 oktober, on- Irvond geen last van de som- Jjre lucht. Tussen twee buien lor slingerde de lichtstoet |ch door de Leidse binnenstad, |aar het, ongetwijfeld in ver- td met de voetbaluitzending de televisie, minder druk dan gewoonlijk op taptoe- Ifond. Ook gistermorgen kwa len het feest en de drukte wat Iteizaam op gang, hetgeen pllicht te wijten is aan het tterwege blijven van de mi- dre parade. Voor het overige ;te er in het Leidse stads- jntrum een gezellige drukte, «n drukte die zich met name incentreerde op het Schut- •rsveld en langs de optocht- Itaite. De dappersten onder de l|estgange'rs schaarden zich ochtends om zeven uur al ind het bordes van het Stad- lis, van waaraf het Leidsch ilitie-Muziekgezelschap de eille blies. Zij waren boven- 's avonds laat getuige van et „grote, schitterende" vuur- ferk op het terrein achter het Lnapark, het „briljante" sluit- luk van het feest van Leidens pitzet. Hoogtepunten van het raditionele 3 oktoberfeest wa len ongetwijfeld weer de uit- I piking van haring en witte- Ipood (7000 porties) in het I laaggebouw, de Koraalmuziek In het Van der Werfpark en de I irote optocht door de stad. De herdenkingsdienst in de Pie- lerskerk trok matige belang stelling ook in de Lakenhal [leten dit jaar velen verstek pan het draaiorgelconcours p de Kaasmarkt daarentegen fleek een zeer grote attractie foor talloze Leidenaars. Dit [raaiorgelconcours was dan Ipk een noviteit voor de Sleu- Iplstad. Traditiegetrouw waren ook I üt jaar vertegenwoordigers Jfan de zusterverenigingen uit [Alkmaar en Groningen naar de I Sleutelstad gekomen om zich pooggehoed en „in het zwart laande" deelgenoot te weten I Iran de Leidse 3 oktoberviering. Voor het eerst in de nu tach- i tigjange geschiedenis van de i October-Vereeniging heeft I Leiden gisteren zyn burgemees- ter bij de feestviering moeten missen. Een dinsdag opgeko- I men griep noodzaakte burge meester Van der Willigen het bed te houden. Zijn plaats is de ze dag ingenomen door de loco- burgemeester, wethouder S. Menken. De echtgenote van de burgemeester heeft echter geen verstek laten gaan. Reeds in de vroege ochtenduren was zfj bij tal van festiviteiten aanwezig. TUSSEN het verorberen van haring met wittebrood in de ochtend en het smullen van hutspot in de avond trekt elk jaar als een culminatiepunt van het 3 oktoberfeest de „Optocht" door een dolzinnige Sleutelstad. Bewonderend aangestaard door een veelkoppige menigte, die al lang voor het stipte aanvangsuur van één in de middag, haar plaats met spanning in de volle straten heeft ingenomen. Ditmaal konden de Leidenaars hun geschiedenis weer eens duchtig ophalen, een boeiende les, waarover men uitvoerig in ons blad heeft kunnen lezen en waarvan ook het feestprogramma een verhelderende uitleg gaf. De snelle polsslag van deze opwon- dende tijd verhinderde niet, dat we een blik konden werpen in het ook al zo rumoerige verleden en getuige De Sleutelstad schijnt iets tegen cabaret te hebben. Korte tijd gele den keek Herman van Veen tegen een bijna lege schouwburg aan Voor Frans en Fiet Koster was de avond van gisteren ai niets beter. De laatsten kunnen zich echter troosten it«et de gedachte, dat zelfs een kas stuk als „Rooie Sien" op de avond van drie oktober geen volle zaal kan t'ekken, zoals vorig jaar bleek. Maar hel kan slechts een schrale troost zijn- Het pleit voor het cabaretgroepje van het echtpaar Koster, dat het zich toch nog de uiterste moeite heeft getroost wat sfeer te brengen in die akelig lege zaal. Maar een gehoor van nog geen honderd personen kan gten weerklank geven Die akelig gapenden leeg ten kunnen niet inspi reren. Het groepje had beslist meer verdiend dan deze Leidse deceptie. De conferences van Frans Koster zijn intelligent en scherp. De liedjes vooral van Fiet Koster zijn in hun onzinnigheid vaak kostelijk. En de schetsjes (met als gast Robert Smit) vertonen een kolderieke uit bundigheid, al missen zij heel dik wijls een spitse afsluiting. Het ge deelte voor de pauze was ontegenzeg lijk het beste met het laatste num mer „Kortjakje" in diverse uit voeringen als een verrukkelijke uitsmijter -Het tweede gedeelte bleef daar beduidend onder, al was daar in een prachtige persiflage op pa ter Leopold Verhages epiloog in on dergebracht. Het echtpaar Koster brengt een sjort cabaret, dat de indruk vestigt meer op amusement te zijn gericht dan op het hekelen van onze ge meenschap. al worden vele zaken op satirische wijze bekeken. Welke za ken dat bovenal zijn dat zit wel in Het schip van de Oost-Indische Compagnie ..vaart" voorbij de jubelende Leidenaars. waren van de geweldige evolutie ge durende 400 jaar, waarin van het be faamde Smeeksohrift der edelen uit 1566 tot aan het Handvest van San Francisco uit 1948 een gedetailleerd overzicht getuigenis aflegde van het feit, dat in deze eeuwen zwaar ge dokterd is aan de „rechten van de mens". Die rechten mogen dan nog lang niet overal cp de wereld hun +Aa?i het spinnewiel een van de deelneemsters aan de grote, luis terrijke optocht. de titel „Adam en Eva" verankerd. Al met al een programma, dat zon der twijfel beter lot had verdientf dan het handjevol toeschouwers van gis teravond. KP. zenlijking hebben gekregen, in ons land zijn wij daarmee toch zeker op de goede weg. Daarvan gaf deze kleurige aan eenschakeling van belangwekken de en bonte gebeurtenissen, die in deze optocht verantwoord waren vastgelegd, een bijzonder leerza me indruk. Dat kon geen kwaad, want hoevelen onder de massa zijn daarvan ondanks de lesjes op de lagere school precies op de hoog te? olop gedokterd is ook aan de im posante praalwagens en de kos tuums van de vele trouwe deelne mers, kortom aan alles, wat ook maar enigszins kon bijdragen tot 'een effectrijk visueel aspect, dat de tal loze toeschouwers volop zou kunnen pakken. Want daarom is 't in de eer ste plaats begonnen: de Leidenaars en allen, die van buiten komen iets te bieden, waaraan men zich de ogen kan uitkijken. Aan deze veeleisende voorwaarde is ook ditmaal voldaan. Wie wéét hoe veel grondige voorbereiding er nodig is om tot een bevredigend resultaat te komen, kan niet anders dan res pect koesteren voor de verbeeldings kracht van hen. die zo n optocht ont werpen en uitvoeren, daarbij niet op hol slaan, maar een reëel inzicht ge ven in al hetgeen onze voorvaderen bezighield. .^Optochtzou niet zijn, wat zij behoort te zijn als er niet een luisterrijke muzikale illu stratie aan werd gegeven. Welnu: wie de vele straf-gedisci plineerde Leidse muziekkorpsen kent, met zonder afbreuk te doen aan alle andere het in deze dagen zo veelgeprezen „Kunst en Genoegen" in het eerste gelid, weet dat ook dit onderdeel in uitstekende handen was en m hoge mate bijdroeg tot het succesvolle verloop van een optocht, die in de lange rij waarvan men sinds 1886, toen de eerste door de stad trokken gemeten. De Canadezen roeren de trom tijdens de grote 3 oktober optocht. Dat het onstuimige en wisselvallige weer van de laatste dagen zich deze middag merkwaardig rustig hield en dus geen met angst en beven ver wachte kletterende regenstromen de feestvreugde kwamen vergallen, was een onverwachte meevaller. Want wat zou er van al d^ attrac tieve schoons zijn overgebleven als het op een waterballet was uit gelopen? Je moet er niet aan denken De hutspot, de Spaanse speelkaar ten, het beroemde Lanckaert-tapijt en het van kerkboekenpapier ver vaardigde noodgeld uit de tyd van het beleg, al deze sterk tot de ver beelding sprekende historische voor werpen hebben op de dag van de drieënzeventigste feestviering van de Leidse 3 October-Vereeniging niet veel belangstelling getrokken. Het aantal Lakenhal-bezoekers bedroeg namelijk ruim vierhonderd, een cij fer dat aanzienlijk lager ligt dan dat van voorgaande jaren. De belang stelling voor het museumbezoek op deze typisch Leidse feestdag liep de laatste tyd toch al terug, zodat de dalende lijn zich gisteren verscherpt voortzette. Ook de jeugd, die in het jongste verleden in vrij grote getale naar de Lakenhal trok. liet ditmaal verstek gaan. Tot grote teleurstel ling van de organisatoren van het 3 oktoberfeest, want volgens hen be hoort een bezoek aan de Lakenhal met de uitreiking van haring en wittebrood en de herdenking in de Pieterskerk tot het meest waarde volle in de Leidse 3 oktober traditie. In tegenstelling tot het aantal be zoekers was de aandacht, waarmee de overblijfselen uit de tijd van Lei dens Ontzet werden aanschouwd, bij zonder groot. Ook het grote schilde rij van Van Bree. dat het Leidse drama zo romantisch weergeeft, maakte weer een diepe indruk op het publiek. Behalve de Lakenhal was ook het Leidse molenmuseum gisterochtend gedurende enkele uren voor de feest vierende Leidenaars «en niet-Leide- naarsb opengesteld. Hier bleek het I I aantal bezoekers groter te zijn ge- weest dan vorig Jaar Genoteerd werden namelyk 583 belangstellen- j den. Eén van de hoogtepunten van de 3 oktoberviering is onge twijfeld de uitdeling van ha ring en wittebrood. Een zin volle traditie ook. Het is opval lend, dat de laatste jaren steeds meer Leidenaars in het Waag gebouw aan de Aalmarkt ge wapend met tassen en plastic zakken voor de haring de feest- gave in ontvangst komen ne men. Ook gisteren weer. Nog maar nauwelijks was de re veille ten einde of de eersten kwamen reeds hun (verse) broodje met de (ontzoute> ha ring afhalen. Ruim 7000 porties werden uitgereikt. Heren gestoken in jacquet en met de hoge hoed op het hoofd deelden de broden uit en dames met witte schor ten voor graaiden de haringen uit de tonnen. Het ging allemaal erg vlot, zodat men niet te lang behoefde te wachten in het feestelijk met bloe men versierde gebouw. En al duurde het wachten iets langer dan men had gewild, het Eerste Leidse Jeugdor kest met Drumband „De Burcht" zorgde op het „overdekt Waaghoofd voor feestelijke klanken en gaf af en toe een show ten beste, die er zijn mocht. De jeugdige musici mar cheerden zelfs tot in het Waagge bouw. Zy oogstten met hun optreden veel succes. Het bestuur van de 3 Octoberver- eniglng kwam na de koraalmuziek ook een kijkje nemen in de Waag. Loco-burgemeester S. Menken, die de door griep geplaagde burgemees ter mr. G. C. van der Willigen, ver ving. was met mevrouw Van der Willigen eveneens aanwezig. ZU on derhielden zich ongedwongen met de leden van de commissie van rege ling en uitvoering en de dames die de haring uitdeelden. Voorts was er een filmploeg van de Amerikaanse marine, die de 3 okto berviering in haar geheel opnam op deze dag en daarvan een rolprent zal maken, die aan de Amerikaanse marinemannen vertoond zal worden Ook tijdens deze 3 oktoberviering is duidelyk gebleken, dat de uitdeling van haring en wittebrood tot de niet weg te denken onderdelen van de feestviering behoort. Er waren gisteren bij de uitdeling van haring en wit tebrood twee jubilarissen: mevrouw L. Wijling—Ouds hoorn, die vijftig jaar lang aan de harington heeft ge staan, en het Eerste Leidse Jeugdorkest en Drumbapd „De Burcht", dat tien jaar dit evenement met feestelij ke klanken heeft opgelui sterd. Mevrouw Wijling werd bij het begin van de uitdeling hartelijk toegesproken door de heer M. Weima. directeur van de Markt- en Haven dienst en commissaris v. toe zicht en controle in de om geving van de Waag tijdens de feesten. Hij deed dat na mens burgemeester mr. G. C. van der Willigen. ,,U hebt", zei de heer Wei- ma tot mevrouw Wijling. „in die vijftig jaar voorbeeldig werk gedaan en op de straf lijst van de 3 Octoberveree- niging komt u niet voor. Er is iji die halve eeuw veel ver anderd in uw leven, in de wereld en in Leiden, maar één ding is niet veranderd: het uitdelen van haring en wittebrood" De heer Weima dankte de jubilaresse voor alles xvat zij voor de 3 Octobervereeniging heeft gedaan en overhandig de haar namens het gemeen- MEVROUW WIJLING tebestuur een fraaie ruiker in rood-witte kleuren. Ook de „haringvrouwen" bleven niet achter. Zij schonken een vaas met bloemen. Zelfs van trouwe bezoekers en bezoek sters mocht mevrouw Wijling geschenken in ontvangst ne men. Later op de morgen kwa men ook loco-burgemeester S. Menken en mevrouw Van der Willigen de gouden jubi laresse gelukwensen. Me vrouw Wijling vertelde aan de heer Menken, dat toen zij begon, er maar 600 personen waren, die haring en witte brood kwamen halen. Nu zijn het er ruim 7000. „Ik hoop het nog tien jaar te kunnen doen", zei ze. ,.want het is bijzonder leuk werk en de samenwerking met de andere dames is zeer prettig". Ook het jeugdorkest „De Burcht" mocht gelukwen sen van loco-burgemeester Menken in ontvangst nemen. Op zijn beurt bracht het or kest een muzikale hulde aan mevrouw Wijling, die beslo ten werd met een krachtig meegezongen ,.Lang zal ze leven". Voorzitter G. Sir at bood mevrouw Wijling na mens het jeugdorkest een boeket bloemen aan.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 25