Interessante Fox Het Wilde Westen schuwt het geweld Louis de Funès Twee streekderbies in de tweede klasse TRAAG VERFILMD MILITAIRE STAATSGREEP IN PERU Prachtige tijdrit van Loeveseijn Competitie CKB De Spaarbanken in dit gebied werken samen om u meer service te geven! Een spaar" girorekening bijvoorbeeld. Koersen Duindigt Internationale waarnemers Nigerië geen genocide in Prognoses zaterdagvoetbal Dr. Zijlstra is tevreden VRIJDAG 4 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 CAMERA De vos sluipt ge ruisloos naar zyn prooi, hy is sluw, waakzaam, en gevaarlijk. Een sprong een dodelijke knauw en een snelle aftocht, met de buit. Deze vos wandelt door het hele verhaal van D. H. Lawrence en de daarop gebaseerde film „The Fox" van Mark Rydell. De vos is het op kippen beluste roofdier en treedt verder op in de per soon van de zeeman Paul die het meisje Ellen rooft van de zijde van haar vriendin Jill. De beide vriendinnen drijven eenzaam en verlaten een boerderij, rustiek gelegen in een sneeuwlandschap. De meisjes zijn volledig op el kaar aangewezen; er is een stil le vreemde band tussen hen ge groeid. Een relatie van weder zijdse genegenheid, van begrip en onbegrip, en van onuitgespro ken verlangens. Deze subtiele relatie is latent lesbisch aange wakkerd door het kinderlijke vrouwtje Jill, dat toch ook zake lijk en hard is. De rijpere Ellen doet het zware werk, ze is man nelijk, ze hanteert het geweer, maar de vos die de kippen rooft wil ze niet doden Dan komt de zeeman Paul Plotseling op de boerderij. Twee vrouwen, één man. Hij kiest de hunkerende Ellen, die echter in haar gevoelens heen en weer ge slingerd wordt tussen affectie voor Jill en „het roofdier" Paul. Nudist en- paradijs LUXOR Het theater aan die Stationsweg brengt deze week een programma met veel „na tuurlijk" bloot. Geen geraffi- fineerde scènes, die tot stand kwamen met één of zelfs twee ogen op de .kassa', maar 'n paar voorfilms van de badgenoegens van (bijna-) nudisten op het Duitse eiland Sylt en de kust van Zweden en een reportage van een Zwitserse filmreis door westelijk Afrika. Als hoofdfilm wordt dan „Nudisten-paradijs" gepresenteerd, een kleurenfilm waarin het verblijf op het natu risteneilandje Cavallo tussen Corsica en Sardinië de hoofd zaak vormt. Het is het verhaal van Anita, Rosemarie en José, die eerst een autoreis dwars door Corsica maken, waarvan de film interessante beelden laat zien. Dit gedeelte is, in verhaal vorm, een behendig stuk toeris tische propaganda voor een te veel vergeten eiland. In het tweede deel volgt dan de over steek naar Cavallo, dat de naam heeft een naturisten-eiland te zijn. Maar vermoedelijk om aan de keuringseisen in vele landen te voldoen, heeft regisseur Wer ner Kunz zich beperkt tot bij na-nudisme van het trio en de overige bezoekers. Ook dit tweede deel is eigenlijk propa gandistisch, maar nu niet voor de bijzondere schoonheid van het eiland Cavallo al wordt die eveneens uitvoerig getoond maar vooral voor het onbe zorgde plezier in zon, zee en strand. Al bij al een heel wat frisser vertoon van naakt dan in veel troebel werk van hoogge prezen vaklieden. ANNE HEYWOOD Deze gaat snel en recht op zijn doel af en zegeviert ondanks heftig tegenstribbelen van Ellen. De buit is binnen, het vereen zaamde alleengelaten meisje Jill vlucht de bossen in. Dit zou het einde van de film moeten zijn, maar wellicht om de draaitijd vol te maken heeft de regisseur er nog een stuk aangebreidde zeeman gaat weg, komt weer terug, kapt een boom om. waarbij last post Jill wordt gedood, en ver dwijnt weer, mèt zijn bruid El len. Een zinloos stuk film, dat de zaak nodeloos langdradig maakt en het slot sterk afzwakt. Ook door de dood van Jill een ge forceerd slot. Dit is één bezwaar aan deze film, een ander is de hier en daar pathetische verfilming: de close-ups van de gezichten zijn (nodeloos) lang aangehouden, en veel stukjes puur natuur. Ge volg: een romantisch, naar sen timentaliteit zwemend werk. Toch .is de film lang niet slecht en zeker interessant. De delica te driehoeksrelatie is decent in beeld gebracht en komt goed over. Sandy Dennis, die ook al in „Wie is bang voor Virginia Woolf" een sterke karakterrol speelde, is het soms afstotelijke vrouwtje Jill, Anne Heywood speelt de stoere Ellen. De Ne derlandse titelvertaling „Onge remde driften" slaat nergens op, want de driften zijn juist in The Fox zeer strak aan de teugels gehouden. LIDO Het Wilde Westen schuwt tenslotte het geweld. Dat is in het kort de bood schap die Tonino Valerii heeft vervat in de grootst opgezette spaghetti-Western tot nu toe ge maakt. „De dagen van het geweld" speelt in 1867. De tijd van de pioniers is afgelopen. Lee van Cleef in de rol van Talby is één van die zeldzame vogels die zich nog niet ergens gevestigd hebben. Op zoek naar zijn aan deel in een buit om een roof overval op een postkoets arri veert Lee in een stadje waar Montgomery Wood als Scotty (zonder achternaam) het be staan van een verschoppeling leidt. Meer uit verzet tegen de plaatselijke autoriteiten als uit TRANON Louis de Funès loopt het ook ditmaal bijzonder tegen in het leven. En dat ter wijl ztfn rijkdom voor buiten staanders onmetelijk lijkt. Juist daaróm heeft hy het dan ook moeilijk als oliemagnaat die een schijnbaar waardeloze concessie moet slijten en daarvoor de rij ke aanbidder van zijn dochter op het oog heeft. Maar dochter Cynthia heeft al lang genoeg van de attenties van de rijke aan bidder en wil trachten deze af te schrikken door een „echtge noot" te voorschijn te toveren. De complicaties die zich vervol gens in deze malle familiekome die afspelen, zijn buitengewoon talrijk. Maar alles komt op zijn pootjes terecht. Niet alleen voor familie-vader Louis de Funès, maar ook voor de overige mede spelenden. De fans van De Fu nès weten dus waar ze de ze week terecht kunnen om hun held te bewonderen. Hij is trou wens omringd door een reeks goede actrices en acteurs, zoals Mireille Dare, Philippe Nicaud en Jacqueline Maillan. Deze film is geschikt bevonden voor alle leeftijden. Met jouw tanden in mijn nek STUDIO „Met jouw tanden in mijn nek" van de Pool Ro man Polanski is zijn tweede week ingegaan. Het is een ver rukkelijke film, waarin de re gisseur (die zelf een belangrij ke rol speelt als knecht van de professor) de vampier-films op de hak neemt. Deze parodie wordt het beste gekenschetst met een komische thriller. Een professor bindt de strijd aan met vampier-mensen met wolfs- tanden. Die nuchter-denkende, maar toch merkwaardig ty pische professor verliest uiter aard Polanski heeft een prachtige synthese weten te bereiken tus sen fijne humor en doodgewoon griezelwerk, het hele geval ge situeerd in een romantisch sprookjesland. voorliefde voor de under dog- Wood trekt Lee zich zijn lot aan. Van Cleef leert hem de fi nesses van het vak van pistool- held en samen bereiden zij zich voor op de uiteindelijke wraak. Wood overvleugelt echter de zo veel oudere leermeester in de vechtkunst, maar blijft hem trouw. Tot op het moment dat Van Cleef zich ontpopt als de oude mensetende tijger en geld wolf, die hij in feite is. „De dagen van geweld" is duidelijk de knapste Italiaanse western die tot nu toe is ge maakt. Beide acteurs die de spaghetti-western hebben groot gemaakt, Van Cleef en Montgo mery Wood (Giuliano Gemma), vindt men als extra attractie tegenover elkaar. De een als anti-held, de ander als held. Door verschrikkelijk knappe verfilming van het verhaal, weet Valerii voor een enorme spanning te zorgen. Muziek en beeld worden door deze jonge Italiaanse regisseur bespeeld op een wijze die men niet bij een Western zal verwachten. Het verhaal heeft een moraal als bij een gewone speelfilm. „De da gen van het geweld" maakt één ding zeer duidelijk dat Hol lywood, de bakermat van de cowboy-film, nog steeds het antwoord schuldig moet blijven op de produkten uit de studio's in Rome. De legende van generaal Luster REX De legende van ge neraal Custer borduurt voort op een thema dat al zo oud is als de weg naar Rome, n.l. de strijd tussen de Indianen en de blanken. Hoofdpersoon is uiter- aard de, met een hippe haardos uitgeruste. Custer, gespeeld door Wayne Maunder, die het op z'n 28ste jaar al tot generaral heeft gebracht, maar om dubieuze re denen in rang tot luitenant-ko lonel is verlaagd. Zijn grote te- gcinstander is een Indianen- opperhoofd, die in dit verband de veelbetekende naam draagt van Dol Paard. Eigenltfk heeft Custer nog een tegenstander in de persoon van een oude gene raal. Deze geeft hem steeds ver keerde bevelen en neemt hem ook vele handelingen kwalijk, o. a. die, wanneer Custer hem het leven redt. Enfin, Custer en Dol Paard raken in de macht van vijandig gezinde Indianen, maar weten zich te bevryden. Na een tocht waarbij de beide tegenstrevers elkaar beurte lings het leven redden en el kaar beurtelings trachten te do den bereikt ieder weer z'n eigen mensen. Uiteindelijk draait het uit op 'n massaal gevecht tussen de Indianen, die volgens de film als zeer onnozele en laf hartige mensen door het leven gaan. en de blanken, waar bij laatstgenoemden natuur lijk glansrijk winnen. Dat de oude generaal een schot in de hartstreek krijgt, maar er des ondanks korte tijd later niet in het minst last van schijnt te hebben, is van weinig belang De liefhebber van dit soort films zal er zeker goed aan doen een bezoek aan de Haarlemmer straat te brengen. Behalve de uitstekende kleurenopnamen kan hij van veel knok-en schiet- werk genieten, waarbij de doden by bosjes vallen. PERU (Reutel-, AFP. AP) In de Zuidamerikaanse staat. Peru is de regering van president Belaunde in de nacht van woensdag op donder dag door een militaire staatsgreep terzyde geschoven. Er is een nieuwe regering gevormd met de leider van de staatsgreep, generaal-majoor Al- varado als president; premier en minister van Oorlog is generaal Sanchez. Alle leden van het nieu we kabinet zijn opperofficieren. De drie leden van de junta beheren de portefeuilles van leger, luchtmacht en marine. De verdreven president Belaunde 1s intussen in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires aangekomen, waar hij politiek asiel heeft gekre gen De junta heeft in de hoofd stad Lima bekendgemaakt, dat het immorele gedrag van de regering, de chaos op financieel gebied en de onbeperkte exploitatie van 's lands nationale rijkdommen door buiten landse kapitaalbezitters, de redenen zijn geweest voor het uitvoeren van de staatsgreep. De juniba wil her vormingen op sociaal, economisch en cultureel terrein. Zij zal de interna tionale akkoorden van Peru eerbie digen en buitenlandse investeringen aanmoedigen, maar deze moeten on dergeschikt blijven aan de nationale belangen. De Staatsgreep werd uit gevoerd na de ondertekening van een nieuw contract met de Internatio nal Petroleum Corporation. een dochteronderneming van de Stan dard Oil of New Jersey. De tegen standers van Belaunde beweerden, dat Peru er bij deze onderhandelin gen slecht was afgekomen. Boven dien zou de laatste pagina van het contract zijn verdwenen, waar in de nu verjaagde president een persoonlijke betaling in dollars werd gegarandeerd. MEXICO STAD (ANP) Jan Derksen was opgetogen. Woensdag had hy zyn baanrenners op de hou ten Olympische piste de kilometer op tijd laten rijden en de resultaten wa ren boven de verwachtingen. Veruit het best kwam Leyn Loevesiin uit de bus, die na een openingsronde van 24 seconde met verdere rondetijden van 20 en 20,4 tot een totaaltijd van 104.4 kwam. Dat is niet alleen ver beneden het officiële wereldrecord, dat sinds de Spelen van 1960 in Ro me nog altijd met 1.07.27 op naam van Gaiardoni staat, maar ook bene den de tijd, waarin de Italiaan Sar tori vorig jaar bij de voor-Olympische Spelen zegevierde: 1.04.61. Minder enthousiast was de weg- coach Joop Middelink. Hij is niet erg te spreken over het parcours waarop straks de ploegentijdrit over 100 km zal worden gehouden en hij is ook niet tevreden over het gedrag van Fedor den Hertog, die er volgens hem enigszins de kantjes van af loopt. Over het parcours zei Middelink: Hier moet je met vier gezonde jon gens in topvorm aan de start komen en dan nog is het in ons nadeel". Bij de verkenning ging de eerste ronde bar slecht. Er is geen noemens waardig stukje vlakke weg, het gaat voortdurend op en neer. Het tempo varieert van tussen de 20 km bij de zwaarste klimmen tot ruim 80 km in de afdalingen". LEIDEN In de hoofdklasse staat voor morgen één topper op het pro gramma: PKCDKOD. Verliest PKC. dan is de ploeg voorlopig uit geschakeld. Bij eventuele winst van PKC Is Pernix, dat de uitwedstrijd tegen O VVO waarschijnlijk wel zal winnen, zeer gebaat. Overige wed strijden: VES—Excelsior, SSS—Kin derdijk, Oranje NassauDesto. In de overgangsklasse b is Excel sior 2 als enige ploeg nog zonder pun tenverlies. Aan Fiks de zware taak hier iets aan te doen. Ons Eiland gaat ook geen gemakkelijke middag tegemoet. In Den Haag ontmoeten de Leidenaars de Ijsvogels. Overige wedstrijden: DKVVEO, Rotterdam Zuid DES, MIK KOAG. In de eerste klasse krijgt Avanti het ongeslagen KVS op be zoek en dat hoeft niet automatisch verlies te betekenen. Fluks ontvangt in Noordwyk ODO, dat pas één keer verloor. Hetzelfde geldt voor debu tant DES 2, dat TOP op bezoek krijgt. Excelsior 3—VES 2 is een duel tussen twee puntloze teams. ADVERTENTIE Met deze betalingsrekening kunt u bij een van de 15 spaarbanken in het Delta-gebied gegarandeerde spaarbank-cheques krijgen met een spaarbankpas. Elke cheque is tot maximaal 50,— gegarandeerd. U kunt deze cheque voor alle doeleinden gebruiken overal in Nederland. En zon der dat de spaarbanken daar ook maar iets voor rekenen. Ook automatische overschrijvingen zoals bijvoorbeeld huur, verzekering, enz., kun nen via een betalingsrekening worden ver richt. Van elke mutatie ontvangt u een handig dagafschrift thuis. Met een beta lingsrekening hebt u weinig contant geld meer in huis nodig: het staat rente-gevend op de Spaarbankelk moment van de dag tot uw beschikking! Meer dan 200 kantoren van de Spaarbanken in het Delta-gebied staan klaar om u alle gewenste 'informatie te geven. 'n publicatie van de De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED De uitslagen van de woensdag ge houden koersen luiden Argus prijs: 1. Eroellna (J. Wage naar Jr.) (1.27.6), 2. Gusta W, 3. Gaela van Amstel. Toto w. 16.80. pl. 4.50. 3.50. 1.40. kop. 10.cov. 16.70, trio 510.90. Unité pujs: 1. Elfine (M. L. v. d. Togt) (1.25.0), 2. Dynamica, 3. Fa- biola Spencer. Toto w. 3.10, pl. 1.60. 2.60. 1.90, kop. 7.40, cov. 10.60, trio 209.10. Tona Bella prijs: 1. Hermance (J. vin Dooyeweerd) (1.29.3, 2. Hino Contessa, 3. Holgapluto Gerda. Toto w. 19.—, pl. 2.—, 1.80, 1.60, kop. 4.40, oov. 4.50. Sylver D-prijs: 1. Edelvalk S (C. Pino) (1.26.1), 2. Fuschia, 3. Excel lent Narciso. Toto w. 1.90, pl. 1.40. 2.1.50, kop. 6.10, cov. 4.20, trio 59.10. Una Bella-prijs: 1. Cash Six (A. T. Knijnenburg) (1.24.8), 2. Franclna, 3. Brian Hanover. Toto w. 6.pl. 1.90, 1.60. 1.70, kop. 11.40, cov. 4.50. Tais Toi-prijs: 1. Gezina (J. Wa genaar Jr.) (1.27.4), 2. Eldorado. 3. Estella. Toto w. 2.10, pl. 3.50, 4.80, kop. 21.80, cov. 13.40. Ultimatum prijs: 1. Gonda Mac (M. Vergay (1.31.3), 2. Grafientje, 3. Glo xinia B. Toto w. 3.50, pl. 1.60, 1.60, 4.50, kop. 5.50, cov. 3.90. trio 122.70. Chrlstiane-prijs, le afd.: 1. Lucky (J. Muyldermans), 2. Carmen, 3. Bliz zard. Toto w. 2.50, pl. 2.80, 3.70, kop. I9 60, cov. 11.80. 2e afd: 1. Own Reward (E. L. van Dijk). 2. Blason, 3. Quelle Musique. Toto w. 2.pl. 1.40, 3.00, kop. 7.80. cov. 3.90. 3e afd.: 1. Moonstar (F. Vandeuren) 2. Bebe-Boo, 3. Kokette Katinka. Toto w 5.70, pl. 1.70, 2.20, kop. 18 30, cov. 3.90. Totalisatoromzet f 147.302,90. LEIDEN Morgenmiddag worden er in de tweede klasse van het zater dagvoetbal twee belangrijke streek derbies gespeeld: Noordwijk-Quick Boys en Ter Leede-Rynsb. Boys. Eén blik op de ranglijst leert dat de wed strijd in Noordwijk van belang is voor de bezetting van de 1ste plaats. Beide ploegen hebben eenmaal verlo ren, maar daar staat tegenover dat de overwinningen van Noordwyk veel overtuigender waren dan die van Quick Boys. De algemene overtui ging is dan ook dat de thuisclub deze belangrijke wedstrijd gaat winnen. De wedstrijd in Sassenheim kan van belang zijn voor de bezetting van de onderste plaats, die op dit .noment door Rijnsburgse Boys wordt u geno men. Zou de thuisclub, die ook nog steeds niet op dreef is, deze wedstrijd weten te winnen dan gaat het er toch wel een beetje somber uitzien voor de Rynsburgers. Gezien het vertoon de spel, zaterdag j.l. tegen IJssel- meervogels, schynt er bij Rijnsburg herstel in aantocht. 3B (West I): door terreinafkeuring speelde ARC vorige week niet, maar behield desondanks de leiding. Mor gen in de uitwedstrijd tegen SSVU zullen de Alphenaren alles moeten geven om ongeslagen te blijven. 3B (West II): RCL staat na vyf wedstryden nog steeds onder aan de ranglyst met één punt. De uitwed strijd tegen Naaldwijk biedt weinig perspectieven hierin verandering te brengen. Prognoses voor de vierdeklassers: RozenburgLisser Boys 3, Hazersw. Boys—Ornas 3, Katwijk—GWS 1, SVOWStrijen 1. UVSRouwkoop 3, Maasdam Oegstgeest 1. LAGOS (Reuter) Een internatio nale waarnemersploeg heeft in Lagos gemeld, dat het geen bewijzen heeft kunnen vinden dat Nigeriaanse fede rale troepen opzettelijk trachten de Ibo-stam in de burgeroorlog uit te roeien. De term genocide „is in geen enkel opzicht gerechtvaardigd". De leden van het waarnemersteam zyn de Engelse generaal-majoor Henry Alexander, .de Canadese gene- WASHINGTON (ANP) ln zijn toespraak als gouverneur van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) voor Nederland heeft dr. J. Zylstra gisteren in de jaarvergadering van het Fonds verklaard zonder over drijving te kunnen zeggen dat het internationale monetaire bestel in het afgelopen boekjaar (per 30 juni) her haaldelijk aan zware druk heeft blootgestaan. Tegelijkertijd kan met niet weinig voldoening worden ver klaard dat internationale samenwer king, zowel tussen regeringen als tussen centrale banken, zo doeltref fend heeft gefunctioneerd dat veel op handen zynde crises onder de duim konden worden gehouden. Voldoening over de wijze waarop de stabiliteit van het internationale monetaire stelsel in het afgelopen Jaar kon worden gehandhaafd, mag „ons echter niet doen vergeten welke belangrijke taken ons nog te wach ten staan, aldus dr. Zijlstra. Het is van het grootste belang dat een bevredigende oplossing voor het goudvraagstuk onverwijld wordt ge vonden: het vertrouwen in het handhaven van de monetaire prys van het goud op 35 dollar per ounce moet worden verstrekt, omdat het gehele internationale monetaire be stel van het ogenblik draait op die prijs en het beleid van de aankopen van goud dient op dat doel te wor den gericht. Naar het inzicht van dr. Zijlstra is dat alleen mogelijk in dien de discussies over de wettelyke interpretatie van de betrokken arti kelen in de statuten enige tijd wor den opgeschort en in de tussentijd wordt besloten tot een „werkregeling" raal-majoor William Milroy, de Zweedse generaal-majoor Arthur Raab en zyn landgenoot Nils Gussing speciale vertegenwoordiger van se cretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. Zy hebben een bezoek gebracht aan het front in oost-Nigerië. Het rapport werd door alle vier de waarnemers onderschreven. Het Rode Kruis heeft meegedeeld dat een dronken Nigeriaanse soldaat de moordenaar is geweest van de twee Britse zendelingen, een mede werker van het Zweedse Rode Kruis en de Joegoslavische arts, die woens dag te Okigwe in Biafra zyn doodge schoten. Soldaten van het federale Nigeriaanse leger waren na de strijd om Okigwe een medisch hulppost binnengedrongen. Een jonge officier had „met alle mogelyke middelen" gepoogd geweld te voorkomen maar een dronken soldaat had het vuur ge opend. Zestig Indiërs verdronken B4j twee bootongelukken in de Indiase staat, Bihar zyn tenminste 42 man nen, 12 vrouwen en 6 kinderen ver dronken. In beide n-evallen waren de slachtoffers hindoes, die naar huls terugkeerden van een gods dienstig feest. Een der boten ging ten onder toen de passagiers een wilde dans begonnen. In het andere geval ontstond aan boord een pa niek doordat een geplaagde pony begon te schoppen. Door die paniek sloeg de boot om. Doebtsek by Tussaud Een was- seu beeld van de Tsjechische party* leider Alexander Doebtsek is toege voegd aan de collectie van Madame Tussaud in Londen. Doebtsek-in-was is gezeten in een treincompartiment en een band-opname van geluiden van het binnentrekken van de troe pen van het Warschau-pact in Tsje- cho-Slowakye wordt afgedraaid als onderdeel van de voorstelling. Wat doe je voor Biafra? Aan het einde van de rede, die de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko gisteren in de Alge mene Vergadering van de Verenig de Naties hield, sprongen zes vrou wen en drie mannen op de publieke tribune plotseling op en schreeuw den „Wat doe je voor de donder voor Biafra?" De betogers, leden van de Amerikaanse organisatie voor Biafra, werden snel door suppoosten uit de zaal verwyderd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13