I larry Mulisch juicht over Castro's Cuba in maschera: Un ballo vocale hoogtepunten Etsen van Jan Montijn Jintan De Mantelspecialist A.N.W.B. zal toerisme periodiek doorlichten dit is één van die vele, echt mooie mantels die slechts ritiekloze bewondering Schilder Marcel Duchamp overleden I-- Hertzbergerprijs toegekend Magda Janssens in ziekenhuis Nieuwe uitgaven Kunstdiefstal in New York Grote partij hasjiesj in beslag genomen Wintermantels en mantelpakjes Regenmantels Bontmantels groots Gré Brouwenstijn Ie 't Deyvenhuis" Internationale beurs oude boeken en tijdschriften DAG 4 OKTOBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II rry Mulisch heeft een „claque" die zijn velerlei uitlatingen icht. Hij heeft ook een bereidwillige uitgeverij„De Bezige te Amsterdam, die ook het jongste geestesprodukt van schrijver heeft doen verschijnen, n.l. „Het woord bij de getuigenis van de revolutie op Cuba. Het is het resul- itan twee reizen naar het eiland van Fidel Castro, die Mu- heeft ondernamen. ilisch is een politiek geëngageerde schrijver, uiterst links ënteerd. Hij acht het zijn taak aan de kaak te stellen, te ligen, uit te dagen, te épateren, wetend dat zijn bewonde- i hem zullen toejuichen. als tot China, over de machtige pot tenkijkers uit Rusland en andere Oosteuropese landen, die er niette min nog in groten getale op Cuba zijn en over de redenen, waarom talrijke medestanders met Castro hebben gebroken. Zij die Cuba heb ben verlaten zijn heus niet één pot nat! Kortom, dit boek «egt weinig over Cuba, maar des te meer over Mu lisch. Alleen voor hen die zich spe ciaal interesseren voor zijn figuur kan het misschien enige waarde hebben. Drs. W. van Lookeren Campagne. Haat objecten i dit boek zijn haatobjecten van isch, waarover hij de fiolen van toorn giet, natuurlijk de Ver. "™^en, die het Cuba van Fidel Cas- belagen, benevens het imperalis- het Amerikaans wel te ver in. „Evenmin als een losgelaten ai kan kiezen om te vallen is het f kwestie van keuze om zich tegen Amerikaanse imperialisme te ke- „Geweld heeft de USA ge- ird.Dit geweld is het ingewand 4a het monster". ^jriitgaande van deze diepzinnige ^^lingen geeft Mulisch historische ^Schouwingen, vooral natuurlijk be- J^iking hebbend op de verhouding lerika-Cuba. De leugenachtigheid, j. perfiditeit, de warhoofdigheid en ^^beheerstheid ook, die hij hier ten- J^y>nspreidt zijn werkelijk onge- Hfelijk. BQllles is slecht aan Amerika, zelfs de "Virshailhulp, de alliantie voor de oruitgang van Latijns-Amerika, ^itfs John Kennedy. roHet communisme daarentegen is B^aar zijn aard rechtvaardigheid". P3l;t Cuba van Fidel Castro is „de Hlnsopgang van onze époche". Alles er heerlijk voor zover althans de •ze Amerikanen geen roet in het gooien. Fidel Castro komt uit dit Wuek naar voren als een aller- flirdigste. sympathieke en wijze pad- Hmdersleider. AMSTERDAM (ANP) De door Nederlandse Vereen'iging van An- [uaren ingestelde Menno Hertzber- srprijs voor nieuwe publicaties op Ibliograf.Vsch gebied is dit jaar ten tel gevallen aan prof. dr. W. G. lellinga en echtgenote voor hun in 966 verschenen tweedelig standaard werk over de Nederlandse incunabel- lunde. „The 15th century printing a fpes of the low countries". Prof. Ipcllinga is hoogleraar 'in de Neder- ralndse taalkunde aan de Universiteit Ban Amsterdam. echtpaar ontving de prijs f 1500) gistermiddag tijdens ij eenkomst in gebouw Arti et ;iae in Amsterdam, waar de internationale tentoonstelling ntiquarische boeken wordt ge- .»/v4«cn. De driejaarlijkse prijs, die 'oor de tweede maal werd toegekend, Ïverd destijds ingesteld ter gelegen heid van de 65ste verjaardag van de iprichter en eerste voorzitter van de vereniging, Menno Hertzberger. Deze a thans erevoorzitter. „Ik wil graag bekennen dat ik iede re keer weer zand in mijn mond heb wanneer hij met my spreekt. „Wat zou ik hem te vertellen kunnen heb ben?" aldus Mulisch, star van bewon dering. De auteur is soms net een kind, dat een prachtige Sinterklaas etalage ziet en daarvan dingen mag uitzoeken. Zyn enthousiasme lykt op dat van de onervaren verslaggever, die dolblij is dat hy voor het eerst een goedverzorgd reisje naar het bui tenland mag maken. In enkele reportages is Mulisch overigens nog het best. Daar breekt soms even iets van humor door o.a. in de beschrijving van een kostelij ke basketbalwedstrijd, waar Fidel Castro zelf aan meedeed. Meestal echter is hy er net even naast. Zyn beschrijvingen zyn overtrok ken en overdreven. Kitsch. We kre gen soms pijnlijke reminiscenties aan „Signal," een fraai geïllustreerd blad. dat de Duitsers in de oorlog uitgaven met verhalen over tevre den boeren, gelukkige jonge men sen en over de Führer, die ondanks zijn hoge positie zo eenvoudig bleef! Wat Mulisch schrijft over de Cu baanse „Lider Maximo," die „van Celtiberische afkomst is," lykt ook veel op de idolaterie van het blad „China reconstructs" voor Mao Tse- toeng. Soms is Mulisch walgelijk senti menteel te midden van zijn al te op zettelijke stoerheid. Het ergst is hij wanneer hy gaat betogen en theore tiseren. Hy gaat zich daarby te bui ten aan zonderlinge uitweidingen, b.v. over kardinaal Cusanus, een Wysgeer uit de 15de eeuw. Alles over Mulisch Graag hadden wy in plaats daar van wat meer dan enkele losse op merkingen willen horen over Cas tro's economische problemen, over de onteigening van de kleinhandela ren, over de gezonken levensstand aard, over Castro's minder goede verhouding tot de Sowjet-Unie zowel Studiebezoeken van Ned. en Tsjechische kunstenaars AMSTERDAM (ANP) Tenmin ste vijf Nederlandse toneelkunste naars zullen voortaan jaarlijks een studiebezoek aan Tsjecho-Slowakije kunnen brengen. Omgekeerd zullen ook elk jaar tenminste vijf Tsjecho- slowaakse toneelkunstenaars naar ons land komen. Deze overeenkomst is een van de belangrijkste resultaten van de be sprekingen, die de directeur van de Ned. Ver. van Toneelkunstenaars, Donald Bleyleve, van 24 september t.m. 2 oktober in Paag met het be stuur van de Tsjechoslowaakse zus terorganisatie heeft gevoerd. Verder werd ojn. gesproken over het in 1970 in Amsterdam te houden wereldcongres van de „Federation in ternationale des acteurs" (FIA). In middels zijn alle toneelgezelschappen in Tsjecho-Slowakije hun werkzaam heden weer normaal begonnen. In alle theaters worden weer voorstellin gen gegeven; nieuwe premières zijn in voorbereiding. AMSTERDAM (GPD) De actri ce Magda Janssens (84) heeft dezer dagen in haar woning te Amsterdam een hartaanval gekregen. Zij is op genomen in het Onze Lieve Vrouwe gasthuis in de hoofdstad. Haar toe stand is bevredigend. Magda Janssens, Belgische van ge boorte, maar reeds meer dan 50 jaar aan het Nederlandse toneel verbon den, had een rol in „De jongste dag". Zy hoopt weer spoedig hersteld te zyn om volgend jaar, by het bereis ken van haar 85ste verjaardag, offi cieel afscheid van het toneel te ne- PARIJS (DPA/AFP De Franse schilder en uitvinder van de „Rea- dy-made objects", Marcel Duchamp, is op 81-jarige leeftijd in Neuilly bij Parys overleden. Duohamp baarde in 1913 voor de eerste keer opzien met zijn doek; „Naakt dat de trappen afkomt". Op dit schilderij sdhuiven vijf mensen in elkaar tot ze tot in een enkele figuur schijnen samen te smelten. Een jaar later werd Duohamp met zijn ready-made", het tot kunst werk geproclameerde gebruiksvoor werp, tot voorloper van de „pop art". Duohamp stichtte tijdens zijn Ja renlang verblijf in New York de be weging dóe zich richt tegen de sdhilderkunst als zodanig.. De mees te werken van deze kunstenaar be vinden zic(h in het museum van Philadelphia. Concerten „Vrienden van het Lied" De afdeling Leiden van de Vereni ging „Vrienden van het Lied" orga niseert dit seizoen drie concerten. Vrijdagavond 25 oktober treden op de alt Elisabeth Cooymans en de pia nist Sas Bunge met een Debussy- herdenkingsprogramma. Vrijdagavond 24 januari zingen de alt Rosemary Le Gras-Pierson en de tenor Cornelis Schell, begeleid door Christine Nijst. Beide concerten wor den gegeven Lange Voort 44, Oegst- geest. Het derde programma zal zyn „Het dier in de muziek". Momenten, door Ina Boudier-Bak ker. Salamanders. Uitg. Em. Querido, Amsterdam. Het huis van de familie Quin, door Rumer Godden. (Querido) Er was eens een oorlog, door John Steinbeck. (Querido). Van Sex-tien tot Sex-tlg, door Max Tailleur. Uitg.: Van Dishoeck, van Holkema en WarendorfBussum. NEW ORK CAFP) Uit de wo ning in New York van dr. Harry Ru- del. een der ontwikkelaars van de anti-conceptie-pil, is voor een be drag van f 800.000 aan schilderijen en kunstvoorwerpen gestolen. Twee gewapende mannen die zich uitgaven voor leveranciers, wisten zich toegang tot de woning te ver schaffen en stopten de vrouw des huizes, een knecht en een vrouwe lijke bediende in een kast. IJMUIDEN (ANP) Een actie van de Velsense recherche, in sa menwerking met de groep verdo vende middelen van de Amsterdam se politie, heeft er toe geleid dat in IJmuiden woensdagmiddag de grootste partij hasjiesj, die ooit in Nederland is aangetroffen, in be slag is genomen. Twee personen, een 25-jarige classifioeerder en een 28-jarige ontwerper, beiden uit IJmuiden, werden door de Velser recherche gearresteerd. De party hasjiesj, die 261 pakken groot was en die in de sluikhandel een waarde heeft van ongeveer f250.000.was door de twee IJmuidenaren per auto uit Turkije naar Nederland vervoerd. ADVERTENTIE Het hoeft niet duurder te zijn I met of zonder bont van 59,95 tot en met 89,95 Terlenka 49,95 met "Borg" voering 59,95 extra mooi en uiterst voordeli» -jriv Lelden: Haarlemmerstraat 163 Den Haag Haarlem Breda Utrecht Rotterdam Amersfoort Tilburg Leiden DEN HAAG (GPD) De première van Verdi's wraakzuch- dende houding maakten haar optre- 4.' tt i_ n l ja den tot één van de meest fascineren- tig muziekdrama „Un ballo in machera waarmee m de Am sterdamse Schouwburg het nieuwe seizoen van de Ned. Opera Stichting werd geopend, is vooral een éclatante vocale mani festatie geworden. Een collectie abstracte etsen en kleurenetsen in eigen druk ken van de in 1924 geboren Jan Montijn, in hoofdzaak auto didact en werkend in Amsterdam en Salernes (Provence, Frankrijk) siert tot en met 15 oktober de wanden van de Galerie ,,'t Duyvenhuis" aan het Rapenburg 94. Mevrouw Böttoher heeft met hem als .Paradise Terrestre", Image of een fijnzinnige keuze gedaan, want Dylan Thomas en Incarnationen des door middel van deze overzichts- Vislhnu", teksten, die af en toe ook expositie, waarin Montijns oeuvre op de etsen te lezen zyn. Hy geeft (24 etsen en nog 40 in portefeuille) in zyn frappante ontwikkeling een getoond wordt en vervaardigd gedu- opvallende drang naar versobering te rende de jaren 1960 tot en met 1968, zien en legt met een enkele iyn of geeft Montyn overvloedige bewyzen enkele lynen een indringende expres van knappe technische begaafdheid, sivitedt vast, zoals bijv. in „Rode lijn zich parend aan weldoordachte, ori ginele visie. In het bijzonder hebben ons zyn tedere, gevoelige kleuren (speciaal llcht-blauw en licht-bruin)harmo nisch op elkaar afgestemd, getroffen. Velen zullen zich niet op het eerste gezicht door het extreem-moderne karakter, aan deze kunstenaar na verwant voelen. Maar zoals het zo dikwyls gaat: by nauwlettende, rus tige bestudering zal het ongetwyfeld menigeen gelukken tot zyn intenties door te dringen. En dan gaat er eer aparte, zeer ei gen wereld voor de beschouwer open. Montyn, van wie reeds werk te zien is o.a. in het Stedelijk Museum in Amsterdam, het Museum Boymans in Rotterdam en het Museum of mo dern art in New York, hetgeen op zichzelf al voor het gunstige niveau van zyn creaties, prouveert en die o.a. in Kopenhagen, Wuppertal, New York, Haifa en Parys exposeerde, voelde zich veelal geinspireerd door teksten in bibliofiele uitgaven en figuur" of het naerby afgebeerde .Indice" (Aanwijzing), met kleine sprietantennes, die voor zichzelf spre ken. In zijn laatste etsen uit 1968 hebben exactheid en helderheid wel eens verwarrend en gecompli ceerd aandoende impressies. Een vooruitgang, want „In der besohran- kung zeigit sich Meister". Van zyn gelukkige groei getuigt o.a. zyn kleurgevoelige drogenaald ©ts „La puissance du temps". Een interessante expolitie, tn sa menwerking met de Galerie „De Mangelgang" uit Groningen tot stand gekomen. AMSTERDAM (GPD) - Het oude boek staat op het ogenblik ogenblik in Amsterdam meer dan ooit in de belangstelling. Drie dagen lang stel len antiquairs uit alle delen van d© wereld er hun verzamelingen ten toon op de derde internationale beurs van oude boeken, handschrif ten, prenten en kaarten. De expositie, waar meer dan 10.000 oude boeken met een gezzamenlyke waarde van meer dan zes miljoen gulden te zien en te koop zijn, wordt gehouden in Arti et Amicitiae. Zy is geopend door de wethouder wet houder voor Kunstzaken, de heer W. Polak. De heer A. L. van Gendt, vice- voorzitter van de Ned. Ver. van An tiquaren, zei dat ruim 60 antiquaren uit 12 landen op de beurs vertegen woordigd zyn. Daaronder zyn er uit Japan, de V.S., Finland en Italië. Op de beurs zyn naast een groot aantal middeleeuwse handschriften en incunabelen veel fraaie atlassen en prenten te zien. JAN MONTIJN„INDICE" Gedragen door een specifiek Ita liaanse orkestrale begeleiding onder aanvoering van de Italiaan Fulvio Vernizzi zyn enkele solisten tot op merkelijke en zelfs grootse prestaties gekomen. Men kan natuurlijk aan voeren, dat de Jugendlich dramati sche" stem van Gré Brouwenstijn niet meer de jeugdige egaliteit en glans bezit van weleer, maar men kan niet beweren, dat de expressivi teit van deze sopraan aan allure heeft ingeboet. Haar uitbeelding van de zwaar beproefde Amelia, was van een ontroerende intensiteit. Gré Brouwensteyn waa de grote Verdi- zangeres die langs de weg van de breed stromende lyrische cantilene haar bewogen gevoelens kenbaar maakte en wier stem volledig in dienst stond van de muzikale uitdrukking. Indrukwekkend was ook de weel derige Mexicaanse alt Oralia Do- minguez, hier reeds bekend door haar optreden in Monteverdi's „Orfeo" tydens het Holland Festival 1967. Zy schonk de duistere figuur van de waarzegster Ulrica, wier lugubere voorspellingen de handeling vooruit lopen, een dwingend, angstjagend relief. Haar donkere stem en gebie- de momenten. De Italiaanse bariton Sesto Brus- cantinl. was de door jalouzie gekwel de, in zyn vriendschap diep bedrogen Renato. echtgenoot van Amelia en voorbestemd de moordenaar van Ric» cardo te worden. Hy gaf een zeer le vendig en dramatisch sterk geaccen tueerd spel te zien, dat meer op de uiterlyke verschynselen dan op de innerlijke conflicten gericht was. zyn genuanceerde stem past zich daarby volledig aan. In de fatale rol van Riccardo, hei slachtoffer van de moord tydens het kleurryke bal masqué, hoorde en zag men Luigi Lega een tenor met een mooie, lichte lyrische stem, die egaal ontwikkeld bleek te zyn en steeds een beschaafde welluidendheid wist te handhaven. De uitbeelding was ech ter styf en onervaren. Tn de kleinere rollen excelleerde Marco Bakker met zyn senore Inter pretatie van Samuel. De decors van Ferdinando Scarfiotto waren con ventioneel en brachten geen moment een element van verrassing. Zo ook de zeer statische, zelfs hier en daar saai aandoende regie van Alberto Fassini. Fulvio Vernizzi liet het Kunst- maar.dorkest met een snedige virtuo siteit spelen, wat droog van toon weliswaar maar veerkrachtig en in hoge mate inspirerend. Het koor le* verde uitstekend party. (Van een onzer redacteuren). DEN HAAG Het ziet er wel naar uit, dat de vele documenten, die buitenlandse toeristen de lust doet vergaan om met caravan of aanhangwagen door ons land te trekken, binnen afzienbare tyd zul len worden afgeschaft. De A.N^V.B. heeft van het ministerie van Finan- oiën de overigens nogal vage mededeling gekregen, dat .maat regelen in voorbereiding zyn, die mogelijk zullen leiden tot afschaf fing van deze documenten". Zo'n toe zegging is nog wel niet veel, maar blijkens de uitlatingen op de pers conferentie van de A.N.W.B. dins dag ln Den Haag is de toeristenbond er al gelukkig mee. Temeer, omdat men verwacht, dat Frankrijk een zelfde stap zal nemen ten aanzien van Nederlandse toeristen als in ons land de afschaffing eenmaal een feit is geworden. Nu het toerisme door de toene mende vrije tyd en de groter wor dende middelen een steeds grotere plaats voor zich opeist, meent de A N.W.B., dat de tyd is gekomen, dat het verschynsel een meer we tenschappelijke benadering krijgt. Daarvoor zyn concrete cijfers nood zakelijk. Pas mei vaststaande gege vens kan men het gedrag en de wensen van de toerist nauwkeurig analiseren. Daarom zal voortaan periodiek een onderzoek worden in gesteld naar essentiële factoren, die een rol spelen in het toerisme, zo als bestemming, vervoer, accommoda tie en beschikbaar budget. Het on derzoek zal in samenwerking met anderen (o.a. K.LM.) worden ver richt. „De nodige contacten zyn daartoe gelegd of worden voorbe reid", zo liet de AJI.WB. zich voor lopig nogal vaag uit. ADVERTENTIE PARELS H. TEN HERKEL N.V. HILVERSUM voor frisse adem 95 ct.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11