„Encycliek immoreel stuk" neem een bijbel voor uw rekening Koop uw nasi en bami met oosterse wijsheid Door klopsignalen op liet nippertje gered k Wat ziet de TV-cameraman in dezoeker? MAN GEDOOD MET BRIEFOPENER September: natste maand van deze eeuw evoluon EEL IN BOEK OVER HUMANAE VITAE Verwarring van moraal en recht EK Hoofdagent gaf zich aan als autodief ff'n'-vv „Vredespiloot" op doorreis Mr. H. Kolfschoten Haags ereburger NSDAG 1 OKTOBER 1968 PAGINA T GRONINGEN (GPD) „Ik weet het, dit is een scherpe term, aar ik moet zeggen: deze encicliek is een immoreel stuk", jnder aarzelen zegt dit dr. B. Delfgaauw, de Groningse pro- ssor die er al bij andere gelegenheden niet tegenop heeft ge in zijn mening in een bondige uitspraak vast te leggen. De icycliek Humanae Vitae heeft deze uiterst geëngageerde hoog- •aar in de wijsbegeerte en geschiedenis der wijsbegeerte be- Dgen tot een geharnaste aanval op de pauselijke stellingen. Niet alleen tegen het verbod n pil en andere contraceptie- i, maar ook en vooral tegen de telijke gezagspositie, die de us uitoefent. Prof. Delfgaauw de zijn grote bezwaren neer in i boek „Sexualiteit-pauselijk zag-geweten"dat in oktober bij t Wereldvenster in Baarn ivordt gegeven. Hij is de eerste Neder- ider, die aan deze encycliek in ikvorm aandacht besteedt. Een itse vertaling zal spoedig ver- lijnen. Dp de omslag deze aanduiding: "e vraag naar de achtergronden de encycliek Humanae Vitae en scherpe kritiek op de ernstige svattingen daarin: verwarring van iraal en recht en miskenning van t geweten van de individuele ns". En in het woord vooraf wordt aanval ingeleid, rechtstreeks, on- iwonden het bewogen pleidooi i een bezorgde katholiek: „Hel- •heid kan alleen ontstaan als de schoppen de paus verplichten zijn jycliek terug te nemen of anders i ambt neer te leggen. Iedere an- •e oplossing laat de verwarring be an". En het motto van dit boek is uitspraak van Lord Acton: „Ie- •e macht is aan bederf onderhe- Volstrekte macht is aan vol- •ekt bederf onderhevig". Ondeugdelijk Deze bezorgdheid om een pauselij- machtsuitoefening, die in onaan- irdbare zelfbeslotenheid het gewe- der mensen geweld aandoet, ,*mt ook de ondertoon van het ge- •ek, dat prof. Delfgaauw tussen telbare telefoontjes door gaande udt. Hij zegt: „Een van de ernstige zwaren van deze encycliek is. dat er geen deugdelijke argumen- 3 in vinden kunt. Zij zijn ont- •nd aan de encycliek „Casti Con- bü" (over het kuise huwelijk) n 1930 en in die tijd waren de jumenten al volkomen ondergraven ondeugdelijk. Niettemin wordt ge- •ld, dat de gelovigen ze toch maar >eten aannemen. De paus doet arbij een beroep op de Heilige iest dat doet in dit verband isfemisch aan, dat durf ik wel te «en" Richten uw bezwaren zich voor tegen de vermenging van een bio- ,'isch en een moreel beginsel? ,Het is beter te spreken van een •menging van een biologisch en a antropologisch beginsel. De fout n de encycliek is, dat de sexuali- t vanuit biologisch gezichtspunt irdt behandeld en niet uit het ge- htspunt van de menselijke totali- t. En dat is nodig: de liefde is met t biologische toch zeker niet uitge- t?" Ontoelaatbaar —Het natuurbegrip van de paus. „Het thema van de ontoelaatbare rmenging van twee beginselen rk ik uit in het eerste hoofdstuk, t een kritische analyse van de cycliek bevat. Ik wijs er daarbij dat het natuurbegrip van de us onhoudbaar is, omdat sexuali- t heel wat meer is dan een biolo- •.ch gegeven Prof. Delfgaauw zegt dat een ze- r kerkelijk recht moet bestaan, or benoemingen bijvoorbeeld, of or zaken van organisatorische rd. Maar waar vindt dat kerkelijk ;ht zijn begrenzing? „Het is moeilijk grenzen te trek- n. Maar niet aanvaardbaar is het t'kerkelijk recht te gebruiken om mensen hun moreel gedrag bin- nd voor te schrijven. Dat gebeurt het evangelie ook niet. Het evan- lie geeft ideale richtlijnen aan, tarnaar men zoveel mogelijk moet zeker- Maar de morele act 'oet je nooit op zichzelf zien, maar tijd binnen het kader van de om- 'mdigheden." Deze stelling kan voor de kerk gezagsinstituut van revolutionai- betekenis zijn Heeft u in uw ek wat dat betreft een toekomst- rspectief geschetst? „Zeker is dat van grote beteke- s... maar ik geef nog geen toe- mstperspectief. Eerst moeten we boel open breken, eerst het ruikgewas opruimen om beter :ht te krijgendat gebeurt door t boek." ook geschreven vanuit mijn bezorgd heid om de toekomst van het katho licisme. Je voelt je medeverant woordelijk." Hoe kon het naar uw oordeel ge beuren, dat de paus tegen een meer derheidsadvies in deze encycliek kon uitgeven? Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Bezorgdheid Hebt u dit boek in de eerste aats geschreven als wijsgeer of als katholiek? de „Ik ben meer op de wijsgerige el ij kunt ingegaan dan op de theolo- sche, maar wel degelijk heb ik „Het betreft hier een heel complex van verschijnselen. Natuurlijk heb ben karakterfactoren meegespeeld. Maar het handelen van de Paus hangt ook samen met zijn kerkelijke opvoeding. Hij leeft volop in het overtrokken paus-idee, dat in 1870 is ontstaan, nl. dat het gezag geheel en al bij de Paus ligt. In oorsprong is dat volstrekt geen katholiek denk beeld. Voordien leefde sterk de ge dachte van de „primus inter pares", de voorzitter van het college van bis schoppen. Maar helemaal duidelijk is de positie sinds het concilie van Constanz in de 15de eeuw al niet geweest. Over de verhouding tussen conciliaire en pauselijke bevoegdhe den heeft altijd veel vaagheid be staan. Bij het opstellen van Humanae Vitae heeft de Paus zich óók niet kunnen losmaken van zijn moraal theologische opleiding van vijftig jaar geleden. Typisch daarvoor is die verwarring van moraal en recht, van filosofie en theologie, die in de encycliek zo'n grote rol speelt". Prof. Delfgaauw keert terug tot zijn relativerende stelling („Terecht is een instelling als het monogame hu welijk ideaal te noemen. Ook in ge bieden, waar dat nog niet bestaat, werkt die gedachte door. Maar an derzijds zijn zaken als voorechtelijk geslachtsverkeer en echtelijke zij sprongen en echtscheidingen niet te negeren. Het bezwaar is, dat de Paus probeert deze zaken te verabso luteren. Je kunt geen volstrekt ver bod van echtscheiding opleggen, om de doodeenvoudige reden, dat soms een echtscheiding de voorkeur ver dient. En datzelfde geldt misschien in bepaalde omstandigheden voor voorechtelijk geslachtsverkeer en voor die zijsprongen De geboorteregeling „Ja. De paus erkent wel in theorie dat het niet gaat om het maximale maar om het optimale kindertal. En dat mag dan alleen bereikt worden door periodieke onthouding. Andere middelen zijn ontoelaatbaar.kijk, dat begrijp ik eenvoudig niet. Het morele criterium is toch gelegen in wat de beide huwelijkspartners in het verband van hun huwelijk aan vaardbaar achten? Die criteria zijn niet „in zich" slechts en daar heeft de paus het maar steeds over, dat toepassing van andere middelen „in zich" slecht is. Wat hem het meest geërgerd heeft, zegt prof. Delfgaauw heftig, is de merkwaardige verkrampte opvat ting omtrent de sexualiteit. De ver klaring, dat toepassing van contra ceptieven zou moeten leiden tot hu welijksontrouw. tot verlies aan eer bied voor de vrouw. „Die merkwaar dige zorg om de vrouw.Zou zU er niet veel beter aan toe zijn als zij zonder angsten aan de geslachtsge meenschap zou kunnen deelnemen. En dan met stemverheffing: „De ze encycliek rammelt zo verschrik kelijk aan alle kanten. En dat alles dan met een beroep op de Heilige Geest. Maar de Heilige Geest zou toch verlichting moeten brengen en geen verwarring". Verzet De slotsom: „De bisschoppen moe ten hun gezag laten gelden en leven naar de opvattingen van het tweede Vaticaanse concilie". En niet alleen de bisschoppen: „Het is de plicht van de rooms-katholieken om tegen de encycliek en tegen de pauselijke machtsuitoefening in verzet te ko men. In een democratische maat schappij is deze gezagsopvatting niet bruikbaar, zelfs gevaarlijk. Het kan de eerbied voor het wereldlijk gezag doen vervagen en verdwenen, de nei ging tot onderwerping aan dictato riaal gezag versterken". ADVERTENTIE Stort f7,- op postgiro 44000 t.n.v. NBG, Amsterdam. Vermeld daarbij.: bijbel voor Tanzania of Kenya of Uganda of Zambia of Java of Roemenië. Tenslotte nog dit tekenend citaat uit het boek van de Groningse hoog leraar, waarin hy paus Paulus met zyn voorganger vergelijkt: „Johan nes XXIII was waarschijnlijk minder geleerd, en ook minder intelligent dan zjjn voorganger en zyn navolger, maar hy had geen last van kramp achtigheid van een door het ambt opgelegde heiligheid". AMSTERDAM (GPD) Een hoofdagent van de Amsterdamse po litie is aangehouden, nadat hy zichzelf had aangegeven als de da der van een autodiefstal. Hy is in gesloten in het hoofdbureau van politie. Do 32-jarige hoofdagent heeft verklaard, dat hij de auto gestolen haa nadat pech met zijn eigen tweedehands auto hem had gedwon gen deze te verkopen. Hy wilde toch een wagen hebben en liet een sleuteltje maken voar een Citroën-ID, die onbeheerd in Amsterdam-Zuid stond. Tien dagen reed hy in de auto rond. Volgens zijn verklaring parkeerde hij de auto zaterdagavond voor zyn wo ning Zondagmorgen bleek de auto verdwenen. De hoofdagent ging hier op naar het hoofdbureau om zich zelf aan te geven. De auto is nog niet teruggevonden. De man was acht jaar bij de politie. ADVERTENTIE Neem Iglo. Dan proeft u lekker vlees. Lekkere krui den. Goede groenten. Oosterse ingrediënten. En niets meer. Dus geen bijsmaak. Dat hoort niet. Doe zoals het wel hoort: neem Iglo nasi en bami. Dat is wijs. NASI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 BAMI GROOT PAK 2,60 KLEIN PAK 1,55 Schipper opgesloten in gezonken bak na aanvaring in Europoort ADVERTENTIE Zie het zelf in het Evoluon. Stel zelf de beeldgrootte in en bekijk het resultaat op de monitor; in kleur of in zwart/wit, zoals u wilt Veel van zulke Interessante en vernuftige zaken maken een bezoek aan het Evoluon tot een belevenis. Voor iedereen eindhoven Toegang f 1.- dagelijks 10-18 uur zondags 13-18 uur Ruim parkeerterrein Gerieflijk restaurant Voordelige Trein- Toegangsbiljetten verkrijgbaar op meer dan 100 N.S.-stations In 1966 gesticht door Philips. Nieuwe antibioticawet De mi nister van Landbouw en Visserij heeft een voorontwerp van een nieuwe antdibioticawet om advies toegezonden aan het landbouw schap. De staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid en de minister van Justitie zullen t.z.t het definitieve ontwerp mede on dertekenen. Nieuw Jaarbeursgebouw De ar beiders aan de nieuwbouw van de Jaarbeurs (Beatrixhal) konden gis termiddag een uur eerder naar huis. Feesteiyke gebeurtenis, omdat het hoogste punt van het nieuwe expo sitie-gebouw aan de Croeselaan on der de kap was. Het werk verloopt tot nu boe geheel volgens schema Eind van dit jaar moet het gebouw tot in alle onderdelen gereed zijn. WEERT (GPD) Een ruzie tus sen twee mannen om de vriendschap niet een van haar man gescheiden levende vrouw heeft gisternacht tot een dodelijke steekpartij geleid. De werkloze chauffeur G- A. van de Port (43) uit Weert, vader van een zoon van twintig en een dochter van veertien, werd daarbij door een 32- jarige graafmachinist uit Leuth bij Nymegen, na enkele woordenwisse lingen in verschillende café's, in kermisvierend Weert met een brief opener doodgestoken. De dader is na de doodslag op de Weertenaar in de woning van zyn vriendin door de politie aangehou den en opgesloten in een cel van het Weerter politiebureau. Hij zal dezer dagen worden voorgeleid aan de officier van justitie, mr. A. Meschaert uit Roermond. De mannen konden het tot zon dagmiddag goed met elkaar vinden. Toen vielen de eerste woorden tus sen die twee over hun beider vriendsohap met de vrouw. De man nen gingen daarop ieder hun eigen (kermis) gang, maar troffen elkaar steeds weer in andere café's en tel kens laaide de sluimerende ruzie op. Zij troffen elkaar tenslotte voor het huisje van de vrouw. Niemand heeft gezien hoe het tot een handgemeen kwam. Tydens de worsteling trok de ma chinist de briefopener uit zyn zak en stak zyn tegenstander daarmee vele malen. Een van de steken drong in de hartstreek door Van de Port strompelde terug naar zijn huis, maar kwam niet verder dan de voordeur van zijn eigen woning. Daar viel hy dood neer. De politie is ei- overigens nog niet voor honderd proeent van overtuigd dat verdachte de briefopener als steekwapen heeft gebruikt. De man zelf houdt dat vol. Een ander steek wapen is niet ook wiet na het zoeken met speurhonden gevon den." Aan de ongeveer twintig cen timeter lange, op een tafelmesje hj- kende briefopener kleefde geen spoor van bloed. Het onderzoek zal helderheid moeten brengen. Geboorten in India Dank zy de door de regering gesteunde maatre gelen voor gezinsplanning is in 1967 het aantal geboorten in Indië met meer dan een miljoen verminderd. De regering, die het aantal geboor ten nog verder hoopt te beperken, is gestart met een grootscheeps pro gram voor de verkoop van geboorte beperkende middelen en heeft ook het vergunningenstelsel voor sterili satie van echtparen verzacht. India telt thans 520 miljoen inwoners en met het huidige geboortecijfer zal de bevolking nog voor het eind van deze eeuw het miljard bereiken. ROTTERDAM (GPD) De 58- jarige bakschipper G. Wiegers uit Dordrecht heeft gisteravond zyn le ven te danken gehad aan het feit, dat zijn klopsignalen uit het wrak van een half gezonken baggerbak tijdig door toegesnelde reddingschepen zyn gehoord. Hij was opgesloten geraakt, nadat de bak op het Beerkanaal in Rotterdam-Europoort was overvaren door het 12.000 ton metende tank schip „Tamara" van de Kon. Hol- landsche Lloyd in Amsterdam. De heer Wiegers was een van de twee opvarenden van de bak. Zyn collega, de 20-jarige C. W. Vissers uit Zaltbommel, sloeg by de aanvaring overboord, maar werd snel uit het water opgepikt door de sleep boot „Schouwenbank". De baggerbak werd gesleept door een sleepboot. Ook de kapitein van een naast de bak varende duwboot is door de schok van de aanvaring overboord geslagen. De „Schouwenbank" heeft ook hem opgepikt. De ingesloten bakschipper is na de aanvaring geruime tyd zoekgebleven. Zyn klopsignalen werden gehoord, toen de sleepboot „Schouwenbak" en de intussen uit Hoek van Holland toegesnelde reddingboot Koningin Juliana" bezig waren in het water te zoeken. De bemanningen veronder stelden, dat ook de heer Wiegers te water was geraakt. De sleepboot heeft de al by na ge zonken baggerbak onmiddellijk tegen de wal gedrukt. Personeel van het bergingsvaartuig „Dolfyn" heeft daarna een gat in de romp van de bater was geraakt. De sleepboot heeft de al byna ge zonken baggerbak onmiddelhjk tegen de wal gedrukt. Personeel van het bergingsvaartuig „Dolfyn" heeft daarna een gat in de romp van de bak gebrand, waardoor de heer Wie gers uit zyn benarde positie kon worden bevryd. Hy is met enkele ver wondingen in een Rotterdams zieken huis opgenomen. Op de pier Azië in de Amster damse Coenhaven is gisteren een mo biele kraan waarschijnlijk doordat hij een te zware last- een container moest optillen gekapseisd en ten dele op een binnenschip terecht ge komen. De kraandrijver raakte in zijn cabine bekneld en moest door de brandweer worden losgesneden. Hij is ernstig gewond naar een ziekenhuis vervoerd. (Van onze weerkundige medewerker) DEN HAAG (GPD) De eerste van de drie herfstmaanden is er in het noorden van het land in ge slaagd het september' regenrecord te breken. Landelijk gezien is het de natste september geworden van j deze eeuw, met die van 1918, 19501 en 1957. In Groningen (stad) was het een j absoluut record. Daar was sinds het| begin van de regenwaamemingen in 1839 in esptember nimmer 182 mm regen gemeten. In het westen en zuiden van ons land varieerden de hoeveelheid tus sen 70 en 120 mm tegen ruim 220 mm op enkele plaatsen in noord- Groningen. De oogs* van bieten en aardappelen ligt in grote delen van ons land vrijwel stil, nu ook okto ber vanmorgen alweer met forse re- gencijfers uit de regenmeter is ge komen. Boven de Oceaan staat een zeer sterke westelyke luchtstroom, waar mee in de komende dagen meer de pressies snel naar West" Europa zul len komen en daarmee de situatie alleen maar verergeren. Ook de grote rivieren zijn deze herfst onge woon vroeg buiten hun oevers ge treden. Een felle hagelbui heeft in het afgelopen weekeinde voor naar schatting ruim een half miljoen gulden schade toegebracht aan de fruitteeltbedryven in Zeeuws-Vlaan- deren en oost-Zuid-Beveland. De zwaarste slag viel In de kern Stoppelsdyk en directe omgeving, waar een veertig hectare appel- en perenoogst totaal werd vernield. In Zeeuw<» Vlaanderen wordt ge schat, dat in gehee! honderd hecta re schade heeft geleden. In ocst- Zuid-Beveland nog eens veertig tot vijftig hectare. De Israëlische „Vredespiloot", Abi Nathan, is gisteren op doorreis van New York naar Sao Tomé, even in ons land geweest. Hy maakte de reis van New York naar Schiphol in een DC-8 van de Amerikaanse lucht vaar tmaatschappy Seaboard, die 27 ton voedsel en medicijnen bestemd voor Biafra aan boord had. „Ik heb deze goederen, ter waar de van 250.000 dollar, met behulp van de Joodse liefdadigheidsinstel ling in New York, Biiai Brith, in nog geen 48 uur by elkaar gekre gen", zo zei de heer Nathan. De heer Nathan heeft tydens zyn verblyf van drie weken in de VS. ook Amerikaanse ziekenhuizen be reid gevonden een aantal Biafraanse kinderen op te nemen. Volgende week gaat hy van Sao Tomé naar New York via Amsterdam en hij neemt dan 50 Biafraanse patiëntjes mee. Hy hoopt tevens in Neder landse ziekenhuizen een aantal Bia fraanse kinderen te kunnen laten opnemen. DEN HAAG (ANP) De eerste burger van Den Haag is gisteren, op dc laatste dag dat hy in functie was als burgemeester, benoemd tot ere burger van de Residentie. Dit werd gistermiddag bezegeld met de „gou den medaille van de stad", de hoog ste onderscheiding van Den Haag. In opdracht van het gemeentebestuur is mr. H. A. M. T. Kolfschotens beeltenis door Charlotte baronesse van Pallandt in een sculptuur gevat dat een plaats in een gemeentelyk gebouw- krygt. Het beeldhouwwerk werd gistermiddag in de buitenge wone raadsvergadering onthuld. Juist voor deze vergadering begon, had de raad besloten een bedrag van f25.000 in het „Burgemeester Kolf schotenfonds" te storten, dat by het afscheid werd gesticht om de ont wikkeling van duideiyk talent te stimuleren. Met de raadsvergadering kwam een einde aan de afscheidstoernee die mr. Kolfschoten en zyn echtge note veertien dagen geleden in de Residentie begonnen. Daarop wer den zy met alle rangen en standen, lagen en geledingen geconfronteerd, die blijken van waardering en hulde gaven. Mr. J. Klaasesz. de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, deel de in de buitengewone raadsverga- ring mee. dat mr. Kolfschoten was benoemd tot Grootofficier in de Or de van Oranje-Nassau. Mr. Klaasesz meende, dat Neder land nooit een betere ambassadeur en de Koningin nooit een betere commissaris had kunnen hebben dan mr. Kolfschoten als burgemees ter van Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7