Geanimeerde receptie „Kunst en Genoegen" Pardoeza 'nieuwe stijl' Zonder W.A.-verzekering in auto „Kijk uw kasten eens na P.T.T. op 3 oktober Voor u 31 op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Enorme belangstelling 99 Diplomazwemmen in „De Vliet" Eerste prijs voor Kunst na Arbeid Tapt oe 2 oktober de bank waar ook zich thuis voelt DINSDAG 1 OKTOBER 1988 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA S De beschermheer van K. en G. ir. M. G. de Jong overhandigt onder woorden van gelukwens een cheque van 10.250 gulden als voorlopige gift voor de bouw van een eigen centrum aan K. en G.-voor- zitter de heer H. J. IJzerman. Op de achtergrond o.a. de 9-jarige tamboer-maitre Simon Dubbelaar. (Foto L.D./Holvast) Vanzelfsprekend kwamen ook vele bestuursleden van zuster- en sport verenigingen hun gelukwensen aan bieden. waarop men nog lange t'ijd in gezellig samenzijn bijeen bleef om de vriendschapsbanden te verstevigen. Het K. en G.-bestuur zal in ruime mate en-aren hebben, dat men in brede kring met dit 40-jarig jubi leum van harte meeleeft en dit kra nige korps door tallozen in onze stad bij wijze van spreken op handen ge dragen wordt. K. en G.: ga op de ingeslagen weg onverdroten voort en U zult nog ja renlang de Leidenaars welkom mu ziekgenot kunnen bieden! LEIDEN De plaatselijke afdeling van de stichting „Mensen in nood" organiseert 26 oktober onder het mot to „Kijk eens goed in uw kasten" een bliksem-kleding-inzameling in Leiden. Van twee tot vijf uur 's middags zul len ruim vierhonderd sch^Mc--** var» het Leids voortgezette onderwijs met j dertig vrachtwagens beschikbaar ge- steld door het Leidse bedrijfsleven alle huizen afgaan om de kleding af I te halen. Welkom zijn alle soorten goed gedragen onder-, bovenkleding, schoenen, hoeden, medicamenten en goed houdbare levensmiddelen. Soortgelijke inzamelingen zijn reeds eerder en met veel si\cces in andere Nederlandse plaatsen gehouden. Een inzameling in Haarlem bracht maar liefst 130 000 kilogram kleding op. De stichting .Mensen in nood' zal de kleding etc. v»*stur:n n?- wikkelingslanden en rampgebieden over de hele wereld. Vrij cn'angs ging j een aantal scheepslading o met i 25.000 kilogram dunne kleding naar hongerend Biafra. Andere partijen I zullen nog volgen. Binnenkort begint de stichting met een actie voor Chi nese vluchtelingen op Borneo. An dere ..Mensen in nood"-acties in het verleden waren hulp aan de slacht offers van de aardbevingsramp in Si cilië, ten bate een revalidatiecentrum voor gehandicapte kinderen in Roe- and'a, voor een landbouwproject in Kongo en voor een ziekenhuis in Kenia. Het bestuur van het op 1 oktober 1928 opgerichte tamboer en pijperkorps „Kunst en Genoegen" heeft gisteravond onder enorme belangstelling gerecipieerd in het ontvangstcentrum van de Vredeskerk aan de Burggravenlaan, dat feestelijk met talrijke bloemstukken versierd was als evenzovele tekenen van hartelijk mededeleven van de talloze K. en G.-aanhangers. Onder de vele aanwezigen merk- ten wy o.a. op burgemeester mr. G. C. van der Willigen, wethouder S. Sannes, de garnizoenscommandant kolonel Th. Wessels, de heer H. de Wilde voorzitter optochtencommissie 3 octobervereniging, de heer H. J. v. d. Pompe, directeur van „K. en O", de oud-voorzitters van K. en G. de heren A. v. d. Broek, en Slegtenhorst de oud-dirigent de heer H. Roman, de heer J. G. Wakka, die 17 jaar instructeur van K. en G. is ge weest en de heer P. B. K. Versteeg en echtgenote, oud-directeur van de Stadsgehoorzaal, die thans een hotel In Oosterhout exploiteert. K. en G. voorzitter H. J. IJzerman en zijn me debestuursleden mochten talrijke ge lukwensen in ontvangst nemen. Al lereerst voerde het woord de heer H. Terwee. Deze sprak namens de ou dercommissie. waaruit later de jubi leumcommissie is voortgekomen. Hij releveerde hoe op initiatief van de heer B. Truyers het idee was gebo ren een jubileumgeschenk aan te bie den. Door middel van velerlei activi teiten waren hiervoor gelden bijeen gebracht. De beschermheer van K. en G. Ir. M. G. de Jong ging hierna over tot de overhandiging van dit geschenk, een maquette, bedoeld als een sug gestie voor het door de K. en G.-le- den te bouwen centrum in de Profes- sorenwijk, waarvoor hij een cheque van n:«?t minder dan 10.250 gulden de giften stromen intussen nog bin nen! overhandigde aan de K. en G voorzitter, die daarvoor zijn hartelij ke dank betuigde en de hoop uitsprak dat dit centrum in 1970 gereed zou kunnen komen. De heer Koos Kukler, voorzitter van „Sempre Avanti" en oud K. en G.-lid. trok enige paralellen tussen beide verenigingen en bood namens „Sempre Avanti" een enveloppe met inhoud aan voor hetzelfde doel. Dit geschiedde ook door de heer H. de Geus. voorzitter van de Chr. Gym- natiekvereniging DOS. Het spreekt vanzelf, dat al deze bedragen door het K en G-bestuur met grote vreug de en dankbaarheid in ontvangst ge nomen werden. Onder degenen, die het K. en G.- bestuur nog kwamen feliciteren be vond zich ook het oud K. en G. lid de heer Herman Zirkzee, die. nadat hij tien jaar aan K. en G. verbonden was. in 1959 naar Australië emigreer de en thans voor twee jaar in Londen woont. Hij was speciaal voor deze receptie uit Engeland overgekomen. Op 3 oktober zullen de postkan toren in Leiden. Leiderdorp en Oegstgeest tot 10.00 uur zijn geopend voor de normale dienstuitvoering. De postagentschappen zullen die dag gesloten zijn. De lichting van de bij brievenbussen zal te 9.00 uur en 16.00 uur geschieden. Aan het hoofdkantoor Gerestraat zal de laatjfce lichting plaats vinden te 19.00 uur. De le briefpost-brstelling zal nor maal worden uitgevoerd. De bestel ling van pakket post en aangeteken de stukken vervalt. De zelfbedieningsruimte van het hoofdkantoor Gerestraat blijft nor maal geopend. Voor het voeren van telefoonge sprekken en het aanbieden van te legrammen (telefoonnummer 009) kan men terecht in de openbare te lefooncellen. LEIDEN Het Leidse mannen koor „Kunst na Arbeid", o.l.v. Louis \9»n Wijngaarden, behaalde zater dag op h?t Internationaal zangcon cours in Nijmegen in de afdeling uit muntendheid met 353 punten een eerste prijs. LEIDEN Teneinde één geheel in de taptoe op 2 oktober te kunnen for meren roept de Padvindersraad alle Leidse welpen, gidsen, verkenners en padvindsters op om zich op tap toe-avond tussen 7 en 7.15 u te ver zamelen bij het schoolgebouw aan de Hooglandse Kerkgracht 20a. Communisten in Indonesië Het Indonesische leger heeft een groot aantal communisten gearresteerd op het eiland Bangka, waar zij onder grondse activiteiten zouden zijn be gonnen. In een communiqué werd geen exaot aantal opgegeven, maar j werd gezegd dat ongeveer 70 com-1 munisten betrokken waren by de ondergrondse activiteiten op het eiland LEIDEN In het zwembad „De Vliet" werden examens afgenomen voor diverse zwemdiploma's. Diplo ma A, huisvrouwen: G. van Wiersen- Immenga, C. van Deventer-van der Veer. G. J. van der Meyden-de Vrind M. A. Delis, J. M. van der Steen- Wijsman. H. Viele-Stavler. H. Gieske -van der Sande, J. Verhoef. A. van der Linde: Diploma B, huisvrouwen: M. Schouten-de Bruyn, M. Viseer-van der Meel. E. van der Berg-van der Meel. G. van Wiersen-Immenga, D. Bink-Teske. zr. Maria Magdalena Verwer; Diploma C, huisvrouwen: J. Moeiliker-Balkenende. M. S. van der Krogt-Pannebakker. C. P. de Heiden van Kins. E. de Jong-van Druten, A. Fisser-de Wolf. E. Th. van Bommel- Vermey; Diploma F, huivrouwen: A. G. Hellendoorn-Klok. De overigen, welke in het bezit van een diploma kwamen, zyn: Diploma C, meisjes: Marian de Bock. Raymond Kimman, Henny v. Switen, Wilhelmina Merts. Irene Grootes, Joke Westerbeek. ConnieVer steegNicoline Segaar. Elizabeth Freeke. Mathilde Hoogeveen, Karin i van Ee. Pauline Goddyn: Diploma C I jongens: Jan Sira, Hendrik Merts, j Petrus Bart. Gerard de Wilde. Mar- 1 cel Rijsbergen, Reynout de Bruyn, Jan Maarten de Jong, Henri Vorst. Leonardus Nolles, Nicolaas Segaar, Piet Hein Versteeg. Hans van der Marei. Pieter Korbee, Eduard Mar- tinus de Vogel. Johan van der Steen. I Giel Leupen, Albertus Dirk Verstoep Johan Oster, Rudolph Snoeker; Di ploma D, meisjes: Geesje de Lange, Henny Lagerberg. Quirina Lager- berg, mevr. Joh. Moeliker. Arenda E. J. Moeliker. Carla Hendriks. Pauli Schute, Thea Radder, Maria Pompje, Elisabeth Gaykema. Willy Peterse, Margaretha Hoogenkamp; Diploma D, jongens: Teun Bogaard, Ronald van Eugen, Jacques Krol, Rob Uittenbogaard, Louis van Dyk, René Hartel, Max Boom; Diploma E, meisjes: Margriet Pompe. Teunie Blansjaar; Diploma E, jongens: Leo van Berkel. Rob van Wieringen. Ad. Goedhart, Rieso van Voorthuizen: Djploma F, meisjes: Corry Labordus Lieuwe Labordus: Diploma F, jon gens: Jan Willem Hillebrandt, Peter Dullemeyer, Rudolf Doderer. LEIDEN „Geweldig, wat intiem en sfeervol en wat een heerlyke zitjes. Hier zullen wy ons spoedig thuis voelen." Dit waren zo enkele indrukken, die wy gistermiddag opvingen uit de mond van hoogleraren, stu denten en leden van de weten- schappelyke- en technische staf by de heropening van het Leid se universitaire trefcentrum „Pardoeza" aan de Doeza- straat. Het centrum uniek voor ons land heeft dan ook een totale metamorfose ondergaan. Niets herinnert aan het oude Pardoeza. De bar is van zyn plaats .gerukt," de stoeltjes en (hoge) tafeltjes verdwenen. Centraal staat nu in deze ge zellig aangeklede ruimte de bar. met daaromheen gegroe peerd de gemakkelyke fauteuils rond lage tafeltjes. Barkrukken noden tot een zit in deze „tem- pjel" van Pardoeza. welke ook langs de wanden tal van rust punten kent. Aangepast by het interieur is ook de verlichting, die het in deze ruimte byzon- der goed doet. Met de herope- ning van „Pardoeza" heeft de beheerscommissie van dit cen trum tevens een nieuwe beheer der aangetrokken. Het is de heer H. van Asperen uit Kat- wyk. Een man, die het klappjen van de zweep kent en nog on langs by de gehouden biertap- wedstryden in het Antoniusclub- huis kampioen werd van de re gio Leiden. Prof. mr. G. Duisterwinkel, voorzitter van de beheerscom missie „Pardoeza." heeft dit universitaire trefcentrum gis termiddag met een kort woord heropjend. Behalve dat hy dank bracht aan de initiatiefnemers nu al weer enkele jaren ge leden van Pardoeza. had hy byzondere waardering voor al len. die hun beste krachten aan deze „nieuwbouw" hadden ge geven. Dit centrum, aldus spre ker. mag beslist niet ontaarden in een studentenkroeg, een kransje voor hoogleraren of in ambtenarengedoe, het zal een trefpunt moeten worden voor hen. die eens normaal met el kander willen praten. Met een dronk op „vakman Van Aspe- ren" verklaarde prof. Duister winkel het centrum voor her opjend. Onder de velen, die belang stelling voor .Pardoeza" nieu we styi" toonden, waren os. de rector-magnificus, prof. dr. L. Kukenheim, de secretaris van de senaat, prof. dr. Goslings, mr. F. J. M. van Beurden, plv. secretaris van de Universiteit, mspjecteur H. Oudman verte genwoordiger van de Commis saris van Politie, enkele cura toren van de Leidse Universi teit, stafleden en (uiteraard) vele studenten. Op de foto: de heer Van Asperen tapt een pils je. (Foto L.D./Holvast) Schriftelijk onderwijs in Europa STRAATSBURG (ANPi Het Tweede-Kamerlid, dr. W. J. Schuyt, is tot voorzitter gekozen van een in Straatsburg in het leven geroepen stichting „Conseil pour la prouw- tion de l'enseignement pjar corres pondence" (Copec). Deze nwe stich ting heeft tot voornaamste doel het bevorderen van het tot stand komen van wetteiyke regelingen voor schrif telijk onderwys in de Europ>ese lan den en het harmoniseren van deze wetgevingen. Tot secretaris-generaal van de or ganisatie is benoemd de heer I. J. Sloos van LOI. In het bestuur heb ben zitting pjolitici en parlementsle- den uit Frankrijk, Duitsland. Enge land. Italië. Luxemburg, België en Nedertand. Een van de overwegingen, die tot opjrichting van de nieuwe stichting heeft geleid is, dait er vooral in de naoorlogse jaren instituten voor schriftelyk onderwys zyn onststaan die in veel gevallen een zodanige overzakeiyke pjolitiek volgen, dat, ge rekend naar sociale en ethische nor men moeiiyk meer van aanbod van onderwys gesproken kan worden. De nieuwe stichting wil dan ook o.m. een erecode gaan vormen. ADVERTENTIE Gevoelige correcties LEIDEN Zowel een 30-jarige glaszetter, als een 28-jange kelner, beiden uit Leiden, waren niet ter zit ting verschenen. De Leidse kanton rechter, mr. W. de Koning, gaf de te gen hen aanhangig gemaakte zaak toch een openbare behandeling. De reden hiervan werd spoedig duidelyk. Beiden hadden het. aldus het rechts college, als automobilist wel. heel erg bont gemaakt en bijzonder ernstige overtredingen begaan. De glaszetter reed in de avond van de 13de juni j.l. met zyn sportauto over de Van Aikemadelaan in Oegst geest, raakte plotseling in een slip. schoot de wegberm in, om vervolgens over de kop slaande in een naby ge legen sloot terecht te komen. Hier door kwam de pjolitie tevens tot de ontdekking dat verdachte rondreed zonder tegen WA.-verzekerd te zyn. Uit het proces-verbaal bleek o.m., dat verdachte destyds had toegege ven wel wat hard, d.w.z. ruim 80 km per uur, de naby gelegen bocht had willen nemen en daardoor de macht over het stuur had verloren. Voor de ontbrekende verzekering kon hy geen enkele reden aanvoeren. In zyn requisitoir legde de officier, mr. J. Th. de Wit, er de nadruk op, dat verdachte een ontstellend gebrek aan verantwoordelykheidsgevoel aan de dag had gelegd, en zodoende een i groot gevaar voor medeweggebruikers had betekend. I Ter correctie van de verkeersfout eiste hij dan ook een geldboete van f 100 subs. 20 dagen, alsmede een on- voorwaardelyke ontzegging van ver- dachtes rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden. Inzake het onverze kerd rondryden eiste hy naast een geldboete van f 150 subs. 30 dagen een week voorwaardelyke hechtenisstraf met een proeftyd van 2 jaar. In zyn vonnis laakte de kanton rechter verdachtes handelwyze in hoge mate. Hy vond een en an der dei-mate ernstig, dat zyn vonnis belangryk boven de geëiste correcties uitging. Dit vonnis luidde by verstek: i twee geldboeten van respectievelyk f 150 en f 250 subs 80 dagen een on- voorwaardelyke ontzegging van de rybevoegdheid voor de tyd van 6 maanden, een voorwaardelyke ont zegging der rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proef tyd van 2 jaar en de vernietiging van Rykswege van de in beslaggeno men aütx). De niet verschenen kelner verleen de op het voorrangskruispunt Pro vinciale weg-Zyldyk geen voorrang aan een mede-automobilist, hetgeen een nogal schadelyke botsing tot ge volg had. Ook hy bleek niet tegen W A verzekerd te zyn. Ook in deze zaak waren de officier en kantonrechter niet zuinig met hun i kritiek op verdachtes gevaarlyke I overtreding van de voorrangsregels I en kennelyke minachting van de wet. I die mede tot gevolg heeft, dat de be- nadeelde party hoogstwaarschynlyk j „met de brokken blyft zitten". voor Leidse balie 1 Confrom de eis, vonniste de kan tonrechter by verstek met twee geld- j boeten van respectievelijk f 50 en f 200 subs 50 dagen en de on voor- waardelyke intrekking van verdach- I tes rybevoegdheid voor de tyd van 6 maanden. Ger aar Een 31-jarige automonteur. Hon gaar van geboorte, sinds kort woon achtig in Oegstgeest reed zonder enige rybevoegdheid te bezitten in een auto, waarvan het chassis vry- wel geheel was doorgeroest met al le. aldus het proces-verbaal, uiter mate gevaarlyke consequenties van dien Verdachte vond het maar vreemd, dat hy een rybewys nodig had ..By ons in Hongarije hebben we geen rijbewys nodig." verzeker de hij de kantonrechter. Waarop de ze prompt repliceerde: „Uit eigen waarneming weet ik, dat er in Hon- garUe maar zeer weinig auto's rij den: vandaar, dat een rybewys waarschyniyk niet vereist wordt." Hy wees verdachte er voorts op. dat deze zich aan de Nederlandse wetge ving diende te houden. Inzake het feit. dat hy met zo'n gevaarlyk vehikel rondreed. - ver klaarde verdachte: „Ik kocht hem om hem op te knappen en maakte alleen maar een proef ritje toen ik werd aangehouden." Hoewel hy moest toegeven, dat hy voor „de auto" slechts f 50 had betaald en er dus niet veel van kon worden ver wacht, vond hij wel, dat de politie de slechte toestand waarin de auto ver keerde, sterk had overdreven. De officier kwam tot de conclusie, dat verdachte en nog wel zonder rijbevoegdheid een levensgevaar lijk wrak had bestuurd en eiste ter correctie twee geldboeten van res pectievelyk f 80 en f 100 subs. 36 da gen, alsmede de vernietiging van Rijkswege van het in beslaggeno men „voertuig." Verdachte bepleitte uiterste cle mentie. De kantonrechter maakte er tweemaal f 75 subs. 30 dagen en de gevraagde vernietiging van. Kortste weg duur! ,M'n meisje moest om half elf thuis zyn. wy waren wat laat en daarom nam ik de kortste weg," verklaarde destyds een 22-jarige tuinder uit Katwyk aan de verbali sant de reden van zyn overtreding. Omdat hy dus haast had. reed de tuinder in de avond van de 30ste juli j.l. mét zyn auto op de Rynsburger- weg te Noordwijk links i.p.v. rechts voorby een verkeersbord met rich- tingspyi, sneed aldoende „een stuk weg af" en zaaide tevens enige pa niek onder enkele medeweggebrui kers, die slechts door krachtig rem men de nodige botsingen konden voorkomen. Verdachte, vond, dat verbalisant, die toevallig ook oogge- tuige van een en ander was. het ge vaar van zyn manoeuvre nogal had overdreven. De kantonrechter hield verdachte voor, dat hy wel zeer dom en ge vaarlyk had gehandeld, temeer om dat hy inzake zyn rybevoegdheid j nog een proeftyd had lopen. Na te hebben gememoreerd, dat I verdachte al een hele straflyst inza ke diverse verkeersovertredingen op j zyn naam had staan, eiste de offi- cier. gezien de ernst van dit nieuwe i feit, zowel een geldboete van f 100 subs. 20 dagen als de voorwaardely- ke intrekking van de rybevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een I proeftyd van 2 jaar. De kantonrechter zag geen reden tot enige clementie en vonniste der- j halve conform. de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Snoek Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2°/o rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezins krediet. Als rekeninghouder geniet u een uitge breide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoorbeeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Leiden: Breestraat 61-63. Katwijk aan Zee: Voorstraat 39. Noord wyk aan Zee: Palaceplein. Sassenheim: Postwijkkade 1. Alphen a/d Ryn: Julianastraat 65.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3