Wallace, politiek fenomeen Soekarno: eenzaam begin en einde Beroepspolitici verkeken zich op de man9 die „de stemis van verrassend veel Amerikanen LONG WING Ernstig ongerust Universiteit in Mexico ontruimd CASSETTE RECORDER LEIDSE AGENDA MET EEN ENKEL WOORD NIEUWE MACHTHEBBERS NEMEN WRAAK PAGINA 1 DINSDAG 1 OKTOBER 1968 ADVERTENTIE WASHINGTON (GPD) In het vliegtuig onderweg naar het Republikeinse partijcongres in Miami Beach wendde een Amerikaan van een jaar of 45 zich tot mij, en uitte spontaan zijn woede en ergernis over de .afbraak van Amerika" door langharige hippies, gewelddadige negers, dieenstweigeraars en protesterende studenten. Hij besloot zijn verhaal met de mede deling dat hij in november zou stemmen op de ex-gouverneur van Alabama. George Wallace, die met zijn eigen partij deel neemt aan de presidentsverkiezingen. Mijn medepassagier bleek niet de eerste de beste te zien: hij was een hoge functionaris in het Pentagon (ministerie van Defensie). Ik vroeg hem waarom hij op Wal lace zou stemmen. „Ik heb gister avond naar hem op de televisie ge keken", zei hü, „en wat die man zegt is me ufrt het hart gegrepen". Volgens de laatste cijfers van de openbare mening zijn er miljoenen Amerikanen die er net zo over den ken. en die straks in november hun stem op de 49-jarige George Corley Wallace zullen uitbregen. Hun aan tal is zo groot dat de beide andere kandidaten voor het presidentschap. Richard Nixon en vice-president Hubert Humphrey, zich ernstig onge rust maken over de stemmen die zij aan Wallace kwijt zullen raken. Hun ongerustheid is niet onge grond. Want hoewel er meer dan een wonder moet gebeuren om George Wallace in het Witte Huis te plaat sen. kan zyn verkiezingscampagne hem van een invloed op de verkie zing van de volgende president ver zekeren. die in geen verhouding staat tot het aantal op hem uitgebrachte stemmen. Dat kan bijvoorbeeld ge beuren. wanneer de wedloop tussen Humphrey en Nixon met zo'n mini maal verschil eindigt (doordat Wal lace stemmen aan Humphrey maar vooral aan Nixon zal ontnemen), dat het kiescollege de beslissende stem krijgt. Het kiescollege, dat op 16 decem ber bijeenkomt, bestaat uit afgevaar digden van alle staten, die tezamen 538 stemmen hebben. Elke staat heeft een aantal stemmen, dat gelijk staat aan het aantal zetels, waarmee die staat in het Amerikaanse Congres is vertegenwoordigd. Het systeem is zo- o-mi^'dat alle stemmen, die een staat in het kiescollege heeft, uitge bracht moeten worden op de kandi daat die in die staat het grootste aantal stemmen behaalde. Wie de meerderheid van 240 stemmen krijgt, is dan president van de V.S. Eigenhandig George Wallace zou net genoeg stemmen van het kiescollege kunnen krijgen om Nixon of Humphrey van het vereiste aantal van 270 af te houden. En daarin schuilt niet al leen zijn kracht, maar ook de opzet van zijn campagne. Want dit zou be tekenen dat hü op dat punt kan be sluiten de op hem uitgebrachte stem men „over te doen" aan een van de twee andere kandidaten. En hü zal in dat geval natuurlijk niet „over doen" zonder bepaalde eisen en voor waarden gesteld te hebben. Het is niet onjuist te zeggen, dat Wallace, mocht het tot een onbeslis sende stemuitslag m het college ko men, dan degene is die eigenhandig de volgende president van de V.S. kiest. Dat is zijn macht, zijn in vloed, en dat is waar hü op aan stuurt- George Wallace, die gouverneur van Alabama was van 1963 tot 1967 en die, toen hü zichzelf niet meer kon opvolgen, zich liet opvolgen door zijn verleden jaar overleden vrouw. Lurleen Wallace, kent het klappen van de presidentiële verkiezings- zweep. Ook in 1964 deed hü mee als ADVERTENTIE George Wallace, de kandidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten van de door hem opgerichte onafhankelijke Amerika-partij, is een politiek fenomeen geworden waarop ook beroepspolitici zich verke- ken hebben. In december verle- j den jaar wees een onderzoek I van de openbare mening uit, dat I 8 procent van de kiezers van plan was op de ex-gouverneur van Alabama te stemmen. Het S meest recente onderzoek stelt dit percentage op 20. Onze cor- respondent in Washington, mr. H. L. Leffelaar. analyseert in twee artikelen de aard van het „verschünsel" Wallace, en geeft een beschouwing over de in vloed die deze kandidaat voor het presidentschap heeft op de Amerikaanse politiek. kandidaat voor het presidentschap, maar hü trok zich terug toen de Re publikeinen de conservatieve Barry Goldwater benoemden als hun kan didaat. Wallace en Goldwater heb ben veel in hun opvattingen gemeen, en de voormalige gouverneur van Alabama begreep, dat hü met het voortzetten van zijn campagne het Goldwater toen alleen moeilijker kon maken. Er zijn weinigen die zich herinne ren dat Wallace in de voorverkiezin gen in 1964. voordat hü zich terug trok, opzienbarende resultaten boek te. In Wisconsin kreeg hü toen bü- voorbeeld 34 procent van het totale aantal door Democraten uitgebrachte stemmen. In Indiana 30. en in Ma ryland 43 procent. Deze uitslag duid de op z'n minst aan, dat de opvattin gen van Wallace aansloegen bü een groter aantal Amerikanen dan voor mogelük werd gehouden. Deze idee ën komen er voornamelük op neer, dat de Amerikaanse „kleine man" te weinig aan zün trekken komt, te wei nig zeggenschap heeft in de nationa le en zelfs plaatselijke regering. En met deze „kleine man" bedoelt George Wallace alleen de blanke, want hü ren als boer Koekoek in Nederland, of met een Poujade in Frankrijk, en misschien nog het meest met een mengsel van beiden. Wallace is ech ter een gevaarüjker demagoog, die kundig met de vooroordelen van zün toehoorders weet te manipuleren en dat ook zonder scrupules doet. Maar zoals Koekoek en Poujade spreekt hü de kleinste middenstanders aan, die in hem de man zien die durft te zeggen wat zü alleen maar denken, die opkomt tegen een overheid die alleen wordt begrepen als een „su permacht" die erop uit is hun vrij heden te beknotten, en de man die hun diepste angsten vertolkt en be vestigt. MEXICO (Reuter) Militairen, die twaalf dagen geleden de natio nale universiteit in Mexico-stad be zetten, trokken zich gisteren uit de gebouwen terug. De commandant droeg de universiteit officieel aan de rector over. De universiteit kreeg een militaire bezetting toen de studen tenonlusten een hoogtepunt bereik ten. Oproerpolitie schoot eerder op de dag in de lucht om een honderdtal studenten te verjagen, die een rook bom lieten ontploffen voor het ge bouw van de Technische hogeschool. Inmiddels hielden meer dan vijf duizend vrouwen en studenten een protestmars door de stad. In de stoet liepen moeders mee wier zoons in de afgelopen twee maanden bü studentenonhuiten gewond waren ge raakt. Cassette recorder. Met 2 sporen. 10 transistors, 5 dioden. Voor glasheldere radio- en grammofoonopnamen. Voor verrassend goede weergave van minicassettes. Speelt op batterijen en lichtnet. Speeltijd 2 x 30 min. f299,- is de enige nationale kandidaat die zich openlük niets gelegen laat lig- gen aan de neger. Tenslotte was het I Wallace die. toen hij gouverneur was, lijfelijk de integratie van de universi teit van Alabama probeerde tegen te houden door de ingang voor negers te blokkeren. Anti - federaal In zijn verkiez;mgstoespraken ha mert hü steeds weer op dezelfde aambeelden. Hij zegt dat de integra- i van de scholen ongedaan gemaakt I moet worden. Hij valt het hoogge rechtshof aan als een college van staatsgevaarlijke mannen, die met hun klassieke beslissing van 1954 toen zij de integratie van alle scholen ge lastten, het land tot op de rand van de chaos brachten. Hij vindt ook. en dat voor vele Amerikanen die van j huis uit individualistisch denken, een j essentieel punt dat de federale re gering te veel macht heeft, en hü voorspelt dat wanneer nxet snel ver anderingen worden aangebracht de miljoenen „kleLne luiden" bezit van „hun" blanke scholen zullen nemen. George Wallace is in Europa al leen to vergelüken met zulke figu- Méér voetbal, méér show programma's, méér quizz es, méér Olympische spe len! U kunt nu de drie Duitse programma's ont vangen met één van de re volutionaire Wing antennes Teweant versterker.Laat- steTewea-ontwikkeling speciaal voor Kleef en Wesel: Long Wing. Alle inlichtingen, ook wat betreft de dichtstbijzijnde Tewea-lnstallateur: Tewea Postbus 4052, Amsterdam Tel. (020J-943211 (Van onze Buitenland-redactie) DJAKARTA Het ziet er naar uit dat ex-presidc-nt Soekarno eindelijk helemaal van het Indonesische poli tieke toneel zal gaan verdwijnen. Pre cies drie jaar na de communistische machtsgreep van kolonel Oentoeng die Soekarno de werkelüke absolute macht in Indonesië had moeten ge ven. heeft Soeharto. die Soekarno als president na die staatsgreep heeft opgevolgd, laten weten, dat „Boeng (Broeder) Karno is gearresteerd en door de geheime politie in Djakarta w.ordt verhoord. De 68-jarige Soekarno heeft het ook in de jaren van na de staats- i creep niet kunnen nalaten aan poli- I tiek te doen. In de stilte van het zo- I merpaleis in Bogor onderhield hij nog steeds contacten met de communis- t:sche beweging.. Contacten die hem eind vorige week. toen een belang rijke communistische verbindingsman werd opgepakt, fataal zijn geworden. Het einde van zijn ontzagwekkende politieke carrière is in zicht: Djakar ta bereidt zich voor op een monster proces tegen de man die Indonesië heeft opgebouwd maar tevens heeft afgebroken. De uitslag van een dergelyk proces staat al bij voorbaat vast. Tijdens zün leven heeft de Indonesische pre sident niet geschroomd vijanden te maken en niet alleen in het buiten land. Om zijn politieke theorieën te kunnen doordrüven, heeft hij tal van tegenstanders moeten elimineren. Tegenstanders die nu allemaal weer op vrije voeten zijn. Het is in Indonesië een publiek geheim dat Soekarno zelf betrokken is geweest bü de staatsgreep in 1965. De huidige machthebbers die uit het leger zün voortgekomen, zullen hem dat nooit vergeven, want tegen hen was de staatsgreep in feite gericht. De indrukken van de bloedige tafe relen in de woningen van die Indo nesische generaals zijn in het Westen büna vervaagd, maar men kan bü- den als deze begonnen was: met ver zet in gevangenschap- Deze keer geen strüd tegen koloniale heersers, maar tegen het Indonesische volk zelf, dat onder leiding van president Soeharto na meer dan negentien jaar hem dit jaar zün titel van president ontnam. Soekarno is alleen begonnen en zal alleen eindigen. Bü al de politieke tnoeilükheden die Indonesiës voorma lige president heeft, komen ook hui- selüke moeilükheden. „Boeng" Karno heeft nooit trachten te verbergen dat hij een vrouwenliefhebber was. Zijn privé-leven is een aaneenscha keling van verhoudingen waaruit tenslotte een vijftal huwelijken voort kwamen. Aan één er van 'met Har- jati kwam door een scheiding een I hoe bü de staatsgreep van Oentoeng I zijn dochtertje werd vermoord. Wachten Soeharto heeft lang gewacht met I maatregelen tegen Soekarno. De af- I gelopen drie jaar leek het alsof de nieuwe Indonesische regering hem aan de vergetelheid zou willen prijs geven. In de afzondering van Bogor, zou hü niet veel kwaad meer doen. Stapje voor stapje is echter de dag dichterbü gekomen, dat de huidige Indonesische machthebbers de tüd rijp achtten om de grote man zelf aan te pakken. Op alle niveaus in het leger en regeringsapparaat wa ren daarvoor talrijke zuiveringen no dig. want ondanks de puinhoop die Soekarno van Indonesië gemaakt ~tjnd. Het ziet er naar uit dat twee heeft, was zijn aanhang nog steeds i van zijn vrouwen eveneens een schei- gioot. j ding zullen verkrijgen. De 48-jarige Soekarno heeft niets gedaan om de Hart.ini en de 23-jarige Jurike, res- nieuwe machthebbers weer voor zich pectievelijk Soekamo's tweede en in te nemen. Niets kunnen doen vierde vrouw <na Harjati) zijn bezig BINNENLAND Twee doden op overweg Twee I negentienjarige jongens uit Bakel bü Helmond, zün gisternacht om I het leven gekomen op een met auto- matisoh halve overwegbomen be vei- ligde overweg tussen Deurne en Horst-Sevenum. De jongens. G. Vrlens en A. van de Broek, die sa men op een bromfiets reden, zwaai den om de gesloten halve bomen heen op het moment, dat een lege personen trein de overweg passeerde Nieuwe arrestaties De recher che van de rü'kspolitie te water in 'het district Amsterdam heeft giste ren opnieuw twee Noordzeekanaal- loodsen aangehouden. Beide mannen '41 en 39) uit IJmuiden, worden er evenals hun vüf reeds eerder gear resteerde collega's van verdachte zich te hebben laten omkopen om kapi teins van zeeschepen te adviseren meer sleepboten te gebruiken dan nodig was. Haagse binnenstad In een be stemmingsplan voor een deel van de Haaese binnenstad wordt om. voor zien in de restauratie van de ..nieu we kerk. de bouw van een parkeer garage voor 1150 auto's en de bouw van winkels en kiosken, waarvan een aantal zal komen te liggen aan een ongeveer zeven meter boven de straat gelegen voetgangersplateau". Het plan omvat het gebied, gelegen tussen de Grote Marktstraat, de Wagenstraat, de Amsterdamse Veerkade en het Spui. Het beslaat een oppervlakte van 7,35 ha. BUITENLAND Spoorwegongeluk Ln Griekenland Doordat een vrouw aan de nood rem trok. waardoor een trein tot stilstand kwam, zün bü Corinthe in Griekenland gisteren twee treinen op elkaar gereden. De treinen, beide vol met inwoners van de hoofdstad, die naar hun geboorteplaats waren geweest om te stemmen, waren op weg naar Athene. Er zouden al tien doden zün geborgen. Driehonderd personen raakten gewond. Poolse advocaat veroordeeld - Een bekende Poolse advocaat, Silano- wioki, is gisteren in Polen tot zes maanden voorwaardelijk veroordeeld wegens het in bezit hebben van do cumenten die nadeng werden geacht voor de belangen van de staat. Hij werd schuldig bevonden aan het be zitten van kerkelijke documenten, die verkeerde inlicntingen bevatten over de toestand van de rooms-ka tholieke kerk in Polen. Betogingen Italiaanse landarbei ders Meer dan anderhalf miljoen Ibaliaanse landarbeiders hebben gis teren deelgenomen aan betogingen, waartoe het vakverbond heeft opge roepen. Men demonstreerde tegen de toenesnende werkloosheid en voor verhoging van de lonen. Internationale communistische top In Boedapest is gisteren een büeenkomst begonnen die de voor genomen internationale communis tische conferentie in Moskou moet voorbereiden. De openingsvergade ring duurde slechts een uur Van daag gaat men verder. Het totaal aantal deelnemende delegaties is 51. omdat de rancune tegen hem te groot was geworden. Hü had geen enkele politieke troef meer in handen en de grote demagoog kan het volk dat al tijd steeds weer en ondanks alle bok- om definitief met hem te breken. Van Ratna Sara Dewi, zün Japanse derde vrouw, is het bekend dat zij geweigerd heeft een bezoek aan het buitenland dat nu al meer dan een kesprongen aan zijn kant ging staan i jaar duurt af te breken en zich weer niet meer bereiken. „Boeng" Karno. de man die meer dan dertien jaar van zijn leven heeft doorgebracht in gevangenschap, heeft toen besloten zijn politieke carrière zo af te ron- bij Soekarno te voegen. Fatmawati. zijn eerste vrouw, is al jaren niet meer in de omgeving van de presi dent gezien. Een bizarre bükomstig- heid is de mogelykheid dat Har- titini die nu wil gaan scheiden tevens zal worden gearresteerd. Vol gens welingelichte kringen in Dja karta zou zü voor haar man de ver- bindingen met de buitenwereld heb ben verzorgd toen hü in zün land huis in Bandoeng verbleef. Zij bracht gecodeerde berichten langs de bewa kers naar contactadressen als zij ging winkelen of bü vrienden op be zoek ging. voorbeeld niet van generaal Nasoe- ,)an5 thealer mSTv. bet Ned. Ballet («on verwachten dat hü zal vergeten 1 orkest. Kon. Schouwburg 20.15 uur Ned. Dans Theater m.m.v het Ned. Ballet Orkest. WOENSDAG Kon. schouwburg 20.15 uur Nad. I gebouwen vindt men meer Nergens in officiële Indonesi- j een portret van Soekarno. Zijlsingel 2. Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. Zijlstra. 8 uur nam. Schouwburg Ned. Comedie met ..Phl» ladelphia, here I come"8uurnam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zit-, ting Bouwfonds Ned. Gemeenten 7-8 uur nam. Ch. de Bourbonhof Fjektronicaclub De Detector 7.30-9.30 uur nam. WOENSDAG Den Haag (Provinciehuls) Afscheids receptie gedeputeerde D. v. d. Kwaak. 4-5.30 uur nam. DONDERDAG Middelstegracht 3: (Evang. Chr. Ge meenschap). Feestelijke bijeenkomst o.l.v. evang. Th. Dlkkes, 8 uur nam. Schouwburg: Cabaret Adam en Eva geeft een feest op het Leidse feest. 7.30 uur nam. VRIJDAG Levendaal 101 „Leython": Tienerso- clëleit Dierenbal m.m.v. „The Minions". 7.30 uur nam. Oegstgeest (Rijnzlchtweg 27): Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. Bulthuis. 8 uur nam. ZATERDAG Kon. Ned. Natuurhist. ver. Bezoek aan Boerhaavetentoonstelling ln Rijks museum voor de geschiedenis der na tuurwetenschappen. 1.30 uur nam. Levendaal 101 „Leython" Middenso ciëteit Animal Party m.m.v. The Jee Hays. 7.30 uur nam. ZONDAG Stadsgehoorzaal. Drie oktober brid ge-drive. 11 uur voorm. Rijnlandslyceum (M.H. Tromp laan 1). Gem. voor oorspronkelijk christen dom afd. Oegstgeest. Spr. Evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen zondagsschool 10.15 uur, avond maal 11.30 uur voorm. Levendaal 101 „Leython". Ouderen- sociëteit Roary Slcties 7.30 uur nam. Wassenaar (Rest. Bijhorst). Drive- In-dienst. 10.30 uur voorm. BIOSCOPEN Studio: „Met Jouw tanden ln mijn nek". 18 jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „Bandolero". 14 jr. Dag. jj"gg 2.15, 4.30, Rex: „Mini-poker", 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Vrijdag en zaterdag 11.30 uur nachtvoorstelling „Lollipop. 18 Jr. Lldo: „Wat niet weet wat niet deert", a.l. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Camera: „Ik ben nieuwsgierig-geel", 18 jr. Vrfjdag en zaterdag 11.30 uur nachtvoorstelllng „Dr. Strangelove". TENTOONSTELLINGEN Galerie 't Duivenhuys Expositie Montyn 1960-1968. Dinsdag t.e.m. zondag 2-9 uur n.m. (t.e.m. 17 okt.) Galerie Walenkamp (Nleuwsteeg 11): Expositie Eykelenboom (t.em. 30 ok tober). Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschappen Boerhaave tentoonstelling l.vjn. 8de eeuwfeest van zijn geboorte Werkd 10 uur voorm 4 uur nam.; zondags 1-4 uur nam (t/m l december) Molen .jDe Valk* Molenmuseum da gelijks (behalve 's maandags) 10 uur voorm.- 6 uur nam. "s zondags 1-6 uur nam De Lakenhal: Dag. 10—6 uur. sond. 16 uur Rijksmuseum van Oudheden (Ra penburg 28): Werkd. 10 uur voorm. - 5 uur nam.: zond 1-5 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde: (SteensOraat 1); «lag 10—6 u.: 'ssoiv dage 1 6 uur nam Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag 10-4 uur zond 1-4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling ..Viva Mexico" Werk dagen IC uur voorm.6 uur nam.; zon- en teestdageD 1—6 uur nam (t/m 1 december). Ned.-Legermuseum: Geopend maandag tot er) met vrijdag 9 uur voorm. 6 u. nam.; zon.- en feestdageD 1-5 uur nam. Wassenaar (Kunstzaal Heuff)Ten toonstelling Lenle Korpershoek en Cor- ry Borst (maandag t.e.m. zaterdag 10 uur voorm.-5 uur nam.) t.e.m. 16 okto ber. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Geopend voor spoedeisende gevallen: (ook op 3 oktober!): Centraal Apo theek, Breest.raat 74, tel. 20552. Apo theek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp ls de gehele week geopend. WEEK EINDE DIENST DER HUISARTSEN Zaterdagmorgen tot 10 uur raadple ge men de eigen huisarts, daarna tot zondagnacht 24 uur de dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN Van hedenmorgen 7 uur o. a 1 2 S s X a a M® 9 e eJL Amsterdam zwaar bew. 14 ii 9 De Bilt zwaar bew. 14 8 13 Deelen zwaar bew. 14 6 11 Eelde zwaar bew. 15 7 8 Eindhoven zwaar bew. 13 9 7 Den Helder zwaar bew. 14 12 5 Luchth. Rdam geh. bew. 14 11 11 Tv/ente zwaar bew. 14 8 4 Vlissingen zwaar bew. 16 13 4 Zuid-Limburg zwaar bew. 13 10 9 Aberdeen regen 12 6 Athene onbewolkt 25 16 0 Barcelona onbewolkt 23 14 0 Lelgrado zwaar bew. 10 4 Eerlijn zwaar bew. 16 9 6 Bordeaux zwaar bew. 20 8 0 Brussel zwaar bew. 13 11 9 Frankfort geh. bew. 16 9 10 Genève zwaar bew. 16 6 0.2 Grenoble zwaar bew. 7 0 Helsinki half bew. 10 4 0 Innsbruck regen 15 7 2 Kopenhagen regen 14 10 1.6 Lissabon onbewolkt 28 18 0 Locarno licht bew. 23 15 0 Luxemburg geh. bew. 13 9 7 Madrid licht bew. 23 9 0 Malaga half bew. 24 18 0 Mallorca lichtb ew. 24 14 0 München regen 13 8 Nice half bew. 23 16 0 Oslo geh. bew. 13 8 4 Parijs geh. bew. 17 14 0.3 Rome half bew. 24 12 0.4 Stockholm geh. bew. 14 11 2 Wenen regen 16 11 0.5 Zurich geh. bew. 14 10 0.5

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2