Geen steun van Labour voor Wilson Moeilijkheden in top van „Rijnoord Tai van Eigen koers Humphrey in Vietnam reacties op actie van Irene WEERBERICHT Tijdelijk regen Voorwaarden Snel transport van ruilnier naar Leiden Reisbureau N.S. Bonn: akkoord van Miinclien niet geldig boterkoeken Op partijcongres in Blackpool Iets minder woningbouw dan vorig jaar TWEEMAAL JOHNSON WIL VOETBAL OP „AFKOEUNG" TELEVISIE HAVENSTAKING ALPHENS ZIEKENHUIS HEEET GEBREK AAN PERSONEEL (Sucé Opeericlit 1 maart I860 LEIDSCH DINSDAG 1 OKTOBER 1968 No. 3260Ï DAGBLAD Directeur: B. A. e. vaD Dlshoeck Hoofdredacteur: Dra J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16.50), f 4,70 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 LEIDEN (GPD) Tientallen I vrijwilligers hebben zich bij het secretariaat van de Grote Pro- j vinciale Dagbladen en de vijf- I tien daarbij aangesloten bladen i (waaronder het Leidsch Dag- blad) gemeld naar aanleiding I van de oproep van Prinses Irene om financiële en persoonlijke I hulp bij haar hulpverlening aan Biafraanse kinderen in Libreville (Gabon). Opvallend is het grote aantal verpleegsters die desnoods on middellijk naar Libreville willen reizen om in het „ziekenhuis" van pater Pinus assistentie te verlenen. Er zijn ook enkele mannelijke vrijwilligers, onder wie een bouwvakker. Aspirant-vrijwilligers dienen zich rechtstreeks te melden bij: De Biafraanse Unie Mr. Duru C. Fockstraat 115. Delft. Tel. 01730—21980 of 41742 Men kan zich ook bij Prinses Irene aanmelden. Postadres: Avenida de A hones Parque Conde de Orgaz Madrid (Espagne). „Wat echter het meest urgent is. is geld. Veel geld". Prinses Irene zei het gisteren wéér, tij- Ij dens een persconferentie in Ma drid. Bijdragen kan men storten op gironummer 8000 van de Amro- bank, Herengracht, Amsterdam, onder het motto „Helpt Irene helpen". Het geld zal onmid dellijk aan de Prinses (die ove rigens zelf veel geld in haar hulpverleningsprogramma heeft gestoken worden afgedragen- Zij zal met het geld het werk j van pater Pinus in een verval- len kerkje in Libreville, waar achthonderd zieke en ondervoe de Biafraantjes worden ver- j pleegd. succesvol kunnen ma- ken. De Prinses heeft voor dit j doel een rekening geopend in I Zwitserland („Irene de Bourbon fonds", Fina-bank. Genève), van waaruit het geld op de snelste wijze naar Libreville kan gaan. Het is mogelijk dat het kamp van pater Pinus nog een deel van de één miljoen gulden krijgt die de Stichting Hulpverlening Biafra-conflict over heeft van de 13 miljoen gulden die de grote nationale inzamelingsac tie enige tijd geleden heeft op gebracht. Twaalf miljoen hier van is verdeeld over het Pode Kruis. Caritas Internationale, de Wereldraad van Kerken en de Unicef De Stichting Hulpverle- ning-Biafra Conflict gaat zich nu beraden over de vraag of bet resterende geld ter beschikking kan worden gesteld voor de in richting van kampen buiten Biafra. waar kinderen zouden worden opgevangen. De „Terre des Hommes" heeft Inmiddels een brief van het mi nisterie van Justitie ontvangen, dat Biafraanse kinderen, die on- j mogelijk een speciale medische behandeling in de ron'' Nigeric liggende landen kunnen krijgen, naar Nederland kunnen worden gebracht, om hier behandeld te worden. De kinderen zullen slechts tijdelijk in ons land moe ten blijven. Verkiezingen Fernando Poo In Spaans Guinee zijn vandaag verkie zingen gehouden om de man te kie zen dit de nieuwste staat ter we reld na de onafhankelijkheid op 12 oktober de leiding zal geven. De twee kandidaten voor het president schap zijn Francisco Macias en Bo nifacio Ondo De verwachting is dat Macias zal winnen. De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond zwaar bewolkt met tij delijk regen, morgen voornamelijk in het zuiden van het land ook enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk har de zuidwestelijke wind. i Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.40 uur) 2 OKTOBER 1968 Zon op: 6.43 uur; onder: 18.15 uur. Maan op: 17.1» uur; onder: 1.17 uur Hoogwater te Katwijk: en 12.19 uur; laagwater: 7.50 en 20.16 uur. WASHINGTON (GPD) Vice-president Hubert Humphrey heeft gisteravond in een televisie-uitzending van een half uur verklaard dat hij, mocht hij gekozen worden als de volgende president van de Verenigde Staten, de bombardementen op Noord-Vietnam zal staken. Hij zei te geloven dat dit zou bijdra gen tot een voorspoedig verloop van de onderhandelingen in Parijs. Met deze verklaring heeft de vice- president zich voor het eerst los ge maakt van hel Vietnam-beleid van president Johnson, die niet gelooft dat een staking van de bombardementen iets kan bijdragen tot een oplossing van het Vietnam-confl.*ct. Vice-pre sident Humphrey voegde eraan toe, dat Hanoi voordat hij een dergelijke beslissing zou nemen, zou moeten aantonen dat het bereid is de gede militariseerde zone te respecteren. Hij zei ook zich als president het recht te willen voorbehouden om de „Huisarrest voor Rapacki" DU uit IS paglnn't NEW YORK (AP) De Poolse minister van Buitenlandse Zaken, Adam Rapacki, een voorstander van een militaire ontspanning in ccn- traal-Europa, zou onder huisarrest zijn geplaatst „wegens zijn tegen stand tegen de Russische methodes in Tsjecho-Slowakije", aldus het merikaanse weekblad „Newsweek". „In diplomatieke kringen wordt vernomen dat, nu de Russische troe pen en de troepen van de andere landen van het Warschaupact Tsje- eho-SIowakije zijn binnengerukt Ra packi zal worden afgezet en door een volgzamere minister zal worden ver vangen". zo wordt daar in Newsweek aan toegevoegd. I bombardementsstaking af te gelas- i ten wanneer Noord-Vietnam niet te goeder trouw blijkt te zijn. De vice-president zei. dat hü als president een onmiddellijke overeen komst ..staakt-het-vuren" zou propa geren. die met de toeziende hulp van de Verenigde Naties uitgevoerd zou moeten worden. Vervolgens zou hij aansturen op het terugtrek ken van alle buitenlandse troe pen ln Zuid-Vietnam", inclusief de Noordvietnamese. Daarna zouden „vrije verkiezingen gehouden moeten worden", waaraan ook het Noord vietnamese Bevrijdingsfront deel zou moeten nemen. Humphrey's toespraak, die op het meest begeerde avonduur (omstreeks 8 uur) werd uitgezonden, was duide lijk bedoeld om hem het gehoor te verschaffen waaraan het hem op zijn verkiezingstournees tot nog toe heeft ontbroken. Hij zei zelf dat hij zijn toevlucht had genomen tot het te levisiemedium om zijn gedachten uit een te zetten zonder door demon stranten geïnterrumpeerd te worden. Meer dan Richard Nixon wordt de vice-president op zijn rondreizen ge hekeld en vaak het spreken onmoge lijk gemaakt door anti-oorlogs-de- monstranten. Gedurende de laatste week heeft Humphrey meer dan eens zijn kalmte verloren en zich met een „shut up" (houd je mond) tot luid ruchtig protesteren den gewend. Het Witte Huis had gisteravond geen commentaar op Humphrey's Vietnam-verklaring. maar het kan zonder meer worden aangenomen, dat president Johnson weinig waar dering zal hebben voor zijn „afvalli ge" vice-president. Humphrey's min of meer dramatische breuk met de president, die bij nader inzien toch minder ingrijpend is dan het lijkt, omdat de verklaring nog altijd een slag om de arm houdt, komt op een tijdstip dat alle uitslagen van opinie onderzoeken aantonen dat de vice- president ver achter Richard Nixon ligt. Zo ver achter, dat de afstand tussen Humphrey en George Wallace kandidaat van de door hem opgerich te „Onafhankelijke Amerika-partij", steeds kleiner wordt. Het laatste Gal- lup-onderzoek geeft Nixon 43 percent, Humphrey 28. en Wallace 21 pet van de stemmen wanneer de verkiezingen vandaag gehouden zouden worden. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis in Leiden is in de afge- j lopen nacht de twintigste niertrans- plantatie verricht. De patiënte, een De Nederlandse Spoorwegen heb ben een reisbureau opgericht. Het heet Tans N.V. en is een dochteron- j derneming van de N.S. Bij de Trans N.V. zullen voorlopig de bestaande reisactiviteiten van de Spoorwegen worden ondergebracht. Het is niet onmogelijk dat in de toe komst het reisprogramma zal worden uitgebreid. veertienjarig meisje uit Groningen, maakte het hedenmiddag naar om standigheden redelijk goed. De getransplanteerde nier was af komstig uit België en werd gister avond met een Porsche van de Ver- keersgroep van de Rijkspolitie bin nen een uur van Wustwezel aan de Belgische grens naar het Leidse zie kenhuis overgebracht. De nier was afkomstig van een donor uit Gent. Om ha A, tien kreeg de S.A.S. in I Driebergen, de surveillance groep autowegen van de Rijkspolitie, van dr. Terpstra van het Academisch I Ziekenhuis in Leiden bericht dat men j zich gereed moest houden voor het I vervoer van een nier van de Belgi sche grens naar het Leidse zieken- i huis. De Rijkswacht in Gent meldde om j 23.28 uur, dat de politieauto uit Gent was vertrokken. Aan de grens bij Wustwezel stond reeds een witte j Porsche van de Rijkspolitie gereed, j Om 0.18 uur werd de nier door de j Nederlandse politiemannen overgeno- j men en reeds 1.07 uur arriveerde het transport bü het Academisch Zieken huis. Onderweg had men veel medewer king ondervonden van de verschil lende politiekorpsen in de plaatsen waar men doorkwam. De Rotterdam se politie begeleidde de Porsche door Rotterdam en bij de grens van Lei den stond een auto van de Leidse politie gereed om de politieauto de snelste weg te wijzen naar het A.Z. Dank zij de voortreffelijke samen- werking tussen de Rijkswacht en de Nederlandse politiemannen duurde het transport van Gent naar Leiden slechts 1 uur en 39 minuten. Het Groningse meisje vertoefde reeds sinds half januari bij familie in Leiderdorp. Dit was nodig in verband met de geneeskundige behandeling in het Leidse ziekenhuis. De familie van de veertienjarige kreeg gisteravond om half tien bericht, dat het meisje moest worden opgenomen, omdat er een nier beschikbaar was. De trans plantatie werd tussen één uur en half vijf door het medisch team van het A.Z. verricht. Wonder boven toonder liep niemand enig letsel op, toen dit flatgebouw van 48 woningen in Peru instortte. Zo raadselachtig als dit klinkt was het niet: het ging hier om een flatgebouw met vakantiewoningendie op het ogenblik van de instorting niet bezet waren. ADVERTENTIE BONN (AFP) De Westduittt regering heeft gisteren opnieuw ver klaard. dat zij het akkoord van Miin- chen van 1938 waarbij Sudetenland van Tsjecho-SIowakije werd afge scheiden als niet meer geldig be schouwt. Ter gelegenheid van het feit dat de overeenkomst 30 jaar geleden werd gesloten, verklaarde de rege ringswoordvoerder in Bonn. Diehl, dat het akkoord irrelevant is. omdat de Bondsregering nu en in de toe komst uit dit akkoord geen politieke en territoriale aanspraken tegenover Tsjecho-SIowakije afleidt. Bonn eer biedigt integendeel de onafhanke lijkheid van Tsjecho-SIowakije en zijn grenzen, aldus Diehl Over de eis van Praag dat West- Duitsland het akkoord van Mün- chen van meet af als van nul en ge nerlei waarde verklaart, zei de woord voerder dat dit geen politieke maar een juridische kwestie is. Volgens hem is de Britse regering dezelfde j mening toegedaan. De Oostduitse regering heeft maandag wel gezegd, dat n&ir haar mening de overeen komst van München nooit eeldig is geweest. morgen voordeel pakje 7 stuks van 1 09 voor 95 niet duur twe/ heerlijk LONDEN (GPD) Op het congres van de Labour-partü in Blackpool heeft de Britse regering gisteren een vernietigende nederlaag geleden. Met een meerderheid van meer dan vier miljoen stemmen uit een to taal van zes miljoen heeft de confe rentie de inkomenswetgeving ver worpen. Dit kwam omdat de vakbon den. die zich op hun eigen congres reeds tegen de aantasting van hun traditionele onderhandelingsvrijheid hadden uitgesproken, ook op het par tijcongres dank zij hun collectieve blokstemmen de lakens uitdelen. Het resultaat van de stemming kwam dan ook helemaal niet als een sensa tionele verrassing. DEN HAAG GPDDe afbouw van woningen dit jaar, tot september, ligt zesduizend huizen achter bij de zelfde periode van het vorig jaar (toen ruim 80.000 tegen ruim 74.000 nu), maar er zijn regionale verschil len. Overijssel, Utrecht en Zeeland gaven grote stijgingen te zien, Fries land bleef vrijwel gelijk. De ander© provincies kregen forse aantallen wo ningen minder klaar. Zuid-Holland was de grote verliezer met 2800 wo ningen minder. In Zuid-Holland is de situatie in feite nog ongunstiger dan deze re gionale cijfers aangeven. Zouden Den Haag en Rotterdam, die het CBS apart pleegt te beschouwen, in de cij ferreeks worden opgenomen dan is in deze provincie de daling zelfs 1500 groter De bouwproduktie is thans echter weer op tamelijk hoog niveau. Begin september waren bijna 153.000 hui zen in aanbouw tegen ruim 143.000 het vorig jaar op dat tijdstip. Maai de resultaten hiervan zijn pas later merkbaar De stemmingen zijn in feite een farce omdat de Labour-regering zich geen titel of jota van een tegen haar gerichte uitspraak van het congres aantrekt of zelfs behoeft aan te trek ken. Want de politiek worat tend door het parlement gemaakt. De enige consequentie van de rege ringsnederlaag ook de helft van het partijbestuur had zich tevoren reeds tegen de inkomenspolitiek, die de hoeksteen van het economisch be leid der regering vormt, gekeerd is dat de regering zich wel twee maal zal bedenken wanneer eind volgend jaar de termijn van de inkomenswet- ten verstrijkt, om opnieuw met der gelijke drastische maatregelen te ko men. ROTTERDAM (GPD) Het is thans ze kei-, dat de voetbalwed strijd Ajax—Nürnberg morgenavond op de televisie komt. Het Olympisch Stadion is uitverkocht De reportage begint om 20.13. Nederland 1. Ver slaggever is Herman Kuiphof. Ook donderdag komt er voetbal op de televisie De KRO zal dan, ook op Nederland 1 een rechtstreekse uitzending geven van de wedstrijd GiazADO om de Europa Cup 2, eerste ronde. De uitzending uit het Libenausta- dion in Graz begint om zes uur en eindigt om kwart voor acht. Theo Koomen, bijgestaan door Ad Versney, verzorgt het commentaar bij de wedstrijd. NEW YORK, WASHINGTON - (Reuter) Vannacht om midder nacht hebben de ongeveer 70.000 ha venarbeiders in de Amerikaanse ha vens aan de Atlantische Oceaan en de Golf van Mexico het werk neer gelegd nadat eerder maandag on derhandelingen over een nieuwe ar beidsovereenkomst tussen de „Long shoremen's Association" en de .New York Shipping Association" waren vastgelopen. Kort voordat het havenpersoneel in staking ging. benoemde presi dent Johnson een commissie van on derzoek die vóór woensdag rapport moet uitbrengen over de mogelijk heid alsnog tot een oplossing te ko men. Ljjkt die mogelijkheid niet aanwezig, dan kan de president d« minister van Justitie verzoeken vol gens de Taft-Hartley-wet een af* koelingsperiode van 80 dagen te ge- I lasten. In die periode mag niet wor den gestaakt en moet gepoogd wor den alsnog tot overeenstemming te komen. Van regeringszijde Is al be- j rekend dat de staking 70 miljoen dollar tal gaan kosten aan ln. en uitvoer. (Van een onzer redacteuren) ALPHEN AAN DEN RIJN Het streekziekenhuis „Rijn* oord" in Alphen aan den Rijn dat 11 november 196fi werd ge opend en werd gesticht door de Stichting voor Chr. Ziekenver zorging in Nederland, geves tigd in Ermelo. verkeert in gro te moeilijkheden. De verpleegkundige staf heeft medegedeeld, dat wegens het ontbre ken van de continuïteit in deze staf in overleg met de medische staf be sloten is, dat verdere opneming van nieuwe patiënten na 1 oktober niet meer mogelijk is; ook indien dit reeds was afgesproken Ir. R. van der Bout. voorzitter van het stichtingsbestuur, verklaarde, dat het bestuur en de directie zich volkomen van deze mededeling van de verpleegkundige en medische staf distantiëren en dat inmiddels aan al lo patiënten met wie reeds een af spraak voor opneming was gemaakt een brief is gezonden, dat zij normaal op de afgesproken tijd kunnen wor den opgenomen. De geneesheer-directeur dr. H. W A. Voorhoeve deelde ons heden ochtend mee. dat het opnemen van patiënten geen moeilijkheden onder vindt en dat in de operatiekamers normaal wordt gewerkt. De administrateur, de heer J. A Hartsuiker, vertelde daarentegen, dat een medische staf voor de ope ratiekamer van het ziekenhuis geheel ontbreekt. De vierde verdieping van het ziekenhuis is tijdelijk gesloten, omdat er niet voldoende personeel aanwezig is voor de verzorging van de patiënten. Het fraaie ziekenhuis .Jlijn- oord in Alphen aan den Rijn. Foto Leidsch Dagblad) Uel was voor vele Alphenaren reeds lang geen geheim meer, dat er moei lijkheden waren in de leiding van „Rijnstroom" Het bleef echter bij ge ruchten, totdat er een advertentie in één van de plaatselijke bladen verscheen van de verpleegkundige- en medische staf, waarin werd medege deeld, dat het opnemen van patiën ten na 1 oktober niet meer mogelijk is. Ir. R van der Bout, voorzitter van het stichtingsbestuur, die in Sassen - heim woonachting is. gaf ons gister avond zeer openhartig een overzicht over de gang van zaken in het zie kenhuis. Er moesten, zei hij, in het begin vele moeilijkheden worden overwonnen, zowel op bestuurlijk- als op intern terrein. Het vertrouwen van de huisartsen in Alphen aan den Rijn en de omliggende gemeenten moest worden gewonnen. Dat was uiteraard een zeer moeilijke zaak, omdat velen van hen gewend waren samen te werken met de specialisten van de ziekenhuizen uit de omliggen de steden, zoals Leiden. Gouda, Utrecht en Woerden. Het gevolg was, dat er vrijwel constant een onder bezetting van de beschikbare bedden ontstond, hetgeen een nadelig exploi tatie-saldo opleverde. (Vervolg op pagina IS) >U1V$ Uit het Leidsch Dagblad van 30 September 1868: Wij vernemen dat de nieuw benoemde hoogleeraar aan de rijksinstelling voor onderwijs in taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië. Mr. P. A. van der Lith, zijne colleges zal openen met eene openbare les des namiddags te één uur, in het gebouw der instelling vn de Kloksteeg. AdvertentieAardappe- X len-berigt. Ontvangen een la- a ding uitmuntende puikbeste i J Brielsche winter-aardappe- a a len per mud f2.50, de 5 kop a a 18 centen. J M. H Fontein Pz. Hoogewoerd.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1