Vier stervenden in één bed Dagtaak van de Prinses Lange files in Hilversum Fiat dertig procent aandelen Citroen Actie van Prinses Irene voor achthonderd Biafraanse kinderen in vervallen kerkje „ER IS VOORAL GELD NODIG" STOP ERMEE Gearresteerde student terug uit Hongarije 4 ew cjióteren AKKOORD ONDERTEKEND MAANDAG 30 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze speciale verslaggever, Jan van Beek) PARIJS (GPD) Prinses Irene is dodelijk vermoeid, na een verblijf van acht dagen in Libreville, de hoofdstad van Gabon, in Parijs teruggekeerd. Maar zij wil niet rusten. Het leed dat zij gezien heeft onder de kinderen uit Biafra, die naar Gabon worden gevlogen door haar schoonzuster, Prinses Cecile Bour- bon-Parma, houdt haar bezig en schuift haar vermoeidheid op de achtergrond. Zij wil helpen, maar op hetzelfde moment wil zij geen splinteractie en wil zij de grote internationale organi saties niet voorbij lopen. in Libreville zelf kopen, want daar is alles te krijgen. Het is een zaak van leven en dood voor deze kinde ren en hun leven hangt van dag tot dag aan een zijden draad. Er is vooral geld nodig, geld en nog eens geld", zegt Prinses Irene. Ze vervolgt: „Ik zal er persoonlijk voor zorgen dat dit geld direct naar dit centrum wordt gezonden. Ieder een die iets geeft mag weten hoe het daar gebruikt wordt. Pater Pi- nus heeft mij verzekerd dat hij op elk gewenst moment afrekening zal geven van hetgeen hij met dit geld heeft gedaan. Er kunnen fotorepor tages gemaakt worden, die een in druk moeten geven van waar dat geld blijft". Er zullen nog vele duizenden kin deren komen", zegt de Prinses. „Men kan zich nauwelijks voorstellen ho- erg het allemaal is, hoe ontzettend En als je dan pater Pinus, die aan het eand van zijn latijn is, van ver moeidheid hoort zeggen: ik heb geen geld en geen medicijnen meer, dan stokt de adem in je keel. Daarom voel ik dat ik iets moet proberen. Het gaat niet om mij, maar alleen om die honderden kindertjes, die nu hulp en steun nodig hebben!" Zij is ervan overtuigd dat die grote organisaties ontzettend veel werk verzetten. Maar zij is zich tevens be wust dat deze soms stroef werken en daardoor weerstanden kunnen op roepen bij degenen die met een warm hart en spontane vrijgevigheid er hun spaargeld aan hebben gegeven. Daar om stelt de Prinses zich voor om aan één van de meest schrijnende gevallen die zij in Libreville bezocht heeft hulp te bieden. Zij stelt dat geval als voor beeld van het vele dat zij gezien heeft en zij wil haar naam lenen aan een hulpactie die in dit concrete geval uit mondt. Dat ene geval is een oude kerk in Libreville. Er worden geen gods dienstplechtigheden meer gehouden. Want er worden met de meest pri mitieve middelen achthon derd kleine, uitgehongerde Bia fraanse vluchtelingen in vepieegd. Die liggen in hoge ziekenhuisbed den him lot af te wachten. Met grote wijde ogen die onbegrijpend de wrede wereld in staren. Er zijn zo weinig bedden dat vier van deze onschuldige stakkers in één bed liggen. Velen ster ven er, anderen worden er in het le ven gehouden. In wat eens de sacris tie was wordt een beetje eten voor ze gekookt op primussen. Het priester koor is afgeschermd. Daar werkt een dokter: op de plaats waar eens het offeraltaar heeft gestaan, onderzoe ken de handen van de medicus een uitgeteerd lichaampje, dat niet weet waarvoor het geofferd zou moeten worden Pater Pinus Dit is het centrum (één van de ve le) van pater Pinus, een Franse mis sionaris van de congregatie van de Heilige Geest. Hij heeft de oude kerk van Saini Marie in Libreville herschapen in een ontvangstcentrum. .Pater Pinus heeft van alles nodig en dat kan hij alleen maar met geld kopen. Daar sterven elke dag kin deren, omdat medische hulp voor hen te laat komt.,Let wel, er worden wel medicijnen gezonden, maar die komen dikwijls te laat. Als deze mis sionaris baar geld zou hebben, kan hij alles wat hij nodig heeft, direct JOHANNESBURG (Reuter) Premier John Vorstel* van Zuid-Afri- ka heeft voor de tweede maal in een week de geestelijken, die zich tegen de apartheidspolitiek verzetten, ge waarschuwd zich niet in de politiek te mengen. „Ik wil tegen hen zeggen: stop er mee". Het gewaad dat u draagt biedt u geen bescherming in Zuid- Arfika", zo zei lijj op een bijeen komst in Brakpan. Vorige week heeft een theologische commissie van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken de apartheidspoli tiek een vals geloof genoemd, dat in strijd is met het christelijk geloof. In de raad hebben wel de rooms- katholieken, Anglicaanse, Presbyte riaanse en methodistische kerk zit ting, maai* niet de nederduits her vormde en gereformeerde kerk, die het apartheidsbeleid actief steunen. IBpBfevP IBSipfP W vl Prinses Irene verpleegt, zo goed als het gaat, Biafraanse kin deren. NEDERLAND I In dit vervallen kerkje van Saint Marie zijn achthonderd Biafraanse kinderen onderge bracht LIBREVILLE (GPD) Ge kleed in een trui en een lange broek, verlaat Prinses Irene elke ochtend om 7 uur in alle stilte haar hotel voor haar da gelijkse tocht langs de opvang centra. Vijf minuten later is zij in de kerk van Saint Marie, waar in het ontruimde schip I bijna achthonderd kinderen I zijn ondergebracht. Glim lachend buigt zij zich over een Biafraanse baby die op eeiï veldbed ligt. „Keddöu", zegt zy zachtjes. (Hoe gaat het nu?) „Addiema". antwoordt het frêle kleintje, verbaasd dat het in zijn eigen taal wordt toegesproken. (Nu gaat het goed, dank u wel). De Prinses heeft enkele woorden van de taal van dé Ibo's geleerd om met de kinderen zoveel mogelijk contact te hebben. In de afdeling, waar de kleinsten worden verpleegd, doet de Prinses een witte verpleegstersschort voor, rolt de mouwen van haar jumper op en verschoont, twee uur lang twin tig kleine Biafraanse schepseltjes: zy wast ze, doet schone luiers om en geeft ze tenslotte de fles. Daarna volgt een laaig gesprek met de doktoren en de verpleegsters, die haar lange lijsten opgeven van alles wat er in het centrum ontbreekt. Naar (le president Weinig later zit de Prinses in een auto die haar naar een ander cen trum voert, dat de naam van Saint André draagt- Hier doet zij het zelfde werk. Het wordt middag. Irene gaat vlug naar haar hotel om zich te verkleden. De besmeurde Jumper en lang broek maken plaats voor een elegante jurk, een snelle make-up verfraait, haar vermoeide gezicht. Nauwelijks tien minuten later is zij op weg naar de presi dent. van de republiek Gabon, Al- bert Bongo. Gedurende haar ver blijf in Libreville heeft de Prinses het goed is de kinderen in een milieu verscheidene gesprekken met de pre sident gehad. Men weet uit goede bron dat het aan haar tussenkomst en volharding te danken is dat- ten minste vijfhonderd nieuwe Biafraan se vluchtelingen in Gabon kunnen worden opgenomen. De middag vliegt voorbij met bij te brengen dat helemaal verschilt van het hunne. Ik geloof dat het veel beter voor ze is, wanneer zij zo dicht mogelijk by Biafra blijven, zodat zy ooit weer eens naar huis kunnen terug gaan, als dit afschuwelijke conflict voorbij ,Ik heb maar een troost", zegt de eenkomsten en conferenties met de- Prinses", tegenover deze misdaad genen die verantwoordelijk zijn in het reddingswerk van Biafraanse kinderen: het Rode Kruis, de orde van Malta en Caritas. Daarna trekt de Prinses zich met haar secreta resse in haar hotel terug voor het schrijven van lange brieven en rap porten naar Europa, waarin zij uit legt wat er volgens haar in Libre ville nodig is. Vliegtuig Maar nog is haar dag niet voorbij. Om niet door de Nigeriaanse Migs omlaag geschoten te worden, vliegen de vliegtuigen van het Franse Rode Kruis 's nachts naar Biafra om kin- staat een golf van eerlek medeleven. Tijdens mijn bezoek, hier heb ik uit vele landen van Europa al gehoor ge kregen op een nieuwe oproep om hulp. Ik ga nu terug naar Europa, vol hoop, de toekomst van deze stakkers te kunnen verlichten". SAN PA ULO lAFP l De als vooruitstrevend bekend staande aartsbisschop van Olinda en Recife, mgr. Helder Camara, heeft de pau selijke encycliek „Humanae Vitae" toegejuicht en verklaard dat zonder het pauselijk verbod op kunstmatige deren op te halen. Elke nacht gedu- geboortebeperkende middelen de vol- rende haar verblijf, was Prinses Irene op het vliegveld van Libreville om de aankomst van de vliegtuigen af te wachten. De kindertjes die daarmee arriveren, zijn zo zwak en uitgeput, dat zij met de grootste zorg naar de opvangstcentra moeten worden ge bracht. Prinses Irene was er altijd onder de vrijwilligers, die evenmin als zij de laatste zeven dagen ook maar één nacht geslapen hebben. Dikwijls komt het laatste vliegtuig tussen vier en vijf uur in de ochtend aan en draagt de Prinses de laatste kleine vluchteling wegHet kleintje heeft een identificatienummer om het magere halsje en het slaapt in de ar men van de Prinses ver weg van de ellende, de honger en ook van de dood. Zorgen om toekomst keren van Latijns-Amerika, Afrika en Azië „overstroomd zouden zijn met anti-conceptiepillen". HILVERSUM ANP) De 22-jari ge student Frank Feiner uit Hilver sum, die vier dagen in een gevange nis in die Hongaarse hoofdstad Boe dapest heeft doorgebracht, is vrijdag door de Hongaarse autoriteiten over de grens gezet en gistermiddag per trein in Nederland teruggekeerd. Frank Feiner. die deel uitmaakte van een groep van vijf leden van de organisatie „War Resisters Interna tional". werd verleden week dinsdag gearresteerd, toen hij pamfletten ver spreidde, waarin het optreden van de landen van het Warschau-Pact in Tsjedho-Slowakije werd veroordeeld. W-ar Resisters International is een organisatie, die zich keert tegen mili tarisme en militaire bondgenoot schappen en zic-h bezighoudt met on der meer sociaal-politieke vraagstuk ken. 18.50 De Fabeltjeskrant in kleur (NTS) 19.00 Journaal (NTS) 19.06 Rinaklo Rinaldini, tv-feuilleton in kleur deel I (NCRV) 19.31 Kenmerk (IKOR/CVK/RKK) 20.00 Journaal (NTS) 20.20 De glazen stad, tv-feuilleton deel 5 (NCRV) 21.10 Nieuwesluis van de kaart, documentaire (NCRV) 21.55 Grieks drama toen en nu, filmreportage (NCRV) 20.20 Koorzang (NCRV) 22.25 Wat vindt U van pornografie? (NVSH) 22.35 Journaal (NTS; 23.00 Teleac-cursus NEDERLAND II 18.50 De Fabeltjeskrant in kleur (NTS) 19.00 Journaal (NTS) 19.03 Voor de kleuters (AVRO) 19.08 Muziek Mozaiek (AVRO) 20.00 Journaal (NTS) 20.20 Televizier (AVRO) 20 45 The High Chaperal. tv-feuilleton (AVRO) 21.35 Peyton Place (AVRO) 22.00 Regiovizier (AVRO) 22.25 Journaal (NTS) PARIJS tAP» President Pierre Bercot van de Citroen- fabrieken De Prinses maakt zich vooral zor- h(eft in wn vraaggesprek met het gen om de toekomst van de kinderen. Volgens haar mogen zy niet alleen maar provisorisch worden opgevan gen of geadopteerd worden door Europese ouders. „Ik geloof niet dat weekblad ,.1 "Expres" vrijwel een menwerking met de Italiaanse Fiat- fabrieken bevestigd, maar hij gaf te verstaan dat het akkoord nog na der moet worden uitgewerkt. Hij verdedigde samenwerking met Fiat als de beste manier om aan de concurrentie in de wereld het. hoofd te bieden. .Op grond van verscheidene re denen scheen Fiat my de best mo gelijke partner in Europa toe. Indus trieel en commercieel is het een particuliere onderneming, welke de soepelheid heeft zich aan de markt aan te passen". .Maar de foutieve manier waarop eind vorige week de Citroen-Fiat plannen werden beschreven bezorgen nadeel aan onze vertegenwoordigers en ons personeel. Daarom moet alles snel worden geregeld". Het interview wea*d Bercot vrijdag avond afgenomen. Uit gepubliceerde berichten blijkt, dat de overeenkomst welke vorige week maandag is onder tekend tussen Fiat en de Michelin auto-bandenfabrieken die 'n meer derheidsbelang van 52 procent in Citroën heeft voorziet in overdracht van een belang van 30 procent aan Fiat. Verdere bijzonderheden over de overeenkomst tussen Citroën en Fiat zouden vandaag op een persconfe rentie van Citroën worden bekend gemaakt. De Franse regèring heeft nog geen commentaar geleverd, maai* het is onwaarschynllj.k dat president De Gaulle zelf een Citroën-rijder met deze ontwikkeling gelukkig zal zijn. Hij heeft zich krachtig verzet tegen overname van Simca, een an der Frans autoconcern, door Chrys ler. Ook al blijft Citroën Europees, het is wei zeker dat de Franse regering de voorkeur gegeven zou hebben aan een zuiver nationale oplossing van de problemen van Citroën. Misdaad is nu eenmaal een wezenlijk onderdeel van het bestaan, maar ondergebracht in met verve gemaakte films is het bovendien een hoogst onderhou dende zaak. Hoe slechter, hoe spannender, hoe braver, hoe saaier. Zo houdt de T.V. „droom en werkelijkheid" een weekeinde lang in evenwicht. Dat is beslist een aanzienlijke verdienste. Je krijgt als argeloze kijker zo'n weekeinde een stortvloed aan misdadigheid over je heen. Het begint zaterdagmiddag al met Rin-tin-Tin, die meehelpt 20.000 dollar uit handen van onverlaten te houden. Herman Munster mag dan een goedzak zijn, hij stamt uit een geslacht van angstaanjagende lieden. Later op de avond wordt het nog erger. In de experimentele onderzeëer slaat een geleerde op hol, vermoordt de andersden kenden een motief dat ook bulten de misdaadfilm opgang maakt en is bereid aan zijn zienswijze vrijwel de gehele menselijke bevolking op te offe ren. Hij is nog maar net neerge schoten of een verslaggever voelt zich gedwongen uit te zoeken of de zelfmoord van het meisje dat hij toevallig vindt geen moord is. Hij is nog' druk doende aan te tonen dat zijn achterdocht een helderziende blik was. als via het andere net een notoire inbreker aan het werk wordt ge zet om als het half kan met een beetje humor vijan dige spionnen uit de wereld te helpen. Zondagmorgen brengt de vie ring van H. Eucharistie even ontspanning, maar zelfs zitten Bill en Terry hoofdpersonen van het overigens zeer aantrek kelijke jeugdfeuilleton ,X>e vrij buiters" al met een bewuste loze steward in de eerste afle vering van hun serie. Simenon komt op de proppen met een wat armzalig misdrijf van een enigszins boerse man uit Leeu warden: de eerste Hollander die een elegante rol In een Frans verhaal krijgt, moet nog wor den geboren in het brein van de romancier. „Cimmarron-strip" opende met een bankoverval. Een van de zeer interessante niet-criminele zaken was de do ve man die in het VPRO-pro- gramma „Een mens is maar een mens" praatte over zichzelf. Het waren persoonlijke ervaringen en gevoelens aie hij ter sprake bracht, maar op de achtergrond was steeds voelbaar de kloof die al zijn lotgenoten van de horen den scheidt. De VARA gaf met „Legioe nen van het laagland" een hoogst boeiende geschiedenisles. Eindredacteur Rens Groot moet niet alleen een grote kennis van de geschiedenis hebben, maar zich daarvoor ook interesseren. Het Romeinse rijk „zo groot, groter kon het niet" strekte zich ooit uit tot Nederland. Over die situatie vertelt Rens Groot even onderhoudend als informa tief. Het is slechts bij benadering te schatten hoeveel uur camera man Jan van de Kam in zon en kou heeft doorgebracht om het gedrag van de grote stern te filmen. Zijn vasthoudend heid kreeg suggestief vorm in het vogeldagboek dat werd on dergebracht in Bespied". VOOR MAANDAG 30 SEPTEMBER Hilversum 1, 402 m. NCRV: 18.00 Stereo: Koorzang 18.19 Uitz. van de K.VP. Kaarten op tafel. Een uitz. over politieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Nws. en weerpr 18.46 Act. 19.00 Stereo: Klan ken uit de Oeral (gr.). 19.20 Jazzkwar tet. 19.50 Stereo: Lichte grmuz. 20.15 Spanningen ln de geref. wereld, lezing. 20.50 Stereo: Radio Phllh. Ork. en sol. klass. muz. 21.45 Stereo: Lachte nvuz. 22.15 Literama: radiokroniek over boe ken. schrijvers en toneel. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Stereo: Pianorecital: klass. muz. 23.35 Muz. voor de late avond: gevar. pl.progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Radiojoum. 18.25 Ik verbind U door pr. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuz. met om 19.00 Paris vous parle. 19.30 Nws. 19.35 -20.05 R.V.U.: George Grosz: Ecce Ho mo, door dhr. H. Wielek. NRU20.05 Vijfhonderdduizend kinderen: toespr. n.a.v. de komende kinderpostzegelaktle. 20.10 Wie schrijft, die blijft: een ont moeting met Nederlandse (tekst)schrij vers. 20.35 Gamma van alpha en bè ta: een progr. over recente vorderingen ln de wetenschap. 21.30 Wij kunnen niet anders klankbeeld over het deelnemen van de gehuwde vrouw aan het arbeidsproces. 22.00 Musonette: Niet gelukkig met éénrichtingverkeer HILVERSUM (GPD) Hilversum is gisteren overg*estapt naar een ver doorgevoerd éénrichtingsysteem, dat het verkeer in de binnenstad sneller moet laten doorstromen. Maar voor menig inwoner van de rad'iostad is dit oogmerk al een uitermate twijfel achtige zaak geworden. Want op de eerste de beste dag leverde het cen trum het voor de zondag ongebruike lijke beeld op van lange files wach tende outo's. Niet zonder schrik vraagt men zich af hoe het inten sieve centrum-verkeer de' komende werkdagen moet worden afgewikkeld. De invoering van het door ver- keersdeskundige, ir. H. M. Goudap pel. ontworpen circulatieplan het eerste in ons land, dat na zeer uit gebreide verkeersonderzoeken werd opgesteld is gepaard gegaan met een forse uitbreiding van het aantal verkeerslichten in de binnenstad. Gis teren bleek al direct, dat de vele ro de stoplichten, die de automobilist op zijn weg ontmoet, de beoogde doorstroming ernstig stagneren en zelfs gevaarlijke situaties hebben ge schapen. By een station werden auto mobilisten gedwongen op de spoor wegovergang te wachten op het ver springen van de lichten. Hilversum heeft om redenen van financiële aard geen volledig automatische verkeers lichten geplaatst, welke zichzelf rege len aan de hand van verkeersaan bod. Men vreest dat deze zuinigheid ook hier de wijsheid heeft bedrogen en de starre fasering van rood en groen licht tot chaotische verkeers- toestanden zal leiden. Gisteren was het al merkbaar aan lange rijen voor rode lichten wachtende auto's. Dat leidde er weer toe dat automobilisten de stoplichten negeerden en de situa tie op sommige knelpunten nog ge compliceerder maakten. licht muz.progr. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojourn. NRU: 22.55 Stereo: Metro's Midnight Music: gevar. muz. progr. 23.55-24.00 Nws. VOOR DINSDAG 1 OKTOBER Hilversum 1. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord, 7.15 Stereo: Klass. muz. (g 7.30 Nws. 7.32 Act. 7A5 Stereo: grmuz. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Gew. muz (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis vrouw 9.15 Stereo: Viool en plano: mod muz. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 Theologische Etherleergang 10.35 Stereo: Bariton en piano: klass. liederen. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zie ken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. voor land- en tuinb. 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar 14.05 Schoolra dio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag- magazine. (16.00-16.02 Nws.). 17.00 Overheidsvoorl.: In de rubriek Suri name en de Ned. Antillen spreekt H. Hablbe over „Luis Daal ln poëtisch perspectief". 17.10 Voor de kinderen. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Stereo: Lichte grmuz. VPRO: 7,54 Deze dag, AVRO: 8.00 Nws. 8.11 Ra diojourn. 8.20 Stereo: Lichte grmuz. (8.30-8.33 De groenteman.). 8.50 Mor genwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide rep. of herh. NRU-progr. 9.40 Stereo: Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance (gr.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvit.: populair verz.pl.progr (11.00-11.02 Nws.). 11.55 Beursber. 12 uur Stereo: Pianorecital: klass. muz. 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.29 Overheidsvoorl.: Uitz. voor de land bouw. 12.39 Sportrevue 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NRU: 13.30 Stereo: De Lichte Muze belicht: I like Mike. Is raëlische musical. 14.30 Rostrum of composers: mod. muz. (opn.). AVRO: 15.00 Stereo: Operaconcert (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Residentie ork. en sol.: De geschiedenis van de soldaat, Strawlnsky. 17.00 De zingende bougie: gevar pl.progr. voor automobilisten, 17 55 Med. Hilversum 3. 240 m. en FM. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Pow-Pow: licht pl.progr. 12.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Er-Jee-Em-Drielicht muzprogr. 16.00 Nws. 16.03 Mix: licht pl.progr. (17.00 Nws.). 18.00 Sluiting. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I NTS/NOT: 11.00-11.50 Schooltelevi sie. NTS: 18.50 In kleur: De Fabel tjeskrant. NTS: 19.00 Journ. VARA: 19.06 In kleur: De Lucy Show. 19.31 Konine Klant: consumentenrubriek. NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het Nws. 20.45 In kleur: Ironside Iets voor niets. TV-feuill. 21.35 Hadl- massa, een show voor iedereen maar niet voor allemaal. 22.10 Mensey in de woestijn, fllmrep. over de Australische woestijn. NTS: 22.55-23.00 Journ. 23.00 -23.30 Teleac: Noten en tonen (les 2 herh.). Nederland II NTS: 18.50 In kleur: De Fabeltjes krant. NTS: 19.00 Journ. 19.03 Scala: inf.progr. 20.00 Journ. NTS: 20.20 In kleur - Dubbelganger, TV-feuill. (dl 1). 20.45 Sessie: doe. rond de Jazz.muz. 21.35 Ik vind dat gesprekken met Nederlanders. 22.10-22.15 Journ.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5