Geen tegenstelling tussen pastoraat en apostolaat Zelos van Vredenhof: kampioen Zuid-Holland Bruggehoofd in de Meren wijk DIRK NIJS, DE MANAGER „Waar bemoeit het N.V.V. zich mee?" Classis Leiden N.H. Kerk bijeen Kerken groeien naar elkaar toe Kortebaandra verijen in Lisse Verkeer in stad op 3 oktober Bromfietser moet week „brommeir Weldra regeling in Mexico „Zandpalen" voor drainage VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 LEIDEN Voor het eerst in de geschiedenis kon de voor ster van de classis Leiden in de Ned. Herv. Kerk, ds. H. J. van Achterberg, drie afgevaardigden van de gereformeerde classis velkom heten. Uit het applausje dat zij kregen, bleek wel dat hun aanwezigheid bijzonder op prijs werd gesteld. Hervormde afgevaardigden zullen op dezelfde wijze gaan deelnemen aan je vergaderingen van de gereformeerde classis. Stap voor stap jroeien de kerken dichter naar elkaar toe. Avondmaal De vergadering hield zich bezig net enkele financiële zijden van het erkewerk. Uit het verslag dat de Quaestor, de hr. C. van de Wijngaard uit Leiden, uitbracht, bleek dat de jemeenten grote bedragen opbren gen voor de financiering van allerlei ;erkewerk, dat in regionaal of lande lijk verband geschiedt. Het bedrag dat in 1967 loor de classis Leiden alleen uit bij lragen van kerkvoogdijen, diako- ileën en uit collecten gegeven werd oor de financiering van het werk in iet Academisch Ziekenhuis in Leiden a voor allerlei vormen van landelijk erkewerk, beliep bijna f 290.000. Daarnaast komt uit collecten nog lens een bedrag van bijna f 250.000 lit hetzelfde kerkelijk ressort, dat egeven wordt voor het zendings kerk, zoals uit het verslag van de lenningmeester der classicale zen- iingscommissie, de heer Sprey uit Uphen aan de Rijn, bleek. Deze ont- ing de bijzondere dank van de ver- adering. omdat htf gedurende een (eriode van circa 30 jaar de zen- jngsgelden van de classis heeft be leerd. Op de afgevaardigden uit de emeenten werd een dringend beroep edaan om alles in het werk te stel- »n om de najaars-zendingscollecte, lie begin november wordt gehouden, ot een goed resultaat te brengen: loor de inzameling „Kom over de irug" van dit voorjaar zijn de gewo- le zendingsinkomsten nogal sterk chtergebleven vergeleken bij 1967. inige tijd geleden werd in praktisch alle gemeenten de Aktie 66 000 gehouden. Als resultaat van de- e aktie legde de classicale commis- ie voor het jeugdwerk een aantal herwegingen aan de kerkeraden oor die in de komende maanden tof van bespreking voor hen zullen iioeten zijn. De eerste overweging was gericht p de vraag, of het werk onder de eugd niet teveel uitgaat van één be- aald, soms misschien zelfs verou- erd, patroon. Zijn de kerkeraden be- eid de gemeenten, dus ook de jeugd elf, in de gelegenheid te stellen het eugdwerk zo op te bouwen dat er en grote mate van veelvormigheid ntstaat? Jeugd t De tweede vraag gold met name de wijze waarop in de gemeenten het Avondmaal wordt gevierd. Vanuit de jeugdcommissie werd aan de kerke raden gevraagd of men bereid is te komen tot een veelvuldiger avond maalsviering en of men ook hier an dere, voor ons nog ongebruikelijke, vormen een kans wil geven. Bij de discussie kwam tot uitdrukking, dat de ontdekking van de wereld voor veel gemeenteleden ook betekent de kennismaking met andere liturgische gewoonten. In verband hiermee zal men zich in de toekomst ook indrin gend bezag moeten houden met de vraag of het juist is onze kinderen tot de drempel van de volwassenheid van de avondmaalsviering uit te slui ten. Recreatie In de classis houdt een recreatie commissie zich bezig met de proble men. die aan de kust en in het plas- sengebied de jaarlijkse invasie van binnen- en buitenlandse toeristen veroorzaakt. Uit het verslag, dat ds. Keuning van Noordwijk aan Zee uit bracht. werd duidelijk hoe nünend dit vraagstuk gaat worden, met name voor een kleine hervormde gemeente als de Kaag, die op zichzelf nog geen 100 gezinnen tet, maar 's zomers door een groot aantal gasten, die ook weer gemeenteleden worden, over stroomd wordt. Ook de Synode legde de classis een aantal vragen voor, die vrij lang durig in discussie kwamen. Deze hiel den vooral verband met het feit dat van het huidige predikantenkorps in de Ned. Herv. Kerk ruim 10 bui tengewone werkzaamheden verricht, b.v. als krjjgsmachtpredikant of als predikant, verbonden aan een raad of instituut. Deze predikanten lopen het gevaar dat zij enigszins ver vreemd raken van het beleid en be lijden der kerk. De Synode vroeg hen als lid met concluderende stem toe te laten tot de classicale vergadering binnen het ressort, waarin zij wonen. De classis Leiden was ndet onver deeld enthousiast over dit voorstel omdat hierin 'n zekere overheersing, j door de predikanten vreesde. Nog j minder gelukkig was men met het I voorstel, waarbij het mogeltfk ge-1 maakt zou kunnen worden om een I predikant tijdelijk tot krijgsmacht- j predikant te benoemen door het mo- deramen van de Synode, ook als zijn kerkeraad daar weinig of niets voor zou voelen. Open brief Tenslotte was praktisch de hele avondvergadering gewijd aan de vra gen, die fin oktober 1967 opgeroepen werden door de open brief, die een aantal verontruste predikanten tot de kerkelijke organen en tot de gemeen te richtte. In die open brief kwam vooral de vrees tot uidrukking dat in deze tijd de wereld met haar no den in de kerk meer aandacht zou ontvangen dan de zorg voor het rech te belijden. Onder het hoofd „evangeliseren in deze tijd" hielden ds. Van Roon van Katwijk aan Zee en dr. Schoon- heim uit Leiden een korte inleiding over dit onderwerp. Al kwam bij ds. Van Roon het ac cent misschien wat zwaarder te lig gen op de verticale verhouding van de mens tot God, op de bekering van de zondige mens en het persoonlijke aanvaarden van het heil, met daarbij de waarschuwing dat het niet aan vaarden van Gods boodschap 'n oor deel over de mens inhoudt, toch wil de ook hij beslist geen tegenstelling poneren tussen het pastoraat en het apostolaat der kerk. Dr. Scaoonheim, die het voorrecht van het brengen van de goede boodschap van Gods liefde aan mensen van deze tijd sterk onderstreepte, liet zien hoe God ons altijd reeds vóór is en wij slechts in Zyn spoor kunnen gaan; hoe't juist het licht van het evangelie is, dat ons het duister van mens en wereld laat zien; hoe uit de eigen praktijk aange toond kan worden dat het apostolaat altijd tegelijk een stuk pastoraat met zich mee brengt. Uit de gehele bespreking kwam sterk naar voren dat de accenten soms verschillend kunnen worden ge legd, maar dat men elkaar in de kerk geenszins wil loslaten. Zo splits te de vergadering zich in een aantal grote discussiegroepen, waarin de door het onderwerp opgeroepen vra gen ln bijzonder goede geest werden behandeld en waarbij ruimschoots gelegenheid bestond om de in de open brief opgeworpen vragen aan de orde te laten komen. De Commissaris van politie maakt bekend, dat op 3 oktober, krachtens besluit van B. en W., de binnenstad van Leiden op de gebruikelijke wijze wordt) afgesloten voor bespannen wagens, rij- en trekdieren en vee en motorvoertuigen op meer dan twee wielen van 7.0018.00 uur. Onder verwijzing naar de betref fende publicaties wordt bekend ge maakt, dat een beperkt aantal ont heffingen van bedoelde rij-verboden tegen betaling van f7.50 zal worden uitgereikt, indien kan worden aan getoond, dat tot het toelaten van de omschreven ca/tegorie vervoermidde len een dringende reden bestaat. Mondelinge aanvragen tot het verkrijgen van een ontheffing kun nen uitsluitend gedaan worden op maandag, 30 september, dinsdag 1 en woensdag, 2 oktober as. van 9.00 12.00 uur en van 14.00—17.00 uur aan het bureau van politie, Zonneveld straat 10. Nogmaals wordt er op gewezen, dat de ontheffingen slechts in ur gente gevallen worden verleend. Voor een conferentie waarbij men het hoofd koel moet houden, is deze manier een ideale oplos sing. De heren hebben zich ge ïnstalleerd in opblaasbare, trans parante, plastic fauteuils, ver van indiscrete oren midden in een zwembad. Weliswaar gebeurt dit in de film „Le Cerveau" van Gé- rard Oury maar in werkelijkheid lijkt het ook een prettige oplos sing. De foto toont boven David Niven en links op de voorgrond Eli Wallach in een zwembad van Antibes. ROTTERDAM (GPD) „Het lijdt geen twijfel meer, dat ik de functie van manager van Holland Sport zal aannemen", deelde Dirk Nijs (62), hoofdbestuurslid van de KNVB en voorzitter van de scheidsrechters- commissie ons vanochtend mede. „Er moet alleen nog aan enkele formali teiten worden voldaan, voordat ik m'n handtekening zet. Ik moet bij voorbeeld precies weten hofe de ver- versdhillende bevoegdheden liggen, de rest is al in kannen en kruiken. Een en ander moet natuurlijk goed geregeld zijn voordat ik de schepen achter me verbrand. De KNVB-func- ties heb ik altijd erg graag vervuld. Zij zijn een stuk van m'n leven ge worden. Het bestuur van Holland Sport en ik moeten nu nog een aantal J ideèen uitwerken, maar gevoeglijk LISSE Hoewel het gisteren re gende kon het programma van de volksfeesten toch normaal worden afgewerkt. Ook het publiek trok zich maar weinig van het weer aan, ge- den de bijzonder grote belangstel ling voor de traditionele kortebaan draverijen op de Van Lijndenweg. Om 12 uur werd begonnen met de B-draverij, waarvoor als hoogste Prijs f 1000 beschikbaar was gesteld. Cereal Spencer, bereden door J. de Leeuw was het snelst, gevolgd door Boerman B met J. Dooyeweerd en ja V met H. J. Pools. Na een torte pauze kwam de A-draverij aan de beurt. Zelos van Vredenhof, be reden door C. Zwart wist na een bij zonder spannende strijd als eerste te eindigen en werd derhalve kampioen van Zuid-Holland. Tevens kreeg hij de Zilveren Tulp van de harddrave rijvereniging „Lisse en Omstreken." De tweede prijs was voor Ferdinand Mac met A. T. Knijnenbi'rg en Bar- rolina met C. Zwart werd derde. Na een korte huldiging op de baan door de echtgenote van beschermheer J. C. graaf van Lijnden, reikte burge meester drs. A. J. Berends in de Witte Zwaan de prijzen uit. In het kader van het feestpro gramma was er van 7.30 uur tot 9.30 uur in de Ringvaart een viswed strijd onder supervisie van het vis- college „Advendo." De wisselbeker en werphengel met molen werd ge wonnen door de heer J. W. Gelemse met negen vissen; Jac. v. Diest en J. Maarschalk, die elk zeven vissen vingen, kregen resp. de tweede en derde prijs. De heer Maarschalk kreeg bovendien de extra prijs voor het vangen van de grootste vis. Voorts waren er behendigheids- Ondanks de regen waren er nog veel toeschouwers bij de hard draverijen in Lisse. (Foto LD/Holvast) wedstrijden voor aurtomobllisten op het Haventerrein. De individuele uit slagen waren B. Rietbergen (Lisse, 782 punten in B.M.W.); B. J. S. van Eeden (Noordwijkerhout, 784 pun ten in Austin) en A. H. TJ M. Elde- ring (Overveen, 810 punten, in Fiat). Voor merken teams ging de eerste prijs naar DAF, 2420 punten, ge volgd door Lisser Automobielbedrijf met Opel. 2448 punten en Avom N.V. met B.M.W., 2476 punten. Het Lunapark zal, wegens het slechte weer van gisteren, morgen oog van 10 uur 's ochtends tot 11 uur in de avond zijn geopend. Het vuurwerk dat gisteren werd afge- lasf, zal dan ook doorgaan, als het weer tenminste meezit. kan worden aangenomen, dat Sc de functie zal aannemen". We zullen er even aan moeten wen nen, aan Dirk de Nijs de manager. Hij heeft vroeger wel dikwijls ge zegd: „Als ik manager was, dan wist ik het wel". Maar Nijs zei altijd: „Bij de KNVB blijf ik tot ze me de laan uitsturen. En dat doen ze toch nooit... "Kroesemijert, dg Hoogen- boom van Holland Sport, heeft all eer der bij Nijs aan de bel getrokken. „Nu kon ik niet weigeren", zei Nijs. „Het aanbod was te verleidelijk. En met een contract van drie jaar. Wie krijgt nog de kans op mijn leeftijd? Ik ben 63 jaar." Dirk Nijs gaat eerst een maandje .rond. neuzen". Per 1 nov. wordt het pas definitief. ,De maand okto ber heb ik ook nodig om alle bonds- zakan af te wikkelen. Dat zijn er nogal wat, want Nijs is: a. hoofdbe stuurslid, b. lid van het sectie be stuur amateurvoetbal, c. hoofd van de scheidsrechters, d. competitielei- der amateurvoetbal. Vooral het scheidsrechterswerk kostte hem eni ge dagen in de week. Nijs heeft de KNVB in oasu de voorzitter, de heer Meuleman, al verwittigd. „Het is mijn zoveelste vriend, die ik kwijt raak", was de reactie van Meule man. „Ze zullen me wel missen", zegt „ome Dirk*', want ik maakte nog wel eens een grapje. Maar ik zal hen ook missen, want 36 jaar bonds- official dat gaat je niet in je kou- we kleren zitten". VOORZITTER „ST. WILLIBR0RD" Meisje aangereden DEN HAAG Terwijl bezoekers van de r.-k. kerk aan de Van Lim burg Stirumstraat bezig waren het gebouw te verlaten, reed een 21-ja rige bloembollenkweker uit Noord- wiik met een snelheid van naar schatting 40 a 50 km op zijn brom fiets op de kerkgangers in. Hierbij reed hij een moeder en dochter om ver met als gevolg, dat de dochter, die o.a. een zware hersenschudding opliep, drie weken in een ziekenhuis moest worden verpleegd. De bromfietser had zich nu voor de Haagse politierechter te verant woorden, dooh kon in feite niets ter verdediging aanvoeren. Kerkbezoe kers hadden hun ergernis over het gebeurde uitgesproken. De officier van justitie vond het een schandelij ke roekeloosheid van verdachte, die naar hij meende, maar een flink poosje van de weg verwijderd dien de te worden. De eis luidde vier weken gevange nisstraf waarvan drie weken voor waardelijk, benevens ontzegging van de bevoegdheid een bromfiets of auto te besturen gedurende een jaar. „Moet ik dan in de gevangenis zitten," informeerde verdachte ont steld. „Dat zit er in," repliceerde de rechter. „Door uw schuld heeft iemand drie weken ln het zieken huis moeten liggen, het is billijk dat u tenminste een week in de gevan genis gaat zitten. Dat is een vergel dende rechtvaardigheid. U had net zo goed iemand dood kunnen rijden, u hebt nog geluk gehad dat het zo is afgelopen." „Dan moet ik iedere dag naar mijn werk gaan fietsen," klaag de verdachte. „Dat kan ook wel eens goed zijn," vond de rechter, die verdachte veroordeelde overeenkom stig de eis van de officier. UTRECHT (GPD) „Hoewel de regering voor 1969 uitgaat van een loonsverhoging per contract van 4 procent en een prijsstijging van even eens 4 procent, moet het volgend jaar toch mogelijk zijn tot een verbetering van de reële inkomens te geraken. Immers, de gemiddelde stijging van de arbeidsproduktlviteit wordt ge schat op 414 procent, voor de indus trie op 614 procent". Aldus hedenmor gen de heer H. M. de Groodt, voor zitter van de katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven „Sint Wlllebrord" tijdens de bonds raadsvergadering in Utrecht. Volgens de heer De' Groot zal de verwachte stijging van de kosten van levensonderhoud bij de komende loononderhandelingen zwaar gaan meetellen. Compensatie alleen achtte spreker niet voldoende. Te mati gend optreden kan ook een nadelige invloed hebben op het verloop van de conjunctuur en op de economische groei. Hoe groot de loonsverhogingen zullen moeten worden, achtte de bondsvoorzitter nog niet aan te ge ven. De mogelijkheden per bedrijfs tak vertonen nu eenmaal verschillen, daar komt bij dat Nederland in het kader van de vrije loonpolitiek is af gestapt van één algemeen percenta ge. Des te verwonderlijker noemde de bondsvoorzitter het, dat de tweede voorzitter van het NW, A. de Boon heeft gemeend reeds in het openbaar een bepaald percentage te moeten noemen: „Bevreemdend is dit, omdat het NVV juist de vakcentrale is, die steeds maar weer praat over nauwere samenwerking met de andere vak centrales, maar het blijkbaar in zulk j een belangrijke zaak als het loonbe- leid niet nodig vindt eerst gezamen lijk te overleggen. Bovendien vragen we ons af, waar hij zich mee be moeit. In de vrije loonpolitiek ligt de verantwoordelijkheid bij de bedrijfs takken i.e. by de bonden. De vak- oentrales staan daarbuiten. Het is vry goedkoop stoere uitspraken te doen over zaken waarvoor men zelf geen verantwoordelykheid behoeft te dra gen". NKV-voorzitter P. J. J. Mertens heeft zich gisteravond in Haarlem op soortgeltfke wyze uitgelaten. ,Ik vind het beslist onverstandig en daarmee maak ik een verwyt aan myn collega van het NW, de heer De Boon, om nu al een uitspraak te doen over de hoogte van de loonei sen voor het volgend jaar en wel om dat een dergelyke uitspraak toch niet wordt begrepen. De bonden in de ver schillende bedryfstakken zyn mans genoeg om dat percentage eruit te halen wat zy verantwoord vinden". Bollenkvveker leverde aan „zwarte" klant DEN HAAG SASSENHEIM Er was een bloembollenkweker uit Sassenheim, die aan een klant in West-Duiitsl&nd bloembollen leverde. Dat deed hy volgens zyn zeggen all 20 jaar en het leverde nooit moei lijkheden op. Doch kennelyk hadden andere leveranciers die wel en daar om was de betrokken klant op de zwarte lyst geplaatst, hetgeen bete kent. dat daaraan niet mag worden geleverd volgens de voorschriften van het Bedrijfschap. Voor de Haagse politierechter verklaarde verdachte niet te hebben geweten, dat de klant op de zwarte lijst stond. Wel was hem bekend, dat de klant door bepaalde omstan digheden in moeilijkheden was ge raakt, doch aan de verplichtingen was steeds voldaan. „Maar jegens anderen kennelyk niet", zo constateerde de officier van justitie en hy eiste f 75 boete. „Het was een vergissing", deelde verdach te mee, „ik lever niet aan zwarte mensen". Omdat dit nu wel was ge daan, veroordeelde de rechter con form de eis. MEXICO (Reuter, AFP) In wel ingelichte kringen sn Mexico-stad voorspelt men. een spoedige regeling van de conflicten tussen studenten en overheid, die de afgelopen week ge leid hebben tot onlusten welke zeven doden hebben geëist. De gematigde- meerderheid van de studentenleiders zou thans bereid zijn tot rechtstreek se besprekingen met de regering over hun grieven, die voortspruiten uit een efis tot meer medezeggenschap in de aangelegenheden van het land en uit de bezetting van de universiteit van Mexico door militairen. Binnen enkele dagen zouden de studentenleiders een manifest uitge ven. waarin zy oproepen tot het op houden met betogingen en het begin nen van onderhandelingen met de overheid over hun grieven. Het curatorium van de universi teit van Mexico heeft geweigerd het ontslag van de rector te aanvaarden. De retcor diende zyn ontslag in om dat hy verontwaardigd was over de militaire bezetting van de universi teit. Waarnemers menen, dat de rec tor, nu hy in een sterkere positie verkeert, de ontruiming van de uni versiteit door de militairen zal eisen. By de onlusten van de laatste dagen in Mexico-stad zyn meer dan hon derd personen gewond geraakt Meer dan 500 personen zyn nog in hech tenis. LEIDEN Tussen de strie mende regenbuien door is deze week in opdracht van gemeen tewerken een soort bruggehoofd gevestigd in de Broek- en Simon- tjespolder waar de toekomstige Leid- se Merenwyk zal verryzen. By het aanbrengen van het zandlichaam voor de verlenging van de Sumatrastraat is het namelyk nodig aan de over- zyde van de Slaagh- of Stinksloot als tegendruk een beperkte zandop- hoging aan te brengen. Dit gebeurt op de plaats waar volgend jaar de brug gaat komen in het kader van de ontsluitingswerkzaamheden en het bouwrijp maken van de polder Voor deze hulpwerkzaamheden is 'n tydelyke hulpbrug over de Slaagh- sloot gemaakt. Grondboringen in de Broek- en Simontjespolder hebben aangetoond dat het voor het evenwiohtirig inklinken van zand- lichamen in de bodem (van voorna- melyk klei en veen) noodzakelyk is een soort drainagesysteem van zand palen aan te brengen. Een boormachine maakt in de taaie klei- en veenlaag een gat van 30 cm middellyn tot een diepte van tien j meter. In dit gat wordt ongeveer acht j kruiwagens grof zand gestort, waar door er een verticale zandpaal ont staat. Deze zandpalen worden met onderlinge tussenruimtes van drie meter in de grond gemaakt. Komt er nu een zware zandlaag op de grond te liggen, dan perst het ge wicht daarvan het grondwater door die filtrerende zandpalen naar boven. Zonder die zandpalen zou dat water niet wegkunnen en zou het inklin ken van het zandlichaam niet of by- zonder langzaam en onregelmatig plaats hebben. Aangezien voor de verlenging van de Sumatrastraat ongeveer 30.000 ku bieke meter zand moet worden opge bracht bestaat het rosico dat de grond de Slaaghsloot wordt inge drukt. Om dit te voorkomen brengt men nu aan de overzyde in de Broek polder ook die zandpalen aan bene vens een zandlichaam, zodat de druk wordt verdeeld. In totaal moeten voor dit karwei zo'n 1.900 zandpalen worden aange bracht, waarvan 244 aan de polder- zyde van de Stinksloot. Het aan te brengen zandlichaam is ca. 280 m. lang en 51 m breed, terwtfl het ge deelte in de polder even breed en on geveer 45 m. lang is. Het werk wordt uitgevoerd door de N V. Aanne mingsbedrijf Cultuurweg in Heem stede. Op de foto het inheien van de buis voor een der zandpalen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9