„VAN SMEEKSCHRIFT TOT HANDVEST" De Spaarbanken in dit gebied werken samen om u meer service te geven! Een spaar- girorekening bijvoorbeeld. Drie oktoberoptocht thans in woord straks in beeld BRILJANT v. d. Water OP WEG NAAR BRUSSEL In een gesprek met één onzer Leidse vrienden nu al weer enige maanden geleden spraken wij er onze teleurstelling over uit, dat zo velen geheel onvoorbereid naar de 3-oktober- optochten gaan kijken. Veel te weinig toeschouwers nemen de moeite, de verklarende teksten in de „officiële Feestwijzer" vooraf door te lezen. Door dit na te laten, ontgaat hun dikwijls de inhoud en de samenhang van de verschillende groepen, waar uit zo'n optocht is samengesteld. Schaakspel Welnu, de redactie van dit blad verleende ons de gevraagde gastvrij heid waarvoor wjj zeer erkente lijk zUn en wij kunnen U in het volgende nu een en ander vertellen over de a.s. historische optocht „Van Smeekschrift tot Handvest". Allereerst de titel: „Van Smeek schrift tot Handvest". Hij is ontleend aan twee gewichtige historische fei ten: het Smeekschrift der Edelen, in 1566 aangeboden aan de Landvoog- de« Margaretha van Parma en het Handvest van 1948, gesloten te San Francisco. Als ondertitel gaven wij de optocht mee „vier eeuwen strijd voor de vrijheid en de rechten van de mens". Aanvankelijk wilden wij immers aandacht besteden aan het feit, dat juist 400 jaar geleden in 1568 de 80-jarige oorlog met Spanje uitbrak. Maar aangezien het Smeekschrift der Edelen, twee jaar eerder aange boden, getracht had, deze oorlog te voorkomen, beginnen wij onze stoet met een indrukwekkende groep edele ruiters, op weg naar Brussel, naar Margaretha van Parma. De 80-jarige oorlog betekende niet alleen en zeker niet voortdu rend krijgsgeweld; wij moeten de ze strijd ongetwijfeld zien als een po ging. om de vrijheid, de rechten van de mens en zijn geluk te bevorderen en te verzekeren. Deze tendens tref fen wij steeds weer aan als achter grond van vele belangrijke histori sche gebeurtenissen. En dit bracht ons tot de compositie van de ze optocht, waarin wij derhalve de mens in zijn evolutie gedurende 4 eeuwen centraal stellen. Niet voor niets luidt de spreuk, voorkomende op het Leidse pa pieren noodgeld van 1574 „Haec Li- bertatis Ergo" (dit om der wille van de vrijheid). Om dei- wille van de vrijheid zowel geestelijke als li chamelijke heeft men voortdurend geleden en gestreden en nóg hebben wij het volmaakte zo dit mogelijk sou zijn niet bereikt. Maar deze worsteling gaat, verder, vandaag, morgen en overmorgen. Haec Libertatis Erge: het grote schaakspel lussen Philips II van Spanje enerzijds en Willem van Oranje anderzijds. U ziet het grote schaakbord, waarop dit enorme en belangrijke spel wordt gespeeld. Door de hoofdfiguren, mét hun pionnen. Beginnende bij Heiligerlee in 1568. bij ons in Leiden in 1574, met als slot de vrede van Munster in 1648. Vervolgens wordt Uw aandacht ge vraagd voor de verdere ontwikkelin gen, ontdekkingen, godsdienstige pro blemen gedurende de 17de eeuw. Ook in de Republiek der Verenigde Ne derlanden domineren wederom twee figurenPrins Maurits tegenover Van Oldenbameveldt. Aanvankelijk bevriend, stonden zij later als vijan den tegenover elkaar. Van Oldenbar- neveldt moest het onderspit delven Gouden eeuw ADVERTENTIE juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Toch kunnen wij In deze periode van een zekere vooruitgang spreken. In 1602 werd de Oost-Indische Com pagnie. mede door toedoen van Van Oldenbameveldt. gesticht. Zü toonde aan. dat scheepvaart en handel wel vaart brachten en bijdroegen tot de ontwikkeling van ons land en van de gehele wereld. Willem Barentz, trachtend langs het noorden van Europa in Indiè te komen, moest in 1596/97 bij Nova Zembla met zijn mannen overwinteren, omdat zijn schip in het ijs bekneld raakte. Hugo de Groot, beroemd om zijn wetenschappelijke werken o.a. over de Mare Liberum (de vrije zee) en zijn politieke belangstelling en functies, doch waarschijnlijk nog meer bekend vanwege zijn ontsnap ping per boekenkist uit zijn gevange nis in het slot Loevestein (22 maart 1621). U zult van dit alles iets zien In de derde groep van deze optocht. Maar ook in groep IV. wederom in de 17de eeuw de Gouden eeuw gesitueerd, vindt U wat terug van de ontwikkeling der Kunsten. Weten schappen en Ambachten. De Muider- kring. een aantal dichters en schrij vers bijeenkomende in het Muider- slol, ter bevordering van letterkunde en poëzie. De beroemde meesters in de schilderkunst Rembrandt, Bol, Flinck, Teniers. Jan Steen en vele anderen schonken de wereld een aantal meesterwerken, waarvan wij nog heden ten dage kunnen genie ten. Rembrandt was destijds al zo bekend en beroemd, dat zijn werk graag en veel gekocht werd «zij het dan voor heel wat lagere prijzen dan het vandaag opbrengt!). Ook Frede- rik Hendrik behoorde tot zijn bewon deraars en cliëntele; wij zien hem met zijn gade Amalia van Solms en zijn kinderen, gezeten in de Gou den Koets, rijden naar Rembrandt's huis, om hem een opdracht voor het maken van vijf schilderijen te geven. Leiden Ook het ambacht bloeide. Met na me de textielindustrie, zo nauw ver weven met de geschiedenis van onze stad, die immers al in 1316 een la kenindustrie kende. En nog heden kennen wij beroemde Leidse dekens en Leidse lakens (voor uniformen, kleding en meubelbekledingen), die Met deze betalingsrekening kunt u bij een van de 15 spaarbanken in het Delta-gebied gegarandeerde spaar bank-cheques krijgen met een spaarbankpas. Elke cheque is tot maximaal 50,— gegarandeerd. U kunt deze cheque voor alle doeleinden gebruiken overal in Nederland. En zonder dat de spaarbanken daar ook maar iets voor rekenen. Ook automatische overschrijvingen zoals bijvoorbeeld huur, verzekering, enz., kunnen via een betalingsreke ning worden verricht. Van elke mutatie ontvangt u een handig dagafschrift thuis. Met een betalingsrekening hebt u weinig contant geld meer in huis nodig: het staat rente-gevend op de Spaarbankelk moment van de dag tot uw beschikking! Meer dan 200 kantoren van de Spaarbanken in het Delta-gebied staan klaar om u alle gewenste informatie te geven. De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank AH>lasserdam Spaarbank Ie Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommeisdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA S J Vier eeuwen strijd voor de vrijheid en rechten van de mens waarin gesproken wordt van de grondrechten, de waardigheid en de waarde van de mens. Gelijke rech ten voor mannen en vrouwen, inter nationale samenwerking, zonder on derscheid naar ras. geslacht, taal of godsdienst. Vredesduif ADVERTENTIE In de Flora-hallen in Rijnsburg wordt druk gewerkt aan de op bouw van de Drie Oktober optocht (Foto LD Holvast) de naam van onze stad uitdragen over de ganse wereld. Wij mogen er waarlijk nog trots op zijn. ook al is de Leidse textielindustrie sterk inge krompen. Met groep V stappen we van de 17de eeuw in de 18de. We horen de kreet: „Vrijheid, gelijkheid, broeder schap". overgewaaid uit Frankrijk, v.aar de revolutie een bloedig einde had gemaakt aan de overheersing van de adel. Niet alzo in Nederland, waar men beter kan spreken van een fluwelen revolutie. Want al noemen we nu de Verenigde Nederlanden Ba taafse Republiek en al worden we bezet (en financieel uitgekleed) door de Fransen, toch is er ten gevolge van deze revolutie geen bloed ge vloeid. Maar het binnenhalen van de Franse troepen, ondanks het feit, dat men vrolijk om de vrijheidsboom danste, in de veronderstelling, dat nu ailes botertje tot den boom zou war den, doet denken aan het binnenha len van het Trojaanse paard dat U dan ook zult zien en herinnert aan de Franse guillotine, waarop zo vele hoofden van Fransen heb ben opgehouden te denken. Ook die onthoofdingsmachine zult U aan schouwen (gelukkig buiten werking), omdait zij met haar gruwelijk werk het, lyden der slachtoffers in ieder geval bekortte en dus ..vooruitgang" mocht heten, hoe zonderling dit aan vankelijk ook klinken moge. Zo èr- gens. erkent men hier de betrekke lijkheid aller dingen Eerste trein ln groep VI brachten wij twee ge heel verschillende zaken bijeen: ro- mantiek en politiek, doch beiden het welzijn van de mensheid bevorderen de. De eerste trein van Amsterdam naar Haarlem behoort ongetwijfeld tot de eerstgenoemde categorie; U zult dit treintje met passagiers en al zelf aanschouwen. En wat de politiek betreft: strijd- i sters voor het vrouwenkiesrecht, de grondwet van 1848, die de grondslag legde voor verschillende sociale wet- ten en de verbetering van het lot der mensheid; ook deze facetten van I de politiek, die de mens hielp de weg naar groter geluk en meer vrijheid te bewandelen, zult U iin deze groep aantreffen. In de volgende afdeling schenken wU aandacht aan de hulpverlenin gen en naastenliefde, die wij in- de loop der tijden hebben zien groeien en ontwikkelen. Wij noemen enkele voorbeelden, zonder nochtans naar volledigheid te streven. Want al zijn er nog vele noden, toch wordt er ont zaglijk veel gedaan dikwijls dank zij particulier initiatief aan de lotsverbetering van onze naas ten. Wij noemen het werk van het Rode Kruis, het Leger des Heils, de Reddingmaatschappijenoptredend ten gunste van slachtoffers van de ruwe zee. Iets ervan zult u in de op- toohit zien; méér ervan kunt u lezen in de „Feestwijzer". Verzet en bevrijding Verzet en bevrijding 1940'45 mochten uiteraard niet ontbreken; wij vormden daarvoor de 8ste groep. Vertegenwoordigers van de koop vaardij, die in de oorlogsjaren ruim schoots heeft bijgedragen tot het winnen van de strijd (uiteraard naast en met de Kon. Marine), het verzet tegen de overweldigers (zeer origineel uitgebeeld op een praalwa gen, die volstrekt geen praalwagen j wil zijn) en een afvaardiging van de Canadese strijdkrachten, die ons land bevrijdden in 1945, geven teza men een beeld van een bewogen pe riode met veel leed, maar ook met positieve elementen: een groot saam horigheidsgevoel en de groeiende ge dachte, dat een oorlog wreed en on- I menselijk is. steeds onmenselijker ge voerd wordt, doch in feite tot niets i leidt. Die gedachte voert tot het Hand- i I vest van San Francisco (1948), Een niet te verwezenlijken droom beeld? Een utopie? Toegegeven; wij zun nog' ver verwijderd van deze grootse gedachten van de mens over de mensheid van morgen Wellicht van overmorgen. Niettemin smacht de wereld ernaar. Zal de vredesduif symbool van rust onder de mensen uit zijn kooi ontsnapt, in onze wereld van van daag, of van morgen, dan wel van overmorgen, kunnen leven, of zal hij opnieuw zijn kooi binnenvliegen en gekooid blijven? Alle volkeren ter aarde, waarvan vertegenwoordi gers zach in onze optocht om die kooi geschaard hebben, hopen vurig, dat dit laatste niet het geval zal zijn. Wel. lezers van deze regelen (die bedoeld zijn. om U enig inzicht te geven inzatke de optocht op 3 okto ber 1968), wij hopen, daarin enigs zins geslaagd te zyn. Wij hopen ook. dat de nadere bijzonderheden, opge nomen in de ..officiële Feestwijzer", dit inzicht verdiepen zal, opdat de stoet, waaraan zo velen medewerken, waaraan zo veel moeite, zorg en geld is gespendeerd. U méér kijkgenot en meer begrip zal schenken. De samen stelling van de optocht en de gedachten, die eraan ten grondslag Een ontwerp van één der praal- wagenshet schaakspel. (Foto LD/Holvast) liggen, zijn Uw moeite en een gering geldelijk offer van drie kwartjes on getwijfeld méér dan waard! H. de Wilde Ran. Voorzitter Optochtcommissie van de 3-October-Vereeniging.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3