Renault 6 -goed kind van zijn vader Van Bach tot Beat, over muziek lopen hun meningen fiks uiteen! REVOLUTIONAIRE BIJ AUTOBANDEN Saab nog veiliger iHPMB ONTWIKKELING Onkwetsbare band GRILLENELS Rlw MTSl'beklederJ Luxe versie Fiat 500 Audi 60 L ranse nieuwkomer een kittig wagentje Van wegenwagens, widen en wat-er-zo-bij-teomt ■to's behoeven niet uitgesproken mooi te zijn om een zekere aantrekkingskracht te kunnen uit- ufn. De nieuwe Renault 6 is zo'n auto. Reeds bij trste kennismaking had hij onze volle sympathie, ral door de duidelijke verwantschap met zijn grote pnger, de Renault 16. tuur lijk korter en wat hoger, maar verder een kind van zijn vader. Dat daarnaast ook de laire, maar zoveel bescheidener R4 belangrijk bijgedragen tot de ontwikkeling van de R6 vooral tot uiting bij een nadere beschouwing bet innerlijk. wagen maakt een oersolide indruk en de wijze op b.v. portieren, motorkap en achterklep zijn astrueerd. rechtvaardigen de verwachting van lange levensduur. Renault 6 is uitgerust met watergekoelde 4- ier motor van 845 cc en een vermogen van 38 pk, die voorin zit gemonteerd en de voorwielen [rijft. Demotor werd rechtstreeks afgeleid van ran de thans zwijgend uit de produktie genomen uit Gordini en daar zijn er zo langzamerhand in dikke vier miljoen van gebouwd, flmaal achter het stuur van de nieuwe Renault t eerste wat opvalt de in elk opzicht voortreffe- en ruime zit en het ruime uitzicht, trigens zou het ons niet verba- straks in de voor Nederland be- ie standaard-uitvoering van de wat minder luxueus uitgevoerde ittingen aan te treffen teneinde junstiger verkoopprijs te kunnen Voor de door ons beproefde u-stoeltjes" zal men dan wel «traas moeten neertellen. ishboard stuur van de Renault 6 steekt recht in de wagen. Het van soe- polypropyleen vervaardigde board is asymmetrisch gevormd, door instrumenten en be- ngsknoppen alle in het gezichts- en onder direct bereik van de urder liggen en toch een royale emakkelijke instap van de wa- nogelijk bleef. contact/stuurslot zit mooi ewerkt in de stuurkolom, waar iü een onverhoopte botsing wei kwaad kan doen. Datzelfde geldt rens voor de verzonken portier- een. de van vervormbaar pias- vervaardigde raamslingers, het een breed stootkussen voorziene ^heidsstuur en de aan de boven- I zwaar gecapitoneerde rugleu- pn van de voorstoelen. entilatie ft verwarmings- en ventilatiesys- is altweer ontleend aan de R 16. Het werkt althans wat de lucht verversing betreft zeer efficiënt. De verwarming hebben we bij een buitentemperatuur van 32 graden (enkele tijd geleden in Frankrijk maar niet geprobeerd. Dankzij de in de achterste dakstijlen aangebrachte afzuigspleten blijft de temperatuur in de wagen ook bij gesloten ramen zeer aanvaardbaar. Op een 350 km route in Z-Frankrijk hebben we de R 6 leren kennen en.waarderen. Weg gedrag, rij kwaliteiten en prestaties vonden wij onverdeeld gunstig. De wagen stuurt bijzonder plezierig, ook in snel gereden bochten. Het veersysteem van de R 6 is het zelfde als op de R 16 wordt toege past: soepel en comfortabel zonder slap of week te zyn. Tezamen met de standaard geleverde radiaalban- den garandeert deze vering (waarbij de vier wielen onafhankelijk geveerd zijn d.m.v. lange torsiestaven) een voortreffelijke wegligging. Versnelling De versnellingsbak is constructief gelijk aan de in oktober vorig jaar geïntroduceerde vier-bak voor de R 4. Alle versnellingen zijn gesynchroni seerd. Het schakelmechanisme wordt bediend via een pook op het dash board. Ook wat snelheid betreft stel de de nieuwkomer niet teleur. De R 6 is een kittig wagentje, dat ook op de grote weg heel erg best mee kan komen. En dat bij een gemiddeld verbruik van circa 1 op 14. De acce leratie is niet verbluffend, maar ruim voldoende (080 km/uur in 14.7 sec. volgens onze metingen» en de topsnelheid officieel opgegeven als 120 km/uur lag bij onze testwa gen ruim daarboven. Opmerkelijk bij dit alles was de geruisloosheid van de wagen. De R 6 is beslist een .stille" auto. De remmen trommels voor en achter vergen slechts een geringe pedaaldruk en zijn goed aangepast aan de prestatiemogelijkheden van de R16. Bij enkele „nood"-stops brachten zy de wagen snel tot staan. Terugblikkend op onze eerste er varingen met de Renault 6 durven we deze Franse nieuwkomer zonder meer een zonnige toekomst te voor spellen. Althans wanneer men de prijs <op het moment dat we dit schrijven nog niet bekend) even aan trekkelijk weet te maken als de wa gen zelf. De autoband heeft tientallen jaren nauwelijks de belangstelling van de automobilisten gehad en nog zullen vele auto-eigenaren het antwoord schuldig blijven op de vraag welk merk en welke maat autobanden ze om de wielen van hun voertuig heb ben. Toch is er de laatste jaren op het gebied van de autobanden een ont wikkeling gaande, die voor de leek nauwelijks is bij te houden. In het begin van het automobiel- tijdperk reden de automobilisten uit sluitend op massieve banden, in het begin van deze eeuw werden ze gelei delijk aan verdrongen door de lucht banden, een proces dat wel even heeft geduurd, omdat elke vernieu wing nu eenmaal weerstanden op wekt. De luchtbanden waren in die tyd ook niet van zo'n beste kwaliteit en een autopionier, die aan de ste- denwedstrijd ParijsAmsterdam in 1898 deelnam, moest de strijd op de eerste dag reeds staken, omdat hij twaalfmaal een lekke band had ge had. De levensduur van een band hield toen ook bij een paar duizend kilometer al op en thans is de ge middelde levensduur al boven de 40.000 kilometer gestegen en onder gunstige ry omstandigheden kan er zelfs wel het dubbele van een derge lijke kilometrage worden gehaald. Inwendig de band een volledige structuurver wisseling ondergaan, die de eigen schappen van de band radicaal heb ben gewijzigd'. Dit betreft niet alleen de hoedanig heid van de rubber, waaraan steeds betere ingrediënten werden toege voegd om de levensduur van de band te verlengen en waarbij de natuur rubber ten delen ook moest wijken voor synthetische rubber, maar ook de koordlagen, die het geraamte van de band vormen, ondergingen herhaaldelijk wijzigingen. Als materiaal voor dit koordweef- sel heeft zich tot 1938 katoen kun nen handhaven. In dat jaar werd het natuurprodukt vervangen door een synthetisch weefsel van rayon. Dat materiaal wordt in de ban denindustrie nog wel gebezigd, maar sinds de laatste twintig jaar zyn er nog diverse andere koordweefsels toegepast. In 1947 werd het nylon- koordweefsel uitgebracht en in 1967 werd door Goodyear polyester als materiaal voor bandenkoord geïntro duceerd en op sommige 1969 Pontiac- modellen worden banden gemonteerd met een combinatie van twee polyes ter- en twee fiberglaskoordlagen. Ca. zestig jaar lang werden deze koordlagen kruiselings in het karkas gelegd onder een hoek, die varieert bij de diverse merken. Deze banden worden door hun diagonale ligging diagonaalbanden genoemd. Hoewel er uiterlijk, behalve in het jo*|l profiel, weinig aan de banden is ver- I aacmucici anderd, heeft het inwendige van Het is dan wel geen auto, die men gemakkelijk zal kopen, want zelfs voor de eenvoudigste uitvoe ring moet men nog altijd een be- AD V ERTENTIE Maar hun pijp stoppen ze graag uit hetzelfde pakje. Voortrekker Pijptabak is aan geen gene ratie gebonden. Gewoon, eerlijke tabak zonder franje. Misschien wel de beste naturel pijp tabak, die u voor 1,25 per pakje kunt kopen! VOORTREKKER PIJPTABAK VAN THEODORUS NIEMEYER drag van byna 25 mille neertellen, 1 nieuw tijdperk denken te zyn maar het is wel een wagen, waar ingegaan. Leverbaar met een 2,8 li- iedere autoliefhebber op zijn minst ter motor (180 pk) of een 4,2 liter met genoegen naar zal kijken. Het (245 pk). In beide gevallen is de is de nieuwe Jaguar XJ 6, de auto, krachtbron een zes cilinder in lijn waarmee de Jaguar-fabrieken e en niet bovenliggende nokkenas. De Hoe betrekkelijk het begrip veilig heid in de autowereld is, bleek weer bij het introduceren van de model len 1969 van Saab. Dit Zweedse merk wordt over het algemeen als veilig beschouwd. Toch is er aan de Saab 95 en 96 een aantal verbeteringen aangebracht, die byna alle een nog grotere veiligheid beogen. Zo zijn de rugleuningen van de voorstoelen aan de achterzijde uit gevoerd met flexibel materiaal voor de bescherming van de inzittenden op de achterbank. Als extra's kun nen hoofdsteunen worden geleverd, die in de rugleuningen kunnen wor den geschoven. De voorstoelen kun nen worden vergrendeld. De portier- handgrepen zijn in de deur verzon ken. De armsteunen zijn zacht en schokabsorberend. De dimschakelaar verplaatst naar links aan de stuurkolom. De stuurkolom is van een nieuw z.g. telescope-type en geeft mee by eventuele botsingen. De greep van de contactsleutel is voor zien van een rubberdop. Het kruislings gescheiden remsys- teem werd voorzien van een rembe- krachtiger. De overbrenging van het stuur is veranderd, waardoor het parkeren en het rijden in de stad gemakkelijker is geworden. Ook de uiterlijke veranderin gen hebben soms te maken met de veiligheid. De bumpers zijn hoger ge plaatst en voorzien van rubber stootdoppen. De rechthoekige kop lampen vergroten de spreiding van het dimlicht met vijftig procent. Andere uiterlijke wyzigingen: een waarschuwingsknipperlichtinstallatie. nieuwe wieldoppen, een veranderde grille, een nieuw embleem op het De nieuwe neus van de Saab midden van de grille. De Saab 95- stationwagen heeft tevens nieu we achterlichten met ingebouwde achteruitrylampen. Wat de nieuwe grotere Saab 99 betreft, het zal wel tot half volgend jaar duren eer deze op de Nederlandse markt verschijnt. Men wil deze wagen eerst volledig in de praktijk in Zweden toetsen voor men aan de export begint. Ernstige beschadigingen aan de banden worden in verreweg de mees te gevallen veroorzaakt door het ry- den over scherpe en puntige voorwerpen, die op straat liggen. Het Uniroyal-concern werkt daarom al geruime tijd aan de ontwikkeling van een autoband, die immuun is voor dergelyke beschadigingen. Als resultaat van deze onderzoekingen is thans in de Ver. Staten een band ontwikkeld, die men als prak tisch onkwetsbaar betitelen kan. Deze nieuwe Uniroyal-autoband heeft tussen het karkas en het loop- vlak een in het rubber verwerkte mat uit staaldraad. Juister gezegd: deze mat is een verzameling van on geveer 80.000 stukjes staaldraad, die elk ongeveer een halve centimeter lang zyn. Ze worden met een speciaal bind middel aan de rubber toegevoegd. Uit deze massa walst men dan de taaie met staal versterkte matten, die als het ware in de band worden „ingebouwd" en hem voor „sny- en schaafwonden" bijna volledig gevoel loos maken. wagen is laag, breed en sierlijk en (natuurlijk) voorzien van allerhande luxueuze snufjes, waarby de veilig heid overigens voorop heeft gestaan. Vier jaar lang heeft de fabriek aan het ontwikkelen van prototypen ge werkt. Niet minder dan 64 miljoen pond is daarvoor uitgegeven. Nog nooit is by een Jaguar-model elk onderdeel zo grondig getest als by deze wagen, waarvan men er denkt een groot aantal in de toekomst te verkopen. Maar niet aUeen aan vei ligheid is de grootst mogelijke aan dacht besteed, ook aan „goedkoop te" van onderhoud. Zo zijn de delen met bouten en moeren aan elkaar bevestigd, zodat onderdelen gemak kelijk te vervangen zijn. De remmen zijn tot het uiterste opgevoerd. Dit „kasteel op wielen" is ook lever baar met diverse extra's, zoals stuurbekrachtiging of volledig auto matische transmissie. De Franse Michelinfabriek week als eerste met haar X-band echter van dit patroon af. By deze band liggen de koordlagen van het karkas loodrecht op de rolrichting van de band, dus radiaal van hiel tot hiel. Vandaar de naam radiaalban- den. Bij een diagonale band zijn er meestal vier of zes koordlagen, bij een radiaalband meestal twee. Een ander kenmerk van de ra- dlaalbanden is, dat hij van een gor del is voorzien tussen loopvlak en karkas. Deze gordel (vandaar dat de radiaalbanden ook wel gordelbanden worden genoemd) heeft een stabili serende werking op het loopvlak. De band buigt daarbij tijdens het rijden minder sterk door. waardoor er min der interne slijtage optreedt. Bij de eerste X-banden bestond deze gordel uit een aantal staal» draadlagen. Door een deugdelijke be scherming met octroroien kon Miche- lin geruime tijd het monopolie van een radiaalband behouden. De Ita liaanse bandenfabriek Pirelli door brak deze alleenheerschappij door een radiaalband met textielgordel uit te brengen. Thans zijn er van beide soorten diverse uitvoeringen. Tussenvorm Alle Pontiac-modellen voor 1969 hebben in het midden van het front een tamelyk ver vooruitstekende bumperneus gekregen. Deze neus is van een soort plastic. Endura ge naamd, dat drukherstellend is. Het opmerkelijkst is deze voorgevel by de Pontiac-Grand Prix-serie, waarby het radiateurscherm in deze voorge vel is verwerkt, zoals bygaande foto laat zien. De rest van het brede wa genfront wordt in beslag genomen door de dubbele koplampen en de clignoteurs. De Grand Prix hebben voorts als bijzonderheid de langste motorkap, die ooit op een automobiel werd aan gebracht. Verder beschikken deze wagens over 'n bovenin de voorruit gemonteerde radio-antenne, waar door deze beschermd is tegen weers invloeden, breken en ombuigen. Ook de bestuurderezi tpl aa ts is zeer exclusief. De man of vrouw aan het stuur is aan drie zyden omringd door instrumenten en bedieningsorganen. Vóór het instrumentenbord met een in het midden naar de bestuurder uitspringend gedeelte, links een in het portier ingebouwd knoppenpa neel en rechts een console met o.a. de handel voor de automatische transmissie. Goodyear introduceerde dit jaar een tussenvorm tussen de diagonale en de radiaalband, nl. een band met ge kruiste koordlagen. maar ook met een gordel onder het loopvlak. Voor de diagonale koordlagen wordt po lyester gebruikt en voor de gordel j glasvezel. Deze band wordt de De- I clathon genoemd. De voordelen van een radiaalband I zyn ojn., dat de stijve gordel als een soort pantser bij het rijden over scherpe voorwerpen fungeert, dat hij een geringere rolweerstand heeft, een langere levensduur en dat hij min der benzine verbruikt. Nadelen zijn o.a. dat de dunnere zijvlakken kwetsbaarder zyn voor beschadigingen en bij langzaam tem po minder goed de oneffenheden van een kej- of klinkerstraat kunnen op nemen, waardoor hinderlijke reso nanties in de wagen kunnen optre den. Radiaalbanden kunnen de weg ligging ook gunstig beïnvloeden als men het juiste merk voor een be paalde wagen kiest. Deze drie zwaar gecapitonneerde wanden vormen een cockpitach tig interieur. In de deuren zyn ver sterkte dwarsbalken aangebracht om de inzittenden tegen zijdelingse botsingen te beschermen. ADVERTENTIE IcBINNENVF.STGRACHTl 21905 Onder de naam Fiat 500 L is in Italië een luxe versie van Fiats klein ste model gepresenteerd. Mechanisch is het nieuwe model gelijk aan het bestaande maar het interieur is ver fraaid. Op het nieuwe dashboard is nu ook een benzinemeter aange bracht. Het stuurwiel is vervangen door een sportiever model. De voor stoelen zyn verlaagd en hebben ver stelbare leuningen gekregen. Op de vloer ligt tapijt en de portieren zyn van opbergtassen voorzien. Andere bumpers, wieldoppen en frontsierlys- ten onderscheiden de 500 L van het gewone type. In Italië waar het luxe model voorlopig alleen uitkomt, is h'iJ ca f 200 duurder dan het standaardmo del, dat inmiddels de produktiegrens van twee miljoen heeft overschreden. Auto Union is na de fabrieksva- kantie met een luxe versie van het 1.5 liter model Audi 60 uitgekomen. De Audi 60 L beeft in standaarduit voering meer accessoires en werd voorzien van een dubbel remsysteem. [IDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 LEïDSCH DAGBLAD PAGINA 21

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21