,Laat V.N.-troepen terugkeren Winkels in Kerkrade leeg 55 oord-Korea is •orlogszuchtig SPINAZIE ALACREME Gé VERHOOG JAMIN Nieuw plan van het Kremlin voor het Midden-Oosten: LEIDSE MARKT Wetsontwerp tegen luchtverontreiniging Zaterdag aangifte Prinsje (9ud eutvs Waarschuwing GELOVEN WEERBERICHT kersenbonbons Ipgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1968 No. 32597 EIDSCH rtcteur: Bi A a van Dtshoeck lojdredacteurDra J. R Soetenhorsf DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 immy Durante begroet de Amerikaanse presidentschapskandidaat nphrey op de hem eigen wijze door zijn enorme neus tegen die i de vice-president te wrijven. Humphrey barst in lachen uit na e leuke begroeting van de grote humorist tijdens een propaganda- tenkomst in Seal Beach in Californië. WASHINGTON/JERUZALEM (GPD, AP, AFP, Reuter) De Sowjet-Unie heeft de Verenigde Staten benaderd met een nieuw plan voor vrede in het Midden-Oosten. Dit plan omvat de volgende vier punten: Israël trekt zich terug op de grenzen van voor de oorlog van juni 1967; sterke VN-troepenmacht aan die grenzen ter waarborging van de vrede; garantie van Amerika, Sowjet-Rusland, Engeland en Frankrijk, dat zij geen nieuwe vijandelijkheden zullen toelaten; Arabische verklaring, dat zij staat van oorlog met Israël beëindigen. Naties voorleggen voor een oplossing, maar hij verwacht niet. dat eniger lei voorstel veel kans op succes zal hebben. „De Arabieren volgen een politiek van geen onderhandelingen met Israël, geen erkenning van Is raël, geen vrede met Israël". Het plan dat Eban aan de Ver. Naties zal voor leggen, zou o.m. economische samen werking in het Midden-Oosten in houden. zoals die in de EEG in West-Europa bestaat. Naar het zich laat aanzien, aldus onze correspondent in Jeruzalem, zal Israël in de V.N. in hoofdzaak op drie punten worden aangevallen, de behandeling van de bevolking in de bezette gebieden, de status van Je ruzalem, en de vluchtelingen. Wat Eban, met. zijn grote welsprekendheid, zal aanvoeren, laat zich onder één noemer brengen: Israël is bereid om van elk onderwerp, dat de geo-poli- tieke situatie of de sociale orde in de veroverde streken raakt, rekening en verantwoording af te leggen, maar dan uitsluitend in het raam van di recte vredesbesprekingen met de Ara bische leiders. Als het de Arabieren er werkelijk om te doen is een eind te maken aan de explosieve toestand in dit deel van de wereld, kunnen zij hun verlangen niet overtuigender tot uitdrukking brengen dan door sa menwerking met de VN-ambassadeur Jarring, die naar Israëlische opvat ting alleen gedwarsboomd wordt door de onverzettelijke houding van Cairo. Intussen heeft de Sowjet-Unie de .Israëlische regering gewezen „op haar grote verantwoordelijkheid voor de •gevolgen van gevaarlijke provocaties tegen Egypte, Jordanië en Syrië. „De richting, waarin Israël en zijn be schermers de ontwikkeling in het Midden-Oosten willen sturen, kan ernstige gevolgen voor de vrede heb ben". aldus de verklaring van het Kremlin. Israël heeft op deze verklaring van Moskou gereageerd met het verwijt, dat de Sowjet-Unie een politiek in het Midden-Oosten voert, die een van de voornaamste hinderpalen vormt op de weg naar een blijvende vrede". Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken noemt de verwijzing naar ..Israëls agressie" laster en zegt, dat het de bedoeling van Moskou is „een rookgordijn te leggen over zijn eigen activiteit". Zonder Tsjecho- Slowakye te noemen wijst Israël er op, dat de gehele wereld nog steeds geschokt is door de inval van het Russische leger in een souvereine staat. In het Midden-Oosten heeft Moskou de vijandelijkheid van de Arabieren tegen Israël voortdurend aangewakkerd. Onze fotograaf Jan Holvast heeft op een willekeurige zater dag enkele uurtjes rondgezwor ven op de Leidse markt. Hij legde er een aantal tafereeltjes vast die men er steeds weer kan zien. De winkelende menigte op de markt vormde een dankbaar on derwerp voor zijn camera. Op pa gina 19 kan men dat constateren. Oe confrontatie tussen de Vati caanse „Congregatie voor de geloofsleer" en de Nederlandse rooms-katholieke theoloog proL Schillebeeckx is ln wezen een tra gisch conflict. Voor de tweede maal binnen korte tijd botsen Ne derlandse en Romeinse geloofsop vattingen op elkaar. Enige tijd ge- leden hebben de Nederlandse ge lovigen met ontsteltenis kennis genomen van de inhoud van de pauselijke encycliek „Humanae Vitae". nu verneemt men met on gerustheid de berichten uit Rome over prof. Schillebeeckx. Binnen één geloof staan twee theologische opvattingen tegen over elkaar, waarvan de kerk in Rome en die in Nederland de voorvechters zijn. De kerk in Ro me stoelt op een traditie van bijna 2000 jaar. De rooms-katholieke kerk is in die periode talloze ma len geconfronteerd met kette rijen; soms heeft dat tot ernstige breuken geleid. West-Europa heeft, in de 16de eeuw zo'n breuk beleefd, met de komst van het Protestantisme en het Nederland se volk is in de daarop volgende eeuwen nauw betrokken geweest bij de bewegingen van de ver schillende geloven. De rooms-katholieke kerk heeft de leer wel steeds bijgeschaafd, maar de traditie werd gehand haafd. Dat ware „geloof stoelend op een eeuwenoude traditie, wordt nu geconfronteerd met het Ne derlandse Rooms-Katholicisme, belichaamd in prof. Schillebeeckx. l)rie punten De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban heeft, op weg naar New York, in Rome ver klaard geen oplossing te verwachten van het debat in de Algemene Ver gadering van de VN. Eban zal een gedetailleerd programma aan de Ver. ÏW YORK (AP) Noord-Korea ten nieuwe oorlog van plan en tegen 1971 het land onder een ununisOsch bewind verenigd zien, een artikel in het tijdschrift ook", „De nieuwe oorlog in Korea" eten. Daarin is de Zuidkoreaanse mier Tsjoeng II kwon aan het •rd. Volgens een buitgemaakt ge- document is premier Kim II ng van Noord-Korea oorlogsvoor- tidingen begonnen op een manier, alleen maar krankzinnig kan rden genoemd. Kim is 59, aldus loeng, en volgens de Koreaanse iditie eindigt het leven van een ip als hjj 61 is. Tsjoeng zei: „Dit teen gissen wat we doen .We be ton documenten waaruit blijkt dat vóór 1971 heren.ging van plan Kim haakt naar een plaats in de ehiedenis en ziet zich zelf als „Che Guevara". Zijn taak is: treniging van Korea onder het nmunisme". En zijn droom wordt iteund door massale versterking n guerrillastrijders in Noord-Ko- De buitgemaakte communistische Hogere middagtemperaturen De Bilt verwacht van heden- tot Kgenavond Id de avond en nacht zwaar be- fct mei regen of motregen, mor- overdag opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid-west zuid, morgenmiddag iets toene- ®d. Hogere middagtemperaturen 'Opgemaakt om 11.40 uur). 27 september Zon op: 6.34 uur: onder: 18.27 uur. Haan op: 13.39 uur; onder: 20.22 Hoogwater te Katwijk te 6,07 en uur, laagwater te 2.09 en 14.22 nummer bestaat alt 39 pagina's documenten onthullen dat Noord- Korea titans beschikt over een strydmacht van 15000 commando's, die getraind worden voor speciale ope raties in het zuiden. Zij vormen acht bataljons, elk belast met een provin cie in Zuid-Korea. Hun taak is con tact te leggen met de zes miljoen Noordkoreanen die in het zuiden le ven. het overbrengen van inlich tingen. het vestigen van politieke cel len. het vormen van guerrilla-bases en het steunen van commando-ac ties. Een van hun gedurfdste acties tot nu toe vond plaats op 21 januari toen 31 communistische guerrilla strijders tot op een paar honderd meter van het paleis van de pre sident van Zuid-Korea kwamen om te trachten president Park te ver moorden. In het artikel wordt gezegd, dat Zuid-Korea niet met Zuid-Vietnam kan worden vergeleken, aangezien de haat tegen de communisten in Zuid-Korea diep is ingevreten. Toch is de guerrilla-dreiging steeds aan wezig. De nieuwe generatie heeft niet dezelfde anti-communistische geest als de oude. Zij groeit op in een maatschappij die verziekt is door corruptie, aldus laat het artikel een Koreaanse niet met name genoem de intellectueel zeggen. DEN HAAG Begin volgende week is de benoeming te verwachten van Dirk Nijs tot manager van Hol land Spoit. De onderhandelingen die Luc Kroesemeijer al enige tijd met de bekende Rotterdamse oud- scheidsrechter voert verkeren in een zeer vergevorderd stadium. Dirk Nijs wil op dit moment echter nog een slag om de arm houden. DEN HAAG (ANP) Prins Claus zal zaterdagochtend om tien uur in het stadhuis van Utrecht aangifte doen van de geboorte van zijn twee de zoon. Als ambtenaar van de burgerlijke stand zal de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz optreden. Als getuigen bij de aangif te zijn door Prins Claus wederom aangezocht, de vice-president van de Raad van State dr. L. J. M. Beel en de minister-president de heer P. J. S. de Jong. Volgens traditie zal Prins Claus zijn zoon aan de ambtenaar van de burgerlijke stand tonen in aanwezig heid van de beide getuigen. Dit zal DEN HAAG (GPD) Staatsse cretaris dr. R. J. H. Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft by de Tweede Kamer het wets ontwerp op de luchtverontreiniging ingediend. Hel gaat hierbij om een raamwet, die het mogelijk maakt via algemene maatregelen van be stuur de luchtverontreiniging aan banden te leggen. Zo zullen: algemepe regels voor luchtver vuiling door ruimteverwarming, I energieopwekking en verkeer wor- I den gesteld, industrieën, die de lucht veront- reinigen, aan een vergunningenstel sel worden gebonden, heffingen aan de vervuilers (verkeer, ruimteverwarming en in dustrie) worden opgelegd, waardoor de kosten van uitvoering van de wet kunnen worden gefinancierd. Bij de op te leggen heffingen, die naar de mate waarin luchtverontreiniging wordt veroorzaakt zullen worden be - paald, zal rekening worden gehou den met de economische positie van de verschillende bedrijfstakken Gedeputeerde Staten zullen over het algemeen worden belast met het verlenen van de vergunningen. Wan neer er sprake is van een algemeen belang te denken valt aan „zeer ernstige luchtvervuilers" is een zwaardere inspraak mogetijk. In dergelijke gevallen is het mogelijk, dat minister of staatssecretaris be paalde aanwijzingen aan G.S. geven. Voor bedrijven, die in lichte mate lucht verontreinigen en niet liggen in een gebied van aanzienlijke lucht verontreiniging, blijft het vergunnin genstelsel van de hinderwet van kracht. Het ontwerp bevat ook een aantal bepalingen voor het geval van noodsituaties. Particuliere be trokkenen hebben dan de plicht noodmaatregelen te nemen an het incident te melden. j Vooral na de tweede wereldoorlog 1 heeft de rooms-katholieke kerk hier onder invloed gestaan van het moderne wereldlijke denken en van de maatschappelijke pro blemen van onze tijd. De Neder landse rooms-katholieke kerk poogt een open en moderne kerk te zijn. Die openheid, dat openstaan voor eigentijdse problemen, zoals die in Nederland worden begre pen, heeft opnieuw geleid tot een conflict met het kerkelijk gezag in Rome. Dat gezag wordt heen en weer geslingerd tussen de moder ne problematiek en het zorgvuldig behoud van het ware „geloof", dat zo rijk, maar ook zo zwaar belast is, dat het niet opeens kan worden omgebogen. Men mag slechts hopen dat de confrontatie van het ogenblik niet tot ernstiger conflicten zal leiden, maar juist in Rome enig begrip zal wekken voor de houding van het rooms-katholicisme ln Neder land. ADVERTENTIE 450 GRAM m 1.15 KWALITEITS DIEPVRIES i ADVERTENTIE morgen voordeel 150 gram van 149 voor 129 niet duur wel heerlijk (ADVERTENTIE» Ziekenhuis in Utrecht, voorafgaande aan de geboorte-aangifte in het stad huis. Mia Gommers (links), Marjan Akkermans. Fedor den Hertog plaats hebben in het Academisch rechtsen andere leden van de Olympische ploeg hebben gisteren in Mexico de geboorte van de jongste zoon van Prinses Beatrix en Prins Claus op echte Nederlandse wijze gevierd: zij werden getrac- teerd op beschuit met muisjes. ADVERTENTIE UW SLAGER nu voor alle winterkust-artikelcn. Wilt u uw KLAPSTUK vroegtijdig nestellen? UW POELIER voor wilde eenden - wilde konijnen VERSE braadstukken, 500 gram 2.25 Nieuw KIPSCHNITSELS - KIFPERAGOUT KIPSATÉS DOEZASTRAAT 41-39 TEL. 21415 KERKRADE (GPD) De Kerk- raadse middenstand verkeert op het ogenblik in een weinig rooskleurige situatie. De terugloop van de Duitse koopkracht, de mijnsluitingen, de migratie van de bevolking en het gebrek aan kapitaal hangen het middenstandsleven als een dreiging boven het hoofd. In Kerkraads druk ste winkelstraat, de Hoofdstraat, staan thans al twaalf panden leeg- vijf zaken hebben bij gebrek aan fi nanciële middelen tot opheffing moeten besluiten. In de nabije toe komst valt de sluiting van nog zeker tien zaken te verwachten. In het Rolduckerveld ligt Kerkraads nieuw ste koopcentrum „Winkelcentrum Rolduc" al ruim twee jaar te wach ten op middenstanders die zich in het royaal opgezette gebouw willen vestigen. Na twee jaar liggen zes van de tien panden nog steeds leeg Binnenkort wordt een wijnhandel ge sloten. waardoor het aantal lege winkelpanden tot zeven wordt uitge breid. Voornaamste oorzaak voor de „magere jaren" is volgens de Kerk- raadse middenstanders het stilval len van de Duitse „Butterfahrten." De rollen zyn sinds twee jaar omge draaid. Lokten de Nederlandse mid denstanders in het verleden de oos terburen met lage prijzen en voorde lige aanbiedingen over de grens, thans besluiten steeds meer Limbur gers een deel van hun inkopen in Duitsland te doen. De oosterburen buiten de situatie goed uit. Al gerui me tijd betalen zy de Nederlandse kopers de Mehrwertsteur terug. Het laatste grensverschynsel. dat de slyters in Limburg met zorg ver vult, is de „Whiskyfahrt" van Ne derlanders naar Duitsland. Sterke drank is bij de oosterburen aanmer kelijk goedkoper dan in Nederland Zelfs wanneer men de drank aan de grens aangeeft en dus ongeveer der tig procent belasting moet betalen, blijft het „borreltje halen" in Duits land erg aantrekkelijk. Tweede en even voorname oor zaak voor de afnemende koopkracht van de Kerkraadse bevolking is vol gens de middenstanders, de ver slechterde conjunctuur. Sluiting van de mijnen brengt verlaging van de salarissen met zich mee en vertrek van ex-mijnwerkers naar elders. Het inwoneraantal van Europa's oudste mijnstad is in een half jaar gedaald van 50.200 naar 49.700, der halve vijfhonderd personen. Uit het Leidseh Dagblad van 7 26 September 18681 Ome Gemeentebegroting. J De kosten voor de brandweer J zijn uitgetrokken voor het- J zelfde bedrag als het vorige jaar. Is het waair, dat er plaatsen in de stad zijn, met J name de Langebrugdie, J mocht aldaar brand ont- J staan, niet door een brand- J spuit te bereiken zouden zijn, daar de slangen te kort zijn? (Advertentie) De onder - geteekenden nemen gelden a deposito in sommen van f 100 en de veelvouden intn dien tot de volgende rente: met 3 dagen opvragens 2\/2 petmet 14 dagen opvragens 3 pet; met een maand opvragens 3V2 pet. Lezwijn en Eigeman.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1