MAANRACE OPEN TOT DE EERSTE VOETSTAP NORTON FILTER KING Tweetal factoren Esro-I op 2 okt. Katwijks overdekte ontvangt 200.000ste Europese kunstmaan voor communicatie Knappe Sonde-vlucht nog lang geen landing Eenrichting verkeer in Hilversum %e* - SIMCA BREIDT ASSORTIMENT VERDER UIT Pleidooi voor doorbreking van impasse Ook in showroom 's avonds geen verkoop toegestaan Nieuwe PTT- tarieven verkapte belasting verhoging''9 Norton Filter King Size—rijp, vitaal, echt.. -» DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1508 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1T (Van onze redacteur ruimtevaart) De knappe vlucht van de Russische Sonde-V om de maan en behouden retour naar de aarde betekent nog niet, dat Rusland thans voor ligt in de „race naar de maan". Een vlucht om de maan van een onbemand ruimtevaartuig is heel iets anders dan het laten landen op de maan en veilig naar de aarde terugbrengen van ruimtevaarders. Men kan het vergelijken met om een zwaar getraliede leeuwenkooi heen lopen óf er naar binnen gaan, een beetje met de leeu wen stoeien en weer veilig naar huis terugkeren. Wilde leeu wen dan wel te verstaan, niet getemde. Russen zwijgen Er zyn twee factoren, die bij een beofordeling van het Russische succes nadrukkelijk in het oog moeten wor den gehouden. In de eerste plaats is een vlucht in een grote boog om de maan eenvoudiger dan een landing op de maan, een vertrek van de WASHINGTON (DPA) Met be hulp van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart gaat in Cailifornië op 2 oktober de wetenschappelijke Europa-satelliet Esro-I van start. Het 84 kg wegende ruimteschip is door de tien landen van de Europese organisatie voor ruimte-onderzoek (Esro) gezamenlijk ontworpen en ge bouwd. Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart Nasa stelt de viertraps Scout-raket ter beschikking voor de lancering. Esro-I moet metingen in de polaire ionosfeer verrichten. De geleerden hopen meer te weten te komen over hel noorderlicht en over de sterkte en de invalshoek van stralings deeltjes boven de Noordeuropese ge bieden. Minstens zes maanden moet de sa telliet om de aarde draaien. De om loophoogte zal tussen de 1500 en 275 km liggen. Esro-I is de derde kunst maan van de Esro. Tot dusver is één lancering met succes verlopen, name lijk van de Esro-II. maan en een behouden terugkeer naar de aarde. In de tweede plaats is er een essentieel verschil tussen een onbemande en een bemande vlucht. By een onbemande kunnen veel meer risico's worden genomen omdat het dan gaat om enkele tien tallen miljoenen guldens, die by een uiteindelijke mislukking van het ex periment toch nog wel zeer waarde volle vruchten kunnen afwerpen, al zou het alleen maar zyn de lering hoe het niet moet. Het gaat er bij onbemande vluchten slechts om, hoe veel men over heeft voor ervaring. Van de Russen is dit niet bekend. Zij geven waar het onbemande vluchten betreft mislukkingen niet toe en die zijn door buitenstaanders moeilijk waar te nemen omdat de Russen nimmer het doel van een onbemande vlucht bekend maken, slechts naderhand het resultaat noe men. Het jongste Sonde-experiment is daarvan een treffend voorbeeld. Het Engelse observatorium Jodrell Bank ving de signalen van de 15 septem ber gelanceerde Sonde op, berekende zijn baan. volgde de signalen verder „Nacht van Goudappel" HILVERSUM (GPD) Hilversum beleeft van zaterdag op zondag zyn „nacht van Goudappel". Die nacht om 00.00 uur wordt een straf één richtingsverkeer van kracht voor het centrum van de radiostad. Het is de eerste fase van de uit voering van een ingrijpend verkeers plan, dat op de lange termijn, hand in hand met de binnenstandsanering, het verkeer zal leiden via nieuwe brede hoofdwegen langs de kern. Verkeersdeskundige, ir. H. M. Goud appel uit Deventer, heeft dit ver keersplan voor Hilversum opgesteld. Het circulatieplan, dat van zaterdag op zondag zijn beslag krijgt is het eerste in ons land, dat na vooraf gaande verkeersonderzoekingen is opgesteld. De hele verkeerssituatie in Hilver sum is bijzonder gecompliceerd door de uiterst warrige wegenstructuur van de radiostad. Ir. Goudappel noemt Hilversum daarom het Boston van Nederland. Boston staat om zijn van de overige Amerikaanse steden af wijkende stratenstructuur bij de ver. keersdeskundigen in dat land als een problemenkindje aangeschreven. Zover is het nog niet plannen bekend en voeren deze in grote openbaarheid uit, waardoor hun mogelijkheden voor de naaste toekomst wel zo ongeveer bekend zyn. Daardoor alleen al is een beoorde ling van de stand van zaken in de maan-race vrijwel ondoenlijk. By bemande vluchten komt er nog wat anders kijken. De veiligheidszor gen moeten aanzienlijk groter zijn, behalve wanneer men bered zou zijn wat slordig om te springen met men senlevens omdat de verovering van de ruimte „wel wat slachtoffers waard is". Wij mogen niet aannemen dat de Russen deze politiek voeren. Wat derhalve met de onbemande ruimte vaart (mede dank zij de verzwij- gingstactiek) wel mogelijk ls, name lijk een hoog mislukkingspercentage, kan in de bemande ruimtevaart niet worden getolereerd. Amerika meer zonder ongelukken Wij weten van de Russen niet hoe hoog hun mislukkingspercentage bij da onbemandie ruimtevaart Is, en kun nen derhalve een vergelijking met de Amerikanen niet trekken. Wel is be kend, dat de Russen in totaal 9 be mande vluchten hebben gemaakt waarvan er één mislukte met de dood van Komarow als gevolg. De Amerikanen maakten 16 bemande vluchten waarvan er één in een ge slaagde noodlanding eindigde zonder dat er slachtoffers vielen. Zo gezien komen de Amerikanen er bij een vergelijking wat betreft de veiligheid bij bemande vluchten dus iets beter af. en zeker hebben zij op vele ge bieden ten aanzien van bemande ruimtevaart een aanzienlijke voor sprong op de Russen. (Wordt vervolgd) en maakte bekend dat de Sonde de maan op 1600 km was gepasseerd en weer op de terugweg was naar de aarde. Prompt kwam er van Russische zijde een tegenspraak: de verklarin gen van Jodrell Bank waren bezij den de waarheid. Later zou blyken dat de enige onjuistheid van de En gelse verklaringen de afstand was waarop de Sonde de maan passerde, namelijk (volgens de Russen» 19.500. Waarom Rusland de kennelijk bijna volledig juiste verklaringen van En gelse zijde tegensprak? Omdat het moeilijkste gedeelte van de operatie, namelijk de terugkeer op aarde, nog volgen moest. Mislukte deze, dan kon men eenvoudig verklaren dat die te rugkeer nooit in de bedoeling had ge legen Wie weet hoeveel eerdere mislukte pogingen van de Russen om een vlucht te maken zoals die van de Sonde-V op deze wyze al on der de tafel konden worden gewerkt! Openheid in VS Bij de Amerikanen liggen de kaar ten anders. Zy maken tevoren hun Simca heeft voor het komende jaar het modellenassortiment verder uit gebreid. Niet door het uitbrengen van een nieuw type, maar door de keuze mogelijkheid in de bestaande model len te vergroten. Dat gebeurde naast een verbetering van de reeds be staande modellen. Zo hebben wij on langs reeds gemeld, dat de al zeven jaar rijdende en kennelijk nog altijd goed verkochte Simca 1000 enkele wijzigingen heeft ondergaan. Die zijn vooral de wegligging en de windge- voehgheid ten goede gekomen. Ooi in andere modellen werden detail wijzigingen aangebracht ter verho ging van het comfort en de veilig heid. Bovendien heeft Simca in de klasse 1000 en 1501 nieuwe „Vlaggeschepen" geïntroduceerd, de zg. 1000 Spécial en 1501 Spécial. Door deze modellen wil de Franse fabriek tegemoet komen aan de neiging tot meer sportiviteit en hogere snelheid naast het behoud van het gemak van een „gewone" auto. De nieuwe topmodellen van de typen 1000 en 1501 onderscheiden zich door een etxra luxueuze uitvoe ring, een bijzonder royale uitrusting, motoren van een groter vermogen. De Simca 1000 Spécial heeft een motor gekregen van 1118 cc en 50 (DIN» pk netto. Daarmee wordt een topsnelheid van 145 km/u bereikt. (f6395». En de klacht, dat de 1501 I wel fraai en prettig was, maar toch eigenlijk te traag was voor zo'n wa- gen, is nu opgevangen met de op voering van het motorvermogen van 69 tot 81 DIN-pk in de Spécial. Goed voor een topsnelheid van 160 km/u. Daarvoor moet men f9.295 neertel len. Volkswagen 411 De prijzen van de nieuwe Volks wagen 411 zijn bekend gemaakt. De goedkoopste versie (2 deurs) is net beneden de negen mille geble ven nl. f 8950. De vierdeurs versie gaat f9.350 kosten. De Luxe-model len zyn steeds f 480 duurder. KATWIJK AAN ZEE Hel was gisteravond feest in het Katwijkse sportfondsenbad „Miereweide". De 200.000ste bezoeker (ster) werd ver wacht. Zo tegen acht uur versche nen burgemeteester en mevrouw Ver meulen in het bad en ook de leden van de raad van beheer met als voor zitter dokter J. Bergman waren aan wezig. Buiten stonden ruim honderd jon gens en meisjes, leden van de Kat wijkse Reddingsbrigade, te wachten. Om acht uur begon hun wekelijkse zwemuur. Onder hen bevond zich de 200.000ste bezoeker. De spanning steeg ten top toen de jongelui het loket passeerden en hun kaartje kochten of lieten afstempelen. Toen er zo'n veertig de controle ge passeerd waren was eindelijk de ge lukkige daar. Het was Cobie Meyvo- gel (11). Zij ontving van mevrouw Vermeulen een fraai boeket chrysan ten (zie foto), bedrijfsleider Dick Timmermans schonk haar een taart met het getal 200.000 en ir. J. L. Rie- zenbosch overhandigde haar namens de raad van beheer van het bad een tienbadenkaart. Ook KRB-voorzitter STRAATSBURG (Reuter) De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren de onmiddellijke bouw aanbevolen van een experimentele Europese telecom- municatie-satelliet t©r doorbreking van de impasse in het Europe se ruim te program. Voorts vraagt de assemblee het ministerscomité er zorg voor te dragen dat wordt beslo ten tot een gemeenschappelijke Europese politiek voor ruimte-onder zoek. De assemblee acht een bundeling noodzakelijk van alle Europese ruim te-activiteit in één bureau onder een commissie met voldoende bevoegdhe den om efficiënt te kunnen optreden. Het Britse Labour-parlements- lid Robert Maxwell waarschuwde bij de indiening van een rapport over Europese samenwerking op ruimte- vaartgebied, dat zonder een eigen program Europa voor het ruimte-on derzoek geheel afhankelijk zou blij ven van de Verenigde Staten. Maxwell waarschuwde dat de voor uitgang in ernstige mate zou worden belemmerd als niet alle Europese ruimte-organisaties werden samen gesmolten tot één organisatie. DEN HAAG (GPD) Ook een showroom, waarin men artikelen kan bestellen, valt onder de bepalingen van de winkelsluitingswet. Alsdus vonniste gisteren de Haagse econo mische politierechter. Hij veroordeelde een Rijswijkse handelaar tot f200.- boete, omdat de man 's avonds koopovereenkom sten had afgesloten met bezoekers van zijn showroom. De handelaar bleek de kopers zelfs een cadeau in het vooruitzicht te hebben gesteld, indien zij nog dezelfde avond een be stelling plaatsten. Bertus Wouda wenste Cobie, die blijkbaar nog niet goed begreep wai er aan de hand was, geluk. Dokter Bergman vertelde, dat het bezoek de verwachtingen ver over treft. Men had by de exploitatieopzet gerekend op een 200.000 a 225.000 be zoekers per jaar. Dit aantal zal nu ruim worden overschreden, want da 200.000ste kwam reeds tien maanden na de opening binnen. Foto LD/Jaap van Duijn, Katwijk aan Zee. HILVERSUM (GPD) vDe verhoging van een deel van de PTT-tarieven is een soort verkapte belastingverhoging geworden, waarvan doorgaans de particuliere consument de dupe wordt", zo reageerde drs. A. G. Fran sen, directrice van de Consumenten bond gistermiddag in de actualitei* tenuitzending „Echo" van da KRO* radio, op de aangekondigde nieuwe tarieven. „Er wordt een dubbelslachtige hou ding aangenomen", zo meende zij, „Als de PTT geld overhoudt dan gaat het naar de staatskas en ala er geld nodig is, dan moet het uit de tarie ven voor brieven en briefkaarten ie der jaar hoger worden". Drs. Fransen vroeg zich af, waar om idere keer opnieuw die uitweg naar de briefport gekozen wordt. Zij dacht de ooi-zaak te moeten zoeken in het feit, dat een groot aantal ver zenders particulieren zyn, die toch niet in actie kunnen komen. ADVERTENTIE U rookte nog geen filter...? Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret. Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die erls! Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size! 25 voor f 1,50 FILTER KING SIZE iiiffiiiiinniiiiiiiT .iiiip1 "iiiiiiiiiiiiiiiiiniiii. ""iflHi..vii World Registration Pending

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17