ONRUST OP BALKANM 6 procent 7Minstens BORON Massa-ontslag in Indonesië Maanschip behouden op aarde Joego-Slavië voelt zich bedreigd door Moskou 99 Athene laat zeven ex-politici vrij (Dud A. de Boon (NW): JflHNAM 1019496 i in het grot» DOELPUNT IN DE LEIDSE DjJ lU. Leiden beperkt medische studie herenflikken Studentenactie in Nanterre 0 N.v.y.d.velde Citroën Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 23 SEPTEMBER 1968 No. 32594 EIDSCH directeurt A t vaD Dishoeck [oofdredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14,10 per kwartaal (postabonnementen 16,50), 4,70 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 BELGRADO (AFP, AP, Reuter, ANP. DPA) In de Joego- lavische hoofdstad is men bijzonder verontrust over de Bal- an. Het accent van de kritiek in de Russische pers is midden orige week plotseling verlegd van Tsjecho-Slowakije naar de lalkan. Speciaal Joego-Slavië moet het nu ontgelden. Ver- cheidene ambassades van „grote landen", zo wordt uit wel- igelichte bron uit Belgrado vernomen, hebben hun regeringen larmerende berichten gezonden over de snelle verslechtering an de toestand op de Balkan. In één adem Voor het eerst noemde het afge lopen weekeinde een hoge Joegosla vische militair, generaal Dozc-t. Joe go-Slavië. Albanië en cor...nunistisch China in één adem. Generaal Dozet zei dat ..iedere agressor die de les ven de Joegoslavische. Albanese en Chinese revoluties in de wind zal slaan zal merken dat het Joegosla vische volk onoverwinnelijk is". Het valt de laatste tijd op dat er dooi de Russische inval in Tsjecho-Slo wakije een vorm van toenadering is ontstaan tussen Albanië. Joeso-Sla- vp en China Deze vorm van toe nadering is daarom zo opmerkelijk omdat Albanië en China de Joego slavische leiders steeds als revisio nisten en verraders der communis tische zaak hebben betiteld. Oud geschil Moskou schijnt de kritiek van China en Albanië op Tito te heb ben overgenomen. Een commen tator van de Russische televisie beschuldigde vorige week presi dent Tito ervan „welwillend te staan tegenover contra-revolutio nairen van elk allooi". In de Prawda werd de Joegoslavische regering openlijk beticht van .re visionisme". Het conflict tussen Joego-Slavië en Bulgarije komt voort uit een oud ge schil over de Joegoslavische republiek Macedonië. Het terugwinnen van dit gebied, dat sinds het begin van de tweede wereldoorlog een twistappel vormde tussen Bulgarije en andere Balkan-staten, is de afgelopen vijftig jaar het hoofddoel geweest van de Bulgaarse buitenlandse politiek. Daarom ondersteunde de Bulgaarse regering in de eerste wereldoorlog de ..Centralen" (o.a. Duitsland en Oos tenrijk» en sloot zich tenslotte in de tweede wereldoorlog bij de ..As-mo- gendheden (o.a. Duitsland en Italië) aan. Tekenen die op die snelle verslech- ring van de betrekkingen tussen «go-Slavië en Albanië enerzijds en ilgarije en de Sowjet-Unie ander- ds wijzen, zijn behalve de felle krl- tfc in de Russische pers de eis van banië aan Bulgarije om stappen te men tot terugtrekking van de Rus- iche troepenconcentraties uit Bul- rfje en het feit dat weer Hussi te vlooteenheden door de Darda- llen naar de Middellandse Zee zijn varen. De eis van de Albanese regering am juist op een moment dat de Bsische opperbevelhebber van het irschau-Pacl Jakoebowski een be de bracht aan de Bulgaarse hoofd- id. Verder is het opgevallen dat 1st zaterdag de militaire leiders van NAVO aankwamen in Grieken- üd voor een inspectie van de zuid- nk van het westelijke bondgenoot- ïap. Voorzorg Joego-Slavië zijn talloze waar- mwingen te horen en worden mrgsmaatregelen genomen na de Bsische kritiek die lijkt op die Dee voorafging aan de inval van ïho-Slowakije. In de Joegoslavi- pers worden deze aanvallen be- >rd door militairen van maar- a Tito. ZU schrijven dat 20 mil- Joegoslaven vastbesloten zijn ïlyke aanvallen van de 300 mil- „wapenbroeders van Warschau" (te slaan. de Oostservische stad Lekowats td het afgelopen weekeinde de itste alarmoefening van de afge- m tijd gehouden. Binnen een half werden 10.000 van de 40.000 in- lers geëvacueerd. In samenwer- g met de luchtmacht en het leger rö een kernaanval gesimuleerd. ADVERTENTIE \N\NNAM (500.- u J Veerhui# Heer j SP°rl,a8n 2 Amstelveen STOPLICHT SPR A Ïïffli PRIJS'. LEiuüiN De eerste aerby van dit seizoen tussen UVS en LFC trok in de Kikkcrpoldcr ve le toeschouwers. De uitslag was min of meer verrassend: 11. Tot een kwartier voor het einde hadden de in de eerste klasse de buterende LFC'ers een goed uit zicht op de zege. Een hard schot van Wun van Weerlee, na knap werk van Leo Holl, behoedde UVS toen nog voor een neder laag. .Op de foto gaat Wim van Weerlee de gelijkmaker sco ren. Voor reportages van deze derby zie men pagina 9. (Foto LD Holvast» DJAKARTA (AP) De Indonesi- generaals en kolonels, zijn gearres- sche regering heeft meer dan zesdui- teerd op beschuldiging van commu- LEIDEN De Leidse medische fa culteit heeft besloten, aan het eind van het eerste jaar van de studie medicijnen een vergelijkend prope deutisch examen af te nemen waar voor een maximum aantal van 180 studenten zal slagen. Hiermee wordt beoogd in ieder geval voor hen een normale voortzetting van de studie te garanderen. Zie verder elders in dit blad. zend employés van de PTT ontsla gen omdat zü in contact zouden staan met de verboden communistische par tij en bij de mislukte staatsgreep in 1965 betrokken waren. De meesten werkten in oost-Java, waar dit jaar grote militaire operaties tegen de communistische ondergrondse zijn gevoerd. Eerder deze maand zijn bij het staatsbedrijf Garoeda (luchtvaart) bijna tweeduizend employés ontslagen wegens banden met de communisten of pro-communistische organisaties. Voorts zijn nog drieduizend employés van andere staatsinstellingen om de zelfde reden ontslagen. De vakbewe ging heeft krachtig geprotesteerd te gen de ontslagen: de communistische boeman zou gebruikt worden om overtollig personeel te ontslaan. De commandant van Djakarta, generaal- majoor Machmoed. heeft gisteren onthuld, dat meer dan driehonderd militairen, onder wie verscheidene nistische contacten. ADVERTENTIE morgen voordeel 1 So gram van 89 voor 79 ..Johannes Frans" De Neder landse ólietanker ..Johannes Frans" 13.726 ton», die aan de Amerikaanse oostkust in moeilijkheden was ge raakt. zal waarschijnlijk vandaag achter een sleepboot in Bermuda aankomen. Vijf pompen zijn aan boord gebracht en het binnenstromen van het water is thans onder contro le. MOSKOU APIn Rusland heerst grote vreugde over de jongste triomf van de ruimtetechnici, die er in slaagden de Scnde-V, die 15 sep tember werd gelanceerd, na een vlucht rond de maan zaterdagavond een landing te laten maken in de In dische Oceaan en daar behouden te bergen. Pers en radio besteden veel aandacht aan de bewondering van de westerse ruimtevaartdeskundigen over de Russische prestatie die be langrijke ruimteperspectieven opent en de Russsen wellicht een voor sprong geeft in de race naar de eer ste man-op-de-maan. Op pag. 2 schrijven wij uitvoeriger over deze Russische ruimteprimeur. UTRECHT (ANP) De vakbonden zullen in de ko mende loononderhandelingen beslist niet minder dan zes pro cent eisen. „Als een contante loonstijging minder dan zes procent bedraagt, incasseren wij een reële loonsverlaging. De kosten van levensonder houd liggen dichter bij 6 dan bij 4 procent". En bijzondere voorzichtigheid is niet nodig, omdat we „ondanks de ont kenningen van de werkgevers opnieuw op weg zijn naar een nieuwe periode van hoogcon junctuur". Dit zei zaterdag de vice-voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, tydens een bijeenkomst voor kader functionarissen in het district Utrecht. Het NW ziet geen aanleiding tot buitengewone voorzichtigheid, zeker niet „als we de ontwikkelingen zoals die zijn geprogrammeerd in 1969 be kijken en we zien dat het Centraal Planbureau een kostenstijging van het levensonderhoud van 4,5 procent verwacht. Daarbij komt nog de stij ging van de sociale verzekeringslas ten". De heer De Boon wees ook op de de invoering van de wet op de ver ruiming van het gemeentelijk belas tinggebied, waardoor de gemeente de bevoegdheid krijgen belasting te gaan heffen over hun inwoners. De heer De Boon leverde felle kri- tiek op de regering. .Men had mogen verwachten dat de regering in de miljoenennota zou hebben toege geven dat zij een fout heeft gemaakt bij het beoordelen van de wenselijk heid van een loonmaatregel. Dat heeft de regering niet gedaan. Inte gendeel. men heeft in de miljoenen nota op onbeschaamde wijze zijn voldoening uitgesproken over het feit dat het in 1968 is gelukt om een wijziging in het maatschappelijk in komen te verkrijgen ten gunste van de winstinkomens. Men s-preekt over de winsten die sneller zijn gestegen dan het nationaal inkomen. Dat be tekent dat de verkregen gunstige winstsituatie is ontstaan door het achterwege blijven van stijging van de arbeidsvoorwaarden bij een stij gend nationaal inkomen". De heer De Boon keerde zich te gen de verhoging van het levenson derhoud als gevolg van de btw, die hij voor alles zag als een nieuwe vorm van omzetbelasting, waarmee het bedrijfsleven zïich schadeloos wil stellen voor het verlies dat het in de ben geleden. Het is volgens de heer afgelopen jaren zou menen te heb- De Boon zeer de vraag of de stij ging van de kosten van het levens onderhoud wat betreft de btw be perkt zal blijven tot 1.3 procent, zo als is voorspeld. jassir Ararat en Knalil al- Wazir, namen die weinig zeg gen. Aboe Ammar en Aboe Ji had waarschijnlijk evenmin. Arafat en al-Wazir zijn de twee leiders van de Arabische guer rilla-organisatie AI Fatah: Am- mar en Jihad zijn hun schuil namen. Deze twee Palestijnen dragen de grootste verantwoor delijkheid voor het uitbreken van de juni-oorlog in 1967 en ook voor de oorlogen die nog zul len komen, want weer wil de Al Fatah de Arabische staten dwingen zich gewapenderwijs met Israël uiteen te zetten. Wie en wat is Al Fatah pre cies? Is zij de voorbode van een guerrillastrijd zoals Algerije die heeft gekend? Het Leidsch Dag blad publiceert de komende vijf dagen een exclusieve documen taire die GPD-verslaggevev Al- bert Stol over de Al Fatah schreef. Hij bezocht daarvoor in de afgelopen maanden Egypte, Libanon. Israël en Jordanië. Het eerste deel van zijn verslag vindt u op pagina 2. ATHENE (AP, Reuter. AFP) Na vijt maanden huisarrest zijn twee Griekse oud-premiers, Kanellopoelos (66) en George Papandreoe (80), van daag in vrijheid gesteld. Zij zijn de eerste van een twaalfta' oliticl, die In vrijheid gesteld zi orden in overeenstemming met t> ;i belofte van de junta, dat ze hun vrijheid terugkrijgen vóór het referendum van zondag over de grondwet- Vandaag zijn in het geheel zeven politici vrijgelaten, onder wie ook de oud-minister en gouverneur van de Griekse Bank, Mavros. en de voor malige voorzitter van het parlement, I Papaspyroe. De overige vrijgelatenen zijn: de oud-ministers Rallis en Alla- manis en de voormalige waarne mend voorzitter van het parlement Diamantopoelos PARIJS (AP) Een menigte van meer dan 2000 .serieuze" studenten en stafleden heeft zondagochtend linkse en extremistische studenten en andere rebellen uit de studenten- huizen van de universiteit van Nan- I terre verdreven. De politie legde hun j bij deze zuiveringsactie geen stro breed in de weg. „Serieus" worden in Frankrijk thans die studenten ge noemd die bereid zijn examens af te leggen. f Uit het Leidsch Dagblad van t J 22 September 1868: J Ingezonden. Mijnheer de t Redacteur! ik kom met allen nadruk op tegen uw voorstel om den post van f 600 voor den archivaris te schrappen. Onze stad heeft een zeer kostbaar archief en het zou schande zijn indien men er ooit toe besloot den post voor archivaris op te heffen. Met de plaatsing dezer regelen zult u mij zeer verplichten. Uw Dienstw. dienaar R.H. De Bilt verwacht van heden- tot torgenavondkoel weer met wisse lde bewolking sn enkele buien, 'torvan sommige met onweer. Matige tot krachtige, langs de kust 51 en toe harde wind tussen zuidwest west, later tussen west en noord west. (Opgemaakt om 11.40 uur) 24 SEPTEMBER fo) op: 6.29 uur: onder: 18.34 uur. Maan op: 9.04 uur: onder: 19.06 uur. hoogwater in Katwijk te 4.10 en 16.25 tor, laagwater te 0.14 en 12.29 uur. Dit nummer bestaat alt 20 pagina's j De vrijlating van vandaag ge schiedt krachtens het besluit van de I regering, politioi van rechts en van 1 het centrum vrij te laten vóór het referendum op 29 september. Kanellopoelos zag er. toen hij ven met journalisten sprak, mager en vermoeid uit Hij zei nog te moe- I Burgemeester en Wethou ten beslissen of hij in het referen- j 4 ders van Leyden, gezien het 4 dum zijn stem zal uitbrengen Na dit gesprek vertrok hij met zijn echt genote in zijn auto voor het eerste uitstapje in vijf maanden tijd. Ka nellopoelos is de laatste constitutio nele premier van Griekenland ge weest Zijn regering werd 16 maan den geleden door de staatsgreep van het leger omvergeworpen. 4 verzoek van Dirk Vlasveld, 4 koopman alhier, om vergun- j 4 ning tot het „houden of mes- 4 ten" van „twee varkensop j 4 een ruim erf achter zijne wo- I 4 nin9 in Janvossensteeg, j 4 geteekend wijk VI no. 643 I 4 (thans no. 58), doen te we- I 4 ten, dat bezwaren kunnen 4 worden ingebragt ten Raad- 4 huize alhier. ADVERTENTIE Schoonheid in alle verscheidenheid is gisteren te bewonderen geweest op Schiphol, dat voor :ze keer verzamelplaats ivas voor schoonheidskoninginnen uit Europa en Afrika voor het in Tokio >p 5 oktober te houden Miss International Beauty Contest. Uit alle windstreken arriveerden spoedig ■ia elkaar de schoonheidskoninginnen uit 19 landen, die in de middag gezamenlijk per Japan Air Li nes doorvlogen naar de Japanse hoofdstad. Voor Nederland neemt de 22-jarige mannequin Cecile van der Lelie uit Arnhem (vierde bij de laatste Miss Holland-verkiezingaan het concours deel (inzet links onder). V. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR. TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN TELEFOON 21)56

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1