TV: Openhartiger iouding van protestanten bver seksualiteit Voorlichting op school ATEBDAQ 21 SEPTEMBER 1968 LD EXTRA 8 U de seksualiteit in brede kring een meer open zaak is geworden, blijkt er een toe nemende behoefte te zijn aan instanties tot wie men zich kan wenden met vragen op seksueel gebied. De N.V.S.H. is de bekendste instantie op dit terrein, maar ook de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming houdt zich daarmee bezig. Sinds hort heeft de P.S.V.G. een arts uit Lei den, moeder van vier kinderen, mevrouw C. van der Plas-Kortenhoffin vaste dienst aangesteld om vra gen over seksuele problemen te beantwoorden. Een selectie uit die vragen, die voor meer mensen van belang zijn, wordt, met de antwoorden, gepubli ceerd in het maandblad van de P.S.V.G „Gezond Gezin". Verder krijgt iedere vragensteller zo snel mogelijk ook persoonlijk antwoord. et 'i-'IT'. teerd, dat de kinderen de ouders a-seksueel beleven". Consultatiebureaus Is er ook nog een groep, die wel hulp nodig zou hebben, maar die niet komt? En hoe zou je die moeten bereiken? Mevrouw Van der Plas: „Wij proberen daar hard aan te denken. Als ze zover zijn, dat ze ons blad lezen, ben je een heel eind. Maar als je hoort van consultatiebureaus, in stre ken waar het moeilijk ligt, dat mensen niet in hun eigen plaats naar het bureau durven of dat ze geen oppas voor de kinderen kun nen krijgen, omdat ze niet durven zeggen waar ze heen gaan, dan is de zaak onoplos baar. Er zijn zelfs mensen, die vragen „Ge zond Gezin" in blanco couvert te sturen, om dat er anders over gepraat wordt. Dat komt alleen in kleine gemeenschappen voor en het zijn uitzonderingen, maar het bestaat". „Ik geloof wel in een royale voorlichting. Ik ken een leuke jonge dominee, die de noodsi tuatie in zijn dorp aanvoelde en die de zaak heeft aangepakt met de plaatselijke arts. Zij hebben gespreksgroepen georganiseerd en ook bijvoorbeeld met de catechisanten ge praat. Dat is ook een oplossing. Het zou fijn zijn, als de mensen gewoon bij hun huisarts of hun dominee terecht konden. Maar dan ontbreekt toch vaak het vertrouwen. Of er is een schroom, die ook vaak ten onrechte is. Maar ja, je bepraat niet gauw je seksuele moeilijkheden als je weet dat je arts een druk spreekuur heeft, of als hij op huisvisite komt bij je kind dat ziek is. Wat de predi kanten betreft, vooral bij hen merk je dat de mensen liever een vreemde hebben. Er zijn predikanten van verschillende kerkelij ke richtingen verbonden aan de staf van onze bureaus. Het gebeurt weinig, dat de mensen met hun eigen predikant over hun seksuele problemen praten. Misschien als het een moderne, jonge dominee is, maar met de oudere wijkpredikanten weet je nooit of ze met hun tijd zijn meegegroeid". Waarom niet allemaal gewoon naar de N.V.S.H.? Mevrouw Van der Plas: „De N.V.S.H. ziet nu ook dat begeleiding noodzakelijk is, terwijl de voorlichting een tijdlang een meer zakelijke aangelegenheid is geweest. Maar toch is het zo, dat de foutieve instelling ten opzichte van de seksualiteit, zoals die in orthodoxe kringen bestond, zo'n enorme invloed heeft geh^d, dat je alleen een goed advies kunt geven, als je zelf de situatie kent. Als bij voorbeeld een moeder van een groot gezin van de gynaecoloog hoort, dat zij geen kin deren meer moet krijgen, kan zij het daar moeilijk mee hebben door de gedachte: ben ik nu niet ondankbaar tegenover God dat ik niet meer hoef. Je bent dan niet klaar met te zeggen: u heeft met al die kinderen echt wel uw plicht gedaan en het is medisch niet verantwoord. Er is een heel wezenlijke mo gelijkheid dat die vrouw dat niet zou kun nen verwerken. Er zijn veel mensen, die op een christelijke wijze begeleid willen worden bij deze problemen. Het gaat dan niet over technische dingen, maar er zijn zoveel ethi sche problemen. Dat is zo enorm verweven". Mevrouw C. van der PlasKortenhoff is Leidse van geboorte. Na haar HBS-tijd studeerde zij medicijnen aan de Rijks universiteit in haar vaderstad. Driemaal per week houdt zij een consul tatiebureau voor zuigelingen. Op aan drang van een wijkpredikant wierp zij zich een jaar of vijf geleden op het voor- lichtingswerk inzake seksuele problemen. Op de eerste en derde donderdag van de maand houdt zij voor de Protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvor ming (P.S.V.G.) spreekuur in het Leidse Diaconessenhuis, de tweede en vierde donderdag in het Oranje Groene Kruis- gebouw in Alphen aan den Rijn. Daar naast werd zij onlangs door de P.S.V.G. benoemd voor het schriftelijk beant woorden van bij de stichting binnenge komen vragen. Tot dusver zijn er zo'n veertig a vijftig brieven per maand te beantwoorden. Dat vergt vrij wat tijd. De problemen zijn er doorgaans niet naar om ze in enkele woorden af te doen. Naast de zorg voor -man en vier kinderen, heeft mevrouw Van der Plas dus een drukke taak. Ze doet het echter met veel genoegen en opgewektheid, loetend dat zij hiermee een goede dienst jegens de naaste verricht. Encycliek Gelooft u dat de uitspraak van de paus over geboortebeperking in „Humanae Vitae" invloed heeft op de mening van orthodoxe protestanten? Mevrouw Van der Plas: „Niet op de mensen die ons blad lezen, maar wel op de groep die hulp nodig had en die niet durfde komen. Die zou daardoor nu juist weer belast zijn. Die uitspraken van Van Dis en Jongeling, die het van harte eens zouden zijn met Paus Paulus, doen dan ook veel kwaad. De vraag is: moet de kerk begeleiden in deze zaken? En het blijkt, dat veel mensen dat nodig hebben. Predikanten zijn hierin zo belang rijk, omdat de mensen zoveel van ze ver wachten. Als die beter zouden begeleiden zou er een enorme winst geboekt worden". Hoe beantwoordt u de vragen? Omzichtig of open? Mevrouw Van der Plas: Zo open mogelijk. Niemand is erbij gebaat als je de dingen een beetje omzichtig gaat omschrijven. In de vragenrubriek is die openheid soms een twistpunt, want er zijn mensen die erdoor, worden gehinderd. Maar wij vinden dat het zo moet om te laten zien dat het zo kan en ook omdat zij dan makkelijker zelf met vra gen komen." U heeft iets gezegd over de reactie van vrouwen op de pil: „Met de pil kan het altijd, dus moet het ook altijd", wat als onplezierig werd ervaren. Mevrouw Van der Plas: „Ja, sommige echt paren zijn gelukkiger met voorbehoedmid delen zonder absolute zekerheid. Spannings schommelingen kunnen soms positief zijn voor de gemeenschap. Terwijl de absolute zekerheid door sommige vrouwen ervaren wordt als: je moet er nu altijd klaar voor zijn". Plezier is zondig Komt daar niet bij, dat de idee: met de pil is seks alleen maar plezier, in ortho doxe kringen als verkeerd wordt ervaren? Mevrouw Van der Plas: „Er kan inderdaad een gespannenheid ontstaan, die voortkomt uit de gedachte, dat plezier in bed zondig is. Als de vrouw er niet aan toe is, dat zij ook van seks .mag genieten, dan kun je een rem verwachten als zij definitief uitgeschakeld is wat betreft kinderen krijgen. En als je dat negatief ziet, ga je je gebruikt voelen. Bijbels is dit natuurlijk niet te funderen, maar van kerkvader op kerkvader is de gedachte over gebracht dat geslachtsgemeenschap er alleen was voor het krijgen van kinderen en dat kun je niet zomaar ongedaan maken". Hoe is dat bij de jongere generatie? Mevrouw Van der Plas: „Als je de problemen gaat uitrafelen, merk je toch vaak, dat de oorzaak ligt bij wat ze thuis hebben ge hoord of juist niet hebben gehoord. Daarom zijn zulke synodale richtlijnen zo belangrijk, omdat ze aantonen, dat de situatie voorheen scheef was". ROZEMARIE RUYTER >or e mogelijkheid om schriftelijk vra gen te stellen, blijkt voor velen een uitkomst, hoewel er in het land 38 consultatiebureaus van P.S.V.G. zijn, waar men op het spreek- ur kan komen. Er zijn zelfs mensen, die hun brief vragen: „Verwijs me niet aar een consultatiebureau, want daar rjjj ab ik de moed niet toe", terwijl dat soms enige oplossing is, bijvoorbeeld omdat achter de seksuele problemen ook hu- pj elijksmoeilijkheden zitten. Dat vertelde evrouw Van dhr Plas tijdens een ge- la irek, dat ik met haar had in haar wo- ?°ng aan de Witte Rozenstraat 28 in aiden. et wat voor soort problemen krijgt u het c, eest te maken? 1 vrouw Van der Plas: „Dat is in de loop r jaren nogal veranderd. Vroeger waren t voornamelijk problemen op het gebied geboorteregeling, wat nu wel aardig ver- rkt is. In het begin werd aan geboortere- ling in protestantse kringen nogal zwaar tild. herderlijk schrijven van de Generale Sy- Pde van de Ned. Herv. Kerk in 1952 over huwelijk en de in 1963 door de Gerefor- eerde Synode vastgestelde richtlijnen ten inzien van de gezinsvorming hebben velen holpen een juister inzicht te krijgen in de- problematiek. zijn die uitspraken natuurlijk geen dog- '~i, maar voor veel mensen is die officiële [keuring toch heel belangrijk. Er is onder orthodox-protestantse bevolking de laat- jaren een hele verschuiving gekomen, stelt nu meer technische vragen over loden van geboorteregeling bijvoorbeeld, erg veel over de pil. Verder zijn er veel ►uologische vragen. Een grote groep brie- betreft bijvoorbeeld de storing in de be- liging bij de vrouw. En dan brieven van :eren, die heel open en leuk vragen over verhouding jongens-meisjes in de seksua- It en die vragen stellen over seksuele "lichting". NCRV heeft samen met de P.S.V.G. een isie-uitzending gemaakt, getiteld sualiteit kent geen pensioen", waarin ir het eerst gesproken is over seksualiteit bejaarden. Wij hebben daar veel reacties gekregen van mensen, die dolgelukkig wa- dat eindelijk eens over dit aspect van de c gepraat was. Ook van anderen, die nu met hun problemen durfden komen". „Ik krijg ook veel vragen over seksuele op voeding en van verloofde mensen, die vragen stellen over geslachtsgemeenschap voor het huwelijk". „Wat zegt u dan?*' Mevrouw Van der Plas: „Dokter Dupuis heeft daar een serie artikelen aan gewijd en ik on derschrijf graag zijn advies: „Zolang ze het vragen moet je het afwijzen". Het ligt natuurlijk heel anders als ze schrij ven: „Wij hebben al een jaar seksuele om gang, wij deden tot nu toe periodieke ont houding, maar willen nu iets anders. Kunt u ons adviseren?" Dan doe je dat gewoon". Spoedig trou wen „Schrijven ze echter: „Eigenlijk bewaren we het liever tot na het huwelijk, maar er tre den zulke spanningen op: dan adviseren we zo spoedig mogelijk te trouwen en dan voor- behoedmddelen te gebruiken, in verband met studie of het opbouwen van een carrière. Het is heel natuurlijk dat men ernaar ver langt en als men zelf vindt dat seksuele ge meenschap voor het huwelijk verantwoord is, zullen wij de nodige hulp verlenen". „Je kunt natuurlijk vragen: moet je morali seren? In de regel doe je dat niet, maar ik krijg soms brieven van heel jonge meisjes, overigens erg leuke, open brieven, met naam en toenaam, waarin die kinderen schrijven, dat ze geen verkering hebben of zo, maar wel regelmatig gemeenschap hebben, en waarin ze heel nuchter en zakelijk technische in lichtingen vragen. Dan moet je je wel een beetje moraliserend opstellen, want het gaat er om dat de mensen gelukkig worden en dan moeten ze zich niet verkijken op dit éne aspect van de verhouding tussen de geslach ten. Ik geef dan bijvoorbeeld het advies: iso leer je niet zo, leg niet de nadruk op het seksuele aspect alleen, wat wel belangrijk is, maar gauw te overtrekken. Leer het te han teren, door de situatie zó te maken, dat je ook samen nog iets anders kunt doen, dan op een kamertje kruipen. Hou je vrienden, ga bij een club of leer iets, dat de moeite waard is". „Ik krijg ook vragen van ouders, over de sek suele opvoeding van kinderen. In de trant van: „We vinden het zo moeilijk. Onze zoon is nu 13 jaar, kunt u ook een boek adviseren". Ik schrijf dan dat het kind er waarschijnlijk al meer van weet dan de ouders vermoeden. Maar ook, dat ze samen moeten praten over wat ze willen vertellen. En dan een natuur lijke aanleiding moeten kiezen uit de krant of in de nabije omgeving, om er met het kind over te praten". Er zijn vooral in protestantse kringen veel mensen, die zich verzetten tegen seksu ele voorlichting op school. Mevrouw Van der Plas: „Het verzet van ouders tegen seksuele voorlichting op school is uit het ongerijmde. Aan de éne kant vin den ze het absoluut een taak van de ouders, aan de andere kant weten ze met deze taak geen raad, omdat ze zelf nog helemaal niet klaar zijn met het verwerken van de seksua liteit in hun eigen leven. Dit laatste is waar schijnlijk ook de reden dat zij zich verzet ten tegen inlichting van buitenaf, die in hun verzuim zou voorzien. Onze oudsten, van negen en elf, stellen ge woon allerlei vragen aan tafel. Dat is eigen lijk geen probleem. Maar ze denken er wel over na en komen dan bijvoorbeeld tot de conclusie dat kinderloze echtparen nooit sa men slapen". „Het verzet van ouders tegen seksuele voor lichting op school komt ook wel voort uit de gedachte: „Wat zullen ze allemaal horen; weet ik dat wel?" Er zijn middelbare scholen, waar speciale krachten voor dit onderwerp worden aangetrokken, die eerst de ouders vertellen wat de kinderen te horen zullen krijgen. Dan is er ook een makkelijker dis cussie tussen ouders en kinderen. Je zit toch echt met een behoorlijke tussengroep, die de seksualiteit moeilijk kan verwerken". „Ik heb eens in een lezing voor ouders van lageré-schoolkinderen gesteld, dat de seksue le voorlichting gegeven moet zijn vóór de kinderen de lagere school verlaten hebben. Ze horen het zeker op de middelbare school en als ze dan van niks weten geeft dat zo gauw, een vertrokken beeld. Het gaat niet al leen om het doorgeven van technische gege vens; juist als ouders kun je het geheel plaatsen binnen het raam van de liefde. Sommige ouders wilden dan wel graag, dat het hoofd de stof in de zesde klas even zou doornemen, maar er werd bij gezegd, dat het wenselijk was dat de kinderen een briefje mee naar huis zouden krijgen, waarin stond wanneer die voorlichting gegeven zou wor den, opdat ouders, die dat wilden, het nog gauw even zelf konden doen. „Deze dingen liggen in ieder gezin anders en liggen ook voor ieder kind anders. Het is wel grappig, dat als je over geslachtsgemeen schap praat tegen kinderen, dat ze denken: dè man en dè vrouw doen dat, maar niet de eigen ouders. Een psychiater heeft geconsta- De bekende badplaats Bad Kissingen in het oosten van de Westduitse Bondsrepubliek houdt er nog een postkoets op na. Tijdens het zomersei zoen onderhoudt zij dagelijks de verbindingen tussen Bad Kissingen, Bad Becklet en Slot Aschach. Als zij door de straten van Kissingen rijdt wuiven de wandelaars haar toe en neuriën ze de oude wijsjes mee welke de postil jon blaast. De koets is een trouwe kopie van het roman tische voertuig uit overgroot vaders tijd. Alleen van bin nen is zij wat comfortabeler geworden. Evenals vroeger wordt ze getrokken door vier prachtige paarden: twee schimmels en twee appel schimmels, waarvan de laat ste op de foto zichtbaar zijn. -¥■

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9