N Goudschip „Zuytdorp gaf geheim prijs Regenboog Lorre KRYPTOGRAM Kom er ACHT-er PIM EN POM HU EATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 LD EXTRA S 55 'Alan Robinson, berglngsdeskundige van beroep, heeft naam gemaakt in Australië! Zijn vondst aan kostbaarheden ter waarde van twintigmiljoen gulden in het wrak van ie Oostindië-vaarder „Zuytdorp" heeft zelfs de wereldpers bereikt. Het Nederlandse schip verging in 1712 560 kilometer ten noorden van de Australische stad Perth met aan boord een miljoenenschat aan geldstukken en ongemunt edelmetaal. Australische deskundigen hielden het er tot enkele maanden geleden op, dat zich onge- ?eer 100.000 guldens en andere geldstukken ter waarde van f250.000 aan boord van de „Zuytdorp" bevonden. Voordat Robinson en zijn team Perth verlieten, waren zij echter al tot een taxatie gekomen van circa twintig miljoen gulden. In het rapport dat Robinson heeft uitgebracht, wordt gezegd dat het wrak grote hoeveelheden zilveren munten en on gemunt zilver ter waarde van ettelijke mil joenen guldens bevat. Ook had Robinson ne gentien kanonnen gevonden, waarvan er één het jaartal 1700 droeg. Robinson heeft een beroep op de Australische autoriteiten ge daan om maatregelen te treffen ter voorko ming van diefstal uit het wrak. Het wrak van de „Zuytdorp" is eigendom van de Kroon en valt onder de bepalingen van de Australische Museumwet. De autori teiten kunnen duikers en onderwaterzwem mers echter niet verbieden om hun sport in de buurt van een wrak te beoefenen. Geluk kig is het door zijn ligging behoorlijk be schermd tegen ongewenste attenties van dui kende of zwemmende dieven. Het ligt na melijk tegen een rif, aan de onderkant van een bijna loodrechte, 65 meter hoge klip. Op een paar dagen per jaar na beuken hoge gol ven die klip en dat rif aanhoudend. Op het vasteland strekt zich achter de (wat wij nu maar noemen) „Zuytdorpklip" een ongastvrije wildernis uit. Het gehucht Kal- barri, 96 kilometer ten zuiden van die klip, is de nederzetting die het dichtst bij het wrak ligt. Van Kalbarri naar de Zuytdorp klip loopt slechts een smal, moeilijk begaan baar pad. Maar zelfs als zij alle moeilijkhe den en gevaren te land overwinnen, mogen alle op de schatten van de „Zuytdorp" belus te avonturiers van geluk spreken, als zij een poging om bij het wrak te komen niet met de dood bekopen. De kust en de zee zijn er namelijk uiterst gevaarlijk en verraderlijk. Er zijn in dit gebied heel wat schepen ver gaan. Ook minstens vijf trotse Nederlandse Oostindië-vaarders: de „Batavia (in 1629), de „Verghulde Draeck" (in 1656), de „Zuyt dorp" (in 1712), de „Aagtekerke" (in 1726) en de „Zeewijk" (in 1727). Ondersoekingsteain Robinsons team bestond uit een arts (dr. Naom Haimson), een fotograaf (Leith Goodall), een piloot (Terry Palmer) en enige technici. Mevrouw Robinson bleef in Kalbar ri achter om een radiozender te bedienen, waardoor de expeditie in contact bleef met de bewoonde wereld. Met twee Landrovers en vier trucks kwam de expeditie bij de Zuyt dorpklip. De technische uitrusting was beter dan die van alle voorgaande expedities van gelijksoortige aard. Toch kregen Robinson en zijn mannen het zwaar te verduren. Robinson vestigde de operatiebasis op het rif. Alle mannen waagden hun leven in de woeste, tot zes meter hoge golven. Bijna allen liepen zij letsel op en dr. Haimson werd zelfs zó ernstig gewond dat hij naar een zie kenhuis in Perth moest worden gebracht. Toch gelukte het de mannen het wrak te on derzoeken en de ligging nauwkeurig in kaart te brengen. Bovendien vonden zij Nederland se munten met het jaartal 1711 vier voet bo ven de zeespiegel in de klipwand geklemd. Historische dag De 21ste mei 1968 werd een historische dag. Toen besloot Alan Robinson namelijk om een poging te doen het wrak van zee uit te be reiken. Mij ging daartoe aan boord van de vissersboot „Psyche". De weersomstandighe den waren gunstig. Er was weinig wind, maar er stond een sterke deining. Robinson dook in zee en kon twee uur achtereen in het wa ter blijven. Hij onderzocht het wrak op zijn inhoud en ontdekte toen de miljoenenschat. Dank zij Robinsons moed, volharding en er varing gaf de „Zuytdorp" op 21 mei 1968 na ruim 250 jaar de kostbare geheimen van zijn lading prijs! maakte hem zó nieuwsgierig, dat hij besloot af te dalen naar het rif. Daar vond hij een paar wrakstukken, een aantal munten en een houten schegbeeld. De grootte van het scheg beeld maakte het vrijwel zeker, dat het eens de steven van een groot houten schip had gesierd. Tom Peppar dacht veel aan zijn vondst, maar hij sprak er weinig over. Niettemin lekte het nieuws uit. Boeren vonden het nieuws inte ressant genoeg om Tom een bezoekje te bren gen en zijn vondst te bekijken. En sommigen vertrokken weer met een aardig souve nir (afkomstig van de „Zuytdorp", maar dat wisten ze toen nog niet). Verborgen kleine schat Na enige tijd hoorde men ook in Geraldton en Perth van Tom Peppars vondst. De politie ging naar Toms huis om poolshoogte te ne men. Maar vóór de politie arriveerde, had Toms broer de op het rif gevonden voorwer pen uit het huis gebracht. Hij begroef ze in de wildernis. Later nam Toms broer dienst in het leger. Hij sneuvelde in de tweede we reldoorlog. Tot nu toe is het niemand gelukt de begraven „kleine schat" terug te vinden. Maar dank zij Peppars vondst, kon men bij benadering de plaats vaststellen waar een groot wrak moest liggen. Maar welk wrak? Het antwoord op deze vraag gaf de geoloog dr. Playford. Hij had veel belangstelling voor de wrakken van Nederlandse schepen en stelde aan de hand van op het rif aan de voet van de Zuytdorpklip gevonden munten en andere voorwerpen in 1955 vast, dat daar het wrak van de „Zuytdorp" lag. Kom er ACHT-er 1. Steen minder links onder 2. Trottoirband 3. Pompoen op muts van Schot links A. Collectebus 5. 'Lantaarnpaal 6. Vlaggetje 7. Spin meer in web 8. Nagel van duim van vrouw. De eerste Robinson en zijn helpers waren al ontdek ten zij de grote schat niet de ontdekkers van het wrak van de „Zuytdorp". Die eer komt toe aan Tom Peppar en dr. P. E. Play ford. Tom Peppar, een eenvoudig man, was op een goede dag in 1927 op de dingojacht in de buurt van de Zuytdorpklip. Hij vond er toe vallig een paar brokjes glas. Die vondst De expeditieleider Alan Robinson met een pot munten uit een andere vergane Neder landse Oostindië-vaarders, de „Verghulde Draeck". Mor-re-ge, goei-e-mor-re-ge, zegt iets op de kast. Pim zegt: Pom ben jij dat? Pom bromt'k slaap nog vast. Mor-re-ge, goei-e-mor-re-ge, kraakt die vreem-de stem. Pim roept: stem, waar zit je? ja, daar vindt hij hem! Pomeen ra-re vo-gel Pom, Pom! kijk eens gauw: Rood en groen en geel, Pom en zijn kop is blauw. Hij komt vast ge-vlo-gen van heel hoog, héél hoog. Hij is vast een vo-gel uit de re-gen-boog. Mor-re-ge, zegt de vo-gel. Hoor je, Pom? Hij praat met een men-sen-stem, Pom. Dro-mer, zegt Pom kwaad. Maar als Pom dan eindelijk ook de vo-gel ziet: 't ro-de, blau-we, 't ge-le, snapt ook Pom het niet. Ja, hoor, ze-ven kleu-ren sn die stem is echt. Pim geeft Pom een duw-tje: wat heb ik ge-zegd? Lor-re weg-ge-vlo-gen, zegt de vreem-de gast in zijn mooi-e pak-je bo-ven op de kast. Als hij straks weer weg-vliegt naar zijn re-gen-boog, fluis-tert Pim zijn vriend in, ga ik mee om-hoog. Met twee groe-ne poot-jes en een ro-de rug, 1 blauw met geel kop-je, kom ik dan weer te-rug. MIES BOUHUYS I. Een vertrek waar gecijferd wordt 's lands financiën varen er wel bij 6- Deze manier van lopen past niet 10. Als U weinig inkomen hebt, leidt U een dergelijk bestaan II. Een verkoudheidverschynsel. Zakdoeken gereed houden 12. Mens 't is 'n aanwijzing dat je niet minder kunt 13. Als je dit ergens niet hebt, is de kennis niet groot 15. De slapste staan op elkaar 17. Eet Paul aan dit schouderbeleg sel 19. Al dopen we niet, we kunnen wel bevrachten 21. Als het slechte weer wat gaat verminderen, zullen de klanten wel weer kopen 22. Waar U ook heen gaat in de va kantie, deze weg ontloopt U niet 24. Het lijkt een bandje om te le zen, maar het sorteert wat erop vermeld staat 27. Met Driekoningen trekken ze ermee langs de huizen. Ondeug delijke waar voor de pot? 28. De heilige duwt stijf een schaap voort 29. De negende toon tijdens de noen? 30. Als je positie dusdanig in ge vaar wordt gebracht is het net of je nog lager gaat dan de on deraardse vindplaatsen van steenkool Verticaal: 1. De hoed van Oom Jan kost f 1,- meer 2. Nederland bezit er één met een scharlakenrood gewaad 3. Warme wijn in Ethiopië 4. Jacobus de V maakte er in 1540 een orde van 5. Lees mui maar denk aan een melkachtige oplossing 7. Een drank in het circuit van Assen voor de kweek 'tlint te pas laten komen met deze blauwe kleur 9. Zonder dwang opstaan, 'n nobel gebaar 14. Een spil schriften? Van koop waar ruim voorzien! 16. Een goede oplossing als het uit het binnenste voortkomt 18. Mineralen tot blik pletten 20. Achteraan gaan tot na Polen 21. Gereed en gesloten is zo nu en dan DEMK OM DE VEIIIG. HEID VAM UW KIND! 23. Op ieder boekenstalletje te vin den 25. Nog eens Anno Mundi. Wat een scherpriekend vocht 26. Het zij zo in het testament Oplossingen onder het motto „Kryptogram" dienen voor woens dag a.s. te 9 uur vm. in het bezit te zfjn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplos singen stellen wij een eerste prys van f 5,- en twee prfjzen van f 2,50 beschikbaar waarnaar alleen abon nees kunnen mededingen. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Laat kinderen nooit staan in auto's! Bij plotseling remmen kunnen zij zichern. stig bezeren!!!1!' Leeruwkind^ zo vroeg mogelijk bij het uitstappen eerst naar alle kanten te kij. ken of er iets aankomt Leer het kind zichzelf vast te houden, maar niet aan de deur Leer uw kinderen.dat stappen na toesf ming van de bestuur, der van de autotsoms is deze nog niet klaar met het manoeuvreren van de auto. ook al staat hij even stil ■ViL' I E GBPIMAS S'AI RHcro R>v Auif_E;LBH 1-+- s-1— LlyCliNBT'EiclEjUMT 0 fi A y o viBv.ar o kOTBT'èIl, ÜBB 0 MBIP |N 0 K|B| E lapwiPv^iMPiÉH iT smp^LBupiRji£;E SBM'l SiHANPiEJ.E N«R ER:D SÉWtAB I TfiljP |E E ÖARBZBG I 'CBDÉE L!S P ËE oBkophc WPlNMlfOTfaRllfSMpjEIE STSIÉK o iqoMBP [CQrt KJBE L'KIÉPLI KB7U E STARTMF.aV'1 'LI De eerste prys van f 5,- werd toe gekend aan de heer H. J. Kqpp- man, Verdamstraat 58 te Leiden, de twee prijzen van f2,50 aan mevr. Hanson, Spanjaardslaan 19 te Leiderdorp en aan mevr. P. J. v. d. Wateren-Linschooten, Jan van Goyenkade 19 te Leiden. De prfjzen worden de winnaars toegezonden. Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt u elders in dit nummer.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11