Bernstein komt met zijn morgen „Philharmonic" »$r> Osaka hoogtepunt voor Concertgebouworkest Uitreiking Edison tijdens Grand Gala "S'S:Sr? Donderend applaus Beperking aantal onderzoeken B. V.D Wet gaat lintjes beperken „MUZIKAAL GEWELDENAAR" Debuut 1943 PVSaat<>e Schilderijen van Dali gestolen Grafiek in trek Tijdens Japanse reis: U.S. O. naar liet buitenland Succes voor opera Albert Herring Emmanuel Ensemble in kasteel Duivenvoorde VN-commissie beveelt snelle projecten voor West-Irian aan AUTOMATISCHE BOVENDEKEN Verboden boeken in China Djil as docent in Princeton DONDERDAG 19 SEPTEMBER 19M IF.IDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Een door muziek bezeten man, zo zou men Leonard Bern- itein, dirigent en muziek-directeur van het New York Philhar monic Orchestra, het beste kunnen noemen. Morgenavond kunt u hem op het klassieke Grand Gala du Disque vermoedelijk roor het laatst bezig zien met zijn eigen orkest: Bernstein is namelijk bezig met zijn afscheidstournee. Na 10 jaar aan het New York Philharmonic verbonden te zijn, acht hij nu de tijd rijp om zich meer in te zetten voor dat andere facet tan zijn muzikale persoonlijkheid: het compeneren. W©1 zal hy nog: een enkele keer «utdirigentschappcn aanvaarden. Bet is overigens een unieke combi. gatie. dere man voor dit orkest. Dat b dan ook de reden dat de „Com- nissie collectieve grammofoonpla ten campagne" aan Leonard Bern- itefo en zijn orkest een Edison zal ■itreiken voor de vertolking; op de grammofoonplaat van de Symfo nieën 1. 2 en 6 van Gustav Mahler. Het orkest speelt morgenavond ove rigens werken van Haydn, Harris en lerlioz. Niet voor het eerst Het is niet de eerste keer dat Bernstein in ons land is. In 1948 was hij gast bij het Residentie-Orkest, evenals in 1949 en 1950. Toen trad hi) tevens op als pianist en verzorg de hy de eerste uitvoering in Ne derland van zün symfonie „The age of anxiety." (Waarover wy uitvoerig ichreven. Kunstredactie L.D.) Hy dirigeerde bovendien de eerste Ne derlandse uitvoering van zyn symfo nie Jeremiah. In 1959 trad hy met lijn eigen orkest op in de Kurzaal in Scheveningen. Wie Bern steins naam hoort noe men. associeert die mesetal ogen- blikkeiyk met de musical die hem wereldfaam opleverde: The West Side Story een aantrekkeiyk, maar lichtelijk commercieel stuk, dat beslist niet tot zyn beste werken behoort. Weinigen kennen zyn com plete oeuvre: drie symfonieën, een ballet, vier musicals, een serenade voor viool, strykorkest en slagwerk, filmmuziek, en de opera „Trouble in Thaïti." Drie boeken heeft hy bo vendien geschreven, alle handelend over muziek. en redenaarstalent, met al zyn in telligentie en vakmanschap toch op een zeer begrypeiyke wyze voor een niet in klassieke of in moderne mu ziek ingevoerd publiek zowel Bach, Beethoven, Brhms, Bartok als de a-tonalen kan verklaren en geniet baar kan maken. Dit alles dan wel op een tyipsch Amerikaanse manier, die in ons land ondenkbaar is en met gefronste wenkbrouwen beke ken zou worden, maar wat is er au fond tegen? Na zyn optreden in /Amsterdam zal Bernstein nog concerten geven In Beriyn, Kopenhagen en Londen. Op 28 september vertrekt hy naar New York, om daar officieel afscheid te nemen van zijn orkest, dat voor hem in de afgelopen tien jaar. zoals hy zelf zegt, een stuk famMie is ge worden. VÜftig jaar is Bernstein thans. Hy werd geboren in Lawrence, in Mas sachusetts. Zyn grootvader was rab- byn in Rusland, zyn vader emi greerde naar New York. Hy ver diende er de kost als vissc hoon ma ker in de armoebuurten. Maar hy was een spaarzaam man en zag na een tiental jaren kans zich te vesti gen in Boston als pruikenmaker en naderhand als eigenaar van enkele bloeiende schoonheidssalons. In Boston kreeg Leonard Bern stein zyn schoolopleiding. Hy werd een intelligente leerling genoemd, muzikaal en ook taalkundig byzon- der begaafd. Hy spreekt vloeiend Frans, Duits, Spaans. Italiaans en Hebreeuws en uiteraard ook En gels. Men zegt bovendien dat zyn kennis van het Latyn verbazingwek kend is. Zyn muzikale opleiding kreeg hy aan de universiteit in Har vard, aan het Curtis-Institute in Philadelphia en in Tanglewood. Bezeten van muziek Bernstein maakte zyn opmerkelyk debuut als leider van het Philhar monic Orchestra in november 1943, toen hy als 25-jarige inviel voor de zieke Bruno Walter, tydens een con cert In Carnegie Hall. Hy was toen al assistent-dirigent van dit orkest. Publiek en critici waren eensluitend in hun oordeel: Bernstein was een muzikale geweldenaar. Van de dag Leonard Bernstein af was zyn naam gemaakt, zowel in Amerika als daar buiten, zyn eerste musical „On the town" maak te hy een jaar later. Het waarom van het schryven van dergeiyke be paald niet high-brow te noemen mu ziek, die hier en daar volop conses- sies doet aan de smaak van het „ge middeld" publiek zoals ook met zyn overige musicals het geval is verklaart hy zelf graag als volgt: hij, die zo bezeten is van de mu ziek, wil zich niet koesteren in eigen melomanie, wil zich niet isoleren in de klassieke en eigentydse concert muziek, maar wil als het ware de kloof overbruggen die er tussen zijn wereld en die van het gewone bliek bestaat. Humoristisch eu intelligent Op vele manieren heeft Bernstein dat trouwens geprobeerd. Zyn tv- concerten zijn daar duideiyke voor beelden van. Hy blinkt daarin uit als een man, die met al zyn humor ADVERTENTIE th® V9 dr «\o m®1 2,30 „sCt»a< D» wereldberoemde musici Slen Gelz en Charlie Bird spelen op de orlglnelo 45-toerenplaat twee grote bossanova-successen Bij CINZANO krijgt U desgewenst deze prachtige plaat ter waarde van f 4,25 voor slechts 11,96. GRENOBLE (AP) - Uit een kunst handel in Grenoble zyn acht werken van de kunsthandelaar Salvador Dall gestolen gedurende de naoht. De werken stellen bijbelse voorstel lingen voor. AMSTERDAM (ANP) Op een enkele dagen durende kunstveiling by Mak van Waay in Amsterdam ls gisteren in hoofdzaak grafiek aan bod gekomen. Het niveau lag hoog en er werd veel en gemakkelijk ge kocht. Een ets van James Ensor „La cathedrale" bracht f 2800 op. Een serie van vyf sepia-aquarellen van Wickart ging voor f 1450 gulden van de hand. Een prys van f 600 kende voor een ets van Kathe Kollwitz werd voor een dergel yk werk een hoog bod genoemd. Ruim 2000 mensen in de Osaka Festival Hall hielden dinsdag avond na het laatste akkoord van Mahlers Eerste Symfonie even de adem in en barstten toen los in een overdonderend applaus en gejuich voor het Concertgebouworkest. Een ver moeide maar stralende Bernard Haitink liet het hele orkest in de ovatie delen. Hij liet de solisten naar voren komen, dankte het orkest vele malen met een wijds armgebaar en stal het hart van de Japanners door de jonge Japanse violiste Joeria Vaita voor het voetlicht te halen. De moderne miljoenenstad Osaka heeft gezorgd voor een waar hoogte punt in de Japanse tournee van het orkest. De Osaka Festival Hall heeft een uitstekend^ akoestiek en het or kest speelde er alsof het thuis was. De musici genoten zelf van de fyne „klank". Na afloop van het concert uitten zy him opgetogenheid door el kaar in de kleedkamers op de schou ders te slaan en de hand te schud den. Dat was nog niet eerder ge beurd, zeker niet in Hisrosjima. Daar speelde het orkest de vorige avond in de uitverkochte Public Hall, die geen al te beste akoestiek heeft en waar de temperatuur op het po dium tot rond de 30 graden opliep. Desondanks oogstten gastdirigent Eugen Jochum en het orkest ook daar een minutenlang applaus. Ook opvallend in Osaka was de reactie van het op muziekgebied zeer verwende publiek op de com positie van Heppener. Na „Eglogues* van deze in Japan tot nu toe onbe- Nederl. „avant garde"-com- Ook het werk van Bauer ging zeer vlot van de hand. Een aantal etsen van Jongkind bracht tussen de f 800 en f 900 op. Een tekening van Jan van Goyen werd geveild voor f 3600, volgens deskundigen „een aardige prijs." Twee aquarellen van Isaac Israels haalden resp. f 1450 en f 1550 en een aquarel en een tekening van Willem van Konijnenburg resp. f 920 en f 820. Een stadsgezicht van Har derwijk van Cornelis Springer bracht f 1150. een tekening van J. Th. Toorop f 580 en een gouache van Karei Appel f 500 op. Gisteren kwam een collectie topografie onder de ha mer om. van Amsterdam, Utreoht en Den Haag. Een groot deel hier van werd door de stadsarchieven van de betreffende gemeenten ge kocht. ponist bleef het beslist niet by een beleefdheidsapplaus. Men scheen de ze muziek hier beter aan te voelen dan in andere Japanse steden. Gisteravond heeft het orkest o.l.v. Jochum in Osaka Beethoven ge speeld. In de Festival Hall was geen stoel meer onbezet. Het orkest werd opnieuw beloond met ovaties en bloe men, terwyl evenals dinsdagavond vele fans zich in een lange rij voor de kleedkamers opstelden om hand tekeningen te vragen. Jochum trok rode rozen uit een boeket dat een Ja panse schone hem aanbood en deel de die uit onder de musici. Hy werd later gecomplimenteerd door de Ne derlandse consul-generaal in Kobe, de heer A. C. H. Graafland en door de heer Carl Scriba, secretaris van K. Matsoesjita die voorzitter is van de Ned.-Japanse Vereniging in het district Kansai. DEN HAAG (ANP) Enthousiaste byval oogstte gisteravond Opera Studio met de eerste opvoering van Benjamin Brittens komische opera „Albert Herring", in het Paviljoen theater in Scheveningen. De execu tanten werden met een minutenlang applaus beloond. Opera Studio is een werkgroep van de Ned. Opera Stichting, waarin en kele ervaren vocalisten jonge Neder landse zangers en zangeressen helpen een weg te banen naar het grote operatoneel. De ouderen in Albert Herring waren- Judith Pierce, Elsa Lioni en Rudolf Kat. De jongeren waren Maria Boender, Meinhard Kraak, Hubert Waber, Simon van der Geest, Emmy Greg er, Gerard van Loon. Nelly Morpurgo, Ans Philippo, Constance Mook en Jan Borsboom. De muzikale leiding had Jochem Slothouwer. De regie was in handen van Jan Bouws. Het orkest bestond OA. uit leden van het „Amati-kwar tet". AMSTERDAM Vandaag is in het Stedelijk Museum te Amster dam een expositie geopend van schilderijen van de uit Rotterdam afkomstige en thans in Amerika wonende kunstschilder Willem de Kooning. Hem is bij deze gelegen heid de ..Talens Prijs Internatio naal" uitgereikt. In een soort triptiek hangen deze drie werken van de schilder. Zij dateren uit zijn latere periode. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) De Binnen landse Veiligheidsdienst zal waar schijnlijk minder antecedentenon- onderzoeken instellen. Ook zal ITTRFPHT f ANP) Hel Utrechts een K*ere verweer 11KILH1 IA u'nrHpn ppvph 1 nPn VAAr hon rli. hij Symfonie Orkest maakt van 8 tot 19 oktober een toernee naar Duits land en Zwitserland. In 11 dagen wor den 9 concerten gegeven, t.w. In Solo- thura. Villingen, Karlsruhe, Ansbach, Bad Homburg, Hanau, Tubingen, Sie- gen en Rheydt. Alle concerten wor den geleid door de vaste dirigent Paul Hupperts. Als solisten treden op de pianisten Daniel Wayenberg (zet maal) en Peter Hollfelder (eenmaal). Op het programma staan planocon certen van Mozart, Bartok en Beet hoven en werken van Haydn, Stra- winsky, Bruckner, Brahms en R&veL VOORSCHOTEN De concerten in het kasteel „Duiven voorde" te Voorschoten mogen zich in een grote belangstelling verheugen. Het is dan ook een unieke belevenis een kamer muziekavond in de stijl- en sfeervolle Marot-zaal mee te ma ken. Gisteravond was het Philipp Emanuel Ensemble het me dium, dat de overpeinzingen, waaraan de romantische geest zich in zo'n omgeving gaarne overgeeft, tot realiteit maakte. De vier kunstenaars waaruit het ensemble bestaat, t.w. Froukje Gil- tay (viool,), Alfons van Leggelo, (fluit), Lous Goossens (gamba) en Rienk Jiskoot (klavecimbel) hebben door hun geacheveerd spel veel schoons te genieten gegeven. Het programma vermeldde vier werken voor kamermuziek, waarvan het eerste, de Trio-sonate in G van Bachs nakomeling Carl PhiHpp Ema nuel, die dit ensemble tot hun activi teiten heeft geïnspireerd, reeds in het openingsadagio beloften Inhield. De sonate voor viool, gamba en conti nuo van Ph. Heirich Erlebach gaat hier stilistisch aan vooraf en is even vriendelyk als onderhoudend. Na de eigenlyke driedelige sonate-opzet vol gen vier dansvormen, waarvan de laatste, een Varatio Glgue het gege ven van de eigenlyke Gigue éénmaal varieert. In Tomasso Giordani's Quartetto per flauto, violino, violoncello (hier ook de gamba') ecembalo concertan te ademt de Weense sfeer, die dan ook gelukkig getroffen werd, zeker door de klavecimbalist, die hier niet de continuospeler was, doch een ei gen concerterende functie had. Tot slot volgde één der trios uit Bach geschonken aan Frederik de Grote, die zelf een uitstekend fluitist was. De muzikale betekenis van de ze muziek is in hoofdzaak spontaan te noemen, staat niettemin vaak selfs op één lyn met „Das WohltemperSer- te Clavier", doch is door Bach als contrapuntisch materiaal veel voll- diger verwerkt in „Die Kunst der Foge". De volle zaal toonde zich ui terst erkentelijk voor het fraaie spel. Ad Int. worden geschapen voor hen, die by hun sollicitatie naar een funtie in rijksdienst de BVD tegenover rich vinden. Dit deelt minister Beernink mee in de toelichting op de begroting van Binnenlandse Zaken voor 1969. De ministerraad heeft besloten, dat ten aanzien van sollicitanten naar een ryksbetrekking alleen nog een veiligheidsonderzoek dient te worden ingesteld als het om functies gaat waarin de veiligheid van de staat of van zyn bondgenoten, d&n wel het behooïïyk functioneren van de ryks- dienst in gevaar worden gebracht. Aan de ministeries is gevTaagd, een lyst saanen te stellen van de functies, die aan deze maatstaven voldoen. Een werkgroep, die door de minis ter-president zal worden ingesteld, krijgt tot taak, de opgegeven func ties nader te onderzoeken. Vooruitlo pend op deze regeling is inmiddels bewerkstelligd, dat reeds thans vei ligheidsonderzoeken op beperktere DEN HAAG (GPD) De minis terraad heeft kortgeleden het overleg over een wijziging van het decoratie stelsel afgesloten De noodzakelijke wetswyziging zal waarschynlijk in de loop van dit jaar by de Staten- Generaal worden ingediend. Dit deelt minister Beernink van Binnenlandse Zaken mee In de toelichting op zyn begroting voor 1969. De adviescommissie filmkeuring zal nog dit kalenderjaar haar arbeid beëindigen. De minister zal een spoe dige publicatie van het rapport van de commissie bevorderen. schaal dan ln het verleden zullen plaats vinden. Een en ander zal na der worden uitgewerkt in voorschrif ten die steunen op het Algemeen Rijksambtenarenreglement. Het is gebleken, aldus minister Beernink, dat veel bezwaren tegen de BVD hun oorzaak vinden in onbe kendheid met de taak en de werk wijze van de dienst. In het afgelopen jaar werd ernaar gestreefd, een gro tere openheid over het werk van de dienst te betrachten door het geven van voorlichting „waar dilt ge wenst en mogeiyk is". Dit bevalt goed. Het beleid zal dan ook worden voortgezet. NEW YORK (AP) Een commis sie van onderzoek van de Verenigde Naties heeft Indonesië aangeraden enkele, snel te verwezeniyken ontwik kelingsprojecten in West-Irian aan te snyden teneinde de bevolking een be ter Inzicht te geven in waar het om gaat als zy volgend jaar moet beslis sen al dan niet deel van Indonesië te blyven uitmaken. De uit 26 leden be staande commissie heeft verder aan bevolen andere projecten meer met het oog op de ontwikkeling op lange termyn te plannen. De aanbevelingen die de commis sie gisteravond publiceerde hadden betrekking op de besteding van het fonds van 30 miljoen dollar dat de Nederlandse regering by de overdracht van het gebied aan Indo nesië ter beschikking heeft gesteld voor de ontwikkeling van West-Irian. Voor het einde van 1969 moet de bevolking van West-Iran beslissen of zy by Indonesië bUJft of de banden met dat land wil verbreken. Af nu: 150x210 cm. Dus 1-persoons met brede instopranden. Automatisch. Via regelkastje stelt u de thermostaat in* Keuze uit 10 standen. Een motechte, absoluut veilige en gemakkelijk wasbare warmtebron In blauw en cognac f120 MOSKOU (AP) Volgens inlich tingen die „Literatoernaja Gazeta". het blad van de Sowjetrussische schryvers, uit China heeft ontvangen verbranden rode gardisten boeken uiteenlopend van „Oorlog en Vrede" van Leo Tolstoi en „Sea Wolf" van Jack London. Andere boeken op de verboden lyst zyn werken van Tsje- chow, Paespkin, Dostojewski, Gorki en Sjokolow, Shakespeare, Shaw, Dante, Mark Twain en Dickens. PRINCETON (AP) De Joego slavische schrijver Djilas zal dit na jaar doceren aan de universiteit van Princeton. Dj lias en zyn echtgenote worden half oktober verwacht. Hy zal tot begin december aan de uni versiteit verbonden zyn. Djilas, (57), eens de .kroonprins" van president Tito, is later in onge nade gevallen en tot 8 jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het schryven van anti-Joegoslavische propaganda in zyn boeken „De nieu we klasse" en „Gesprekken met Stalin." Hy werd in Januari 1967 in vryheid gesteld.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21