1JAX HOUDT DEUR OPEN ,Ik vond Cruijff erg goed' (msterdamse vreugdedansen na 1-1 tegen FC Nürnberg Perscommentaren Tevreden FC Nürnberg-trainer Max Merkel: KRANTENBEZORGER Neurenbergse sportpers gelooft er niet meer in Sijbrands stevent recht op titel af „Ik laat me niet gebruiken DAO 19 SEPTEMBER 1998 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) EURENBERG (GPD) Ajax heeft ook dit jaar prachtige pectieven om de eerste ronde van de Europa Cup te over- d, In het prachtige stadion van Neurenberg gelukte het de rterdammers op deskundige wijze FC Nürnberg een 11 ;pel af te dwingen. En wie de verdediging van de gast- bij vlagen zag aarzelen, begreep waarom de Ajax-sup- ers na afloop van de wedstrijd op de grasmat vreugde en uitvoerden. Amsterdam moet het voor Ajax mogelijk zijn de deur naar de ie ronde verder o-pen te stoten. Overigens hebben de Amster- mers diep in hun reserves moeten reiken om dit resultaat te fkstelligen. FC Nürnberg mocht dan niet groots voetballen, de rs waren wel bereid om door „drie muren" te gaan wanneer dat ijzoM kunnen opbrengen. En mede door het snelle Duitse succes het er voor Ajax aanvankelijk somber uit. Want toen Volkert i in de vijfde minuut raak schoot, daalden de kansen van de rlandse kampioen aanzienlijk. blofcfceerd, al in de vijfde minuut de score kon openen: 10. Verrassender was echter het feit, dat de Duitsers elkaar op het mid denveld zo voortreffelijk konden vin den. Kennelijk had het vertrek van Cebinac hen extra gestimuleerd. Lud wig Müller, de bewaker van Johan Cruijff trok mee ten aanval en schoot na een prachtige actie net naast. 0 werd duidelijk dat de moraal gze ploeg uitstekend is. Hard ad werden de talrijke gaten die periode vielen gestopt. Na de tting werd getoond dat Ajax wat voetballen is. Met voor lijk gegroepeerd spel werd de imberg op eigen helft tereug- Het 1-1 resultaat was dan a alle opzichten verdiend. Ei- Is het onverdiend in zo'n rijd over uitblinkers te praten, toch mag gezegd worden dat Keizer aanvallend en af, Bals en Suurbier, ondanks it dat hij enkele keren van en door Volkert werd „vemag- de uitbl nkers behoorden, folkert hebben we tevens de man van de gastheren ge- urbetering vergeleken met een terug was grandioos. Maar dit enorme strijdlust van zijn mak ras niet voldoende. Het steeds stormen ging ten koste van de beid en de beheersing het moment af te wachten waarop zal moeten worden gegeven, maakt» van deze fouten kun- iiruik en vertraagde indien - het spel. Voor de rest was ipen van de buitenspel val vol- om de „vijand" een tijdig halt roepen. Nürnberg weet nu dat Merkel gelijk had: Ajax mocht laad niet worden onderschat. Komst is lang voor de wedstrijd een og nam, hadden de Ajaxsup- het Aufmarsgelanderin be amen. Schreeuwend en luid ad kondigden zij op niet mis tane wijze htm komst aan. in het gemeentelijke sta- komen, bereikte de kakefonie Sduiden zo'n verschrikkelijk junt, dat de muziek uit de «kers nauwelijks meer was te telijk stil werd het echter toen telling van Ajax bekend werd kt. Het niet spelen van Pronk inga, werd met gemengde ge- begroet. Veel aandacht voor massing van Michels was niet zig, want Cebinac nam op dat at zijn plaats op de tribune in. larmee maakte de Zuidstlaaf okele uren daarvoor uitgespro- oorden waar. ti aai hij waarschijnlijk 6pijt op zijn hoofd hebben van tuvele daad. Want nog geen tien tea later gaf de .speaker" een ring van de FC Nürnberg uit. duizenden in het stadion stil arden. In keiharde bewoordin- «rd geschetst dat de Zuidslaaf imeraden op een bijzonder pre- ogenblik in de steek had gela- londer dat daarvoor een goede kon worden aangevoerd. Zijn ag werd derhalve scherp ver- Het moet voor Cebinac zijn et alsof hij voor een volksge- stond. Mddels betrok het gezicht van els. Om de gevaarlijke voorzet- nn Cebinac te onderscheppen, ijj besloten Hulshof in het een- van de defensie op te stellen. ook het in het team opne- vin Suurendonk toonde duide- an dat hij ten koste van alles proberen met een versterkte de- succes te behalen. Wenkbrauwen 4 trokken vele voetbaldeskun- hun wenkvrauwen op toen zij suws vernamen. Men vond dat a fout was gemaakt, maar vrij daarna kwam men daarop te- Onder stormachtig geweld trok Eub" namelijk ten aanval. Het zoals men In Duitsland van 'zurenbergers graag zegt: te lo- Oe rood-zwarten overtrokken in ongelooflijk hoog tempo uit de tokken De Ajax-defensie kreeg gelegenheid haar zenuwen te finnen. Er werden prompt fou- Jkt, waardoor Folkert. na- zen schot van Spreeuw was ge- Evenwicht Maar toch wist Ajax na een kwar tier het evenwicht op het midden veld een beetje te herstellen. Swart pakte Kippers een bal af en zorgde met een dieptepass voor het eerste gevaar. Succes bleef echter uit. Ook aan de andere kant, omdat Heinz Müller na een magnifieke aotie van Volkert geen raad wist met d e prachtige kans die hij in de vijftien de minuut verkreeg. De Ajaxvesting kreunde onder de grote krachtsex plosies van de Duitsers. Folkert bracht met zijn schijnbewegingen iedereen in extase. In deze periode zorgde alleen Cruijff nog een keer voor ont spanning met een mooie solo. Voor pure sensatie zorgde Keizer korte tijd daarna, toen hij langs Wenau en Müller gleed en vervolgens tegen de paal knalde. En opeens was daar het legioen weer. Plotseling klonk weer boven alles uit de zilvervloot. Men voelde automatisch aan dat de opdracht die Merkel zijn spelers had meegegeven: probeer de zaak in de aanvang te for ceren, niet geheel was voltooid. Naarmate de eerste helft verstreek bleek duidelijk dat deze Duitse ploeg toch kwetsbaar was. Volkert en Kü- pers mochten dan voor levensgevaar lijke momenten hebben gezorgd, de 62.000 toeschouwers hadden eveneens kunnen constateren dat de verdedi ging van de Neurenbergers te pas seren was. En omdat Hulshof in de lucht steeds hoger reikte en met na me Strehl de baas bleef, kreeg de zo zwaar geteisterde defensie toch wat meer vat op het spel. En toen ook Vasovic, die goed gesteund door Bals als een veldheer zijn gebied regeerde steedis meer overeind bleef had het minder sterke spel van Muller en Groot geen gevolgen. Hard Na de hervatting waren de tacti sche plannen van Michels kennelijk anders gesteld. Hij liet zijn mannen wat verder uit de kegelstelling komen en toen bleek dat de Duitsers slechts met hard spel het vaker aan de bad komen van de Amsterdammers kon den beantwoorden. Ludwig Müller maakte het in de 57-ste minuut he lemaal bont door toen hij door Suurendonk onheus werd bejegend revanche te halen bij Cruijff die een geweldige opdoffer kreeg en via de niet meegevende heup van Müller tegen de grond smakte. Merkel hand haafde het spel met zijn twee spitsen, waarvoor Küppens die opbouw regel de. Maar toch liepen de aanvallen niet meer zo als in de eerste helft. De strijd kreeg bovendien een veel har der karakter. Popp pakte Swart van achteren en werd opgeschreven. Even later bleek ook dat arbiter Gilbert Droz, die in eigen land eens een te hard spelende Zwitser eigenhandig de „grond had ingeboord", van die har de aanpak niet gediend was. Hij nam althans Cruijff keurig in bescher ming toen Müller aanstalten maakte om de Nederlandse spitsspeler te „vegen". Beter Het ging bij Ajax steeds beter klop pen. Suurbier ontregelde de acties van zijn tegenstander knap en trof- af en toe zelf mee ten aanval waar mee hij zyn enorme snelheid danig uitbuitte. Aan de andere kant had Van Duivenbode de debuterende te genstander Beer bijna in zijn zak zit ten. De grote kans in deze fase kreeg Strehl, maar die zag zijn boogbal ADVERTENTIE gevraagd. Leeftijd boven I 5 jaar. Aanmelden Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden. overgaan. Ajax scheen in deze tem poslag de beste conditie te hebben. Een kwartier voor tijd hadden de Ajacieden het middenveld toch in be zit. En opeens gebeurde het, Keizer die het spel prachtig had vertraagd zette de bal in de 80ste minuut fraai voor waarna Cruijff inkopte (11). En in die ene seconde huilde het sta dion. Waarom kwam Rynio niet uit zijn doel vroegen de toeschouwers zich vertwijfeld af. Maar dat kon de Ajacieden niet veel schelen. Onmid dellijke trokken zij zich na deze suc cesvolle inzet in hun stellingen terug. Hansen kwam weliswaar tot een strak schot dat kundig door Bals werd gepareerd, maar het was toch duidelijk dat de Duitsers slagvaardig heid en vooral raffinement te kort kwamen. Bovendien weigerde dlit Ajax neer te gaan. Muller stopte Küppers op het middenveld steeds vaker af, terwijl vooral Groot in de verdediging een steeds belangrijker rol ging spelen. En mochten de krachten van de rood-witfcen te kort schieten dan to rende Bals boven iedereen en alles uit om het gevaar te bezweren. Neurenberg drong steeds verder op. Zelfs Wenauer ging af en toe mee naar voren. Maar het was tevergeefs. Dit geroutineerde Ajax zou het ge lijke spel niet meer uit handen ge ven. (Van onze speciale verslaggever) NEURENBERG (GPD> Ofschoon de Duitse sportpers vol bewondering is over de „wederopstanding" van de FC Nürnberg, wordt niet aangeno men dat de Duitse landskampioenen de eerste ronde van de Europa-Cup zullen overleven. Ajax heeft een grootse indruk achtergelaten en wordt met de thuiswedstrijd voor de boeg hoger aangeslagen. Bij Ajax wordt vooral net spel van Cruijff ge roemd. De „Nümberger Zeitung": „De club heeft geen kans meer. De 11 uit slag is een te grote handicap. Slechts in de eerste helft was Nürnberg groots, toen waren er kansen om te winnen, maar Ajax vertraagde het spel voortreffelijk. Technisch was de ploeg beter. Het was jammer dat en kele „Klub-spelers" het harde ver- dedigingsspel van de Amsterdammers met gelijke munt betaalden. Dat ging ten koste van het spel. Overigens was het niet verwonderlijk dat Ajax over eind bleef. De Nederlanders zijn enorm ervaren en beschikken over een verstandig elftal. Toch breken er voor „Der Klub" betere tijden aan. Volkert en Küppers waren groots". Ook de „Abendzeitung" gelooft niet meer in het oerelken van de tweede ronde. Vooral omdat de 1. FCN als een wereldkampioen heeft gespeeld en toch niet verder dan 11 is geko men. Cruijff wordt betiteld als een supervoetballer, die op zijn eentje systematisch het vertrouwen van de Nürnberger defensie ondermijnde. Sportredacteur Wolfgang Hahl zegt voorts: „Ajax is een knap en sterk spelend elftal, dat over een goede defensie en voortreffelijke spitsspe- lera beschikt" Tevens concludeert hij: „Beer is geen Cebinac". De conclusie van „Bild" is al niet anders: „Het ziet er slecht uit voor ,Der Klub". Gememoreerd wordt dat Ajax thuis in een Europacup-toer nooi nog nooit heeft verloren. Deze i krant vraagt zich wel af of Cebinacs vlucht de ondergang van de vereni ging zal worden. Toch heeft het Duitse elftal voldaan, zegt Bild. „Er was weer sprake van een echte kampioensploeg". Ook hier wordt Cruijff geroemd: „Hij liet Ludwig Müller vaak zijn hielen bewonderen". Bild Is voorts het enige dagblad dat Cebinac aanraadt de stad maar snel te verlaten. De „Süddeutschc Zeitung" is vol bewondering voor de goed georgani seerde Nederlandse afweer. Sportre dacteur Eiberle zegt: „Een zege op deze klassevolle ploeg ir. Amsterdam lijkt weinig waarschijnlijk". LTVORNO (ANP) Ton Sijbrands is nog steeds ongeslagen in het toernooi om het Europees damkam pioenschap in Livorno. Woensdag ze gevierde de Nederlandse kampioen over de Zwitser Gedance. De uitsla gen van de woensdag gespeelde elfde en twaalfde ronde luiden: Elfde ronde: Virtu (It.)Van der Sluis (Ned.) 02, Agliardi (Mon.) Fanelli (It.) 02, Gedance (Zwi.) Okrogelnik (INed.) 02, Simonelli (It.)Feldl (Oost.) 20, Kleinmann (Belg.)Verse (Fr.) 11. Twaalfde ronde: Van der Sluis Verse 20, FeldlKleinmann 02, Okrogelnik.Simonelli 20, Sijbrands Gedance 20, VirtuAgliardi 20, BajolleFanelli 11. De stand na twaalf ronden is: 1. Sijbrands 18 uit 9; 2. Van der Sluis 1710; 3. Okrogelnik 1510; 4. Ver se 149. FC Nürnberg heeft gescoord: doelman Gert Bals en Suurbier kijken elkaar beteuterd aan ADVERTENTIE PURE OU wnu laawl JJoeS [ia nul bow st 0i8till6ry b //?/srwhisv^ door velen ontdekt in hun Irish Coffeel IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN N.V., A'DAM Woedende Cebinac: NEURENBERG (GPD) „Ik heb de jongens niet in de steek gelaten!" Bijna huilend van woede en uiterst heftig reageer de Cebinac op deze opmerking, toen wjj hem na zijn onverwacht vertrek uit het FC Nürnberg- trainingskamp, in het door hem geëxploiteerde, sfeervolle res taurantje in de Ludwigsstrasse, terugvonden. „Voorzitter Luther had me be loofd dat ik in de kranten zou worden gerehabiliteerd, dat ik ten onrechte van het trainings veld was weggestuurd! En ik heb gezegd als het niet gebeurt, vertrek ik. Ze moeten Cebi ook als mens zien en niet alleen als voetballer. En als mens kon ik niet langer bRjven!" Cebinac Cebinac, die juist een tele foongesprek van ruim een half uur met zijn broer in Wenen had gevoerd, vervolgde druk ge barend „Ik heb woord gehou den, ik wilde niet langer blijven. Het is voor mij onmogelijk om onder zulke omstandigheden voor 60.000 toeschouwers goed te spelen. Ik heb er genoeg van om elke keer na een wedstrijd in de kranten allerlei smerige uitlatingen over mR terug te vinden. Ze zijn niet eerlijk te genover mij. Ik ben opzettelijk niet op vakantie gegaan! Ik heb vier weken alleen in Neurenberg getraind om maar zo snel mo gelijk in topvorm te zijn. Ik heb er alles aan gedaan. En het ging ook goed. Merkel heeft zelf ge zegd dat hij over mijn vorm te vreden was". Hoe groot de moeilijkheden tussen trainer Merkel en de zeer nerveuze lieveling van het Neu renbergse publiek al waren, kwam hierna tot uiting. „Eind 1968 loopt mijn contract af. Ik was niet van plan het te ver lengen. Merkel heeft me te vaak uitgescholden. Ik was me niet voldoende, ik spreek geen goed Duits, ik kan niet dit en ik kan dat niet! Merkel zegt nu dat het wegsturen alleen maar ge beurd is, om mij te prikkelen. Maar ik neem het hem kwalijk. Twee dagen voor een Europa cupwedstrijd, waar ik helemaal naar toe heb geleefd, haalt hij mij uit mijn concentratie. Door mij van de training weg te stu ren deed hij een aanval op mijn moraal. Ik laat me niet gebrui ken voor een spelletje van kat en muis". Trainer Merkel was kort in zijn commentaar over Cebinacs vertrek. „Met hem is er altijd wat. Als iedereen een broodje kaas krijgt, wil hij er een met ham. Als het elftal zich per vliegtuig ergens heen begeeft, moet de Zuidslaaf met de auto". En evenals Cebinac merkte hij op: „In mijn hele loopbaan heb ik zoiets nog nooit meege maakt". De reacties van de spe lers waren gelijkluidend: „WiJ hebben er begrip voor, maar zijn in hem teleurgesteld. Hij had moeten blijven". Cricket HCC De Krekels zal het komend oricketseizoen uitkomen in de eerste klasse A. Aldus heeft het fondsbestuur van de KNCB be sloten. Het Amstelveense VRA de gradeert naar de reserve eerste klasse. NEURENBERG (GPD) Na afloop van de wedstrijd tussen FC Nürnberg en Ajax heerste er in de kleedkamers van de beide ploegen een tevreden stemming. Ajax omdiat het een zwaar bevochten 11 had behaald, Nürnberg omdat het zich niet kansloos achtte voor de uitwedstrijd. Max Merkel: „Ik ben tevreden over de presta tie. In de eerste twintig minuten hadden we een doelpunt meer moeten maken. Dat was moge lijk. Na de rust werden we verrast door dapper spel van Cruijff en Keizer die in de eerste helft, omdat ze toen minder aan de bal kwamen, eigen lijk niet waren opgevallen. Dat heeft zich eigen lijk gewroken. Maar nogmaals, over d» prestatie ben ik tevreden" Zijn confrater van het andere elftal, Michels. vond dat Nürnberg beter had gevoetbald dan te gen Borrusia München-Gladbach, de wedstrijd die hij had gezien. „De tegenpartij speelde zich op ons in. Zij was verplicht 4-3-3 te spelen. Het was niet eenvoudig, maar het is uiteindelijk toch gelukt. Ik vond Cruijff erg goed. Wat rechtsbui ten Beer betreft, ik vond hem niet minder dan Cebinac". Hulshof die vooral in de lucht zo voortreffelijk had gewerkt, had zich volledig geconcentreerd op zijn verdedigende taak. „Ik wist dat het moei lijk zou zijn. Het was een harde maar faire strijd, althans bij ons. Alleen die Ludwig Müller maakte tegenover Cruijff een gemene overtreding. Ik vond het wel een beetje op de uitwedstrijd tegen Liver pool lijken. Volkert vond ik de beste tegenstan der. Doelman Bals, die de handen ook steeds uit de mouwen had moeten steken, merkte op: „De voor- hoedie was gevaarlijker dan we verwacht hadden. Vooral Volkert. Ik vond Küppers zo'n goede spel verdeler. Strehl deed het trouwens eveneens niet onaardig. Toch heb ik het niet moeilijker gehad dan in andere Europacupwedstrijden". Theo van Duivenbode via wiens been de bal in het net caramboleerde, vond het een fijne wedstrijd en zei: „Ik zie de return met vertrouwen tegemoet". Uiteraard stond doelpuntmaker Johan Cruijff in het midden van de belangstelling. „Als we aanvallend hadden gespeeld hadden we gewonnen, maar dat risico mochten we natuurlijk niet ne men, Die snelle start van de jongens was be kend. Volkert vond ik wel erg goed. Die Ludwig Müller is een gemene vent, zeg. Hij heeft me zelfs een schop tegen het hoofd en in de liezen gege ven. Hij kijkt precies hoever hij bij de scheids rechter kan gaan. Overigens vond ik die vent wel goed". Suurendonk: „Je trekt het je wel aan als zo'n bal snel ingaat. Maar ik heb toch genoten". In de Duitse kleedkamer hadden de spelers hun meningen uiteraard ook klaar. Ludwig Müller vond Cruijff geweldig. Hij had zelden tegen zo'n speler gestaan. Toch heeft ook hij vertrouwen in de toekomst. „We zullen proberen terug te komen". Zaczyk, de middenveldspeler, achtte „deze club" eveneens niet kansloos. Doelman Rynio die zich blesseerde met de kop bal van Cruijff vond dat die bal volstrekt on houdbaar was. „Ze kunnen wel beweren dat ik er uit had moeten komen, maar hij was zo snel, ik had geen schijn van kans".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19