Interessante Praagse prenten in Boymans KilOVfSMNEES jïï!j Geref. beroepingswerk kost f.6000 per zondag Treinbotsing bij Beesd voor de rechtbank Hoog artistiek niveau Vrouwen in liet ambt Duizenden naar liet Prinsjesdagconcert WEG ROOS! f 3.90 Auto-industrie van Japan ziet niets in Europa f,Meer geestelijke vrijheid MMESBEURS Eet eens voor de afwisseling 4 VISPANEES 400 GRAM *2,15 Expositie Heuff In Geref. Kerken Enthousiasme voor wonderkind vyella, med I f I door 8 x wella med Dialoog Rome Oud-Kath. Kerk Vele vergeefse tochten MAAND VOORWAARDELIJK EN EEN BOETE GEËIST Kerkelijk leven Gezin en ruimte WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1963 ROTTERDAM (GPD) In het prentenkabinet van het mu seum Boymans-Van Beuningen is tot 20 oktober een tentoon stelling te zien van werken van drie grafici uit Praag. Het Rotterdamse museum had de bladen, die thans getoond worden, al ontvangen voordat Moskou zich in Tsjecho-Slowa- Idje ging te weer stellen tegen de opkomst van een „democra tisch socialisme". LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Mede doordat prenten gemak- ■elijker reizen dan schilderijen of widen, heeft men in West-Eu- ropa al meermalen kunnen vast zeilen dat de grafiek in Tsjecho- jlowakije een veelzijdige ontwik- leling op artistiek niveau door- naakt. In juni 1966 had het Ste- \elijk te Amsterdam een exposi- \e van 13 grafici uit Praag, maar tok in Brno en in Bratislawa ont laat prentkunst van deze kioali- eit. Op de Amsterdamse tentoon- lelling waren, evenals thans in lotterdam Alena Kucerova en liri John vertegenwoordigd, 26 nerken van Jiri Kolar zijn thans m het eerst in Nederland. Concrete poëzie JColar maakte als dichter deel uit iii de Praagse groep 42, die zich in H2 vormde toen het land ook een irobectoraat" was. In die Duitse jd behielden de Tsjechen geen vol uien, maar toch een groter artis- &e vrijheid dan de kunstenaars in nitsland. Dat duurde tot omstreeks tó. In de jaren '50 mocht ook in ijecho-Slowakije uitsluitend het so fistische realisme zich manifeste- n, tot in 1957 de schilder Jan Kotik, :t prominentste lid van de Groep met een moedige expositie van «figuratief werk het ontluiken in- tfde van de geestelijke vrijheid die ans op het spel staat. Kdlar kwam tot het maken van üages via zijn experimenten op het bied van de concrete poëzie, waar- t' zwaartepunt verlegd is van de kst naar het tekstbeeld. Uit talloze knipte tekstsnippers stelt hij „Ty- pfische portretten" samen. Het met woorden en woord- igmenten volledig bedekte vlak et denken aan die binnenmuren van Pinkassynagoge in Praag, die ge- lel bedekt zijn met de namen, ge- jorte en sterfdata, van 77.297 nazi- ichtoffers. Maar by Kolar gaat het oral om het figuurlijke van het lienlyke en om een dichterlijk spel ft associatie dat hij met verknipte iten bedrijft zoals ook Max Ernst graag deed. Surrealisme en „Jugendstil" Dr, Jiri Kotalik, thans directeur o het Nationale Museum te Praag destüds een van de theoretici rond roep 42, wijst op de betekenis van Jugendstil, het Kubisme en het (realisme voor de moderne kunst Tsjecho-Slowakije. De „Vogel - ADVERTENTIE RESERVEER NU AL een middag of avond op 20 of 21 september HOUTRUST DEN HAAG -par ebt vrouw"-collage van Kolar uit 1964 doet onmiddellijk denken aan wer ken van Klimt tijdens het holst van de Jugendstil. Speciaal aan de „frottages" van Max Ernst die de natuurlijke structuur van vloerplanken in zijn te kening gebruikte herinneren de et sen van John. Soms ook is er een dui delijke affiniteit met Paul Klee. Deze drogenaalden zijn ware grafische ge neugten. Tot de prentkunst wendt hij zich van tijd tot tijd, maar vooral met zijn drogenaalden heeft hij inter nationale erkenning gevonden, met prijzen op diverse Biënnales. Objectivisme Alena Kucerova is een grafica van de eerste generatie, die zich vry van politieke druk kon ontplooien. Van een sterk met gevoelens geladen the matiek ging zij weldra over tot een „objectieve" trant, waarbij vooral de techniek en de vormen spreken. Tot die techniek behoren perforaties in de etsplaat, die bij de afdruk witte, als lichtjes werkende reliëfpuntjes opleveren. Blijkens haar jongste bla den geeft ze de resten van figuratie of van een eigen symbolentaal op om zich te bepalen tot reliëfdrukken, waarbij de als door strooiing over het vlak verdeelde elementjes toch een zekere ritmiek hebben. ADVERTENTIE Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. Zaterdag 28 september om vier uur wordt ter opening van het nieuwe seizoen een expositie geopend van aquarellen van Lenie Korpershoek en van edelsmeedwerk van Corrie Borst. De opening geschiedt door de heer A. M. Korpershoek. NEW YORK De vermaarde sopraan Renata Tébaldi (l.) wordt hier gefeliciteerd door de direc teur van de Metropolitan Opera in New York (m.) en de beroemde sopraan Maria Callas (r.) na haar optreden in de opera „Adriana Lecouvreur"met welke opera het 84ste seizoen van de Metropolitan Opera geopend werd. Renata Tebaldi vertolkte in deze opera de titelrol. UTRECHT (ANP) In een groot aantal Geref. Kerken in ons land worden thans voor het eerst vrouwelijke ouderlingen en diakenen bevestigd. De voor deze zaak benoemde deputaten van de generale synode hebben de plaatselijke kerkeraden of ficieel laten weten, dat zij hiertoe thans kunnen overgaan. De synode had hierover eerder een beslissing genomen, maar zij maakte daarbij voorbehoud, dat eerst het oor deel van de gereformeerde oecumeni sche synode over deze zaak zou wor den afgewacht. Zou deze oecumeni sche synode namelijk met nieuwe principiële argumenten tegen de toe lating van vrouwen tot de kerkelijke ambten komen, dan wilde men de mogelijkheid om zich hier nader op te bezinnen niet bij voorbaat uitslui ten. De gereformeerde oecumenische synode sprak inmiddels met 25 tegen 22 stemmen In augustus in Lunteren zonder meer uit, „dat het de duide lijke en klaarblijkelijke leer der schrift is, dat vrouwen uitgesloten worden van het ambt van regeer- en leerouderlingen". Dit was tegen het voorstel van de adviserende commis sie, die het vraagstuk open wilde houden voor studie en onderzoek. De Nederlandse gereformeerde delegatie heeft op de oecumenische synode in een officiële verklaring haar teleur stelling uitgesproken over deze be slissing. De betrokken deputaten hebben thans aan de gereformeerde kerk raden in Nederland laten weten, dat de gereformeerde oecumenische sy node geen gronden heeft genoemd voor haar negatieve uitspraak. Ook zeggen deputaten, dat in de ter sy node gevoerde discussie evenmin der gelijke gronden besproken zyn. Daar om zijn zij tot de conclusie gekomen, dat er geen enkele aanleiding is om veranderingen te adviseren in het tot dusverre gevolgde beleid van de ge ref ormeerde synode in Nederland, dat gericht is op toelating van de vrou wen tot de ambten. Vandaar dat de Geref. Kerken thans kunnen over gaan tot de bevestiging van vrouwe lijke ouderlingen en diakenen. DEN HAAG (ANP) Meer lan 4000 jongeren en ouderen Mden gisteravond de Hout en fusthallen om te luisteren naar het Prinsjesdagconcert van het fesidentie-Orkest, onder lei- 55, i ding van Bruno Maderna, Waarin de befaamde Roemeen- élÜ6 16-jarige Silvia fMarcovici optrad. Het publiek jbeloonde haar en het orkest jtoet een daverend applaus. Ret Roemeense wonderkind, dat op "•jarige leeftijd de eerste prijs in het Nationale Festival voor listen won, trad voor het eerst buiten war vaderland in het openbaar op. kest, de heer H. de Roo, die ook vio list was, had haar horen spelen en was verrukt over het spel. „Zoiets uitzonderlijks" noemde hij de presta ties van het meisje, dat hij haar naar ons land haalde. De bezoekers van het Prinsjesdag- concert, onder wie de voorzitter van de Eerste Kamerd er Staten Gene raal, dr. ir. J. P. Mazure, het lid van de Raad van State, de heer L. Brouwer, Kamerleden en andere au toriteiten, schenen met hun enthou siaste bijval de faam van de soliste te onderstrepen. Zij solieerde in het vioolconcert, dat Tsjaikowsky in 1878 schreef en opdroeg aan Adolph Brodsky, die het voor het eerst in 1881 in Wenen uitvoerde. Met de voorspelen van de eerste en derde acte van „La Traviata" van Guiseppe Verdi vormde het vioolcon cert het eerste gedeelte van de mu ziekavond. Na de pauze werden „Auf- fordieruing zum Tanz" van Oarl Mario Johan Straiuss en „La Valse" van Maurice Ravel gespeeld. Het concert ADVERTENTIE flacon voor 8 behandelingen Voetbal Alan Evans, de 18-ja- rige voonhoedespeler van het En gelse jeugdelftal. is gisteravond de diuurste Engelse tiener-voetballer ge worden. Hij ging voor een transfer- bedrag van 100.000 pond sterling (ongeveer f850.000) over van Woi- verhampton Wanderers naar Liver pool. Evans speelde een jaar gele den zijn eerste wedstrijd in de En gelse league-competitie. Hij kwam ddt seizoen slechts eenmaal uit voor het eerste team van de Wolves. De directeur van het Residente-Or- was ingeluid met het „Wilhelmus". DEN HAAG (ANP) Een ge coördineerde voortzetting van de dialoog tussen oud-katholieken er rooms-katholieken is, ook op inter nationaal niveau noodzakelijk. Dit is een van de conclusies van de con ferentie die oud-katholieke theolo gen uit vijf landen (Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Polen en Zwitserland) in Züridh hebben ge houden. Onderwerp van de conferentie was de verhouding tussen Rome en de Oud-Katholieke Kerk. Talrijke zaken vragen nog om opheldering en ook moeten principiële problemen van de theologie nog diepgaand onder zocht worden. Zy hebben o.a. be trekking op de leer van de genade, het primaat van de Paus en de openbaring-schrift-traditie. Algemeen kan vastgesteld worden, zo conoludeerde de oonferentie, dat in de verhouding tussen beide ker ken een duidelijke verbetering is ge komen in de landen waar men reeds nationale gesprekscommissdes vindt. De Nederlandse delegatie bracht evenals die uit Zwitserland, Duits land en Oostenrijk verslag uit over de gesprekken met de R.K. Kerk op nationaal niveau. TOKIO (ANP) De exportmoge lijkheden van de Japanse autoindu strie zien er voor wat Europa be treft niet erg veelbelovend uit. Vol gens de heer Fugii, hoofd van de af deling Europa van „Toyota," Ja pans grootste autofabriek, is de af stand Japan-Europa een enorme handicap. De transportkosten maken onge veer 15 procent van de verkoopprijs uit. Japan kan zijn auto's dan ook niet of nauwelijks tegen concurre rende prijzen op de Europese markt aanbieden. De concurrentiepositie van de Japanners zal in de toe komst ook nadelig worden beïnvloed door verdere loonstijgingen. Hoewel de lonen in Japan de laatste jaren al aanzienlijk omhoog zijn gegaan, verdienen de 30.000 werknemers van Toyota gemiddeld nog maar 30.000 tot 36.000 yen (300 tot 360 gulden per maand). Deze bedragen kunnen niet zonder meer met de lonen in Neder land worden vergeleken, omdat de kosten van levensonderhoud in Ja pan eveneens lager liggen, terwyl bijvoorbeeld het personeel van Toyo ta tegen betaling van maar heel weinig huur in flats en huizen van het concern woont. Japan moet het staal voor de auto-industrie importeren uit de Verenigde Staten, Afrika en Zuid- Amerika, zodat ook de kosten van deze produktiefactor eerder aantal gevallen het eigenlyke beroe pingswerk veel doelmatiger verlo pen, vooral omdat men geen ver geefse reizen meer hoefde te maken. Uit een kleine enquête die het co mité in Overijssel heeft gehouden, bleek dat 90 procent van de predikan ten die antwoordden, van mening wa ren, dat het beroepingserk volgens de oude methode niet goed meer functioneert en dat maatregelen wen selijk zijn. Naast het beroepen wilde 27 pro cent ook de mogelijkheid van sollici teren door predikanten invoeren, ter wijl 13 procent het beroepingswerk UTRECHT Door de Geref. Kerken wordt op het ogenblik rond 350.000 gulden per jaar uitgegeven voor het beroepings werk. Het aantal vakante predikantsplaatsen is opgelopen tot ruim tweehonderd en dit betekent, dat er iedere zondag min stens honderd beroepingscommissies door Nederland reizen om predikanten te beluisteren, die ze zouden willen beroepen. Becijferd is dat de reiskosten per commissie rond zestig gulden bedragen, zodat men bij een aan tal van honderd reizende commis sies op 6000 gulden per zondag of 300.000 gulden per jaar komt. Daarbij moet men per vakante gemeente nog op zo'n vijf gulden telefoonkosten per week rekenen in totaal f 50.000 per jaar. Tal loos zijn de vergeefse reizen, om dat de bezochte predikant niet van standplaats wil veranderen of omdat hij een ander beroep aanneemt. Tot deze conclusie kwam het infor mele .Landelijk Comité Beroepings werk", waarvan de heer F. Kruithof, bureau-secretaris van de Theologi sche Hogeschool te Kampen voorzit ter is. Reeds enige tyd tracht dit co mité vakantie gemeenten met infor maties van dienst te zyn, zodat deze minder vergeefse moeite hoeven te doen. De theologische kandidaten geven aan dit comité via vragenlijsten in lichtingen over hun voorkeuren, zo dat zij in contact komen met daarbij „passende" vakantie gemeenten. Soortgelijke informaties is men be zig te verzamelen over alle dienst doende predikanten. In het comité hebben enige predi kanten en studenten zitting, alsmede vertegenwoordigers van grote ge meenten en van de kleinere (kandi daats-) gemeenten. Streeksgewijs houdt men af en toe besprekingen met afgevaardigden van vakante ge meenten om gegevens uit te wisselen en mogelijkheden voor vervulling van de vakaitures te bespreken. Door dit „voorwerk" kon reeds in een groot uitsluitend via sollicitaties wilde la ten verlopen. Een grote meerderheid namelijk 73 procent verklaarde zich, zij het in enige gevallen met wat re serve, bereid om mee te werken aan het bemiddelingswerk van het comi té; 11 procent weigerde de medewer king en 16 procent had er nog geen mening over. Synode Een commissie is door het comité ingesteld om voor de volgende gene rale synode van de Geref. Kerken een stuk samen te stellen over de problematiek van het beroepings werk. Diit vraagstuk kwam overigens reeds herhaaldelijk aan de orde op de synode. Tot nog toe bleken voor stellen tot wijziging van het bestaan de stelsel niet aanvaardbaar, omdat de plannen niet in overeenstemming waren met het beginsel van de zelf standigheid van de plaatselijke ker ken en de presbyteriale kerkregering. ARNHEM (GPD) „Van een ma chinist kunnen we niet eisen dat hy zich als een held gedraagt, maar wel moet hij in onverwachte situaties ge bruik kunnen maken van alle mid delen die hem ten dienste staan". Dit zei de officier van justitie bjj de Arnhemse rechtbank mr. J. A. Kopp gistermiddag in zyn reuisitoir aan het slot waarvan hy persisteerde bij zyn op 19 maart al gedane els van een maand voorwaardelijke ge- NED. HERV. KERK. Beroepen te Eemnes-Buiten J. H. stijgende dan een dalende tendens zullen vertonen. Wel is het zo, dat de Japanse regering ter stimulering van de export bepaalde belastingfa ciliteiten toestaat, die voor auto's neerkomen op ongeveer 15 procent. Geen grote klant Nederland is geen erg grote klant van Toyota. Het Importeerde de af gelopen vier jaar maar 6500 wagens van dit bedryf, terwyl dit cijfer voor hele Europa in dezelfde perio de op 60.000 lag. Naar België gaan per jaar vyf tot zesduizend Toyo ta's. Volgens de heer Fugii is Neder land de „moeilykste" afnemer in Europa: „De Nederlanders zijn erg goede zakenlieden." Vol bewondering was de heer Fugii voor het unieke systeem dat DAF toepast. Zelfs in Japan ryden een paar DAF-jes rond („van men sen, die iets anders willen dan de anderenDe heer Fugii ge looft, dat DAF in Japan een goede kans zou maken als ze de onderde len exporteerde en die in Japan sa men met een Japanse onderneming assembleerde. Schaken De zesde party voor de finale van het kandidatentoernooi tussen de Russen Boris Spasski en Viktor Kortsnoi is gisteren in Kiew by de 41ste zet afgebroken. Spasski heeft een voorsprong van 3%—iy3. Viym te Krimpen aan de IJssel - te Monster (vac. D. van der Ent Braat) Jac. van Dyk, leraar g.o. te Den Haag. Aangenomen naar Amsterdam als ziekenhuispx-ed. (vac. dr. G. J. Paul) H. Witvliet, pred. dir. van de Diaco- nesseninrichting te Amsterdam - naar Drachten (vac. F. J. Veldman) S. P. Nijdam te Amersfoort. Bedankt voor Besoyen (toez.) H. Koudstaal te Oudshoorn - te Vrooms- hoop (vac. I. J. Wisse) (toez.) N. Kooreman te Rhenen. GEREF. KERKEN Beroepen te Raamsdonk-Drimmelen, te Seharendijke en te Zuid-Beyer land-Klaaswaal J. F. Put, kand. te Gouda - te Castricum H. R. Juch te Capelle-Biezelinge Aangenomen naar Wageningen (vac. drs. H. Steendam) drs. W. E. M. Honig te Schamegoutum GEREF. KERKEN Beorpen te Gouda C. J. Smelik te Bunschoten-Spakenburg. UTRECHT (ANP) Van 20-27 ok tober wordt door een aantal kerken In Nederland een jaarlykse gezins- week gehouden. Deze wordt georga niseerd door de gezinsweekcommis- sie, waarin vertegenwoordigd zyn: de N.H. Kerk, De Geref. Kerken, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Re monstrantse Broederschap, het Le ger des Heils, de Chr. Geref. Kerken en de Oud-Katholieke Kerk. Het the ma dit jaar is: gezin en ruimte. De ruimte is in ons kleine en over bevolkte land een groot probleem ge worden. De woningen worden steeds dichter op elkaar gebouwd, vooral In de grote steden waar men enorme flatgebouwen ziet verryzen. Deson danks is er nog niet voor ieder gezin een goed tehuis. Een boekje samengesteld door de commissie bevat artikelen over dit thema o.a. wat de bybel over wonen zegt, de ruimte voor het gezin, voor de jeugd, voor de bejaarde en de be tekenis van dorp of buurt. vangenisstraf en 350 gulden boete tegen een 48-jarige N.S.-machinist uit Rotterdam, aan wie hy grove schuld verweet. Met zyn goederentrein was de ma chinist op 25 augustus vorig jaar omstreeks zes uur 's morgens (er hing een vry dichte mist) frontaal in botsing gekomen by het Nederbe- tuiwse Beesd met een personentrein, waarvan de machinist N. Venema (37) en de conducteur G. Stroker (33) toen om het leven kwamen en van de 15 inzittenden er drie licht werden gewond. Verdachte zelf, die al lang weer dienst doet, kreeg een lichte hersenschudding. De botsing gebeurde vlak by een beveiligde over weg, op enkele honderden meters af stand van de plaats waar het baan. vak plaatselijk dubbelsporig is en de treinen elkaar hadden moeten pas seren. Verdachte reed echter te vroeg, het sein stond volgens oogge tuigen op onveilig, hefc enkelsporig baanvak op, als gevolg van het feit naar hij later verklaarde dat de remmen van de locomotief wei gerden. De psycholoog dr. Fles was tot de conclusie gekomen, dat verdachte wel intelligent is, maar overwegend se cundair reageert, wanneer onmiddel lijk optreden is vereist. Als alles ech ter niet volgens een bekend patroon verloopt kan hy in moeilijkheden geraken. Mogelijk, dat dit zich de bewuste dag voordeed, door de wat omgebruikelyke seingeving by bin nenkomst in Beesd. Om die moei lijkheden te boven te komen zou hefc volgens dr. Fles raadzaam zyn ver dachte te trainen in allerlei nood situaties. die zich kunnen voordoen. De officier, die ei*van uit ging dat verdachte niet de waarheid heeft ge sproken over de juiste toedracht van de treinbotsing het technisch on derzoek heeft ook geen enkele reële aanwijzing gegeven, dat de remmen van de goederentreinlocomotief zou den hebben geweigerd), aldus mr. Kopp achtte het echter een vol slagen onmogelijkheid iemand van verdachtes leeftijd nog te trainen in noodsituaties. „Als de rechtbank de conclusies uit het rapport van dr. Fles overneemt betekent dit het ein de van de carrière van verdachte als machinist by de N.S. Het is dan niet denkbaar hem nog één dag langer in dienst te houden. Dat verdachte nog steeds rydt zal het gevolg zyn van een gunstiger rapport dan dat thans is uitgebracht door dr. Fles, aldus de officier, die bleef by zyn eerder gedane eis. De raadsman, mr. A. J. Mondria, vroeg zich daarentegen af waar de schuld van verdachte bhjft als hy zou zyn misleid door de seingeving, zoals de N.S. in haar rapport stelt. Wegens het ontbreken van het bewijs dat de machinist van H. grovelijk onachtzaam is geweest, vroeg pleiter vry spraak, dan wel ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak op 1 oktober.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9