Ife weinig tijd voor gezin Onafhankelijkheid van universiteit bewaren Pseudo-baronesse liet verstek gaan P§ D Niet aan leiband industrie „GELE TRUI" VOOR WONINGBOUW U bent toe aan de voordelen van de postgiro Interunïe tyeze week begint de kamer weer )ruk op Nederlands bezoek aan Bonn Minister Veringa: TSJECHOSLO WAKIJE GEEN ROOS MEER Praatpalen langs alle rijkswegen Eis: opneming in psychiatrische inrichti ng kPELU RA1TAL lorëal Sleutelstadrit gtSDAG 18 SEPTEMBER 1988 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA Koninklijke waardering: voor lingdur'ige parlementaire staat Benst: inderend hief ir. C. N. van Dis, wrzitter van de tweede kamer van de SGP gisteren het pagnegias, nadat minister link van Binnenlandse Zaken had verteld dat de Koningin tot commandeur in de Orde van je Nassau had omgehangen en de versierselen had omgehangen ij deze hoge onderscheiding be- feestelüke plechtigheid had in de kamer van de voorzit ter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel in aanwezigheid van het pre sidium van de Kamer, mevrouw Van Dis en de beide overige leden van de SGP-fractie en hun echtge noten. Directe aanleiding tot het toekennen van de onderscheiding was de 75ste verjaardag die ir. Van Dis onlangs heeft gevierd. Maar ook de verdiensten van de heer Van D'is en de lange duur van zijn kamerlid maatschap zijn van betekenis ge weest. Hij werd al in 1929 lid van de Kamer en is nog het enige tweede kamerlid, dat van voor de tweede wereldoorlog is overgebleven. ONN (GPD) Tijdens de be togen, die minister-president De en minister Luns van Budten- fee Zaken vandaag en morgen in voeren, is de verkeerskwestie belangrijkste bilaterale probleem- de ontmoeting tussen de lei- Ie politici uit beide landen zal Bmijdelijk onder druk staan van ïbeurtenissen in Tsjeoho-Slowa- zo meent men in Bonn. Vooral bondsrepubliek heeft men de ste weken sterk te lijden onder heftige anti-campagne uit het jetrussische kamp, die de vormen een zenuwoorlog begint aan te sen. Hierbij zijn de Westduit- de meest ondenkbare en waan- ïige bedoelingen en plannen in schoenen geschoven. Een verkla- van de Nederlandse regering zal Bonn op hoge prijs worden ge- loewel de Nederlandse ambtsdra- het in de huidige situatie doen domen alsof hun bezoek aan st-Berlijn een reactie is op de be- ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) De leeftijden van de leden van de Tweede Kamer variëren van 31 tot 67 jaar. Hun gemiddelde leeftijd is ongeveer 49 jaar. Wat bracht hen ertoe kamerlid te worden? Vooral de drang „iets tot stand te brengen". Voorts politieke belangstelling, eerzucht en „verzoeken van anderen". Zij maken volgens hun eigen gemiddelde opgave een zesdaagse werkweek van vijftig tot zestig uur voor Kamer- en partij werk. Wat de kamerleden daarnaast nog doen, loopt sterk uiteen. Byfunc- ties, die de meesten wel hebben, ver gen twee tot vijftig werkuren per week. Zy leveren extra netto-jaarin komsten op, die variëren tussen de uitersten van f500 ivoor een paar radiopraatjes) en f 50.000. Sommigen zeggen, dat zij hun bijwerk juist aanhouden omdat je er nooit zeker van bent dat je in de Kamer blijft. De meesten vinden het kamerlid maatschap waardevol genoeg om dat risico te dekken. Velen vinden het een goede maatschappelijke spring plank. Bijna allen zeggen, dat zij op nieuw kamerlid zouden worden, als zij er opnieuw voor moeten kiezen. (Twee zouden dat niet doen; tien weten het niet zo zeker). Velen willen toch niet „eeuwig" kamerlid blijven. Bovenaan de wensenlijst voor de ver dere loopbaan staan: burgemees ter in een niet te grote plaats wor den, wetenschappelijk werk gaan doen, en onderwijs. Te veel roken zetting van Tsjecho-Slowakije door de troepen van het Warschau-Pact, was het bezoek aan de vroegere Duitse hoofdstad echter al maanden geleden afgesproken, toen er van de invasie nog niets te bespeuren viel. In de toenmalige situatie was het initiatief als omstreden te beschou wen. Uit oog- en oorgetuigenverkla ringen uit het bezette Tsjeoho-Slo- wakije zelf, moet men de indruk krijgen, dat dergelijke symbolische gebaren en woorden althans van bewindslieden uit westelijke landen met groot gewicht met grote angst worden geregistreerd. Zij vormen naar het inzicht van de Tsjechen koren op de molen van de Sowjet- russisohe propaganda en zij bergen het gevaar van tegenmaatregelen in zich. Opmerkelijk veel kamerleden zijn zo verstandig geheel niet te roken. Wie wel rookt en dat stug doet, be vestigt zonder uitzondering, dat hy te veel is gaan roken door het druk ke werk. Pep-middelen worden vol gens de eigen opgaven slechts door een enkele geslikt. Wel maar toch ook door weinigen slaapmiddelen en kalmerende middelen. Slechts de helft drinkt op bijeenkomsten en tij dens gesprekken meer dan hij anders zou doen, eet zwaardere maaltijden en eet ook onregelmatig. Daar tegen over staat weinig lichaamsbeweging: even lopen van bushalte of parkeer plaats af, soms fietsen, en zelden noemenswaardige sportbeoefening. Gezin Thuis in de helft van de geval len koophuis met fjjnke hypotheek, de andere helft huurhuis met vaak huur op zo'n 200 gulden per maand zat het gezin in een wat vergeten hoek. Bij de meesten zijn alleen za terdagmiddag en -avond vrij. Zon dag moet er el vaak weer wat voor bereidend werk worden gedaan. Wordt de week niet doorgebracht in Haagse hotels of huurkamers, dan kan het kamerlid er thuis wel elke avond op rekenen gestoord te worden voor vergaderin gen of gesprekken. Moeilijkheden van de kinderen op school lopen soms uit de hand door een zekere verwaarlozing. Een ka merlid over een ander pijnlijk aspect van het eeuwig-bezig-zijn: „Mijn vrouw had een auto-ongeluk gehad. Vanuit het ziekenhuis zochten ze mij overal, maar ik was nergens te be reiken. In de volgende dagen kon ik haar niet opzoeken, omdat er juist belangrijke kamervergaderingen wa ren". Hun kroost, zeggen de meeste ka merleden met kinderen van een leef tijd, die daarvoor in aanmerking ko men, hebben belangstelling voor po litiek en dan („nogvoor de party van vader. In vele gevallen zou het kamerlid zijn kind een poli tieke loopbaan niet afraden. Het kamerlid en zijn gezin staan wel Iets apart ln hun omgeving, vinden velen. Hoe apart precies, is de indruk, die men uit hun ant woorden krijgt, weten zij vaak zelf niet. Wel krijgen gezinsleden vaak iets afbrekends of prijzends te horen over „de politiek". Een ander antwoord: „Iedereen begint steeds over politiek met je te praten. Men verwacht dan altijd, dat je iets van achter de schermen vertelt". Alleen in de vakanties komt het gezin aan zyn trekken. Het kamerlid vindt vrij algemeen, dat kinderen tot 18 jaar er bij behoren te zijn. De meeste vakanties worden in het bui tenland doorgebracht. Frankrijk is nogal populair. Tamelijk veel kamer leden gaan tweemaal per jaar op va kantie. De kosten schatten zij ge middeld op tweeduizend gulden. Die vakanties zyn nu om, en de drukke kamerperiode begint weer. Met veelal honderd stukken post per week (één zegt: veertien kilo). Met daarby slechts een tiental brieven van „het publiek". Met verder slechts enkele mondelinge, contacten met kiezers, die niet direct partijlid zijn. Met tijdgebrek om het anders te doen. Met enkele, nog op de been ge houden vaste spreekuren, waarover opmerkingen vallen zoals: „Daar ko men alleen nog maar dorpsgekken en lieden, die proberen een advocaat uit te sparen". ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Het kabinet heeft besloten zo spoedig mogelijk praatpalen door de PTT te laten aanleggen langs alle belangrijke wegen met intensief verkeer. Naar schatting zal op 1500 km rijksauto weg, waarover in 1972 zal kunnen worden beschikt, op elke 2 km aan weerszijden van de weg een praat paal worden geplaatst. De centrale posten van het praatpalensysteem worden gevestigd in wegenwachtsta tions van de ANWB, welke bond ook de kosten van bediening, onderhoud en instandhouding voor zijn reke ning zal nemen. ADVERTENTIE U hebt immers een salaris of andere inkomsten! Kies dan ook de makkelijkste manier van ontvangen en betalen: via de Postgiro. Een handig boekje „Wat u met uw postrekening kunt doen..." ligt bij elk postkantoor voor u klaar. Daarin vindt u alles over de eenvoud en het gemak van zo'n postrekening, over de tijd- en geldbesparing, rentegevende rekeningen bij diverse spaarbanken enz. enz. 50 JAAR ivits 19< JÖ Voor bestaande rekeninghouders (nu al 1.600.000) is het boekje al even nuttig. De service is zo uitgebreid dat lang niet iedereen volledig profiteert van alle postgiro-mogelijkheden. Daarom krijgen alle particuliere rekeninghouders het boekje thuisgestuurd. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST van en voor ons allemaal EINDHOVEN (ANP) Minister dr. G. H. Veringa van On derwijs en Wetenschappen heeft vanmorgen bij de opening van de nieuwe vleugel voor het Philips Natuurkundig Laboratorium te Waalre bij Eindhoven dit laboratorium geprezen als een der belangrijkste oefenscholen voor research, waardoor voor vele universitair gevormde wetenschapsbeoefenaren de weg tot hun verdere ontplooiing openlag. Uiteraard dient met nimmer af latende energie de onafhankelijkheid van het universitair we tenschappelijk onderwijs en onderzoek te worden verzekerd. Het is deze onafhankelijkheid die ten grondslag ligt aan onze academische vrijheid, een vrijheid die mede door de minister van onderwijs en wetenschappen moet worden gewaarborgd. Charlie Chaplin heeft de helft (f25.000) van de hem in 1965 toegekende Erasmusprijs geschonken aan het iverk van abbé Pierre. Op de foto de lachende pater rechtsen ir. A. J. Engel, voorzitter van de Stichting Praemium Erasmianum, die hem de cheque over handigde. Abbé Pierre heeft het bedrag bestemd voor de Stichting Emmaüs-Communauteiten Nederland, die op het terrein Haarzui- lens het iverk mogelijk maakt, zoals dat door abbé Pierre onder de voddenrapers van Parijs is begonnen. Sprekend over de betrekkingen tus sen industriële en universitaire re search noemde de minister de wel eens gemaakte conclusie onjuist als zouden universiteit en hogeschool aan de leiband van de concerns lopen doordat de ondernemingen, via het wetenschappelyk onderzoek, de on derwijsinstellingen beïnvloeden. Juist in ons land, zo zei hij, ligt het zwaar tepunt van de industriële research bij de industrieën zelf, getuige in 1967 verschenen cyfers van de OESO. Maar bovendien negeert deze ziens wijze ook een essentieel element va>i de wetenschap, namelijk de commu nicatie tussen vakgenoten. Dat vel© hoogleraren in het bedrijfsleven werkzaam zijn geweest' of nog zijl, achtte de minister juist verheugend. Dit leidde immers tot docenten met een veruimde blik, essentieel voor het niveau van het wetenschappelyk onderwijs. De universiteiten zouden één hunner doelstellingen, namelijk het voorbereiden van studenten op maatschappelijke functies, onvol doende verwezenlijken als de docen ten die maatschappij niet voldoende zouden kennen. Tenslotte gaf de minister nog en kele cijfers uit genoemd OESO-rap port waaruit bleek dat in ons land het bedrijfsleven 39 procent van het fundamenteel onderzoek uitvoert, in de Verenigde Staten en Engeland was dit aandeel slechts 25 procent. Mede hierdoor stond ons land van alle OESO-landen geheel aan de top van het fundamenteel (dus niet direct ge richt op de industriële produktie) on derzoek. BRUSSEL (ANP) Het Belgische socialistische blad „Le Peuple" heeft gisteren een serie artikelen over wo ningbouw en huisvesting in de Bene lux geopend met een artikel, waarin de lof van de woningbouw in Neder land wordt gezongen. „Nfiet alleen in de Tour de France heeft Nederland zich laten gelden tijdelijk dank zij zijn kampioen Jan Janssen. Op het gebied van wonin gen, en voornamelijk van sociale wo ningbouw, draagt het ook de gele DEN HAAG (GPD) De Amsterdamse professor die op 29 januari vermomd als vrouw tijdens een dolle autorit door Den Haag en Wassenaar bijna alle artikelen van de wegen verkeerswet heeft overtreden, schitterde gistermiddag door afwezigheid tijdens zijn be rechting door de Haagse recht bank. Alleen tientallen journalisten uit alle windstreken van het land getuigden door hun aanwezig heid van het feit, dat hier een zeer uitzonderlijke strafzaak aan de orde was. De zaak werd by verstek be handeld. Naar wij vernemen is de bijna 70-jarige verdachte op advies van zijn raadsman niet verschenen. De eis luidde: 200 gulden boete, voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering en opneming in een psychiatrische inrichting. Daarnaast eiste de officier verbeurdverklaring van verdachtes auto en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar. De sensationele gebeurtenissen die op 29 januari en gedurende de twee dagen daarna zo veel opzien baar den, zijn gistermiddag ter rechtszit-hij niet meer behoorlijk kon chauf- ting sleohts zeer summier ter sprake gekomen. Dat was ten eerste de le vensgevaarlijke autorit, die alleen door een reeks van gelukkige toeval ligheden geen dodènrit is geworden. En ten tweede de bizarre travestie- geschiedenis: het feit dat de Haagse recherche bijna twee dagen nodig heeft gehad om te ontdekken dat „baronesse Van Sypesteyn" in wer kelijkheid een als vrouw vermomde professor in de chemie was. De travestie, die in Den Haag op zichzelf niet strafbaar is, was in de dagvaarding slechts als bijkomstig heid vermeld ter adstructie van het hem in punt negen van de dagvaar ding verweten feit dat hij aan de Haagse politie een valse naam had opgegeven. Verder vermeldde de ten lastelegging tegen de pseudo- baronesse vier verkeersmisdrijven en acht overtredingen. Slechts op één punt vorderde of ficier van Justitie mr. Dyserinck vrijspraak. Dat was het tenlaste- gelegde maar niet bewezen „rijden onder invloed". De professor werd er namelijk van verdacht dat hij de dolle autorit had gemaakt, terwijl hij verkeerde onder invloed van medi cijnen of stoffen die zijn rijvaardig heid zodanig hadden verminderd, dat feren. De uitslag van een onderzoek door het gerechtelijk laboratorium heeft echter anders uitgewezen. De tablet ten, die de professor gebruikt had, bevatten slechts een onschuldig an- ti-reumamiddel. Hoe is het mogelijk dat de 69-ja- rige man zich dan toch zo „vreemd" heeft gedragen? Het over hem door dr. Havermans uitgebrachte psychia trische rapport geeft hierop uitvoerig antwoord.aan de rechtbank, niet aan belangstellende buitenstaanders. Rechtbankpresident prof. mr. Van Hattum citeerde uit het rapport al gemeenheden. Na het ontbreken van enig verband tussen de gebruikte ge neesmiddelen en het gedrag van de onderzochte geconstateerd te hebben, verklaart de psychiater in zyn rap port: „Verdachte verkeerde in zo'n psychisce extase, dat hij daardoor al leen al ontremd kan zyn geweest. De achtervolging door de politie bracht hem in een toestand van hevige op winding". Zoals eerder gemeld is de professor vorig jaar met de sterke arm uit zijn door de gemeente Amsterdam gevor derde huis aan de Vondelstraat ge zet. nadat hij had geweigerd te vol doen aan een gerechtelijk bevel de woning te ontruimen. Met behulp van vijf inwonende jongelui had de professor zijn woning gebarrica deerd. De politie moest zich met een breekijzer toegang verschaffen. „In zyn oude huis was hij omringd door zijn boeken en zijn vleugel: het laatste wat hij van zyn vroeger leven overhad", schrijft de reclasserings- ambtenaar in het voorlichtingsrap port. „Sindsdien kwam hy terecht in een benauwde, kleine betonnen doos, flat getiteld". Het rapport vermeldt ook dat de professor die voor de oorlog hoogleraar was aan de uni versiteiten van Bandoeng en Soera- baja al zijn geld heeft verloren in het bankdebacle van Teixeira de Mattos. Zowel bij het voorlezen van de dagvaarding als in zyn requisitoir vatte de officier de op 29 januari ge pleegde feiten samen onder de noe mer „verkeersmisdrijven en overtre dingen". Met geen woord werd gerept over de woeste achtervolging tijdens het spitsuur en de zes pistoolschoten die nodig waren om de pseudo-ba ronesse tot stoppen te dwingen. Dat was nadat de gevaarlijke professor een spoor van aanrijdingen had na gelaten door Den Haag, Wassenaar en Scheveningen, en een gewonde adspirant-agente op de Koningskade in Den Haag. trui. En voor lange tijd, zoniet voor goed", aldus de aanhef van dit arti kel. Het artikel vergelijkt de toestand in België met de ontwikkeling in Ne derland, waar sedert de oorlog an derhalf miljoen nieuwe woningen zijn gebouwd, waarvan 780.000 woningwet woningen. België telt ongeveer 400.000 krotwoningen, die afgebroken moeten worden en 600.000 woningen die moeten worden verbeterd. Om het Belgische woningbezit te vernieu wen, dat een gemiddelde leeftijd heeft van 56 jaar en in Wallonië zelfs van 70, zouden jaarlijks 70.000 nieu we woningen gebouwd moeten wor den. Men komt echter niet hoger dan 47.000, waarvan minder dan 10.000 ln de sociale sector. In Nederland daarentegen, waar de woningbouw een gestadig opgaande lijn vertoont, werden in 1966 zelfs 127.433 woningen gebouwd, en meren deels in de sociale sector. Het geheim van de Nederlanders is simpel, aldus „Le Peuple". Ze nemen er geen genoegen mee plannen te ma ken, ze voeren ze ook uit. En syste matisch, zoals alles wat ze doen. Btf hen geen empirisch uitgroeien van stedelijke agglomeraties. In Neder land zijn de architecten ook stede bouwkundigen. En zorgvuldige stu dies bereiden de groei der grote ste den voor. ADVERTENTIE ^*"0NAAL BELEc 'Hre Nationaal beleg N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunïe", Postbus 617, Den Haag LEIDEN Zaterdag a.s. wordt de zesde Sleutelstadrit gehouden. De start is om twee uur op het par keerterrein van Royal Mc Bee in Leiden. De rit beslaat ongeveer 170 km. routebeschrijving. De finish is in Heemstede. Voetbal Voor de Westduitse Bundesliga zijn gisteravond twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen luiden: Weider Bremen—München 1860 41. Borussia DortmundFC Kaiserlautern 2—3.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7