ililjoenennota: 5iet gaat weer edelijk goed Staat van beleg in Griekenland Vliegshow in water gevallen JAMIN Minister Faure won Parijse examenslag ©ttcé Qïtewax* )ESTAND VAN ALAZAR IETS [VERBETERD Peking verwijt loskou schending van luchtruim WEERBERICHT Noordelijke wind WEINIG NIEUWS IN GRIEKSE GRONDWET Student (26) op Vlieland vermist 'Verder Varen T.V. TEST RENAULT R 16 FANTASTISCH N.Y. ELAM SUCCES VOOR TOESTELLEN ZONDER STARTBAAN lEN HAAG (GPD) Het gaat redelijk goed in Nederland. De conjunctuur Iwikkelt zicli gunstig en liet begrotingstekort is kleiner dan vorig jaar. it blijkt uit de vanmiddag uitgesproken Troonrede en de ingediende mil- ■nennota. ronder laten wij het belangrijkste nieuws uit deze stukken volgen. ie rijksuitgaven zullen In 1969 stijgen met 1,9 miljard tel ruim 26 miljard, [et begrotingstekort voor 1969 is vermoedelijk 2,5 miljard tegen 2,8 mil- ird voor 1968. loor verhoging van de tabaksaccijns worden de pakjes sigaretten volgend ur een kwartje duurder. lp 1 januari 1969: kleine belastingverlaging voor inkomens tot 27.000 nlden. 1 januari 1970: verdere verlaging van loon- en inkomstenbelasting, n 1969: verwachte stijging van de contractlonen gemiddeld 4 procent, 'erwachte stijging van de prijzen 4 procent. >e werkloosheid daalt volgend jaar tot 75.000. oor de bestrijding van de werkloosheid trekt de regering ruim een mil- ■rd uit. 'olgend jaar 5000 ambtenaren meer. Ie regering wil een parlementaire ombudsman instellen. SSABON (AFP, Reuter, AP) Portugese premier dr. Antonio er is gisteren getroffen door een srte en ligt in een coma. Zijn Rijde is geheel verlamd. Vol- een medische bekendmaking hedenochtend is de toestand van «ar. die zich in een ijzeren long hdt. „iets verbeterd". Hij had I rustige nacht, maar is nog Ms bewusteloos. «lazar werd op 7 september ge- reerd aan een bloedgezwel naast hersenen Hij is 79 jaar. lesident Tomas en leden van het inet vertoefden gistermiddag ge ne tyd in het ziekenhuis. De pre nt zal een premier ad interim eten aanwijzen. Veertig jaar lang ft Salazar onafgebroken het pre- trschap vervuld. De raad van sta al de president moeten adviseren de keuze van een opvolger. Als Itnig wordt de naam genoemd van l-minister Marcello Caetano. BUNG (DPA) Communistiscb- itaa heeft gisteren in een nota aan Sowjet-Unie scherp geprotesteerd l«n het schenden van het Chinese thtruim door Russische militaire ■(tuigen. Tussen 9 en 29 augustus ■den Sowjetrussische toestellen io (entwintig gevallen boven de pro fit Heiloengkiang (noordoost-Chi- J I hebben gevlogen nu en dan I *hts dertig meter hoog. Volgens f i nota werden deze vluchten uit- r®crd om te verkennen, te hinde- n en te provoceren, h het afgelopen jaar zou het chtruim van China in totaal 119 al door Sowjet-Rusland gescnon- zijn China noemt het geen toe- 1 dat ook op 20 augustus Sowjef- Msche vliegtuigen boven Chinees Ked hadden gevlogen, de dag *rop ..de Sowjet-Unie haar strijd- ®chten ten aanval tegen Tsjecho- owakije liet optrekken". De Bilt verwacht van heden- tot torgenavond: Veel bewolking met plaatselijk •8®. Zwakke tot matige wind in tofdzaak uit noordelijke riohtingen weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt om 11.40 uur) 18 SEPTEMBER op: 06.19 uur; onder: 18.48 uur Maan op: 00.42 uur; onder: 17.48 uur frater in Katwijk: en 12.34 ^agwater: 7.47 en 20.19. Op pagina 7 en 8 gaan wij uitvoeriger in op de miljoenen nota. Tevens treft u daar een beschouwing van onze financiële medewerker aan. De volledige tekst van de Troonrede staat op pagina 9 af gedrukt. ATHENE (AP, Reuter) In Athene is gisteren het tweede herziene ontwerp van de nieu we Griekse grondwet gepubli ceerd. Het ontwerp zal 29 sep tember aan het volk worden voorgelegd. De laatste tekst verschilt niet belangrijk van eerdere ontwerpen. De censuur op de pers is iets verlicht, maar de macht van de koning blijft sterk beperkt. Het Griekse bewind is vrij optimis tisch over de kansen die de nieuwe grondwet maakt. De publikatie ging gepaard met een dubbelzinnige ver klaring die zo geïnterpreteerd kon worden dat de staat van beleg in Griekenland werd opgeheven. Pre mier Fapadopoelos verklaarde ech ter dat de staat van beleg gehand haafd blijft. Maandag aanstaande zal een aan tal ex-politici om politieke redenen naar Griekse eilanden verbannen of onder huisarrest weer vrijzijn. Deze amnestie geldt echter niet voor de 2400 politieke gevangenen op Laros en Jaros. De voegere premier Papan- dreoe en Kanellopoelos vallen ech ter wel onder de amnestie-bepalingen. Beiden hebben verklaard dat zij niet zullen deelnemen aan het referen dum van 29 september. In Grieken land bestaat echter stemplicht en het Griekse militaire bewind heeft ver klaard dat men nauwlettend toezicht zal houden op de naleving ervan. Buiten Behalve een twaalftal artikelen over de vrijheid van de individuele burger, de pers en de verkiezing van de afgevaardigden zal de grondwet nadat het referendum van kracht wordt in werking treden. De twaalf artikelen die voorlopig buiten de grondwet vallen zullen later bij af zonderlijke wetten geregeld worden. Zolang ze niet van kracht zijn mogen de Grieken o.a. geen openbare ver gaderingen houden, afgevaardigden i kiezen of politieke partijen vormen. Premier Papadopoelos zei gisteren niet te weten wanneer Koning Con stanten naar Griekenland zal terug keren. Hij geloofde eohter dat dit na de parlementsverkiezingen die volgen op het referendum zou zijn. De nieu we grondwet bepaalt dat bij een ge- J schil tussen de koning en de regering over de omvang van zijn bevoegdhe den, de koning zich moet neerleggen bij het besluit van een hof voor grondwetszaken ADVERTENTIE De Koningin tijdens het voor lezen van de Troonrede vanmid dag in de Ridderzaal. De lands vrouwe ivas gekleed in een tur quoise japon van fluweel, waar van de mouwen en het bovenlijfje rijkelijk met strasssteentjes wa ren geborduurd. Zij droeg een tu len hoed in dezelfde kleur. Prins Bernhard droeg het gala-uniform van de Luchtmacht. Prins Claus was in jacquet. Prinses Margriet droeg een korenblauwe met groen brokaten jurk met daarover een mantel van zijden crêpe in de zelfde kleuren. Mr. Van Vollen hoven droeg het officiersuniform van de Luchtmacht. Prinses Christina had een okerkleurige jas aan met daaronder een bro kaat japon in diverse pastel tinten. VLIELAND «ANP» Op Vlie land worden nasporingen verricht naar de 26-jange student H. Hessels uit Soest, die zondagochtend om 10.45 uur uit zijn hotel in Vlieland vertrok en tot op heden daar niet is teruggekeerd. Militairen en een hefschroefvliegtuig van de Konink lijke Luchtmacht hebben zonder re sultaat naar hem gezocht. Het schip van staat vaart gestaag verder. Dat is een beeld dat past bij het beleid van het kabinet- De Jong, zoals het naar voren komt uit Troonrede en Miljoenennota. By dit beleid staat het streven naar een gezonde economische situatie cen traal. Over die situatie nu kan de regering tevreden zijn. Vanuit de ba sis van een zich steeds verder her stellende economie bouwt zij aan een voorzichtig beleid, logische voortzet ting van de tot nu toe gevolgde lyn. De continuïteit kan men aantref fen op vele terreinen. Zoals de bui tenlandse politiek, die ook na Tsje- j cho-Slowakije gericht blijft op ont spanning tussen Oost en West. De verdere opvoering van de ontwikke lingshulp is ook zo'n logische voort zetting Structuurverbeteringen in industrie en landbouw blijven de Aandacht van de regering vergen. En in wezen geldt hetzelfde voor het on derwijs. de woningbouw en het ver keer Het geheel overziend mag men stellen, dat de regering een realisti sche politiek voert in een land. dat opnieuw in de stroomversnelling van de welvaart is beland. Gegeven die welvaart gaat de regering een van haar grote zorgen, namelijk het werkloos zijn van zo'n 75.000 men sen, te lijf. Het experiment van een Raad voor de Arbeidsmarkt verdient daarom grote belangstelling. Speciaal de jongere generatie in ons land zal met kritische aan dacht het regeringsbeleid ten aanzien van een verdere doorwerking van de democratie moeten volgen. Op dit punt van de Troonrede geeft de regering blijk van een goed begrip voor specifieke eisen van deze tijd. Hetzelfde geldt voor het onderzoek naar grotere mogelijkheden voor meer openbaarheid van het central» bestuur. 1 Natuurlijk passen by deze Troon rede enkele vraagtekens. Hoe stelt d« regering zich byvoorbeeld in de prak tijk een ontspanningspoiitiek tussen j Oost en West voor, na de gebeurte- j nissen in Tsjeclio -Slowaky e Waarom wordt het instituut van de parlemen taire ombudsman zo naar voren ge haald? In Engeland was deze figuur geen succes en in ons parlement be staat er veel weerstand tegen. Maar dit zyn slechts enkele beden kingen ten aanzien van een beleid, dat over het algemeen streeft naar een gezonde ontwikkeling van onze maatschappy. Den Haag bood vanochtend weer het bekende beeld van Prinsjesdag. Vlaggen, draaiorgels, muzi kanten, speldjesverkopers, wafelbakkers, zowaar een zonnetje en veel mensen. Duizenden hadden een plaatsje langs de route verkozen boven een stoel voor de beeldbuis. Sommigen kwamen van ver. En dan maar wachten. Zoals hier op een bankje voor Pulchri Studio aan het Lange Voorhout. Een ding weet U nog niet, wat U voor uw inruilwagen krijgt. Wilt U sneller dan de echte 142 km's dan de R 16 T.S. Top meer dan 160 km. en nog veel meer snufjes. Voor nog geen f 10.000, HAARLEMMERWEG 2—1, LEIDEN. TELEFOON 01710—33141 Qommei A all 18 pagina* (Van een speciale verslaggever) FARNBOROUGH (GPD) De zo optimistisch aangekondigde twee jaarlijkse manifestatie van de Ver eniging van Britse lucht- en ruimte vaartfabrikanten is gisteren letter lijk „in het water gevallen" Op de dag dat meer dan zesduizend geno digden uit 131 landen voor de ope ningsceremonie in een Londense zij straat stonden aangetreden om mer. bussen naar net 70 km verderop ge legen Farnborough te worden ge bracht waarschuwden radio en och tendbladen onophoudelijk voor de overstromingen: wie niet per se op reis moest, deed beter thuis te bly- ven! Op het vlieg veld zelf wachtte, In Voor deze eerste dag werd er van plaats van de zo trots aangekondigde honderd paradepaarden van de he dendaagse vliegtuigproduktie, slechts een deerniswekkend klein groepje toestellen met de landingsgestellen in het water om de show nog zo goed en zo kwaad als het ging hoog te houden Met de bolhoed op het hoofd en rubberlaarzen aan de benen ston den enkele moedige belangstellenden, die er na vier uur sukkelen over een ohaotisch volgepropte weg dan toch nog gekomen waren, glimlachend bij de vliegtuigen .A jolly good show!" Als de regen niet verder aanhoudt, hoopt men later deze week de show normaal te kunnen voortzetten gemaakt wat ei van tc maken viel. De startbaan van het nogal laag ge legen vliegveld was zo verraderiyb door het water ondermijnd, dat men er geen vliegtuigen op durfde te la ten landen „Het veld is als een spons", zei de commentator, „en we kunnen alleen toestellen laten zien die geen startbaan nodig hebben" Gelukkig heeft de Engelse industrie er daarvan een paa> Alle negen he likopters van de Westland-stal sprongen en dansten wel een half uur lang over en langs elkaar heen. uitbundig in puur leedvermaak, da» dit altyd wat op het tweede plan be handelde vliegtuigtype nu eens het rijk voor zich alleen had. Later op de middag liet zich een drietal Harriers zien. Ook dit vlieg tuig, hoewel geen wentelwiek, kan rechtstandig opstygen en ls dus on afhankelijk van startbanen, een van de voornaamste pluspunten voor zyn geveohtswaarde Eenmaal in de lucht gaat hy er in horizontale vlucht ra zendsnel vandoor Het toestel schijnt met een tempo van meer dan 2000 km p/uur geen moeite te hebben Een hax-d gelag voor de toescnou- wers: Zij moesten zioh voor de lut tele 70 km terug naar Londen nog een langdurige rit over waterom- spoelde wegen getroosten. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) Frankrijks mi nister van Onderwijs, de radicale oud premier Edgar Faure. heeft gisteren de slag om de examens tegen de ex tremistische studenten ruimschoots gewonnen. Slechts een kleine minder heid van tien of twaalf procent had zich niet bij de examinators aange meld en zal de studie vermoedelyk wel definitief moeten afbreken. Omdat de eerste slag altyd nog een daalder waard is, mag minister Fau re, die doorgaat voor een der intelli gentste mannen die men in Frankryk of elders ontmoeten kan, nu de gerechtvaardigde hoop koesteren dat het met een „herhaling van de mei revolutie" wel los zal lopen. De revolutionaire studenten en hoogleraren hadden zich niettemin wel de nodige moeite gegeven om de examens nog eens in het honderd te laten lopen Al lang voor het begin hadden ze zich voor de deuren van de medische faculteit in Parys opgesteld met het doel hun studiegenoten te beletten zich aan de examens te on derwerpen. Maar de grote meerder heid wilde van hun agumenten of be dreigingen nu niets meer weten, en om hen in staat te stellen naar bin nen te gaan kwamen wat politie agenten opzetten die de ingang weer ontzetten. Even leek het of door die verschy- ning van de sterke arm (die minister Faure vorige week beloofd had niet te zullen gebruiken) de poppen toch weer aan het dansen zouden gaan De extremisten schreeuwden al luidkeels van „verraad" en beweerden dat de examenzalen door de politie waren bezet. Ook hoorde men de nieuwe slo gan. „De Gaulle. Franco, Salazar". om daarmee het Franse staatshoofd in de fascistische zak te kunnen stop pen. Maar voor de revolutionairen bleef het vechten tegen de bierkaai, nu de hele stemming onder de stu denten zich toch wel duideiyk tegen I hen had gekeerd. ADVERTENTIE morgen voordeel advocaatbonbons 150 gram van 85 voor 75 niet duur «re/ heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van A 16 September 1868: 4 (Advertentie) Voor Passa giers ligt te Rotterdam in la ding naar Batavia om tegen medio October te vertrekken, het Campagne-Fregatschip Comelis Wernard-Eduard, kapitein K. J. Swart. Voert een Doctor en eene koe. De Ree der s W. Ruys en Zonen. (Advertentie) Wordt ten spoedigste of tegen November gevraagd, bij een Doctor, op een dorp in Zuid-Holland, een Burgermeisje (geene Dame), P.G., niet beneden de 20 ja- i'( ren, om het toezigt te houden ij over 2 kinderen van één en ij twee jaren. Brieven onder i( letter U bureau v. d. Blad. ij gericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 SEPTEMBER 1968 No. 32589 EIDSCH É3É DAGBLAD ncteur: E. A E ran Dlsnoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro 57056 jldredacteur: Ors J R Soetenhorst 14,10 per kwartaal (postabonnementen f 16,50), f 4,70 per maand (bij eooruitbetaling), losse nummers 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1